.Leusder Krant. Nissan Sunny GTI-R, luipaard in eekhoornvel IKORT I Vierde generatie Honda Prelude fraai gelijnd technisch hoogstandje Nieuw; Lada Samara Dit Nieuwe vinding van Ford: Snelle opwarming katalysaté" r door Flenk Budding Woensdag 11 maart 1992 Pac AMSTERDAM - Katalysa toren werken pas naar behoren als ze aanzienlijk zijn opge warmd en dat duurt gewoon lijk verscheidene minuten Ford heeft een nieuw systeem ontwikkeld dat de uitlaatgas emissies bij een koude start be duidend reduceert door de ka talysator in seconden in plaats van in minuten op volledige bedrijfstemperatuur te bren gen. Met het nieuwe systeem lukt het Ford de hoeveelheid on ver brande koolwaterstoffen en koolmonoxyde die een auto met een katalysator gedurende de opwarmpenode uitstoot met 80 procent terug te drin gen Uitgebreide proeven toon den aan dat een betrouwbaar en feilloos 'aanvuren' van de katalysator binnen luttele se conden na een koude start wordt gerealiseerd. Het nieu we systeem is het resultaat van een langdurige samenwerking tussen ingenieurs van Ford en de Universiteit van Cambrid ge. Dr. Tom Ma van Ford ont- wikkelings- en research-cen trum te Dunton (Essex, GB) en dr. Nick Collins, lector van deze universiteit, vonden een eenvoudige methode om een katalysator 'aan te vuren' en deze in een fractie van de ge bruikelijke tijd op bedrijfs temperatuur te brengen. Normaliter gebeurt dit door de uitlaatgassen van de motor zelf, wat enkele minuten in be slag neemt. Bij de nieuwe Ford-methode, die 'EGI (Ex haust Gas Ingnition, uitlaat gas-ontsteking) is genoemd, wordt de katalysator verhit door de korte ontbranding van een precies gedoseerde hoe veelheid brandstof en lucht in de nabrander, die pal voor de 'kat' in het uitlaatsysteem is gemonteerd De benodigde brandstof voor de nabrander wordt gele verd via het uitlaatgas van de motor, die daartoe de vereiste periode rijk wordt afgesteld. Lucht krijgt de nabrander via een elektrisch aangedreven luchtpomp De katalysator wordt verhit tot boven de 350 graden Celsius - het tempera- tuurniveau waarop hij actief wordt - door een gedoseerde concentratie waterstof dat in het uitlaatgas wordt gevormd te ontsteken Aangezien water stof licht ontvlambaar is, ont steekt de nabrander onmid dellijk na het starten van de motor. Met een warmte-op- brengst van ongeveer 7.000 Watt wordt de ,,kat" in luttele seconden opgewarmd. ..De verkorting van de opwarmtijd is beduidend, omdat het de katalysator gewoonlijk vrij veel tijd kost om op bedrijfs temperatuur te komen! dr. Ma Voor het zo vel seren de uitlaatgassen! ongezuiverd Aangezien tweedes! alle autoritten minderfl; kilometer beslaan, kc groot deel van de toi laatgas-emissies voor van die opwarmperioi vervolgt dr. Ma. „Naad technologie van de di (v. talysatoren zelf verbet^ het terugdringen van 13 sies tijdens de opwar in het brandpunt vacl langstelling bij reses ontwikkeling komen ti voegt dr Collings daarj ,.Wel tachtig procent uitlaatgas-emissies korte rit worden gepn tijdens de eerste twee na de start, als de met opgewarmd is Dl in dat met ons snelle mings-systeem drie k ten kunnen worden d met als resultaat nogl emissies dan bij één n onder de huidige kat; regelingen," aldus dr Vooral van belang rijden in stedelijke raties, waar de opwal] van katalysatoren nc kunnen zijn, doordat ren daar veelvuldig! nair of onder deellast De katalysator van motor is niet actief temperaturen en kom: verwarming in actie Ij ste effectiviteit wordif bij een temperatuur St graden Celsius. „Helf stuk hoe de katalysatct aan de gang te krijgétêi hem in een veel kortefljs l te warmen, houdt alij kanten momenteel be; dr Ma. in 0 ,Tot nu toe hebbel kanten ontdekt dat b| resultaat werd bereikt] ,,kat" zo dicht