)e politiek vraagt om gedreven vrouwen" .Leusder Krant. Gelezen in Agenda Vrouwen in ontwikkeling I Conceptnota Emancipatiebeleid »D -Leusden Sex op z'n Amerikaans L E U S D E N leidend PvdA-raadslid Ineke Jansen: ftuwen Advies Commissie Leusden Lwen voor vrede Kledingzaak beroofd Cursussen insdag 26 februari 1992 Pagina 9 Kopij voor 'Haarlijn' kunt u inleveren vóór de 15e van iedere maand bij Alie Ruiter. Ploegschaar 10, tel 943837 Alle vrouwen van Leusden. dus ook vrouwen die geen lid zijn van vrouwenorganisaties of -groepen kunnen kopij leveren BDEN - Bij haar afscheid bdslid kreeg Ineke Jansen lialen te horen hoe men |trcurde dat opnieuw een de politiek verliet. Zelf liever gehoord dat men lertrck betreurde, omdat i raadslid goed functio- e De verantwoordelijk oor het aantal vrouwen raad is juist haar. net zo s de andere terugtreden- uwen. niet te verwijten, ïben zich naar vermogen &t. Wie belang hecht aan spiegeling van de bevol- ii de politiek zal moeten naar wat Jansen als ken vrouwen' karakteri- I Vrouwen die werk van lening willen maken. Ie Jansen kwam in 1986 Jniniste in de raad. Ze zich in toenemende I druk over structurele ■nissen waar vrouwen te- tan liepen. ..Ik zag dingen jen die me niet bevielen gaf ik les op huishoud- Werken met meiden huwen is mij altijd prima |en. De wrevel groeide bij [ststellen van allerlei on- rechten, plichten en Ichtingen, waardoor |en in hun werk en ont- hg geremd werden Er len directe aanleiding om It vrouwenzaken te gaan fien. meer de situatie als Ik wilde wat doen voor en." (ging lesgeven aan de Bchool en het Dagonder- foor Volwassenen, waar ichterstanden in oplei- ^an weggewerken Een- fwoonachtig in Leusden ij zich aan bij de Rooie ?n. Op die manier rolde werkgroepen, zoals de viesgroep en uiteinde- raad. „Politiek heb ik Igezien als een middel om lel te bereiken. Ik ben Icht politiek dier", zegt Ineke Jansen: „Je moet wel een beetje getikt zijn om dit werk te doen." ze. Haar raadswerk kwam in de eerste plaats voort uit een gedrevenheid om betere om standigheden voor vrouwen mogelijk te maken. Wie een mening heeft en beleid wil beïnvloeden, moet daar gaan zitten waar de besluiten vallen. Eenzelfde motivatie wenst ze andere vrouwen toe ,,In tien jaar is meer bereikt dan ik heb durven hopen. De overblijf re gelingen, kmderopvang, het vrouwenontmoetingscentrum en nu de emancipatienota. Ie dereen kan zien dat het beleid vrouwvriendelijker is gewor den." Desalnietemin zijn voor een juiste spiegeling van onze sa menleving, volgens haar, veel meer vrouwelijke bestuurders gewenst dan nu. Bij de woning stichting, schoolbesturen, de sport/zwembadstichting, in de directie van verzorgingstehui zen en bij bedrijven. Liefst in andere dan de geéikte functies zoals secretaresse. Of als ge doodverfde behartiger van emancipatiezaken, welzijn en kinderopvang. Roldoorbre king is ook hier gewenst. Ineke Jansen: „Ik ben een voorstan der van het voorrangsbeleid ten aanzien van vrouwen. Je ziet dat het helpt. Niet vrou wen benoemen omdat ze vrouw zijn, wel bij twee gelijke kandi daten de voorkeur geven aan een vrouw." Vrouwen in bestu ren om de helft van de bevol king vertegenwoordigd te zien en met aandacht voor aspecten of onderwerpen waarbij de vrouw (soms) meer dan de man betrokken is. Gravend in haar ervaringen kan Ineke Jansen slechts één voorbeeld noemen waarbij ze dacht: „Dat beden ken mannen en vader toch niet." Wat was het geval? Bij de voorbereiding van de bouw van het nieuwe zwembad was het peuterbadje aanvankelijk ver van het kleuterbad ge pland. Voor moeders en vaders met de verantwoording voor twee pukken, ondoenlijk. Op advies van Jansen is dat aange past. Jarenlang is het aantal vrou welijke raadsleden niet zo laag geweest als nu. De vertrekken de vrouwen zijn opgevolgd door mannen. De doelen van de Rooie Vrouwen zijn bereikt. De vechtlust lijkt afgenomen. Ine ke Jansen ontkent dat de strijd gestreden is. „Er is nog zoveel te doen Vrouwen moeten niet klagen en roepen dat ze geen tijd hebben. Als we iets willen