e Sportstichting ordt opgeheven Leusder Krant „Toegeven dat je ziek bent of iets niets meer kunt is vaak moeilijk" onken Leusdense itomobilist raakt 'ijbewijs kwijt Nog even op herhaling 39 ouderenwoningen bij 't Hamersveld Gemeenteraad akkoord met plannen voor een nieuw jongerencentrum ortstichting daar maak je tijd voor MDE start met project voor mensen in de ziektewet Raad Stemt in met Offereins uit felle kritiek op raad Latijns-Amerika Tuinhuis mag Brandschade in slaapkamer Wij zijn tijdelijk gevestigd: Hamersveldseweg 30, vóór „de Til' >nsdag 1 april 1992 Pagina 11. t opstappen van het be- van de Sportstichting af- ien maandag heeft verder lijk gemaakt dat de ver ingen tussen gemeentebe- en de sportwereld gron- jijn verstoord. Met name oornemen van wethouder Vroon om kandidaten voor een Sportstichting nieuwe stijl te vinden, lijkt onder de huidige omstandigheden geen eenvou dige opgave te worden. Het valt niet te verwachten dat de Leusdense sportverenigingen op korte termijn het slachtof fer zullen worden van het con flict tussen gemeente en de Sportstichting. In ieder geval tot de zomer zullen de lopende zaken kunnen worden afge handeld. SDEN - De gemeenteraad donderdag besloten de tstichting in de huidige op te heffen. De raad daarmee in meerderheid oorstel van burgemeester ethouders. Slechts de je van Leusden'90 stemde armee is een eind geko- aan de uitvoerende taken le Sportstichting, die het en de exploitatie van de dense sportaccommoda- n de portefeuille had. Een iet tussen de Sportstich- en het gemeentebestuur hoe die taken in de toe- ,t zouden moeten worden 'uld leidde tot de keuze >&w om de Sportstichting itvoerende instantie op te n en de taken in eigen te nemen. rschillende woordvoer- de raad zeiden te be en dat het conflict tussen >ente en Sportstichting in gelopen maanden zo hoog p De verhoudingen tus- le georganiseerde sport en de gemeente zijn dusdanig be koeld, dat het erg moeilijk lijkt om een nieuwe basis voor sa menwerking te vinden, was de conclusie. Wethouder Vroon zegde de raad toe de opheffing van de Sportstichting een klein half jaar uit te stellen Aanvanke lijk was het de bedoeling de Sportstichting 1 april te ont heffen van haar taken. Dat wordt nu 1 september De tus senliggende periode wil de wethouder benutten om een 'Sportstichting nieuwe stijl' op te tuigen en de ambtelijke or ganisatie aan te passen. Ver schillende raadsleden spraken hun twijfels uit over de haal baarheid van die plannen op dergelijk korte termijn. De animo in de sportwereld om bestuursleden te leveren voor een nieuwe sportstichting lijkt, gezien de vertroebelde verhou dingen, een moeilijke zaak te worden. De Sportstichting, zo als die de wethouder voor ogen staat, zal nog slechts een advi serende rol gaan spelen. JSDEN/HOOGLAND en een 36-jarige man uit sden is woensdag bij het sterdams gerechtshof ne- maanden ontzegging van 'ijbevoegdheid, twee we- voorwaardelijke gevange- Itraf en een boete van 1500 den geëist. De Leusdenaar »rdt van beschuldigd dat mder invloed van alcohol t gereden en na een aanrij- is doorgereden. 10 februari 1990 kreeg de tie in Hoogland melding een aanrijding op de Bies- iaan Op het gazon aan de at trof zij verse rijsporen .v;ee beschadigde bomen Ook een verkeersbord in traat had schade opgelo- Volgens een getuige was ader richting de Zevenhui- haat gereden. Na onge- 250 meter rijden zag de itie bij een tankstation een ïr gehavende auto staan. Ie wagen troffen zij de denaar aan, die naar k stonk en met dubbele sprak. Utrechtse politierechter ordeelde de man eerder egen maanden ontzegging de rijbevoegdheid, twee ïn voorwaardelijke cel en een boete van 1500 en De verdachte tekende ep aan tegen dit vonnis at hij vindt dat hij ten on rechte is veroordeeld. Volgens de man had hij op de bewuste dag maar drie of vier pilsjes gedronken. Hij wist dat hij niet veel kon drinken omdat hij medicijnen gebruikte Op weg naar huis voelde hij zich niet lekker en raakte van de weg af. "Ik wist niet dat de combinatie van zo weinig alco hol en medicijnen zo'n uitwer king zou hebben", aldus de verdachte. De Leusdenaar bekende dat hij, formeel gezien na de aan rijding was doorgereden. Vol gens hem was hij naar een benzinepomp gegaan om hulp te vragen. Toen hij daar arri veerde bleek dat de pomp was gesloten. Mr. H.A.M. van