Panorama Lisiduna Leusder Krant Eis tegen wegpiraat zes weken celstraf De Wilde geridderd Leusden moet betalen voor renovatie van koetshuis Nieuws uit de verenigingen sgoefening ie of Dan 'navalsoptocht :iale zekerheid „Het visitekaartje van Leusden" Nieuws uit de verenigingen Gastendienst Avond voor alleenstaanden Lastig gevallen Jazz in De Hakhorst Kaartavond in De Moespot Travestiet valt vrouwen lastig Verhuizing Total Thema-avond voor vrouwen Vonnis Raad van State: 'at ^nsdag 19 februari 1992 Pagina 7 SDEN/SOESTERBERG Candadese F-18 Hornets iet 421e squadron uit Sol- 1" Duitsland en vier Falcons !e vliegbasis Volkel oefe- 'an vrijdag 14 februari tot ag 21 februari met het lèrbérgse 32e squadron, 5 uigerust met F-15 Eagle ljagers. Hoewel de oefe- ?n vooral boven de Noord illen plaatsvinden, kan in len van de manoeuvres overlast worden onder en. Er wordt gevlogen van dag tot en met vrijdag n 8.00 uur en 17 00 uur. nsen die klachten hebben, en het klachtennummer e basis bellen dat sinds 11 ri als volgt luidt: 03404- y>DEN - De Engelse cult- H 'Tribe of Dan', die in- J=ls kan bogen op een ge- i reputatie in eigen land. t dinsdag 25 februari op The Wish aan de Zwar- De groep maakt een uit- ide clubtournee door Ne- nd en het optreden in het (lense café maakt daarvan tit. optreden staat gepland nstreeks 21.00 uur. UERVELD - Na afwezig- an een jaar, staat dit keer aditionele carnavalsop- van de Achterveldse car- svereniging De Puupen- :n weer op het program- iet^êvenement. dat één e grootste in zijn soort in gio is, werd vorig jaar le Golfoorlog afgelast, angstellenden die nog ^e optocht willen deelne- kunnen zich daarvoor pgeven Voor 'wagens' en -pen' kunnen geinteres- 'én contact opnemen met •d Horst, telefoon: -2197. Individuele deel- cs en paren kunnen zich en bij boekhandel Vos, nweg 323 (telefoon: ,,-1472). DEN - De afdeling Leus- de Partij van de Arbeid woensdag 26 februari ijeenkomst waar het the- toekomst van de verzor- ;taat' (naar aanleiding Jet rapport van de com- Wolf son) een centrale 1 spelen. Het thema zal ?n ingeleid door tweede ■lid Wim van Gelder. Te- al er ruimte zijn om met fciale gast in discussie te De vergadering is een ereiding op het landelij- ïgres van de partij, bijeenkomst wordt ge- n in De Til aan de Ha- eldseweg en begint om uur. Belangstellenden an harte welkom. Naam: Marcel Pellikaan Beroep: Voorlichtingsambtenaar bij de gemeente Favoriete plek: „Huize Hohorst" „Ik vind dit een prachtig gebouw. Wat mij betreft is het één van de mooiste gebouwen in Leusden. Het contrasteert ook sterk met het nieuwbouwkarakter van de gemeente En daarbij ligt het in een hele fraaie weidse, parkachtige omgeving. De ligging is ook markant, zo aan de rand van de gemeente. Het is eigenlijk een visistekaartje van Leusden, als je de plaats via de Lockhorsterweg of de Heiligenbergerweg binnenrijdt Ik herinner me nog dat ik voor het eerst Leusden binnen kwam. M'n oog werd direct door dit gebouw getrokken. Het is zomaar een stukje Leusden-promotion, waar je best een beetje trots op mag zijn „Het is ook de sfeer die zo'n gebouw ademt, die het zo interessant maakt. Je voelt als het ware de historie van zo'n huis. Er is in het verleden, en nog steeds eigenlijk, natuurlijk op talloze manieren gebruik van gemaakt. Ik droom wel eens voor me uit dat het een gemeentelijk gebouw zou zijn. Je zou daar prachtige dingen mee kunnen doen. Het zou bijvoorbeeld zeer geschikt zijn om het voor representatieve doeleinden aan te wenden. Ik denk daarbij aan vergaderingen van de raad en raadscommissies en een trouwzaal, bijvoorbeeld. Het zou ook zeer geschikt zijn om te gebruiken als excpositieruimte. Of als cultureel centrum. Een soort Slot Zeist op Leusdens formaat. Een dergelijk gebruik van zo'n pand zou ook uitstekend aansluiten bij de doelstelling van de gemeente om oude gebouwen te bewaren en functioneel te houden Die gedachte is natuurlijk niet reëel. Allereerst hebben we een prachtig gemeentehuis, waarin uitstekende representatieve ruimtes zijn ondergebracht Bovendien is het gebouw niet van de gemeente. Ik beschouw het dus maar als een luchtballonnetje." „Ik