leusder Krant, MG's in de koeiestal sportstichting furieus over ipheffingsbesluit de schijnwerper Sisss sssissertjes L E U S D E N Inbraak bij Pon Aanrijding Kledingbeurs VOC Auto over de kop Vechtpartij Schrijvers op school „Leusden werkt aan een mini-rampenplan" jAfd. Gemeentewetten Reünie Ligthartschool loensdag 26 februari 1992 Pagina 3 vervolg van pagina 1 ®:t|n naar de voor- en nadelen Kn privatisering en publikise- rin^r Als een dergelijk onder dek had uitgewezen dat pri vatisering niet de juiste weg is. Spuden wij er geen enkele Boeite mee hebben om de ■ichting op te heffen. Maar ■ri dergelijk onderzoek is ca lorisch geweigerd. Ik denk Edat men bang was voor de ■tkomsten daarvan." trijd Het besluit van b&w om de jortstichting op te heffen idt een beslissende fase in in n strijd, die al een aantal ja- ra onderhuids woedt Het be- in met een nota van de Sport - ichting, waarin het bestuur oeg om teruggave van een ntal bevoegdheden die slui- mderwijs bij de gemeente iren terechtgekomen Coe- jn; „Statutair heeft de Sport- jchting de taak om èlle sport- commodaties te beheren en exploiteren In de huidige atie is echter alleen een iot deel van de buitenac- modaties bij ons in beheer sporthallen bijvoorbeeld t Wij wilden van die histo- ich scheef gegroeide situatie Niet alleen omdat de statu- dat domweg vereisen, maar iral omdat de praktijk on- ïdelijkheden bij de gebrui- rs (de sportverenigingen) te- ;eg bracht." De Sportstichting liet de eis ii teruggave van haar be- egdheden vergezeld gaan n een organisatiemodel, dat i sterk geprivatiseerd ka der droeg. De stichting zou ;en personeel in dienst knj- n en onafhankelijk moeten an werken. De gemeente zou een nog jaarlijks de begro- moeten goedkeuren en ld ter beschikking moeten Hen De voorgestelde structuur d in de visie van de Sport- chting verschillende voor- len. Zo zou er aanmerkelijk fdkoper gewerkt kunnen >rden Het bestuur becijferde voordelen op jaarbasis op nstens 100.000,- (de omzet i de stichting beloopt ruim 1,2 miljoen, waarmee de jaar- cse besparing op ruim 8% uitkomen). Het afstoten i taken zou binnen het ge- entelijk apparaat tot ïn- imping van de personele be ting kunnen leiden, laarnaast zou een gepnva- eerde stichting voor de aan- iloten verenigingen belang- ce voordelen met zich mee- ;ngen. Zo zijn bij een 'sport- hting nieuwe stijl' de com- nicatielijnen kort, waarmee ichten en wensen snel en idkrachtig kunnen worden [ehandeld. Bovendien hou- de clubs binnen de sport- fthting een eigen stem (in de |ad van Advies), wat vooral voor de kleinere verenigingen een belangrijk voordeel is Reactie De reactie van het gemeente bestuur op de nota van de sportstichting was anders dan men verwachtte. Er kwam een tegennotitie, waarin de ge meente zich afvroeg wat de beste manier zou zijn om de sport in de toekomst te organi seren. In de nota werd een aantal mogelijkheden opge somd, grofweg variërend van complete privatisering tot complete 'publikisering' (terug naar de gemeente). Er werd een werkgroep in het leven geroe pen (bestaande uit vertegen woordigers van de gemeente en de sportstichting), die zich over de alternatieven zou moeten uitspreken. Binnen de werkgroep werd echter geen overeenstemming bereikt. De gemeente wilde van de Sport stichting af, terwijl de Sport stichting vasthield aan haar ei gen visie Het college volgde vorige week dinsdag de visie van de eigen vertegenwoordi gers. Eén van de argumenten die de gemeente daarvoor gebruikt is de twijfel over 'het draag vlak en de bedrijfsmatige speelruimte om collectieve pri vatisering rendabel te maken' Verder zegt de gemeente af te willen van de 'dubbele pet functies' De gemeente doelt daarmee op de samenstelling van het huidige bestuur, waarin volgens de statuten on der meer raadsleden, de wet houder en een ambtenaar zit ting hebben. Die