Panorama Lisiduna Leusder Krant Nieuws uit de verenigingen Cultuurbus voor ouderen KPO-avond Publiciteitscursus Kaarten in De Til L E U S D E N Amersfoortse ziekenomroep De Golfbreker komt met eigen programma Nieuws uit de verenigingen Triviant in 't Vooronder Postzegelveiling Speelgoedbeurs! Boomplantdag „Een gezichtsbepalend torentje" Woensdag 18 maart 1992 Pagina LEUSDEN - Wegens het suc ces in voorgaande jaren zal de vereniging Welzijn Ouderen Leusden ook in het seizoen 1992-1993 senioren de moge lijkheid bieden om gebruik te maken van een busservice naar het muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht. Het seizoen 1992/1993 biedt een zeer gevarieerd pro gramma. De eerste uitvoering vindt plaats op vrijdag 2 okto ber 1992 en de laatste op vrij dag 18 juni 1993 Het volledig programma zal de belangstel lenden bij betaling van het verschuldigde bedrag 180.- per persoon, inclusief de bus- service) worden uitgereikt. Mogelijkheid tot betaling in het ontmoetingscentrum 'De Wolboom', Hamersveldseweg 2a. op donderdag- 12 en 19 maart a s. 's ochtends tussen 9 30 u. en 10 30 u., tevens zal dan alle. door u gewenste in formatie worden verstrekt ACHTERVELD - Wegens verbouwingswerkzaamheden in café-bar 'Buitenkist' wordt de KPO-avond in Achterveld van maandag 16 maart ver plaatst naar De Moespot aan de Jan van Arkelweg. De aan vang is om 20.00 uur. LEUSDEN - De Leusdense Vrouwenraad organiseert een cursus 'publiciteit', die er op gericht is beginnend vrijwilli gerskader de beginselen van het omgaan met de media bij te brengen. Het maken van een persbericht, het maken van een folder, het plannen van publi citeit zijn onderwerpen die in de cursus aan bod zullen ko men De cursus staat onder leiding van mevrouw Meerbeek van het provinciaal steunpunt vol wassenen educatie De cursus neemt vier woensdagochten den (van 9.30 uur tot 11 30 uur) in beslag en start op 25 maart De andere cursusdagen zijn 8, 15 en 29 april Plaats van han deling is het Vrouwenontmoe tingscentrum aan de Burge meester de Beaufortweg 2 (achterzijde van het gemeente huis) Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Geiske Hib- ma. Beemden 6 (telefoon: 945433) of bij het secretariaat LEUSDEN - Woensdag 18 maart houdt jongerencentrum De Til de laatste kaartavond van dit seizoen Op deze avond worden ook de winnaars van het seizoen bekend gemaakt. Ook mensen die niet het hele seizoen meegekaart hebben zijn welkom op die avond. Zij kunnen meestrijden om de dagprijzen. Deelnemers kunnen tussen 19.30 en 20.00 uur inschrijven. De kaartwedstrijd begint om 20 00 uur. Het ïnleggeld voor die avond bedraagt 5.-. Lokale radio in Leusden LEUSDEN - Een select gezel schap kan in Leusden naar lo kale radio luisteren. De bewo ners van de verzorgingstehui zen 't Hamersveld en Sint Jo seph kunnen alle programma's van de ziekenomroep De Golf breker beluisteren. Toen eind januari speciale decoders ter beschikking kwamen, heeft men het aantal programma's van De Golfbreker kunnen uit breiden. Daarmee is de wens van voorzitter Paula van Keu len. om een totaalprogramma te brengen 'voor elk wat wils', een stukje dichterbij gekomen. De verzorgingstehuizen in Leusden en Achterveld hadden al langer de verzoekplatenpro- gramma's, die met behulp van de bewoners door de vrijwilli gers bij De Golfbreker werden samengesteld. Net als een flink aantal zieken- en verzor gingstehuizen in Amersfoort namen zij de banden af om in eigen huis te kunnen beluiste ren. Met behulp van de deco ders is het nu mogelijk alle pro gramma's te beluisteren. Daar mee zijn particulieren thuis in principe ook te bereiken Een aantal langdurig zieken en ou deren in Amersfoort heeft zo'n decoder thuis Het aantal ap paraten blijft echter