mogelij motor te plaatsen, zc eerste instantie doorrij warmte wordt verhit] ook warm door wor< den. Maar bij plaat: dicht bij de motor, be gevaar van beschadif het katalytische 3 door oververhitting bjabi den met hoge sm voegt hij daar aan toe fabrikanten exper' met elektrisch opwal de ..kat", maar dat stroom van wel 500 gebruik van een 1- teem. Een oplossint richting zou een b< verzwaring betekent ten maar ook in letuj|20 van de accu en het laadsysteem." ?ent tte«20 t e-tltu Het nieuwe sy piln Ford kan binnen deoflO de praktijk worden #53 BARCELONA - Honda staat bekend om zijn bouw van hyper-moderne, voor- wielaangedreven auto's met een Europees uiterlijk en uitstekende rij-eigenschap- pen, compleet en veelal lu xueus afgewerkt. Met de re gelmaat van de klok moder niseert Honda het model- lenaanbod. Na de onlangs geheel vernieuwde Civic staat er volgende maand een geheel nieuw ontwor pen Prelude hij de dealers. Daarmee gaat de Honda Prelude zijn vierde genera tic in. In thuisland Japan klom Honda op tot de derde produ cent van personenauto's Ook in de USA neemt Honda de derde plek in op de verkoop hitparade Nu werkt Honda hard aan vergroting van het marktaandeel in Europa. Be langrijk daarbij zijn de moto- renfabriek in Swindon (Enge land) en het research deve- lopmentcentrum in Offen bach/Frankfurt Tevens wordt in Swindon de laatste hand gelegd aan een gloednieuwe autofabriek. Eind 1992 moeten vanuit deze fabriek de eerste Honda's van de band rollen Evenals zijn voorganger, is de nieuwe Prelude een echte 2+2 coupé. Ten opzichte van het 'oude' model is Honda's nieuwkomer korter, in lengte en wat betreft wielbasis, iets lager, maar duidelijk breder In deze veranderde verhoudin gen ligt de nadruk op vergro ting van ruimte en comfort voor de bestuurder en voorpas sagier. Je zit als het ware om sloten door deuren en console op je zetel. Hoofdruimte blijkt er net aan voldoende. Personen boven de 190 cm zitten al snel met het hoofd tegen het schuif- dak en moeten daardoor de rugleuning van de stoel verder kantelen De ruimte op de achterbank is bescheiden en net aan toereikend voor twee kleine kinderen. Honda ontwierp de nieuwe Prelude, zoals ze zelf zo mooi in hun informatie zeggen, voor mensen met een sterk gevoel voor individuele presentatie, die in hun 'persoonlijke auto veel waarde hechten aan verf ijning en een rijke uitrusting en bovendien plezier aan autorij den beleven De efficiënte mo toren. waaronder een compleet nieuw ontwikkelde 2 3 liter 16-klepper. zorgen voor een hoger prestatieniveau dan in het voorgaande model, terwijl het gemiddelde brandstofver bruik lager ligt. Het onderstel van de Prelude anno 1992 om vat nieuwe constructies en biedt als gevolg daarvan nog betere rij-eigenschappen. Honda gaat de Prelude leve ren met keus uit twee viercilin- dermotoren, een 2.0 liter en een 2.3 liter met vier kleppen per cilinder. Eerstgenoemde heeft één bovenliggende nokkenas en levert een maximum vermo gen van 98 kW(133 pk) goed voor een topsnelheid van 201 km/u en een acceleratie van 0- 100 km/u in 9,2 seconden. De 2.3 liter machine bezit twee bo venliggende nokkenassen en levert 118 kW(160 pk), waar mee de Prelude een topsnel heid van 215 km/u bereikt en een acceleratie van 0-100 km/u in 7,7 seconden Standaard kent de Prelude een handge- schakelde vijfversnellingsbak, maar in een aantal versies is een elektronisch gestuurde viertraps automatische trans missie met lock-up leverbaar. Elke Prelude heeft schijf remmen rondom, waarvan de voorste inwendig geventileerd. Als optie voorziet Honda de Prelude van een nieuw ontwik keld systeem voor vierwielbe- stunng, waarbij de besturing van de achterwielen elektro nisch geregeld wordt via een krachtige