I leusder Krant. „Bijstandsvrouwen moeten meer willen investeren in hun toekomst" Panorama Lisiduna Nieuws uit de verenigingen Lisiduna leeft concert Werkloosheid licht gestegen juzzelrit [toppen iet roken L E U S D E N Tine Sibbing deed onderzoek naar Leusdense Bijstandsvrouwen rnet kinderen ,c X Nieuws uit de verenigingen Gratis bomen Bevolking stabiel Benefietconcert Hartstichting „Heerlijk voor de hond" Woensdag 25 maart 1992 Pagina f EUSDEN - Muziekvereni- 'Lisiduna' uit Leusden left vrijdag 27 maart een con- Jrt in De Korf. Zowel het fugdorkest, de drumband en jet orkest zullen muzikaal Ertegenwoordigd zijn De zaal gaat om 19.15 uur open. Het Kncert begint om 19.45 uur. clUSDEN - De werkloosheid |de gemeente Leusden is in de and februari licht gestegen, «jj het arbeidsbureau stonden aan het eind van die maand 505 Leusdenaren als werkzoeken de te boek. Dat is vijf meer dan een maand eerder. ■Leusden volgde met die ont wikkeling de trend in de regio. In het hele rayon Amersfoort, dat naast Leusden en Amers- Drt ook bestaat uit Baarn, jnschoten. Eemnes, Soest en [budenberg nam de werkloos ïid met 50 toe, op een totaal Jn 6.420 haanlozen. Jln Oost Utrecht, dat naast |t rayon Amersfoort ook de jyons Veenendaal en Zeist ivat, steeg de werkloosheid februari met 90. De totale ;rkloosheid in Oost Utrecht ;eg daarmee tot 11.880 IKHTERVELD - De auto-, itor- en bromfietsclub jehterveld' houdt zondag 5 ril een puzzelnt in de omge- g van Achterveld. De rit eft. een lengte van ongeveer 35 kilometer. Inschrijven is mogelijk vanaf 13 30 uur in ca- fi(-restaurant 'De Roskam', ssenweg 212 in Achterveld igenover de kerk), telefoon: [425-1223. ,USDEN - De gewestelijke ondheidsdienst Eemland en Ie stichting Kruiswerk iord-Oost Utrecht gaat een sus 'Stoppen met roken' orgen Bij voldoende be- igstelling gaat de cursus 6 iril van start, waarna er nog bijeenkomsten staan gepland op 8,10,13,15,17 en 29 april en 6|nei De bijeenkomsten wor den op verschillende lokaties ut Leusden gehouden. jVoorafgaand aan de cursus isjer een voorlichtingsbijeen- imst, die woensdag 1 april in het kruisgebouw aan de Ro- gaarde 33 zal plaatsvinden invang: 20.00 uur). Daar zal belangstelling voor de cur- worden gepeild •eelnemers aan de cursus alen ƒ80,- Leden van de [chting Kruiswerk Noord- •st Utrecht betalen 65,- 'oor meer informatie over cursus kunnen belangstel den contact opnemen met GGD-Eemland, telefoon 618841 LEUSDEN - Van de bijstand moeten leven is geen pretje. Alle vrouwen die meededen aan het onderzoek van Tine Sibbing, zijn het hier over eens. Allemaal willen ze eruit. Slechts een paar zien daartoe mogelijkheden. Het merendeel van de ondervraagde vrouwen ziet de uitkering als een tijde lijke maatregel. Ten onrechte. Voor ze zich aan de bijstand hebben kunnen ontworstelen zijn ze snel tien jaar verder. In de actuele landelijke discussie als gevolg van de voorstellen om ook vrouwen in de Bijstand te verplichten werk te zoeken, laat de Leusdense Tine Sibbing een eigen geluid horen. Haar conclusie na een jaar onder zoek waaraan 25 vrouwen in tensief meewerkten: „Vrou wen in de bijstand zouden meer moeten willen investeren in hun toekomst. Werken doe je niet alleen voor het geld. Min stens zo belangrijk is de eigen waarde en het goede voorbeeld voor de kinderen." Tine Sibbing begon haar on derzoek uit eigen interesse. In het tweede jaar van haar oplei ding aan de hogeschool de Horst, was voor haar studie voor maatschappelijk werk ster een stage vereist. Tine Sib bing: „De meeste studenten gingen als stagiaire werken in de hulpverlening Ik durfde dit niet aan. Ik voelde mij hier nog niet klaar voor. Liever wilde ik op de achtergrond blijven. Grote lijnen bestuderen om in zicht te krijgen in hoe mensen hun situaties beleven en hoe ze geholpen worden of te helpen zijn Dat leidde tot de ver rassende conclusie dat zij niet durfde wat haar medestuden ten deden, terwijl deze laatsten opzagen tegen de klus die zij ondrnam. Achteraf geeft ze voluit toe, haar plan onder schat te hebben. Sibbing- „Het eindrapport bevat in feite eer ste aanzet. Ik heb veel meer gegevens dan in dit project te gebruiken waren. Misschien dat ik ooit in staat ben meer te doen