Leusder Krant Waarom juist mijn kind?' de schijnwerper mbtenaren bezorgd om het milieu L E U S D Interviewtje met moeder ex-gebruikster: neelstuk Collectanten gezocht afscheid Miep Dommelen Bloemenzaken geautomatiseerd Wegpiraat raakt rijbewijs kwijt „Thuis een zieke verzorgen" De rechtbank verweet de Soester onverantwoord rijge drag, waardoor hij de veilig heid van zijn medeweggebrui kers in gevaar had gebracht. Het ongeluk gebeurde vorig jaar maart op de Hamersveld- seweg. De verdachte vloog met hoge snelheid, tenminste 74 kilometer per uur, uit de bocht en ramde een tegenlig ger. De man beschikte op dat moment pas twee maanden overeen rijbwijs. Het slachtoffer brak zijn bek- tëDEiV- Dat de zorg voor het milieu op de betrokken afdelingen op het gemeentehuis niet alleen ipier beleden wordt, werd onze fotograaf afgelopen maandag duidelijk Hans Verhorst trof op schatterweg liefst drie ambtelijk medewerkers druk doende om een zogenaamde paddenover- plaats in gereedheid te brengen voor de naderende paddentrek rgehjke maatregelen zijn nodig omdat veel padden tijdens de trek naar het water waar ze ooit ereld kwamen sneuvelen door het langsrazende verkeer. De dieren worden in emmers gevan- m door vrijwilligers te worden overgezet naar de andere kant van de drukke weg. Zo worden jks honderden dieren behoed voor levensgevaarlijke escapades over s Heren wegen, om veilig nageslacht te kunnen zorgen. sf alleen de vraag waarom de afdelingen milieuzaken'en 'groen'zich hoogstpersoonlijk met de zaamheden inlaten. Heerst er een gebrek aan milieuvrijwilligers in Leusden of is de betrokken- fci; de materie echt zo groot9 Eén van hen wist het antwoord: ,,Op deze manier waait er even een 1 wind door de duffe hersens, zodat er ruimte komt voor nieuwe ideeën (foto Hans Verhorst) DEN - De actrice Nel [speelt woensdag 11 maart :iviteitencentrum De Korf uk 'Koningin Sophie' van Vorstenbosch. Het stuk t 'over de problemen die de Bigin der Nederlanden 1118-1877) kreeg na de dood taar tweede zoon Maurits, op zes-jarige leeftijd over- voorstelling begint om a:D r" (|0 Kaarten zijn 5,- aan zaal verkrijgbaar lui LEUSDEN - De plaatselijke afdeling van het Nationaal Reumafonds is op zoek naar vrijwilligers, die in de week van 15 tot en met 21 maart willen collecteren. Belang stellenden kunnen voor meer informatie bellen met Inge Timmerman (telefoon 945642) of Wil Schreuder (telefoon. 942913). In de week van 15 tot en met 21 maart wordt landelijk geld e' B5DEN - Na een carrière ds 19 jaar heeft 'juf' Miep van ei- inelen vrijdag 21 februari a. Seid genomen van de Ros- rgschool. Het afscheid een feestelijk tintje, met dags een feest voor de iren en 's avonds een re- kfai Dommelen startte haar awwijsloopbaan op 1 au- ld|us 1973 aan de Rossen- ichool. Gezondheidsrede- loopten haar op 15 januari uit het onderwijs terug te Dommelen speelde 's ags met de kinderen on- leer het spel 'Dinges' en 's avonds kwamen tallozen langs om de scheidende leerkracht de hand te drukken. Naast een aantal toespraken, kreeg Van Dommelen als afscheidsca deau een foto-toestel. ingezameld voor het reuma fonds. Vorig jaar was de col lecte landelijk goed voor een opbrengst van 5.852.759,-. Bijdragen kunnen eventueel ook worden overgemaakt op giro 324 of bankrekening 70.70.70.848 LEUSDEN - De Leusdense bloemisten Eurofleur, Het Via duct en Ton Hilhorst, die bi] de verzendorganisatie Fleurop Interflora zijn aangesloten, hebben onlangs de beschik king gekregen over personal computers, die de service voor de klanten verder moeten ver beteren Alle 1.700 Fleurop Interflora-bloemisten in Ne derland zijn sinds kort met PC's uitgerust. Via de compu ters kunnen orders, volledig geautomatiseerd, worden ver zonden naar collega-bloemis ten in het land. Het project, dat onder de naam 'Bloemtel' is gelanceerd, is een initiatief van de Vereni ging Bloemist Winkeliers (VBW), in samenwerking met Fleurop