servo-motor. Vier- wielbestunng, cruise control en airbag zijn alleen in combi natie met de 2 3 liter motor le verbaar Tot de standaard uit rusting hoort stuurbekrachti ging. een elektrisch te bedie nen schuifdak, elektrisch ver stelbare buitenspiegels en een wis/was-installatie op de ach terruit. Binnen wordt de vormgeving gekenmerkt door een integrale vormgeving, waarbij de lijnen van het dashboard in één vloeiende beweging doorlopen in de zijpanelen. De midden console heeft uit het oogpunt van stylering een dominante rol Kuipvormige met stof be klede stoelen bieden een uit stekende zit, met eveneens vol doende zijdelingse steun. Bei de voorstoelen bezitten een mechanisch geheugen, waar door de rugleuning na het naar voren klappen weer in de inge stelde stand terugkomt Tevens heeft de bestuurdersstoel een instelbare lendesteun, maar hij is niet in hoogte verstelbaar. Dat geldt wel voor de 40 mm verstelbare stuurkolom. Ach ter het rechtergedeelte van de wegklapbare achterban krugleuning bevindt zich een skiluik met skizak Rij-impressie In het bergachtige achter land van de Spaanse stad Bar celona, waar de laatste hand wordt gelegd aan de accommo datie en infra-structuur voor de Olympische zomerspelen reden we zo'n 350 km met de Prelude 2.3i 4ws Op dit par cours konden we ons naar hartelust uitleven met de wa gen. Hij is er als het ware voor geschapen. De wagen toont een geweldige wegligging met een vrijwel vlekkeloos bochtenge drag. Vooral het soepele ge drag van de 16-klepper valt in positieve zin op. Veel schakelen hoeft niet, maar wie op wil schieten be dient met de korte pook een licht en precies werkende vijf- bak. Buiten het gemak van in parkeren en vlot van baan ver wisselen valt er lang te discus siëren over het nut van de ach terwielbesturing. Het mooi ogende dashboard met bijna ronde klokken voor snelheid en toerental verleent duidelijke informatie. Een display geeft elektronisch de verdere in lichtingen. Schakel je bij dag licht de verlichting in, dan is de display niet meer af te lezen Ook zitten enkele belangrijke (rode) waarschuwingslampjes buiten het gezichtsveld van de bestuurder. Prijzen: Nieuwe modellen krijgen ook een nieuw veelal hoger prijskaartje Dat geldt ook voor de nieuwe Prelude Honda voert de prijsverhoging van z'n jongste aanwinst ech ter nogal drastisch op, waarbij wel het gedeeltelijk wegvallen van de subsidie voor "schone" motoren is ingecalculeerd. Tussen haakjes staat de prijs van de vorige uitvoering De Prelude 2.0i komt op 52 890,- (2 0 EX ƒ43.590,-), voor de Prelude 2 3i telt men 63.690,- neer en voor de 2.3i 4ws 68.190,- (2.0i 16V 4ws ƒ59.190,-). GRONINGEN - Lada im porteur Gremi Auto-Import b.v. heeft sinds kort opge nomen in het leveringspro gramma een op basis van de Lada Samara ontworpen 4-deurs sedan, de Lada Sa mara Diva. Deze versie is leverbaar met keus uit een dwars voorin geplaatste 1.3 of 1.5 liter viercilinder krachtbron, die via een vijf versnellingsbak de voor wielen aandrijft. Met een lengte van 420 cm is de Diva 19 cm langer dan de 5- deurs versie. Deze winst komt voornamelijk ten goede aan de 440 liter metende kofferruim te De wielbasis van 246 cm bleef eender. Technisch wijkt de sedan niet af van de hatch back. De 1.3 liter motor is goed terwielen verdeeld. Rondom bezit de GTI-R on afhankelijke wielophanging met McPherson veerpoten. Voor het soms broodnodige ho-how-werk staat een rem- systeem bestaande uit rondom schijfremmen, waarvan de voorste geventileerd worden. Voor een anti-blokkeer-sys- teem moet men een stevige prijs meer neer tellen. Rijden En dan komt het uur van de waarheid Wat heeft deze ..ma cho" allemaal in huis en valt er in alle redelijkheid geculti veerd mee om te springen. Het antwoord is: A heel