horen we ons met de besluit vormingen bemoeien. Verant woording durven nemen past daarbij. De voorwaarden die het mogelijk maken, zijn in de afgelopen jaren geschapen. Vrouwen zullen van de kansen die ze hebben gekregen ge bruik moeten maken. De ver schillen liggen niet langer in rechten, plichten en niveau. Ze zitten nog altijd in mentaliteit. Vrouwen zullen zelf moeten er kennen dat ze goede bestuur ders kunnen zijn." De kenmerken van een goed bestuurder zijn volgens haar vooral uit goed luisteren, veel contact hebben met de ge meenschap en een mening kun nen geven m normaal Neder lands. „En van mij mag er meer bij gelachen worden. Iets min der besturen om het besturen dan nu nog vaak het geval is. Meer als spreekbuis functione ren namens de groep die je vertegenwoordigd. Daarvoor is een zekere bevlogenheid no dig. Volgens mij zouden er meer vrouwen uit de vereni gingen moeten doorstromen naar het beleidswerk." Waar om dat zo weinig gebeurd zou volgens haar, te wijten kunnen zijn aan het verkeerde beeld dat men van het besturen in het algemeen en het raadswerk in het bijzonder heeft. Ineke Jan- Leden van een VAC le- ren aller- r[3lC| eerst hoe zij [L—J bouwteke ningen kun nen beoor delen. |chc zaken als „is de handig ingedeeld" of |aat dat raampje open" onder de loep geno- Ddat de toekomstige be- tevreden in zijn woning ;an Naast de cursussen c technische zaken be en. krijgt een VAC een nzicht in woonwensen door nieuwbouwwoningen, nadat deze een twee jaar be woond zijn. een woongeriefon- derzoek te houden. Uit derge lijke onderzoeken is bijvoor beeld duidelijk naar voren ge komen dat de open keuken veel minder gewenst is dan de en thousiaste ontwerpers dach ten. En wie herinnert zich niet de open trap in de kamer. Een landelijk onderzoek op ver zoek van het ministerie van VROM gehouden door alle VAC's, wees uit dat deze trap een onding is. Hij wordt dan ook bijna niet meer toegepast. Nu in Leusden bouwplannen nog zeer vaag zijn, gebruikt de VAC Leusden deze tijd om woongeriefonderzoeken te houden om zo met een goed inzicht de te verwachten teke ningen te kunnen oordelen. In het najaar 1991 zijn de appar tementen aan de Zaaier be zocht en deze maand wordt ge wijd aan de flats in het Ruige Veld. Deze flats zijn tot op ze kere hoogte bedoeld voor ou deren De flat aan de Nabbert heeft een lift en is rolstoel-toe gankelijk, bij de andere flatge bouwen is (nog) geen lift ge plaatst, maar de indeling van het appartement maakt ge bruikt door een gehandicapte gemakkelijker De VAC hoopt uit haar onderzoek conclusies te kunnen trekken over die bruikbaarheid juist voor oude ren. Mochten de WSL/SBL- plannen voor het terrein aan de Torenakkerweg definitief wor den, dan heeft de VAC in ieder geval al extra kennis in huis om de eerste ontwerptekeningen van deze appartementen te toetsen, en zo bij te dragen aan de bouw van een complex waar het voor ouderen tot in hoge ouderdom goed wonen is. wordt vervolgd secretariaat VAC mevrouw N Ochse roep Vrouwen voor Vre- isden doet mee aan de keningenactie voor een :ing van de kernproeven icific. Kernproeven wor- Bbruikt om o a kernwa- ontwikkelen Gelukkig een bepaalde hoeveel- ernwapens afgeschaft, e ontwikkeling van zg 1" kernwapens gaat s de kernproeven gaan Set alle kwalijke gevol- »r het milieu en de ge ld van de mensen in de >efgebieden. irnproeven worden niet 3en gehouden, maar ver van ons bed o.a in de Pacific. Voor de bewoners in de Pacific is het niet ver van hun bed. Zij worden direct geconfronteerd met de negatieve gevolgen van de kernproeven Zij zeggen dan ook tegen de Franse regering, die verantwoordelijk is voor de kernproeven in de Pacific: „Ais jullie zo nodig kernproeven willen houden, houdt ze dan maar in Frankrijk." Al worden de kernproeven ver weg gehouden, duidelijk is, dat de aarde ernstig te lijden heeft van de kernproeven. Elke keer, als een kernproef geno men wordt gaat weer een Womtn lor P«#c« Vi ouwtn voor VrxJt F<»u#n 10' dan Fn»dan Fimmil COU' la Pal* Oonna por la Paca gele- lecft de leen