Weinig nieuws onder de zon op avond over sociale vernieuwing Leusder Krant Ter zake let weer in eigen regio In de put ——4 I Weegbree (2) Meningen Voorjaarswandeling Erkende verkopers van kinderschoeisel jensdag 25 maart 1992 Pagina US DEN - Donderdagavond er een bijeenkomst in De rf over de sociale vernieu- ig in de gemeente. Burge- ;ster Panis, wethouder Cor- erduin. huisarts Schaeffner Achterveld en Henk van usden, coördinator van het jrtpreventieproject in isden-Zuid, probeerden een (toehoorders iets meer te tellen over het proces van iale vernieuwing in de ge- >nte. Het gemeentebestuur i Leusden heeft in december 0 een convenant met het k afgesloten op het terrein de sociale vernieuwing. 'anis vertelde zijn gehoor ;r dit project: „De hoofd- •lstelling van de sociale ver- uwing is het verbeteren van positie van mensen die in iterstandsposities verkeren daarin dreigen te geraken, t betreft vaak samenhan- ïde problemen van maat- lappelijk isolement, onvei- heid in de buurt, langdurige rkeloosheid en niet op el- ir afgestemde voorzienin- Bij dit proces zijn deregu- ing. decentralisatie en het vorderen van zelfredzaam- d sleutelbegrippen Ioot Achterveld zijn de orden van de Burgemeester :s nieuws. In het kerkdorp nkt en doet men al jaren mee isarts Schaeffner liet daar- ;r op de bijeenkomst geen ;verstand over bestaan. Hij telde over het functioneren het gezondheidscentrum Heelkom'. Hoewel hij niet :er zei te weten of het ge- idheidscentrum een voor- »ld is van sociale vernieu- ng en hij zich niet wilde pre- iteren als een betweter, >cht uit zijn verhaal de con- isie getrokken worden dat wat betreft de sociale ver- luwing in Achterveld al ja wel snor zit. „Iedereen kt naar zich zelf en past ed op de ander Sociale con- ile is er genoeg. Hier zal het t gebeuren dat iemand een ek dood in zijn woning ligt jr men hem gaat missen", lus Schaeffner. erwaardering Schaeffner .,De sociale ver- :uwing spreekt van het op- (uw verdelen van verant- ordelijkheden en het her- iarderen van voorzieningen it kan dat betekenen binnen gezondheidszorg van een |k of dorp7 Ik stel me voor t de verantwoordelijkheid Dr de gezondheid minder bij overheid en de artsen komt liggen, maar meer bij de insen zelf. Dat betekent au- atisch dat de gebruikers het gezondheidscentrum nauw betrokken moeten rden bij de gang van zaken het centrum Zij weten als ?n ander waar de behoeften gen Een deel van de verant- lordelijkheid voor het cen- im is verplaatst van de hulp- rleners naar de gebruikers. bestuurlijke verantwoor- lijkheid van het centrum ligt een stichting die ook toeziet de financien In het bestuur n de stichting is de bevolking .m vertegenwoordigd." Schaeffner stipte ook een LEUSDEN - Veertien wonin gen in de buurt van het kruis punt Arnhemseweg/Maanweg zullen geïsoleerd worden in verband met de toegenomen geluidshinder Die is ontstaan na de reconstructie van het kruispunt. Volgens berekenin gen bedraagt het geluidsni veau 70 decibel en dat is veel te hoog Een normaal geluidsni veau komt niet boven de 55 d€ cibel uit De isolatie wore zonder kosten voor de bewc ners door een gespecialiseer bedrijf uit Apeldoorn aangc bracht. Het project wordt gc subsidieerd door het rijk en i aangevraagd door het gewes Eemland Er is een bedrag va ruim 180.000 gulden beschik baar. 1 Asscnaue^e^^ 1 Leusden Een forum van deskundigen, waar onder meer wethouder Com Verduin en burgemeester Fons Panis deel van uitmaakten, discussieert met een zaal vol belangstellenden over 'sociale vernieuwing'. De familie Swank heeft met veel genoegen de