„Het is een investering in de toekomst" Kamp Waterloo' houdt militaire bestemming Vliegend weerstation r I irkplein opnieuw aangekleed .Leusder Krant. XmI Vijf maanden cel geëist na uit de hand gelopen ruzie Madeliefje Don Bosco tevreden na sportproject Vandalisme Wij leveren meer dan 30 modellen waterbedden AcS^^CK' Vandalen gepakt nsdag 1 april 1992 Pagina 7 LEUSDEN - Het door de Pro vinciale Sportraad gesubsi dieerde sportproject is de Don Bosco school uitstekend be vallen. Honderd drie en dertig kinderen uit de eerste klassen van de school voor lager be roeps onderwijs mochten ken nismaken met één van acht sporten, die waren geselec teerd. Voor het project had de provincie Utrecht ruim 3.000,- subsidie over. Daar van werd naast de accomoda tes en de trainers, een tram poline voor de vereniging Im pala betaald. Volgens Ben Stoelinga, adjunct-directeur en coördinator van het project bij Don Bosco is het doel be reikt. In de eerste jaren van het voortgezet onderwijs stoppen veel kinderen met de sport die zi] tijdens hun basisschoolpe riode hebben beoefend Om zich te melden voor iets nieuws en onbekends, ontbreekt de moed en energie. Een eerste kennismaking door middel van vier lessen moest leerlingen over de drempel helpen. In september vorig jaar mochten de 154 leerlingen uit de brugklassen opgeven welke sport interessant leek. Bij de acht sporten waarvoor de meeste belangstelling bestond werd een club bereid gevon den, vier lessen te geven. Daar voor zocht men eerst in Leus den. Honderd drie en dertig leerlingen gaven aan de lessen te willen volgen. Zodra de trai- ningstijden bij het basketbal, honkbal, kanoën, fitness-aero bic, rugby, trampoline-sprin gen, karate en snorkelen be kend werden, vielen 51 kinde ren af. De meesten om prakti sche bezwaren. Ze hadden op de aangegeven tijd andere ver plichtingen, zoals krantenwij ken, bijbaantjes, trainingen en muzieklessen. Stoelinga: „Achteraf bezien hebben we daar onvoldoende rekening mee gehouden. Het grote aan tal bezigheden na schooltijd heeft ons wel verbaasd Wan neer we dit project herhalen, en dat zijn we zeker van plan, dan moeten we waarschijnlijk beter op de schooltijden aan sluiten. Tussen vijf en zes uur blijkt een vaak onmogelijke tijd voor onze leerlingen te zijn." Van de 82 leerlingen die de lessen gevolgd hebben gaf na afloop tien procent te kennen, voor de betreffende sport te willen kiezen. Ongeveer acht leerlingen besloten daartoe of hebben vaste voornemens. Stoelinga ontkent dat dit wei nig is. „Over een jaar bekijken we nogmaals in hoeverre de kennismaking heeft doorge werkt. Veel kinderen, 45%, wilden doorgaan met de sport die ze al beoefenen Maar dat zegt nog niets over wat ze in de toekomst zullen gaan doen. Voor veel andere kinderen gel den praktische bezwaren Voor de rugbyclub bestaat bijvoor beeld veel belangstelling. Maar de afstand Leusden-Bokke- duinen blijkt een groot be zwaar. De kinderen wachten liever tot ze zestien zijn en een brommer hebben. Wij zien het project als een investering in de toekomst. Veel leerlingen zijn over de drempel gekomen en hebben met groot enthou siasme meegedaan Het project krijgt, als het aan Stoelinga ligt, zeker een ver volg. „Over twee jaar willen we iets dergelijks organiseren. Liefst met subsidie. Maar als het niet anders kan, op een an dere manier. Er is een goed contact ontstaan tussen de school, verenigingen, gemeen te en provincie De leerlingen hebben trouwens aangegeven dat ze eventueel bereid zijn twee gulden vijftig uit eigen zak bij te dragen, voor een vol gende keer De verenigingen zouden een goed plan moeten opstellen om de leerlingen vast te houden. Daar is in de meeste gevallen nog niet veel van te merken. In tegenstelling tot de rugbyclub De trainer heeft na schooltijd met een ploegje lief hebbers doorgetraind. Over ongeveer twee weken doen deze leerlingen mee aan een tournooi met leerlingen van andere scholen. Stoelinga. „Vanuit andere sportvereni gingen is belangstelling ge toond De Leusder handbal vereniging heeft zich voor een volgende keer al aangemeld. Het is uiteraard niet onze be doeling om onze gymlessen te laten bevolken door vertegen woordigers van verenigingen die zitten te springen om leden. Wat we wel willen bereiken is dat de drempel om aan sport te gaan doen, wordt