'emieuwing Vallei kost een miljard Leusder Krant agaderlijke bloeding doet geen pijn lestverwerking en beheersovereenkomsten geldverslinders: Giro: 40 40 40 - Deventer Meningen Vragenlijst Duwgroep j 04 aangepaste woning, ja/nee 05: beoefenaar gehandicaptensport ja/nee iterveldse EHBO-oefening Ziekenomroep Vrouwen in de bijstand Motorrijder onderuit Controle autogordels Voetganger onwel geworden loensdag 1 april 1992 Pagina 9 NATIONAAL /f^fe F O N D S KINDERBESCHERMING I tr; GC.."°eu-9. I iouQden. RNEVELD - De uitvoering [an de plannen van de Vallei- jommissie gaan honderden Jjljoenen guldens kosten. Dat blijkt uit het concept-plan van ^anpak. dat vorige week don- ierdag in Barneveld door de lommissie werd besproken. De s is zelfs groot dat de kos ten zelfs oplopen tot een mil- ferd. leicommissie stelt daarom voor zo'n 4400 hectare landbouw grond het primaat 'natuur' te geven Gedacht wordt aan 1400 hectare reservaatsgebied, 1400 hectare natuurontwikke lingsgebied, 1400 hectare be heersgebied en 200 hectare nieuw bos. Verder moet de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) in het gebied verbeterd en bewaard blijven. Het Plan van Aanpak moet Ln proces van verandering in Jang zetten in de Gelderse (tal!?!. ,.Het proces is gericht lp vermindering van de mi- leubelasting en verbetering an de ruimtelijke kwaliteit en p een veilige en duurzame indbouw, niet boven de toe- omstige milieunormen in een emieuwd landschap," aldus e inleiding op het plan Het streven is gericht op een luidelijke(r) scheiding van atuur en landbouw. De Val- VALID Uitvoering In het Plan van Aanpak somt de commissie een groot aantal uitvoeringsmaatregelen op. Uit die enorme reeks maatre gelen is een aantal gekozen dat de hoogste prioriteit mee heeft gekregen en daarom direct uit gevoerd dient te worden. De prioriteitenlijst begint met 'bedrijfsplannen' .Land bouwbedrijven zijn van grote betekenis om het proces van vernieuwing in het gebied ge stalte te geven." De Valleicom- NEUSDEN - De vragenlijst van de duwgroep Leusden is hierbij ifgedrukt. Belangstellenden kunnen de lijst in een open envelop '.onder postzegel sturen naar: juwgroep Leusden \ntwoordnummer 3266 1800 ZA Leusden \Ien hoeft geen naam en adres op te geven, maar wel de wijk caarin men woont. Voor meer informatie kan men contact opne- nen met het secretariaat van de duwgroep, telefoon 033 - 940939. VRAGENLIJST 11 01 manof vrouw: leeftijd: 02: handicap: II 03: hulpmiddelen: I zo ja, welke I 06: heeft u wensen of klachten over één van de onderstaande onderwerpen en zo ja, wilt u deze dan op een apart vel I' noteren. A huisvesting (aanpassingen e.d.) B vervoer (openbaar vervoer, taxi) C toegankelijkheid gebouwen (zoals gemeentehuis, postkantoor, banken, winkels, artsenpraktijken) D verplaatsen op straat/stoep (stoepverlagingen, voetgangerslichten, winkeluitstallingen. overhangend groen, hellingbanen, bruggen, trappen, banken) I Naam: I Straat: Nr F J Postcode plaats: missie wil de boeren daarom behulpzaam zijn bij het op stellen van een eigen strategie en praktisch bedrijfsplan. In elk geval dient in die plannen de 'integrale milieuzorg' van het bedrijf vastgelegd te wor den. Als 20 tot 30 procent van de boeren meedoet en mini maal 15 procent het plan of delen ervan uitvoert, kan het plan als geslaagd beschouwd worden. De kosten hiervan worden geraamd op 2,5 mil joen gulden Bij de Barneveldse Praktijk school moet als het aan de Val leicommissie ligt een 'infocen trum' worden gerealiseerd. De kosten bedragen een half mil joen gulden. Als het aan de Valleicommissie ligt heeft het starten van twee biologische voorbeeldbedrijven voor var kens- en pluimveehouderij ook hoge prioriteit Eerst komt er een onderzoek naar de moge lijkheden, vervolgens worden twee boeren gevraagd om te schakelen naar deze vorm van landbouw. Kosten. 