Werken en leren in de Hamershof )e kassamedewerker... iet gezicht van de zaak Aankomende managers op bezoek bij managers in de Hamershof Vat is uw mening over de Hamershof Uitbreiding Hamershof nabij Werken als verkoper...veel afwisselender dan je denkt Demonstratie IKEBANA Kloppend redactioneel hart. Raku-keramiek-expositie SPECIALE UITGAVE VAN SBBO/OVD I.S.M. WINKELCENTRUM DE HAMERSHOF Albert Heyn KASSABEHANDELING lp de Streekschool voor Beroeps Begeleidend Inderwijs (SBBO kan men o.a. worden opgeleid 11 verkoopspecialist of eerste verkoopmede werker. In de praktijk komt het er op neer, dat tn met deze opleiding behoorlijk zelfstandig an werken. Als plaatsvervanger van de afde- ngschef in het grootbedrijf of als rechterhand jn de ondernemer in het midden- en kleinbe- rijf zijnde leerlingen ook betrokken bij beleids iken zoals: vestigingsplaats, samenwerking, sortiment en personeel. 'ij die minstens mavo-D met goede cijfers voor andel/economie 1 en 2 en een baan van minstens Ouurper week ineen winkel hebben, kunnen tot •ze anderhalf jaar durende opleiding worden legelaten. let de opgedane kennis en ervaring bezochten nkele leerlingen van de SBBO zowel enige grote Is kleine bedrijven om "op niveau" met leiding- venden/ondernemers over beleidszaken te ireken. Hun ervaring en zetten zij op papier. met de heer Kroesc, afde lingsmanager van de kassa- groep. Albert Heyn is een dochterbe drijf van AHOLD Op het hoofdkantoor te Zaandam zoekt men de juiste vestigings- punten voor de filialen. De Ha mershof was er zo een. In dit winkelcentrum is er een goede samenwerking tussen de be drijven; er is een actieve win keliersvereniging. Klantenbinding en huisstijl Albert Heyn richt zich qua as sortiment en prijsstelling op grote delen van de markt Dit filiaal is wijkgericht en bevor dert de winkeltrouw door het aanbod van goede kwaliteit 'value for money"), het in zetten van goed personeel, ze gels (die sindskort kunnen worden omgezet in aandelen) en her kenbare advertenties op vaste n van Binnendijk en Pa trick VerheuvcL bezochten het Albert Heyn-filiaal in de Hamershof en spraken er Jan en Patrick op interviewpad bij het AH-filiaal in Leusden (foto Hans Verhorst) tijdstippen. De service staat bij AH hoog in het vaandel. Zo biedt dit bedrijf ruime par keergelegenheid een 'niet- goed-geld-terug-garantie' hulp bij het inpakken bij grote drukte en een reclamebon, wanneer bij aanbiedingen door groot succes "nee" moet wor den verkocht Deze consu mentenbenadering is evenals de ver doorgevoerde huisstijl duidelijk herkenbaar. Een onderdeel van deze huis stijl is de persoonlijke presen tatie van het personeel. Het moet er verzorgd uitzien en een vriendelijke uitstraling heb ben. Iedere klant heeft recht op een vriendelijke behandeling of die nu 's morgens of tegen sluitingstijd komt Sfeer en collegialiteit Albert Heyn wil niet alleen goed zijn voor de klanten, maar ook voor het personeel. Er wordt veel aandacht besteedt aan goede arbeidsomstandig heden Zaken als'op de tocht zitten, overbodig en zwaar til len e.d. probeert men te voor komen. Tevens wordt voorko men dat jeugdigen op koop- en vulavonden moeten werken De cassieres zitten op goede stoelen. Op alle mogelijke ma nieren wordt het ziektever zuim teruggedrongen en als er toch een collega ziek wordt, dan is er voldoende belang stelling in de vorm van een bloemetje en bezoekje. Er wordt voortdurend ge streefd naar een goede en colle giale sfeer. Solliciteren Albert Heyn kent zowel inter ne als externe sollitatieproce- dures. Extern werft men via uitzend bureaus, advertenties in regio nale dagbladen en op de kabel krant De onderwerpen tijdens