leusder Krant. legio-gemeenten krijgen ispraak in 'Mediaraad' L D# luldoto hief 'Het Laatste Glas' Sisssl Isssissertjes de schijnwerper L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen Paasversieringen Opbrengst collecte Ik ben hier echt met open armen ontvangen" iensdag 8 april 1992 Pagina 3 ERSFOORT - Het CAI-be- Amersfoort levert (delen het tv- en radiopakket aan laburige gemeenten Leus- Bunschoten/Spakenburg, ;erk, Hoevelaken, Soest en neveld. Door dit 'grens- chrijdend verkeer' krijgt CAl-net in dit opzicht een of meer regionaal karak- Omdat met name wijzigin- in het programmapakket I alleen het Amersfoortse tang. maar ook de belangen de signaalafnemende ge nten raken, vroeg de me- aad het College van B en W mersfoort om advies. Men daarom de mogelijkheid erzoeken om vertegen- rdigers van de betreffende eenten bij de vergaderin- van de mediaraad op het huis aanwezig te laten ten minste als relevante ligingen van het program- takket aan de orde komen, ke status deze vertegen- rdigers zullen hebben t alsdan nader te worden en. Met name vanuit Hoe ken werd regelmatig de geuit om 'mee te kiezen', al omdat het aanbod van o- en tv-programma's nog ds blijft toenemen. gemeenteraad Amers- t nam dinsdagavond 31 maart evenals het College van B en W alle voorstellen uit in het Mediaplan 1992 over, dus ook de vertegenwoordiging van de regiogemeenten. Ver schillende raadsleden noem den dit een goede suggestie, ook mediawethouder M Burg man sloot zich daarbij aan. Het Mediaplan 1992 is het eer ste grote werk van de Media raad, we hopen zo door te gaan. Het voorstel om ook de regio gemeenten mee te laten verga deren is zo belangrijk, dat het zal zeker gebeuren. Inlichtin gen over de status van deze ge meenten zijn op korte termijn te verwachten.' De wethouder noemde de taak van de Media raad in verband met het grote aanbod niet gering, ze advi seerde verder niet te vaak van zenders te wisselen, dat zou al voor de zoveelste keer zijn en dat is niet goed. In dat verband wacht Amersfoort met span ning op de uitkomsten van een groot kijk- en luister-onder- zoek, in april besluit de raad over Omroep Amersfoort. Nu de gemeenteraad Amers foort de aanbevelingen uit het mediaplan heeft goedgekeurd kunnen de overeenkomsten met de programma-aanbieders afgesloten worden Het plan bevat aanbevelingen voor de samenstelling van het via de kabel door te geven pakket ra dio- en televisiesignalen in 1992. Voor Amersfoort zijn dat; Nederland en Duitsland 1,2 en 3. RTL-4, BRT 1 en 2, RTBF (Waals), BBC 1 en 2, CNN, MTV, Discovery Chan- nel/Kindernet. Eurosport. Sportnet, RTL-plus, Super Channel. TV5/Worldnet/ CAI-info, RAI-Uno, TRT (Turks) en Omroep Amersfoort met AC-TV. Verder is er abon- nee-tv Filmnet. Kiezen In de Mediaraad, opgericht eind 1989, hebben momenteel een 8-tal inwoners van Amersfoort zitting. Ze zijn voorgedragen door diverse maatschappelijke instellingen en organisaties te weten de Sportfederatie, de Kamer van Koophandel, de culturele raad ACR, de Raad van Kerken, de Vereniging Huurdersbelangen, Vereniging Eigen Huis, de sa menwerkende bonden van Ou deren en het Humanistisch Verbond. De leden hebben op persoonlijke titel zitting in het adviesorgaan mediaraad, ze hebben geen plicht of recht op last en ruggespraak. Er was dus nog geen relatie met de af nemende buurgemeenten, met het oog op de vele te maken keuzes Het aanbod overtreft HTERVELD - Op zondag- md speelde de Achterveldse >elvereniging