leusder Krant. ot Sportstichting bezegeld Boskamp is brandveiligheid niet meester de schijnwerper sssissertjes L E U S D E N Politieschool voldoet in verste verten niet aan eisen Regenwoud wordt bedreigd Inbraak WD trekt initiatiefvoorstel in: B&w starten onderzoek naar openingstijden gemeentehuis ELTA exposeert in slijterij r Pagina 3 LEUSDEN - Het is met de brandveiligheid op de politie school De Boskamp aan de Ap pelweg slecht gesteld. Brand weercommandant Blokker spreekt zelfs van een behoor lijk ernstige situatie. ..Ik heb mij door de afdeling Brand weer van het ministerie van Binnenlandse Zaken zelfs la ten voorlichten over de moge lijkheden de Boskamp te slui ten", geeft Blokker als com mentaar. De politieschool heeft zelf gevraagd om een on derzoek naar de brandveilig heid op de school. Blokker kwam daarbij tot een aantal verontrustende conclusies. Zo zijn een aantal vluchtdeu- ren niet te gebruiken en is de voorziening voor het bluswater Meningen Anne-Marije van Dom uit groep 6 van basisschool De Vallei maakt zich ernstig be zorgd over de toekomst van het tropisch regenwoud. Ze schreef daarover een brief aan de redactie. Geachte redactie Het gaat niet goed met het re genwoud. Er wordt veel ge kapt. Als er veel gekapt wordt sterven ook veel soorten bo men uit Als het woud ver dwijnt kunnen ook veel die ren het niet overleven Aan het begin van deze eeuw was er nog dubbel zoveel regen woud als nu. Het regenwoud beschermt ook de aarde en de mensen. En nergens anders komen zoveel soorten planten en dieren voor. Er zijn miljoe nen soorten insekten Het is niet goed dat het regenwoud verdwijnt Het natuurblad Tam Tam heeft gevraagd of le zers een brief naar de krant willen schrijven Dat wil ik graag Van Anne-Marije van Dom. Walstro 29, School de Vallei, groep 6. ACHTERVELD - Bi] een in braak in een woning aan de Oldenbarneveldstraat in Ach terveld hebben onbekenden donderdagavond een stereo- installatie en sieraden buit ge maakt De inbrekers kwamen via de achterdeur de woning binnen De inbraak moet tus sen 18 30 uur en 23.15 uur zijn gepleegd. niet op peil. ,,Als er brand uit breekt zijn we nog net in staat mensen, die in het gebouw zit ten, te redden. Voor het ge bouw zelf kunnen wij in zo n situatie waarschijnlijk niets doen", legt Blokker uit. Het is volgens zijn rapport gemakkelijk op het terrein te komen. Het probleem is vooral de toegankelijkheid van het gebouw Daarin worden niet alleen opleidingen gegeven, maar een aantal studenten wo nen er ook Niet alleen een groot aantal vluchtdcuren zijn afgesloten, ook is er geen goede ontsnappingsroute. In de loop der jaren is de in deling van het gebouw, dat stamt uit de jaren zeventig, be hoorlijk veranderd. Dat is ten koste gegaan van de brandvei ligheid. Verder ontbreekt het aan een goede instructie voor de gebruikers van het gebouw- In het gebouw zijn een aantal handbrandmelders aange bracht, waarvan de melding wordt doorgegeven aan een centrale bij de ingang van het gebouw Die centrale is niet altijd bemand. Ook is er geen doormelding naar een alarm centrale, bijvoorbeeld naar de brandweerkazerne Er is ook gebrek aan voldoende blus middelen. Dat Blokker uiteindelijk niet besloten heeft de school te sluiten, is volgens zijn zeggen te danken aan het feit dat de onveilige situatie ondermeer is ontstaan door een gedoogbe leid van de gemeente. Het ini tiatief voor het onderzoek naar de brandveiligheid is door de politieschool zelf genomen Volgens Blokker is directeur Molenkamp van de school be reid mee te werken aan verbe tering van de situatie. Daarom is gekozen voor een geleidelij ke aanpak, waarbij de brand veiligheid in fases zal worden verbeterd. De eerste fase zal medio volgend jaar klaar moeten zijn Het gaat daarbij vooral om het in gebruik stel len van de vluchtdeuren en een vluchtroute. Directeur Molen kamp weigert