veel en B ja. Direct al als we het terrein van importeur Nissan Motor Nederland in Lisse met ge mengde gevoelens afrijden, blijkt dat je met de betonbeul heel rustig kunt rijden. Geen gehots of gestoot Of het de ge woonste zaak van de wereld is, laat de vijfde versnelling zich al rond de 50 km/u inleggen Bewegen we dan de rechter voet even naar beneden, dan gaat de leeg 1220 kg wegende massa er als een speer vandoor. Toch houden we ons voorlopig rustig. Immers, uit opmerkin gen van collega's en de vooraf bestudeerde technische gege vens bleek dat de wagen zeker geen katje is om zonder hand schoenen aan te pakken. Een maal op de snelweg trappen we gaspedaal iets dieper in. We voeler, een lichte schok als wordt de wagen op z'n staart getrapt en hij schiet weg. Bin nen enkele seconden zitten we op zo'n 180 km/u Bijna onge looflijk wat dit scheurijzer in huis heeft. De duidelijk aan wezige motorbrom nemen we op de koop toe, die hoort ge woon bij dit type wagens. Dat geldt niet voor het windgeruis. Bij hoge snelheid en veel zij wind gaan de deuren aan de bovenzijde iets wijken wat veel geraas teweeg brengt. Mis schien is dit euvel al met een wat strakkere afstelling van de sloten te verhelpen, maar toch. Al vrij rap laten we rechter pe daal weer opkomen. We willen geen gedonder met de jongens van de Rijkspolitie. Deson danks rijden we ongemerkt vrijwel altijd te snel. Het.monster" ligt vast op de weg en laat zich uitzonderlijk neutraal door bochten leiden Dat bochtenwerk is overigens bijna een verhaal apart Wan neer een conventioneel voor of achter aangedreven vierwieler in de problemen komt, begint de Sunny er pas lol in te krij gen Gaan we heel ver, dan wil de achterkant uitbreken, wat goed valt te corrigeren met de gaspedaal. Op elk soort wegdek ge draagt de Sunny zich geweldig en hij is niet eens Spartaans geveerd. Kleine hobbels in het wegdek dringen uiteraard wel stevig naar binnen door. Bij volle bepakking is dat aanmer kelijk minder. Het algemene comfort staat zeker voor een dergelijke wagen op een prima niveau. De motor gedraagt zich enorm levendig en biedt vooral onderin het toerental veel trek kracht Over de sportief scha kelende vijfbak niets dan lof. Alleen de overgang van drie naar vier moeten we bewust inleggen. Die twee zitten niet precies boven elkaar. Stop- lichtsprintjes win je met deze Sunny zelfs van iedere Ferrari en Porsche (behalve van de nu al legendarische 959) Hij sprint zonder enige moeite en zonder krimp van het onderstel van 0-100 km/u in 5.2 seconden en haalt een topsnelheid van ruim 220 km/ u. Dat laatste gegeven is in de rallysport met zo belangrijk. Wel dat hij de 1000 meter met staande start in precies 25 se conden aflegt. Tijdens al het gooi- en smijtwerk lust de ma chine uiteraard best een stevi ge slok. We noteren tijdens de testdagen een gemiddeld ver bruik van 1 op 8 8 kilometer Eigenlijk helemaal niet gek voor zo veel kracht en de gebe zigde rijstijl. Het staat buiten kijf dat de liefhebber van dit soort snelle rakkers diep in de buidel moet tasten. Voor de Sunny GTI-R telt men 72.750,- neer. voor 48 kW(65 pk) en ct mum koppel van 97 3400 tpm Voorde 1.5li deze cijfers respectie ;h kW(75 pk) cn 109 Nm S Lada geeft een tuf op van 148 en 155 km/ sprint van 0-100 km/u 17 seconden Het maxir: wicht van de leeg 950 gende Diva bedraagt 1 terwijl de wagen een aanhanger van maximj kg mag trekken. De Lj mara Diva bezit naast h maal aanwezige in hot» stelbare stoelen, twee (d nen uit verstelbare bui: I gels, van binnenuit - 4 koplampen en regelbar I boardvcrlichting 8 De prijs van de T Diva 1.3 bedraagt De Diva 15 komt op 2] TESTRAPPORT Nissan Sunny 2.0 GTi-R Cilinders/inhoud 4/1998 Max.vermogen kW(pk)tpm 162(220)6400 Max.koppel Nm/tpm 267/4800 Aantal kleppen 16 Turbo-compressor ja Topsnelheid km/u 223 Acceleratie 0-100 km/u 6.4 Testverbruik L/100 km 11.3 Tankinhoud liter 50 Aktieradius km 442 Brandstof Eurosuper Loodvrij ja Katalysator ja Lengte cm 398 Gewicht leeg kg 1220 Max. trekgewicht kg 1560 Aandrijving voor/achter Bandenmaat 195R14 ABS ja(extra) Storing testwagen geen Prijzen Sunnv 2.0 GTi-R 72 750,- Afleveringskosten 485.