Leusder Krant Iets frisser Ter zake Voorjaarsbeurs Achterveld druk bezocht Ter zake Comité Verontruste Leusdenaren wijst 'Pon-driehoek' af Weegbree toclub opgericht ,eningen Blues in The Wish Toyota-trainingsmateriaal SBBO Pagina 5 ^ensdag 18 maart 1992 ySDEN - Het initiatief van Jacco van der Kuilen en Arte er om de belangstelling te peilen voor een Leusdense foto- heeft onlangs geleid tot de oprichting van de vereniging Bm-in'. De jonge club telt op dit moment al 26 leden. Van der Ten (medewerker bij Foto Muns) en Visser deden onder meer hze krant een oproep om de behoefte uan een fotografie-vere ng boven tafel te krijgen Het aantal reacties was voldoende Jot de oprichting van een club over te gaan. De club houdt eens in de drie weken een clubavond, waar zowel ^eoretische als de praktische kanten van de fotografie aan de U-omen. Voor meer informatie kunnen belangstellenden con- 'opnemen met. Jacco van der Kuilen (telefoon: 947080) of Arie er (telefoon: 946061). Op de foto een deel van de aanhang van •n-in'. (foto: 'Zoom-in') hritteluKe i Leusden 'addentrek Zaterdagochtend was een oot deel van ons land be- jekt met een dun laagje eeuw, iets dat we in de op zijn laatste benen lo- nde winter nauwelijks of helemaal niet hebben leegemaakt In de voor- jaande nacht was een lijn iet flinke winterse buien, irgezeld van windstoten, passeerd en daarna daalde het kwik lokaal tot iets onder het vriespunt, aast sneeuw namen de uien ook onweer mee en kwamen er flinke ontla dingen voor. Zaterdag overdag dreven er nog en kele maartse buien binnen, die vergezeld gingen van hagel en sneeuw, waarbij dc verticale vorstgrens daalde tot een hoogte van 200 meter, tijdens buien zelfs tot aan de grond. Met een stevig doorblazende wind was het guur buiten de deur. De wat koudere periode berustte duidelijk op een incident en maart niocht slechts even met zijn staart roeren Maan dag lagen de temperaturen mot 8 10 graden al weer een stuk hoger dan in het weekeinde en in de nacht naar dinsdag trok een warmtefront, vergezeld van een weinig regenover ons gebied. Daarachter stroomde nog wat zach tere, maar ook vochtiger lucht over ons uit In die lucht was de temperatuur boven de Britse Eilanden maandag al opgelopen tot 13 14 graden. De zon komt in een dergelijke si tuatie een stuk minder ge makkelijk aan bod dan in een periode met een onsta bielere opbouw van de at mosfeer. Dan zijn er tussen de buien door wel flinke gaten in het wolkendek te breken en dat merkten we maandag, toen een vrien delijk zonnetje er een aar dige dag van maakte. Voor de komende dagen moet de blik weer naar de Oceaan Depressies worden op nieuw actiever en hun fronten breiden zich in onze richting uit. Dat geeft zicht op een wat grotere regenkans op vrijdag en in het komende weekeinde zullen we waarschijnlijk in een wat frissere westelijke stroming verzeild raken. Dat heeft buien tot gevolg, die mogelijk in een wat la ter stadium ook hagel kun nen meenemen. Zo ver is het natuurlijk nog niet. al hebben we ook deze maand weinig te klagen gehad over de temperatuur. Vooral de eerste decade van maart was erg warm. De gemiddelde etmaal- temperatuur bedroeg in Leusden 8.0 graden en dat ruim 3 graden in de plus. Over dit tijdvak genomen werd slechts 12.5 mm re gen afgetapt. Maar de af gelopen week viel er wel bijster veel neerslag. Voor dat de koudere lucht ons wist te bereiken, trok een front met veel regen van donderdag op vrijdag over ons gebied. Er viel in Ach terveld in dat etmaal 36 mm regen Steenkoud was het dit weekeinde boven het ruige eiland IJsland. Op het station Akureyri vroor het zondag in de vroegte 18 graden, veroor zaakt door ijskoude lucht, die rechtstreeks uit de Poolstreken naar het zuiden werd afgevoerd. Daarentegen noteerde Se- villa voor de tweede op eenvolgende dag een zo merse waarde, het werd er zondag maar liefst 27 gra den. Aan de noordzijde van de Alpen is verse sneeuw gevallen door opstuwing van de koude lucht tegen het bergmassief Daarvan profiteerde men aan de zuidkant. Door