Leusder Krant Agenda Leusden Een Puupenkop gaat deur Vijf dolle, dwaze dagen Leusdens carnaval jubileert oensdag 26 februari 1992 Pagina 7 Frans vindt de organisatie van de optocht ieder jaar I wel heel veel werk. Hij heeft besloten om voorlopig na I dit carnaval even te stoppen. Ben Steenbeek die dit I jaar voor het eerst meeloopt en ook lid is van de raad I van elf, moet het in de toekomst van hem gaan overne- I men. Frans: „Ik vind de organisatie van de optocht een I hele toèr. En ik denk dat het tijd is dat de jongere I generatie het eens gaat overnemen. Je moet niet ver- I geten je moet jurylijsten maken, juryleden zoeken, lafspraken maken met de politie, vergunningen rege- llen, noem het allemaal maar op. Daarbij komt nog dat I veel mensen zich pas laat opgeven. Zaterdag moet je ■vaak nog een aantal mensen, groepen of wagens inde- llen en op de lijsten zetten. Dit jaar wilden er ook weer leen aantal mensen uit Hoogland met hun wagens neerijden. Helaas is dat onmogelijk. De optocht Iwordt dan veel te groot." „Je moet ook letten op reclame. Reclame is bij ons labsoluut verboden in de optocht. Daar hebben we Ibewust voor gekozen omdat wagens waar reclame op gemaakt wordt vaak heel erg opvallend zijn. De gewo- |ne man, die niet zo'n groot budget heeft, zou dan het plezier ontnomen worden. Wij vinden het juist zo leuk lom de wagens zo mooi mogelijk te maken met niet zo'n root budget. Iedereen betaald er aan mee. En ze komen allemaal voor elkaar op. Het schept een band {tussen de mensen. Niet aleen in het carnavalsweekend naar het hele jaar door. In het najaar zitten er al Iroepen mensen samen kostuums te maken, of de [wagens te ontwepen." Prins Carnaval in Achterveld is dit jaar een inwoner an Amersfoort. Frans legt uit: „Prins Nelis Puup XV, j voor het tweede jaar Cor Hoogland uit Amersfoort. Roogland is getrouwd met een Achterveldse. Ook is Jij de voormalig trainer van de voetbalvereniging in Jchterveld. Dat hij niet in Achterveld woont is voor ps geen probleem. Hij is algemeen bekend en heeft og zeer nauwe banden met Achterveld. Ik ben er van kertuigd dat hij een weer een prima Prins Carnaval M zijn dit jaar." Achterveld viert dit jaar carnaval pder het motto 'Geen gezeur een Puupenkop gaat pur'. Dit in verband met de Golfoorlog vorig jaar. De fotocht moest toen om begrijpelijke redenen worden afgelast, zij het met bloedend hart. Vrijdag 28 februari: Jong van Hartefeest van Carnavalsver eniging d'Ouwe Klomp in De Korf, in teken van 22 jaar carnaval in Leusden. Aanvang 20 00 uur. Toegang voor alle vijftig plussers van Leusden gratis. Zaterdag 29 februari: Start carnavalsoptocht d'Ouwe Klomp om 13.00 uur bij De Til, aankomst gemeentehuis om 14.00 uur. Deelnemers kunnen zich melden bij Bas Knop pers (tel. 033-947507) 's Middags in de Korf optocht van kleine wagentjes en prijsuitreiking optocht. Toegang gratis. 's Avonds groot carnaval in De Korf, aanvang 20.00 uur. Zondag 1 maart: Fruhschoppen in cafe Hamersveld, aan vang 11.00 uur. 14.00 uur: Kindercarnaval met d'Ouwe Klomp in De Korf. 's Avonds „voordweilen" in cafe's Hamersveld, The Wish en De Swartesteegh. Maandag 2 maart: Dweilavond met d'Ouwe Klomp 18.00 uur: Chinees eten bij China-Town. Daarna feest in de cafe's aan de Zwarteweg. Dinsdag 3 maart: Vanaf 13.00 tot 24.00 uur; straatcarnaval in Leusden bij de Zwarteweg. Optocht centraal in Achtervelds carnaval ACHTERVELD - Het moet dit jaar weer een fantasti sche caranavalsoptocht worden in Achterveld. Met man en macht wordt er al maanden gewerkt aan de wagens, kostuums en alles wat er nog meer nodig is voor de grote optocht van 1 maart. Niet alleen wagens uit Achterveld zullen meerijden. Ook uit Scherpen- zeel en Barneveld zijn al wagens aangemeld. De carnavalsvereniging in Achterveld bestaat vol gend jaar 22 jaar. De club is ontstaan uit de dansver- eniging in Ons Gebouw. Gijs Voskuilen, Cor de Vette en de overleden Kees Blom hebben 21 jaar geleden de eerste carnaval georganiseerd. Dat eerste feest is nu uitgegroeid tot een festijn waar bijna heel Achterveld het hele jaar naar uikijkt. De eensgezindheid en saam horigheid tussen de mensen is voor Frans Stapel- broek, organisator van de optocht en tevens lid van de raad van elf, het belangrijkste van het hele carnaval. Stapelbroek: „Vrijdag hebben we de grote carnavals avond in 'De Klaveet'. Op deze avond is het gebruike lijk om iemand die in het afgelopen jaar een bijzonder rol heeft gespeeld in Achterveld een onderscheiding uit te reiken. Die persoon krijgt de hoogste onder scheiding die wij hebben namelijk