le- I laten ■drugs- ik bij "en an de irders li le er ft in ïfgelo- I 'aren aan den lijve ondervon den wat het voor een moeder be tekent als je kind aan hard drugs verslaafd is Ze heeft een openhartig gesprek ge had met vrouwen van de KPO Leusden Haar relaas is schok kend en ont roerend Jongerenwerkers in Leusden pleiten al lang voor voorlich ting over drugsgebruik op alle fronten. Een doorbraak van het taboe dat er op drugsge bruik rust is erg hard nodig. In Leusden is dit gebruik de laat ste jaren explosief gegroeid Veel daarover hebben we de laatste weken in de kranten kunnen lezen Redenen genoeg voor de KPO Leusden om voor leden weer een voorlichtingsavond over drugs te houden en wel op 10 maart a s. in de Kom aan de Hamersveldseweg Gastspre ker is Ewout Nonhebei van de afdeling preventie en voor lichting uit Utrecht. Voor meer inlichtingen kunt u bellen met An Boersen. tel. 944531 stukje van de aarde stuk en komt er een meer of mindere hoeveelheid radioactiviteit vrij. Deze dingen treffen ons uiteindelijk allemaal Onze kinderen moeten verder met onze aarde, daarom moeten de kernproeven stoppen. Doet u ook mee aan de handtekeningenaktie7 Vrou wen voor Vrede. Leusden heeft materiaal en achtergrondin formatie. Contactvrouw Vrou wen voor Vrede, Leusden is Betty Dirks, tel. 946494. LEUSDEN - Een onbekende man heeft in de nacht van woensdag op donderdag inge broken in een kledingzaak in De Hamershof. De dader gooi de rond middernacht een bak steen door de etalageruit en deed daarna een greep in de collectie. Er zijn zeker twintig spijkerbroeken en tien zoge naamde 'leggings' weggeno men. De schade loopt in de dui zenden guldens Chippendales Beschreven wordt het ver schijnsel van de man als lust object". Sommige mannen vin den de aandacht hiervoor een onfatsoenlijke ontwikkeling in Nederland Als diezelfde man nen zich even kritisch zouden uitlaten over de „vrouw als lustobject", dan kan de handel in vrouwelijk naakt wel inpak ken Als de boys van Chippen dale dat met hun optreden be reiken, dan stelt de schrijfster van het artikel: welcome to our fantasy". Thuiswerk is uitbuiting De Emancipatieraad en de raad voor de arbeidsomstan digheden (ARBO-raad) wijzen op het belang van een landelij ke organisatie om thuiswerk sters te ondersteunen Er moet veel onderzoek gedaan wor den. Het project Thuiswerk moet de positie van thuiswerk sters verbeteren. Bij de begro tingsbehandeling in de tweede kamer zullen de beide raden hiervoor vechten. Thuiswerksters in Leusden kunnen met hun vragen terecht bij de arbeidsinspectie, de ver schillende vakbonden en vrouw - en werkwinkels. „Handboek met 124 tips voor Leusdense vrouwen" was de kop van een artikel dat in de Leusder Krant verscheen op 12 februari 1992. Een vlag die de lading niet dekt als men de eer ste zin leest. „Openlijke weer stand tegen bepaalde voorstellen. Met voorstel len wordt dan bedoeld „be leidsaanbevelingen" die per hoofdstuk voortkomen uit de behandeling van het onder werp. De werkgroep emancipatie beleid, ingesteld door de Vrou wenraad. heeft vanaf juni 1991 tot heden in goed overleg met de emancipatiewerker van de gemeente iedere deelnota be commentarieerd Dit heeft mede geleid tot de voorliggen de nota. Wanneer men praat over emancipatie en in het bijzon der vrouwenemancipatie ont staat er vaak een spraakver warring. In deze concept-nota wordt het proces dat emanci patie is, als volgt uitgelegd ..een proces van bewustwor ding en verandering, gericht op keuzevrijheid voor vrouwen en mannen waardoor zij, onaf hankelijk van burgerlijke staat of sekse, gelijke rechten, kan sen, vrijheden en verantwoor delijkheden verkrijgen om vorm en inhoud aan hun leven te geven In deze nota staat de emanci patie van vrouwen centraal. Dat wil niet zeggen dat man nen in het emancipatieproces geen belangrijke rol zouden spelen. Mannen dienen ook mee te emanciperen wil de emancipatie van vrouwen een kans van slagen hebben. Om dat het een concept-nota is, betekent het dat er nog com mentaar geleverd kan worden. Alle