op dit gebied." Ze vroeg en kreeg toestem ming om in de gemeente Leus den onderzoek te doen bij al leenstaande vrouwen met kin deren die leven van een uitke ring. Aanleiding voor haar on derzoek was een berichtje in de krant waarin te lezen stond dat in Leusden het grootste aantal vrouwen in de bijstand woon de. „Ik dacht, ik zie ze nooit. Ik wilde informatie uitwisselen, weten hoe deze mensen hun situatie beleven en hun toe komst zien." Samen met het bureau Radar, voor langdurige werklozen, werkte ze haar voorstel aan de gemeente uit. Dit plan volgde de hele weg door het gemeentehuis van on deraf bij de Sociale Dienst. Het leidde in juni 1990 uiteindelijk tot een raadsbesluit waarmee ze een part-time aanstelling kreeg. „En alle medewerking", volgens Tine Sibbing. De ge meente stemde in met het on derzoek omdat men meer wilde weten over de beleving van de vrouwen onder een uitkering. Bovendien leek het een aardige toetsing van de maatregelen van de gemeente op het gebied van emancipatie, kinderop vang en sociale begeleiding. Haar onderzoek richtte zich op vrouwen met een ABW-uit- kenng van wie het jongste kind jonger is dan zestien jaar. Lan delijk geldt voor vrouwen met kinderen onder de twaalf jaar een ontheffing van de sollici tatie-plicht. In Leusden gold ten tijde van het onderzoek, een maximum leeftijd van zes tien jaar. Deze regeling is ove rigens na het onderzoek inge trokken uit bezuinigingsover- wegingen Tine Sibbing is het eens met dit besluit: „Vrouwen moeten zich bijtijds oriënteren op hun mogelijkheden op werk. De uitzonderlijke rege ling had Leusden te danken aan de christelijke partijen die de vrouwen liever thuis zagen. Wie wacht tot de kinderen ou der zijn dan zestien, is vaak te lang uit het arbeidsproces en op een leeftijd waardoor het moeilijk wordt passend werk te vinden. Hoewel ook dit, zo blijkt uit het onderzoek, niet voor iedereen geldt. Terwijl een 45-jarige de hoop op werk ruimschoots heeft opgegeven, begint iemand van twee jaar ouder met frisse moed aan een totaal nieuwe carrière." De 21 vrouwen die mee wil den werken aan het onderzoek vormen ongeveer 25% van het totale aantal vrouwen in soort gelijke situatie. Allemaal ga ven ze aan niet gelukkig te zijn met deze sociale positie en blij te zijn dat nu eens hun verhaal gehoord werd. Tine Sibbing: „Een respons van 5% is norm. Van de door mij benaderde vrouwen stemden 98% in Dit is tekenend voor de behoefte." Ze interviewde ze over het ont staan van de huidige situatie, de beleving en het toekomst perspectief. In alle gevallen was een scheiding de oorzaak. Geen van hen wenste een uit- kerings-afhankelijke toe komst Maar de wens stond veelal haaks op de perspectie ven Vijftien procent heeft geen enkele hoop op een toekomst bijzonder bijstand. Tine Sib bing in haar rapport: „In feite had het niet veel zin om over de toekomst na te denken. Er was geen mogelijkheid voor. Want om plannen te kunnen maken voor de toekomst, moeten men sen geloven in de mogelijkhe den dat ze hun lot in eigen han den kunnen nemen. Een geloof dat alleen kan bestaan als het door ervaring gevoed wordt." Zestig procent van de geinter- viewden denkt in de toekomst te kunnen gaan werken. Twin tig procent verwacht door een nieuwe partner in onderhoud te worden voorzien. Tussen droom en daad zitten veel praktische bezwaren, waardoor uiteindelijk de helft van deze vrouwen hoop hebben binnen afzienbare tijd uit de bijstand te komen De prakti sche bezwaren bestaan uit fy sieke of psychische klachten (50% van de vrouwen!en de beleving van het moederschap. Tine Sibbing: „Opvallend was dat veel vrouwen de situatie zoveel mogelijk willen laten lijken op het tradionele pa troon Moeders van kleine kin deren vinden dat zij het recht moeten hebben thuis te blijven Moeders met pubers bena drukken het belang van een goede opvang voor kinderen met onregelmatige schooltij den, nieuwe interesses en vele verleidingen. Ombudsvrouw Tine Sibbing deed onderzoek naar bijstandsvrouwen in Leusden (foto Hans Verhorst). Sibbing constateerde dat veel in Leusden mogelijk is maar dat door een hap-snap beleid dit niet altijd bij de vrouwen duidelijk was „Eén van de gevolgen van dit onder zoek is dat