.Leusder Krant. Tilma en Vrouwenraad winnaars prijsvraag sociale vernieuwing imen ruimen tijdelijk het veld Zorg over ouderenwoningen ibsidie voor reghalen tanks de schijnwerper sssissertjes nsdag 18 maart 1992 L E U S D E N braak Auto's in sloot „Druggebruik bij jongeren neemt toe Pagina 3 LEUSDEN - De 'winnaars' van de prijsvraag Sociale ver nieuwing zijn milieuboer Fok- ko Tilma en de Vrouwenraad. Tilma diende een plan in onder de naam 'Eco-logisch' dat tot doel heeft op een aantal plek ken in Leusden de leefomge ving te verbeteren. De Vrou wenraad kwam met het voor stel van een Vrijwilligers Va caturebank. Zowel Tilma als de Vrouwenraad krijgen de kans hun idee in samenwer king met de gemeente uit te werken. Voor de beide projec ten is een bedrag beschikbaar van in totaal 50.000,—. Hoe dit bedrag over beide projecten verdeeld moet worden, is nog niet bekend. De gemeente schreef enige tijd geleden de prijsvraag uit, om dat er uit de landelijke subsi- diepot voor sociale vernieu wing geld beschikbaar was. Met de prijsvraag wil de ge meente de burgers meer bij de sociale vernieuwing betrek ken. Criterium bij de beoordeling van de in totaal 9 inzendingen was de mate waarin het project sociaal vernieuwend is. Maat werk en afstemming op de spe cifieke situatie zijn daarbij de leidraad Verder moeten bur gers actief betrokken zijn bij de uitwerking van het project, moet het idee oorspronkelijk en vernieuwend zijn, moet het een voorbeeldfunctie hebben en moet het effecten op lange termijn hebben. De andere 7 ideeën komen niet voor uitvoering met be hulp van gemeentelijke subsi die in aanmerking of kunnen mogelijk op een andere wijze uit het gemeentelijke budget worden gefinancierd. Dat laat ste zal worden onderzocht. In de Korf is op donderdag 19 maart een avond over so ciale vernieuwing Daarbij zal dokter Schaeffner praten over het Achterveldse project 'Ge zondheidszorg' en zal de heer Van Heusden uit Leusden- Zuid vertellen over buurtpre ventie. Na de pauze brengt het Spot-theater een programma over sociale vernieuwing. De avond begint om 20.00 uur. 'SDEN - In verband met de naderende bouwwerkzaamheden voor de uitbreiding van winkel- •um De Hamershof, moet een groot aantal bomen in het bestaande deel tijdelijk het veld ruimen et verplaatsen van de bomen is inmiddels begonnen. Vanwege de zachte winter moesten de aamheden worden vervroegd, omdat de bomen alweer tekenen van leven begonnen te verto- De verplaatste bomen zullen tijdelijk worden neergezet in de berm langs de Groene Zoom, ter jte van het zwembad. Als de bouw van H2 (de uitbreiding van De Hamershof) gereed is, zullen de [en weer naar hun oude stek verhuizen. et gaat onder meer om een aantal kastanjes en lindes rond de parkeerplaats tussen het neentehuis en De Korf, eiken bij de Boni-supermarkt en langs de sloot aan de zuidzijde van De atnershof en de kastanjes bij de toegang naar de Eysinkplaats. De werkzaamheden zullen de gehele week duren en kunnen voor het verkeer in de omgeving van itjlwinkelcentrum voor enige overlast zorgen. Met name geldt dit op en rond de parkeerplaats t Sen het gemeentehuis en De Korf, de parkeerplaats voor de Boni en op de Eysinkplacts. (foto: ins Verhorst) 'SDEN - Wie nog een dstoftank in zijn tuin en daar van af wil, kan kort in aanmerking ko- ën voor subsidie. De ge- sente begint in mei met een Brlichtings- en inventari- Ifeactie, waaruit moet blij- ^if hoeveel tanks er in Leus- pSDEN - Uit de kantine [een school aan de Dodeweg i tussen 12 en 14 maart ge- fsapparatuur en een hoe heid CD's gestolen. De die- Ikwamen de school binnen r een ruit in te slaan. den nog onder de grond zitten. Een voorlopige schatting gaat uit van een totaal van 100 tanks. Er is een potje van 45.000,—, waaruit de subsi dies betaald kunnen worden. Als de gemeenteraad met het voorstel akkoord gaat, zullen de eerste brandstoftanks in het najaar uit de grond gehaald kunnen worden. Er zijn twee manieren om de tanks buiten werking te stel len. Verwijdering is de meest vergaande methode, maar ook de meest kostbare. De ge meente heeft hiervoor het bu reau Laura Recyclean aange trokken Bij de berekening van de verwijdering is uitgegaan van een tank met een inhoud van 3.000 liter. Weghalen kost 1450,— De gemeente geeft hiervoor een subsidie van 700.