wandeling gemaakt, die de Barnevcldse natuurkenner Gerrit de Graaff beschreef in het artikel 'Voor- jaarwandeling door de buurt schap Heli', dat in de Leusder Krant van 4 maart werd afge drukt. De familie Swank be leefde op een fraaie zaterdag een paar genoeglijke uurtjes. Uw artikel in de Leusder Krant van 4 maart 'Voorjaars wandeling door de buurtschap Heil' werd voor mijn vrouw en mij aanleiding om zaterdag 7 maart (een zonnige dag') uw suggestie om 'dit rondje te ma ken' metterdaad op te volgen. Welnu, mij rest u - mede n< mens mijn vrouw - u te corr plimenteren met uw fantas tisch verhaal over de g€ noemde buurtschap. Het voo ons volstrekt onbekende gc bied is. dank zij uw beschri; ving gaan leven! Boerderijen, bomen en vei dere beschrijvingen van land schap en natuur in de buurt schap Heil zijn een lust voo het oog. Mocht u nog meer van zulk wandelroutes weten, dan hou den we ons aanbevolen' Familie Swank, Roo van Aldewcreltlaan 5, Leusden-Zuid ander aspect van de sociale vernieuwing aan: ,,De sociale vernieuwing wil niet meer of nieuwe middelen inzetten, maar een beter gebruik maken van reeds bestaande voorzie ningen." Achterveld had alle soorten medische en paramedische hulpverleners, die allemaal voor zich zelf werkten Om tot een betere zorgverlening te ko men werden de krachten ge bundeld in het gezondheids centrum 'De Heelkom' In een bestaand kruisgebouw vond ieder onderdak. Zelfs het huis- artsenlaboratoruim en de trombosedienst zijn er onder gebracht Deze bundeling van krachten leidde tot grotere ef ficiëntie en een betere kwali teit van de zorg zonder dat dit meer ging kosten. Het snel kunnen overleggen tussen art sen wijkzuster of maatschap- pelijkwerker heeft geleid tot kortere behandelingen. Pa- tienten die met veel verschil lende hulpverleners te maken hebben krijgen een coordina tor. Goed geregeld Men beschikt zelfs over een klachtencommissie waarin mensen van het dorp zitting hebben De arts uit de commis sie komt uit Amersfoort. In het centrum is een assistente die als aanspreekpunt functio neert voor de bevolking. Zij coördineert en organiseert ac tiviteiten. Daarmee is het cen trum laagdrempelig gemaakt en hebben de mensen minder moeite om hulp te vragen Het centrum in Achterveld heeft zelfs zijn eigen krantje. Het blaadje 'het Heelcommentaar' geeft informatie over het cen trum De redactie bestaat uit buurtbewoners die geïnteres seerd zijn in alles wat er in en rond het centrum gebeurt Als je hoort hoe het reilt en zeilt in de gezondheidszorg in Achterveld denk je 'die hebben het goed geregeld' Maar is dat ook mogelijk in Leusden? Is de eensgezindheid die Achterveld kenmerkt ook in voldoende mate in Leusden aanwezig7 In Achterveld kent iedereen ie dereen In Leusden kent men vaak alleen de naaste buren. Hebben de vele forensen die in Leusden domicilie hebben ge kozen wel zin in de verant woordelijkheid voor het eigen dorp en de mensen die er wo nen? Neem nou het fietsverbod in de winkelcentra dat alom met voeten wordt getreden Een probleem wat tijdens de discussie door velen wordt on derkend Wanneer de schuld aan jongeren wordt gegeven, haakt één van de ouderen uit de zaal daarop in met ..Het zijn juist vaak de ouderen die fietsend, zelfs met kinderen op of naast de fiets, het centrum door gaan Hoe moeten jonge ren dan begrijpen dat het niet mag Corn Verduin gaat later in op een andere stelling die is gegeven. Zij vindt de stelling dat Leusden een slaapstad is duidelijk met correct: ,,Als er gesproken wordt over een slaapstad, dan gebeurt dat uit de visie van de man Die