leusder Krant. Voorjaarswandeling door de buurtschap Heil fl Uitnodiging voor sen natuurwandeling r iensdag 4 maart 1992 De dagen worden al wat langer. De vogels laten zich horen. Er zijn alweer kieviten «ien. De elzen en de hazelaars bloeien. Menige natuurliefhebber krijgt de kriebels om eerste voorjaarstekenen op de voet te gaan volgen. Met een weekje voorjaarsvakantie ihet vooruitzicht wil ik u uitnodigen voor een flinke wandeling door één van de mooiste ™;jes van de Gelderse Vallei, namelijk de buurtschap Heil. Langs de route liggen venoude boerderijen en in de houtwallen bloeien veel elzen en hazelaars. Boven de icnbosjes kringelt de buizerd. Nee, deze keer geen boswandeling, maar een fijne tocht het onbedorven boerenland. _J Tussen Nijkerk en Putten, iets ten zuiden van kasteel Oldenaller, ligt de buurtschap [ell- Op een oude kaart van 1850, waarop de spoorlijn Amersfoort-Zvvolle nog ontbreekt, mjdt deze buurtschap al aangegeven. De naam is afkomstig van de boerderij Groot Heil, Min 1603 werd gebouwd. Ook staan de boerderijen Tinteler, Blankevoort, Groot bttenburg en Deuverden op de oude kaart vermeld. Interessant is dat het wegenpatroon inds die tijd nauwelijks is veranderd. Het nog ongeschonden karakter van de buurtschap [ell is van grote betekenis. Ongetwijfeld dragen de verschillende zandwegen ertoe bij dat it gebied nog steeds behoort tot de fraaiste hoevenlandschappen van Nederland. Hoge Bcrs worden afgewisseld door lage weilandjes. Veel landerijen hebben nog de oor- m>nkelijke vorm. Opvallend zijn de vele houtwallen en hakhoutbosjes. Ook liggen er —jrschillendc dennenbosjes in het gebied. Nu de bomen kaal zijn steken de groene kruinen an de grove dennen extra mooi af. Boven de bossen is ongetwijfeld de balts van de Berd te zien en tegen de avond lopen er reeën in de weilanden. Door de buurtschap Heil stromen verschillende kleine beken, onder andere, de Schui- nbeek, de Veldbeek en de Groothellerbeek. Nu stromen die beekjes volop, maar in de Pagina 11 7. De fleurige boerderij Groot Rottenburg aan de Hoogesteeg ier staan ze vaak droog. Ze behoren niet tot het stroomgebied van de Eem. zoals de ste beken in de Gelderse Vallei, maar ze wateren af naar het Veluwemeer. De wandeling is ruim zes kilometer lang. Zelf liepen we er een uur en drie kwartier over. grootste gedeelte is zandweg. Loop op de verharde wegen links van de weg. Interes- is misschien dat de route deze keer ook per fiets is af te leggen. Vanaf Barncveld, heen rug plus de route: totaal 33 kilometer. Fijne wandeling op Heil. jeginpunt van de wandeling It beginpunt van de wan- lg is als volgt te bereikenu van Barneveld via Voort- W over de Overhorster- len later de Nieuwe Voort- prweg, richting Nijkerk, aan het eind van die jsrechte weg, nèt voorbij de derij Ash Loh, rechtsaf de myerdenseweg op Blijf deze |volgen tot het een zand- iwordt. Parkeer uw voer- Jlangs de Donkeresteeg of 1 in de buurt. Zorg ervoor niemand er last van heeft, fik de situatie op het Zie zo. de tocht kan de zandweg bloeien Sommige elzen zijn al uitgebloeid, andere ;en nog beginnen. Let ook fraaie kleuren van de verschillende elzekatjes Al spoedig komt de Schuitenbeek in zicht. Het is hier nog een smal stroompje, toch is het water al minstens vijf kilome ter onderweg Verderop moet u rechtsaf, de Tintelersteeg op. 2. Tintelersteeg De Tintelersteeg is genoemd naar de verderop gelegen boer derij Tinteler. De weg is hier wat opgeknapt, evenals het beekje Ook zijn er een paar stuwen in aangebracht om het water wat vast te houden. Steek de Meskampersteeg schuin over en dan volgt de weg vanzelf. De eerstvolgende boerderij is gebouwd in 1933. maar het bakhuis is zo te zien veel ouder. De geiten zullen wel weer op het dijkje staan Achter het dijkje stroomt de Schuitenbeek Let ook op die dennenbosjes 3. Tinteler De boerderij Tinteler is eeu wen oud. Het is één van de ze ven boerderijen van het land goed Oldenaller, dat sinds 1971 eigendom is van Natuurmonu menten Door de steeds hoger wordende heg kun je de boer derij tegenwoordig niet zo goed meer zien De boer van Tinteler moet volgens de regels van Natuurmonumenten mi lieuvriendelijk boeren, zodat dit oude cultuurlandschap be houden zal blijven voor het na geslacht. 