775.000 gulden. Mestverwerking Natuurlijk staat de mestver werking ook op de lijst van uit voeringsmaatregelen van het eerste uur Behalve de mest verwerkingsfabriek in Ede ko men er waarschijnlijk ook fa brieken in Barneveld en Apel doorn. Om de 1.5 miljoen ton mest jaarlijks te verwerken is een investering van 375 mil joen gulden nodig Volgens de Valleicommissie moet het mi nisterie van landbouw de kos ten voor 35 procent voor haar rekening nemen via de over schotheffing, de banken dra gen 50 procent bij en de boeren 15. Het ministerie van land bouw studeert nog op de mo gelijkheden van landinrichting in de Gelderse Vallei. De re sultaten hiervan zijn nog niet bekend. Ook de uitvoering hiervan heeft hoge prioriteit volgens het Plan van Aanpak. Een deel van de Vallei gaat onderdeel uitmaken van de zo genaamde Ecologische Hoofd structuur (zie kaart). Ruwweg gaat het om een strook midden door de Vallei tussen Nijkerk en Putten, Barneveld en Hoe velaken en Leusden en Vee- nendaal In deze zone heeft natuur voorrang boven land bouw. Het streven is daar ge- LEUSDEN/ACHTERVELD - Kortgeleden kwamen op een dinsdagavond vele leden van de Achterveldse EHBO naar de herhalingsavond. Het bestuur had een oefenavond gepland, echter zonder de leden hier vooraf over in te lichten. Groot was de verbazing van de arge loze leden en een enkeling hoorde je uit het diepst van zijn hart zeggen: 'Oh, had ik dat geweten, dan was ik vanavond zeker niet gekomen'. Een vrou welijk EHBO-lid kwam samen met haar vriendin zo maar even voor de gezelligheid kij ken, maar werd direkt met een hulpkoffer en haar vriendin op pad gestuurd. Kaderinstructeur Peter Vro men had samen met de Lotus- groep Nijkerk een prachtig programma in elkaar gezet. De richt op extensivering van de landbouw een belangrijke mo gelijkheid is daar bednjfsver- plaatsing uit de EHS De Val- leicommissie gaat voorlopig uit van verplaatsing van hon derd bedrijven. De kosten be lopen ongeveer 20 miljoen gul den. Beheersovereenkomst Naar schatting 175 miljoen gulden is nodig voor het af sluiten van beheersovereen komsten met boeren in de EHS Het gaat hierbij om in totaal 4200 hectare De overheid wil in deze gebieden de natuur waarden zoveel mogelijk vei ligstellen In toekomstige na tuurontwikkelingsgebieden (1400 hectare) wordt agrari sche grond omgezet in bos, hei en moeras. In beheers- en re- servaatsgebieden (elk 1400 hectare) wordt gestreefd naar extensief tot zeer extensief agrarisch gebruik. De boeren gaan hiertoe overeenkomsten aan met de overheid De be langrijkste deelgebieden die voor deze maatregelen in aan merking komen zijn; kwelge- bied Lcusden, stroomgebied Schuitenbeek/Veldbeek, Ap- pelsebeek en omgeving Zwar- tebroek. deel van de Barne veldse beek, deel Moorster- beek/Modderbeek, Lunterense beek, overgangen Veluwe/ Vallei, kwelgebied Binnenveld en het Meeuwenkampje/Alle- manskampje. De kosten komen helemaal voor rekening van de overheden. 