Interflora In landen als Zweden en Frankrijk is de automatisering al eerder geïn troduceerd. Het project kwam mede tot stand dankzij een subsidie van 1.000 000,- van het ministe rie van economische zaken LEUSDEN - Een zwaar bela den onderwerp in Leusden is het gebruik van drugs. Met name de overlast, die de ge bruikers veroorzaken, is de omwonenden een doorn in het oog. Een van de probleemge bieden is winkelcentrum Het Hamershof, waar zich de han del schijnt te concentreren. Over het wel en wee van een van deze cx-gcbruiksters had een delegatie van de vrouwen vereniging KPO een gesprek met een moeder. Om begrijpe lijke redenen van privacy is in onderstaand artikel een gefin geerde naam gebruikt. De be treffende vrouw woont inmid dels in Amersfoort, maar werkt nog wel in Leusden. Wij zijn in gesprek geweest met een moeder van een aan drugs verslaafde dochter, en stelden haar de volgende vra gen. Hoe of wanneer ontdekte je dat je dochter met drugs in aanraking kwam9 Wat was zij voor 'n kind9 Hoe ga je er mee om9 Wat is jouw boodschap aan andere ouders? Mirjam was zeventien jaar, had evenals haar zus een nor male opvoeding genoten. Wel waren er schokkende gebeur tenissen in haar jonge leven Namelijk een oom en tante bij wie zij elke zaterdag met haar vader ging helpen veronge lukten, hun twee kinderen van zes maanden en anderhalf jaar met wie zij veel optrok bleven achter. Ze was erg aan deze mensen gehecht. Daarna ontdekte Mirjam dat ze lesbisch was. Ze ging naar de huisarts die haar door stuurde naar een gespreks groep voor lesbische meisjes Toen is het allemaal begon nen. Mirjam was intelligent, so ciaal voelend, zeer begaan met het lot van anderen. Ze zat in de tweede van de laborato- riumschool. De was bang ons verdriet te doen met haar an dere geaardheid. Ze schreef ons een brief (ze kon er moei lijk over praten), dat ze graag wilde gaan samenwonen met een vriendin, die ook lesbisch was. Ik was er op tegen, ik vond haar nog erg jong, ze was er nog niet aan toe Ondanks alle goede raadgevingen ging het samenwonen door. En zo kon het gebeuren dat ik 's middags wel eens bij hen ging thee drinken. Op een middag rook ik een vreemd luchtje en vroeg waar dit van daan kwam Mirjam ant- woorde, 'ja, lekker mam, we zijn wat wierookstokjes aan het branden'. Ik was er niet gerust op. wat ik vermoedde bleek waarheid Haar vrien din was verslaafd en nam ook Mirjam in de ban van de ver slaving mee Dit was het begin van alle ellende. Ze kon niet meer terug en de problemen stapelden zich op. Ze kwam nog steeds thuis en nam spul len mee, in onze vakantie nam ze geld en een spaarbank boekje weg. Alles ging op aan het zo gehate middel drugs. Ook haar vriendin maakte ge bruik van haar, het werd een onhoudbare situatie want stelen, oplichten en graaien werd haar bestaan en iedere twee weken een ander adres, bang om door schuldeisers en politie gevonden te worden De grote schok voor mij kwam op het moment dat er iemand van de reclassering kwam ver tellen dat Mirjam was opge pakt. Het werd haar hier te heet on der haar voeten, ze wilde naar Amsterdam, daar on ze mak kelijker aan drugs komen. Ze ontmoette daar een nieuwe vriendin, we hebben haar ver huisd en hadden toch nog hoop dat het tij zou keren. Maar nee, weer een verslaafde en het werd van kwaad tot erger Ik schreef haar regelmatig en zocht steeds kontakt, maar vergeefs drie jaar lang liet ze niets van zich horen Mijn moeder-instinct gaf mij met kracht van boven duidelijk aan hoe ik moest handelen. Ik wilde zo min mogelijk raad vragen, maar mijn eigen hart volgen, het was ons kind en daar moesten we zelf voor zor gen. Inmiddels wisten wij dat ze een zwervend bestaan leidde, in bleef haar schrijven over de fijne dingen in onze familie en omgeving. Na drie jaar belde ze naar huis en zei: „Mam ik wil gaan afkicken, ik heb jul lie wel erg veel verdriet ge daan". Ik kon het toen nog niet