BJ touwers houden nog steeds te feinig rekening met de gebruikers" Leusder Krant lenda Kursussen ouwen Advies Commissie deed woningonderzoek: U S D E N VOC Vrouwenontmoetingscentrum Vrouwenraad wint prijs in kader sociale vernieuwing Interkerkelijke Vrouwen Contact Groep KPO Achterveld Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen CDA Vrouwenberaad jnsdag 25 maart 1992 Kopij voor Haarlijn kunt u inleveren vóór de 15e van iedere maand bij Alie Ruller. Ploegschaar 10. L E tel. 943837. Alle vrouwen van Leusden, dus ook vrouwen die geen lid zijn van vrouwenorganisaties of -groepen kunnen kopij leveren. DEN - „Bezuinigen op spaart geld op korte ter- naar kost geld in de na- jekomst." Dat is de me- van Wil van der Kar, oor/itter van de VAC. De ten Advies Commissie Woningbouw, zoals de voluit heet, heeft altijd oor liften in de woon- exen voor ouderen. Het 'eriefonderzock, dat on gehouden werd onder de ers van de drie appartc- ebouwen in het Ruige /estigt, volgens de VAC reesden. ,,Nu al zijn er n die na twee jaar moe- rhuizen omdat ze slecht tn zijn geworden en zon- 't hun woning moeilijk n bereiken. Dit verhui- ist niet alleen deze men- ld, maar stelt ook de ge- e voor problemen." Vrouwen Advies Com- voor de woningbouw is ge gebruikers-organisa- Leusden, die de nieuw- ilannen nauwlettend >n toetst aan de prakti- gebruikswaarden. Ge- door een landelijke or- tie bekijken de negen en de plannen en probe- bij gemeente en bouwers ^ringen aan te dragen '1 ze optreden namens de onsument richt de com- zich in de eerste plaats jeleidsmakers en uitvoe- In de afgelopen twaalf f jaar van hun bestaan e de VAC haar werkter- ït van sociale woning en premie-koopwonin- |t bouw voor ouderen en irbeteren van de woon- fing. „We pleiten bij- tld voor veel meer zit- ïn Leusden", zegt Leny feggelen, bestuurslid van ,C Incidenteel wordt de ;egenwoordig om raad door particulieren, den ze in Achterveld on- k naar de belangstelling )5+ woningen in het hny Aukes. „We onder- n vooral of er behoefte an een tussenoplossing ïensen die de boerderij verlaten maar nog niet Joseph wilden wonen.'" uitaten van dit onder- loesten de haalbaarheid, 'at uiteindelijk Esveld irden, ondersteunen, rouwen volgen de woon- Leden van de Vrouwenadviescommissie op het balkon van ouderenwoningen in 't Ruige Veld Bouwers houden nog steeds te weinig rekening met de ervaringen van gebruikers (fotoHans Verhorst) markt met alle ontwikkelingen en wensen op de voet. Ze zijn een warm voorstander van fle xibel bouwen. Daarmee beo gen ze woningen die niet vol gens het tradioneel patroon plaats bieden aan twee volwas senen en twee kinderen. Maar huizen die passen bij de mo derne vormen van samenleven, zoals groepswonen voor oude ren, woningen voor 55+ers aangepast aan de specifieke ei sen van die groep en woningen voor bijvoorbeeld twee zelf standigen met gebruik van een aantal gemeenschappelijke voorzieningen. In Leusden zijn behalve voor ouderen maar weinig van dergelijke wensen gehonoreerd Wil van der Kar „In Leusden worden de huizen in plukjes van dertig gebouwd. De plannen kun je zo op elkaar leggen. Het ene plan verschilt van het andere hooguit door een muurtje een halve meter naar voor of achter te zetten en de kleur van de kozijnen" Ervaringen Veel van de aanbevelingen die de vrouwen richting ge meente en bouwers doen, zijn gebaseerd op ervaringen Daarvoor verricht de VAC re gelmatig 