„Er wordt over onze hoofden heen gepraat" Panorama Lisiduna Leusder Krant Nieuws uit de verenigingen Valleiconcert Zuivere koffie Foto's van carnaval Broodjesactie Nieuws uit de verenigingen Kledingbeurs VOC Bewoners boos omdat illegale bouwsels moeten verdwijnen Invullen belastingbiljet Paasversiering „Sport beheerst m'n leven" Woensdag 11 maart 1992 Pagina 5 [.EUSDEN - In het kader van Valleiconcertcyclus treedt jonderdag 19 maart het Van Jendt kwintet op in de her vormde kerk in Leusden-Zuid Iet optreden begint om 20 15 fcur. Het Van Gendt kwintet be- jtaat uit vijf jonge, maar ïn- nddels gelouterde musici die Jet Sweelinck-conservatorium joorliepen. Het kwintet be- jtaat uit Eline van Esch (fluit), loon Durville (hobo), Hanneke Bijlsma (klarinet), Jos Lam- nerse (fagot) en Paul van Zelm joorn). Op het programma staan on- meer werken van de com- Dnisten Samuel Barber, ranz Danzi, Darius Milhaud. kudolf Escher en Györgi Lige- ti. LEUSDEN - In het kader van (Je boekenweek, dat dit jaar het .erna 'Het rijk van Insulinde' ieekreeg, wordt in de biblio- eek zogenaamde 'zuivere iffie' geschonken. De actie -ordt begeleid door de Solida- Jteitswinkel Leusden, die be- 'f j8>ekers zal uitnodigen een kop iff ie te drinken. Het gaat om koffie van de ;ichting 'Max Havelaar', die op toeziet dat voor die koffie op de plantages een redelijke pnjs wordt betaald De actie |uit aan bij het boekenweek- pema, waarin Indonesië een- faal staat In de Nederlandse [teratuur is de Max Havelaar in Multatuli (over de lotge- illen van een Amsterdamse indelaar in koffie) één van de kendste voorbeelden. De actie duurt van 11 tot 21 taart. ICHTERVELD - Achtervel- ~fers die nog even willen nage- ■eten van het carnaval, kun- tn terecht bij Ab Vlug aan de In van Arkelweg. Daar zijn foto's te zien, die de afgelopen 9<Wfegen tijdens de viering van het feest zijn gemaakt. Geïnte resseerden kunnen daar ook foto's nabestellen. LEUSDEN - Ter gelegenheid van het 12,5-jang bestaan van de Spakenburgse bakkerij 't Stoepje, die onder meer op de Jttusdense markten brood ver- koopt, wordt in de periode van apjj maart tot en meet 9 mei een deel van de omzet afgestaan aan de stichting Kinderen voor Hjernobyl. In de actieperiode zal van elk verkocht luxe I broodje (croissants, krente- (bollen, Italiaanse bollen, suri- [naamse broodjes en dergelijke) één cent worden afgestaan aan J de organisatie waarvan RTL-4 rvfee Tineke de Nooy be- lermvrouwe is. Klanten van bakkerij mochten via de oodkrant zelf een goed doel kiezen. De actie zal onder ïer in het programma van Ti ke op de voet gevolgd wor- n fFofo Gerrit Jeuring) J van Rijn: ,.De situatie is hier jarenlang gedoogd (toto Uerrit Jeuring) Illegale bouwsels tegen de Liniedijk (Foto Gerrit Jeuring) LEUSDEN - Waarschijnlijk hebben ze geen poot om op te staan, de dertien bewoners aan de Walstro. Allemaal hebben ze op de één of andere manier gebruik gemaakt van de Linie- dijk die achter hun woning ligt. De één door over de droge sloot een doorgang met stapstenen te maken, de ander door het bouwen van een schuurtje of vergroten de tuin. Allemaal zijn ze aangeschreven. De illi- gale bouwsels moeten verdwij nen, de oude situatie moet wor den hersteld, zegt de gemeente nu. Het college heeft onlangs besloten de zaken grondig aan te pakken. Eén van de bewo ners J.J. van Rijn, maakt zich daarover boos. Velen zijn het met hem eens. Van Rijn: „Jarenlang is de situatie hier gedoogd Niets werd er aan de dijk gedaan. Er is geen duidelijkheid tot hoe ver onze tuin loopt. Via de kranten moeten we vernemen dat we van alles weg moeten halen. Op eerdere protestbrie ven aan de provincie en aan de gemeente, kreeg ik alleen een bewijs van ontvangst als ant woord Van Rijn voelt