komt thuis van zijn werk om te gaan slapen. Terwijl vrouwen en kinderen de hele dag thuis zijn en die zijn heel wakker", waar schuwde de wethouder Dit commentaar vond veel bijval bij de vrouwen in de zaal, maar niemand zei er verder wat op. Panis stelde het publiek gerust met de mededeling dat men van plan is vele doorgangen van het winkelcentra af te sluiten omdat is gebleken dat het centrum moeilijk beheers baar is door zijn vele gangetjes. Of daarmee het probleem van de fietsende of brommende be- LEUSDEN - Een tweetal medewerkers van Panterhuis Schoener in De Hamershof heeft onlangs het brevet 'Erkend Piedro verko per' gehaald. Na een intensieve studie van enige maanden legder Mariska de Kruif en Joop Langedijk onlangs met succes hei bijbehorende examen af. De Kruif en Langedijk mogen zich nt met recht expert noemen in de theorie en de praktijk van hei verkopen van kinderschoenen, waarbij juist ook kinderen mei 'moeilijke voeten'aan correct schoeisel geholpen kunnen worden Op de foto's: Mariska de Kruif en Joop Langedijk. zoekers opgelost zal zijn, moet worden afgewacht. Misschien is de oplossing voor dit pro bleem wel wat een oudere heer na het sluiten van de avond bij de garderobe opperde ,,Ze moeten het gewoon verboden gebied voor fietsers maken. Ook geen fiets aan de hand meenemen. Is het zo afgelopen en kan iedereen er zonder bok- kesprongen te hoeven maken zijn boodschappen doen." Of het aanwezige publiek aan het eind van avond iets wijzer geworden is over de plannen voor sociale vernieu wing in de gemeente is de vraag Niemand van de spre kers waagde zich aan een defi nitie en zelfs Panis wist er geen. Zijn excuus: „Premier Lubbers lukte het niet eens Het bleef een beetje steken bij vaagheden en zaken die al be- kend waren Anjo Obbens I mmi -angc tijd hing boven het idoostelijk deel van Europa Ji bel koude lucht in de hoge- lluchtlagen, ook wel koude- t genoemd In Turkijke en t Midden-Oosten heeft men araan een van de koudste nters sinds mensenheugenis ergehouden. 3e straalstroom, de band ■t de hoogste windsnelheden ié zich slingert om de golftop- n en golfdalen in de hogere 'ren van de atmosfeer, voer- voortdurend ijzige lucht nuit de Poolstreken naar die ntreien. Er kwamen bijzon- r lage temperaturen voor en lis in Israel en Jordanië viel [elmatig sneeuw, een ver- njnsel dat bij ons de laatste landen zeer zeldzaam is ge est. Ipe hogedrukgebieden over- terden boven het Continent hoogte van de Alpen of na- de Britse Eilanden, zodat aan de zachte kant van de gers lagen, evenals grote en van Scandinavië. Uitge- end nu het voorjaar offi- el zijn intrede heeft gedaan, net stromingspatroon dras- h gewijzigd Boven het dden van de Atlantische aan heeft zich een krachtig edrukgebied genesteld en het vasteland is koude lucht uitgezakt waardoor de bo venlucht uiterst onstabiel is geworden en het temperatuur niveau aan het aardoppervlak flink is gekelderd. Nu zitten wij in de 'put' en het is te hopen dat de persistentie van weleer niet zo langdurig is als in de voorbije winter, anders zal de lente voorlopig weinig vaste voet boven Westelijk Europa krijgen. Eerder deze week was de verkouden atmosfeer duidelijk te merken aan enkele buien, die soms vergezeld gingen van hagel en onweer. Zaterdag trok een buiengebied over met flin ke windstoten, maar maandag had de wind een dag vrijaf ge nomen, veroorzaakt doordat een kleine depressie heel dicht bij ons in de buurt lag. Dat was merkbaar aan de barometer, want die verkeerde voor het eerst sinds geruime tijd beslist niet in een blakende vorm De