'woongerief' onder zoeken. Zoals onlangs in de drie appartementgebouwen in het Ruige Veld in Leusden Hierin wonen mensen van 55 jaar en ouder. Alleen het com plex op de Nabbert is voorzien van een lift. De flatgebouwen aan de Ruigevelddreef en Mid- dellaken niet, terwijl de ap partementen wel geschikt geacht worden voor iemand met een handicap. Ze zijn, zo als alle huizen in het Ruige Veld, voorzien van brede deu ren en toiletruimtes. De leden van de VAC vroegen 99 bewo ners naar hun ervaringen na een jaar wonen. De commissie kreeg 62 reacties Gevraagd werd onder meer naar de hinder van kooklucht (veel mensen hadden daar last van, hoewel ze toegaven dat de luchtjes snel wegtrokken), het schoonhouden (een meerder heid is niet tevreden), de plaats van de telefoonaansluiting (bleek goed), de hoogte en ver lichting van het werkvlak (hoogte goed, verlichting niet), het aantal keukenkastjes (50% tevreden), de inrichting van de douche, enzovoorts enzovoorts. „Uit de resultaten blijkt hoe bouwers nog steeds te weinig rekening houden met de gebruikerservaringen", stelt Jettv Melling „Ouderen in dit soort appartementen willen graag een verhoogd toi let." „En de hendels", weet Tiny Aukes. De hendels blijken oud zeer. In alle huizen zitten bovenraampjes. Kleine (en) oude mensen moeten halsbre kende toeren uithalen om daar bij te kunnen Een simpele op lossing is een hendel op hand zame hoogte, met een draagas naar het raampje. Te duur, net als twee spoelbakken. De VAC blijft bouwers wijzen op de on gelukkige plaatsing van stop contacten, telefoonaansluitin gen, de gewenste hoogte van werkbladen en de gevolgen van raampjes in de toilet aan de balustrade. Tiny Aukes: „Klei ne voorzieningen die vaak te duur zijn wanneer men binnen de huurgrens wenst te blijven Volgens ons is dit argument vaak een veel te snel geslaakte kreet Wanneer je vraagt wat het verschil in kosten is, krijg je geen antwoord." Leny van Meggelen „Vaak leidt dit goedkoop werken tot kapitaal vernietiging De mensen gaan het zelf veranderen. Smalle vensterbanken worden wegge broken nog voor men het huis bewoond heeft, omdat men brede wil." In de afgelopen tien jaar heeft de VAC veel ervaring op gedaan met de bouw voor ou deren „We dringen steeds weer aan op de plaatsing van liften. Wat heb je aan een volle dig aangepaste woning als een rolstoelgebruiker niet bij zijn voordeur kan komen?", vraagt Wil van der Kar zich hardop af. „De gezondheid van mensen Pagina 9 boven de vijftig kan onver wacht snel veranderen. Men sen die twee jaar geleden goed ter been waren en een hoge ver dieping verkozen, hebben nu soms spijt Het traplopen gaat niet meer Net gewend moeten ze weer verhuizen. Dit was niet nodig geweest met een lift. Kleine dingen hebben grote ge volgen. Vandaar ook dat we een douche adviseren in plaats van een bad, omdat deze laat ste gevaarlijker blijkt te zijn."' Bouwplannen Steeds vaker wordt de VAC betrokken bij nieuwe bouw plannen. De woongeriefondcr- zoeken moeten behoeden voor fouten in de toekomst. De ar chitecten maken hier steeds vaker gebruik van. Chris Smit, de architect van de nieuwe wo ningen bij 't Hamersveld voeg de een aantal vragen aan de lijst toe. Hij wilde bijvoorbeeld weten waarvoor men een bal kon zou willen. Om te recree- ren of slechts om de ramen te kunnen zemen en de vuilnis emmer op te zetten En hoeveel belangstelling er is voor pn- vétumtjes. (veel bleek) De