Eupen, advo caat van de verdachte, pleitte voor vrijspraak wat betreft rijden onder invloed van alco hol. Volgens hem kon dit niet bewezen worden omdat er geen bloedproef of adem analyse was afgenomen Hij meende dat dat voor het door rijden na het ongeluk geen straf moet volgen omdat de verdachte niet probeerde zijn identiteit te verbergen. "Als mijn cliënt wordt veroordeeld mist de wet haar doel. De wet beoogt te voorkomen dat ie mands identiteit niet kan wor den vastgesteld." Uitspraak op 8 april. AMERSFOORT - Zieke mensen en zij die in de ziekte wet terecht dreigen te komen, kunnen sinds een jaar advies inroepen van de Maatschappe lijke Dienst Eemland. Lea van Muyen en Marjan Pak leiden een project, waarmee mensen die om de een of andere ma nier niet meer kunnen wer ken, informatie en hulp kun nen krijgen. De benadering biedt niet alleen verheldering aan de hulpvragers. De erva ringen werken door naar alle mensen van de Maatschappe lijke Dienst Eemland. Boven dien gaan de betrokken maat schappelijk werkers meer dan voorheen informatie halen en brengen bij werkgevers en an dere hulpverlenende instan ties. „We kijken naar wat mensen nog wel kunnen," ver klaart Lea van Muyen. „Wie tegenwoordig ziek is, moet wel heel gezond zijn om alle instanties te kunnen vin den, alle regels te kennen en alle verplichtingen na te kun nen komen." verzucht Lea van Muyen. Zij en Marjan Pak pro beren mensen die op de één of andere manier moeite hebben met hun arbeidsongeschikt heid, te helpen. Het project loopt nu een jaar, de eerste er varingen zijn geëvalueerd. De conclusie kan niet anders lui den dan dat de gekozen bena dering vernieuwend heeft ge werkt voor zowel 'de cliën ten', de betrokken instanties als de medewerkers van het MDE. En dat is precies de bedoe ling. Het project wordt gefi nancierd door het ministerie van VROM en heet officieel 'Project Innovatie Maatschap pelijke Werk aan Arbeidson geschikten'. Innovatie is ver nieuwend. De opzet is een ge volg van een kortlopend pro ject bedoeld voor vrouwen in de ziektewet en WAO. De be doeling was vrouwen beter voor zichzelf op te laten ko men. Duidelijk werd dat hun grote verantwoordelijk heidsgevoel meer hooi op de vork deed belanden dan ze aankonden. Verwijzingen Wanneer bijvoorbeeld de schoonmaakploeg niet volle dig is, wensen ze toch het toe gewezen project net zo schoon als anders achter te laten. Dus werken ze voor twee en wor den zelf ziek. Eenmaal thuis, komen de spanningen, ver oorzaakt door de schaamte voor het niet meer kunnen Lea van Muyen en Marjan Pak leiden bij de Maatschappelijke Dienst Eemland de begeleiding van mensen in de ziektewet of WAO We willen met alleen luisteren wat mensen, waarom en hoe niet meer kunnen, maar ze ook helpen te ontdekken wat ze nog wel kunnen." werken. Met alle daarbij be horende angsten voor de bu ren, de keuringsartsen en de werkgever. Na afloop van het project waren alle betrokke nen positief. Het vervolg-pro- ject moet de ervaringen om zetten in structurele vernieu wingen in de opvang van vrouwen en mannen. „Be halve het opvangen en bege leiden van mensen die zich bij ons aanmelden, hebben we ons bezig gehouden met de in stanties waarmee deze men sen te maken hebben Het nu opgebouwde net werk helpt bij het doorverwij zen, het duidelijke informatie geven een een stijgend begrip bij alle partijen voor de pro blemen waar mensen mee kunnen zitten zodra ze buiten het arbeidsproces zijn geko men of dreigen te komen." Dat betekent niet dat men voor een klient met zijn baas gaat praten, wel dat werkge vers te horen krijgen wat alge mene oorzaken kunnen zijn die mensen ziek kunnen ma ken. Bijvoorbeeld door in fol ders te wijzen op het belang van een werkplek waar men niet op de tocht zit. Voorheen betrok het maatschappelijk werk de betekenis van werk alleen in haar hulpverlening wanneer de klacht daar duide lijk mee te maken had Men richtte zich meer op de situatie zoals men deze aantrof BegTip Conflicten met de baas, col lega's, dreigende reorganisa ties, fusies, werkdruk, presta- tiedruk en steeds maar weer beantwoorden aan verwach tingen. bleven buiten schot. „Tegenwoordig draaien we steeds vaker de oude benade ring om van arbeidsonge schiktheid naar ongeschikte arbeid", zegt Lea van Muyen. De begeleiding van de MDE bestaat uit