overigens com mentaar te geven op het rap port van de brandweercom mandant en verwijst naar een perscommuniqué, dat hij begin volgende week zal publiceren. De politieschool is overigens niet het enige overheidsge bouw, waarmee problemen zijn. ,Het is algemeen bekend dat veel overheidsgebouwen niet aan de eisen voldoen", zegt Blokker. Volgens hem zou er bijvoorbeeld in Leusden op een aantal punten in het gemeente huis het een en ander verbeterd kunnen worden. Ernstig noemt hij de situatie op 't Erf niet. ..Mijn wensen zijn bij het ge meentebestuur bekend", is het enige dat hij erover wil zeggen Het is wat hem betreft vooral een kwestie van de puntjes op de zetten. Ernstiger is het volgens hem gesteld met de Tankwerk plaats. ,,Als daar iets gebeurt, vrees ik dat er slachtoffers te betreuren zullen zijn Defensie toont echter weinig bereidheid iets aan de situatie te doen. Dat ministerie werkt niet zo snel in dit soort zaken". Er is wat hem betreft wel een verschil met de politieschool. „Daar over nachten de studenten In de Tankwerkplaats wordt daar entegen met door de werkne mers overnacht" Blokker benadrukt dat de betrokken instanties zelf ver antwoordelijk zijn voor de bevordering van de brandvei ligheid „Het enige dat ik kan doen, is aangeven op welke punten het aan die veiligheid mankeert" LEUSDEN - De raadsfractie van de VVD heeft een aange kondigd initiatiefvoorstel, waarin verruiming van de openstelling van het gemeente huis wordt bepleit, terugge trokken. De partij heeft dat in een brief aan het college laten weten. Aanleiding voor de terug trekking van het initiatief voorstel is het voornemen van b&w om een onderzoek te starten naar de wensen van ge meentehuisbezoekers. als het gaat om de bereikbaarheid van het gemeentehuis. De VVD vindt dat de huidige openingstijden van het ge meentehuis te beperkt zijn. De raadsleden van de liberale fractie pleiten voor openstel ling van het gemeentehuis tij dens kantooruren, dus 's mor gens en 's middags Nu zijn de meeste diensten slechts tijdens de ochtenduren voor het pu bliek bereikbaar. Verder is er een beperkte openstelling op de vrijdagavond De VVD kondigde een ini tiatiefvoorstel, waarin ruimere openstelling van het gemeente huis werd bepleit, tijdens de behandeling van de begroting aan De maatregelen die b&w nu getroffen hebben, waaron der het onderzoek bij de bezoe kers van het gemeentehuis, hebben de VVD voorlopig te vreden gestemd Het initiatief voorstel is daarmee ingetrok ken. Leusdense plekjes op wijn- en sherry ILE US DEN- In de etala ges van slijterij Van den Hengel in de Biezenkamp zijn de resultaten te zien van de opdracht gegeven I door van den Hengel aan I de cursisten van Elta (de I eerste Leusdense teken- I academie). Tien mooie, I ka ra k t erist teke L e us den se I plekken, vastgelegd in aquarel en pentekenin gen Acht daarvan wer den uitverkoren om eti ketten te sieren. Deorgi- nelen zijn gekocht door de slijt er. De overigen zijn te koop. Herman van den Hengel is enthousiast over de kunstwerken, die zijn gemaakt door zeven tien Elta-cursist en. Fran- cien van Westering, do cent e van Elta, is enthou siast overliet initiatief van de slijter. De expositie vorig jaar, bij lijstenmaker 't Ver stek. bracht slijter Her man van den Hengel op een idee De inzet en kwaliteit van de negen tien cursisten van Fran den van Westering paste bij wat hij zocht voor nieuwe wijn- en sherrye- tiketten. Elta is niet zo maareen lokaal amateur schil derclubje waarin lief hebbers zich naar beste kunnen toeleggen op te kenen en schilderen. On derleiding van tóp-illu stratrice Francien van Westering werken de ne gentien uitverkorenen sinds driejaar aan hun mogelijkheden. Waar dit toekan leiden wordt ge zien de stijgende kwali teit van de resultaten, steeds duidelijker. De ex positie bij slijterij Van den Hengel bewijst dat de cursisten