4. De eik van Tinteler Op de plek waar de hoog spanningsdraden de Tinteler steeg kruisen staat, in de brede houtwal aan de rechterkant van de weg, een enorme eik. De boom valt nu niet op tussen dat hoge hakhout. Het zal binnen kort wel weer gekapt worden. De fraaie eik staat dan weer helemaal vrij. Bekijk hem even van dichtbij. Let op de mooi getekende schors. Er zitten een paar gebroken takken in de kruin. De boom heeft een stam- omtrek van 350 centimeter en is ongeveer 150 jaar oud. 5. De es van Blankevoort Nadat u de spoorlijn bent overgestoken volgt weer zo'n mooie boerderij, Blankevoort genaamd. Ga hier even een meter of tien linksaf en u staat bij een indrukwekkende es. Persoonlijk vind ik dit het mooiste van de hele wandeling, maar dat komt omdat ik van bomen houd. De es is een in heemse boom en heeft een gladde stam. Alleen als hij heel oud is wordt de stam ruw en dat is hier het geval Het is een schitterende boom. 't Lijkt wel een eik. Aan de zwarte knop pen van de takken onderaan de stam kun je zien dat het een es is. Nu weer terug. Om de boer derij staan veel hazelaars 6. Schuitenbeek De Schuitenbeek is hier be hoorlijk breed. Dat komt om dat de Veldbeek en de Groot hellerbeek erbij zijn gekomen. In de tweede knotwilg voorbij de beek groeien een paar pol letjes grootbloemmuur Dat zou je eens in bloei moeten zien In de verte komt de vol gende fraaie boerderij in zicht Loop maar links van de weg, dat is veiliger. 7. Groot Rottenburg Op Groot Rottenburg hou den ze van rood. Het hondehok, het bakhuis en de hekjes, alles rood Al sinds mensenheugenis heeft de boerderij deze kleur. Mooi dat kleine bakhuisje. Aan de andere kant van de weg is een grote groeiplaats van groot hoefblad, dat altijd heel vroeg bloeit Het zal niet lang meer duren of de paarse punten ko men boven de grond. 8. De Hooge Steeg De weg waarop u loopt is genoemd naar de gemoderni seerde boerderij, rechts in het landschap. Links ligt de boer derij De Heetkamp met drie hooibergen; en openhaard hout. Ook deze boerderij is van het landgoed Oldenaller. Bij de volgende boerderij met de rode hekken zal de hond wel weer blaffen veel geschreeuw, wei nig wol Verderop een goed on derhouden schaapskooi, maar wat wil je met zo'n eigenaar 9. De Veldbeek De Veldbeek heeft er hier al heel wat kilometers op zitten. Hij is als klein stroompje iets ten noorden van Voorthuizen begonnen. Jaren geleden stond hier een dikke wilg langs de beek. Een gedeelte van de stam is nog te zien. Verderop bij dat dennenbos rechtsaf de Donke resteeg op. Naast de buizerd broedt ook de torenvalk graag in die bosjes. 10. Groothellerbeek Links ziet u een klein beekje met vier betonnen paaltjes. Dat is de Groothellerbeek In de verte ligt de boerderij Groot Heil. Iets terug had u de witte voorkant van de boerderij kun nen zien. Hier is de hele streek naar genoemd. Het beekje gaat onder de weg door en komt uit in de Veldbeek Voorbij het bos van Groot Heil ziet u vier vrij staande eiken midden op het bouwland De tweede boerde rij rechts is de boerderij Klein Heil. 11. Gladde es De Donkeresteeg wordt zandweg. Stop hier even. Links "op de hoek van de wei staat een pol elzen. Daarnaast een es. De stam is nog vrij glad. maar zal op den duur steeds ruwer gaan worden Let op de zwarte knoppen In de wei staat een eik die te lijden heeft van de vastgetrapte grond door het vee. Om zo'n boom zou een hekje moeten komen Verderop komt u tussen de twee monu mentale schaapskooien van de boerderij Rookhuizen door. Helaas met een dak van blik ken platen 12. Veldhuizen Plotseling bent u weer in een hele andere omgeving. In de verte de eeuwenoude witte boerderij Veldhuizen Het lijkt hier wel een klein dorpje. Zie eens wat een mooie wal met eiken tegenover de huizen De Merel en De Lijster Je zult maar mogen wonen in zo'n prachtige omgeving. Verderop ziet u weer de borden van Na tuurmonumenten 13. Boerderij Deuverden Het eind van de wandeling komt in zicht. We komen nu over het erf van de oude boer derij Deuverden, met een mooi bakhuisje ernaast. De schaaps kooi, links, staat een beetje in de verdrukking. Op Deuverden gaan ze met de tijd mee, maar men probeert ook het oude te behouden Verderop steekt u de Schuitenbeek weer over, ook hier weer met een stuw erin. Dat was nog eens een mooi stuk Gelderse Vallei. U hebt 6600 meter gelopen om precies te zijn. Maak eind april dit rondje nog maar eens, want dan bloeien de bosanemonen en het speenkruid. De buurt schap Heil zult u vast nooit meer vergeten TEKST EN FOTO'S GERRIT DE GRAAFF 5. De oude es bij Blankevoort. De Veldbeek, rechts de mooie schaapskooi 13 Stuw in de Schuitenbeek

Leusder Krant | 1992 | | pagina 11