binnen het ge meentehuis de informatie meer op elkaar afgestemd raakte. Tot dan werkte allen afdelin gen in hun eigen straatje. Emancipatiezaken wist niets van kinderopvang. Sociale be geleiding dacht er niet aan de informatie van de anderen door te geven. Dat is nu dras tisch veranderd. Eén van mijn grootste wensen is dat de ge meente een ombudsvrouw aan stelt Iemand die alle vragen kan beantwoorden. Niet alleen op het gebied van uitkeringen maar ook waar men kan infor meren naar rechten, medische of psychische begeleiding, kin deropvang, de activiteiten van de Vrouwenraad en waar men goedkoop kleding kan kopen. Een vaak gehoorde opmerking van de bijstandsmoeders was dat ze bij Sociale Zaken niet alleen wilden horen wat ze niet mochten maar ook wat ze wel konden doen." Over de noodzaak om als moeder thuis te moeten zijn, heeft Tine Sibbing een geé- mancipeerde mening „Het on der ogen zien van de situatie, betekent dat men de mogelijk heden voor opvang moet bekij ken Uit onderzoeken blijkt dat kinderen opgegroeid bij ouders met een uitkering, vaker later in dezelfde situatie terecht ko men dan kinderen waarvan de ouders werkten. Het is waar dat vrouwen met weinig oplei ding, veertig uur per week, hard moeten werken om maar net iets meer te verdienen dan de uitkering De tijd waar voor bijstand noodzakelijk is, zou gebruikt moeten worden ter voorbereiding op leuk en goed werk. passend bij de mo gelijkheden Volgens Tine Sibbing maakt juist het ontbreken van een toekomstperspectief de bij standssituaties zo moeilijk „De vrouwen die verwachten 'ooit' weer te gaan werken zijn over het algemeen jonger dan dertig jaar. In dezelfde groep zitten de vrouwen die ver wachten een nieuwe partner te zullen vinden. Boven de veertig jaar zien de vrouwen hun mo gelijkheden somber in Geen van de geïnterviewden wil principieel niet werken. Vol gens allen is werk de enige ma nier om onafhankelijk de bij stand te kunnen verlaten. Maar van 21 vrouwen die arbeidsge schikt waren er zeventien die geen mogelijkheden zagen Behalve gezondheid werd de kans op werk bepaald door lei ding, vooropleiding en status Hoe ouder men is. hoe meer men hecht aan status. „Ik ga niet meer achter de kassa zit ten" en „het moet wel leuk zijn." Tine Sibbing „Het blijft een feit dat sommigen liever een cursus astrologie volgens dan een typecursus.Het willen investeren in de toekomst is nog een moeizame zaak." Acht van de vrouwen ontvingen geen alimentatie Dertien an deren ontvingen, meestal al leen voor de kinderen, van zes tig tot vijfhonderd gulden in de maand voor twee kinderen Tine Sibbing „Vooral hierbij zouden maatregelen veel kun nen verbeteren. Mannen blij ken in een emotionele echt- scheidings-situatie zakelijker dan vrouwen De hoogte van de alimentatie heeft echter nauwelijks iets te maken met de moed het lot in eigen handen te nemen Sinds de afronding van haar onderzoek, in oktober vorig jaar. heeft Tine geen officiële reactie van de gemeente gehad „Wel zijn er een aantal zinnige gesprekken gevoerd met de bij stand maatschappelijk werkers. Daardoor zijn meel zaken met elkaar in verbinding gebracht, wordt tegenwoordig meer aandacht besteed aan de mogelijkheden om zich te oriënteren op de arbeidsmarkt en bestaat meer begrip voor het rouwproces waar vrouw na een scheiding door heen moet Ie dereen heeft daarbij recht op een eigen tempo maar de tijde lijkheid van de uitkering wordt benadrukt Gebruik maken van de ABW is een recht, geen plicht Je moet kunnen kiezen om daar al dan niet gebruik van te maken." Marianne van den Anker-de Valck LEUSDEN - Al jarenlang i: het in de gemeente Leusder een vast gebruik om de bewo ners van nieuwbouwwonin gen een boom voor de voor tuin aan te bieden Het afgelo pen jaar zijn er zo'n gering aantal nieuwe woningen bij gekomen, dat besloten is ir verband met alle daaraan ver bonden organisatorische werkzaamheden dit jaar geer bomen uit te reiken De bewoners van de woninger die na 1 april 1991 in 't Ruige; Veld zijn opgeleverd, houder hun boom echter tegoed. Zi; krijgen in april 1993 alsnog de gelegenheid een boom voor, hun voortuin uit te kiezen ,1 LEUSDEN - De omvang var de bevolking in Leusden heefl zich in de maand januar: praktisch gestabiliseerd Nette kwamen er ten opzichte var een maand eerder zes menser bij. Op 1 februari van dit jaai telde Leusden 27.650 inwo ners, tegen 27 644 een maand eerder. De groei kwam vooral vooi rekening van het aantal nieuw geboren Leusdenaren. In 27 gezinnen aanschouwde in ja nuari een zoon of dochter het levenslicht Daartegenover stonden 18 sterfgevallen Het positieve geboortesaldo werd in januari gedrukt door de balans van het vestigings overschot, dat een negatief sal do te zien gaf. Negentig men sen kwamen in januari in Leusden wonen Daartegen over stonden 93 Leusdenaren die elders domicilie kozen LEUSDEN - Het Gemengd Koor Leusden en het Leusdens mannenkoor De Valleizangers geven vrijdag 3 april een bene fietconcert, waarvan de op brengst ten goede komt aan de afdeling Leusden van de Hart stichting. Het optreden vindt plaats in de gereformeerde kerk De Koningshof. Het Gemengd Koor Leusden, dat begeleidt wordt door de pianisten Anne Bunt en Ineke Kiers, brengt onder meer werken ten gehore van Schu bert, Von Gluck, Fauré en Smetana De Valleizangers zijn te horen in muziek van on- |j der andere Mozart, Beethoven en Brahms. Ter afsluiting van het dub- beloptreden zullen beide ko ren, onder leiding van Bert Eerden (dirigent van het Ge mengd Koor Leusden), geza menlijk het lied Battle hymn of the republic' ten gehore brengen. De toegangsprijs voor het concert bedraagt 15,- Jonge ren, 65-plusscrs en CJP-hou- ders betalen een rijksdaalder minder Naam: Peer Hartjesveld Beroep: Oud-account manager bij Mercedes Benz Bekend als: Jazz-musicus, organisator van jazz-evenementen Favoriete plek: „Het terrein rond de ijsbaan" „Ik denk dat met veel Leusdenaren dit plekje echt goed kennen. Ik ben er zelf ook bij toeval terecht gekomen. Ik ontdekte het op één van de tochten met mijn hond Het is hier hartstikke mooi. Vooral in de zomerals alles groen is En het is een ideaal plekje voor allerlei excercities met de hond. Je kan hem hier trainen en dingen leren Maar wat vooral lekker is, ik kan hem hier laten zwemmen. En dat is zeker voor deze hond erg belangrijk. Een golden retriever is nu eenmaal een echte waterhond en hier kan'ie volop z'n energie kwijt." „Ik ben dol op die hond. Het is een zalig beest Erg gemakkelijk en zeer goedaardig. Hij houdt ook bijzonder van autorijden. Vind'ie heerlijk Maar ik ben al vanaf hel moment dat ik hem als pup kreeg te trainen. Ik heb met de hond een puppy-cursus gevolgd. En nu ben ik hem op andere vaardigheden aan het trainen. Eén van de proeven die hij straks moet afleggen is een tocht van 25 kilometer maken Een 'uithoudmgsproef voor volwassen honden' heet dat offi cieel Dan moet de hond met zijn baas. aangelijnd, 25 kilometer naast de fiets lopen. Eerst zeven kilometer, dan een pauze, dan acht kilometer, weer een pauze, en dan de rest Het mes snijdt op die manier aan twee kanten; je traint de hond. maar het is ook nog eens goed voor de baas!" „Dit is overigens niet de enige plek waar ik met 'Monty' (genoemd naar de beroemde jazz pianist Monty Alexander) kom. Ik ga elke dag bijvoorbeeld naar het bos achter het tennispark van Flehite in Amersfoort (volgens mij het mooiste tennispark van Nederland, maar dit terzijde). Maar daarmee zijn we wel automatisch bij een andere passie van mij aangeland. Ik tennis namelijk erg graag En nu ik in de VUT zit, heb ik daar ook alle tijd voor. Ik ben bijvoorveeld lid van Flehite, maar in de wijk waar ik woon (de Eurowoningen) hebben we ook nog eens de beschikking over een eigen tennisbaan Daar ben ik dan ook regelmatig te vinden Zomer en winter. Dat is het voordeel van een all-weatherbaan Zodra het droog weer is ben ik er. Desnoods flink ingepakt met handschoenen aan." Wintersport is ook zoiets, waar ik met buiten zou kunnen Dat is elk jaar vaste prik De zomervakanties over de grens kunnen me gestolen worden. Zeker als we zulke zomers hebben als vorig jaar. Na die verschrikkelijke meimaand hebben we toch een paar maanden kunnen genieten. En dan is het m de eigen omgeving ook schitterend. Neem nou de IJsselmeerpolders Of de Veluwe. Of de directe omgeving van Leusden. Wat wil je dan nog meer?

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5