Culdota haar le voorstelling van de lier 'Het laatste glas'. We- nm een goed gevulde zaal en lerom een zeer tevreden pu le De spelers vertolkten neen toch wel moeilijke rol ïen thriller die werd ge- even door niemand minder de Engelse toneelschrijver ncis Durbridge. urbndge is en met name sinds de doorbraak van de tele visie in de vijftiger jaren, één van de meest gespeelde au teurs. De inspiratie voor zijn toneelstukken en vooral voor zijn thrillers, vindt Durbridge vooral in de dagelijkse dingen, dus veelal vanuit de kranten berichten. De thriller die Cul- doto de afgelopen twee weken op de planken bracht speelde zich af in Spanje. Het ging over een makelaar die bij een Spaanse vastgoedfraude be trokken raakte. it uit de thriller 'Het laatste glas', gespeeld door toneelvereni- Cu/dofo uit Achterveld, (fotoJan Pit) Er wordt een moord ge pleegd, of is het wel een moord. Iedereen is verdacht en aan het slot blijkt dat de moord geen moord is maar dat het slacht offer zelf in en mes is gevallen. Spanning tot de laatste minuut en een ontknoping die niemand buiten Durbridge zelf had kunpen bedenken. Deze thril ler is als eerste toneeluitvoe ring op de planken gebracht in 1988 door de Koninklijke Ne derlandse Schouwburg en werd uitgevoerd in de stads schouwburg te Antwerpen. Na afloop zag je bij de Cul- dotospelers en speelsters ver moeide gezichten, maar ja wat wil je drie spannende voorstel lingen. Regisseur Joop Bakke- nes vertrok kort nadat het doek voor de laatste keer gevalen met een stevige glimlach op zijn gezicht huiswaarts. De spelers stonden al weer te pra ten over het lezen van een vol gend toneelstuk. Zo gaat dat bij het amateurtoneel, het een is nog maar amper afgelopen of er wordt al weer gedacht aan de volgende voorstelling. Het publiek was tevreden met het getoonde toneelstuk en gaf alle spelers een extra dankbaar ap plaus. Volgend jaar is er weer een nieuw toneelstuk. Een thriller, blijspel of iets anders? de capaciteit van het kabelnet diaplan zich tot de traditionele doorgifte van radio en tv Al lereerst is er de doorgifteplicht voor Ned. 1,2 en 3 en BRT 1 en 2. Deze plicht geldt ook voor de doorgifte van lokale en regio nale omroepen. Duitsland 1 2, en 3 maken ook deel uit van het basispakket omdat deze zen ders sinds jaar en dag via parti culiere antennes te ontvangen waren. De blijvende doorgifte van deze 9 zenders wordt als een vast gegeven beschouwd, namelijk in toenemende mate Daarnaast krijgt het kabelnet steeds meer funkties dan alleen het doorgeven van radio- en tv-signalen, zoals videotex, kiestelevisie, de RNE-proef met meteraflezing, alarmering enz Voor 1992 beperkt het Me- verder worden de modelcon tracten van de landelijke VE- CAI gebruikt. Contracten ont breken met TV 5/Worldnet. RAI-Uno en RTL-plus. Als men deze doorgifte wil conti nueren moeten wel contracten opgesteld worden Wat de Ita liaanse zender RAI-Uno be treft overweegt men momen teel te stoppen omdat deze zen der steeds meer gecodeerde programma's uit gaat zenden. Dat vindt de mediaraad een ongewenste ontwikkelmg, die programma's kunnen, slechts bekeken worden met tussen schakeling van een decoder. De bezwaren van GPV/RPF/SGP tegen RTL-plus liggen op een geheel ander vlak. De 3 verte genwoordigers kregen binnen de gemeenteraad te weinig steun om een amendement zin vol in te dienen. Men kreeg wel één handtekening van Groen Links, op grond van vrouwo- nerende beelden. De wethou der noemde