Univé telt meer dan 2.000 leden .Leusder Krant. jensdag 4 maart 1992 Pagina 8 In 1979, op de eerste oktober van dat jaar, werd Lenie Kreikamp-Van der Hoek be noemd tot administratice van de OVM Op 1 maart aanstaande vervult zij die functie twaalf-en-een-half jaar, maar inmiddels heeft zij de leiding van het kantoor aan de Hamersveldseweg overgedragen aan de heer Bijleveld Niettemin blijft zij door haar erva ring min of meer fungeren als de spin in het web. Lenie Kreikamp: „Maar natuurlijk blijf ik wel verbonden aan het bedrijf zij het in deel tijd, halve dagen dus. In 1975 kwam voor het eerst een administratrice in dienst, Janny Manie Grim. Daarvoor werd al dat werk ge daan door de toenmalige wethouder Wouter Anton van Zandbnnk. Janny Manie heeft de administratie gedaan tot 1979, waarna ik solliciteerde naar de baan bij de OVM. Met knikkende knieën ging ik naar het sollicita tiegesprek, waar ik werd geconfronteerd met een voltallig bestuur van een man of acht, negen. Niettemin werd ik aangenomen om dat ik mijn diploma's had. Maar toen begon het pas. Een verzekerings bedrijf. Dat betekende taxaties van agrari sche bedrijven, schaderegelingen, premie vaststellingen. Heeft dat nooit geleid tot mislukkingen, uitglijdingen? Kreikamp: „Natuurlijk wel. Ik ben best wel soms uitgegleden. Maar daar leer je van. Daarvan word je juist sterk En ik moet zeg gen dat ik ontzettend veel steun heb gehad in die periode van voorzitter Gernt Tijmensen uit Achterveld, een man met enorm veel be- stuurservaring vanuit tal van functies, die bovendien lange tijd voorzitter is geweest van de NOVO, waar ik persoonlijk ook veel mee te maken heb gehad." Persoonlijk heeft Lenie Kreikamp een sterke band met het bedrijf, dat thans Univé en voorheen OVM en lang daarvoor OBM heette. Kreikamp: „Toen ik in 1979 werd benoemd was er nog geen kantoor. Dat bete kende dat ik de administratie, die toen nog werd gedaan op min of meer vrijwillige basis, in mijn eigen huis moest voeren Daarvoor richtte ik thuis een kamer in op mijn boven verdieping." „In maart 1983 werd er een gedeelte van een kantoor gehuurd van de coöperatie aan de Hamersveldseweg en toen kreeg de OVM dus eigenlijk een echt officieel kantoortje Maar pas in november 1988 hebben we onze eigen behuizing gekregen." OVM werd van de ene dag op de andere Univé. Waarom en hoe? Lenie Kreikamp: „Statutair blijft ons bedrijf nog altijd OVM heten, maar als roepnaam hebben wij aangenomen Univé Leusden Dat heeft te maken met de fusie, die eind vorig jaar is aangegaan tussen de verzekeringsor ganisaties NOVO en DLG. de NOVO, waar van wij deel uitmaakten in Zwolle en de DLG, de Drentse Landbouwgemeenschap Even ter verduidelijking: De NOVO was een overkoepelende organisatie van zo n hon derd plaatselijk werkende 'onderlingen', lo kale en regionale verzekeringsmaatschappij en dus, die oorspronkelijk zijn ontstaan als brandverzekeraars met herverzeringscon- tracten naar de overkoepelende organisatie, de Nationale Overkoepeling van Onderlinge Verzekeringsmaatschappijen (NOVO) De DLG is het Drents Landbouw Genoot schap NOVO en DLG besloten te fuseren om gezamenlijk nog sterker naar buiten te kun nen opereren en functioneren Aan de aange sloten 'onderlingen' was de keus om daarin mee te gaan. NOVO en DLG kozen samen voor de naam Univé. Wij in Leusden hebben besloten als OVM via de NOVO mee te gaan met de nieuwe naam Univé." De 'onderlinge' van weleer is in de loop van een kleine honderd jaar uitgegroeid tot een volwaardig verzekeringsbedrijf. Lenie Krei kamp: „Maar met grotere voordelen ten op zichte van de grote commerciële maatschap pijen, waar men te maken heeft met dure kantoorgebouwen, een grote staf van perso neel en zwaar betaalde directies en commis sarissen. Dat leidt wat ons betreft tot een interessante, gunstige premiestelling. Een andere zaak is dat ons beleid voor iedereen als het ware een open boek is Alle verzeker den - en dat zijn er dus op het ogenblik een paar duizend met een totaal-premie van 1.310.640,- aan brand en varia met 350.000.000,- brandverzekerd kapitaal - kunnen zien wat er met hun geld gebeurt." Univé werkt zonder winstoogmerk. Dat is het kenmerk van de 'onderlinge', want als zodanig functioneert de vroegere OVM nog altijd Men werkt met voordelige premies en kan zelfs op die premies nog extra korting krijgen via een zogenaamd Premie