75 procent voor het ministerie van LNV en de rest voor de provincies Utrecht en Gelderland. ,,Van cruciaal belang" voor het slagen van het project is volgens de Valleicommissie de medewerking van de hogere overheden. Zo moet een aantal maatregelen flexibel worden toegepast in de Vallei wil het proces van vernieuwing tot stand komen. Soepel hanteren van de ecologische richtlijn is bijvoorbeeld belangrijk. ,,Een bedrijf mag dan vergunning krijgen voor uitbreiding ook al neemt de milieubelasting daardoor toe, als elders binnen de Vallei de extra milieubelas ting maar ruimschoots wordt gecompenseerd." zo verwoordt de Valleicommissie en al lang gehoorde wens vanuit de land bouw De totstandkomen van een 'verplaatsmgsbesluit' is een .onmisbaar gegeven" vindt de commissie Alleen daardoor kan het produktie- volume binnen de Vallei op een gezonde manier gehergroe peerd worden. Doel is uitein delijk een lagere milieubelas ting op natuurelementen Ook de stankcirkels (afstandsgra fieken) moeten soepeler ge hanteerd worden. Opmerkelijk is het ontbre ken van het plan het buitenge bied van riolering te voorzien. De kosten van deze operatie zijn volgens de commissie ook gigantisch- 140 miljoen gul den. Het gaat om zesduizend objecten die nog niet op het riool zijn aangesloten. Donderdagmiddag verga derde de de Valleicommissie in het raadhuis van Barneveld over het concept-plan van aan pak. Het plan wordt na de ver gadering teruggekoppeld naar de verschillende achterbannen van de leden (landbouw, mi lieu-organisaties, waterschap pen en overheden) om in de vergadering van 27 mei weer ter tafel te komen. Na de zomer volgt de inspraak en weer een terugkoppeling. Op 18 novem ber moet het plan definitief vastgesteld worden en begint het afsluiten van overeenkom sten en vervolgens worden de plannen uitgevoerd. Paula van Keulen, voorzitter van de regionale omroepver eniging 'De Golfbreker', rea geert op een artikel, dat wij vorige week over De Golfbre ker publiceerde. Van Keulen stoorde zich aan de manier waarop het artikel in de in houdsopgave werd aangekon- digd. Geachte redactie, Naar aanleiding van uw artikel over regionale omroepvereni ging De Golfbreker wil ik graag een opmerking maken. In de aankondiging van het ar tikel over De Golfbreker op de voorpagina van uw blad, ty peert u de doelgroep van de Golfbreker als 'ziek, zielig en noodruftig' Het lezen van deze woorden doet mij terugdenken aan Mijndert het Paard, die als dokter in het Grote Dierenbos iedereen wilde helpen. Een al leraardigst kinderprogramma waarin het geven van eendui dige typologièn dienstbaar was aan het overbrengen van een 'boodschap'. De boodschap van De Golf breker verdraagt zich echter minder met deze typologie. Onze drijfveer is geen medelij den, maar de overtuiging dat wij door middel van onze pro gramma's voorzien in een we zenlijke behoefte aan infor matie en verstrooiing, toege spitst op specifieke doelgroe pen Boeiend vrijwilligers werk, m dienst van de mede- Paula van Keulen, Voorzitter 'De Golfbreker' Naschrift: Het is niet onze be doeling geweest badinerend te doen over het ongetwijfeld zeer goede werk dat de Golfbreker verricht. Dat zal in het artikel zelf ook voldoende duidelijk zijn geworden, dachten wij. Er is hooguit sprake geweest van een poging de zaken wat luch tig te benaderen. Mochten wij desondanks mensen gegriefd hebben, dan is dat nimmer de bedoeling geweest en daarvoor bieden wij dan ook onze excu ses aan. De redactie Gelderse Vallei: meer aandacht voor natuur en milieu. (Foto: Hans Roggen) oefening zou een goed en vlot verloop kennen, iets wat de le den van Peter wel gewend zijn. Vele instanties, waaronder de GG en GD, 0611, politie en brandweer, alsmede de plaat selijke huisartsen waren van deze oefening vooraf in kennis gesteld in tegenstelling tot de Achterveldse EHBO-leden. De leden konden zonder pro blemen alle instanties, welke nodig waren voor een vlot en goed hulpprogramma, bellen en werden dan op realistische wijze door deze hulpdiensten te woord gestaan. De ongevals situatie was opgebouwd rond een groepje werknemers van een schildersbedrijf aan de Hessenweg in de bebouwde