Vrouwen Advies Com missie brengt veel ervaringen aan waar bouwers in de nabije toekomst hun voordeel mee kunnen doen. Kleine prakti sche zaken die het woongerief kunnen verhogen. De vrouwen van de VAC geven onmiddel lijk toe nog lang niet met al hun wensen rekening wordt gehou den. Ze blijven doorgaan met het attenderen van de meestal mannelijke bouwers op zaken waar nog steeds vrouwen en ouderen het meest mee te ma ken hebben Niet gehonoreerde wensen zullen de bewoners zelf moeten aanbrengen Daarom is het opmerkelijk dat de VAC veel van de verzamelde wijze ervaringen niet doorgeeft aan particulieren „Daarvoor zijn we met te weinig mensen" ver zucht Noor Ochse. De anderen vallen haar bij. De VAC zou wel wat uitbreiding kunnen gebruiken. Jonge vrouwen, jongeren, buitenlanders zou den een welkome aanvulling kunnen zijn Specifieke kennis is niet vereist, wel doorzet tingsvermogen. Misschien dat ooit in de toekomst door de VAC een praktisch foldertje kan worden samengesteld, vol wetenswaardigheden Dan kan iedere man zeggen „Ik had geen probleem bij de (ver- )bouw van mijn huis. Ik heb een VAC-vrouw" Marianne van den Anker-de Valck •Bart 1992: Irgadering VOC met op- Ivan Liselore Gerritsen 20 00 uur Vrouwenontmoetings- |1992. Szarafinsky spreekt 'rouw en stress" ■00 uur Vrouwenontmoetings- 1992: zing: vrouwen maken in de zorg met als doel: ;n en vrouwenorganisa- muleren hun bijdrage en aan het publieke de- '14.00 uur ts:> Stadskasteel Oudaen, ti®acht 99, Utrecht, aljpden liefst vóór 26-3- bij Pres, Mariaplaats 4d, LH Utrecht, tel. 030- Bgpinia. secr. Vrouwen- tel 033-948374. 1992: ie- en paasvoorstellingen t zMjne Convent met even een excursie, hefggngen: NCVB Centrum, '92/ 945372. 1.6 mei, 13 mei 1992. Us: Grote kinderen, grote i bpn 20.00 uur ^fr ^rouwenontmoetings- HELP, IK ZIT IN DE STRESS! Wie kent niet dat gevoel, in de rij voor de kassa, in de file, je hebt haast, kinderen komen uit school, te laat op je werk. kortom stress! Op woensdag 1 april organi seert het Vrouwenontmoe tingscentrum een avond over vrouwen en stress. Nienke Miedema, van trainings- en adviseringsbureau Trede, ver telt over stress: waar komt het vandaan, wat zijn ieders erva ringen en hoe kun je er mee omgaan? Nienke, andragoge van be roep, heeft een een vrouwsbe- drijf opgestart na 13 jaar trai ningen binnen het onderwijs te hebben gegeven. Ze is nu al weer een paar jaar zelfstandig bezig en heeft inmiddels een brede klantenkring opge bouwd. Per week is ze gemid deld drie dagen druk met ad visering en training van lei dinggevenden in het onder wijs en het bedrijfsleven. De communicatie binnen een organisatie en emancipatie van vrouwen staan in haar werk centraal. Vanuit deze laatste gedachte is ze work shops over stress gaan geven aan vrouwen "Het is niet zo zeer de dubbele belasting van veel vrouwen die stress ver oorzaakt, het is vooral het per fectionisme, het alles perfect willen doen dat problemen geeft" Ze noemt drie factoren die vrouwen dwars zitten: - perfectionisme - ambitie - ongeduld Nienke hoopt dat vrouwen los kunnen komen van alle afkeu ring en goedkeuring van de omgeving, dat ze zelfstandig genoeg worden om in te zien dat je vooral naar jezelf moet luisteren en nee moet kunnen zeggen. De avond over stress in het VOC kan vrouwen hel pen inzicht te krijgen in hoe stress ontstaat en vooral "hoe je ermee om kunt gaan". Omdat er een beperkte deel name