.Leusder Krant. ichrijfouders trekken :ich het lot aan van inderen in Sri-Lanka Het weer in eigen Maartse buien Veehouder Leusden krijgt wel een hinderwetvergunning Coördinator Sjoukje Siegers organiseert contacten met wezen en alleenstaanden !- Te vrijblijvend? Woensdag 11 maart 1992 Pag in a EUSDEN - „Vanuit het bui- enland een brief ontvangen, ilijft leuk. Het geeft een heer- ijk gevoel te weten dat iemand teel ver weg aan je gedacht leeft en moeite voor je wil loen", weet Sjoukje Siegers, ij is contacptersoon voor de tichting 'Ayubowan'. De Itichting stimuleert en bege leidt het schrijven van brieven an kinderen in Sri-Lanka en het geven van financiële hulp. iteeds meer kloosters en kin ertehuizen doen een beroep Op de stichting. In een poging lie aangeboden kinderen on- r te kunnen brengen bij Ne- lerlandse schrijfouders, ooms of tantes geeft Sjoukje Siegers informatie aan belangstellen den. In Sri-Lanka leven duizen den kinderen in tehuizen. Ze zijn wees of hun ouders kwijt. Het land is in oorlog Vooral in het noorden en noord-oosten is de situatie gevaarlijk In de overige delen van het land is het onrustig. Daardoor worden kinderen wees, raken ze hun ouders kwijt of worden ze on gewenst geboren Klooster zuster vangen veel kinderen op in tehuizen. Vooral meisjes. Ruim vijftien jaar geleden be zocht Scheherazade, de beken de collumniste in het weekblad Kenmerkend voor de werkwijze van de Stich ting Ayubowan is het di recte contact tussen Sri- Lanka en de briefschrij vers en de volledige vrij willigheid aan de Neder landse kant. De brieven gaan zonder tussenkomst van Ayubowan naar het betreffende kind. Dit kind, al dan niet geholpen of aangevuld door de direc trice van het kindertehuis, stuurt het antwoord naar het huisadres. De finan ciële bijdrage bepaald de 'adoptie-ouder' zelf, zowel wat betreft de hoogte als de frequentie. De contact persoon heeft als taak schrijfouders te vinden, vragen te beantwoorden, en eventueel te bemiddelen bij problemen. Als extra service kan zij activiteiten coördineren zodat goedko pere tarieven gebruikt kunnen worden, bijvoor beeld bij het versturen van kerstpakketten. De vrij willigheid van de ouders staat bij deze stichting voorop. Men legt zich op niets vast, kan zich bijge volg op ieder moment te rugtrekken. Door deze ma nier van werken is het contact veel directer en vaak veel sneller dan bij andere 'adoptie-organisa ties' zoals het Foster Pa rents Plan, het geval is. Briefschrijvers en kinde ren kunnen reageren op persoonlijke gebeurtenis sen zoals verjaardagen en bereikte resultaten. De keerzijde van deze werkwijze is, dat ouders vragen of wensen toege speeld kunnen krijgen, waardoor ze meer ver plichtingen aangaan dan aanvankelijk de bedoeling was. Nee zeggen in onze rijkdom is gezien de onmo gelijkheden daar vaak moeilijk. Voor de Sri-Lan- kese kant geldt enige onze kerheid. Aan Nederlandse kant wordt niets gegaran deerd. Wie mee doet kan ieder moment besluiten te stoppen. De organisatie verplicht tot niets. Marianne van den Anker Libelle, één van deze kinderte huizen. De kinderen werden goed verzorgd maar misten ie mand die eens even aan ze dacht. Iemand, ergens op de wereld waarvoor de naam van juist dat kind, iets betekent. In Libelle deed zij een oproep om deze meisjes brieven te sturen Ruim vijfhonderd mensen rea geerden Daarmee werd de ba sis gelegd voor de stichting met de dagelijkse groet in Skri Lanka als naam; Ayubowan. Uit de brieven werd al snel dui delijk dat er meer dan brieven gewenst werd. „Onlosmakelijk verbonden aan uw persoonlij ke aandacht is materiële hulp", staat in de folder. De basisopvang is geregeld door de kloosters. Onderwijs- benodigdheden zoals