besturen van organisaties die betrokken zijn bij het emancipatiebeleid van de ge meente Leusden hebben de nota ontvangen. De inspraak reacties dienen vóór 21 maart 1992 in het bezit te zijn van B W Na een tweede behandeling van de nota door B W, wordt deze m mei besproken m de diverse commissies en uitein delijk in de Raad vastgesteld in haar zitting van mei a s. Dit is althans de planning. Als u be trokken wilt zijn bij de tot standkoming van de definitie ve nota, dan kunt u zo spoedig mogelijk met uw organisatie contact opnemen. Bent u niet aangesloten bij enige organi satie dan kunt u de nota inzien bij de afdeling voorlichting van de gemeente en de biblio theek. U kunt uw commentaar indienen bij Anja Zeekaf van de gemeente Leusden. Willen wij dit beleid niet alleen een papieren stuk laten zijn maar een LEVEND IETS dan zullen wij AKTIEF aan het emancipatieproces moeten meewerken. En de eerste aan zet daartoe is meedenken en meepraten! Vanwege grote belangstel ling organiseert het Vrouwen- ontmoetingscentrum in maart opnieuw een kursus voor vrou wen ouder dan 45 jaar met als titel „Vrouwen in Doorgaande Ontwikkeling. De kursus is bedoeld voor vrouwen, die, nadat hun kin deren de deur uit zijn, in een andere levensfase terechtko men. In de periode bestaat bij veel vrouwen de behoefte met andere vrouwen over vragen en problemen die zij tegenkomen, ervaringen uit te wisselen. On derwerpen als „zorg voor an deren", „betaald en onbetaald werk", „gezondheid", „opko men voor jezelf" staan hierin centraal. Over deze kursus is een in formatie-bijeenkomst op maandagochtend 2 maart a s. Plaats Vrouwenontmoetings centrum. De kursus zelf is op: 9,16,23 en 30 maart Voor op gave en meer informatie kunt u terecht bij Hermien Gierman, tel. 948322. De kursus kost f 20,-. sen: „Wanneer je vraagt hoe men de diensten van het ge meentehuis ervaart, krijg je meestal een positief antwoord. Het paspoort is vlug ver nieuwd, de vergunning snel verstrekt en de vuilnis netjes opgeruimd. Over de mensen achter dit beleid is men veel negatiever. Die bestuurders doen maar. Men schijnt zich niet te realiseren dat de prak tijk een direct gevolg is van de keuzes gemaakt door de be stuurders Ik zou iedereen wil len uitnodigen eens een com missievergadering bij te wo nen Kom maar eens kijken hoe wij over alle zaken serieus praten en besluiten nemen. Het spelen van het politieke spel is gebonden aan vele onge schreven regels die lijken neer te komen op 'ik geef wat, als ik straks wat terugkrijg' Jansen: „Belangrijk is het om steeds weer te constateren dat er een scheiding is tussen het ge meentebelang en de eigen be trokkenheid. Soms wordt er op de man of vrouw gespeeld Al gemeen belang lijkt soms on dergeschikt aan politiek be lang op korte termijn. Scoren om aandacht van potentiële kiezers te trekken. Jansen er kent het spel. „Voorwaarde om goed als bestuurder te functio neren is m de eerste plaats een gedegen motivatie om iets te willen bereiken, mee te willen werken naar verandering. En, dta geef ik toe. je moet een beetje getikt zijn om zoveel tijd en energie te willen leveren voor zoweinig vergoeding De beloning is de kwaliteit van onze samenleving Deze be staat voor de helft uit vrouwen. Wie zich dit realiseert zal zich sterk moeten maken voor een beleid waarin vrouwen zich herkennen en aangesproken voelen." Marianne van den Anker Leusdense vrouwelijke kandidaat-wethouder heeft langdurige sexuele verhouding met haar manlijke werkster. Vlak voor haar benoeming heeft de man. jarenlang haar toegewijde hulp in de huis houding, de affaire bekend gemaakt Uitsluitend en alleen aan de Leusder Krant. De man wilde zijn verhaal slechts kwijt aan de vrouwen van de haar lijn redaktie. Zij zouden, naar zijn zeggen, meer be grip hebben voor zijn si tuatie dan de mannen van de krant De kandidatuur van zijn ex-bazin, alsmede toegenomen psychische spanningen als gevolg van haar voordurende onge wenste intimiteiten heb ben de man ertoe gebracht de burgers van Leusden via de pers te waarschu wen. De