aan deze avond is kun nen vrouwen zich uiterlijk tot 28 maart 1992 opgeven bij' Saskia Szarafinski, 033-950339 (ook voor informatie). Zie voor dag, plaats en uur de agenda LEUSDEN - Het idee van de Vrouwenraad om alle beschikbare vrijwilli gers in kaart te brengen en daarmee een vrijwilligers- vacaturebank op te zetten is gehonoreerd. De ge meente Leusden organi seerde een prijsvraag voor sociale vernieuwing en met de Vrouwenraad werd ook het idee van schillenboer Fokko be loond. Een gedeelde prijs! Heel wat organisaties en in het bijzonder op het ge bied van welzijn en sport komen de laatste jaren - en dat zal nog veel moeilij ker worden - in de pro blemen door een teruglo pend aantal vrijwilligers. Hoe zo'n vacaturebank er uit moet zien is nog niet uitgewerkt. Eén ding is wel zeker: er zal een grootscheepse enquête nodig zijn om te inventariseren wie vrij williger wil zijn. op welk niveau en voor welke or ganisatie. Op deze manier moet het mogelijk zijn het sociaal cultureel en maatschappe lijk leven in Leusden op niveau te houden, zoals we dat gewend zijn. Als deze vrijwilligersva- caturebank er eenmaal is kan iedere organisatie in ons dorp hierop een be roep doen. Want ook in het jaar 2000 - en dat is hele maal niet meer zo ver weg - moet Leusden verze kerd zijn van een goed en sterk vrijwilligersbe- stand. Een schot voor de boeg. geïnteresseerden kunnen bellen met Evelien Blom, 033-945488. En de Vrouwenraad felici teert Fokko Tilma met zijn deel van de prijs voor zijn milieuproject. Kursus voor vrouwen: Grote kinderen, grote zorgen heeft nog enkele plaatsen open. De cursus wordt gegeven op 29 april en een aantal avonden in mei (zie hiervoor de agenda op deze pagina). Informatie is te verkrijgen bij Hermien Gier man, tel. 948322. Achterstandspositie Het educatief centrum Amers foort (vorig jaar nog in Leus den als "Volwassenen Educa tie") heeft een attractief aan bod van kursussen voor een aantal doelgroepen: - Nederlandse volwassenen die vroeger weinig kansen hadden op onderwijsgebied - buitenlandse volwassenen met een taalachterstand - licht verstandelijke gehan dicapte jonge volwassenen - vrouwen die, gezien hun specifieke positie in de samen leving, behoefte hebben aan het volgen van een kursus in vrouwengroepen. En juist voor deze laatste groep is dit bericht belangrijk, daarmee niets afdoend aan de andere achterstandsgroepe ringen in onze samenleving. De kursussen vinden zowel centraal als decentraal plaats: - in het Educatief Centrum Bisschopsweg 167 - in de buurthuizen, wijkcen tra en andere instellingen in Amersfoort. De speciale kursussen voor vrouwen zijn; - kennismaken met de com puter - fietskursus voor buiten landse vrouwen - beweging en ontspanning - kreatief - stretching - zelfverdediging - sta eens even stil, voor vrouwen boven 45 jaar - opkomen voor jezelf Zo maar een greep, er zijn nog vele andere kursusmogelijk- heden en daarvoor is de infor matietelefoon: 033-650727, Bisschopsweg 167, 3817 BT Amersfoort. C Het is al- weer 20 jaar geleden, dat een klein groepje vrouwen in Leusden startte met een praatgroep Een groep van enthousiaste mensen, die zelf op zoek gingen naar onder werpen, die zelf die onderwer pen grotendeels inleidde om er daarna met elkaar over van gedachten te wisselen. Al snel groeide de groep uit tot 20-30 leden. Een paar van die leden staan nu nóg op die lijst. 