- De tweede methode is het onschadelijk maken van de tank. Dat bestaat uit het schoonmaken en volblazen van de tank met zand. Kosten daar van zijn 725,—. Wie voor deze methode kiest, kan op een ge meentelijke bijdrage van 400,— rekenen Overigens draagt de provincioe ook voor een deel bij in de subsidie. De voorkeur van de ge meente gaat uit naar het ver wijderen van tanks. Dat komt tot uitdrukking in de hoogte van de subsidie. Ervaring el ders in het land leert dat 10 procent van de 'tankbezitters' kiest voor weghalen. Omgere kend naar de Leusdense situa tie betekent dit dat er 10 tanks uit de bodem gehaald zullen worden. De overige 90 tanks zullen onschadelijk gemaakt moeten worden. LEUSDEN - Het licht voor de bouw van 39 ouderenwoningen bij verzorgingshuis 't Hamers- veld aan de Torenakkerweg staat bijna op groen. Toch zul len de komende maanden nog de nodige hobbels genomen moeten worden. Het onder werp staat deze maand op de agenda van bijna alle gemeen teraadscommissies. Zo werd het woningproject in de com missie SVEM woensdagavond uitvoerig besproken. ,,Het is zo'n nieuw project met zoveel veel verschillende aspecten, dat wij voor deze aanpak heb- LEUSDEN - In de nacht van 14 op 15 maart kreeg een 21-jari ge Leusdense op de Hessenweg ter hoogte van de Barneveldse Beek een klapband. De vrouw verloor hierdoor de macht over het stuur. Slingerend kwam zij via de berm tegen een boom en in de sloot terecht. De vrouw liep geen verwondingen op. Haar auto werd total-loss af- gesleept. Zondagavond had een inwo ner van Leusden die op de As- schatterweg reed en een bocht naar links wilde maken ook al geen geluk Het wegdek was ter plaatste door een fikse hagel bui zo glad geworden dat de auto recht door reed en in de sloot terecht kwam De auto werd flink beschadigd en moest worden afgesleept. De bestuurder werd niet gewond ben gekozen", gaf wethouder Corri Verduin als verklaring. Het gaat om een aantal wonin gen in de sociale sector, die be stemd zijn voor ouderen, die zelfstandig kunnen wonen, maar daarbij wel bepaalde zorg nodig hebben, Daarom worden de huizen in de onmid- delijke nabijheid van het ver zorgingshuis gebouwd onder auspiciën van de onlangs opge richte Stichting 't Hamersveld Deze stichting is in de plaats gekomen van de Stichting Be jaardenzorg Leusden, die met de Woning Stichting Leusden het initiatief heeft genomen voor het project. Om de huren zo laag moge lijk te houden, hebben de ini tiatiefnemers het project aan gemeld voor een subsidie uit de pot sociale vernieuwing. Dat is één van de oorzaken voor de langdurige discussies in de ge meenteraadscommissies. Het betekent namelijk, dat de ge meente de woningen moet sub sidiëren en dat is nog niet eer der voorgekomen. Uiteindelijk is beslist dat het project wel degelijk onder de noemer so ciale vernieuwing gebracht kan worden. GPV/SGP-raadslid Jan Schouten was hiervan woens dagavond echter nog niet overtuigd Volgens hem was de inhoudelijke discussie niet af gerond. ,,Het gevaar bestaat dat wij met subsidiëring van dit project een precedent scheppen", vond hij. Nico Klerk van de PvdA maakte zich meer zorgen over de hoogte van de huur Richtprijs in het voorstel van B&W is een prijs van 675,— Dat zou in het uiterste geval een maxi male huur van 690,— mogen worden. Maar daarmee kwam woensfdagavond één van de problemen naar boven. Jan Konijnenbelt van het CDA