tegenwoordig in staat zijn. opdrachten van derden naar eigen inzicht vorm te geven. Om werk stukken te kunnen ge bruiken moesten zij zich exact houden aan for maat, materialen en zelfs standpunten. Francien van Westering zocht de objecten uit en voorzag haar cursisten van foto 's en aanwijzingen. Alle maal maakten ze min stens twee werkstukken Bij de definitieve keuze vielen de Krakhorst en de oude bibliotheek af. Drie zwart-wit pentekeningen werden uitverkoren om Herman van den Hengel en Leusdense etiketten, (foto. drie sherry 's te sieren. Vijf aquarellen kwamen op dehuisivijnen. Bram Dijker zorgde voor lay out en perfecte weergave op de etiketten. Er is nau welijks kleurverschil te zien tussen orgineelen af druk Vanaf afgelopen vrijdag verkoopt Van den Hengel de sherry's met af beeldingen van Het sluis je (medium dry), Huize Den Treek (pale dry) en Francien van Westering presenteren Hans Verhorst) Het torentje van oud- Leusden (fino seco). Voor de wijnliefhebbers is er Klein Zwanenburg, een witte bordeauxunjn. Vol gens Van den Hengel kleurde het groen van de aquarel prachtig met de fles. Rozendaal is een zacht-zoete Cótes de Ber gerac, Ooyevaarshorst een rode Bordeaux, De Smederij, een cótes du Roussillon Villages en de flessen met de Klein Rossenberg een jon ge Cótes du Roussillon Bij elkaar een mooi stel vooreen verzameling, een relatiegeschenk of om iets heel bijzonders te schen ken. Volgens de slijter zijn de reacties van het publiek positief. De expo sitie in de etalages trekt veel kijken. De werken zijn de koop. De op brengst komt geheel ten goede aan Elta. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...Roem is vergankelijk en verdwijnt sneller dan ze verkregen is. Het ene moment ben je Europees schaatskampioen en het grote voorbeeld van de jeug dige schaatsliefhebber, het volgende moment moet je die eer over laten aan je collega, die Olympisch kam pioen werd...* *...Dat overkwam Falco Zandstra. die in een eerste versie van een persbericht van Stichting Jongeren werk Leusden nog als held figureert. In de tweede versie zijn de verhoud'"gen echter drastisch gewij zigd...* *...De Leusdense jongeren gaan op zondag 15 maart een dagje naar, zoals de organisatie het noemt, 'het heilige ijs van Thialf' in Heeren veen. Daar krijgen ze de kans om in de voetsporen van de Europees kam pioen Falco Zandstra te treden...* *...Maar de actualiteit heeft de schrijvers van het bericht kennelijk overvallen. Boven de naam van Zandstra, die met een forse haal is doorgestreept, prijkt trots de naam van Bart Veldkamp, die enkele weken na de Europese kampioenschappen Olympisch goud binnenhaalde...* Dezelfde Veldkamp vereerde afgelopen vrijdag Leusden met een bezoek. Hij was hier op uitnodiging van boekenwinkel De Hamershof. Volgens het persbe richt van de boekenzaak een bijzonder bezoek, want Veldkamp bad buiten zijn eigen woonplaats Den Haag alleen Leusden uitverkoren voor de signering van exemplaren van zijn Olympisch dagboek...* *...Met de publicatie van dat dagboek vestigde Veld kamp en zijn ghostwriter, een journalist van het sportblad Sport International, een nieuw record, iets dat hem in Albertville op de ijsbaan niet gelukt was... *...Zeer kort na zijn Olympische prestatie rolde het bock al van de persen. Maar de snelheid waarmee het hoek geproduceerd werd, ging ten koste van de kwa liteit...* *...Tot een andere conclusie valt nauwelijks te komen, want ons ontgaat de zin en de diepgang van het ver band dat gelegd wordt tussen de tijd, waarmee Veld kamp op de 10 kilometer finishte en de cijfers van zijn geboortedatum. De winnende tijd was 14.12.12. Vol gens Veldkamp zitten de dubbele 1 en de dubbele 2 van deze tijd ook in zijn verjaardagsdatum...