dalende vochtige lucht, ook wel föhn' genaamd, kon het Zwitsere Locarno zondag ruim 20 graden op de ther mometerbuis drukken over kikkers en padden op ba sisscholen in Leusden ver zorgt, waarbij naast de behan deling van een lesbrief, dia's vertoond worden en geluiden van kwakende kikkers en padden beluisterd worden Dat we meer milieuvrijwilli- gers kunnen gebruiken: ja; dat ze nauwelijks in Leusden te vinden zouden zijn: nee! Na mens de Werkgroep Milieu educatie van het CML: Alice Verburg (944822) en Annema- rie Flipse (947126). Naschrift redactie Het is geenszins de bedoeling geweest te suggereren dat het overzet ten van padden een zaak van de gemeente zou zijn. Het was wel de bedoeling aandacht te beste den aan de paddentrek. Daar bij was het puur toeval dat de journalist en de fotograaf drie ambtenaren bezig zagen met de voorbereidingen voor het ge reedmaken van een padde- noversteekplaats. Dat heeft geleid tot een wat luchtig ge toonzette tekst bij de foto. zon der dat we daarmee afbreuk wilden doen aan het ongetwij feld nuttige werk van de mi lieubeweging in Leusden. LEUSDEN - Het Comité Ver ontruste Leusdenaren heeft er bij het college van gedeputeer de staten van de provincie Utrecht nogmaals op aange drongen de Pon-driehoek als toekomstige bouwlokatie van dc hand te wijzen. Het comité schrijft dit in een uitvoerige inspraakreactie op de provin ciale notitie 'Op weg van schets naar plan', waarin woning- bouwlokaties in de regio Eem- land worden onderzocht. Het comité spreekt in de "Veactie waardering uit voor het feit dat GS in de notitie zelf stelling neemt tegen woning bouw in Leusden-Zuid. Wat het comité betreft is woning bouw in Leusden-West (het ge bied tussen het sportpark en de Arnhemseweg) bespreekbaar ..Maar wanneer dit beslist on mogelijk zou blijken, mag dat geen aanleiding zijn alsnog naar de Pon-driehoek te lon ken", aldus het comité. In te genstelling tot de provincie ziet de gemeente Leusden in Leusden-Zuid (de Pon-drie hoek) wel degelijk mogelijkhe den voor woningbouw. Verder voelt het Comité zich geruggesteund door een reactie bt Comité Milieuzorg Leus- ïj reageert op een foto met •rschrift in de krant van 4 waarop drie ambtena- te zien waren die een pad- iversteekplaats in gereed- brachten. Leusder Krant van sdag 4 maart werd de stie gewekt, dat het :etten van kikkers en |en een zaak van de ge- te is en dat er een gebrek milieuvrijwilligers zou im dit werk te doen. illen graag een kantteke- maken bij dit bericht. Za- ig, 29 februari, hebben 10 fassenen, onder wie leden iet CML (Comité Milieu- Leusden), en 5 kinderen iele ochtend gewerkt om op te zetten en emmers in aven langs de Groene gn. Iedere dag loopt een lid iet CML de emmers langs jt kikkers en padden over Is een taakverdeling met (emeente: deze doet dit- werk op een andere lats lit verband zij nog ver dat het CML 15 lessen van de Stichtse Milieufedera tie (SMF) bij gedeputeerde staten Daarin zegt het SMF de bouwplannen van de gemeente Leusden in de Pon-driehoek strijdig te vinden met de hoofduitgangspunten voor het nieuwe streekplan Niet alleen vanwege de landschappelijke aantrekkelijkheid van het ge bied, maar ook vanwege de ex centrische ligging, waardoor de ontsluiting ten opzichte van het stadsgewest problematisch wordt. Leusden heeft jaren lang als opvangkern voor Amersfoort gefungeerd Het dient te beseffen dat dat in de komende tijd maar eens omge keerd moet zijn", aldus de SMF in de reactie bij GS. De bluesrockband 'Zuma' treedt zaterdaq 21 maart op in The Wish. LEUSDEN - De bluesrock band 'Zuma' treedt zaterdag 21 maart op in café The Wish aan de Zwarteweg Zuma is een betrekkelijke nieuwkomer in dit repertoire, maar bestaat uit muzikanten die hun sporen m het genre reeds ruimschoots verdiend hebben Zo maakte toetsenist Rob Fontain deel uit van de legendarische bluesfor matie 'Flavium'. Het optreden begint om streeks 21.00 uur. ACHTERVELD - De Achter- veldse winkeliersvereniging en de Achterveldse muziekver eniging DWS, hadden over be langstelling tijdens de