vond, dat er uitgegaan zou mo gen worden van die maximale huur. ,,Dat levert een bedrag van ruim 100.000,— op, die we niet meer hoeven te subsi diëren", had hij uitgerekend Hij liet zelfs doorschemeren dit voorstel in een amendement aan de raad voor te zullen leg gen Verduin raadde dit sterk af ,,Als we van de maximale huurprijs uitgaan, zijn we elke speling kwijt. Als er dan tegen vallers zijn, kunnen we geen kant meer uit." Klerk en Rie- zen (Leusden '90) vonden dat de huur juist zo laag mogelijk moet blijven, omdat de doel groep bestaat uit ouderen met lagere inkomens Ep Oostra van D 66 vond dat de grondprijs, die de gemeente de bouwers in rekening wil brengen, te hoog is. ,,Als we die naar beneden brengen,-hoeven we misschien het hele project zelfs niet meer te subsidiëren", dacht hijVolgens hem is het hanteren van een afwijkende grondprijs een handelwijze, die vaker in Leusden is toege past. Hij verwees ondermeer naar de woningen, die mo menteel gebouwd worden bij de Valleilaan. Studenten onderzochten Leus dense gewoonten rond XTC LEUSDEN - Twee stu denten van de hogeschool Midden-Nederland heb ben enkele maanden stage gelopen in het voormalige jongerencentrum De Geut in Leusden. Tijdens deze stage deden de studenten Peter Slagt en Marjan vanAarst een onderzoek, onder meer via een en quête naar het drugge bruik bij Leusdense jon geren die regelmatig het jongerencentrum bezoe ken. Zij schreven in rap port bijvoorbeeld het vol gende: Voor een gestruk- tureerd beleid ten aanzien van het drugsgebruik van t ieners en jongeren in jongerencentrum de Geut is meer inzicht nodig in welke drugs er worden gebruikt, in welke hoe veelheden deze geconsu meerd wórden en welke gevolgen dit gebruik heeft voor de persoon zelf en zijn/haar omgeving. Jeugd- en jongerenwer ker Frits Ringers ant woordt op de vraag waar uit blijkt dat het drugge bruik onder jongeren ex plosief is gestegen, zoals mhet rapport beschreven staat Ik vind dat je in eerste instantie dit rap port niet te zwaar moet nemen. Het is geen offi cieel rapport. Er is geen socioloog aan te pas ge komen. Het was een stu die-opdracht van de twee studenten. Het is nooit de opdracht geweest om een drugonderzoek te houden ondereen speciale groep m Leusden. In die con text moet het rapport ook gezien worden. De nei ging bestaat de laatste weken om het rapport als iets heel gewichtigs te zien. Maar het blijft na tuurlijk een vingeroefe ning van een tweetal mensen die jongerenwer ker willen worden. De be doeling is alleen om een bepaalde indruk weer te geven van het drugsge bruik onder de jongeren die De Geut bezochten. „Er is een aantal vra gen gesteld aan de jonge ren, waaruit een duidelij ke toename blijkt van on der andere het gebruik van XTC Een klein jaar geleden was die interesse nauwelijks aanwezig. Terwijl nu veeljongeren geïnteresseerd zijn ofge bruiken. Dit is vooral merkbaar in de leeftijds groep van 14 tot 22 jaar Voor mijzelf heeft het rapport alleen de indruk bevestigd die ik al had Ik wist dat het vroeg of laat toe moest slaan in Leus den. Het gebruik in de grote steden is al zeer hoog. Leusden is een prettig plattelands foren sendorp, daar loop je al tijd een paar jaar achter. Maar het dorp in natuurlijk ontzettend ge groeid de afgelopen jaren. De hoeveelheid jongeren is ook explosief toegeno men. Met de toename van het aantaljongeren zijn natuurlijk ook de proble men die jongeren met zich meebrengen ge groeid Helaas sluit het voorzieningenpakket voor jongeren hier in Leusden nog niet op aan. Ik denk dat de belangstelling voor bijvoorbeeld XTCbij de jongeren vooral voort komt uit stoer doen. Het is trendy. In iedere trendy discotheek in de grote steden is wel iemand te vinden die de jongelui voor dertig of vijfendertig gulden aan zo hgekleurd pilletje kan helpen Het is heel trendy om met zo 'n pilletje