het sollicitatiegesprek zijn o.a. opleidingsniveau, werkerva ring, interesses en mogelijkhe den van de sollicitant. De manager legt dan het organi gram uit, zodat de sollicitant een duidelijk totaalbeeld krijgt. De heer Kroese vindt het niet noodzakelijk naar fa- nnliegegevens te vragen, tenzij de sollicitant deze zelf ter spra ke brengt. Waarop wordt de sollicitant beoordeeld? De afdelingsmanager let op het voorkomen en de persoonlijke uitstraling en de actieve deel name aan het gesprek, de moti vatie achter de sollicitatie, de reeds gevolgde opleiding en de houding ten opzichte van de nog te volgen opleidingen. Het is niet mogelijk een bedrijf met een dergelijke omvang zonder parttimers en losse krachten te draaien Albert Heyn kent verschillen de arbeidsovereenkomsten het contract voor onbepaalde en bepaalde tijd voor full- en parttimers en een contract voor los personeel, Carrière De afdelingsmanagers houden in mei en juni voortgangsge sprekken met hun personeel en een keer per drie maanden vin den er losse gesprekken plaats. Tijdens het gesprek kan de me dewerker invloed uitoefenen op de eigen loopbaan Al eerder kwam het woord "opleiding" ter sprake. Dit is een sleutelwoord bij Albert Heyn en het is verbonden aan carriere maken binnen het be drijf. Er zijn namelijk goede doorstroom- en opleidingsmo gelijkheden, de laatste zowel intern als extern. Het bedrijf heeft goede erva ringen met het leerlingwezen, leerlingen die op de Streek school een dag per week de theorie-opleiding volgen en de praktijk in het bedrijf leren. Er zijn begeleiders binnen het be drijf om te helpen en te stimu leren. Maar ook financieel wordt men bij opleidingen ge steund Een gedegen opleiding in het supermarktwezen wordt 100 vergoed op voorwaarde dat de betrokkene minstens een jaar na de opleiding bij het concern blijft werken. Een op leiding, niet gericht op het su permarktwezen (zoals voor een typediploma) wordt voor 50 betaald Iedereen die bij het lezen van het artikel van Jan en Patrick interesse heeft gekregen in een veelbelovende loopbaan bij een goedlopend en collegiaal be drijf kan zo Albert Heyn bin nenlopen voor informatie en ook de Streekschool, tegenover de Hamershof kan informatie verstrekken over opleidingen in de detailhandel. kassamedewerker heb je veel belangrijker rol dan nsen soms denken. Je werkt mers vaak in een bedrijf ar je bijna het enige perso- ilslid bent met wie de klan- echt even contact hebben. hen bepaal jij voor een angrijk deel de sfeer in de nkel werk houdt veel meer in zomaar wat artikelen aan- an. In een supermarkt zorg ervoor dat een kwetsbaar ikel niet in de verdrukking nt„ in andere bedrijven moet )ij de kassa ook netjes inge- ;t kunnen worden of een rantiebewijs worden uitge geven. hoofd van de kassamede- rkers (hoka) is je taak nog gebreider Je geeft lpiding een aantal mensen, stelt rkroosters op, houdt de ssaadministratie bij (vaak behulp van de computer) lost vragen van klanten op. bent ook betrokken bij het nnemen en opleiden van uwe kassamedewerkers, belangrijke functie, want kassawerk mag gewoon ts fout gaan. Bij een kassa- lewerker gaan er iedere ek al gauw zo'n 30.000,- irzijn handen. Als iemand 99% nauwkeurig is (en lijkt toch niet slecht) pra- we altijd nog over een ver- lil van 1% en dat is dan per week. Voorwaar :n kleinigheid dus. een aoedc kassamedewer- 'ZOoo'N HAAST HEB IK NU OOK NIET ker voor de ondernemer zeer belangrijk is moge duidelijk zijn, dat ook de klant recht heeft op een kassabon die tot op de cent klopt is vanzelfspre kend Iedereen die in een winkel werkt heet verkoper of ver koopster, terwijl iedereen wat anders doet. Als je als verkoper