voor jaarsbeurs in Ons Gebouw niet te klagen. Tijdens de gezamen lijk georganiseerde voorjaar beurs van de Achterveldse winkeliers was het afgelopen woensdagavond vanaf het ope ningsuur meteen al gezellig druk. De meeste leden van de win keliersvereniging waren met een fraai uitgedoste stand op deze beurs vertegenwoordigd. Nieuwbakken voorzitter Ria Voskuilen was ook zeer tevre den over de opkomst van het publiek. De laatste keer dat er een dergelijke beurs werd georganiseerd in Achterveld is alweer een paar jaar geleden. Niet alle Achterveldse win keliers d°den aan de voorjaars beurs mee, maar dat had het voordeel dat de anderen meer ruimte kregen om zich te pre senteren. Het evenement was nog maar net van start of de muziekvereniging DWS maakte een rondgang maken door het dorp om aandacht te trekken voor de voorjaars beurs. Op de de beurs kwam de be zoeker de meest uiteenlopende zaken tegen, zoals de nieuwste elektronische snufjes op het gebied van droogkasten, stof zuigers en veeg- en grasmaai- machines, donzen dekbedden, de vele soorten en kleuren van tapijten, een bank die naast geldiaken ook bleek te verze keren en reizen organiseert, de schilder die lijsten toonde met gemarmerde effecten. Iets uit het zicht was de warme bakker waar de hobbyisten en doe- het-zelvers fraaie taarten kon den maken. Daar schuin tegen over was een stand met fraaie houten tuinbanken en pick nick tafels. Even verderop stond een man een mooie gor dijnencollectie en tapijten aan te prijzen. Verder was er een stand met breipatronen voor wollen en katoenen truien waar tevens sfeervolle paasat- tracties verkrijgbaar waren. LEUSDEN - De Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs Midden Nederland SBBOte Leusden. is op 9 maart gestart met Toyota's Technical Education Program. T-TEP. Het programma wordt door Louwman Parqui, importeur voor Toyota en Lexus in Nederland, aangebo den aan scholen die hun lesprogramma richten op de auto branche. Net als onder andere de MTS Autotechniek te Apeldoorn en het IVA te Driebergen heeft de SBBO Midden Neder land nu de beschikking over uniek trainingsmateriaal van Toyota Toyota heet T-TEP speciaal ontwikkeld ter verhoging van het imago van de functie monteur en bovendien voor een optimale afstemming van de theorie van het leslokaal op de praktijk van bijvoorbeeld het garagebedrijf De door stroming van schoolverlaters kan dan soepel verlopen, wat de interesse voor de opleiding bij nieuwe leerlingen zal vergroten. Namens Louwman Parqui werd het pakket overhan digd door de heer Smit. After Sales Manager, aan de heer Leliveld. voorzitter van de Bedrijvenkriiig en penning meester van het bestuur van SBBO Midden Nederland. (foto: Roeland de Bruyn Fotografie) Eén van de vrouwelijke win keliers gaf iedere bezoeker een 'paaskaarsei' voorzag Het geheel werd met een sausje van een modeshow van moderne en klasieke jurken, truien broeken, broekrokken en velerlei andere kleding, overgoten. De modellen en de dressman showden tevens ele gante brillen en horloges van de plaatselijke brilverkopende tijdwaarnemer. De inwendige mens werd ook goed verzorgd en de beurs werd met fraaie bloemstukken afgewerkt Een schot in de roos vonden de deelnemende win keliers. Aan het einde van deze geslaagde voorjaarsbeurs had den vele honderden bezoekers de beurs bezocht en was de meerderheid van mening dat een dergelijke show veel vaker moet worden georganiseerd dan eens per 5 jaar. De geza menlijke organisatie was het daar roerend mee eens. De dansavond op zaterdag avond, die rond de Voorjaar beurs door de winkeliersver eniging en de muziekvereni ging DWS werd georganiseerd was wel gezellig maar trok te weinig dansende liefhebbers om de avond tot een groot suc ces te maken. Deze avond wer den tevens de winnaars van de etalagewedstrijd bekend ge maakt Na alle etalages te heb ben doorzocht vond men een aantal letters die in de juiste volgorde de slagzin met een dubbele bodem verborgen hield. Zowel de winkeliersver eniging als de muziekvereni ging DWS werden