verschillende functies zouden tegenstrijdig kunnen zijn. Verder bestrijdt de gemeente de visie van de Sportstichting dat er goedko per gewerkt zou kunnen wor den. „Het gebruik maken van ambtenaren en hun activitei ten leidt tot een verplichte af name van (gemeentelijke) diensten, waarmee het voor deel van 'bedrijfsmatig han delen' komt te vervallenal dus het college. De Sportstichting is het in veel gevallen met het college eens, alleen luidt de conclusie anders. Coenen. „Ook wij zijn bijvoorbeeld van mening dat we van de dubbele petten af moeten Daarom is er in ons voorstel binnen het stichtings bestuur nieuwe stijl ook geen plaats meer voor raadsleden en ambtenaren, bijvoorbeeld." Coenen maakt zich wel kwaad over het feit dat het college niet inhoudelijk en met cijfers reageert op de voorstel len van de Sportstichting Coe nen ,,In het voorstel wordt getwijfeld aan de financiële haalbaarheid van ons idee om bedrijfsmatig te handelen. Dat wordt echter niet met cijfers gesteund, terwijl wij wel een concreet rekensommetje heb ben gemaakt. Dat had een on afhankelijk onderzoek duide lijk kunnen maken." Helemaal bont maakt het college het volgens Coenen met het argument dat het gebruik maken van ambtenaren auto matisch tot de verplichting leidt om gemeentelijke dien sten af te nemen Coenen. „Al lereerst is dat in de besprekin gen nooit aan de orde gekomen, maar de essentie van ons voor stel is nou juist dat we hele maal niet verplicht willen wor den om wat voor diensten dan ook af te nemen. Een geprivati seerde stichting is bedoeld om de goedkoopste en beste oplos singen te kiezen." Coenen „Ik denk dat op het gemeentehuis de angst voor het inleveren van personeel een grote rol heeft gespeeld Ik denk dat dat onterecht is. Hoe je dat oplost is een kwestie van onderhandelen. Het gaat ech ter om het principe. En ik vind dat een gemeente de verplich ting heeft om zo zuinig moge lijk met gemeenschapsgeld om te gaan. Wij bieden daarvoor een handreiking De Sportstichting heeft voorlopig de hoop gevestigd op het 'gezonde verstand' bij de raadsleden. Coenen: „Als men uitsluitend op een zakelijke manier tegen dit probleem aankijkt, hebben we 100% kans om te overleven We heb ben inmiddels vrijwel alle fracties benaderd en ons ver haal gedaan. En straks bij de behandeling van het voorstel in de commissies en de raad zullen we er weer zijn om onze mening te geven. We hebben de hoop nog niet opgegeven." LEUSDEN - Voorbijgangers zagen zondagmiddag dat in brekers bij Pon aan de Zuide rinslag een hekwerk hadden vernield en drie autobanden stalen Toen de gewaarschuw de politie arriveerde waren de daders verdwenen. Rond 17.30 uur kwamen de dieven echter terug en stalen nog twaalf ban den. LEUSDEN - Bij een aanrijding op de kruising Hamersveldse- weg/Noorderinslag liepen twee personenauto's zware schade op. De auto's, die na de aanrijding moesten worden weggesleept, werden bestuurd door twee Leusdenaren, res pectievelijk 20 en 26 jaar oud Eén van de twee automobilis ten moet bij het oprijden van de kruising het rode verkeers licht hebben genegeerd. De aanrijding vond omstreeks 9.00 uur plaats. De politie roept eventuele getuigen van het ongeval op zich te melden. De hooiberg moet weer in zijn oude staat worden teruggebracht, (foto: Hans Verhorst) vervolg van pagina 1 plaatsvinden of in de opstallen die thans bij derden in gebruik zijn"? Met die derden wordt dus de heer Suk bedoeld Het lijkt erop dat de gemeente de hooi berg als drukmiddel gebruikt om het bedrijf van Suk weg te krijgen. In de 8 jaar dat deze nu met zijn handel in de stal van de boerderij aan de Lapeerse- weg zit, heeft hij een klanten kring van enkele honderden MG-liefhebbers opgebouwd. Die komen uit de hele regio, uit plaatsen als Hilversum, Utrecht en Amsterdam De fa briek van de Engelse sportauto werd