beperkt. Ze kosten honderden guldens per stuk en de doelgroep is over het algemeen niet het meest be middelde deel van de bevol king. Het benodigde geld is tot nu toe door van donateurs be taald In uitbreiding is voor zien maar over snelheid en haalbare omvang is weinig met zekerheid te voorspellen De Golfbreker beschikt nu over zeventig exemplaren. Paula van Keulen hoopt in de nabije toekomst gebruikt te mogen maken van dat deel van de ether dat bestemd is voor lokale radio Daarmee zal ster ker dan voorheen regionale of lokale radio gemaakt kunnen worden. Een belangrijke voor waarde daarvoor is echter dat men zich richt op 'iedereen'. De Golfbreker wil echter pro gramma's blijven maken voor bijna uitsluitend zieken en ou deren. Om deze reden werd een zendvergunning tot nu toe ge Free Scheltens (links) en Francis Veltman presenteren de donder dagaflevering van 'Thuisradio', een programma van ziekenom roep De Golfbreker. Twaalf van de tachtig vrijwilligers mede werksters wonen in Leasden, waar sinds eind januari met een speciale decoder alle programma's van De Golfbreker te ontvan gen zijn (Foto: Hans Verhorst) weigerd. maar bleef de moge lijkheid open voor 'abonnee- radio' Met andere woorden, radio te ontvangen met een de coder werkend op het kanaal, waarop ook de uitzendingen uit de Tweede Kamer te be luisteren zijn De Golfbreker besloot hiertoe als eerste zie kenomroep in Nederland en kreeg daarvoor veel aandacht. De nieuwe techniek bleek een grote verbetering waar door meer mensen, meer pro gramma's kunnen beluisteren. De Golfbreker is sinds januari van dit jaar echt regionaal. Toch is voorzitter Paula van Keulen niet helemaal gelukkig De inhoud van de mediawet combinerend met eigen vak kundigheid zou volgens haar moeten kunnen leiden tot sa menwerking met de lokale ra dio. De Amersfoortse zender heeft immers de verplichting om ook voor zieken en ouderen programma's te maken, terwijl de Golfbreker daar al 37 jaar ervaring in heeft De Stadsom- roep voelt vooralsnog niets voor deze wensen Vandaar dat de Golfbreker blijft aangewe zen op de kabel, hoopt op uit breiding van deze mogelijkhe den en de komst naar Leusden en Achterveld van 'thuisradio' bijzonder toejuicht Thuisradio Grof verdeeld maakt de Golfbreker twee soorten pro gramma's. De verzoekplaten programma's samengesteld door bewoners van zieken-, verpleeg-, of verzorgingstehui zen en de meer algemene pro gramma's. De laatste soort heet 'thuisradio', waarbij ie dere ochtend, behalve in het weekend, tussen tien en half twaalf programma's worden samengesteld door een ander team In tegenstelling tot de verzoekprogramma's waarin de wensen van zieken en vaak bejaarden centraal staan, richt thuisradio zich op de 'actieve 55-plussers'. Informatie over leuke voor stellingen, lekkere recepten en aanbevolen uitstapjes zijn aan de vaak oude, slecht ter been zijde en niet meer zelfstandige 'interne' bewoners niet meer besteed Steeds meer mensen buiten de tehuizen en instellin gen, zijn op zoek naar op hun leeftijd en mogelijkheden afge stemde programma's. Actieve ouderen wonen immers langer zelfstandig, terwijl de zieken korter in het ziekenhuis liggen. Voor hen is thuisradio en op zaterdag het programma 'Sportief' (Het enige program ma van De Golfbreker dat elke zaterdagmiddag rechtstreeks wordt overgenomen door de Stadsomroep en zodoende ook buiten de ziekenhuizen en be jaardencentra en decoders om te ontvangen is) Respons Het enthousiasme voor de programma's is groot bij de luisteraars, zover men deze weet te vinden Bij het maken van de verzoekplaten pro gramma's is dit niet moeilijk. Wanneer Aat Daale en Beppie Weiten de wensen op gaan te kenen in de zaal waar de bewo ners van 't Hamersveld iedere