* *...Mct andere woorden, het stond kennelijk al in de sterren geschreven, dat Bart ooit eens omhangen zou worden met het olympische goud. Als zijn tegenstan ders dat hadden geweten, hadden zij op de 10 kilome ter in het Franse Alpenstadje niet in actie hoeven te komen. De uitslag lag immers toch al vast...* *...Veldkamp's prestatie kwam volgens zijn eigen dagboek overigens niet zonder slag of stoot tot stand. De Hagenees werd vlak voor zijn winnende rit ge plaagd door een aanval van diarrhee. Misschien dat daar wel het geheim van zijn overwinning in zat...* *...Uit het aantal keren dat hij volgens eigen zeggen de gang naar het toilet moest maken, kan een aandachti ge lezer concluderen, dat hij heel wat overtollige bal last kwijt geraakt moet zijn. En door de snelheid, waarmee hij zich moest afzonderen was een war- ming-up waarschijnlijk ook niet meer nodig. Het zal de nodige seconden gescheeld hebben... Het gebruik van drugs door Leusdense jongeren is de afgelopen jaren onrustbarend toegenomen. Dat blijkt uit een onderzoek van twee studenten van de Hogeschool Midden Nederland. De onderzoekers moeten van deze conclusie zo geschrokken zijn, dat dit direct effect heeft gehad op hun taalgebruik...* Het opvallendste resnltaat van de enquête is het exploderend gebruik van hasj/weed. cocaïne en XTC", schrijven zij op pagina 36 van hun rapport...* *...Nu kunnen wij ons voorstellen dat het gebruik van drugs een explosief effect kan hebben op de gebrui kers. Maar dat zullen Peter Slagt en Marjan van Aarst. de schrijvers van het rapport waarschijnlijk niet be doelen...* *...De winkeliers kampen met een ernstig gebrek aan personeel en daar gaan ze iets aan doen. Een landelij ke campagne dus om het imago van het winkelperso neel op te vijzelen...* *...In Leusden hebben de middenstanders in het kader van deze actie bedacht burgemeester, wethouders en gemeenteraadsleden uit te nodigen in de week van 6 tot en met 11 april een koopavond lang het winkelende publiek te 'bedienen'...* *...Het mes snijdt daarmee aan twee kanten, moeten de bedenkers van het idee gedacht hebben. Als de leden van het gemeentebestuur het de moeite waard vinden achter de toonbank te gaan staan, dan moet de Leusdense jeugd toch ook over de streep zijn te trek ken. Eu de Leusdense middenstand is in ieder geval voor één avond verlost van het gebrek aan perso neel...* *...De FNV is het echter niet eens met de landelijke campagne 'De week van de winkel'. „Laten de winke liers hun personeel maar eens goed betalen, dan gaat het imago vanzelf omhoog", is het standpunt van de vakbond. We zijn benieuwd wat burgemeester en wet houders overhouden aan hun winkelaVöntuur. vervolg van pagina 1 ford duidelijk dat de voorkeur de gemeente uitging naar •heten 'publikisering of- de uitvoer van de taken isten terug naar het ge ntehuis. Met name de jntuele detachering van ge- •ntelijk personeel bij de tstichting 'nieuwe stijl' voor de gemeente een heet igijzer. Na de gemeentelijke notitie d een werkgroep in het le geroepen, waarin beide ïjen tot consensus moesten te geraken over de oplos van het probleem ('Een ge- enlijke keuze'). De titel dat rapport bleek 'wishful king' van de opstellers De jaadslagingen leidden tot conflict dat hoog oplaaide, rna beide partijen zich te- rokken op eigen stellingen, •at de frustraties hoog wa- opgelopen. bleek uit het [ebreide betoog dat voor- Coenen voor een veel- ipig gehoor (de vergadering ;st door de grote toeloop publiek worden verplaatst de commissiekamer naar veel ruimere raadszaal) ,d. Coenen: ..Er is geen goed leg geweest, ondanks het dat de commissie op zorg- ige behandeling van deze tene had aangedrongen. De ikclijkheid was ver te zoeken, houder Vroon verweet ons starre houding Wij zouden tatuten als de Koran hante- Dit verwijt doet geen recht de zaak. De statuten zijn heilig, maar wel de basis de stichting." Coenen be- t zijn emotionele betoog het opsommen van de rdelen van privatisering, inn financiële voordelen