depressie trok dinsdag via ons land naar Duitsland en daar door verhuisde de wind naar de noord tot noordoosthoek en trok flink aan Voorlopig zal de tendens aan de koude kant blijven, waarbij de kans op vorst toeneemt tij dens de heldere momenten in de nachtelijke uurtjes. Vanaf vandaag komt een depressie uit het hoge noorden naderbij en dat geeft een toenemende kans op neerslag. De tweede tien-daagse periode was ook in Leusden minder zacht dan de eerste decade Er werd een ge middelde temperatuur geme ten van 6 5. tegen ruim 8 eer der Er viel wel veel neerslag, want in tien dagen werd 54 mm afgetapt. Wolfgang Roder, de inmid dels befaamd geworden Duitse meteoroloog, verbonden aan de Freie Universitat in Berlijn, heeft zijn zomerprognose 1992 in de openbaarheid gebracht Ons wacht opnieuw een warme zomer, die ook droog zal uit vallen. Als dit daadwerkelijk wordt gerealiseerd, zal het de vierde zomer op rij zijn die een gunstig rapportcijfer weer te bemachtigen. Een dergelijke cyclus is zeker niet ongewoon, want in de dertiger jaren wa ren ook heel wat zomerseizoe nen, die in de categorie warm terecht zijn gekomen. Ook de winters stelden toen niet al te veel voor, een enkele koude uitgezonderd. De vorige keer heb ik bij vergissing onder de teke ning van de Grote Weeg bree 'Ruige weegbree' ge schreven. Hoewel de angst dat ik overstelpt zou wor den door telefoontjes om mij op mijn fout te wijzen ongegrond bleek, wil ik toch een en ander rechtzet ten. Het is steeds de bedoeling geweest dat in 'Minina- tuurtjes' die onderwerpen die onderwerpen worden belicht welke in deze om geving worden waargeno men, maar om de ge maakte fout te herstellen zal ik daarvan een keer moeten afwijken. De Ruige weegbree komt hier namelijk niet. of hoogst zelden voor. Die moeten we zoeken in kalk- rijke gebieden in het Oosten van het land en in Zuid-Limburg Ook ko men ze voor in graslanden langs de grote rivieren De Ruige weegbree heeft, evenals de Grote weeg bree een plat tegen de grond gedrukte bladrozet met brede, stugge bla deren Het grote verschil tussen beide soorten is de bloeiwijze. Is die van de Grote weegbree te verge lijken met een onaanzien lijke grauwe 'rattestaart', de Ruige weegbree bezit aantrekkelijke roze bloeiaren die bovendien een aangename geur ver spreiden die talrijke in- sekten aanlokt. De kleur van de bloemen wordt niet gevormd door de onooglijke bloemblaadjes maar door de lila helm draden met de witte helm knoppen Er komen zelfs twee soorten bloemen voor; een soort met lange helmdraden die meer is aangewezen op windbe- stuiving en een met kor tere helmdraden die hoofdzakelijk door bijen en hommels wordt be stoven Nog een weegbreesoort die we hier vergeefs zullen zoeken is de Hertshoorn- weegbree. Die vinden we langs de zeekust op droog, open duinzand en is daar zelfs een vrij algemene soort, maar elders uiterst zeldzaam Ze zijn het ge makkelijkst te herkennen aan de vorm van de bla deren die tamelijk grof ge tand zijn. Wij zien daar de vorm van een hertegewei in maar de wetenschappe lijke soortnaam corono- pus betekent 'kraaiepoot'. De zaden van alle weeg breesoorten hebben de ei genschap bij vochtig wor den sterk te verslijmen. Ze worden dan kleverig en hechten zich gemakkelijk aan voorbijkomende die ren, waardoor de versprei ding wordt bevorderd. Tenslotte kennen we nog de Zeeweegbree met smalle, vlezige bladeren die uitsluitend groeit op een zilte bodem en daarom zullen we die hier zeker niet vinden. Hiervan zijn de bloeiaren rozerood G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7