op, de hele nacht te dansen op house-mu- Jeugd- en jongerenwerker Frits Ringers op de plek waar het nieuwe jongerencentrum moet gaan komen, (foto: Hans Verhorst) ziek. Je kan de hele nacht ongelimiteerd uit je bol gaan. Alleen hebben de jongelui geen idee wat ze slikken. Ze zien vaak ab soluut geen gevaar in het pilletje. De pilletjes zijn iedere keer anders van samenstelling dus weet je helemaal niet wat je slikt. Het is ook nog niet be kend wat voor schade deze nieuwe drug aan het lichaam toe brengt. Ook de belangstelling voor 'hasj'en 'weed'is de laat ste jaren bij de discogan gers toegenomen Ik ben wel heel blij dat uit het rapport blijkt dat er in Leusden onder de geën quêteerdejongeren zo goed als geen belangstel ling is voor heroine. Ringers: „Iksluit niet uit dat er wel eens drugs ver kocht zijn in De Geut. Ik heb nog nooit iemand be trapt. Maar dat zegt niet dat het niet gebeurt. Als twee jongelui even naar buiten gaan en een kwar tier later weer binnen ko men kunnen ze buiten van alles hebben gedaan. Dat is geivoon één en één optellen. Het is uiteraard wel verboden om in het jongerencentrum te dea len. Als ik dat zou mer ken neem ik gelijk maat regelen. Ook proberen wij jongeren die een drugs probleem hebben te hel pen. We wijzen ze ook de weg naar de h ulpverle- ning voor drugsprobleme- n. Op dit moment zijn we hard bezig om de vrijwil ligers en beroepskrachten van het nieuw te bouwen centrum te leren omgaan met het drugsprobleem bij jongeren. Heel belang rijk is ook de voorlichting van jongeren over de ver schillendedrugs. En wat de invloed ervan is op je lichaam en geest. Vaak beseffen ze niet waar ze mee bezig zijn. Ouders hebben ook niet altijd in de gaten waar hun kinderen hun tomeloze energie vandaan halen of waarom een jon gere een dag compleet uitgeteld is Sommige ou ders hebben dondersgoed in de gaten dat er iets niet klopt. Maar weten ook niet precies wat er te koop is. XTC-gebruik zit nog heel erg in de taboe sfeer. Daar praat je niet over. Zeker niet met je ouders. Voor werkende jonge ren is het ook met zo moeilijk om de pilletjes te kopen. Dat is anders voor scholieren. Die zullen misschien een fiets stelen of iets anders. Sommigen kijken is in de portemon nee van de ouders, of heb ben zo 'n ruim zakgeld dat ze het daar van betalen. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Het carnaval is al enige weken achter de rug, maar de effecten van dit driedaagse feest blijven nog een tijdje naijlen. Daarmee bedoelen wij niet de hoofd pijn, die sommige mensen dagen erna nog moeten ervaren. Dat ongemak is binnen enkele dagen verdwe nen... '...Sommige mensen blijven echter nog tijdenlang in de ban van het carnaval. Zo kregen wij onlangs een bericht door van de politie, waarin gewag werd ge maakt van een verkeersovertreding. De dienstdoende agent bad op een zeer gedetailleerde wijze de gegevens hierover vastgelegd...' '...De overtreding werd op 11 maart om 11 over 11 door de agent geconstateerd. Kenners weten dat elf bet getal der zotten is en zeer in trek bij de carnavals vierders. Zo maken de meeste carnavalsverenigingen de naam van bun nieuwe prins bekend op 11 novem ber om 11 over 11...' '...Waarschijnlijk dat de agent in gedachten nog met bet carnaval bezig was en daardoor bij het schrijven van zijn proces-verbaal werd afgeleid. Of zou de overtreding zijn begaan door iemand van een carna valsvereniging... '...De Leusdense carnavalsvierders wekten trouwens dit jaar de toorn van VVD-raadslid Knoppien op. Hij had zich geërgerd aan de grote hoeveelheid vuil, die na de optocht in de Leusdense straten was blijven lig gen...' '...Met een: „Ik heb niets tegen bet carnaval", pro beerde hij elk mogelijk misverstand over zijn sympa thie of de afwezigheid daarvan voor dit feest al bij voorbaat uit de weg te ruimen....' '...