en zienlijke exploitatievoor- ïn op de langere termijn een ingrijke rol speelden. Verziekt Dc raadsspecialisten leken net de zaak niet erg op hun jemak Alleen Rikus Renting DA) liet er geen twijfel over Slaan dat 'publikisering' de voorkeur van de christende mocraten heeft: „Sport is een van de weinige kerntaken van een gemeente, waarbij het mi nisterie niet steeds over je schouder zit mee te kijken. Dat willen we graag in eigen hand houden. Er zijn goede sport- voorzieningen in Leusden en dat is in belangrijke mate de verdienste van de gemeente." Daarmee gaf Renting aan dat wat hem betreft de gemeente ook zelf uitstekend in staat is de eigen boontjes te kunnen doppen. Opvallend was het betoog van (oud-sportbestuurder) Al- rich Parson (VVD). Parson zei dat het veel sportbestuurders worst zal zijn of men via de Sportstichtig of via de ge meente aan het gerief zouden komen, als het maar gebeurt Parson zei te onderkennen dat de huidige situatie dermate ve- ziekt was, dat een keuze nood zakelijk was geworden. De li beraal concludeerde daaruit dat de Sportstichting maar diende te worden ontbonden, maar verbond daaraan wel de eis dat de gemeente met 'vol doende perspectief' zou ko men. Ton Geijsberts (D66) zette, afgezien van de gevolgde pro cedure die hij 'triest' noemde, vraagtekens bij het privatise ringsmodel van de Sportstich ting. Hij bepleitte echter een 'ultieme poging van gemeente en Sportstichting om er samen alsnog uit te komen, voor de Sportstichting wordt geliqui deerd.' Geijsberts werd daann bij gestaan door PvdA-er Nico Klerk, die een adempauze wil de. Klerk: „De inhoudelijke kant van deze discussie is dui delijk tekort gedaan door de ruzie, die is ontstaan. De be grippen 'publikisering' en 'pri vatisering' hebben eveneens voor verwarring gezorgd Dat komt omdat het aan een dui delijk sportbeleid ontbreekt. Laten we daar eerst eens naar kijken. Wat moeten we nu in hemelsnaam met dit voorstel?" Jan Schouten van het GPV/ SGP behield zijn uiteindelijke oordeel voor. „Het college wil de Sportstichting opheffen Maar wat komt er voor in de plaats? In dit voorstel wordt een luchtledig gecreëerd. Er zal een alternatief moeten ko men dat beter is." De enige die ronduit tegen het voorstel van het college was, was Roef Blauw van Leusden'90. Hij onderschreef volledig de argumenten van de Sportstichting en noemde dat een duidelijk verhaal. „Boven dien is het wens van de Leus dense sportwereld en dat moeten we respecteren", aldus Blauw Blauw deed nog een po ging de angst van het college voor detachering van perso neel bij een gerpivatiseerde sportstichting weg te nemen: „Daar is niks mis mee, dat is goed te regelen. Er zijn in den lande veel plaatsen waar, tot alle tevredenheid, op deze ma nier wordt gewerkt." Wethouder Vroon bleef ech ter bij zijn standpunt en wees ook de voorstellen voor bemid deling en adempauzes af „Dat komt een goede besluitvor ming niet ten goede", vond Vroon. De enige toezegging die de wethouder deed, was een uitgewerkt alternatief voor het wegvallen van de Sportstich ting. Teleurgesteld Sportstichting voorzitter Coenen toonde zich na afloop van de beraadslagingen, die ruim anderhalf uur in beslag namen, teleurgesteld. Coenen. „Vooral de opstelling van de WD heeft me verbaasd en te leurgesteld Parson, die achte loos opmerkte dat het vereni gingen worst zoy zijn met wie ze te maken zouden krijgen, zou toch beter moeten weten dat het wel degelijk uitmaakt of je door de hond of de kat gebeten wordt. Wij stellen en onderbouwen dat, dat we goedkoper kunnen werken dan de gemeente. Dat heeft gevol gen voor de tarieven en daar mee consequenties voor de hoogte van de contributies die de clubs moeten berekenen." kte op het gemeentehuis tijdens de vergadering over de toekomst van de Sportstichting (foto. Pit).

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3