werk hier sinds 1981. Eerst als ambtenaar welzijnszaken en sinds oktober op de afdeling voorlichting Het bevalt me hier uitstekend. Voor een echte carrière was het misschien beter geweest om eens elders te gaan kijken, maar Leusden heeft me op de één of andere manier altijd geboeid Er gebeurde hier altijd wat en de gemeente is altijd op een zakelijke manier geleid. Er is hier een gezond besef van het omgaan met gemeenschapsgeld Daar komt bij dat de organisatie het laatste jaar drastisch is verjongd en dat heeft ook positieve effecten gehad opd sfeer." Het enige wat ik een beetje op Leusden tegen heb, is dat de gemeente voor alleenstaanden zoals ik weinig te bieden heeft. De plaats is in alles vrijwel geheel afgestemd op jonge gezinnen Nu is het wel zo dat je vanuit Leusden heel snel in de stad bent, hetzij Amersfoort, hetzij Utrecht, dat is wel lekker. Maar wat je hier mist, is de sociale binding die er in een oude binnenstad bestaat." LEUSDEN - De gereformeer- de kerk De Koningshof houdt j zondag 23 februari een gasten dienst, waar predikant Den Broeder in zal gaan op Johan nes 10 1-21. Het thema van de preek is 'De Goede Herder'. In de hal van de kerk is een informatietafel ingericht, ter- j wijl er na afloop van de dienst gelegenheid is om gezamenlijk koffie te drinken. De dienst wordt gehouden in De Koningshof aan de Ha- mersveldseweg 95 en begint om 10.30 uur Voor meer infor matie kunnen belangstellen den contact opnemen met A S. van Ginkel, telefoon 940152. AMERSFOORT - De afdeling Amersfoort/'t Gooi van de NVSH houdt zaterdag 22 fe bruari een avond voor alleen staanden. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de vereniging aan de Cura- caolaan 49 in Amersfoort. Be langstellenden zijn vanaf 21 00 uur welkom. Geïnteresseerden kunnen voor meer informatie (vrijdag na 20.00 uur) bellen met 622226 of 622217. De vere niging houdt naast de avonden voor alleenstaanden ook iedere vrijdagavond een soosavond, die voor iedereen toegankelijk is. tebestuur was daarmee inge nomen. omdat nog drie reno vatieprojecten in Leusden zit ten te wachten op subsidie Het gaat om een oude huizen aan de Arnhemseweg 54 en aan de Treekerweg 9 en een oude boerderij aan de Vloos- wijkseweg 3. Deze drie monu menten zijn al gerenoveerd en wachten nog op rijkssubsidies van rond de 20 mille. "Het budget voor 1995 is dus zeer goed bruikbaar", aldus Van Nimwegen. De gemeente wil de renovatie- budgetten van 1990 tot en met 1994 wel besteden aan het koetshuis Leusden vindt dat het nu moet opdraaien voor fouten van langs elkaar wer kende ministriële diensten. Volgens het gemeentebestuur van Leusden klopt er niet veel van de besluitvorming. De fa milie Buiten, eigenaars van het koetshuis, tekende de overeenkomst over de hypo theek op 18 maart vorig jaar, terwijl de Rijksdienst Leus den op 19 maart officieel be sloot dat er voor 1995 toch nog subsidie beschikbaar moest worden gesteld voor renovatie van het koetshuis. "Dat be sluit had nooit genomen mo gen worden", aldus Van Nim wegen De Rijksdienst zou Leusden telefonisch al hebben laten weten, toch voor 1995 te willen subsidiëren, maar Leusden wilde dat besluit eerst offi cieel op papier alvorens be roep in te stellen, aldus Van Nimwegen De fout. die Leus den voor 1995 echter maakte, was wachten op de officiële beslissing van de Rijksdienst over de hypothecaire lening voor renovatie van het koets huis. "Wij hebben die officiële be slissing van de Rijksdienst Monumentenzorg nooit gehad, dus konden we ook niet in be roep gaan", aldus Van Nim wegen. Staatsraad Boukema liet vorige week tijdens de zit ting in Den Haag al doorsche meren de handelwijze van Leusden niet sterk te vinden. "U had onmiddellijk moeten reageren na het telefoontje van de Rijksdienst waarin ze haar beslissing liet weten. Toen wist u het namelijk al ze ker", aldus Boukema. De offi ciële motivering van zijn uit spraak wordt pas later be kend gemaakt. LEUSDEN - In de omgeving van basisschool De Heerd aan de Berkelwijk worden kinde ren lastig gevallen door een on bekende man. De man bena derde een 10-jarig meisje met de vraag of zij hem de weg wil de wijzen