in een su permarkt werkt heb je een heel andere baan dan een verkoop ster bij een juwelier Toch zijn het allebei verkopers en hopen ze allebei dat de klant tevreden naar huis gaat. Als de klant de winkel verlaat met het juiste artikel en het gevoel prettig geholpen te zijn, is de kans het grootst dat hij/zij ook weer terug komt. De belangrijke rol van de verkopers Meestal begm je als aanko- Deze boeiende tak van kera miek stond oorspronkelijk in nauwe relatie tot de theecere monie van de eeuwenoude Zen-cultuur, een oosterse filo sofie en levensbeschouwing, ontstaan in de 14de eeuw Niettegenstaande het feit dat in onze huidige benadering de filosofie achter het begrip RAKLT duidelijk verwaterd is, is het bij uitstek deze vorm van keramiek, die ons laat zien hoe zelfontplooiing mogelijk is voor een ieder die daar voor open staat. We hanteren de meest voor de hand liggende middelen: de primaire ele menten van ons bestaan: aar de, lucht, water en vuur. Het zijn vier vertrouwde elementen voor de keramist, echter bij het RAKLï stoken is hij er totaal mee verbonden en vormt als het ware zelf het vijfde ele ment Door middel van het RAKU stoken kunnen we experimen teren met onze ideeën om zo doende het filosofische aspect van het zelfontploohngsproces te doorgronden. Het begint met een facinerend experiment en onderzoek. Totdat je er langza merhand intuitief mee kunt omgaan. RAKU is een laagbakkend aardewerk, geglazuurd met vooral alkalische glazuren. De werkstukken worden uit de brandende oven gehaald en in water gedompeld, soms nadat ze vooraf in plantaardig mate riaal gelegd zijn om de metaal- oxyden te reduceren en ver schillende kleuren te bewerk stelligen. ANNIE VAN DE ZANDE. Zij is al jaren bezig met ex pressie vormen. Eerst gebeur de dat in monumentale textiel, later in tekenen, schilderen, keramiek in het algemeen en grafischwerk. De laatste tijd is ze in het bijzonder gefacmeerd in het vervaardigen van RAKU keramiek Het RAKU stoken is een eeuwenoude Japanse werkwij ze. Deze nodigt uit tot experi menteren met: aarde, water, vuur en lucht en geeft verras sende resultaten. mend verkoopmedewerker of als verkoopmedewerker. Je zorgt er dan in de eerste plaats voor dat de winkel of de afdeling waar je werkt er goed uitziet. Dat betekent schoon maken, aanvullen, artikelen stapelen of rechthangen of bij voorbeeld vleeswaren voor snijden Aandacht hebben voor klanten doe je in elke winkel maar veel hangt af van het bedienings systeem Zo zijn er winkels waar de klanten naar de toonbank toe komen. de bedieningswinkels, en winkels waar de klanten zelf alles pakken, dat zijn de zelfbedieningswinkels. Waar je ook werkt, je moet je altijd vriendelijk opstellen, hoe lastig sommige klanten ook kunnen zijn, en de klanten zo goed mogelijk adviseren. In de meeste bedrijven is het dus verstandig en vaak zelfs noodzakelijk om veel van de te verkopen produkten af te we ten. Stel je bent verkoper in een winkel waar tv's, koelkasten en dergelijke worden verkocht, dan zal je vaak om advies wor den gevraagd. Dat advies moet je dan ook kunnen geven. Als je in een verf en behang- zaak werkt, zul je de klant ook moeten adviseren en speelt je smaak en creativiteit ook een belangrijke rol. In een kledingzaak vraagt een klant om combinatiemogelijk heden en in een bloemenzaak moet je leuke boeketten kun nen samenstellen Mevrouw Maas neemt ook deel aan de expositie van kunst, geïnspireerd door Ja pan, in de Kelder van het Ge meentehuis. Er is een toenemende be langstelling voor de Japanse Ikebana-bloemschiktechniek in Nederland Via Amerika heeft deze van oorsprong ei genlijk Chinese techniek ons bereikt. Ikebana