Werken en leren in de Hamershof Enkele werknemers tf» winkel aan het woord w// VD In de winkel, daar maak je de mooiste dingen mee Solliciteren in de detailhandel SPECIALE UITGAVE VAN SBBO/OVD I.S.M. WINKELCENTRUM DE HAMERSHOF Speelgoed, leuk om te verkopen Iemand aankleden....datisleuk Van vacature- naar toonbank De winkel van de toekomst Werken in de detailhandel, een baan met prima vooruitzichten! Eigenwijze mannen Mannen zijn de prettigste klanten staat voor Opleidingsin- Jut voor de Distributie. I ontwikkelt en verzorgt in Idrijfstakken detailhandel ioothandel een uitgebreid jet beroepsopleidingen, lens het'vverkcnd leren- Icipe zijn in het leerling- In kwalificaties te behalen iiitvoerendc of leidingge- je beroepen. Jaarlijks vol- lruim 10000 werknemers ■OVD-oplciding In samen- ïing met het bedrijfsleven li OVD de opleidingen «durend up-to-datc. ontwikkelt zelf leerboe ken didactische hulpmid- en doet research in be ien- en functie-analyse. De pmsten daarvan zijn het Ingspunt van de nieuwe J-oplcidingen. [zelfstandig, aan OVD ge- 1 bedrijf, Training Servi- i Advies OVD, is gespecia- in het bestrijden van nlopende problemen die training en opleiding kun nen worden opgelost. TSA- OVD ontwikkelt om- en bij scholingsprogramma 's voor alle echelons in bedrijven en instellingen. Dikwijls wordt maatwerk ge leverd, gericht op de specifieke wensen van de betreffende cliënt, maar voor een oplei dingsbehoefte van meer alge mene aard zijn er ook cursus sen en trainingen van het open-inschnjvingstype. TSA is erkend als onderwijsin stelling door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Opleidingsinstituut voor de Distributie Postbus 61. 3440 AB Woerden Houttuinlaan 6. Woerden telefoon (03480) 22944 OPLEIDINGSINSTITUUT VOOR DE DISTRIBUTIE OVD GROEP de modezaak waar ik werk is [verkoopgesprek heel be- ijk Mensen willen graag indig geholpen worden en n vaak om adviezen, bij- iecld omdat ze het zelf lijk vinden om kleuren te iineren eukst vind ik het om een te helpen die niet precies wat hij wilt Zo'n klant op tot teen aan te kleden hij/zij tevreden de win- tgaat geeft veel voldoe ning. Als die klant later eens terug komt en dan speciaal naar jou vraagt, dan heb je pas echt voldoening van je werk. In de toekomst lijkt het me fijn om een eigen kledingzaak te hebben. Zelf inkopen en zelf een winkel inrichten, prachtig lijkt me dat Jeanettc van den Broek Voort huizen at ik een detailhandels- ding wilde volgen via het ngwezen moest ik een zoeken in de dctailhan- behalve één dag in de naar school vindt het ;ijkgedeelte van je oplei- plaats in het bedrijf waar kt Om dat ik geen werk in omdat ik ook nog nooit irhad gewerkt moest ik in omervakantie een baan zoeken. Daar ben ik een mee bezig geweest. Maar >nd ook ingeschreven bij rbeidsbureau en via hun lirebank ben ik terecht nen bij de C-1000 super- in de Hamershof ln onze winkel komen veel ver schillende mensen hun bood schappen doen. We hebben veel vaste klanten maar je ziet ook iedere dag weer nieuwe ge zichten Ik sta op de broodaf deling en heb het daar prima naar mijn zin Als jij ook wilt gaan werken is het best wel slim om daarnaast ook nog een cursus te volgen, omdat je dan toch nog verder kunt komen. Je kan bijvoor beeld eerste verkoper worden of afdelingschef. Uiteindelijk kan je zelfs je ondernemersdi ploma halen en als je dat bin nen hebt mag je een eigen win kel beginnen Monique Scheutcr Leusden Ik werk bij Intertoys in de Ha mershof en heb het daar erg naar mijn zin. Op mijn vorige school moest ik één middag in de week stage lopen en omdat