kandidaat-wethou der heeft geschokt gerea geerd op de berichten. Als reaktie heeft zij, samen met haar onthutste echtge noot, een perskonferentie gegeven. De voltallige Leusdense pers was hierbij aanwezig Wij van Haar lijn noteerden het volgen de Van enige sexuele relatie met haar hulp is volgens de toekomstig wethouder nooit sprake geweest Het is waar dat zij hem regel matig komplimenteerde met zijn charmante schort, zijn grote spanwijdte en zijn krachtige figuur. On gewenst intiem echter is zij nooit geweest. Dat de man uiteindelijk voor haar aan houdende avances door de knieën zou zijn gegaan, is volgens haar van a tot z gelogen. Zij kan zich slechts één incident herin neren waarbij er fysiek kontakt heeft plaatsge vonden Eenmaal heeft zij haar voorovergebogen hulp per ongeluk met de schoonmaakmop tegen het achterwerk geslagen. Hij belandde door de klap jammerlijk met zijn hoofd in een emmer met verdun de allesreiniger. Voor het ongerief heeft zij destijds haar oprechte spijt betuigd en zij heeft zijn verwon dingen met schoon water uitgewassen Daarmee was voor haar de kous afge daan. Alhoewel het huwelijk van de Leusdense politica met haar echtgenoot zijn ups en downs kende, voe len zij zich nog steeds sterk tot elkaar aangetrokken Zij zijn vast van plan hun bootje - ook op de woeilige politieke baren - drijvende te houden. Zij zullen de Amerikaanse rechtspraak nauwlettend in de gaten houden en overwegen juri dische stappen te onderne men tegen de manlijke werkster. Heeft Leusden er een affaire van mondiale allu re bij? Het antwoord is nee Vrouwen doen zoiets im mers niet! Of misschien toch eens, voor één enkel keertje maar? Marjolijn van Gelder De Internationale Vrouwen dag die op 8 maart wordt ge houden, staat dit jaar in het teken van solidariteit bij her verdeling van betaald en on betaald werk Werk van vrouwen wordt in de samenleving stelselmatig ondergewaardeerd. Zo verdie nen vrouwen die betaald werk doen gemiddeld eenderde min der dan mannen Ook in de ver deling van werk komen vrou wen onvoldoende aan bod Hoewel de laatste jaren steeds meer vrouwen in een betaalde baan zijn gaan werken, is de hoeveelheid betaald werk voor vrouwen nauwelijks gegroeid De totale hoeveelheid betaald werk voor mannen is ook niet minder geworden Vrouwen blijken het werk dat zij al had den, verder onder elkaar ver deeld te hebben Van alle vrou wen met een betaalde baan werken maar liefst twee van de drie in deeltijd Vrouwen verrichten veel on betaald werk. Het ziet er naar uit dat dat nog meer zal wor den als gevolg van het beleid in de gezondheidszorg. Steeds meer zorg wordt van de instel lingen (zieken- en verpleeghui zen, bijvoorbeeld) naar thuis verschoven. Veel vrouwengroepen zullen op 8 maart allerlei activiteiten opzetten rond het thema soli dariteit bij de herverdeling van betaald en onbetaald werk. Daarmee hopen ze de discussie over dit onderwerp te stimule ren Internationale vrouwendag in Leusden wordt op dinsdag avond 10 maart gevierd Vanaf 20.00 uur zijn alle vrouwen van Leusden welkom in het vrou wenontmoetingscentrum. Er wordt een spraakmakende vrouwenfilm vertoond. 27 februari: Algemene Beleidsvergadenng over het beleid van het V.O.C Tijd. 20.00 uur Plaats. Vrouwenontmoetingscentrum. 2 maart: Informatiebijeenkomst over kursus voor vrouwen boven de 45. Tijd: 9.30 uur Plaats: Vrouwenontmoetingscentrum. 10 maart: Viering Internationale Vrouwendag met een Vrouwenfilm Tijd 20 00 uur Plaats: Vrouwenontmoetingscentrum. 10 maart: Voorlichtingsavond over drugs Organisatie. KPO Leusden Tijd. 20.00 uur Plaats: De Kom. 11 maart: Toneelstuk „Koningin Sophie", door Nel Kars. in het kader van de lustrumviering van de Leusdense Vrouwenraad Tijd 20.00 uur Plaats: „De Korf" 23 maart: „Europa-avond". Inleiding: hr. J. D. Blaauw. Organisatie: Vrouwen in de VVD. Tijd: 20.00 uur Plaats: 't Ros Beyaart. 26 maart: Jaarvergadering V.O C„ na de pauze Liselore Gerritsen Tijd: 20.00 uur Plaats: Vrouwenontmoetingscentrum.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9