zich genomen door de plotselinge strenge houding van de gemeente Hij schreef een brief aan de krant, waarin onder meer stond: „Het is werkelijk ongehoord dat er nu gemeenschapsgeld wordt besteed aan de kosten voor ver wijdering en zelfs voor ge rechtelijke procedures. Een dat door een gemeente met nogal wat boter op zijn hoofd als het gaat om haar rol als 'beschermer van de natuur'." Einde citaat. Donderdag komt het ontwerp-besluit van de ge meente in de raadscommissie. De verwachting is dat het ont werp zonder veel discussie zal worden aangenomen. De ge meente wil de bewoners be richten dat langer inbreuk op het gemeentelijke eigendom met wordt toegestaan Ze kon digt aan bij ieder perceel nauwkeurig te willen vaststel len waar de grenzen lopen en voor welke datum de bewoners zich daarachter moeten heb ben teruggetrokken. Zo niet dan zal de gemeente zelf over gaan tot verwijdering van dat gene wat niet op de Liniedijk thuishoort Voor de daaraan verbonden mogelijke rechts kundige kosten trekt het colle ge bij voorbaat twintigduizend gulden uit Kortom de aankon- dinging van een kleine grens- oorlog binnen de gemeente De situatie rond de Liniedijk is lange tijd onduidelijk ge weest Vanaf de bouw van de vrije sector woningen aan de Walstro hebben bewoners kunnen rommelen De paaltjes aan de rand van de kavels rie pen vraagtekens op. De bewo ners legden de situatie uit in eigen voordeel. De gemeente, noch de toenmalige eigenaar van de Liniedijk de provincie, deed iets In augustus 1991 nam Leusden de dijk van de provincie over. Men wilde een deel van de Liniedijk in zijn oude staat terug brengen en daardoor de natuurwaarden van dit gebied beschermen. De afdeling Groen werkt aan een beheersplan. Daarbij wil men graag met een schone lei begin nen zodat de dijk ontdaan moet zijn van alle bouwsels en de verloren gebiedjes teruggeëist worden Eerdere inventarisa ties maakten duidelijk dat van de achttien direct betrokken bewoners, minstens dertien over de schreef zijn gegaan. Ze kregen een brief van de provin cie waarin ze gesommeerd werden de bouwsels te verwij deren. Slechts één bewoner haalde de stapstenen weg, waarmee hij wat makkelijker via de achtertuin de dijk kon beklimmen. Toen er verder niets gebeurde, niemand kwam controleren en een nieuwe stilte intrad, legde hij ze maar weer neer „Ik ben één keer de eerste geweest. De volgende keer zal ik de laatste zijn", kondigt hij nu aan. Overigens kan zijn tuin een voorbeeld zijn waartoe men zich zou moeten beperken. Langs de rand van de droge sloot staat nog de oude begroeiing met knotwilg en dezelfde soort struiken als op de dijk daarachter Een kleine wandeling over de dijk, achter de huizen langs, brengt al snel verwarring. Bij bijna geen huis is de kavel- grens duidelijk Sommige schuren staan bovenop de dro ge sloot. Te dicht tegen de dijk, zonder twijfel Maar hoe zit het met de dijkwand van Van Rijn Hij deed 'niets anders' dan de glooiing naar de sloot ophogen en versterken met een dam- wand. Als derde bewoner van dit huis trof hij bij de koop een onduidelijke stituatie aan. De begroeiing aan 'zijn' kant van de dijk, zoals nog te zien is bij zijn buren, was toen allang weg De glooiing was al ge deeltelijk opgevuld. Zo kocht hij het huis en hij maakte wat provisorisch al gedaan was, beter Zijn tuin loopt tot het midden van de droge sloot Is dat dertig, veertig centimeter te veel? Tast zijn extra stukje tuin het natuurschoon van de dijk aan? Van Rijn ,,Ik begrijp niet wat deze bouwsels en an nexaties met de natuur van doen heeft Als je toch ziet wat op deze dijk gebeurd. Cross- fietsen en motoren scheuren hier doorheen Overal dumpt men afval Uit de bunkers schieten soms metershoge vlammen Aan de Valleillaan lag een