Groen licht voor ouderen woongroep Panorama Lisiduna .Leusder Krant. Ter zake Ter zake L E U S D E N lieuws uit de verenigingen dingbeurs neentewijzer ing over likenland Laatste hinderpalen uit de weg geruimd - Expositie bij Adam-herenmode Inbraken Amerika-dag bij Star Travel Nieuws uit de verenigingen Informatie-avond recreatie-fietsers Voorlezen in de bibliotheek Japan-avond „M'n 'baas' hangt elk seizoen een nieuw schilderij op" nsdag 1 april 1992 Pagina 5 5DEN - Op woensdag 8 houdt het Gemeentcdia- it Dorpskerk weer de aarskledingbeurs van uur tot 16.30 uur en vindt in 't Trefpunt, Arnhem- 75. Naast de Dorpskerk éusden-Zuid. Het Tref- zal dan weer vol hangen illerlei soorten kleding, heren-, kinder-, en sportkleding. >nen en tassen zijn ook te en dat alles voor een prijsje. Het grootste ge- van de opbrengst is be- voor een schooltje in |au Prince de hoofdstad !aiti is een gedeelte van de igst voor het Lotjeshuis iriname In dit tehuis •n wezen en ondervoede ren verzorgd. De kle- iie over blijft gaat naar dichting "Mensen in ng kan worden ingele- op maandag 6 april van uur tot 20.00 uur en op ag 7 april van 14 00 uur ,00 uur Woensdag 8 april dan van 14.00 uur tot uur koopjes worden af- ld Dit alles in 't Tref- Amhemseweg 75. Leus lid 'SUS DEN - In samenwer- ïet de scholingkommis- het Steenkampin- wordt de kursus ge- ewijzer georganiseerd, voorbehoud zijn de vol- data gepland: 15 april, 7 mei, 20 mei, 2 september, 16 sep- 30 september. 14 okto- lerwerpen zijn: leente en het gemeente- |r, bevolking, openbare veiligheid, ruimtelijk volkshuisvesting. ver- Ie gemeente en het mi- olksgezondheid en so- org. onderwijs, cultuur. recreatie, de finan- an de gemeente, de ge en de burgers, iten bedragen 40 (cur- teriaal). susleider is Rikus Ren- ilden bij Jaap Schou- 425-2251 )EN - Stichting De een organisatie die [t wel en wee van oude- Leusden-Zuid aantrekt, 27 apnl een lezing riekenland De heer Re de lezing verzorgen aan d van dia's. naast is er elke eerste dagmiddag in de maan- iril (2-4), mei (7-5) en 6) gelegenheid om te a (onder andere klaver- LEUSDEN - De ouderen woongroep is bezig met de laatste loodjes vóór de bouw van twee-en-twintig woningen in het Ruige Veld kan begin nen. De plannen zijn bijna klaar, de tekeningen onder gaan de laatste wijzigingen en de verenigings-statuten voor de toekomstige bewoners zijn gemaakt. Eindelijk, na vier jaar tussen hoop en vrees, ziet het er naar uit dat de grote wens gerealiseerd gaat wor den. Wanneer alles verder naar verwachting gaat, kunnen eind volgend jaar de mensen in hun nieuwe onderkomens trekken, om samen zelfstandig te blij ven. De laatste hindernissen zijn opgeruimd De omwonenden hadden na de uitleg van wet houder Joost de Jongh geen be zwaar tegen de komst van het complex. Daarvoor moest hij wel uitleggen wat een woon groep voor ouderen wil en kan zijn. ..Ik geloof dat sommige omwonenden bang waren dat we een commune wilden be ginnen", grinnikt Dineke van de Heide, één van de initiatief nemers van het project. Daar van is geen sprake. In het Ruige Veld komen twee en twintig wooneenheden voor ouderen. De bewoners kunnen gebruik maken van een aantal gemeen schappelijke voorzieningen, zoals een ruimte voor bijeen komsten en een gezamelijke tuin Hoewel het de bedoeling is om een aantal dingen samen te ondernemen en zorg te dra gen, staat de eerbied voor de privacy voorop. ,,We gaan uit van bereidheid op basis van volledige vrijwilligheid", ver woordt Alie Veltman de inten ties van de groep Begin maart 1988 namen Di neke van de Heide en Pien van Leeuwen het initiatief. Overal in Nederland kwamen ouderen tot dezelfde slotsom, met ver schillende uitgangspunten. De grootste wensen waren steeds weer om zo lang mogelijk zelf standig te kunnen blijven wo nen, te willen genieten van de mogelijkheden die voor oude ren ruimschoots aanwezig zijn en het oplossen van enkele pro blemen waarmee men op leef tijd te maken krijgt. Proble men zoals eenzaamheid, min der snel ergens in je eentje op af te durven stappen, het heerlijk vinden om bijvoorbeeld in de tuin te werken maar dit te zwaar te gaan vinden, verlan gen