individuele of groepsgesprekken. „Bespro ken worden praktische zaken Zoals waar mensen moeten zijn voor (juridische en ar- beids) rechten of klachten. Hoe ze tegen een bezoek aan de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst, een keuring aan moeten kijken." Marjan Pak, heeft de leiding van de indivi duele gesprekken. „Al die oude uitdrukkingen als 'ledigheid is des duivels oorkussen', kunnen de men sen behoorlijk dwars zitten. Toegeven dat je ziek bent of iets niet meer kunt, is vaak moeilijk. Spanningen zijn niet als andere klachten te verdrij ven met een pilletje. Wij kij ken niet alleen naar wat je niet kan vooral ook naar wat je wel kunt Met begrip voor de situatie, zoekt men naar oplossingen Doorverwijzin gen naar het RIAGG, het ar beidsbureau of patiënten-be langenverenigingen kunnen helpen. Marjan Pak: „We krij gen relatief veel mensen met spanningsklachten die na enig doorvragen te wijten zijn aan een auto-ongeluk. Bij een bot sing slaat het hoofd vaak hard voor of achterover. Nadat de nek allang genezen is kunnen ernstige klachten verschijnen, zoals duizelingen, verlammin gen, hoofdpijn. De oorzaak kan de zweepslag als gevolg van de botsing zijn." Meedoen aan de gesprekken is kosteloos. De groepsge sprekken vinden tien weken achtereen, twee uur lang plaats. Individuele gesprek ken duren ongeveer een uur, vijf a tien gesprekken in ruim drie maanden. Een nieuw ini tiatief is de doorlopende groep waar men naar behoefte in- en uit- kan stappen. Op 1 april start een groep "Beter zorgen voor jezelf" bedoeld voor vrouwen in de Ziektewet en Wao. Wie mee wil doen kan contact opnemen met de MDE. Marianne van den Anker de Valck AMERSFOORT - Het was zaterdag een komen en gaan in Amersfoort van bruidsparen. Op initiatief van de winkeliers in de Krommestraat stond de metershoge bruidstaart in het hartje van de stad Met deze taart was door Schiphol een poging gedaan in het Guiness book of Records te komen De gezamelijke Krommestraat-winkeliers, onder aanvoering van bruidsmodezaak Valkengoed, waren gevraagd door het blad „Bruid en bruidegom"een manisfestatie m Amersfoort te organiseren Zaterdag staken vierentwintig bruidsparen nog een keer in de feestkleding en maakten op die manier kans op een hoofdprijs, een verzorgde reis naar Euro-Disney in Parijs Ook aankomende bruidsparen konden een gokje wagen, maar dan voor een huwelijksreis naar de zon. Maar liefst 65 stelletjes hebben zich ingeschreven Donderdag valt de beslissing, wie er naar een zonnig land mag afreizen. Op de fote het Leusdense dubbelechtpaar Hoogland-Westland. dat eind oktober in het huwelijk trad. (foto: Wil Groenhuysen) LEUSDEN - Niet zonder slag of stoot is de gemeenteraad donderdag akkoord gegaan met de bouwplannen van de woningstichting en de stich ting bejaardenzorg Leusden om bij het verzorgingshuis 't Hamersveld 39 seniorenwo ningen te realiseren. Het be sluit betekent dat de gemeente Leusden voor maximaal een kwart miljoen zal bijdragen in de kosten van het project. Die subsidie is nodig om de huren van de huizen binnen de per ken te houden. Met name het CDA oefende tijdens de raadsvergadering stevige kritiek op het voorstel van b&w Die kritiek kwam voor een groot deel van de raad en het college als een verras sing en werd de christen-de mocraten niet in dank afgeno men Wethouder Corri Ver duin: „Het is zeer ongebruike lijk om in deze fase van de be sluitvorming nog met nieuwe kritiek te komen Daar zijn de commissievergaderingen voor." Zij betichtte het CDA ervan tot nu toe niet meer dan vage kritiek te hebben laten horen. „Typisch CDA", vond ze Dat kwam haar op een har de reactie van Jan Konijnen belt te staan, die die uitlating van de wethouder 'je reinste onzin' noemde. Hoewel een tweetal amende menten van het CDA het niet haalde, stemde het CDA uit eindelijk toch voor het voor stel. Daarmee kwam de fractie van het GPV/SGP alleen te staan in haar afwijzing van het voorstel. LEUSDEN - De gemeenteraad is donderdagavond in meer derheid akkoord gegaan met de bouw van een nieuw jonge rencentrum, ondanks het feit dat de bouw duurder uitvalt dan de bedoeling was. De raad had aanvankelijk gesteld dat de bouwkosten niet hoger mochten uitvallen dan een miljoen. Dat budget wordt echter met ruim een kwart miljoen overschreden. Een alternatief zou zijn