„Maar waarom kunnen de organisatoren niet zor gen, dat de rotzooi na afloop wordt opgeruimd", vroeg hij zich af. „Nu moet dat op kosten van de geméen schap door de gemeentereiniging worden gedaan"...' '...Hij kreeg bijval van andere raadsleden, die zich kennelijk ook ergeren aan de troep na de optocht. Wethouder de Jongh beloofde het probleem met de carnavalsvereniging te bespreken. Misschien kan hij dan voorstellen om een bezemwagen met de stoet te laten meerijden...' '...Leusden is sinds kort een fotoclub rijker. Het be staan van de club moet natuurlijk aan de goegemeente bekend worden gemaakt. Daarom kwam één van de oprichters naar de redactie van de krant met het verzoek een persbericht met foto te plaatsen...' '...Uit de uitleg, die bij het verzoek werd gedaan, blijkt in ieder geval dat de club nog wel wat ervaren mensen kan gebruiken. Er werden namelijk al bij voorbaat excuses gemaakt voor de onscherpte van de foto. Dat wordt nog hard werken de komende maan den. Wij houden de resultaten van dat werk in ieder geval scherp in de gaten...' '...Soms heb je gewoon je dag niet. Dat geldt ook voor leden van het dievengilde. Een lid van dit illustere gezelschap had zijn oog laten vallen op een woning in de Ravenhorst met de bedoeling daar wat aan brood winning te doen...' '...Alles wees erop, dat de operatie met succes uitge voerd zou kunnen ivorden. Belangrijk tvas in ieder geval, dat de bewoners niet aanwezig waren op het moment dat de inbraak gepleegd zou worden. Aan mensen, die over je schouder meekijken, als je aan het werk bent, heb je nu eenmaal niets... '...Naar binnen komen ging niet gemakkelijk, want de deuren gaven niet erg mee en de ramen waren voor zien van speciale dicvensluitingen. Maar daar laat een vakman zich niet door van de wijs brengen. Na wat moeite werd de hindernis genomen. Het echte werk kon beginnen...' '...De verrassing kwam echter als een koude douche. Het hele huis was hardstikke leeg. Nergens stond meer wat. Het zou kunnen dat collega's eerder hun slag hadden geslagen. Maar gezien de moeite, die gedaan moest worden om binnen te komen en de afwezigheid van inbraaksporen leek dit niet waarschijnlijk...' '...We zullen de inbreker maar even uit de droom halen. De bewoners waren op het moment van de inbraak net verhuisd. Maar ja, als je je huisiverk niet goed doet, dan kom je natuurlijk voor dit soort verras singen te staan...' '...Dat zal even slikken zijn geweest voor sommige ambtenaren. Sinds vorige week mag bet personeel van het gemeentehuis niet meer door de hoofdingang van bet gebou w op 't Erf naar binnen. En alsof dat nog niet genoeg is, staat dit verbod ook nog eens met grote koeieletters op de glazen deur van de hoofdingang...' '...Sinds kort hebben de ambtenaren van het ge meentebuis een sleutel van de zij-ingang. Zij beginnen namelijk elke dag tussen 8.00 en 8.30 uur. Dan is het gemeentehuis echter nog niet open voor het publiek. Als er dan iemand aan de voordeur staat, moet de bode elke keer open doen. En aan dat geloop is nu door het 'sleutelbeleid' een einde gekomen... '...Deze week bespraken burgemeester en wethouders de nota 'Bestuurlijke criminaliteitspreventie'. Be stuurlijke criminaliteitspreventie???? Is het dan zo slecht gesteld met de gemeentelijke bestuurders, dat er een nota geschreven moet worden over de wijze waarop hun misdaden voorkomen kunnen worden? Wordt er soms op grote schaal gefraudeerd in het gemeentehuis...' '...De titel van de nota zou zeker tot dat misverstand kunnen leiden. Gemeentelijk woordvoerder Hans Hermans geeft echter een andere wending aan het verhaal. Het stuk gaat over de wijze waarop bestuur ders de criminaliteit in Leusden kunnen helpen tegen gaan en voorkomen. En dat is met het toenemend vandalisme van de afgelopen maanden zeker niet overbodig...

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3