de beelden 'ietwat erotisch getint', maar ze wer den pas laat uitgezonden. Ze noemde het niet de taak van de gemeente te bepalen wat haar inwoners wel of niet te zien krijgen Met RTL-4-tv werd weer overeenstemming bereikt voor 3 jaar, daarvoor ontvangt de CAI 0,25 per abonnee. De overeenkomsten met de mu ziekzender MTV en de nieuws zender CNN eindigen op 31 de cember 1992. ook Kindernet en Discovery gaan nog even door. De adviezen voor 1992 beper ken zich daarom tot de overige zenders, met uitzondering van de Italiaanse zender wil men de contracten verlengen. Sport net mag tot 31 december as het laatste kanaal gebruiken, de verzoeken om doorgifte van het Amerikaanse 'Lifestyle' en de Spaanse zender TVE 1 kun nen daardoor nog niet worden gehonoreerd. De Mediaraad is overigens van mening dat Li festyle weinig 'nieuws' biedt, het verzoek van TVE 1 kan niet gehonoreerd worden om juri disch technische redenen. Ver der wil men de mogelijkheden laten onderzoeken om de doel gerichte zenders, zoals de Turkse zender, op hetzelfde kanaal te laten uitzenden, met name voor de regiogemeenten zou dat een oplossing zijn. Dan hoeft een plaats als Hoevela ken de Turkse zender TRT niet meer uit te zenden, terwijl er volgens de statistieken met één inwoner uit Turkije afkomstig Radio Door het opschonen van het radio-kabelnet komen 4 ra diofrequenties vrij, de media raad kiest voor de klassieke zender Concert-radio, voor de jeugdige luisteraars Power- FM met popmuziek, voor de hele familie RTL-4 radio en tenslotte wil men Omroep Amersfoort een tweede kabel- frequentie toewijzen voor hun uitzendingen gericht op speci fieke doelgroepen. De overige drie laatste verzoeken van Euro Jazz. Hit-radio en Hol land FM vallen daardoor voorlopig buiten de boot, om dat alle 24 kanalen van het ra diokabelnet bezet zijn. Gezien het toenemende grote aantal nieuwe aanbieders overweegt de Mediaraad het bestaande radiopakket aan een kritische beschouwing te onderwerpen. Men vmdt het overigens wen selijk dat het aantal radioka nalen nog in 1992 substantieel wordt uitgebreid. Daarnaast zal de digitale radio de huidige FM-ontvangst naar verwach ting sterk verbeteren, doordat er in de trnsportweg geen sig naalverslechtering meer op treedt, is de weergave gelijk aan die van een CD-speler. Verwacht wordt dat de markt met digitale radiotoestellen pas in 1993 zal aantrekken, nu zijn nog nauwelijks digitale ra dio's te krijgen. Ook de tv-kijkers krijgen steeds meer te maken met ex perimentele uitzendingen via de CAI's in Nederland. Door de verplichting de Nederlandse programma's door te geven, zal dit de nodige net-capaciteit opeisen. Verwacht wordt dat dit de totale huidige capaciteit van 27 tv-kanalen kan reduce ren tot 24 stuks. Naar ver wachting zullen er rond 1996 5 van deze programma's worden aangeboden. Het nadeel is echter dat men voor de verbe terde breedbeeld tv-signalen de 'gewone' tv-toestellen ook niet meer kan gebruiken. De CAI moet daarom waarschijn lijk gedurende een aantal jaren programma's in de huidige en de nieuwe vorm doorgeven, omdat er bij de abonnees twee soorten toestellen zijn. Nu valt de belangstelling voor HDTV en de digitale radio nog tegen, maar de Mediaraad moet ook rekening houden met deze nieuwe ontwikkelingen De begroting van het CAI-bednjf voorziet nu al in een uitbrei ding van het FM-radiopakket tot ongeveer 33 of 35 FM-pro- gramma's. Deze uitbreiding wil de CAI in 1992 uitvoeren, het Amersfoortse