schitterend stuk natuur tegen de Liniedijk aan. Daar bouwt men nieuwe woningen. Ook hier gaat de opbrengst van de grondverkoop voor de na tuur. Net als bij onze woningen die geklemd staan tussen een veel te smalle rondweg en de dijk Hij erkent dat sommige schuurtjes en houtopslag plaatsen wel erg ver buiten de kavelgrenzen staan. Volgens Van Rijn is de gemeente gaan reageren toen een nieuwe be woner voortvarend de sloot achter zijn dijk begon dicht te gooien met het plan daarop te gaan bouwen. Hij had de grond gekocht met de extra meters. De bereidheid om de bouwsels weg te halen is niet erg groot. De meeste bewoners lijken zich koest te willen houden. Ze zijn het niet eens met de gang van zaken, spreken tegen elkaar hun verontwaardiging uit dat de gemeente hun bouwsels in eens zo belangrijk vindt, maar geven toe dat ze iets verder zijn gegaan dan was toegestaan. Geen bericht is goed bericht hebben ze lang gedacht. Ande ren vinden dat de gemeente hen met kan verplichten om een situatie die zij niet veroor zaakt hebben op hun kosten aan te passen Wat hebben zij er mee te maken dat bij het huis dat zij kochten, een schuur staat gebouwd zonder vergun ning. Vandaar dat ze nooit een gesprek met de wethouder hebben aangevraagd, noch ooit iets gezamelijk hebben onder nomen, zelfs niet overwogen. Voordat men tot afbraak over gaat moet eerst goed duidelijk zijn waar de grenzen van de percelen liggen en wat de rechten zijn Van Rijn: „Bo vendien vind ik dat de ge meente ons in de gelegenheid moet stellen, grond waar we nu naar eventueel zal blijken ont erecht gebruik van maken, bij te kopen." Door op de voorge stelde wijze de zaken aan te pakken vindt hij weer een voorbeeld van de verloedering van onze maatschappij. De werkelijke problemen worden niet aangepakt, maar een aan tal 'illegale' bouwsels gebruikt men om een politiek resultaat te behalen ten koste van de be lastingbetaler." Hij is pessi mistisch over de kansen op ge slaagd protest. Het recht van verjaring zou alleen kunnen gelden voor de bewoners die minstens tien jaar geleden de situatie gecreeërd hebben zo als hij nu is. Het oude Burgelij- ke wetboek spreekt zelfs van twintig jaar. Zelfs dan vecht de gemeente de verjaring aan, omdat de provincie diverse malen bericht heeft verzonden Om alle twijfel weg te nemen wil men voor 1 januari 1993 stappen ondernemen vóór voor de aanwonenden bepaalde rechten kunnen ontstaan op het gebruik van de Liniedijk. Voor de civiele procedure re kent men minstens een jaar. De gemeente legt daarvoor alvast twintigduizend gulden opzij Marianne van den Anker LEUSDEN - Het Vrouwen ontmoetingscentrum (VOC) houdt op 17 maart een zomer- kinderkledingbeurs (maten 68 t/m 188). Deze wordt gehou den in de expositieruimte van het gemeentehuis aan de Burg. van de Postlaan 2. in gang achterkant gemeente huis. Om 9.00 uur gaan de deu ren open en de beurs duurt tot 11.00 uur. Naast de gewone kleding wor- den ook sportkleding en bad kleding ingenomen. Niet inge nomen worden schoenen, on dergoed. pyama's en sokken. De in te leveren kleding dient heel, schoon en gewassen te zijn. Alle kledingstukken dienen van labels te worden voorzien, welke verkrijgbaar zijn op de volgende adressen: Tiend vrij 12. Kupersingel 204, Kor noelje 28, Beemden 6. Bruin- horst 15, Lamoen 19, Diaken- hove 23, Valkenhoeve 15, Grienden 3, L. de Colignylaan 6 en in het V O.C op de open dinsdagochtend van 9.30-11.30 uur. Het inschrijfgeld is 2,50. Van de opbrengst is 80% voor de eigenaar en 20% voor het VOC De inname van de kle ding is in het V O.C. op de vol gende data: Maandag 9 maart 13 00-15 00 uur. Donderdag 12 maart 19.00-21 00 uur, Vrijdag 13 maart 9.00-11.00 uur. De uitbetaling en het ophalen van niet verkochte