in deze slag zin genoemd. De winnares werd mevrouw Van Laar van de Verjaagde Ruiterweg 32 te Achterveld met als oplossing: 'De Winkelier en Sponsor houdt Achterveld actiefEen slagzin waarin met hoofdlet ters ook DWS uit Achterveld te lezen stond. Als derde evenement stond het 'Frühshoppen' op het pro gramma. Het frühshoppen in Ons Gebouw werd met mede werking van de 'Orginal Velu- wer Musikanten' en 'De Hin- terfelder Musikanten' een grandioos succes Naar schat ting tweehonderd bezoekers genoten met volle teugen van de Oostenrijkse muziek, die om beurten door beide muziekge zelschappen ten gehore werd gebracht. Op deze dag werden de prijswinnaars van de kleur- wedstrijd bekend gemaakt. In de catagoneen van 4 jaar tot en met 11 jaar werden de win naars respectievelijk Kevin van Ruitenbeek, Hanneke Hil- verts, Willem Beens, Christel van Middendorp, Leanna La- gerweij, Lammert Beens, Dia na van Brakel, Rian van Dijk en Petra Wouters De winnaars kunnen hun prijs afhalen bij boekhandel Vos 't Hoekje in Achterveld. Mannequins showen de voorjaarscollecties van de Achterveldse winkeliers tijdens de voorjaars beurs, die vorige week woensdag werd gehouden, (foto: Hans Roggen) Geen beter middel om de pijn te verzachten wan neer men met brandne tels in aanraking is ge weest. is de gekwetste plaats in te wrijven met de gekneusde (goed stuk gemaakte) bladeren van de weegbree Het is niet zo moeilijk om op het juiste moment het juiste kruid te vinden want waar brandnetels groeien daar staat, bijna altijd, ook de Weegbree Beide soorten geven de voor keur aan stikstofrijke grond Ofschoon weegbree een veel voorkomende plant is. zijn er toch veel men sen die hem niet kennen. De oorzaak hiervan is wel dat de weegbree niet veel moois te bieden heeft. Vooral de grote weegbree (plantago major) is vrij onooglijk. In een platte rozet liggen de grove, dikke eironde bladeren op de grond. Uit het mid den van de rozet komen enige aarvormige bloei- wijzen welke bruin groene rattestaarten van zo'n tien tot dertig centi meter hoog. De. op de lage. ver boven de bloe men uitstekende, witte helmdraden beweeglijk zittende gele helmknop pen zijn vooral ingericht op windbe stuiving. De bloemen hebben ook geen nectar te bieden. Af en toe zal echter ook be vruchting via stuifmeel verzamelende insekten plaatsvinden. We kunnen de grote weeg bree vinden bij stort plaatsen, langs wegen en dijken, vooral waar veel wordt gelopen, het is een zogenaamde tredplant bij uitstek. Het lijkt of de weegbree het best gedijt als er veel op wordt gelo pen. De werkelijkheid is echter dat hij zich weet te handhaven daar. waar andere planten door be treding het laten afwe ten Vanuit Europa werd de weegbree naar alle de len van de aarde overge bracht en verspreidde zich overal zeer snel Het kreeg bij de Indianen van Noord-Amerika de bij naam voetspoor van de blanken'. Vroeger wer den de bladeren gebruik als huismiddel tegen kneuzingen, de zaden als purgeermiddel en als vo- gelvoer, speciaal voor ka naries en andere zangvo gels. Hangt u maar eens een paar uitgebloeide aren in de kooi van uw Pietje: u zult hem daar een groot plezier mee doen. Iets fraaier dan de vorige soort is de smalle weeg bree (plantago lanceo- lata) Het is. evenals de vorige soort, een overblij vende plant en heeft eveneens een wortelrozet Maar van deze soort zijn de bladeren langwerpig en smal en aan de voet versmallen ze zich tot een steel. Uit het midden van de rozet komen gegroefde stengels welke eivormige bloeiaren dragen De gele helmdraden steken ver buiten de bloem Dit maakt de bloem wel wat aantrekkelijker dan die van de grote weegbree We vinden de plant in hoofdzaak in de wegber men Ze is zeer genees krachtig en bevat veel an tibiotisch werkzame stof fen. De uit de bladeren getrokken thee is een goed middel tegen hoest en aandoeningen van de Lichtwegen Nog altijd wordt de weegbree ver werkt in allerlei hoest- middeltjes. G van Leeuwen 1\LAC,e WLCC,^KL-i '■riM-tL. Wt-CC)&»?££.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5