de krentepuup. De krentepuup is een krentenbrood in de vorm van een pijp. Wie de gelukkige is, blijft altijd een verrassing. De man of vrouw in kwestie weet ook niet dat er iets staat te gebeuren. Met een smoesje brengen we hem of haar naar De Klaveet en pas op het moment van uitreiking weet hij of zij wat er aan de hand is. Vorig jaar heeft meneer De Vor van het gelijknamig bedrijf de onderscheiding gekregen. De onderscheiding is voor diegene die hem krijgt een hele eer." LEUSDEN - Carnavalsvereniging d'Ouwe Klomp viert dit jaar het feit dat er ahveeer 22 jaar carnaval bestaat in Lcusden. Het 'Jong van Harte' feest, dat vrijdag 28 februari in De Korf wordt gehouden, zal helemaal in het teken staan van dit carnavalsjubileum (2x11 jaar). Hoogtepunten van het carnaval in Leus den zijn het kindercarnaval op zondagmiddag, de dweilavonden op maandag en dinsdag en natuurlijk de optocht en het gekostumeerde feest op zaterdag. George Dietrich uit Leersum zal in Leusden de scepter zwaaien als Prins Dictoratius Den Derde. Bijgestaan doorzijn raad van elf kan men hem overal in Leusden aantreffen tijdens de komende carnavalsperiode. Dat begint al op woensdag 26 februari. Dan brengt het gezelschap het traditionele bezoek aan het bejaar dentehuis 't Hamersveld. Verder worden er ongeveer 20 zieken en ouderen bezocht, die niet meer in staat zijn het carnaval actief mee te vieren. Het bezoeken en voorzien van een presentje van deze mensen ziet Ma rio Gelijsteen van d'Ouwe Klomp als één van de be langrijkste taken van de Prins en zijn raad. Gelijsteen: „De mensen krijgen een bosje bloemen en kijken echt naar het bezoek van ons uit. Het is alleen zo jammer dat die mensen vaak maar een keer z'n visite krijgen. Wil je het goed doen, dan zou je die mensen elke week moeten bezoeken. Vaak denk ik dat we dat veelmeer zouden moeten doen, maar daar heb je gewoon geen tijd voor. Dat vind ik heel jammer." Gelijsteen wil dit jaar naast bijvoorbeeld de scou tinggroep ook de asielzoekers uit kamp Waterloo uit nodigen voor het carnaval. Hij wil het liefst zoveel mogelijk mensen uit Leusden erbij betrekken. Hoewel hij zegt: „Het is moeilijk om de mensen in Leusden te bereiken. Natuurlijk komen er heel veel mensen, maar toch hoor je bij het bezorgen van het boekje soms heel negatieve reacties. Dat zijn dan meestal mensen die geen idee hebben hoe wij hier carnaval vieren. Alleen al het samen organiseren is al zo leuk. Daarnaast leer je heel veel mensen kennen. Carnaval is hier absoluut geen zuipfestijn. Wij als raad van elf en de Prins kunnen het ons niet veroorloven om dronken te wor den. Daarvoor hebben wij het ook veel te druk. Je moet de boel in de gaten houden, zorgen dat er geen trammelant onstaat en soms moet je mensen tegen zichzelf in bescherming nemen. Het gebeurt wel eens dat één van ons een pintje teveel op heeft. Die persoon wordt dan onmiddellijk apart genomen en moet zijn kostuum uit tot hij nuchter is. Maar iedereen let zelf meestal heel goed op dat hem dat niet overkomt." Het carnaval in Leusden is 22 jaar geleden van de grond getild door Gijs van de Hoef, Rien Osnabrugge en Ton Stegeman. De eerste Prins was Jan den Hartog senior, een architect uit Leusden-Zuid. FDie had daarvoor eigenlijk nooit iets met carnaval te maken gehad. Nadat hij in 1971/72 Prins werd, was hij gelijk verknocht aan het carnaval. Hij is ééeen van de oudste actieve leden. Ieder jaar worden alle vergaderingen nog steed bij hem thuis gehouden. Zijn motto was altijd 'Gewoon jezelf blijven' tijdens het carnaval. Bas Knoppert is degene die voor Leusden probeert onder andere scholen bij het carnaval te betrekken. Hij hoopt dat dit jaar veel scholen zullen meelopen in de optocht. Hij zegt: We hebben al verschillende scholen benaderd. Onder meer voor het schilderen van clownspoppen. Kinderland is een van de scholen die meeloopt in de optocht. Vrijdagmiddag hebben ze een themafeest op school. De kinderen komen dan alle maal als sprookjesfiguren naar school. Zaterdag lo pen de kinderen die zich hebben ingeschreven samen met een paar leerkrachten en enkele dames van de vereniging mee in de optocht. Op die manier hopen we dat steeds meer scholen en verenigingen meegaan doen. En op die manier krijgen we weer wat nieuw bloed in de vereniging. Het kindercarnaval is ontzet tend leuk. Vorig jaar waren er een kleine zeshonderd kinderen in De Korf. Dat was een fantastisch feest. Dit jaar wordt het een nog groter feest. Het is tenslotte een feest voor heel Lcusden. >■04 s-'

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7