gelo ven en dacht: dat zeggen ze al lemaal. Maar ze ging naar de metadonbus. Daar kreeg ze ie dere dag, voor een dag meta- don mee en daar moest ze ge noeg aan hebben. Geleideljk aan werden de kontakten be ter en na een paar jaar wilde ze graag weer in haar oude om geving wonen. Ik zag vlak in onze buurt een kamer te huur, wij overleggen en ja hoor, Mirjam trok er in Het verdere afkickproces kon via de huisarts Ze zocht kon- takt met haar oude school vriendin waar ze vroeger zo aan gehecht was en er ont stond weer een heel goede band. Nu wilden wij na zoveel jaren niet met vakantie te zijn ge weest, er een weekje tussen uit. Er werd niet meer stiekem ingebroken door ons eigen kind Ik vroeg Mirjam de planten water te geven en gaf haar de sleutel van ons huis. Dat was de sleutel naar we derzijds vertrouwen. Nooit hebben wij haar de deur gewezen, ze kon altijd bij ons terecht en dat wist ze. Ze is nu weer een levenslus tige meid die zin heeft in het leven en een studie heeft opge maakt en afgemaakt. En een levenservaring rijker die je niemand kunt gunnen Wij als ouders zijn nu heel blij dat het goed is gegaan, ik hoop dan ook dat andere ouders aan dit verhaal wat hebben. Onze boodschap is: Blijf vertrou wen, hoe moeilijk het vaak is Laat ze niet los, want dan ben je ze zeker kwijt. Heel veel ge duld, niet van 1 a 2 weken of maanden, maar jaren lang. Bij ons heeft het tien jaar ge duurd, maar het is dan ook heel goed afgelopen en wij ge nieten er nu dan heel erg van Geloof en vertrouwen, daar kom je heel ver mee. En een stel fijne vrienden bij wie we altijd terecht konden." De 'doorbraak van het taboe op druggebruik is hard nodig', jongerenwerkers in Leusden pleiten voor voorlichting op alle fronten. In Leusden is het druggebruik explosief gegroeid. De KPO (katholieke plattelandsvrou wen organisatie) houdt over bovenstaand onderwerp een voorlichtings/informatie- avond, en wel op 10 maart in de Kom aan de Hamersveldseweg. Deze avond spreekt Ewout Nonhebei, medewerker van de afdeling preventie en voor lichting uit Utrecht. Voor meer inlichtingen kunt u kontakt opnemen met KPO-lid An Boersen, tel. 944531. LEUSEN/SOEST - Wegens het veroorzaken van een ver keersongeval in Leusden, waarbij een zwaargewonde viel, is een 22-jarige Soester vrijdag door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot zes tig uur dienstverlening en een rijontzetting van een jaar. Het vonnis was conform de eis. ken en liep letsel aan zijn urin- buis op. De Soester liep zelf een zware hersenschudding op Een van zijn mede-inzit tenden liep een lichte hersen schudding op. een andere kwam met vage schouder klachten vrij. De rechtbank vond daarom ook dat de ver dachte onvoldoende zorg had gedragen voor de veiligheid van zijn passagiers. De Soes ter was nooit eerder ver oordeeld voor een dergelijk feit. pnsdag 4 maart 1992 Wijkverpleegkundige geeft cursus aan mensen die thuis een zieke verzorgen LE USD EN- Patiënten worden in verband met de toenemende bezuini gingen in de gezondheids zorg steeds sneller uit het ziekenhuis ontslagen. Veel van deze patiënten hebben nog voorkortere of langere tijd complete verzorging nodig. Patiën ten die plat moeten blij ven liggen, maar verder yeen speciale zorg nodig Jflhebben, worden niet meer (naar een ziekenhuisge- j bracht, maar moeten thuis worden verzorgd terminale patiënten gaan steeds vaker naar h u is om th uisin de eigen Wmgeving te sterven I Er rust op de partner en andere gezinsleden een are taak. De curus 'Zelf een zieke thuis ver- orgen 'diegegeven wordt oor de kru is ver en iging, eeftals doel de mensen aarop deze taak rust et onder meer wat han igheid jes te leren hoe men die verzorging het beste kan geven De cur sisten wordt geleerd hoe zij een bed moeten opma ken met een patient erin Hoe men iemand tilt of wast in bed En ook hoe men de zieke het beste eten of drinken kan ge ven. Ook wordt gesproken over