speelgoed verkopen mij erg leuk leek heb ik gesolliciteerd bij Intertoys. Toen ik van die school afkwam kon ik meteen vier dagen in de week bij mijn baas komen werken Ik volg nu een cursus'aanko- mend verkoopmedewerker Daarvoor moet ik één dag in de week naar de streekschool Ik vind één dag naar school en vier dagen werken best wel handig want je leert iets op school dat je meteen tijdens je werk kunt gebruiken en je ver dient ook meteen je eigen geld Heel leuk vind ik het helpen van de klanten, vaak kinderen natuurlijk, en het bedienen van de kassa. Niet zo leuk vind ik het omgaan met lastige klan ten, maar ook dat gaat al een stuk beter als in het begin. Hoe ik mijn toekomst zie in het winkelbedrijf weet ik nog niet precies, misschien werken bij een juwelier, of doorleren tot eerste verkoopster Er zijn mo gelijkheden genoeg als je zelf aan je toekomst wil werken. Cindy van dc Hoek Amersfoort De winkel heeft mij altijd aan getrokken want het werken met en voor mensen is heel leuk. De meeste mensen denken dat werken in een supermarkt al leen maar betekent dat je de vakken moet vullen Dat is ze ker met het geval Je moet juist heel veel verschillende dingen doen, bijvoorbeeld: bestellen van artikelen, laden en lossen, dagplanningen maken bestel- plannen opstellen en zo zijn er nog meer werkzaamheden die je moet verrichten. Ons werk zal er in de toekomst misschien wel heel anders uit gaan zien want er verandert nogal wat in de detailhandel. Denk bijvoorbeeld aan het betalen met je pincode, zodat je geen contant geld hoeft mee te nemen, het boodschappen doen met een winkelwagentje dat voorzien is van een beeld scherm met daarop informatie over aanbiedingen Ook zullen er grote beeldschermen in de winkels komen waarop je arti kelinformatie kunt aanvragen en recepten Nee ..voorlopig ben ik nog niet uitgekeken in de supermarkt Ricardo van Amersfoort den Hengel bue Scheuter achter de toonbank bij C-1000. (foto Hans rst) Sinds een half jaar werk ik in de detailhandel Eigenlijk ben ik er wat onverwacht ingerold omdat ik moeite had voor mij zelf een aantrekkelijke baan te vinden Tijdens één van mijn speurtochten door de vacatu rebank van het GAB zag ik een aantal vacatures in de de tail-bak. Ik ben daar eens over na gaan denken en kwam er achter dat mij dat best aardig leek Werken én leren de ideale combinatie. Maar dan niet zomaar een baan in een winkel, in de detailhan del wil ik wat bereiken. Daar van uitgegaan werd het dus noodzakelijk om naast dat werk een opleiding te volgen in de vakrichting detailhandel. Beide punten waren niet erg moeilijk te verwezenlijken Het werd een baan in een boe kenwinkel. Ook een passende opleiding was via de OVD snel gevonden en dus kon ik met frisse moed aan mijn toe komstplannen gaan werken Het begint bij de klant. Eén van de eerste punten waar je mee te maken krijgt is je contact met de klanten Al snel had ik door dat goed omgaan met klanten een stuk moeilij ker is dan ik had verwacht Dat komt omdat er zoveel ver schillende soorten klanten zijn ondeskundige, haastige, moeilijke, makkelijke enz Dat went echter heel snel, je leert door de ervaring die je op bouwt ieder type klant op de juiste manier te benaderen Veel kennis over het assortiment. Een volgend punt waar een on dernemer goed rekening mee moet houden is dat de tegen woordige klant steeds meer artikelkennis tot zijn beschik king heeft Dat betekent dat er ook van het verkooppersoneel een grote mate van deskundig heid wordt verwacht, evenals een goede assortimentskennis. Een goede toekomst. Al met al denk ik dat