schriften en boeken zit daar niet bij. Net zo min als speelgoed, andere dan uniforme kleding en geld voor bijzondere situaties zoals medische ingrepen, studie kosten of reisvergoedingen naar de oufers of familieleden Financiële ondersteuning was een logisch gevolg Men kan geven naar draag kracht. Momenteel telt de stichting vijfhonderd dona teurs naast zevenhonderd schrijfouders Wie zich aan meldt kan opgeven zich in te willen zetten voor een meisje of jongen, een kind tot tien jaar, tussen de tien en zestien jaar of ouder Sjoukje Siegers. „Offi cieel houd je contact tot het meisje of de jongen getrouwd is. Daarna stopt de verant woordelijkheid van de stich ting Maar we verbieden men sen natuurlijk niet om te blij ven schrijven. Soms zijn de contacten door de jaren zo in tens geworden dat men deze met wil verbreken Mensen kunnen dit zelf bepalen Bij de inschrijving kan men ook aangeven een kind dat thuis woont of in een tehuis te willen ondersteunen en of men van plan is regelmatig, af en toe of nooit geld van plan is over te maken of uitsluitend donateur wil worden voor vijf en twintig gulden per jaar. Sjoukje Siegers: ,,Soms zijn de contacten door de jaren zo intens geworden dat men deze niet wil verbreken." (foto: Hans Verhorst) Sjoukje Siegers „Een jong kind kost uiteraard minder dan een schoolgaand kind Thuis wonen is goedkoper dan in een tehuis. Onze manier van werken is daardoor binnen ie ders bereik. We hebben men sen die uitsluitend kleine be dragen over maken voor kleu ters, zo'n vijftien gulden per maand. Wie een student adop teert maakt gewoonlijk onge veer vijftig gulden per maand over, mede afhankelijk van wat gewenst wordt Ze bevestigt dat in de situa tie van de kinderen verande ring kan komen Kleine kinde ren worden groot, bij oma wo nen wordt onmogelijk of de onlusten maken het contact onmogelijk. „Soms verdwijnen kinderen of wordt gevraagd opname van een kind mogelijk te maken." Wie schrijft moet zelf bepalen hoever en hoe vaak men zich wil inzetten. Omdat het schnjfouderschap niet aan een termijn gebonden is, kan men zich uitsluitend richten op bijvoorbeeld jonge kinderen, of een student. De bedragen worden rechtstreeks of via de stichting overge maakt. De stichting kan de binnengekomen gelden voor een tehuis bundelen en zo op een goedkopere manier over boeken Het principe is dat het geld bij het kind terecht komt. Meestal gaat een derde van het bedrag op aan schoolbehoefte, net zo veel aan levensbehoefte en gaat de rest naar het spaar bankboekje In tegenstelling tot andere adoptie-organisatie profiteert alleen het betreffen de kind, en zo het bij zijn fami lie woont het gezin, van de hulp. Voor het mogelijk maken van meer aljgemene voorzie ningen zoals (Jakreperaties van het tehuis aanleg van riolering en dergelijken heeft de stiching de hulp van donateurs nodig. Aan deelnemers worden geen eisen gesteld. Man, vrouw, leeftijd zijn niet van belang De emge regel is dat de brieven in het Engels geschre ven worden. Zonodig is hier voor een vertaaldienst bij de Stichting. Het principe is dat iedereen moet kunnen mee doen. Het contact met en tussen de briefschrijvers wordt gesti muleerd door het mededelin genblad Ayubowan en de kof- fie-ochtenden voor dicht bijel- kaar wonende 'ooms en tantes', de tehuisdagen voor mensen die naar één zelfde tehuis schrijven en de regionale da gen. De stichting verzorgd eens in de twee jaar reizen naar Sri-Lanka. Hierdoor kan men kennismaken met het kind waarmee men verbonden is en samen veertien dagen optrek ken. Een stapel fotoboeken getuigen bij Sjoukje Sjegers van de brieven die over en weer gingen naar haar 'pleegkinde ren'. Foto's als bewijs dat de pakketjes goed zijn