- Opmerkingen Lancia Delta Mazda 323 Renault 21 HF Integrale Formule 4 Turbo Quadra 4/1995 4/1840 4/1995 155(210)5750 122(165)5500 119(162)5500 298/3500 219/3600 270/3000 16 16 8 ja ja ja 220 210 217 5.7 7.8 8.6 10.2 9.9 10.1 57 50 66 559 505 653 Eurosuper Eurosuper Eurosuper ja ja ja ja ja ja 390 404 451 1300 1175 1350 n.b. 1200 1100 voor/achter voor/achter voor/achter 205R15 195R14 195R15 ja ja ja 84.950,- ƒ59 795,- 78 650,- 590,- 390,- ƒ430,- BARNEVELD - Het uit gebreide Sunny-gamma wordt door Nissan afgerond met de super-snelle GTI-R. Dit permanent vierwiel- aangedreven sportmodel is in eerste instantie bestemd voor het rallykampioen- sehap in Groep A. Om met de GTI-R aan deze kam pioenschappen te mogen meedoen, moeten er eerst 5.000 exemplaren op de weg worden gezet. Eén van Neerlands kundig- ste rally-rijders John Bosch gaat met een Sunny GTI-R aan de FIA Groep N deelnemen. De „gewone" GTI-R wordt daar voor geprepareerd door Barron Sports Development te Har derwijk Aan de buitenzijde herken nen we het Nissan superkanon direct. Via een dikke bult met inlaat op de motorkap wordt extra frisse lucht naar het soms bloedhete vooronder getrans porteerd. Een enorme koeke- pan boven de achterruit drukt bij hoge snelheid de achter wielen steviger op het asfalt. Verder zit er een wis/was-in stallatie op de achterruit en dan is de koek op. Voor toeters en bellen zoals elektrisch te be dienen ramen, elektrisch te verstellen buitenspiegels en dergelijke moet men een stevi ge duit meer neer tellen, boven het toch al niet geringe bedrag van dik 70 mille. Maar de echte liefhebber van dit soort asfaltmonsters zit echt niet verlegen om al die accessoires Ook licht metalen velgen horen niet tot de stan daard-uitrusting Binnen zien we een eenvoudig interieur dat amper verschilt van de gewone GTI Het meest vallen de sport stoelen op. Die laten zich met diverse draaiknoppen tot een optimale zit instellen Het driespakig sportstuur ligt perfect in de handen en het vijfversnellingspookje grijpen we blindelings. Natuurlijk bezit het com pacte instrumentenblok een toercnteller. In het midden van het dashboard bevinden zich metertjes voor laaddruk. olie- temperatuur en oliedruk Met nog de opmerking, dat de rugleuning van de achterbank naar voren kan zijn we ook wat de binnenzijde van de GTI-R aangaat snel uitgepraat Veel interessanter is het ge weld onder de motorkap. Hier zien we de uit de Sunnv GTI en I^rimera GT bekende tweeliter viercilinder zestienklepper in die modellen goed voor 150 paardekrachten. Door aan deze machine een Garrett TC turbo-compressor en een inter- cooler toe te voegen levert dit lichtmetalen blok voor de Sun ny GTI-R maar liefst 162 kW(220 pk). Die mooi ver chroomde forse intercooler ligt als een grille boven op het mo torblok. Dit verklaart de forse bult op de motorkap. Uiteraard zijn er diverse ver sterkingen aan de machine aangebracht om al deze „po wer" naar behoren te kunnen verwerken en heel te houden. Een begrenzer, die rond de 7.500 tpm in werking treedt zorgt ervoor dat de machine niet over z'n toeren gejaagd wordt. Het vierwielaandrij- vingssysteem bestaat uit een centraal differentieel met vis- co-koppeling, dat we ook op de achteras terugvinden. De op gewekte krachten worden keu rig 50/50 over de voor- en ach-

Leusder Krant | 1992 | | pagina 12