er een goede toekomst voor mij is weggelegd in de detailhandel. Het is een aantrekkelijk beroep met veel doorgroeimogelijkhe den Natuurlijk heeft het werken in de winkel ook zijn onaantrekkelijke kanten maar de positieve kanten zijn voor mij doorslaggevend. Marco van de Hoef Wouden berg Ik werk in een verf/doc-het- zelf winkel Als ik 's morgens begin moet ik eerst de kassa klaarmaken en de winkel ope nen. Ik help klanten, neem de telefoon aan (en die gaat wel 100 x per dag), neem bestellin gen op, vul de winkel waar no dig bij enz Aan het eind van de dag maak ik de kassa weer op en sluit de winkel. Hier naast doe ik dan ook nog wat administratief werk. Echt vervelende klussen zijn er bij ons niet maar het leukst om te doen vind ik het zelf mengen van verschillende kleuren verf en het helpen van mensen die behang uit komen kiezen, vooral babybehang Ons assortiment bestaat behal ve uit verf en behang ook uit glas, zonwering, tafelzeil en gereedschap voor verf- en be- hangklussen Als je een klant helpt is het enorm belangrijk dat je hem goede informatie geeft op wel ke ondergrond je een bepaald type verf wel of niet mag ge bruiken, hoe je de verf aan moet brengen enz. Sommige mannen vinden het wel moei lijk om advies te accepteren van een meisje, maar als je ze dan de juiste informatie geeft komen ze graag bij je terug Gerdiana Heinen Spakenburg Nog een paar dagen en het is zover, dan gaat de ..Week van de winkel" van start. Een hele week lang zullen ondernemers in de detailhandel, zowel indi vidueel als in verenigingsver band, laten zien wat het werken in een winkel allemaal inhoudt. Maandenlang is aan de voor bereiding van deze landelijke campagne gewerkt. Waar is dat nu voor nodig?, vraagt u zich misschien af. Het antwoord is vrij simpel. Het werken in de winkel wordt helaas door velen als onaangenaam ervaren. Mede daardoor wordt het voor de winkeliers steeds moeilijker personeel te krijgen. Het aan tal vacatures neemt toe, terwijl steeds minder schoolverlaters voor een baan in de detailhan del kiezen Het wordt dus hoog tijd dat de detailhandel een beter ima go krijgt De ondernemers van de Hamershof zullen in de ko mende week laten zien, dat werken in hun winkel plezierig is Dat gebeurt met activiteiten voor de consument, het perso neel, scholieren en werkzoe kenden U leest meer daarover in deze krant, die tot stand is gekomen dankzij medewer king van twee instellingen die zich met detailhandelsonder- wijs bezighouden, namelijk de SBBO en OVD. Ik vind het een goede zaak. dat de Hamershof ook meedoet aan een gezamenlijke presen tatie van de Eemlandse detail handel op de scholings- en ba- nenmarkt op 7 april in De Flint te Amersfoort Met medewer king van de Kamer van Koop handel presenteren de winke liersverenigingen uit de regio daar hun vacatures aan werk zoekenden Ook in de Hamers hof zijn diverse winkeliers op zoek naar personeel Hebt u in teresse voor een baan in dit centrum, kom dan op 7 april een kijkje nemen in De Flint Ik wens de ondernemers van de Hamershof veel succes toe tijens de ..Week van de Win kel". Zij zullen er ongetwijfeld m slagen duidelijk te maken, dat ook voor hun winkelcen trum geldt: ..IN DE WINKEL. DAAR MAAK JE DE MOOI STE DINGEN MEE!" Ton Voortman secretaris Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Eemland Mijn naam is Petra van de Kleut; ik ben 18 jaar oud en ik werk sinds enige maanden bij het Kruidvat in de Hamershof Mijn ervaring in de detailhan del is echter veel ruimer dan deze maanden in Leusden. Eerst werkte ik in de winkel van een brood- en banketbakkerij