het plan drastisch te versoberen, maar dat vond het college van b&w niet verantwoord. De raad deelde die mening van het college. Alleen de fractie van GPV/ SGP stemde tegen het voorstel. Harm Offerems van de dissi dente fractie oefende bij die gelegenheid ongemeen scherpe en stevige kritiek op de raad, die naar zijn mening te gemak kelijk akkoord ging met de rui me overschrijding van het af gesproken budget Hij be schuldigde het college van subtiele manipulatie van de raad en vond dat de raad daar te gemakkelijk overheen stap te. Offereins: „Ik zie een aantal ontwikkelingen rond het functioneren van de raad, die mij zorgen baren. Het college heeft een beetje een houding van 'laat die raadsleden maar kletsen, doe heel vriendelijk, zeg dat je je nog eens zult bera den, verander eventueel enkele onbelangrijke puntjes en breng het dan gewoon opnieuw in de raad. Vooral als er wat meer tijd tussen de eerste en de tweede behandeling zit heb je een goede kans, zeker als colle geleden hun fracties in alle be slotenheid nog eens bewerkt hebben, dat een meerderheid, eventueel wat mokkend, als nog akkoord gaat Offereins kwam tot zijn aan val omdat hij vindt dat de raad te gemakkelijk overstag ging. toen bleek dat de bouw van het jongerencentrum fors duurder uit zou vallen, dan eerder tus sen raad en college was over eengekomen „En dan zou je verwachten dat het college in eerste instantie met een sober plan zou komen dat binnen het budget zou blijven met - en dat is de vrijheid van het college - eventueel een dringend advies op de raad om toch een duurder alternatief te accepteren Nu ligt er een plan maar is, on danks alle discussies, wel 250 000.- duurder. Dat je met minder geld minder kunt doen weet elk kind; we noemen dat: tering naar de nering zetten." De onverwachte aanval van Offereins op college en raad werd hem niet in dank afgeno men. De VVD-fractie ontkende bijvoorbeeld ten stelligste dat er over dit onderwerp ook maar de geringste vorm van overleg met de wethouder zou zijn geweest, laat staan dat er sprake geweest zou zijn van druk van die zijde. Burge meester Panis was ook fel in zijn reactie op de woorden van Offereins „De beschuldigin gen die u uit raken kant noch wal U zou er beter aan doen iets langer te wachten voor u wat zegt", aldus Panis Het voorstel werd daarna met uitzondering van de frac tie van GPV/SGP aangeno men. ACHTERVELD - Zater dag wordt er in het paro chiehuis van Sint Josef- kerk Achterveld een La tijns-Amerikaanse dag ge houden, met medewerking van onder andere de Soli- danteitswinkel. Er is een doorlopende tentoonstel ling van werkstukken van alle basisschool-leerlin gen, foto's en produkten uit Latijns-Amerika. Ook kan men leren panfluiten te maken en er op spelen Rond de kerk wordt de sponsorloop ten bate van Valenca-Brazilié gehou den In deze arme dorpsge meenschap mist men een maismolen en een opslag plaats voor het mais. Ook zondag kan men de ten toonstelling nog van 11-12 uur bezoeken. LEUSDEN - Kleine bouwwer ken in de tuinen van de Euro woningen zijn toegestaan. Als het bouwwerk niet groter is dan 6 m 2 en niet hoger dan 2,50 meter zal de gemeente er geen actie tegen ondernemen. Ook schuttingen, die niet hoger zijn dan 2,00 meter, zullen worden toegestaan. Eerder had de Groenstichting, die een aantal voorzieningen in het Eurowoningencomplex be heert, de gemeente gevraagd schuttingen, die hoger zijn dan 1 80 meter niet toe te staan. De nieuwe Woningwet staat ech ter schuttingen van 2 meter toe. Wel zal de gemeente een inventarisatie maken van de bouwwerken in de tuinen van de Eurowoningen. Voor tuin huisjes, waarvoor een vergu ning nodig is, zal deze alsnog worden verleend. Andere bouwwerken zullen worden gedoogd. Verder zal de ge meenteraadscommissie van Ruimtelijke Ordening over het voorstel worden geraadpleegd. LEUSDEN - Oververhitting van een electrische deken was zondagmorgen de oorzaak van een brand in een slaapkamer van een woning op Hooiland De deken, een stoel en de vloer bedekking in de kamer gingen in vlammen op. Een buurman wist het vuur met enkele em mers water te doven De brand veroorzaakte grote schade in de slaapkamer. Openingstijden: di. tlm vrij. 8-12 uur 13-18 uur za 8-15 uur Hamersveldseweg 26 Leusden Tel. 033-941303.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 19