it weer in eiaen reaio ipnieuw zachter Lentezon verwarmt carnavalsvierders Turkse tortel lensdag 4 maart 1992 Pagina 5 gdige belangstelling voor de carnavalsoptocht, (foto Hans Verhorst) Vier-en-een-halve dwerg. (foto. Hans Verhorst) De optocht trekt door Leusden. (foto Hans Verhorst) De discussie over het toekomstig natuurbeheer op de Veluwe inspireerde deze makers van de carnavalswagen, waarbij het bedreigde damhert het centrale thema vormde, (foto: Hans Verhorst) Oorpsronkelijk kwam de Turkse tortel in Europa al leen voor op de Balkan, maar in een tijdsbestek van enkele tientallen ja ren heeft hij kans gezien zich in vrijwel alle Euro pese landen als broedvo- gel te vestigen. Deze on verklaarbare, plotselinge uitbreiding begon in de ja ren dertig: Hongarije 1932, Tsjechoslowakije 1936, Oostenrijk 1938, Duitsland 1943 en Neder land 1947. Daarna volgden Scandinavië en Groot- Brittannië en zelfs IJs land Zo breidde hij zijn broedgebied in ongeveer twintig jaar met zo'n 1600 kilometer uit. In tegenstelling met onze eigen tortelduif die een trekvogel is, is de Turkse tortel een standvogel De paren worden in de winter gevormd, wat gepaard gaat met een wederzijds achter elkaar aanzitten, koeren en buigen In zijn baltsvlucht stijgt het man netjes plotseling met krachtige vleugelslagen de lucht in en glijdt dan weer naar beneden. De duur van het broedseizoen is afhankelijk van de weersomstandigheden en duurt van maart (soms al eerder) tot en met septem ber. In die tijd worden vier a vijf legsels geprodu ceerd. De vogels zijn niet veelei send in de keuze van een plaats voor hun nest. Als er maar een paar takjes kunnen liggen is het al goed. De partners bouwen samen het nest wat enkel uit wat twijgjes bestaat De soort vertoont een grote mate van trouw aan een eenmaal gekozen broedterrein. Bij mij broedt al jaren een paartje op een beugel tegen de ge vel. De twee witte eieren worden in veertien tot zes tien dagen door beide partners beurtelings uit gebroed. De jongen verla ten het nest na twee of drie weken maar worden nog een paar dagen langer door hun ouders gevoed. Voor zijn voedsel is de Turkse tortel aangewezen op menselijke activiteiten en bestaat voornamelijk uit veldgewassen. Hier naast wordt ook wel ge bruik gemaakt van bes sen, pitten uit de Ameri kaanse Vogelkers, besjes en pitten van de gewone vlier, zaden van dennen, gras- en onkruidzaden en beukenoten. Ook brood wordt niet versmaad. De Turkse tortel is iets groter dat de tortelduif Hij is grijsbruin en heeft een zwarte, witomrande band op zijn achter- en zijhals In de vlucht is de witte on derzijde van de buitenste helft van de staart te zien. Zijn roep is een drieletter grepig 'roe-koe-koe'. in de vlucht een nasaal 'mèèèh'. In betrekkelijk korte tijd heeft de Turkse tortel kans gezien zich over het gehele land uit te breiden en er is bijna geen streek te vinden waar hij niet voorkomt. De omvang van de populatie in ons land wordt geschat op zes tig tot honderdduizend broedparen G. van Leeuwen .EUSDEN - Afgelopen rijdagavond begon roor de Achterveldse arnavalsvereniging De Puupenkopen'het Groot Carnaval' in De Klaveet; een periode an vijf dagen feesten, :ingen en hossen, chterveld is voor de omende carnavalspe riode omgedoopt tot Puupenkoppenland. Hoewel de opkomst beter had kunnen zijn was Prins Nelis toch tevreden. In zijn ope ningswoord werden de aanwezigen welkom geheten door Prins Nelis. Als speciale gast was burgemeester Pa- nis van de partij. Hij overhandigde de Prins de sleutel van de ach terdeur van het ge meentehuis. „Een deur waar alleen echte vrienden gebruik ma ken, iets wat in het Achterveldse niet vreemd is", zo zei Pa- nis. Nadezeplech- jiuziekveremging DWS begeleidde de Achterveldse optocht op passende wijze, (foto: Hans Worst) Het was even wennen laandagochtend Een oufront maakte een brupt einde aan de voor- larsachtige sfeer. Er troomde belangrijk koe- ïre lucht over