Hierbij pakte de man het meisje vast en wilde haar meetrekken. Het meisje wist zich los te trekken en weg te rennen. De politie heeft aan wijzingen dat meer kinderen door de man zijn lastig geval len en wil graag in contact ko men met die kinderen. Ophalen glas en oud papier Het ophalen van afvalglas en oud papier door de gemeente reiniging gebeurt op maandag 24 februari in de wijken: Ha- mersveld, de Wetering, Alandsbeek, Rozendaal, Ro- zenboom, Rossenberg, 't Ruige Veld en Achterveld en Stou- tenburg Grof vuil en ander niet-huis- vuil kunnen worden gestort in containers op het overlaadsta- tion aan de Hamersveldseweg 105. Voor meer informatie bellen met de afdeling ge meentewerken, telefoon. 961773 Schillemnzameling Kringloopstichting, telefoon 946753 Het 'New Orleans' jazz-orkest 'The Blue Monday Seven' treedt zondag 23 februari op in restaurant De Hakhorst. Het optreden begint om 14.30 uur. De groep, die een graag ge zien gast is op grote festivals in den lande, bedient zich vooral van jazz-stijlen als 'New Or leans', 'Oud Blank' en 'Swing'. De band bestaat inmiddels meer dan twintig jaar en de leden zijn derhalve goed op el kaar ingespeeld LEUSDEN - Op maandag avond 24 februari 1992 aan vang 20 00 uur, organiseert stichting 'De Moespot' een kaartavond waar klaverjas en schutjas gespeeld kan worden. De zaal is open om 19.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 3,-, waarbij het eerste kopje koffie gratis is. LEUSDEN - Tot twee keer toe zijn vrouwen vrijdagavond lastig gevallen door een als vrouw verkleedde man. Een mevrouw die op de Breehoef- laan haar hond uitliet, werd benaderd door een man, ge kleed in een groen jack, zwarte minirok, kousen en pumps Toen de man de vrouw voorbij liep deed hij zijn minirok om hoog en toonde de vrouw zijn geslachtsdeel. Op de Trappis- tenhove had een mevrouw vrij dagavond dezelfde ervaring met een als vrouw verklede man. De vrouw werd toen zij haar hond uitliet achterna ge zeten door ogenschijnlijk een andere vrouw. Toen de vrouw' haar voorbij liep, toonde hij zijn blote billen. De politie vraagt vrouwen die ook door deze verklede man zijn lastig gevallen, zich te melden. LEUSDEN - Als alles volgens plan gaat, zal het Total benzi nestation voor 1 maart volgend jaar verhuisd zijn van de Noor derinslag bij de Hamershof naar de Randweg bij de aan sluiting op de A 28 De verhui zing is nodig, omdat de ge meente het terrein van de hui dige Totalvestiging aan de Noorderinslag nodig heeft voor de uitbreiding van het winkelcentrum. De gemeente wil met die uitbreiding nog dit jaar begmnen Daarom si het nodig dat het benzinestation zo snel mogelijk kan verhuizen. Burgemeester en wethouders vragen daarom de gemeente raad mee te werken aan een versnelde procedure voor de wijziging van het bestem mingsplan van De Horst, waar het station zal komen te liggen LEUSDEN - In vrouwenont moetingscentrum 't Vooronder wordt op woensdag 19 februari een bijeenkomst gehouden met als thema 'Vrouwen in techni sche beroepen'. Wil Brethou- wer, verbonden aan de Vrouw en Werkwinkel Amersfoort, zal op deze avond een inleiding houden, waarbij wordt inge gaan op de huidige stand van zaken rondom vrouwen in de techniek. Er zal worden inge gaan op de mogelijkheden en de belemmeringen die er op dit gebied voor vrouwen bestaan. Henriëtte Flach, sinds twee jaar werkzaam in de electro- techniek zal vertellen over haar ervaringen Geïnteresseerde vrouwen vanaf 16 jaar zijn welkom De avond begint om 20.00 uur in 't Vooronder Burgemeester van der Postlaan 2, Leusden. De toegang is gratis. LEUSDEN/SOEST - Zes we ken gevangenisstraf en een rijontzegging van twaalf maanden. Dat hoorde een 22- jarige Soester vrijdag voor de Utrechtse rechtbank tegen zich eisen omdat hij in Leus den een ongeval had ver oorzaakt, waarbij een andere automobilist zwaar gewond raakte. ,,U moet wel ontzet tend hard hebben gereden, want uw auto was bijna door midden", stelde de behande lend rechter, mr. C. Nunnik- hoven. Het ongeluk gebeurde vorig jaar maart op de Hamersveld seweg. De verdachte vloog met hoge snelheid uit de bocht, waardoor hij een stoep rand raakte Door