aangeko men en als herinnering aan het bezoek dat zij bracht, tekenin gen en kinderbrieven. Zij is enthousiast over deze moge lijkheden een kind ver weg zo direct te helpen. Waardoor het toch de wens om te studeren kon uiten, aan de bruidsch; kon komen, die operatie kc ondergaan of het simpel mi een mooi schrift en boeken i Garfield-kaftpapier na< school kon gaan. Wie mee w doen kan zich bij haar meidei Marianne van den Ankt DEN HAAG - Een veehouder in Leusden krijgt tegen de zin van het ministerie van VROM toch een hinderwetvergun ning voor zijn veehouderij met mestopslag aan de Ooie- vaartshorsterweg. De Raad van State heeft deze week de bezwaren van de regionale in specteur voor de volksgezond heid en milieuhygiëne voor Utrecht afgewezen. De inspectie was in beroep ge gaan, omdat ze bang is dat de ammoniakvervuiling boven de geldende nonnen zou ko men Dit zou het gevolg zijn van het feit, dat de veehouder het bedrijf op termijn wil sa menvoegen met een te beëin digen veehouderij aan de Treekerweg. Samenvoeging van beide be drijven zou op termijn be drijfsbeëindiging moeten be tekenen in verband met het feit dat de bedrijven zich be vinden op zeer korte afstan van het voor verzuring gevoe lig landgoed Den Treek, aldu de regionale inspectie. De gemeente ontkende dit Als gevolg van de uiteinde lijke samenvoeging van twe bedrijven met verouderd stalsystemen tot één moden volwaardig bedrijf zou de tc tale veebezetting namelijl juist kleiner worden, waait door de totale ammoniakuit1 stoot op het landgoed Dei Treek juist afneemt, aldus di gemeente. De Raad van Stat» stelt in de uitspraak dat he beter is het geschil te latei rusten tot de behandeling vai de bodemprocedure. De vee houder heeft namelijk toege zegd te wachten met samen voeging van de bedrijven to de Raad van State in de hoofd zaak heeft beslist. mil Het doek voor de vroege lentesfeer valt! Dat lijkt welhaast onvermijdelijk bij het zien van de weer kaarten voor de volgende dagen In een koppige zuidelijke circulatie strooiden zowel februari als de eerste fase van maart rijkelijk met hoge tempe raturen die eerder bij eind april thuishoren Maar binnenkort tuimelt het kwik naar meer normale waarden voor de tijd van het jaar. Tegen en in het komende weekeinde mag op niet meer dan ongeveer 6 graden overdag worden gerekend en in de nacht zal de kans op (grond)vorst groter worden De oorzaak I van de te verwachten ther mische neergang is de ge wijzigde opstellingen van de bepalende druksvste- men. Een nieuw en krach- tig hogedrukgebied kiest nu eens niet voor een posi tie op het vasteland van Europa, maar gooit de an kers uit in het zeegebied ten noordwesten van Spanje en later op het mid den van de Oceaan De de pressies maken daar gretig gebruik van en kunnen vanaf morgen hun territo rium wat uitbreiden naar de zuidelijke Noordzee. Dat geeft zicht op een ster kere wind, waarbij de re genkansen gaan toenemen De computermodellen van het Duitse Offenbach voorzien later in de week een flinke afkoeling in de hogere lagen van onze at mosfeer Op 1500 meter wordt een daling verwacht tot beneden de -5 graden Tegen vrijdag komt een zeer diepe depressie, met stormailures. bij de zuid punt van Noorwegen aan en die zal de wind laten toenemen tot krachtig of hard Langs onze kust is stormachtigheid niet uit gesloten en op de Noordzee lijkt een volle storm tot de mogelijkheden te behoren. Als dat systeem over Scan dinavië zuidoostwaarts koerst, zal met een naar noordwest draaiende stro ming, de koudere lucht ook bij ons binnendringen Het gevolg is een guur weer beeld met buien, die later een wat meer winterse structuur gaan krijgen In het weekeinde moet op ha gel en natte sneeuwbuien worden