ochtend gezamelijk hun koffie drinken, zijn ze zeker dat naar hun programma geluisterd zal worden De vragen bepalen voor een belangrijk deel de in houd van het programma. Daarom heen zitten praatjes, leuke verhaaltjes en lokale nieuwtjes, bijeen gesprokkeld uit de lokale nieuws- en dag bladen Anders ligt het bij de respons van de ziekenhuisprogram ma's en de thuisradio. Luisteronder zoeken houdt men niet bij de ziekenomroep. De respons is mager. Logisch wanneer men bedenkt dat veel mensen lig gend in bed, gekluisterd aan een stoel of kampend met een slechte gezondheid de pro gramma's horen ..Voor men de ziekenomroep heeft ontdekt, is men tegenwoordig al uit het ziekenhuis ontslagen. En bo vendien zijn die oorschelpen in ziekenhuizen ondingen", kla gen de vrijwilligers Argu menten die voor de luisteraars thuis mmder moeten tellen maar hun aantal is nog be perkt. ,,Je hoort pas iets zodra het mis loopt De ruim tachtig medewer kers, waaronder maar liefst twaalf Leusdenaren, zijn steeds weer op zoek naar nieu we onderwerpen Ze beschou wen dit werk als hun grote hobby en zijn stuk voor stuk 'radio-makertjes'. In het besef van 'we blijven gewone mensen en amateurs Als echte pro grammamakers kampen ze met het evenwicht tussen eigen in teresses en de belangstelling van de doelgroep. ..Wat we draaien ligt tussen Manke Ne- lis en Dizzy Gillespie", zegt Free Scheltens, één van de Leusdense medewerkers. De meeste collega's zijn, net als hij, 'VUTters' of ouder. ,,Het is erg moeilijk om jonge mensen te krijgen, die overdag be schikbaar zijn Vrouwen, men sen zonder werk, part-timers. Zieken zijn er immers in alle leeftijden. We maken pro gramma's voor kinderen, jon geren. buitenlanders en huis vrouwen," vertelt Paula van Keulen. Medewerkers voor presentatie en techniek zijn van harte welkom. „We repa reren zover mogelijk alles zelf Voor de technische realisatie van de programma's zoeken we echt geen techneuten. Ik kan het, dan kan iedereen het le ren", denkt de vrouwelijke voorzitter. Naast mensen die zich willen inzetten, wenst men medewer kers die iets bij kunnen dragen. De ziekenomroep is blij met aangedragen ideeën voor on derwerpen. informatie uit de regio maar ook en vooral met (langspeel)platen en CD's Smds kort beschikt men over een computer waarin alle be schikbare titels kunnen wor den teruggevonden. Want de technische ontwikkelingen lij ken bij deze omroep, zoals overal in radioland, in een stroomversnelling gekomen. De motivatie is als volgt samen te vatten: Radio de Golfbreker komt bij mensen terecht die naar ons willen luisteren. We hebben het plezierige gevoel met iets leuks bezig te zijn. Voor ons zelf maar zeker ook voor onze luisteraars. We hebben een di- rekt contact met deze mensen. Proberen ze uit een isolement te halen of te houden, aan te sluiten bij interesses en wensen te vervullen. Kortom De Golf breker is iets heel persoon lijks Marianne van den Anker LEUSDEN - Op woehsda maart is er in 't Voorond aan de achterkant van het meentehuis. zoals op elke h ste woensdag van de maa weer 'open avond' De open ochtenden op dinsc worden zo druk bezocht di vrouwen met of zonder kin ren dat er grote behoefte aan een open avond, zodat c< werkende vrouwen er vt koffie en een praatje toret kunnen. Voor vrouwen en meisjes geïnteresseerd zijn in een s; letje Triviant of het eens t len proberen, staat een ta klaar. De koffie staat kli vanaf 20.30 uur LEUSDEN - De grote Ier postzegelveiling 'De Lou van postzegelverzamelaars kende Leusdense verenig; 'De Loupe houdt zaterdag mart 1992 in de grote zaalv jongerencentrum 'De Til' grote lenteveiling Er zullen die dag ruim 11001 veis aan de man gebracht w den. De keuze is zeer ge rieerd van een zegel van cent tot een