net zal echter gereduceerd worden met één FM-programma in verband met de nabuurgemeenten, die ook het FM-pakket afnemen. Deze gemeenten moeten na melijk ook de mogelijkheid hebben om, binnen hun verzor gingsgebied, hun eigen lokale radio-programma aan het pak ket toe te voegen. Alie Bouwman ACHTERVELD - Belangstel lenden kunnen maandag 13 april in De Moespot in Achter veld onder leiding van een des kundige bloemschikken of paasverieringen maken. De kosten bedragen 12,50, waarbij een groot deel van de hulpmaterialen is inbegrepen. De activiteit begint om 20.00 uur en duurt tot 22.30 uur. Inschrijven is mogelijk op vrijdag 3 april, 's middags tus sen 14.00 uur en 15.00 uur in De Moespot aan de Jan van Ar- kelweg. Degenen die niet in staat zijn zich 's middags aan te melden, kunnen donderdag 2 april contact opnemen met Hanneke de Winter, telefoon. 950451 ('s avonds tussen 19 00 uur en 19.30 uur). LEUSDEN - De landelijke collecte ten behoeve van het Nationaal Reumafonds, die in de week van 15 tot en met 21 maart is gehouden, heeft in de gemeente Leusden 14.669,25 opgebracht. Dat is bijna 2.000,- meer dan een jaar ge leden. Leusden-Centrum was daar bij goed voor 10.075,20. In Achterveld werd 2.855,- op gehaald, terwijl Leusden-Zuid met 1.739,05 ook een aardige duit in het zakje deed. Mensen die alsnog geld voor het Reumafonds willen over maken, kunnen dat doen op postgiro 324 of bankrekening nummer 70.70.70.848. (advertentie) Voor mode t/m maat 63. Hossonweg 72 Stoulonbu'0. 033-940844 WocnsdogmxJdag goslotbn VtyJag koopavond VOLOP PARKEERRUIMTE brije Jonker nieuwe ouderenwerker bij de WOL 1EUSDEN- In de voor- Jolige kleuterschool de Wip Wap heeft naast een wfterspeelzaal en een jon- wrenwerker nu ook een \derenwerker, onderdak Yvonden Marije Jonker is hds 1 april aangetreden I dienst van de WOL Wel- wn Ouderen Leusden ziet warmee een oude wens in yvullmggaan Ze be- Vnkt nu over iemand die Vtaat moet worden Jacht beleidszaken te vol- te adviseren en te Tordineren. Iets wat bij Yftoenemend aantal ou- Yen en daarmee steeds jpompliceerder worden - ft zorg hard nodig was. liMa nje Jonker is per 1 Tr'l- v°or twintig uurper ek aangesteld door de L. Haar salaris kan den betaald uit ge- ent elijke subsidie, ds haar benoeming op ebruan een feit werd, heeft ze zich proberen te orienteren op de vele in stellingen waarmee ze in Leusden te maken heeft. Op haar eerste echte werk dag, afgelopen maandag, kon ze haar nieuwe kan toorruimte betrekken In de voormalige kleuter school is het oude speello kaal aan haar toegewezen. Voorlopig zullen de bezoe kende ouderen het moeten doen met toiletten op kleu terhoogte, waartegenover staat dat ze kunnen spelen met de luxe gemetselde watertafel. De kantoorinrichting wordt binnengedragen en Marije Jonker kan even la ter voor het eerst achter haar eigen bureau plaats nemen. Voor deze baan was ze werkzaam als ago gische medewerker. Een functie waarvoor ze, zoals ze zelf zegt, veel moest luis teren naar de mensen. Ma rije Jonker:Luisteren, met de bedoeling de moge lijkheden en krachten in de mensen te ontdekken waarmee ze zelf aan de slag kunnen. Geloven m eigen capiciteiten en aanwezige kwaliteiten zelf ontwik kelen is wat mij boeit en waarik me ook in Leusden mee bezig zal houden. Verder kan ze over dat wat van haar verwacht wordt nog weinig zeggen. „Eerst ga ik mij bekendmaken bij alle directeuren van de verzorgingstehuizen bij voorbeeld, bij de wethou der en