is een kunstuiting in de zin dat de techniek verwe ven is met de religie (het Boeddhisme), de filosofie en de persoonlijke aard van de mens. Eenvoud van compositie, ge bruik van symboliek, en grote aandacht van zowel maker als toeschouwer, zijn bijzondere aspecten van deze kunst In Japan worden de bloem stukken geplaatst in een nis, dat vroeger dienst deed als huisaltaar, maar tegenwoordig bestemd is voor een kunstvoor werp. De voorwerpen en de bloemstukken worden aange past aan het jaargetijde. Voor de 15e eeuw werd Ikebana al leen beoefend door monniken en priesters. Daarna ook door niet-geestelijken. In Japan volgt men eerst eni ge jaren scholing voordat men Ikebana mag gaan beoefenen. Er zijn in de loop van de tijd meerdere stijlen ontstaan Nog steeds zijn er de scholen waar men leert volgens de oude prin cipes, zoals de Ikenobo-school, maar daarnaast zijn er moder ne stijlen ontstaan, zoals de Moribana-stijl. De klassieke stijl is gebaseerd op de drie-eenheid: aarde, mens, en hemel. In het alge meen geldt dat bij het schikken de natuur geen geweld wordt aangedaan, dat betekent bij voorbeeld geen bloemen uit kassen, geen onnatuurlijke hulpmiddelen enz. it blijkt een bij navolmaakt winkelcentrum te zijn: het inbod is bijna naar volle tevredenheid, winkeliers bieden nice, verkooppersoneel is vriendelijk, maar. de vei lheid laat nog veel te wensen over. Dit is de uitslag van onderzoek van de leerlingen van de Streekschool voor irocpsbegeleidendonderwijs (SBBO) onder de bezoekers de Hamersho/. anneer jc wordt opgeleid or het winkelwerk op de SBO dan leer je veel over de ken die zich binnen een win- afspelen. Deze zijn vaak rkenbaar, want je bent er gelijks mee bezig. ik aar er komen ook aspecten n de orde die minder duide- zijn, zoals de externe pre fatie, de infrastructuur van winkelcentrum, het ver- rgingsgcbied en de kenmer- n van de psument. Hoe kom je daar nu in aanraking winkeliersvereniging De fershof stelde klas detail C, ^komend verkoopmedewer- Irs in staat met deze zaken pnis faken d.m.v. een enquete. 18 februari was het zo ver. voorzien van nulieren ondervroegen de leerlingen in groepjes van twee verschillende bezoekers van de Hamershof Misschien werd u ook ondervraagd Ruim 75 van de ondervraag den is van het vrouwelijke geslacht. De meesten zijn tus sen 15 en 45 jaar oud, waarbij opvalt, dat vooral de leeftijds groep tussen 25 en 35 jaar sterk vertegenwoordigd is. Meer dan 10 km reizen voor een bezoek aan De Hamershof! Afgaande op de reisafstand van de geenqueteerden wonen de meeste bezoekers van de Hamershof binnen een straal van 1 km van het winkelcentrum. Toch kwam er nog 40 bezoekers van verder gelegen woonwij ken, waarvan 12 5 tot 10 km aflegde en 4% nog verder weg woonde. Dagelijks of om de dag naar De Hamershof De meeste bezoekers (57%) ko men twee tot drie maal per week in de Hamershof en 28 komt zelfs dagelijks in dit win kelcentrum De overigen komen wekelijks (9%) of af en toe (6%). De door de ondervraagden meest bezochte winkels zijn in volgorde AH, Hema, Blokker, First Lady en C1000. Toch zou men de overige winkels niet willen missen. Vis en meer mode De meeste klanten zijn tevre den met het aangeboden as sortiment, maar wanneer ze mogen aangeven welke bran ches er mogen bijkomen wan neer de Hamershof gaat uit breiden, dan blijken er nog wel wat wensen te zijn- er is vooral behoefte aan een viswinkel en aan meer modezaken, zowel voor de kleinere als de ruimere portemonnee. Hierbij wordt door velen aangegeven, dat een C A -filiaal een grote wens is. Ook een modezaak, gericht op de jeugd staat op het verlang lijstje. Ruim 30% spreekt de wens uit voor