in Ter- schuur, waarvan mijn vader ei genaar is Het is niet zo. dat je het als dochter van de baas gemakke lijker hebt integendeelIk was er bij wijze van spreken 24 uur per dag mee bezig. Je kent alle achtergronden van het bedrijf en van het ondernemen en dat is zeer leerzaam. Intussen bezocht ik de SBBO een dag per week. Deze ene dag per week is nog best belang rijk. want je leert er een hoop Met alleen een m a v o -diplo ma red je het niet Door een gerichte verkoopopleiding zie je duide lijk de grote lijnen van het vak en dat komt de praktijk ten goede. Ik verliet de winkel van mijn vader om andere branches te verkennen Zoals de meeste vrouwen was ik geïnteresseerd in de drogisterij en ik sollici teerde bij het Kruidvat Ik was niet de enige, want er waren 17 andere sollicitanten. Ik was de gelukkige en ik help u dan ook graag bij het Kruidvat. Het is leuk met klanten om te gaan. Anders moet je ook het ver koopvak niet ingaan. De pret tigste klanten vind ik de man nen; ze zijn de gemakkelijkste en gezelligste. Maar ook de meeste vrouwelijke klanten vind ik aardig. Waaruit bestaat mijn werk 7 Uit kassawerkzaamheden, het aanvullen van de winkel, schoonmaken en spiegelen (het naar voren halen van artikelen, zodat alles netjes op een rij staat) Ook houd ik me met winkelautomatisering bezig en ben ik druk in de weer met de computer Ik bestel artikelen en draag zorg voor de vracht Naar aanleiding van de nieuwe folder maak ik de winkel in orde door de aanbiedingen goed te presenteren. Een keer per anderhalve maand komt er nl. een krantje of kleurenfolder uit barstensvol aanbiedingen Het loopt storm van klanten met uitgeknipte waardebon nen en vooral maandagmorgen benut je voor de aanvulling en presentatie van alles uit de fol der Dc leukste activiteit vind ik het etaleren en dit mag ik dan ook steeds doen voor dc akties. Hoewel het Kruidvat een zelf bedieningswinkel is, is er voor het personeel nog veel te doen. Er is altijd werk. Bovendien wil de klant veel voorlichting. Aangezien ik verschillende ar- tikelgroepen verkoop, moet ik ook over een ruime assorti mentskennis beschikken In deze branche raak je niet uit geleerd en wanneer ik deze zo mer de examens voor verkoop medewerker achter de rug heb. ga ik door met studeren om on- dernemerspapieren te behalen. Ik werk in een leuk team. dat ook na werktijd met elkaar optrekt. Al met al heb ik het goed ge troffen en dat hoop ik zo te houden. Waarschijnlijk merken de klanten ook wel aan de sfeer, dat we het werken bij het Kruidvat prettig vinden. Wanneer de,in deze ant te lezen, prettige jrvaringen van de leer ling-verkopers bij de le zer belangstelling heb ben gewekt voor deze iteressante werkkring met prima carriere-mo- gelijkheden en afwisse lde werkzaamheden, dan luidt het advies: zoek een winkel en ga illieiteren. 'k wel een winkel die een beetje bij je persoon- jkheid past, ben je een ttndy hip-hopper, dan [Solliciteer je bij voorkeur jet m een winkel met -Jassieke damesmode JKaak hangt een winkelier een oproep voor sollici tanten op de etalageruit Ml hij zet een advertentie g een plaatselijke krant III ||iteraard kan ook het ar- Ti Urn beidsbureau je van dienst zijn Loop daar een naar binnen. Niet telefonisch Het kan ook gebeuren, dat een speciale winkel of branche de werkzoekende sterk aanspreekt, maar dat juist daar nu geen vacature (b)lijkt te zijn Laat de des betreffende ondernemer(s) dan toch weten dat je be langstelling hebt voor een baan in dat bedrijf Doe dat niet telefonisch, ga er langs, presenteer je netjes en vraag naar de chef of ondernemer. Vertel waar om je er wilt werken. Geef aan, dat je positief tegen over scholing staat. Waar schijnlijk kent men daar al het leerlingwezen en weet men er al wat de voordelen zijn van het opleiden van personeel (ook financieel). Zo niet: geef dan het vol gende telefoonnummer door voor meer informatie (03480-22944) Leg wel uit dat het om een baan gaat en niet om een stage-plaats. C.V.