2 maart jl. hielden we een fees telijke jaarvergadering Pas na een gezellig gourmetfestijn in het Jeugdhonk gingen we over tot het officiële deel van de avond, waarbij de secreta resse en de alg. adj. afscheid namen als bestuurlid en hun plaats gelukkig kon worden ingenomen door 2 nieuwe be stuursleden. Voor het lopende seizoen res ten ons nog 2 bijeenkomsten: 6 april zal in het teken staan van Pasen en 27 april zal een contact-avond zijn. Komt u ook op deze data naar de Mar- cuskerk aan de Asschatter- weg?! 19.45 uur. Inlichtingen: Nel v.d. Berg, tel 945036. Woensdag 8 ré aPril- De Volks- dansgroep 'Luntharie' wordt uitge nodigd. Zij laten zien hoe hun dansen worden uit uitgevoerd. Tevens is er een klederdracht show. Aanvang 20.00 uur Café Bar 'Buitenlust' Vrijdag 24 april. Isidorisfeest wordt gevierd sa men met de ABTB en KPJ. Aanvang 20 15 uur in 'Ons Ge bouw'. Dinsdag 5 mei. Houdt u van bloemen9 Wij houden een stekjesbeurs Komt allen naar Klettersteeg 6 tussen 14 .00 uur en 16.00 uur U bent van harte welkom. Dinsdag 19 mei. Deze dag houden wij ons jaar lijkse zomerreisje. Nader bericht volgt nog De leefbaar heid van het platteland en de pro- duktie van ons voedsel gaan ons al len aan Ook al woont iemand in de stad, het platteland is van vi taal belang voor ons aller mi lieu, voedsel, landschap en re creatie. In deze zin zal het plat teland ons allen een zorg zijn. Op alle fronten tasten de ver nieuwingen de waarden van het leven op het platteland aan. De aantasting gaat hard doordat er per sector besluiten genomen worden Er worden maatregelen genomen in de landbouw, in de ruimtelijke ordening, in de sociale sector, maar dat schept een nieuw probleem, namelijk de af stemming. Iedere specialist heeft zijn ei gen bril, maar wie kijkt er naar de hele patiënt9 Al in de jaren zeventig waren er signa len uit de landbouw inzake de overschotten. In de jaren tach tig kwam daar de milieupro blematiek bij en de laatste ja ren ook nog de vraag naar de wijze van voedselproduktie zelf. Dit zijn geen vraagstuk ken voor boeren alleen, dit zijn vragen die ons allen aan gaan De Bond kan hierin een voorhoederol vervullen door opnieuw de vraag te stellen naar het waarom en het waar toe We hoeven niet eerst een specialist te zijn voor we een mening kunnen hebben over ons voedsel en onze leefom standigheden. Door de traditionele rol die vrouwen altijd vervuld heb ben, zijn zij minder gebonden aan specifieke belangen: vrou wen zijn eerder bereid verder te kijken dan de economische argumenten en te kijken naar zaken zoals kwaliteit van leven, schoonheid van dingen, ethiek ten opzichte van levende wezens. De toekomst van de aarde, de toekomst van de kinderen, doet vrouwen breder en op langere termijn kijken. De Nederlandse Bond van Plattelandsorganisatie biedt de gelegenheid op eigen wijze een bijdrage aan de leef baarheid van het platteland te leveren. Zij biedt een ontmoe tingsplaats en een leerschool aan opdat vrouwen een bij drage leveren aan de leefbaar heid van het platteland. Een bijdrage als consument of als producent, als stemgerech tigde, als werkgever of als werknemer, als ouder, als vrijwilliger, als... De traditionele vrouwenrol was vaak dat "vrouwen wel zien, maar niets zeggen" De tijd is rijp voor de (platte landsvrouwen om naast hun zorg de aangeleerde emancipa tievaardigheden in te zetten voor een leefbaar platteland. Het is een nieuwe stap om als geëmancipeerde vrouwen, ook