Bloed, zweet en koffie vloeien in Olmentó Leusder Krant Woensdag 19 februari 1992 LEUSDEN - Op de dag dat een F 16 neerstortte op een woonwijk in Hengelo, oefende de Leusdense brandweer met een aantal korpsen uit de regio, een aantal leden van ver schillende EHBO-verenigingen en de LOTLTS-vcreniging uit Nijkerk bij het ARAG-gebouw Dat de Hengclose crash en de Leusdense brandweeroefening op dezelfde dag waren, was natuurlijk puur toeval. De organisatie van de Leusden se oefening had een ongeluk met een tankauto verzonnen en een brand in het nieuwe, nog in aanbouw zijnde deel van de ARAG. „Het ging bij deze oefening vooral om de mensen van de EHBO de kans te geven een aantal vaardigheden in de praktijk te brengen", licht brandweercommandant Blokker later toe. Toch kon men uit de oefening wel een indruk krijgen hoe de Leusdense hulpverleners voorbereid zijn op een grote calamiteit. Op wat schoonheidsfoutjes na vond Blokker de oefening geslaagd. Die bestond uit een gecompliceerde aan rijding tussen een tankauto gevuld met gevaarlijk stoffen, een bus vol passagiers, een onder de tankwagen beknelde personenauto met twee zwaar gewonde inzittenden en twee onder de bus bekneld liggende fietsers. De tweede oefening in het pand van de ARAG was een brand na een explosie. Daarbij vielen 12 slachtoffers te betreuren, die over de eerste en tweede verdieping verspreid lagen. Zij moesten met een hoogwerker uit het pand gehaald worden. LEUSDEN - Het oefenterrein op de hoek van de Olmenlaan en de Larikslaan lijkt wel een mierenhoop. In eerste instan tie is er geen lijn in te ontdekken. Overal is gekreun en gekerm te horen. Brandweerlieden met persluchtmaskers lopen schijnbaar doelloos rond te rennen. De gewonden in de personenauto zien er akelig echt uit. Wat ook gezegd kan worden over de twee fietsers, die bekneld onder de bus liggen. De Lotus-slachtoffers spelen hun rol perfect. Door dat de inhoud van de tankwagen nog brandt en men nog niet weet wat voor stoffen deze wagen vervoerd heeft, moeten de brandweerlieden eerst wachten op een ploeg met meetappa ratuur om uit te vinden of er gevaarlijke gassen vrijkomen. De passagiers van de bus begrijpen hier niks van en bonken op de ramen, schreeuwen en proberen de deuren te forceren. Zij begrijpen niet, dat zij nien de gewonden niet eerst geholpen worden. Dat onbegrip is er ook bij de om standers. Opmerkingen over de werkwijze van de brand weerlieden zijn dan ook niet van de lucht. Brandweercom mandant Blokker legt aan onder andere burgemeester Panis uit waarom de mensen beter niet uit de bus gehaald kunnen worden. Als er gassen uit de tankauto vrijkomen, zitten de mensen veiliger in de bus dan er buiten. De chauffeur van de tankwagen wordt als eerste uit zijn cabine gehaald als het sein veilig is gegeven. En dan zie je opeens een geoliede machine op gang komen. Direct wordt de man verzorgd door een ploeg EHBO-ers en in veiligheid gebracht in een van de zogenaamde gewondennesten. De verwondingen van de man zien er griezelig echt uit. Daarna is het de beurt aan een van de fietsers. Helaas voor zijn compaan. Die wordt over het hoofd gezien en een klein uurtje later pas gevonden. De man speelt zijn rol zeer realis tisch en wordt hevig rillend en klappertandend aan de EHBO overgedragen. Dat roept de vraag op bij de omstan ders of dat nu spel is of dat hij het echt zo koud heeft. Tegelijkertijd worden de passagiers van de bus geholpen door een andere ploeg brandweerlieden. Een van de passa giers rent hysterisch naar de auto onder het uitroepen van de kreet:Harry, Harry je gaf geen voorrang stommeling. Ik ga het lekker tegen Chris zeggen". De vrouw is duidelijk in een shock toestand. Er is geen touw vast te knopen aan haar geschreeuw. Twee brandweerlieden hebben de grootste moeite de vrouw in bedwang te houden en haar van het ongeval weg te leiden. Een passagier van de bus w ordt agressief en wil er met de truck vandoor. Weer zijn er twee spuitgasten en veel overtuigingskracht nodig om ook dit slachtoffer weg te brengen. Hilariteit ontstaat er wanneer een half uurtje na het begin van de ramp door een brandweerman geroepen wordt, dat er snel een EHBO-er bij de gewonde inzittende van de auto moet komen, omdat de man een slagaderlijke bloeding heeft. Iemand roept de EHBO-er na: „Vergeet je zwemvest niet. Die man zit er al een tijdje." Na het afvoeren van dit slachtoffer moet de hydraulische schaar er aan te pas komen om het tweede slachtoffer los te krijgen. Dit lukt pas na een hele tijd. Tegelijkertijd wordt de tweede fietser onder de bus opgemerkt. Even is er paniek. Het is ook wel een beetje slordig om iemand zo over het hoofd te zien. Maar dat was dan ook een van de schoonheidsfoutjes. Dan wordt ook dit slachtoffer geholpen. Einde oefening. De LOTUS-ploeg speelt zijn rol zeer goed. Hoe overtui gend de spelers zijn, blijkt later in de kantine van de ARAG. Het is een raar gezicht iemand net met bloed besmeurd kermend te zien liggen en de zelfde man even later gezellig met een kop koffie aan een tafeltje te zien kletsen. Bij de brand in het in aanbouw zijnde kantoorpand van de ARAG is Directeur Schwiete van ARAG ook even een kijkje komen nemen. Hij bekent dit soort oefeningen zeer belangrijk te vinden, maar best een beetje benauwd te zijn geweest voor de oefe ning. Hij wist niet dat er niet echt geblust zou worden en zag in gedachten al een waterballet in het aangrenzende ARAG-gebouw. Gelukkig voor hem is het enige dat rijkelijk vloeit de door hem beschikbaar gestelde ketels hete koffie. Helaas vallen op het laatste moment een paar brandweerlie den van Pon uit, waardoor dit team maar met twee man aan de oefening mee kan doen. Het team van de Bank Giro Centrale vindt eigenlijk dat ze wel erg weinig te doen heb ben. Ze mogen een slang uitrollen en moeten verder toekij ken hoe alles door de anderen word gedaan. Ondanks dat vinden ook zij het een geslaagde oefening. Anjo Obbens

Leusder Krant | 1992 | | pagina 6