naar een goed gesprek met leeftijdgenoten, een beroep kunnen doen zonder onmid- dellij k bij hulpverlenende in stanties te moeten aankloppen. Onder het motto 'samen kunnen we nog heel wat' ont stonden in veel plaatsen in Ne derland wooncomplexen. Zelf standige wooneenheden met een aantal gezamelijke voor zieningen en afspraken. Dine ke van de Heide wilde in Leus den graag het voorbeeld Amersfoort gevolgd zien. Daar zijn nu zes woongroepen met hartelijke ondersteuning van de gemeente tot stand geko men In Leusden werd het ini tiatief niet onmiddellijk en thousiast ontvangen maar vol gens Dineke van de Heide is de wethouder nu overtuigd. Sociaal vernieuwend Van het oorspronkelijke groepje mensen waarmee me vrouw van de Heide en Pien van Leeuwen zijn begonnen rest weinig. Veel mensen gin- LEUSDEN - Bij Adam-herenmode op de Grutterij in winkelcen trum De Hamershof is de komende weken een expositie te zien van de Leusdense kunstenares Janny Stienstra-Bleumink. Stien- stra stelt in de winkel houtskooltekeningen en aquarellen ten toon. Janny Stienstra ontwikkelde haar creatieve kwaliteiten pas op latere leeftijd. In 1983 startte zij een creatieve opleiding aan de Volkshochschule in Kiel (Duitsland), waar zij gedurende vier jaar met haar familie woonde. De tentoongestelde werken zijn gedurende openingstijden van de winkel te bezichtigen. De tekeningen en aquarellen zijn ook te koop gen naar de informatie-bijeen komst in oktober 1989. Hoewel toen nog geen locatie bekend was groeide de potentiële woongroep tot dertig leden. Toen had men nog hoop dat de woningen aan de Torenakker- weg, op de plaats van het oude postkantoortje, gebouwd zou den kunnen worden. Een idea le plek, vlakbij de winkels Een haalbaarheidsonderzoek in apnl 1990 toonde aan dat in Leusden voldoende belang stelling bestond voor deze ma nier van wonen met een huur van ongeveer zevenhonderd gulden. Gepleit werd voor hui zen in de sociale huursector met een variable huur tussen de 505,- en 750,-. Dit bleek niet te kunnen. De locatie werd toegewezen aan de zorgwonin- gen van 't Hamersveld Het plan bleek uitsluitend te bou wen in de premie C voor de sociale woningbouw. Daar door vervielen aanvankelijke toezeggmgen voor subsidies Leusden gebruikte het geld in het kader van de sociale ver nieuwingen voor de extra zorg- huizen van 't Hamersveld. Dit tot grote ergenis van de leden van de woongroep. ,,Als er iets in Leusdens sociaal vernieu wend is, dan is het toch wel groepswonen." Helemaal oneens lijken de ge meentebestuurders het hier mee niet te zijn, want onlangs kreeg men de belofte dat men alsnog en in ieder geval op minstens 20.000,- gemeente lijke bijdrage mocht rekenen. Door de problemen en vertra gingen in de besluitvorming, haakten veel potentiële bewo ners af. Met de uiteindelijke keuze voor 't Ruige Veld, en de kosten van de woningen, is niet iedereen even gelukkig maar realiseert men zich ook dat het gewoon niet anders is. Doordat de gemeenschappelijke voor zieningen door alle bewoners worden bekostigd, betalen ze meer huur voor een klemer huis met minder luxe dan een vergelijkbare woning met de zelfde kosten. „We kunnen honderd maal idealistisch iets wensen, het blijft duur." De moeite van de Amers- foortse Stichting Centrale Wo- ningzorg en de samenwerking met de architect, maakt veel goed. „Het is de eerste op dracht van de woningcorpora tie buiten Amersfoort. Zij wil len graag een mooi visitekaar tje afgeven waaruit blijkt wat ze kunnen. Bovendien hebben ze ervaring met een soortgelij ke complex en stelden ze spe ciaal mensen aan om contact met ons te houden." Daarna werden drie ontwerpen afge keurd. Drie woonlagen vond de gemeente te hoog, het tweede ontwerp stond te dicht op de rooilijn, de derde werd door de woongroep te compact gevon den. Met het vierde lijkt ieder een (op wat aanmerkingen na) tevreden. De oplossing werd gevonden door twee blokken te verbinden met de gemeen schappelijke ruimte. Informatiedag Tien woningen beneden, twaalf boven, waarvan twee boven de gemeenschappelijke ruimte Alle huizen zijn even groot. Een woonkamer, keu ken, twee slaapkamers. Ze lig