de samenstelling van de voeding van de zieke. Vaak onstaan er bij men sen die op bed moeten blijven liggen problemen met de stoelgang. Dit probleem is heel goed op te lossen door de voeding aan te passen De cursis ten ivorden ook wegwijs gemaakt in de vele soor ten hulpmiddelen die via de kruisveren iging te le nen zijn om de verzorging makkelijker te maken. Dat kan variëren van klossen om een bed te verhogen tot een heel bed Een po-stoel, steek en zelfs een waterkussen om doorliggen te voorkomen Nelleke van der Vliet vertelt samen met Marry Bos (wijkverpleegkundi ge) over de doelstelling van de cursus „Iedereen kan de cursus volgen. Je kan het een beetje zien als algemene ontwikke ling. A Is je er over denkt om iemand die naar het ziekenhuis moet zelf na thuiskomst te verzorgen is het heel handig om bij voorbaat deze cursus te volgen. Je weet dan van tevoren al waar je aan be gint en waar je aan toe bent. Het gaat er in principe om dat je wat kleine han delingen leert, kleine ba sistechnieken. Vragen als wat is eigenlijk een zieke, waa r leije op Waar zet je het bed neer of de ta fel? Wat kan ik voor spulletjes gebruiken en hoe moet ik de patient wassen9Een kussen schikken en het bed op maken zijn ook van die handigheidjes Het gaat dus voorna- Nelleke van der Vliet en Marry Bos (links, met omzwachteld been), (foto: Hans Verhorst) mehjk over kleine verzor gende verpleegkundige handelingen. Soms kan je zelf ook best de wondver zorging doen Wat ook heel belangrijk is om te leren is waar je op moet letten bij mensen die heel lang moeten blijven lig gen Hoe kan je doorlig gen voorkomen. Haren wassen is ook iets wat je echt moet leren. Als men sen maanden niet uit bed mogen, moeten ook de haren in bed gewassen worden. Daar zijn hulp middelen voor en meteen paar trucjes is het zo klaar. Je moet wel weten hoe je dat moet doen, an ders wordt het een vrese lijke natte boel. Wij wor den meestal ruim van te voren ingelicht wanneer iemand thuiskomt. Dan gaan we samen met de gezinsleden doorpraten wat de mogelijkheden voor de verzorging van de patiënt zijn. Vaak zoeken wij de patiënt op in het ziekenhuis om de wensen van de patiënt zelf ook zo veel mogelijk te kunnen inpassen in de verzorging thuis Het is voorde men sen thuis dan heel prettig om zelf ook iets af te we ten van de verzorging zo dat ze niet met de handen in het haar zitten als de patiënt eenmaal thuis is. Wij komen dan uiteraard zo vaak als nodig is langs om de patiënt verder te verzorgen en de verzor gers bij te staan. De eerstvolgende cur sus is op de maandagen 16 en 30 maart en op 6 en 13 april in de Heelkom aan de Walter van A mersfoortstraat 36 in Achterveld. De kosten van de cursus zijn fl 10,00. Alleen leden van de kruisvereniging kun nen de cursus volgen. Aanmeldingen voor 10 maart, telefoonnummer: 03425-2588 (tussen 8.30 uur en 10.00 uur) Pagina 3 aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Alaaf, alaaf, alaaf. Die kreet zal na deze week niet meer klinken in Leusden en Achterveld. Het zit er weer op voor een jaartje. De boerenkielen gaan weer in de mottenballen, de feestneuzen verdwijnen weer in de la, la, la en die kater zal uiteindelijk ook wel weer een poes worden...' '...Tussen vrijdag- en dinsdagavond zijn de liefheb bers weer behoorlijk aan hun trekken gekomen. Die hebben hun feest vooral 'binnensbuis' gevierd, want ondanks een harde kern van echte camavalsfanatie- kelingen wil de doorsnee Leusdenaar nog steeds niet warm lopen voor dit van oudsher zuidelijk gebeu ren... '...Zo Wordt er al jaren geprobeerd een echte optocht door de straten van Leusden te laten trekken, maar de lengte van de stoet blijft beperkt tot wat sommigen, waarschijnlijk kniesoren, maar een armzalige verto ning vinden...' '...Ook de politie kan voor het carnavalsgebeuren niet warm lopen, zodat de inzet van politieagenten in Leusden-Centrum beperkt blijft. Over Achterveld