gerekend, waarbij gladheid kan voorkomen als de temperatuur in de nacht dichtbij of iets bene den het vriespunt duikt En zo zie je maar dat een weersomslag in deze perio de van het jaar heel snel gestalte kan krijgen, im mers maart roerde in het verleden wel eens vaker met zijn staart, ook na een zeer mild begin De fruit telers zullen met de omme zwaai met ongelukkig zijn. immers de schade kan nu beperkter blijven dan een kou-inval later in april. Dat gebeurde vorig jaar wel, toen een record-war me maart werd gevolgd door een zachte eerste helft van de grasmaand. Halver wege de rit sleog het om en op de 20e april vroor het in de weerhut nog matig, aan de grond zelfs streng. De verwachte weersontwik kelingen zijn uiterst gun stig voor de ski-oorden dichtbij huis. Zowel in de Eiffel als Ardennen en het Sauerland, wordt in de ko mende dagen sneeuw ver wacht. Dat was hard no dig, want de laatste tijd waren de weiden aldaar groen Verder naar het zuiden in het Zwartewoud en het Beiersewoud zijn nog altijd goede condities voor de wintersport Dat geldt ook voor de Alpen landen, die overigens ook wel een vers pak sneeuw kunnen gebruiken. Niet zo bekend als de me rel, maar wel ongeveer even verbreid over ons land. is de Zanglijster Ze bewonen loofbossen met lichte ondergroei, park landschappen. landgoe deren en villawijken, ter wijl ze de laatste tiental len jaren steeds meer in de richting van de mense lijke bewoning zijn door getrokken. ofschoon de verstedelijking nog niet zo ver gaat als die van de merel. De zanglijster is voor een groot deel trekvogel In september en oktober trekken zij naar Zuid- en West-Europa of naar Noord-Afrika en komen in maart terug. Een an der deel overwintert in ons land terwijl er ook wintergasten uit noor delijker gebieden in ons land zijn te vinden. Het is een van de vroegste zan gers, zowel wat jaarge tijde betreft als het uur van de dag. Bij zacht weer kunnen we de melo dieuze, krachtige zang al begin januari horen, een uur voor zonsopgang Begin maart begint voor hen de broedtijd, maar niet zelden worden er reeds in februari nesten gevonden. Het seizoen loopt door tot in augus tus. in welke tijd enkele broedsels worden groot gebracht Het nest ligt goed verborgen in dichte coniferen. doornstrui ken. klimop en andere dichte begroeiingen Het vrouwtje bouwt het nest, zonder de hulp van het mannetje en het lijkt veel op het nest van de merel Het is echter gemakke lijk daarvan te herken nen omdat het is gepleis terd met een mengeling van houtmolm en speek sel, hard is en niet be kleed. zoals dat van de merel. De vier. soms vijf blauwe tot blauwachtige eieren met enkele zwarte spikkels worden, evenals bij de meeste zangvogels, in twaalf tot dertien da gen door het vrouwtje uitgebroed waarna ze, door beide ouders, nog ongeveer twee weken in het nest worden ver zorgd Zodra de eerste jongen onafhankelijk zijn beginnen ze voor de tweede keer te broeden in een nieuw gemaakt nest. De Zanglijster meet on geveer drieëntwintig cen timeter en is daarmee iets kleiner dan de merel De rug is olijfbruin, zijn roomgele borst is dicht bezaaid met bruine vlek ken en de onderkant van de vleugels is geel Het hoofdbestanddeel van het voedsel wordt ge vormd door wormen en slakken en niet alleen naaktslakken. Huisjes slakken worden meege nomen naar een bepaalde steen of boomstronk, een zogenaamde lijster smidse, waarop de slak- kehuisjes vakkundig worden stukgeslagen om de iiihoud eruit te halen De zang. die tot ver in juni is te horen, ken merkt zich door het her halen van een aantal me lodieuze. fluitende mo tieven die hij op een krachtige manier uit. G. van Leeuwen i

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7