verlaagd. Daar zijn we met dit project zeker in geslaagd. Het was voor ons, de gemeente en de vereni ging een nieuwe ervaring, voor herhaling vatbaar." Marianne van den Anker DEN HAAG - Het terrein van voormalige militaire kamp Waterloo in Leusden blijft een militaire be stemming houden. Met deze bestemming is het mogelijk het asielzoekerscentrum te handhaven. Met deze uitspraak zet de Raad van State een punt ach ter een langdurig conflict over de bestemming van dit gebied. De Raad van State wees het verzoek af van het buurtschap Waterloo om een eerder vast gesteld koninklijk besluit zo te herzien, dat het stuk grond in Den Treek toch de be stemming bos krijgt. De buurtschap deed dit verzoek met het oog op beslissing van de gemeente om op dit stuk grond een tijdelijk asielzoe kerscentrum te vestigen. Dat is gebeurd, nadat het militaire kamp ontmanteld was. Volgens de Raad van State is er geen enkele reden om het destijds genomen Koninklijk Besluit te herzien. Herziening van een KB kan alleen op grond van nader gebleken fei ten of omstandigheden, die als ze eerder bekend waren tot een andere beslissing zouden hebben kunnen leiden. Op grond van de toenmalige fei ten en omstandigheden kon worden besloten zoals is ge beurd, aldus de Raad. "Feiten of omstandigheden van na de beslissing, zoals de plannen voor het asielzoekerscentrum, kunnen achteraf niet in de be sluitvorming meetellen," vindt de Raad van State. LEUSDEN - Een gevangenis straf van negen maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Dat eiste de officier van justi tie bij de Utrechtse rechtbank, mr. J. van Hout, vrijdag op nieuw tegen een 26-jarige man uit Leusden. Zij achtte bewe zen dat de verdachte had ge probeerd iemand opzettelijk lichamelijk letsel toe te bren gen. Nieuwe getuigenverkla ringen konden haar daarvan niet afbrengen. Wel stond het wat haar betreft niet vast dat de man een mes had gebruikt. Op 5 augustus 1990 raakte de verdachte betrokken bij een caféruzie in Leusden. Een stamgast vermoedde dat er in de toiletten werd gehandeld in drugs. Daarop ontstond een woordenwisseling tussen twee groepen Buiten op het terras zetten de verdachte en de stamgast hun woorden strijd voort. Toen de Leusde- naar een zwaaiende beweging maakte met zijn arm, sprong de café-eigenaar tussen hen in. De stamgast ontdekte even la ter dat hij een steekwond in zijn schouder had opgelopen. Als enige van de aanwezigen had hij iets zien blikkeren in de hand van de verdachte. Een mes, concludeerde hij' Andere getuigen verklaarden dat de verdachte die avond niet zich zelf was. Hij maakte een ver dwaasde indruk en reageerde agressief, hoewel de meesten hem kenden als een rustige jongen. De verdachte verklaarde dat hij de bewuste avond flink aangeschoten was en drugs wilde kopen. Nadat hij had betaald, zou hij echter niets hebben gekregen. Hij ont kende het slachtoffer te heb ben geslagen of gestoken. "Ik draag nooit een mes", aldus de man. Verder herinnerde hij zich weinig van het gebeurde "Hij weet het gewoon niet meer en zijn verklaring is daarom niet betrouwbaar", vond officier Van Hout. Zij vond bewezen dat de man een scherp voorwerp in de hand had gehad. Uit het reclasseringsrapport blijkt dat de verdachte tegen woordig veel minder drinkt en geen drugs meer gebruikt 'Als hij het al gedaan heeft, dan is de kans op herhaling miniem', aldus het rapport. Tegen het voorstel om een eventuele straf om te zetten in dienstverlening, maakte de officier geen bezwaar Raadsman mr W. Foppen vroeg zich af of de bewijsmid delen wel uitsloten dat een an der de steekwond had toege bracht. Hij wees erop dat het terras drukbezet was en dat de getuigen deels tegenstrijdige verklaringen hadden afge legd "Theoretisch is het denk baar dat iemand anders heeft gestoken, voor of na de zwaai- beweging van mijn cliënt." De advocaat suggereerde dat wellicht een ring of polssie raad het licht had gereflec teerd. "Ik acht de bewijsvoe ring niet sluitend", aldus Fop pen. Hij concludeerde dan ook dat vrijspraak moest volgen. De rechtbank doet op 10 april uitspraak. LEUSDEN - Drie jeugdige vandalen, Leusdenaren van 15 en 11 jaar oud, zijn het afgelo pen weekeinde op heterdaad betrapt bij het bekladden van basisschool De Heerd aan de Berkelwijk. Muren en deuren werden door de jongens