kleding is op 23 maart van 20.00-22.00 uur Voor verdere inlichtingen kunt u bellen Annet Tiggel- man 951702 of Trees Meurs 940413 LEUSDEN - De vereniging welzijn ouderen Leusden (WOL) biedt, evenals voor gaande jaren, senioren de gele genheid hulp te krijgen bij het invullen van het aangiftebil jet inkomstenbelasting 1991. Op 19 maart komt de heer Van Asselt, deskundige op het ter rein van de belastingwetge ving naar Leusden en zal des gewenst de betrokkenen assis teren en adviseren bij dit vaak lastige karwei. Aan deze service zijn geen kos ten verbonden. Wel dient u zich van te voren schriftelijk of telefonisch op te geven bij de voorzitter van de WOL, me vrouw T.A. de Schepper-Mul, Gorzen 46, 3831 GE Leusden. Van de opgaven zal een tijd schema worden opgesteld. Dit voorkomt onnodig wachten. LEUSDEN - De Nederlandse bond van Plattelandsvrouwen houdt dinsdag 17 maart een re creatieavond Onder leiding van Lenie Hemkamp worden paasversieringen gemaakt. Plaats: 't Vooronder, Burge meester van der Postlaan 2. Aanvang 20 uur. Naam: Frank Roggcnkamp Beroep: Ambtenaar sportzaken Bekend van: De hockeyvereniging MHCL Favoriete plek: „Het sportpark aan de Valleilaan" „De keuze voor deze plek is allereerst ingegeven door het feit dat ik al jarenlang op de een of andere manier met sport bezig ben. Voor wat m'n actieve carrière betreft heb ik een groot deel van m'n sportloopbaan op dit complex gesleten. Toevallig met zozeer op dit nieuwe kunstgras veld, maar bij de aanleg daarvan ben ik toch weer zijdelings betrokken geweest „Het is overigens nog steeds zo dat een groot deel van m n leven door sport wordt beheerst M'n vrouw en ik zijn allebei nog actief als speler, trainer en coach en daarnaast zijn we op andere niveau's binnen de vereniging bezig in commissie s en dergelijke Bovendien ben ik in de gelukkige omstandigheid geweest van m'n hobby mn werk te kunnen maken. Vanuit mn interesse voor de sport heb ik gesolliciteerd bij de gemeente Leusden en daar ben ik nu als medewerker voor sportzaken werkzaam Binnen het hockey probeer ik de laatste tijd mijn blikveld wat te verbeden Het is altijd 'Leusden' voor en na geweest en nu wil ik weieens bij andere clubs gaan kijken. Ik heb me in de afgelopen jaren kunnen bekwamen in het trainersvak en uit dien hoofde werk ik nu deels bij SCHC, beter bekend als 'Stichtse', uit Bilthovenwaar ik trainer/coach van de jongens Al ben en trainer van BI. Dat is de club waar de landelijk bekende Rob Bianchi traint en dat was voor mij een uitdaging, de kans te krijgen met zo iemand van gedachten te wisselen over m'n sport en het trainersvak „Als speler heb ik bij Leusden een hele leuke tijd gehad Ik stroomde al heel vroeg door van de B's naar de senioren omdat we in die tijd nog een goed A-team misten Via heren 2 kwam ik na een aantal maanden in het eerste terecht Daar liep ik als broekje tussen gelouterde mannen, die overigens al wel 'op leeftijd' waren. Toen het team een aantal jaren later werd aangevuld en verjongd met spelers uit de eigen jeugd, ging het snel. Via een aantal kampioen schappen kwamen we m de landelijke eerste klasse terecht en op dat niveau spelen we nog teeds. Het team heeft zelfs nog mogelijkheden om kampioen te worden en voor het eerst in de Geschiedenis van MHCL te promoveren naar de overgangsklasse, het één na hoogste niveau in rederland." „Zelf maak ik geen deel meer uit van deselectie. Hoewel ik pas 28 ben, kreeg ik na tien jaar in et eerste te hebben gespeeld, teveel last van blessures. Toch voel ik me nog steeds erg bij het earn betrokken." „Het mooie van sport vind ik vooral ook de sociale contacten die je opdoet. Zowel binnen als uiten de eigen vereniging

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5