Voordeel plan Lenie Kreikamp-van der Hoek heeft ge leerd haar winkel met verve en enthousiasme te verkopen „Wij vormen met elkaar een soort van vereniging, waarin een hechte band is ontstaan. De persoonlijke contacten zijn daarbij belangrijk Waar gebeurt het dat te vreden klanten je op kantoor komen opzoe ken om een bloemetje te komen brengen? Of een doos gebak? Nou, bij ons is dat heel ge woon!" LEUSDEN - De gemeente Leusden, in oppervlakte de grootste van de provincie Utrecht, is in de afgelopen twintig jaar explosief gegroeid. Het aantal inwoners is niet enkele tienduizenden gestegen, waarbij de concentratie heeft plaats gehad in het centrum van het voormalige, charmante agrarische dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinneringen en nostalgie liggen (helaas) achter ons. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven kwamen, bedrijven gingen. Oude, sterk op de agrarische wereld gerichte bedrijven maakten plaats voor moderne industrieën. Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in het snel gegroeide Leusden. De centrale ligging blijkt in veel gevallen een belangrijke rol te hebben gespeeld bij de keuze van de plaats van vestiging. Het bedrijvenbestand binnen de gemeente wordt overkoepeld door de Bedrijvenkring, waarbij nkele tientallen bedrijven zijn aangesloten. Circa de helft daarvan is werkzaam in de sector van e commerciële dienstverlening. Daartoe behoren onder meer de banken, de advocaten-, notaris- en makelaarskantoren, de accountants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. In de Leusder Krant wordt regelmatig aandacht besteed aan één van de Leusdense bedrijven. De lezer wordt aan de hand van redacteur Gerard Trebert meegenomen binnen de muren, om te zien wat zich achter die soms sobere, soms uitbundige facades afspeelt. LEUSDEN - Ze hadden het zo n kleine hon derd jaar geleden niet kunnen denken, de Hamersveldse boeren, toen zij besloten om een vereniging op te richten. Die vereniging was de Onderlinge Brandwaarborg Maat schappij Leusden W.A. Nooit hebben ze in die laatste jaren van de vorige eeuw kunnen denken dat er nog eens een dag zou komen dat zich in en en om het Leusdense meer dan tweeduizend mensen zouden aansluiten bij wat eens 'de Onderlinge' was. Dat laatste vraagt om uitleg, verduidelij king. Daarvoor kwamen we terecht bij Lenie Kreikamp, die beter dan wie ook tekst en uitleg kan geven omtrent wat tegenwoordig bekend en te boek staat als Univé Lenie Kreikamp-van der Hoek (55) is degene, die binnenkort - op 1 maart aanstaande - haar koperen jubileum gaat vieren in dienst van het bijna honderdjarig Leusdense verzeke ringsbedrijf. De 'Onderlinge', het woord zegt het eigen lijk al zelf. De kalender wijst eind negentien de eeuw, als in het kleine Hamersveld een groepje agrariërs besluit om een einde te ma ken aan wat tot dusver altijd gebruikelijk was. Als er sprake was van een bepaalde calamiteit - en dat was dan in de meeste gevallen een brand - werden de handen in elkaar geslagen. Burenhulp, heette dat. Men ging elkaar helpen, anders gezegd, men ging letterlijk 'met de pet rond'. Elkaar helpen, 'onderlinge' hulp dus. Zo ging dat in die ja ren. Tot men in Hamersveld, eind vorige eeuw op een ander en beter idee kwam De verbondenheid van de Hamersvelders van weleer - men vindt het binnen de ge meente Leusden nog terug in Achterveld en Stoutenburg, waar immers nog echt sprake is van hechte leefgemeenschappen! - kwam tot gestalte via de oprichting van de 'Onderlinge' in het jaar 1896. De boeren hielpen elkaar in moeilijke omstandigheden, maar het werd steeds meer duidelijk dat er behoefte ging bestaan aan een uitgebreidere dekking op het gebied van verzekeringen. Van oorsprong was men in het Hamersveldse 'agrarisch' ge tint en nadrukkelijk gericht op brandschade Later ging men zich realiseren dat er ook in andere richtingen behoefte bestond aan risi co-dekking: stormschade, interieurverzeke ring, kortom eem breed scala. Vandaar ook dat de oude vereniging, in september opge richt door de heren 'sJacobs, Lagemaat, Vos kuilen, Van Raay en Jan van de Berg, waar van eerstgenoemde in die dagen als student in de rechten tot directeur was benoemd, in de tachtiger jaren een nieuwe naam kreeg: de Onderlinge Verzekeringsmaatschappij Leusden, kortweg de OVM.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7