beklad met schoolknjt. De jongens hebben afgelopen maandag, onder toezicht van de directeur van de school, de aangebrachte leuzen verwijderd. Basisschool De Rossenberg werd het afgelopen weekeinde door vandalen beklad met verf en viltstift. Vier muren en twee deuren werden met verschil lende kleuren van leuzen voor zien De daders zijn onbekend. Op de Krooneend werd in de nacht van zaterdag op zondag de spiegel van een geparkeerde auto getrapt. Op de carpool plaats werden maandag een aantal fietsen vernield. Bij an dere fietsen werden de ven- tieltjes eruit gedraaid. De vernielingen moeten voor 16.30 uur hebben plaatsgevon den. (advertentie) Dus zeker ook die ene die u zoekt! waterbedden Amersfoort'Zuid Leuiderwcg 2 66 033 - 63 01 S3 Bussum Huizertveg 40, 02159 - 2 00 94 Vrijdagaiinul koopavond. Aquuduck is uunjjcdoleu hij dc NVWS. pp 28 maart heeft de KLM oeing 'Sir Charles E. ingsford Smith, na een nderhoudsbeurt, op- ïeuw het luchtruim geko- en Het vliegtuig begint chter aan een opvallende arriere, nu als vliegend weerstation. Het wordt aartoe uitgerust met zo- enaamde 'ASDAR' appa- atuur en die afkorting aat voor AIRCRAFT TO ATELLITE DATA RE- •AY' en omvat de midde- 'n, die nodig zijn voor re- istratie van het weer tij- ens de vlucht. De weerge- evens worden automa- 'sch op een standaardwij- verwerkt tot meteorolo- ische berichten. Asdar laakt deel uit van een we- ildwijd meteorologisch waarneemproject, dat wordt gecoördineerd door de Wereld Meteorologi- Organisatie (WMO) Alle gegevens die beschik baar komen worden ge bruikt door de nationale weerkundige diensten, waaronder het KNMI in de Bilt. Ook speciale verwer kingscentra zoals het Eu ropese Centrum voor Weersvoorspellingen op Middellange termijn (ECMWF) te Reading ma ken er gebruik van als in voer voor modellen die ge bruikt worden voor de weersverwachtingen tot enkele dagen vooruit Tij dens de kruisvlucht, meestal op een hoogte van 10 tot 12 kilometer, wor den metmgen verricht met tussenpozen van 7 minu ten Zo komt een schat aan gegevens ter beschikking van het weer in de boven ste laag van de troposfeer De tropsfeer vormt het on derste gedeelte van de aardse atmosfeer, waarin de belangrijkste processen voorkomen die ons weer bepalen. De weerkundige grootheden die worden ge meten zijn luchtdruk, windrichting- en snelheid en ook wordt indicatie ver kregen over de mate van turbulentie. De gegevens worden verzameld en ieder uur doorgezonden naar een van de geostationaire weersatellieten. zoals de Meteosat. Die bevinden zich op een hoogte van 36.000 km en zij zenden de informatie door naar alle meteorologische diensten via een datanet Aantrek kelijk is dat de waarne mingen geheel zonder menselijke tussenkomst worden verricht en ingeza meld. Terug naar het ac tuele weerfront. Een vlak ke depressie beslaat een groot deel van de weer kaart en bevond zich eer der deze week boven Bre- tagne, op doorreis in onze richting. Het systeem was gevuld met koude lucht, zodat de onstabiliteit vrij groot was en dat leidt in de regel tot enkele buien Dat hebben we trouwens ook wel kunnen zien afgelopen zaterdag, toen er in een gure noordwestelijke stro ming hagel en natte sneeuwbuien over ons werden uitgestrooid. De temperatuur bleef toen met 6 a 7 graden zeer laag voor de tijd van het jaar. Tot aan morgen worden weinig veranderingen ver wacht, maar in het week einde kon de noordelijke stroming wel weer eens om de hoek komen kijken. Dat levert een hernieuwde af takeling van de tempera tuur op. Winterweer is er nog voldoende in voor raad, getuige de 20 graden vorst die de afgelopen da gen nog voorkwam in het noorden van Scandinavië. Zeer koud was het ook in het noorden van Spanje, waar Vallalodid maandag slechts een temperatuur kende van +1 graden, ter wijl het er onafgebroken matig sneeuwde In het Sauerland lag 20 a 25 cm verse sneeuw, een luxe die in de afgelopen winter nauwelijks voorkwam Bijna het gehele jaar door kunnen we dat lage, beschei den bloeiende plantje vinden op allerlei grazige plaatsen, in weilanden, gazons en wegber men. Het Madeliefje, ook wel Mei bloempje of Meizoentje ge noemd, vormt een wortelrozet met spatelvormige, enigszins getande blaadjes. Die rozetten drukken hun blaadjes vlak te gen de bodem aan. waardoor ze aan afmaaien en aan het grazende