in organisatieverbond, met kennis van zaken mee te pra ten, te denken, te besluiten in datgene wat ons platteland betreft. Inlichtingen over de Bond; E. Richter tel. 033-946680 De afgelo pen maan den heeft een groepje leden van het CDA- Vrouwenbe- raad gedis cussieerd over de "gedeelde verantwoordelijkheid". "Ge deelde verantwoordelijk heid" wat bedoelen we daar mee? Ieder mens is verantwoorde lijk voor zichzelf én anderen, in de visie van het CDA, niet alleen vanuit de portemon- naie maar ook in de zorg voor elkaar. Wanneer we die ver antwoordelijkheid samen de len, komen we tot een maat schappij, waar "een slimme meid op haar toekomst is voorbereid", maar ook "de slimme vent zijn eigen over hemd stijkt". Hoe verantwoordelijkheid sa men te delen roept diverse vragen op. Nog geen 50 jaar te rug ging de man uit werken en zorgde de vrouw voor het ge zin. In onze tijd moet zowel be taald als onbetaald werk ge lijk tussen mannen en vrou wen verdeeld worden. Koe ligt nu de participatie in het gezin? Hoe verhouden betaald en onbetaald werk zich tot el kaar? Wat is de rol van vrou wenorganisaties; hoe is de deelname van de vrouw in de politiek? Moeten er nog veel zaken wijzigen in Nederland of zijn we klaar voor onze ge deelde verantwoordelijkheid9 Als het laatste waar is: waarom zijn er dan niet op elk gebied evenveel vrouwen als mannen aan het werk? Het CDA erkent overigens verschillen in talenten en ont plooiingskansen tussen man nen en vrouwen. Uit de discussie van de CDA- vrouwen kwam duidelijk naar voren dat er nog steeds vrouwen in achterstandssitua ties verkeren, een gevolg van gebrek aan scholing en kan sen. Opmerkelijk is het dat huis houdelijk werk niet zo op waarde geschat wordt als be taald werk: door het ontvan gen van loon wint het werk aan aanzien. Kies je voor huis vrouw (die nog steeds "zonder beroep" is) dan lijkt het alsof je niets doet. Vrouwen mag men niet verplichten betaald werk te doen. Zij moet vrij zijn in haar keuze voor gezin en/of baan, in samenspraak met haar partner, die die zelfde keuze moet kunnen ma ken. De maatschappij dient de voorwaarden te scheppen, waardoor zij deze keuze kün- nen maken. Hetzelfde speelt zich af rond het vrijwilligerswerk. Vrou wenorganisaties zijn belang rijk, al was het alleen al door de macht van het getal (Waarom zijn er immers vak bonden?) Vrouwen praten vanuit hun vrouw-zijn en een vrouwenorganisatie kan voor veel vrouwen de stap naar het maatschappelijk leven verge makkelijken. Organisaties moeten ervoor oppassen dat zij te solitair worden: integra tie en participatie zijn hier de sleutelwoorden. Het staat buiten kijf dat mee doen van vrouwen aan het po litieke "spel" een dwingende noodzaak is. Het CDA-vrou- wenberaad helpt vrouwen bij de politiek betrokken te ra ken, doordat meedoen aan het beraad een lage drempel heeft en vrouwen de gelegenheid geeft eigen kunnen te herken nen. De groep was unaniem van mening dat de gevoerde dis cussie hun eigen inzichten ver diept heeft. Wanneer er vrouwen zijn die zich aangetrokken voelen tot de CDA-visie en willen mee denken in een volgende dis cussie. is dit altijd mogelijk. Het CDA-Vrouwenberaad geeft geïntersseerde, ook al zijn zij (nog) geen lid van het CDA, alle kans door hen voor een jaar een plaats te bieden in het CDA-Vrouwen beraad Inlichtingen: Elize Andries- sen. Telefoon 942364.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9