kom van Achterveld. De Lotuspatienten (landelijke opleiding tot uitbeelding slachtoffers), tien in getal, wa ren mensen die op zeer realisti sche wijze waren geschminkt en qua geluiden en handelswij ze deden voorkomen alsof zij echt gewond en/of in een shocktoestand verkeerden. Aangekomen op de plaats van het ongeval kwamen de hulp verleners er door gesprekken met de aanwezige slachtoffers en aanwijzingen op de plaats van het ongeval achter dat het ging om een brand, die was ontstaan doordat een werkne mer een sigaret had opgesto ken terwijl een collega net met een grote bus tinner aan het werk was geweest. Explosie Door de explosie en de brand ontstond er paniek en flinke chaos onder de werknemers. De brand was reeds geblust en bij het betreden van de onge valsplaats bleken vele slacht offers ademshalingsmoeilijk- heden te hebben en eerste en tweede graads brandwonden. Door de chaos ontstond grote diversiteit aan verwondingen. Zo zag je een man met een slag aderlijke bloeding en een vrouw, die in paniek wilde vluchten kwam te vallen en een gebroken knieschijf was het gevolg Teveel om allemaal te vermelden. In ploegen van drie werden alle slachtoffers naar behoren ge holpen. De jury was bij de na bespreking zeer tevreden over het resultaat van de hulpverle ning. De Achterveldse EHBO-leden bleven nog gerui me tijd nabomen over deze ver rassende oefenavond. Velen vonden het een moeilijke maar zeer leerzame avond. Peter Vromen, de Lotuspatienten, alsmede Kees Blom werden na afloop bedankt voor hun inzet. LEUSDEN - Een 18-jarige motorrijder uit Leusden is maandagochtend rond 8.45 uur met de schrik vrij geko men, nadat hij op de Asschat- terweg ten val was gekomen. De motorrijder schrok van een automobilist, die de indruk wekte vanaf een parkeerplaats bij De Biezenkamp de weg op te willen rijden. Bij een uit wijkmanoeuvre kwam de be stuurder van de motorfiets ten val Achter de motorrijder reed een automobilist, vermoedelijk een arts, die getuige moet zijn geweest van het ongeval. Deze reed echter door, zonder te stoppen De politie roept de automobilist in kwestie en eventuele andere getuigen van het ongeval op zich te melden. Marijke-Elizabeth de Waard reageert op een artikel in de Leusder Krant van vorige week, waarin Tine Sibbing aan het woord kwam naar aanlei ding van haar onderzoek naar Leusdense vrouwen in de bij stand. De Waard, zelf alleen staand ouder met een uitke ring, zegt zich niet te herken nen in het stereotype beeld dat Sibbing schetst van de doel groep van haar onderzoek. De Waard vindt het vooroordeel bevestigend en stelt daar in een brief haar visie en eigen erva ringen tegenover. Wat ik miste in dit artikel waren ,,de kinderen zelf in dit hele verhaal.' Het gaat over opvang voor de kinderen dat wel, maar is hun ook gevraagd hoe ze dat vinden eventueel. Het gaat toch duidelijk om het één-ouder-gezin en .Bij standsvrouwen" vind ik dus zelf nergens op slaan, maar dit terzijde Het weer gaan werken als het jongste kind 12 jaar is vind ik voor mezelf beslist niet haal baar Bijna 5 jaar ben ik nu alleen met mijn 3 kinderen, nu in de leeftijd van 14, 13 en 8 jaar oud Mijn ervaring is dat juist die kinderen van rond 12 jaar nodig hebben, dat er een ouder thuis is. Het is al zo moeilijk om als alleen-ouder een evenwicht te krijgen, want er kan nooit teruggevallen worden op de ander ouder Ik ervaar dat als een dubbele taak, die nogal tijd kost. Als alleenouder, het oog hebben voor ieder kind apart, het huis houden, financiën, verven, be hangen, o.a. kranen maken, fietsen repareren, nou ja noem maar op, dat is een gigantische klus. Het heen en weer gaan van de ene