-TJE De ondernemer zal in de meeste gevallen je gege vens noteren en misschien laat je wel een c.v.-tje (lijst met persoonlijke gegevens) achter Men belooft je te waarschuwen wanneer er een vacature is Hoor je niets, informeer dan gerust nog eens, bel even op en vraag naar de persoon die je de eerste keer hebt ge sproken Hiermee toon je initiatief, vastberadenheid en doorzettingsvermogen, belangrijke eigenschappen voor een verkoper Krijg je na een sollicitatie te horen dat je niet bent uitgekozen, vraag dan ge rust naar de reden van de afwijzing. Misschien krijg je dan een opmerking die je bij een volgende sollicita tie goed kunt gebruiken Boetiek Veel jonge mensen zoeken werk in een cd-winkel, een boetiek of een parfumerie. Zij zoeken werk dat aan sluit bij hun eigen belang stelling. Aan een baan bij een supermarkt, waren huis of groenteboer heeft men nooit gedacht Toch zijn dat uitstekende be drijven om het verkoopvak te leren en kennis te maken met de werkzaamheden die erbij horen, zoals de winkelverzorging, het be heren van de voorraad, het bestellen enz De kans op de vurig gewenste baan doet zich later vast nog eens voor en dan kun je bij de sollicitatie tenminste vertellen over je ervaring en kennis. Of het bevalt je zo goed bij je werkgever, dat je er net zo lief blijft. Een veel gemaakte fout bij het solliciteren is het af wachten; het niet door gaan met zoeken naar werk, omdat er nog een sollicitatie'loopt' Stel dat die lopende sollicitatie op niets uitloopt, dan heb je andere kansen gemist Ge woon fanatiek solliciteren, bezig zijn met een paar sollicitaties tegelijk. In het'ergste'geval krijg je twee banen tegelijk aange boden Niet alleen jongeren Er bestaat een misver stand, dat alleen jongelui werk in de detailhandel kunnen vinden Er zijn voldoende ondernemers die de voorkeur geven aan personeel met levenserva ring en mensenkennis Mensen die qua leeftijd beter passen bij de doel groep. Had u vroeger al een baan in het winkelbedrijf, maar voelt u zich wat on zeker bij het zien van al lerlei veranderingen, aar zel dan niet, maar stap naar het arbeidsbureau. Er bestaan mogelijkheden voor bij- en omscholing, bijvoorbeeld via de PBVE (primair beroepsgerichte volwassenen educatie), met diverse faciliteiten, zoals tegemoetkoming in kosten en onkosten. Ook zij, die geen ervaring hebben in de detailhandel kunnen zich melden Salariëring In grootwinkelbedrijven wordt men betaald volgens een CAO. Er zijn ook bran- che-CAO's. Zo valt de ver koper in een bakkerij on der de CAO van de bak kers Niet alle bedrijven vallen onder een CAO Secundai re arbeidsvoorwaarden (vrije dagen enz.) worden nog wel geregeld in een zgn verordening. Maar de betaling zelf en bijvoor beeld een regeling voor betaling van overuren is dan niet altijd even duide lijk geregeld Een advies: maak duidelij ke afspraken bij het aan gaan van een arbeidsover eenkomst met betrekking tot loon, vakantie, over werk, opleiding, werkda gen, bedrijfskleding enz Met vragen over arbeids voorwaarden kunt u te recht bij het arbeidsbu reau en bij de DETAM (030- 453321) Veel succes bij uw sollici tatie

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7