in 1980 opgedoekt, zodat de eigenaren van de auto zijn aangewezen op Suk en de an dere drie bedrijven in Neder land, die in het merk gespecia liseerd zijn. Waar de Leusde- naar naar toe moet. als hij per 1 januari volgend jaar van de Leusbroekerweg weg moet zijn, weet hij nog niet Voorlo pig lijkt hij nog in zijn lot te berusten en de gebeurtenissen af te wachten. LEUSDEN - Het Vrouwen- ontmoetingscentrum (VOC) houdt op 17 maart een zomer- kinderkledingbeurs (maten 68 t/m 188). Deze wordt gehou den in de expositieruimte van het gemeentehuis aan de Burg van de Postlaan 2, in gang achterkant gemeente huis Om 9.00 uur gaan de deu ren open en de beurs duurt tot 11.00 uur. Naast de gewone kleding wor den ook sportkleding en bad kleding ingenomen Niet inge nomen worden schoenen, on dergoed. pyama's en sokken. De in te leveren kleding dient heel, schoon en gewassen te zijn. Alle kledingstukken dienen van labels te worden voorzien, welke verkrijgbaar zijn op de volgende adressen Tiendvrij 12. Kupersingel 204, Kor noelje 28, Beemden 6. Bruin- horst 15, Lamoen 19, Diaken- hove 23, Valkenhoeve 15, Grienden 3, L. de Colignylaan 6 en in het V.O.C. op de open dinsdagochtend van 9.30-11.30 uur Het inschrijfgeld is 2,50. Van de opbrengst is 80% voor de eigenaar en 20% voor het V.O.C De inname van de kle ding is in het V.O.C op de vol gende data: Maandag 9 maart 13 00-15.00 uur; Donderdag 12 maart 19.00-21.00 uur; Vrijdag 13 maart 9.00-11.00 uur. De uitbetaling en het ophalen van niet verkochte kleding is op 23 maart van 20.00-22.00 uur. Voor verdere inlichtingen kunt u bellen Annet Tiggel- man 951702 of Trees Meurs 940413 LEUSDEN - Op de Postweg trof de politie in de nacht van zaterdag op zondag een perso nenauto aan die op zijn kop in de berm lag. De auto had bij zijn buiteling een gedeelte van de afrastering van een weiland vernield. Bij de auto werden geen inzittenden meer aange troffen. Uit een nader onder zoek bleek dat de auto eigen dom was van een 21-jarige in woner van Lunteren. LEUSDEN - In de nacht van zaterdag op zondag kwam het voor De Klaveet aan de Post weg tot een fikse knokpartij tussen een dertigtal jongelui. De politie van Leusden kreeg assistentie van korpsen uit om ringende gemeenten om de vechtenden m toom te houden. Aanhoudingen zijn niet ver richt. De oorzaak van de vecht partij is niet bekend. LEUSDEN - Op uitnodiging van het steunpunt kunstzinni ge vorming Eemland (SKVE) zal in de maand maart een drietal jeugdboekenschrijf sters een groot aantal scholen in de regio bezoeken. Ook Leusdense scholen kunnen een bezoek tegemoet zien. Leonie Kooiker, schrijfster van boe ken als 'Het malle ding van bobbistiek' en 'De heksen- steen', zal op 23 maart onder meer De Brink, De Groenhorst en De Vallei bezoeken. Leer lingen van de betrokken scho len worden via speciaal les materiaal van het SKVE voor bereid op de komst van de schrijfster. Leerlingen worden tijdens het bezoek in staat ge steld vragen te stellen aan de schrijfster Simone Kramer en Mieke van Hooft bezoeken in dezelfde maand een aantal scholen in Amersfoort en Hoogland In totaal worden 43 groepen op 16 scholen bezocht (samen goed voor 1.100 leerlingen). *n Boogaard Sectorhoofd Publieke werken gemeente Leusden, eerste vervanger ge- Intesecretaris en hoofd consigatiedienst LEUSDEN- Voor een ge sprongen waterleiding, een omgevallen boom, een verstopte en stinkende riolering is het gemeente huis tegenwoordig dag en nacht te bereiken. Na het draaien van het telefoon nummer 961 710 kan een boodschap worden inge sproken. Iedere melding komt binnen bij de ambte naardie consignatie dienst heeft. Zeventien vrijwilligers, werkzaam op één van de drie bij deze dienst betrokken afdelin- 9?n; civiele bouwkunde, gemeentewerken en groen voorzieningen. Het is hun teak om de klacht zo snel mogelijk te