ouder naar de ande re brengt nogal wat teweeg in het kind Deze kinderen groeien an ders op dan kinderen met 2 ou ders. Daar wordt voor mijn ge voel veel te weinig rekening mee gehouden, dat het niet al leen een kwestie van verwer ken is bij deze kinderen, maar een voortdurend proces wat niet af is na een paar jaar van gewenning. Het gaat oneindig dieper. Ook het zoeken naar opvang voor deze kinderen lijkt mij met goed. Juist op deze leeftijd zijn ze aan het worstelen met hun gevoelens van groter wor den en hebben ze voor mijn ge voel die ene ouder hard nodig. Ook zijn kinderen in deze leef tijd meer beïnvloedbaar dan als ze iets ouder zijn, b.v. 16 of 18 jaar en hebben ze juist nu nestwarmte nodig Niets is- natuurlijk absoluut op iedereen van toepassing. Maar dit is een klein stukje van mijn ervaring en gevoelens daarover en ik ga werken als mijn gezin dat toelaat en niet als de 12 jaar norm dat zegt Ik ben steeds meer trots te horen bij de mensen die finan cieel leven van een uitkering, want door alle emoties die dit oproept, o.a schaamte, de woede, mij slachtoffer voelen, mijn financiële situatie soms haten, daar allemaal onder zit een gouden draadje en door steeds weer door die emoties te gaan krijgt het financieel leven van een bijstandsuitkering ook een extra dimensie. Je komt nl echt steeds weer uit bij jezelf. Er kan niet meer verscholen worden achter een financiële status die ook wel eens een belemmering kan zijn voor echt kontakt. Je moet op een gegeven moment er vooruit komen dat heel veel dingen niet kunnen en als je dat lukt, treden mensen ook echt met je in kontakt. Maar het duurt ge woon echt wel lang voor je dat zelf toe kan geven We houden eerst liever de schijn op. Zelf verwerf ik me dat per halve mm En nu ik toch zo bezig ben om dit te vertellen. Als ik echt mijn gevoel bij dit alles laat zien heeft daar nog nooit ie mand lullig overgedaan Ik heb er echt diepe kontakten aan overgehouden Wat er stond in dat artikel van Tine Sibbing „ik zie ze nooit" geeft aan hoe moeilijk het is om er vrij uit over te praten. Zelf heb ik de ervaring als ik er niet echt mee kom. krijg je soms opmerkin gen van: nou er zijn toch potjes bij de sociale dienst, of mensen die niet weten dat de alimen tatie van de kinderen afgetrok ken wordt van je uitkering. Verder voor nu tot slot. Wat mij betreft alle lof voor de afdeling Sociale Dienst, want deze mensen zijn best met ons be gaan, ik heb altijd in ïederge- val sympathie ervaren. Ik grote, hele grote lijnen mag ik wel zeggen, mijn ver haal. Marijke-Elizabeth de Waard, 'bijstandsmoeder' ACHTERVELD - Bij een con trole op het gebruik van auto gordels, die de politie woens dag van 8.30 uur tot 21.45 uur op de Hessenweg hield, zijn acht automobilisten op de bon geslingerd. Tien automobilis ten kregen een waarschuwing. Daarbij gmg het om bestuur ders van bestelauto's, vracht auto's en personenauto's met gordels op de achterbank, die met ingang van volgende maand verplicht worden die te gebruiken. In totaal werden 150 be stuurders gecontroleerd. Een woordvoerder van de politie zegt niet ontvreden te zijn met het resultaat. Desondanks is het percentage overtreders niet kleiner dan bij acties, die eer der dit voorjaar zijn gehouden. LEUSDEN - Een 83-jarige Leusdenaar, die woensdag op de Hamersveldseweg onwel geworden was, is later aan de gevolgen van een hartaanval in het ziekenhuis overleden. De man werd in eerste instantie door omstanders geassisteerd, waarna hij met een ambulance naar het ziekenhuis werd afge voerd. Daar kreeg de man een tweede, ditmaal fatale, hart aanval.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 17