vee ontkomen. Uit het midden van de rozet ont springt een bladerloze bloem steel die kort is. maar op zon nige plaatsen soms iets langer wordt, tot tien centimeter. De bloemhoofdjes dragen aan de rand witte, soms voor een deel purperkleurige, vrouwelijke lintbloemen die min of meer duidelijk in twee rijen staan. In het midden hebben ze gele, tweeslachtige buisbloemen. Bij zonneschijn zijn de bloe men wijd open, 's avonds en bij regen sluiten ze zich. Uit de oksels van enkele rozet bladeren groeien echter ook zijscheuten, die eerst een blad rozet en dan een bloemstengel vormen. Nadat de oude blad rozet verwelkt is verdorren ook de zijstengels en ontstaat een hele rij zelfstandige, jonge bladrozetten. In gunstige om standigheden kan dit proces zich in een jaar enkele malen herhalen, waardoor een rijk- vertakt stengelstelsel ont staat. Sedert de Middeleeuwen be staan er gekweekte soorten met geheel gevulde, dat wil Vj l' l: n AOC^ utirjc zeggen volledig in lintbloem pjes veranderde hoofdjes. Daarbij komen bij de kweek- vormen naast wit ook andere kleuren, tot diep rood voor. De naam Madeliefje wordt door sommige taalgeleerden toegeschreven aan het feit dat het plantje veel voorkomt in maden, een oude naam voor hooilanden Een andere ver klaring is de volgende De plant werd in de Germaanse tijd gewijd aan de godin van de lenteOstar. Door de ker stening werd de godin Ostar vervangen door de maagd Ma ria en werd de naam van het plantje Maagde-lief, wat ver basterde in Madelief. De le gende vertelt dat het Made liefje ontsproten zou zijn uit de tranen die ze vergoot toen ze moest vluchten naar Egypte. Vandaar dat het in de Middeleeuwen magische krachten bezat. Men moest de eerste bloempjes, die men in het voorjaar tegen kwam, plukken en opeten en dan was men het gehele jaar gewaar borgd tegen tandpijn, oog ziekte en koorts. Wilde men verzekerd zijn van de goede afloop van belangrijke zaken, dan droeg men de gedroogde plantjes bij zich Die moesten echter wel op St. Jan en tussen twaalf en één uur geplukt zijn. In 1543 vermeldt Fuchs. Het Madeliefje is een voortref felijk middel tegen vermoeide ledematen en is goed tegen jicht en pijnlijke heupen. In de huidige volksgeneeskunst wordt de plant gebruikt voor opwekking van de eetlust. G. van Leeuwen 'BEN - Onder het toeziend oog van tal van belangstellenden is zaterdag het kerkplein bij de ikerk in Leusden-Zuid opgesierd met het planten van een drietal uit de kluiten gewassen njebomen. De bomen komen m de plaats van een meer dan 150 jaar oude beuk, die onlangs en worden opgeruimd omdat de boom ernstig was aangetast door een schimmelziekte. De is het resultaat van samenwerking tussen aannemingsbedrijf Van Schoonhovende Karwei- larkt Van Galen en de gemeente De gemeente stelde de bomen ter beschikking De kastanjes in De Hamershof wijken voor de meuwbouwplannen. De bedrijven droegen de kosten van (foto: Hans Roggen) - Twee Leusdense van 15 en 16 jaar oud dit weekeinde tegen een groot aantal bekend. De kan zaterdagavond op betrapt en aange- door buurtbewoners. Berkelwijk zagen ge- zaterdagavond rond uur twee jongens lan- uittrappen. De ge- belden de politie maar de jongens zelf al aan. (Leusdenaren van jaar oud) bekenden op Ureau nog veel meer ver- igen Zij blijken de afge- maanden een spoor van vernielingen door de gemeente te hebben getrokken. Op het moment van aanhou ding waren de jongens in het bezit van uit een schuur gesto len bierflesjes en bekenden de afgelopen maanden regelmatig schuren en auto's te hebben doorzocht en wat van hun ga ding was te hebben gestolen. Ook een aantal fietsen werd gestolen door de knapen Rui ten van scholen en bedrijven hebben het ook moeten ontgel den. Ze bekenden er heel wat te hebben ingegooid. In de oude jaarsnacht hebben ze vuur werk op ruiten van scholen ge plakt waardoor die sneuvel den. De jongens bekenden de meeste vernielingen meestal te hebben gepleegd met een groepje van in totaal vijf jon gens De andere verdachten moeten nog door de politie worden opgeroepen voor on dervraging De jongens zijn in de loop van maandag naar huis gestuurd maar zullen hun da den nog voor de rechter moeten verantwoorden. De schade die de jongens hebben veroorzaakt kan door de benadeelden op hen worden verhaald

Leusder Krant | 1992 | | pagina 15