verhelpen. Niet door zelf te repareren, maar door de juiste vak man op het euvel af te stu ren. Het behandelen van klachten buiten de ope ningsuren van hetgemeen- tehuis, de consignatie dienst, werkt sinds vorig jaar mei. Leen Boogaard is de coördinator. Onlangs verscheen een evaluatie rapport waaruit bleek dat alle partijen dik tevreden zijn. De burger is blij ver rast met de snelle reactie, de ambtenaren hebben vol gens het verslag de indruk dat men op deze wijze iets voor de Leusdense ge meenschap kan betekenen en de werknemers die geen dienst hebben genieten van een ongestoord weekeinde. Het experiment wordt daarom als geslaagd be schouwd en de klachten lijn zal blijvend worden in gevoerd. De ervaringen in spireerden tot nieuwe ideeën en verdere verbete ring van de efficiency. Leen Boogaard: Voor dat we in Leusden een klachtendienst hadden, kwamen alle meldingen bij één man binnen. Die was hier niet voor aangesteld. Door dejaren heen had men zijn telefoonnummer weten te vinden als ge meenteman die bereid was iets te doen na werktijd. Enerzijds werd deze man zwaarbelast, anderzijds vermoedden wij dat veel mensen niet wisten waar zij buiten de openingsuren met dringende meldingen terech t konden. Vandaar dat na de reorganisatie in het gemeentehuis, de con signatiedienst ontstond. Het nummer 961710 is na drukkelijk bedoeld als alarmnummer. Voor het melden van zaken die be dreigend kunnen zijn, zo als een omgewaaide boom op een dak of over een weg. Of een stinkende riolering, olielozingen in een sloot. Het uitvallen van ver keerslichten hoort hier ook nog bij. Nog wel. Er ligt een voorstelom dat te automa tiseren. Wanneer we over zo 'n installatie beschikken zijn meldingen voor ver keerslichten niet meer no dig De dienstdoende amb- Gemeente-ambtenaar Leen Boogaard. (Foto Hans Verhorst) tenaar krijgt dan een sto ring onmiddellijk via een pieper door. Het telefoonnummer is met nadruk niet bedoeld voor andere zaken, zoals verlopen paspoort, aangif te geboorte of overlijden of aanvragen van vergunnin gen. Gemiddeld komen er per week twee en halve melding binnen. In iets meer dan de helft van de gevallen werd meteen actie ondernomen. De overige meldingen konden wach ten tot de eerstvolgende werkdag. De ervaringen hebben geleerd dat Leus den een mini-rampenplan on tbeert. Boogaa rd:Bij de brand in de bibliotheek bijvoorbeeld moest een aantal instanties snel bij elkaar geroepen worden. Daarvoor moet een plan komen waarbij deklach- tenmeldingsdienst een centrale rol krijgt toebe deeld Het betreft 'rampen van overheidsgebouwen, scholen en diensten waar bij het algemeen belang in gevaar kan komen. Bij voorbeeld, wanneer een school afbrand, moet er snel nieuw onderdak ge vonden worden, moeten boeken en meubelen aan geschaft worden, verzeke ringen ingeschakeld, noodvoorzieningen ge troffen. De consignatie dienst beschikt over prak tische ervaringen en een logboek waarin alle moge lijke instanties te vinden zijn. Op deze manier kan men snel en juist hande len." Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Geen jaarmarkt meer in De Hamersbof. Dat is het mogelijke gevolg van de maatregel van de gemeente om de opbrengsten van de voor- en najaarskermis in eigen kas te laten vloeien... '...Dat is tenminste de 'tegenmaatregel' waarmee de winkeliers dreigen. Al vanaf 1980 krijgen zij dat ker misgeld, dat zij ondermeer gebruiken voor de dekking van de kosten van de jaarmarkt....' '...Geen kermisgeld, dan ook geen jaarmarkt meer, is bun harde opstelling. Wethouder Vroon, die de zaak met de winkeliers in bespreking beeft, lijkt niet onder de indruk..." '...,.Dan doen jullie het allemaal maar wat soberder", hield hij de vertegenwoordigers van De Hamershof tijdens een gesprek in het gemeentehuis vorige week voor. „Het gaat tenslotte om de promotie van jullie eigen winkelcentrum. De gemeente moet bezuinigen en heeft het geld zelf hard nodig"...' '...Waar hebben we dat verbaal eerder gehoord. Was dat niet bij de organisatie van de jaarlijkse intocht van Sinterklaas? Dat namen de winkeliers tot 1990 ook voor hun rekening. Ook deze gemeentelijke subsidie werd wegens bezuinigingen ingetrokken...' '...