het hoofd van de af deling welzijn en iedereen die binnen deze gemeente iets te maken heeft met ou derenbeleid. Ze denkt dat haar taak vooral zal bestaan uit het zitting hebben in de ver schillende overlegstructu ren, het adviseren naar aanleiding van beleidsza ken maar ook het signale ren van ervaringen waar mee veel ouderen te maken hebben. Het verzinnen van leuke activiteiten voorde ouderen is niet haar eerste zorg, al sluit ze het inci denteel niet uit. „Ditkan toor bijvoorbeeld mag van mij best een ontmoetings punt worden We gaan hier vergaderen en wanneer daartoe aanleiding of mo gelijkheden bestaan kan dit hier best uitgroeien tot een trefpunt. Bij de WOL- boom verandert niets. Wel zal ik regelmatig overleg hebben met de medewerk sters daar. "Ze begint en thousiast aan haar nieuwe functie. „Ik ben hier echt met open armen ontvan gen. Mijn eerste indruk van het bestuur van de WOL is dat men plezierig en open met elkaar om gaat Laat ik zeggen dat we blij zijn elkaar gevonden te hebben en dat stimuleert. Naast haar werkzaam heden als ouderenwerker in Leusden geeft de m Baarn woonachtige Marije Jonker een aantal uren les aan de kaderopleiding in Utrecht voorzieken-en- bejaardenverzorging. Daar hoor ik weer een hele andere kant van de problemen waarmee oude ren te maken hebben. Daar heb ik te maken met vaak erge jonge mensen, hier vooral met de aktieve ou- deren en de beleidsmakers. Dit lijkt me een aardig evenwicht om een goed beeld te kunnen krijgen. Afspraken overeen op nieuw in te voeren spreek uurzijn nog niet gemaakt. Voorlopig kan een ieder die met de ouderenwerker kennis wil maken naar haar toestappen iti het kantoor in de WIP WAP of een afspraak met haar ma ken via de WOL. Marianne van den Anker Sissssers is ceu rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heelt u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Vandalen heb je in soorten en maten. Dat mag genoegzaam bekend worden verondersteld. Zo zijn er van die klieren van een jaartje of tien, die er genoegen in scheppen vuilnisbakken leeg te kiepen, schroeven los te draaien, fietsen te vernielen en dergelijke. Heel vervelend allemaal, maar sinds Dik Trom en de opvoc- dingsdeskundige Spock worden dit soort akkefietjes over het algemeen met de mantel der liefde bedekt en afgedaan als 'kattekwaad' en 'noodzakelijke fasen in het proces van volwassen worden'...* '...Een ander soort vandaal is al een flink eind op weg naar de volwassenheid en heeft de innerlijke drang om de juist ontdekte eigen persoonlijkheid aan de maat schappij bekend te maken. Dit over het algemeen wat oudere type vandaal bediend zich niet zelden van spuitbus en verfkwast om het nieuw verworven terri torium met aan kunst grenzende uitingen op muren en ramen af te bakenen. 'Graffitv' heet dat met een goed Nederlands woord...' '...En dan is er nog een meer kwaadaardig soort van daal, dat de gemeenschap op hoge kosten jaagt met schijnbaar zinloze vernielingen. Niet zelden vormen juist openbare gebouwen, zoals scholen, het mikpunt van deze adolescenten...' '...Hoe het ook zij, vandalisme vraagt om actie, harde actie, van het gezag. Ook op het gemeentebuis zitten de beleidsmakers niet stil om het fenomeen een halt toe te roepen, c.q. binnen de perken te houden...' '...Neem nou de vernielingen aan scholen, die hand over hand toe lijken te nemen. Bij het in kaart brengen van dat specifieke probleem stuitte de ambtelijke dienst op een geheel nieuw