praten we hier niet, want dat is van een totaal andere orde. Daar heerst wel het echte carnavalsgevoel en een beetje Achtervelder krijgt in het vroege voorjaar zon der problemen zijn voetjes van de vloer... '...In bet centrum is het dus allemaal wat tammer. En met weinig politie op de been. Maar dat leverde zater dag volgens sommige toeschouwers toch gevaarlijke situaties op. De kop van de stoet baande zich zonder 'bescherming' van de Hermandad een weg door de straten... Wie daar ter plekke met zijn auto reed of net met de kinderwagen wilde oversteken werd, zonder waar schuwing vooraf, met de optocht geconfronteerd. Dat moet volgend jaar toch beter kunnen...' '...Toch willen wij de politie niet verwijten dat zij bet echte carnavalsgevoel ontberen. Dat zij best te porren zijn voor iets leuks, blijkt wel uit hun medewerking aan een actie van de Achterveldse carnavalsvereni ging De Puupenkoppen.... '...Bij de nieuwjaarsreceptie gaf de Achterveldse prins aan burgemeester Panis een aantal miniatuur fietsjes. Bij bet carnaval zou de burgemeester die om kunnen ruilen voor echte fietsen. Voor de bewoners van het Asielzoekerscentrum. Voorwaar een goed doel...' '...Maar het was niet zo eenvoudig om de fietsen op korte termijn bij elkaar te krijgen. De politie bood de helpende band. Daar staat altijd een aantal rijwielen, dat is gestolen of door de rechtmatige eigenaar ergens is achtergelaten en nooit meer is opgeëist...' '...Als die fietsen langere tijd op het bureau staan en het steeds minder waarschijnlijk wordt, dat de eige naar komt opdagen, worden de fietsen 'en masse' verkocht aan opkopers...' '...Een aantal van die tweewielers is nu beschikbaar gesteld aan het Asielzoekerscentrum. „Het gaat niet om fietsen, die hier in de buurt gevonden zijnbe zweert een ingewijde. De kans. dat iemand een asiel zoeker op zijn rijwiel ziet fietsen, met alle gevolgen vandien, is dus zeer klein...' '...Het lijkt dus in alle opzichten een actie, waar niets mis mee is. Maar waarom de politie dan niet scheutig is met het verstrekken van nadere informatie is ons een raadsel. Er is er maar een, die meer kan vertellen over deze -in onze ogen toch- trivialiteit, en dat blijkt de vervangend groepscommandant te zijn. Valse be scheidenheid misschien... '...En de carnavalsvereniging maakt nu dus eigenlijk goede sier met andermans eigendom. Voor een zacht prijsje een stapeltje fietsen cadeau doen, dat wil ieder een immers wel...' '...De vraag naar biologisch dynamische produkten is de afgelopen jaren flink gegroeid. De mensen worden steeds milieubewuster en zijn niet meer bereid pro dukten te kopen, waarvan niet zeker is dat ze op een milieuvriendelijke wijze zijn gemaakt...' "...In Leusden is een boer, Heymen Brouwer, die zijn bedrijf zo beeft ingericht, dat aan die consumenteneis zo goed mogelijk wordt voldaan. Onlangs ging bij zelfs met zijn vlees langs de Leusdense deuren onder het motto 'Koop biologisch dynamisch '...Beter kan het dus baast niet. Vlees vers van een boerderij, waar de strengste milieu-eisen worden ge steld. Verbazing bij ons dus, toen wij op bet gemeente huis een stuk tegen kwamen, waarin stond hoeveel ammoniak er op het bedrijf van boer Brouwer wordt uitgestoten... '...Ammoniak is een stof, dat onder meer in mest zit. Bij Brouwer werd 42,9 mol gemeten. Deze meeteen heid wordt gebruikt om te kijken hoe groot de vervui ling is. 42,9 mol is teveel. Niet heel erg teveel, maar toch. Brouwer krijgt een hinderwetvergunning, want bij valt onder de overgangsregeling, die tussen de overheid en de boeren is overeengekomen...' '...Toch was bet even slikken. Van een biologisch dynamische boer mag je verwachten, dat hij aan de eisen voldoet. Of is het in de hand houden van de vervuiling niet zo eenvoudig als sommmige biologisch dynamische organisaties en ondernemers ons willen doen geloven...

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3