compléte vei meling. Het staat in de gn catalogus, die geinteresse den gratis kunnen aanvrag of afhalen bij het adres genlaan 16 (tel. 945274). Het bezichtigen van do ka\l is mogelijk op de dag van veiling, vanaf 11.00 uur ir. grote zaal van de Til, tot a vang veiling. De veiling gint om 13.15 uur. Kopers talen geen opgeld of andi kosten. Handelaren en semi-handelaren worden deze grote clubveiling niet li gelaten. LEUSDEN - Vandaag (woJ dag 18 maart) wordt in peu:M speelzaal Pinkeltje aan de perssingel 93 een speelgoi beurs gehouden Van de brengst komt een deel ten c de aan de peuterspeelzaal beurs begint om 19.30 uur duurt tot 21 30 uur. LEUSDEN - In het kaden de nationale boomfeestd woensdag 25 maart, leerlingen van groep zeven acht van basisschool De KL rakker in de wijk 't Ruige V een aantal bomen planten, bomen zullen op het sp pleintje tussen de Maten enl Boterkamp een thuis krijg» De Leusdense boomfeesta wordt georganiseerd doorl werkgroep Milieu-educ» van' het Comité MilieuzT Leusden (CML). Het CMLI geleidt de boomplantactiel speciale lessen op de school! totaal zullen negen elzen vier sierappels worden plant. Naam: Johan Swank Beroep: Oud-directeur MAVO-Leusdcrweg Bekend van: Comité van Verontruste Leusdenaren Favoriete plek: ,,Dc Tabakssteeg en het torentje van de kerk" Ik heb dit gebied gekozen om een aantal redenen De belangrijkste is wel dat de zogenaam de Pon-driehoek momenteel nogal omstreden is, vanwege de gemeentelijke voorstellen om hier in de toekomst woningbouw te plegen Nou ben ik daar fel op tegen En niet zozeer omdat dat mij m'n uitzicht gaat kosten, maar veel meer omdat dit een uiterst waardevol gebied is Met die fraai ontwikkelde houtwallen, die dan weer noord-zuid en dan weer oost-west gericht zijn. Mede daardoor stikt het hier van de vogels en andere dieren." ,,Er zijn ook andere redenen dat er hier niet gebouwd moet worden. Bijvoorbeeld omdat er dan naar mijn inzicht een ontwikkeling in gang gezet wordt, die niet meer te stoppen is Niet alleen het noordelijk deel van dit gebied is dan vogelvrij, maar ook het zuiden en het oosten. De Schoolsteegbosjes lopen volgens mij weer rechtstreeks gevaar Ik ben dan ook blij dat zowel de provincie als de Sticht.se Milieufederatie zich onlangs bij onze gezichtspunten hebben aange sloten." „Maar het is ook een gebied ivaar ik gewoon graag kom. Bijvoorbeeld om eens een flinke wandeling te maken Zo via de Tabakssteeg naar de Hamersveldseweg en langs de Zuiderin slag weer terug naar de Roo van Aldewereltlaan, waar ik woon Dat duurt ongeveer drie kwartier en dat is net mooi. Trouwens ook de andere kant om, dus via de Tabaksteeg en de Hamersveldseweg naar de Leusbroekerweg en de Arnhemseweg. Doe ik ook weieens." „Als je hier zo staat, valt mij altijd het kerkje van Leusden-Zuid op. Ik weet niet of het op de foto te zien is, maar dat torentje neemt toch wel een hele centrale plaats in in dit deel van Leusden. Het torentje valt al snel op Of je nu in dit gebied bent, of in Den Treek of op de Vieweg; altijd wordt je blik getrokken doordat torentje. Het vormt een harmonieus geheel met zijn omgeving En het verbindt als het ware de verschillende landschapstypen, die hier bij elkaar komen. Daarmee is het sterk gezichtsbepalend voor Leusden-Zuid en past fraai in het landschappelijk panorama." „De kerk zelf ligt ook erg mooi. Met die grote bomen eromheen. Janwier dat er onlangs één moest worden omgehakt Dat was een prachtige beuk met van die donkerbruine bladeren. Helaas was de boom ziek en leverde hij gevaar op voor zijn omgeving. Gelukkig zijn er nog steeds voldoende bomen over en ik geloof dat men ook van plan is de opengevallen plaatsen weer opnieuw in te planten."

Leusder Krant | 1992 | | pagina 8