soort vandaal, dat nog nergens eerder was gesignaleerd...' '...Het gaat om een soort vandaal met een uitgespro ken voorkeur voor houten gebouwen, zoals de plaat selijke Montessorischool. Toch gaat het niet om het gebruikelijke soort 'ratten', zoals vernielzuchtige jon geren weieens in de volksmond worden betiteld. Inte gendeel, de ambtenaren doelen op een geheel andere soort uit het dierenrijk. Een soort, niet groter dan een mestkever... '...We citeren uit een voorstel aan de gemeenteraad: „Door het bestuur van de Montessorischool is gemeld dat er mogelijk sprake is van de HUISBOKTOR in de school. "De bestrijding van de door het diertje veroor zaakte overlast kost een kleine 300,-. En nu komt het: de gemeente wil de kosten van de bestrijding van het diertje dekken uit de post VANDALISME...' '...En u maar zeggen dat ambtenaren niet creatief zouden zijn!...* '...Nog even terug in de tijd. Een paar weken geleden spraken we op deze plaats onze verbazing uit over het feit dat een sportclub zich opwierp als sponsor van een jazz-optreden in De Hakhorst. Tennisvereniging LTV Leusden werd in een persbericht genoemd als één van de geldschieters die het optreden van 'BubblinToor- op en zijn ritmische vrienden' mogelijk maakte. Uit gerekend een sportvereniging, terwijl die meestal zelf de markt op moeten om extra fondsen te verwerven om hun nobele doelen te bereiken... '...Uit tal van telefonische reacties werd duidelijk dat we één en ander toch niet helemaal goed hadden begrepen (of dat het persbericht aan duidelijkheid te wensen overliet)...' '...Niet LTV Leusden trad op als sponsor van het jazz-orkest, maar Henk Post. En voor de enkeling die Henk Post niet kent; Henk is commercieel uitbater van enkele Leusdeuse café's of gelijksoortige lokalen, zoals de kantine van de LTV Leusden. Vandaar het misverstand. Wij hopen dat dat hierbij uit de wereld '...Als je iets organiseert en je wilt succes hebben, dan moet je in een persbericht waarin een bepaalde acti viteit wordt aangekondigd wervend te werk gaan. Dat lijkt de afdeling Leusden van het Rode Kruis goed te hebben begrepen... '...Op 7 november van het afgelopen jaar hield het Rode Kruis voor de eerste keer in Leusden een bloe- dafnamc-avond. In Achterveld is dit al jaren een groot succes, maar in Leusden wilde dit tot nu toe nog niet van de grond komen...' '...Toch overtrof de opkomst van de Leusdenarcn de stoutste verwachtingen van de organisatoren. Bijna 400 inwoners gaven gehoor aan een oproep, die in een huis-aan-huis verspreidde brief werd gedaan. Dat leverde een kleine 200 liter bloed op, waar het Cen traal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst in Amsterdam goede dingen mee doet. Zo wordt uit het bloed ondermeer de zogenaamde 'stollingsfactor VIII' bereid, waarmee hemofilie-patiënten (lijders aan bloederziekte) kunnen worden geholpen... '...Afijn, de actie wordt wegens succes geprolongeerd en 16 april aanstaande kunnen vrijwilligers tussen 18 en 70 jaar een halve liter bloed afstaan voor het goede doel. Uiteraard streeft de organisatie naar een min stens even groot aantal deelnemers als de vorige keer. Alleen hoe bereik je dat als het nieuwigheidje eraf is? „Door de herhaling en het koffie drinken na de bloe- dafgifte ontwikkelt zich een belangrijk sociaal gebeu ren", schrijft het Rode Kruis wervend. Wie na zo'n oproep nou nog thuis kan blijven, mag het zeggen...'

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3