een vestiging van V D Vervolgens blijkt er een grote behoefte te zijn aan een re formzaak en een hobby winkel. Ook mag er een ruimer aanbod komen op het gebied van pla ten, boeken en horeca. Naast uitbreiding van het aan bod pleit ruim de helft voor uitbreiding van de parkeerge legenheid. Gezellig dat het er is! Meer dan 95% vindt het gezel lig winkelen in de Hamershof en een nog hoger percentage heeft de ervaring dat het perso neel er vriendelijk en behulp zaam is en tijd neemt voor de klant. Slechts 5% was ontevre den over de geboden service Onveilige situaties Een volmaakt winkelcentrum. dus, zou de conclusie van de detailklas kunnen zijn, ware het niet dat er toch wat nadelen worden geconstateerd. Hoewel deze niet alleen zaken betref fen die veroorzaakt worden door de winkeliers, zouden de laatsten wel invloed kunnen uitoefenen op verbetering van de volgende punten: bereik baarheid voor minder-validen en de veiligheid voor alle be zoekers en voor kinderen in het bijzonder. De minder-validen blijken ge hinderd te worden door terras sen, slordig achtergelaten fiet sen en reclameborden, maar vooral door fietsers Deze fietsers en bromfietsers blijken de meeste ondervraag den een gevoel van onveilig heid te geven, vooral aan moe ders met jonge kinderen, die ook niet helemaal gelukkig blijken te zijn met de water partij in het winkelcentrum. De winkeliersverenigmg, ge confronteerd met deze laatste opmerkingen, gaf aan dat ge melde problemen reeds enige tijd hun aandacht hebben, en dat er daadwerkelijke oplos singen in voorbereiding zijn. De detailklas sloot de leerzame middag af op de bowlingbaan. Dat zullen we dit jaar nog merken! Al vele jaren is men in de weer om de uitbreiding van het winkelcentrum de Hamers hof voor te bereiden. Opont houd is o.a. ontstaan door pro vinciale plannen om Leusden uit te breiden, als dit was door gegaan zou de Hamershof een andere aanpak moeten hebben. Zoals bekend zal de uitbrei ding aan de zuidzijde plaats vinden. Naast winkeluitbreiding zullen ook woningen en kanto ren gebouwd worden Om ver zekerd te zijn van voldoende parkeerplaatsen zullen par keerdekken gebouwd worden. Tijdens de bouw zullen par keerplaatsen verdwijnen, doch er worden noodparkeerplaat- sen aangelegd. De bouw zal natuurlijk gepaard gaan met het nodige ongerief, maar dat zal zo beperkt mogelijk wor den gehouden Naast winkels, woningen, kantoren komt ook het politie bureau richting Hamershof Al met al een hele ingreep. Wij kijken reikhalzend uit naar de opening in 1994, als het winkelcentrum compleet ge noemd mag worden met een uitbreiding van branches waar behoefte aan is. Ook aan de noordzijde zal een bouw komen en daardoor een beter aanzien van de ach terkant van de winkels, gren zend aan 't Erf. Tevens ligt in het totale plan de bedoeling om eveneens het bestaande win kelcentrum aan te pakken, 't Erf aantrekkelijker te maken en de ingang aan de Hamers- veldseweg Brouwerij te ver beteren. Noemenswaardig is ook dat de gemeente de ondernemers in het totale plan betrekt, waar door men van een prettige sa menwerking is vezekerd, zowel in het stedebouwkundig plan als in het branchepatroon Tenslotte zien wij de afbouw naar een optimale branche mix met vertrouwen tegemoet. Het kloppend hart achter deze uitgave wordt gevormd door Patricia van der Hurk-Van Loozen, Sjaak Baggerman, Joris Kniep en Harry van Schaik (vlnr). De krant is een gezamenlijke uitgave in het kader van de Week van de Winkel', van de OVD, de SBBO en de winkeliersvereniging De Hamershof Het doel is een verbetering van het imago van het werken in een winkel (foto Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9