ons uit en in Ie middag wees het kwik 8 Taden lager aan dan za- ïrdag. Toen was het com- teet lente in ons land Het mnetje scheen zowel za- ?rdag als zondag prak- sch het maximale aantal :en en de temperatuur iep op tot voor de tijd van let jaar zeer hoge waar den Zaterdag werd in "ïusden 15 2 gemeten en de Bilt 15.7. In deze len] eeuw was een schrikkeldag t i nog niet zo warm geweest. Het vorige record stond niet 15 3 graden op naam Kan 29 februari 1960 In elk het zuiden van Limburg liep het kwik zelfs op tot 17 v graden. Toch kan de na- tuur nog wel gekker uit de schieten, want m de recordwarme februari- maand van 1990 liep het kwik op de 24e al op tot ruim 20 graden. Maandag werd het dus een stuk fris ser, maar de temperatuur lag met 8 graden nog altijd boven het normale niveau dat geldt voor begin maart. Wel maakte een pittige westenwind het voor het gevoel vrij koud buiten de deur Het hogedrukgebied, dat verantwoordelijk was voor de thermische ver wennerij, heeft zich begm deze week even laten te rugzakken in zuidelijke richting. De depressies grijpen een dergelijke af tocht onmiddellijk aan om hun invloed enigszins in onze richting uit te brei den. Op de grond weer kaart verscheen gisteren ter hoogte van Groenland een lagedrukgebied met pure herfstallures. De druk in de kern tuimelde maar liefst naar 927 milli bar, een blik op het weerglas toonde aan, dat de druk bij ons ongeveer 100 millibar hoger lag. Het sterke uitdiepingsproces werd veroorzaakt door een botsing van ijskoude lucht, die aan de achterzijde van de gigant naar het zuiden stroomde en die vervolgens in aanraking kwam met veel mildere Oceaanlucht van subtropische breedte. Het gevolg was een enorme turbulentie in de hogere luchtlagen. Op New- Foundland daalde het kwik tot beneden de -20 graden. Donderdag liggen we opnieuw onder invloed van een krachtig hoge drukgebied, dat zich uit strekt van de Azoren tot diep op het Continent Aan de westflank wordt een vers portie zachtere lucht op transport gezet, zodat de temperatuur wederom in stijgende lijn gaat. Met een zonnetje erbij kan het best 13 a 14 graden wor den Tot in het weekeinde wordt met veel verande ring verwacht. Toch houd ik de gedragingen in de gaten van een hogedrukge bied boven het noorden van Rusland Het vertoont enige uitbreidingsplannen in zuidelijke richting, waardoor het in Oost Eu ropa wat kouder gaat wor den. Het is tenslotte pas maart en het roer kan in deze tijd heel snel worden omgegooid. De winter van 1992 is zacht verlopen, dat zal niemand verbazen De gemiddelde temperatuur bedroeg in Leusden 3.5 graden en dat is een graad in de plus. Er waren 36 vorstdagen en op 6 dagen bleef het kwik ook overdag beneden het vriespunt. Er viel m het afgelopen sei zoen 148 mm neerslag, Achterveld noteerde over de drie maanden 160 mm. tigheden werd onder luid tromgeroffel de winnaar van de enige echte Achterveldse krentenpuup bekend gemaakt. Het werd Hans van der Goes. Vanwege zijn grote verdiensten in de voet balwereld en in het bijzonder zijn betrok kenheid bij deSV Achterveld als voor zitter van de damesaf deling, bestuurslid en jeugdelftalleider en trainer van diezelfde voetbalclub, medeorga nisator van diverse ac tiviteiten in Achterveld en last but no least als de grote animator van de carnavalsgroep De Doe-Maar-Watjes. Vele duizenden men sen zagen zondag de optocht aan zich voor bij trekken. Een kleine 40 praalwagen en groe pen trokken langs de in groten getale opge komen toeschouwers. Volgens de organisatie waren ruim 12.000 mensen getuige van deze carnavalsoptocht. En dat is een nieuw re cord. Ook in Leusden werd het carnaval passend ingezet. Enkele hon derden toeschouwers zagen zaterdag een be scheiden, maar ge slaagde optocht aan zich voorbijtrekken. De carnavalsvereniging J'Ouwe Klomp viert dit jaar het feit dat er 22 jaar carnaval wordt gevierd in Leusden.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5