de knal schoot hij op de linker weg helft, waar hij een tegenligger ramde. Daarop gooide hij zijn stuur om en kwam tegen een lantaarnpaal aan de rechter kant van de weg tot stilstand. Het slachtoffer brak bij het ongeval zijn bekken en liep letsel aan zijn urinebuis op. De precieze snelheid van de verdachte kon niet worden vastgesteld, maar technisch onderzoek wees uit dat die tenminste 74 kilometer per uur moet zijn geweest toen hij uit de bocht vloog. Getuigen spreken van geschatte snelhe den van zestig tot honderd twintig kilometer per uur. In ieder geval was die zo hoog dat de banden ervan piepten, zo bleek uit getuigenverkla ringen LEUSDEN - De 57-jarige Amersfoorter Johan de Wilde heeft afgelopen vrijdag uit handen van burgemeester Panis de ereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opge speld gekregen. De Wilde kreeg de onderscheiding, omdat hij 40 jaar in dienst is van het in Leusden gevestigde electrotechnische installatiebureau Lomans bv. De Wilde begon in 1952 als leerling- monteur en groeide uit tot hoofdprojectleider, zijn huidige func tie in het bedrijf, (foto: Hans Roggen) DEN HAAG - Het gemeente bestuur van Leusden moet haar renovatiebudget voor monumenten in 1995 (45 mille) toch nog besteden aan renova tie van het koetshuis bij huize Den Treek aan de Treekerweg 46. Dit heeft de Raad van State bepaald. De gemeente was in beroep ge gaan tegen een gelijkluidend besluit van de Rijksdienst Mo numentenzorg van het minis terie van WVC, maar de Raad van State wil dat beroep niet in behandeling nemen, omdat het te laat is ingesteld. De uit spraak betekent, dat de subsi diëring van andere monumen tenrenovaties uitgesteld moet worden. Arob-rechter mr. Boukema behandelde de bezwaren van Leusden vorige week in Den Haag. Gemeentewoordvoer der P. van Nimwegen vertelde daar dat de gemeente de 45 mille niet meer aan de eige naars van het koetshuis wilde uitgeven, omdat deze met het Nationaal Restauratiefonds een overeenkomst hebben ge sloten over het verstrekken van een zogeheten renovatie hypotheek. Dit is een lening met een lage rente, die alleen verstrekt wordt door renova tie van monumenten. Uit die overeenkomst bleek volgens Van Nimwegen, dat verdere subsidiëring uit van Rijksmonumentenzorg niet meer nodig was. Het gemeen- De ravage was vorig jaar enorm (foto: archief BDU) De Soester liep zelf een zware hersenschudding op en was anderhalve dag buiten be wustzijn Hierdoor kon hij niets van het voorval herinne ren. Omdat hij geen advocaat had, kon hij dan ook weinig tegen de beschuldigingen in brengen. Wel herinnerde hij zich wat eraan vooraf was ge gaan. Toen hij met enkele klasgeno ten in de lunchpauze op weg was naar een snackbar, duwde een andere klasgenoot, die achter hem reed, hem even met zijn auto. Vanaf dat mo ment laat zijn geheugen hem in de steek. Een van zijn mede inzittenden liep een lichte her senschudding op, een andere kwam met vage schouder- klachten vrij Rechter Nunnikhoven veron derstelde dat sprake moet zijn geweest van een wedstrijdje. „Uw rijgedrag grensde prak tisch aan roekeloosheid", stelde officier van justitie mr M. Timmers. Zij vond het vreemd dat de snelheid van de Soester absoluut niet paste bij de weg waarop hij reed. „Mijnheer kende de weg goed, want die ligt vlak bij zijn school. Bovendien is de bocht goed zichtbaar", aldus Tim mers. De officier zocht de verklaring daarom in het feit dat de ver dachte ten tijde van het onge val pas twee maanden zijn rij bewijs had „Mijnheer heeft getoond dat hij dat rijbewijs eigenlijk niet waard is Daarom moet het maar een tijdje in de kast", stelde hij. Het leek haar niet zinvol om de verdachte zijn straf te laten uitzitten. Liever zag zij daar voor een dienstverlening in de plaats, „in een inrichting waar slachtoffers van ver keersongevallen worden ver pleegd", aldus Timmers. Een boete kwam wat haar betreft niet in aamerking als straf, omdat de verdachte nog grote schulden bij zijn vader heeft. Van hem had hij namelijk de auto geleend, waarmee hij het ongeval veroorzaakte Uitspraak volgt op 28 fe bruari. I

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7