gen aan een binnengang. Men komt binnen door één van de twee deuren, grenzend aan een vide (inpandige open ruimte). De gemeenschappelijke tuin is vijftien meter diep en zeven tien meter breed De potentiële bewoners moesten een aantal wensen laten vallen. Geen lo geerkamer voor gemeenschap pelijk gebruik en een 'luie trap' met brede treden, in plaats van een lift. „Hopelijk kunnen we ooit een traplift aanschaffen Daarvoor moet de trap wel breed zijn." Daarentegen kre gen ze parkeerruimte op ge meentegrond. Wanneer in juni de tekeningen door de ge meenteraad zijn goedgekeurd, kan men volgend voorjaar het complex in gebruik nemen. Potentiële bewoners kunnen zich weer melden Om mensen te interesseren voor het groepswonen houdt met op 15 april een informatie dag, in 'de Kom' aan de Ha- mersveldseweg. Een videofilm geeft een indruk van verschil lende al bestaande woongroe pen. Een kleine expositie toont de tekeningen en de leden van de initiatiefgroep zijn aanwe zig om uitleg te geven. Een naam voor het wooncomplex is al bedacht. Men koos voor de Valleihorst. Horst staat voor nest. „De architect heeft het gebouw echt een beetje de vorm van een nest weten te ge ven", vindt Van de Heide Op dit moment staan vijf echtparen en tien alleenstaan den ingeschreven. De bestaan de groep heeft in de afgelopen jaren elkaar goed leren ken nen, zonder dat men van 'een kliek' kan spreken volgens Alie Veltman. De meeste leden zijn te typeren als mensen die op de ene of andere manier nog steeds maatschappelijk aktief zijn Ze zitten in besturen, zijn lid van verenigingen en onder nemen graag, soms in gezel schap, een flinke boswande ling, fietstocht of bezoeken een concert Wie zich hierbij wil aansluiten is van harte wel kom. Voorwaarden zijn dat met ondanks dat men op leef tijd is, zelfstandig kan wonen Enthousiast kan zijn voor een aantal gemeenschappelijke dingen. Bereid moet zijn om met elkaar te leven, waarbij de privecey van een ieder geres pecteerd wordt Kortom ge motiveerde mensen die, nooit te oud om aan iets nieuws te beginnen, niet naar binnen ge keerd zijn maar open staan voor veel dingen. De bijeen komst op 15 april in de Kom begint om 15.00 uur en eindigt om 20.00 uur Marianne van den Anker LEUSDEN - Vermoedelijk de zelfde inbrekers hebben hun slag geslagen bij woningen aan de Agnietenhove en de Pach ter. Bij beide woningen werd de achterdeur geforceerd om binnen te komen. De inbraken moeten maandagavond tussen 19.45 en 22.30 uur hebben plaatsgevonden. Uit de woning aan de Agnietenhove verdwe nen een fototoestel, video recorder en een geluidsinstal latie. De bewoners van een wo ning op de Pachter missen ook een video-recorder, een ste reo-installatie en twee porte monnees met inhoud. De da ders zijn onbekend. LEUS DEN - Het Leusdense reisbureau Star Travel houdt zater dag 4 april een Amerika-dag. De dag is bedoeld om de klanten te wijzen op het feit dat het reisbureau met name in dat land uitstekende contacten heeft. De actie-dag is ludiek aangekleed, waarbij de bezoekers onder meer zullen worden ontvangen door Uncle Sam en Mickey en Minnie Mouse. Daarnaast zal Delta Airlines aanwezig zijn met een stand. De zaak gaat om 10.00 uur open en vanaf 11.30 uur zullen Mickey en Minnie Mouse hun opwachting maken. De Amerika-dag krijgt dinsdag 14 april een vervolg met een dia-avond in De Korf. Entree-kaarten daarvoor zijn a f 5,- ver krijgbaar bij het reisbureau. Voor meer informatie kunnen be langstellenden bellen met: 951544 LEUSDEN - De commissie sti mulering sportdeelname (SSD) houdt donderdag 2 april, in sa menwerking met de trim- en toerclub Leusden. een infor matie-avond voor fietsers De avond is met name bestemd voor mensen die voor hun ont spanning een toerrit rijden of een stukje trimmen op de fiets, maar toch wat meer willen weten over de achtergronden ervan. Enkele onderwerpen die op het programma staan zijn: voeding, kleding, training, korte- en lange fietstochten en (onderhoud van het) matenaal. Enkele bestuursleden van de trim- en toerclub Leusden (T& TL) zullen tekst en uitleg geven over bovengenoemde onder werpen. Er is ook gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst wordt ge houden m de Korfzaal in sport hal De Korf en begint om 20.00 uur (tot ongeveer 21.30 uur). De entree bedraagt 2,50. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden bellen met de afdeling sportzaken van de ge meente (telefoon. 961691). LEUSDEN - De bibliotheek gaat woensdag 22 april weer van start met voorlezen. Die activiteit was door de brand eind vorig jaar stil komen te liggen. Van 22 april tot en met 1 juli kunnen kinderen van 3 tot en met 7 jaar iedere woensdag middag van 13.30 tot 14.00 uur in de bibliotheek terecht. De kinderen worden in twee leef tijdsgroepen opgesplitst. De bibliotheek is in verband daarmee op zoek naar nieuwe vrijwilligers, die bij het voorle zen willen assisteren. Belang stelenden kunnen voor meer informatie terecht in biblio theek Nieuw Langenbeek. LEUSDEN - Op maandag 6 april is er in de kelder van het gemeentehuis een Japan avond. Deze wordt georgani seerd door de Culturele Raad Tijdens deze avond zal de prijsuitreiking plaatsvinden van de Haiku-poëziewedstrijd. Jan Mol verzorgt een lezing over Japan. Het onderwerp is historie, traditie en Japanse tuinen. Na de pauze geeft Ro- derik de Munck een klein con cert op de Japanse Koto. Boek handel De Hamershof heeft een boekentafel met boeken over Japan ingericht De bij eenkomst begint om 20.00 uur. De zaal is om 19 30 uur open OVER TELEFONISCH OPGEGEVEN ADVERTENTIES KAN NIET WORDEN GERECLAMEERD VOORKOM FOUTEN. GEEF UW ADVERTENTIE SCHRIFTELIJK OP OF KOM EVEN LANGS OP ONS KANTOOR!.' Naam: Han van Hattum Beroep: Rooms-katholiek pastor in Achterveld Favoriete plek: „De Asschatterweg richting Achterveld" „Ik ben geen uitgesproken natuurkenner Maar ik hou er wel van. Het heeft iets religieus. Het is niet iets waar je de invloed van de mens zo duidelijk ziet. Bovendien is het nooit hetzelfde. De natuur verveelt niet. Ik zeg weieens gekscherend 'm'n baas, (de Heer), hangt elk seizoen een nieuw schilderij op'." „Ik hou er ook van omdat het me de mogelijkheid geeft me even terug te trekken. Zoals op deze plek Dan ga ik even van de weg af en duik een natuurgebied in. Soms wordt het verdriet dat ik om me heen meemaak mij ook teveel. Eigenlijk kan ik daar namelijk heel slecht tegen. En dan vind ik hier troost en rust." „Deze weg, die van mijn huis naar mijn werk loopt, vind ik ook heel mooi Letterlijk, maar ook figuurlijk Figuurlijk, omdat het een weg is waarvan je het eind niet kan zien Net als het leven. Toch kan ik desondanks 'onderweg' genieten. En dat is ook een parallel met het leven zelf. „Overigens ben ik helemaal geen jongen van het platteland Integendeel, ik ben gepokt en gemazeld door het stadsleven. Vroeger dacht ik ook altijd over het boerenland 'Goh, wat hebben ze dat landschap leuk gestoffeerd met die koeien en boerderijen'. Op dat moment realiseer je je helemaal niet wat dat betekent. Dat is voor mij een hele ervaring geweest. Het 'buitenleven'leren kennen. Ik heb gemerkt hoe ontstellend hard de mensen hier moeten werken voor hun bestaan. En welke risico's agrariërs als ondernemer lopen. Ik ben door toeval in Achterveld en Stoutenburg terecht gekomen. Maar ik wil er niet meerweg. De Jood zou zeggen 'Achterveld is zo'n 'mesjogge' dorp, dat je ervan gaat houden'." „Ik hou van mensen. En dat is ook m'n grootste motivatie. Als kerk moet je ervoor de mensen zijn en niet andersom. De kerk is een middel en geen doel op zich De grootste voldoening vind ik dan ook op het moment dat je iets voor mensen persoonlijk hebt kunnen betekenen. Als je bijvoorbeeld na een sterfgeval een piepklein schijfje van het verdriet in een gezin hebt kunnen wegnemen. Toen je me vroeg naar een favoriete plek in de gemeente heb ik de Asschatterweg gekozen. Maar de allerliefste plek zou je niet kunnen fotograferen. Dat is namelijk de plek waar ik echt nodig ben Voor mij is dat ook het eigenlijke doel van de kerk, er zijn als je echt nodig bent. Het mooiste cadeau vind ik het moment dat mensen je vertrouwen schenken Daar heb je namelijk geen recht op Nooit; ook niet als pastor of kardinaal Vertrouwen krijg je."

Leusder Krant | 1992 | | pagina 13