„Geen intocht meer", zeiden de winkeliers. De Sint bleef echter toch naar Leusden komen. Dat was mede te danken aan de inzet van jongerenvereniging De Til, die door de winkeliers gevraagd werd de Sinterklaas verplichtingen over te nemen. Tot volle tevreden heid...' '...Misschien een idee als de Leusdense middenstan ders er met de wethouder niet uitkomen. De jongens van De Til draaien voor de organisatie van de jaar markt vast hun hand niet om...' '...En zo zijn er vast wel meer dingen fe verzinnen, die aan De Til uitbesteed kunnen worden. Dat spaart de gemeente dan weer een hoop geld en houdt de jeugd van de straat...' '...Soms voel je je machteloos, maar wil je toch wat doen. Dat moet de achtergrond zijn van een oproep van een kerkganger van de Marcuskerk. Bij een be zoek aan een Iraans gezin in het Asielzoekerscentrum viel bet hem op dat de koffie met een mes en niet met een lepeltje geroerd werd...' '...De man vroeg daarom in het kerkblad om lepeltjes. Achter in de kerk staat een ton, waarin de 'roerijzers' gedeponeerd kunnen worden. De opbrengst op dit moment bedraagt 38 lepeltjes. Een goedbedoelde op roep, maar je moet er maar op komen... '...Nog even en dan barst bet carnaval weer uit de voegen. Leutend Leusden en Achterveld staan paraat om de feestbeentjes voor te zetten. Als je de aankondi gingsborden mag geloven, wordt het in Leusden wel erg groots gevierd... '...Op de borden wordt het spektakel aangekondigd met een extra bijbordje. Immers de basisborden wor den elk jaar hergebruikt (keurig milieubewust, die jongens), alleen wordt de periode aangepast. Maar wat lezen wij nu op de borden...' '...Carnaval in Leusden van '28 t/m 3 maart'Nu hebben wij niets tegen op de fecstactiviteitcn. maar bijna een jaar lang in de lorum is een tikje overdreven. De naam van de carnavalsvereniging doet zichzelf op deze wijze wel eer aan... '...Een plas doen voor een gehandicapte valt niet altijd even mee. Gebouwen waar dat goed mogelijk is, zijn tegenwoordig herkenbaar aan een speciaal schildje, met het opschrift 'ITS'. In het gemcentheuis blijft het nog tobben, vandaar dat er aanpassingen nodig zijn...' '...En hoe frappant, maar het gemeentehuis beschikt al over twee invalidentoiletten. Dus het is zeer boeiend dat daar dan nog eens aanpassingen nodig zijn. Er blijven, dunkt ons, maar twee mogelijkheden over. Of het toilet draagt ten onrechte de naam invali dentoilet, of de moderne eisen zijn aanzienlijk ver scherpt... '...Zelden wordt in deze rubriek ingegaan op vereni gingsnieuwtjes, maar dit keer toch een uitzondering. De KPO houdt binnenkort een bijeenkomst over een 'sluimerend probleemin Leusden. Het drugsgebruik wordt nader belicht. Het komt meer voor dan publie kelijk bekend, Lcusden heeft zelfs haar eigen dea lers... '...Met name in winkelcentrum De Hamershof is de overlast groot. Toch blijft bet vreemd, dat juist een vrouwenvereniging het voortouw neemt en de zaak aan de kaak stelt. Lof daarvoor... LEUSDEN/AMERSFOORT - De werkgroep 'Reünie Jan Ligthartschool' is op zoek naar oud-leerlingen, die in de perio de 1950,1951 en 1952 de school hebben bezocht (het VGLO/7e en 8e leerjaar). De organisato ren van de reünie, die in okto ber moet plaatsvinden, hebben inmiddels 50 oud-leerlingen opgespoord, alsmede twee leerkrachten (mevrouw Slee king en mevrouw Tuinman) Oud-leerlingen, die nog niet door de organisatie zijn bena derd, kunnen zich melden bij: Jan Korver (telefoon: 803636)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3