Panorama Lisiduna .Leusder Krant. Wijkzuster Lydia van Kalkert stopt er na veertig jaar mee dronken van het talud L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen ergwandelen etsen met SSD Vacture in Leusden-Zuid wordt opgevuld door collega's Etalageruit H E M A De normaalste zaak van de wereld. Nieuws uit de verenigingen Lijdensverhaal Volkssprookjes Bloedinzameling Koffieconcert Haantje Pik „Het is hier een paradijsje" oensdag 8 april 1992 Pagina 5 IUSDEN - Op donderdag- Dnd 9 april aanstaande rdt een informatie-avond >r bergwandelaars georga- eerd door de commissie Sti- ilering Sport Deelname usden in samenwerking t de Nederlandse Berg- irtvereniging regio recht. avond is met name be- md voor mensen die in de ranties de bergen opzoeken daar wandelen, klimmen of uiteren. Enkele onderwer- die in het info-programma orkomen zijn de voorberei- ig op de vakantie/gebied- formatie. kleine tochten, erdaagse tochten, hutten- >ruik, veiligheid, kleding, rusting etc. Tevens biedt de jnd de mogelijkheid tot het lien van vragen, informatie-avond van don- 9 april wordt gehou- in de Korfzaal van de irthal De Korf, de Smidse 1 Leusden. Aanvang is 20.00 it en duurt ongeveer tot ÏL30 uur. De kosten van toe- g (inclusief een gratis jje koffie) bedragen 2,50 persoon. Dit bedrag dient ast en contant bij binnen- nst te worden betaald. >r meer informatie over avond of over andere rtactiviteiten van de com- isie Stimulering Sport dname. kunnen belangstel den contact opnemen met ifdeling sportzaken van de leente Leusden, telefoon- nmer 961691 (alleen tijdens itooruren). USDEN - Iedere woens- ochtend (van 9.15 tot 11.15 en woensdagmiddag van 0-16.00 uur organiseert de imissie Stimulering Sport lname een wekelijkse sactiviteit. De ochtend- ip maakt fietstochten van e uur op een voor iedereen vaardbare snelheid. De Idaggroep is met name be nd voor de 'echte' trimfiet- 'ster die wat grotere af- ïden afleggen met een ho ste snelheid. lartplaats van deze fietsacti- lit is 00 ïn a rleic echt weer geeft Smit uitleg de diverse aspecten van 'ietsen. (trim-)fietsen wordt het Ie jaar door gehouden met indering van de maanden jen augustus. De kosten be ten, evenals de meeste an- activiteiten van de com- >ie SSD, 2,50 per persoon ;eer. meer informatie over fietsactiviteit of over an- sportactiviteiten van de missie Stimulering Sport name kunnen belangstel en contact opnemen met fdeling sportzaken van de eente Leusden, telefoon- imer 961691 (alleen tijdens tooruren). LEUSDEN - Na bijna dertig jaar als wijkzuster in Leus den-Zuid werkzaam te zijn ge weest neemt Lydia van Kalkert op 29 april in De Mof afscheid van haar patiënten. Bijna zes tig jaar is zij dan. en nog steeds, deze laatste weken, gaat zij met veel liefde en plezier naar haar patiënten toe. Zuster Van Kalkert is bijna veertig jaar in de verpleging werkzaam ge weest. De verregaande veranderin gen in de gezondheidszorg ma ken het zuster Van Kalkert iets makkelijker om afscheid te ne men. Voor haar was de combi natie werken met bedlegerige patiënten en jeugdgezond heidszorg de fijne kant van haar beroep. De afwisseling om naast soms zwaar zieke pa tiënten, het gezellige zuigelin gen- of kleuterbureau te bege leiden vindt zij heel belangrijk. Volgens de nieuwe richtlijnen moeten de zusters öf jeugdge zondheidszorg öf thuiszorg gaan doen. Lydia zegt daar over: Alles wordt anders in het kruiswerk. Je moet nu gaan kiezen. Ik vind de combinatie juist zo goed Om het zwaardere werk van het curatieve aan te kunnen, heb je het vrolijke van de jeugdgezondheid echt nodig. Voor mij in de plaats komt geen nieuwe wijkzuster. De andere zusters nemen ieder een ge deelte over en er is een nieuwe wijkziekenverzorgster aange steld voor 80 procent. Volgend jaar wordt alles weer anders. Veranderingen Het is voor iedereen nu onzeker wat er gaat gebeuren. De regio Utrecht is druk bezig met een reorganisatie. Baarn, Soest, Spakenburg. Woudenberg overal gaat het veranderen". ,,Hoe het allemaal gaat wor den, weet ik niet. Het is nu al krap Dat merk je. Nu ik weg ga krijgen mijn collega's het nog drukker. Door de zware werk druk, die is echt heel hoog, worden mensen ziek. De span ning en onzekerheid over het hoe en waar. Waar tussen ze dadelijk moeten gaan kiezen bijvoorbeeld, dat is zo moei lijk. Een wijkzuster is echt van alle markten thuis. Aan de an dere kant, als je alleen jeugd- LEUSDEN - Een voorwaar delijke celstraf van twee we ken, drieduizend gulden boete en een rijontzegging van ne gen maanden, waarvan zes voorwaardelijk. Dat kreeg een 48-jarige man uit Leusden donderdag door de Utrechtse politierechter opgelegd omdat hij onder invloed van alcohol het talud van de afrit Leusden van de A28 was afgereden. et ongeval gebeurde in mei orig jaar 's avonds tegen tien uur. Volgens de verdachte remde een automobilist voor hem plotseling. Om een bot sing te voorkomen probeerde de Leusdenaar in te halen Daarbij raakte hij de linker berm en gleed na een overdre ven stuurcorrectie rechts van het talud. Vanaf 's middags drie uur had de verdachte zes of zeven fles jes bier gedronken, zo ver klaarde hij. De bloedproef wees uit dat de man een alco holpromillage had van 2,01, ruim vier keer meer dan het maximaal toegestane promil lage van 0,5. Politierechter mr. G. van Ham wees erop dat een getuige had verklaard dat er geen voorlig ger was geweest. De officier van justitie, mr. J. van Hout, veronderstelde dat de drank wel degelijk de oorzaak van het ongeluk was. "Met een dergelijk hoog promillage kan geen mens nog fatsoenlijk rij den", aldus de officier. Van Hout eiste naast de voor waardelijke gevangenisstraf een boete van 1500 gulden en een rijverbod van twaalf maanden, waarvan vier voor waardelijk Daarbij hield zij er rekening mee dat de man nooit eerder is veroordeeld voor een dergelijk delict en dat hij de alcoholverkeerscur- sus heeft gevolgd. Rechter Van Ham besloot tot een kor ter rijverbod, omdat de ver dachte zijn rijbewijs nodig heeft voor zijn werk. LEUSDEN - Onbekenden heb ben in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een slijterij in het winkelcentrum De Biezen- kamp een etalageruit inge gooid Uit de etalage verdwe nen flessen wijn en wijnglazen De totale schade beloopt meer dan duizend gulden. gezondheidszorg zou gaan doen of alleen thuiszorg, dan verlies je een stukje van je an dere eigenlijke taak." „Wat ik wel heel erg zal mis sen zijn de kleintjes Kleuters vind ik zelf heerlijk om mee te werken Dat vind ik zo'n leuk stukje van mijn werk. Vooral als ze lekker dwars zijn. Moe ders die het zweet uitbreekt, en ik zit daar heel nuchter tegen aan te kijken en dan zie ik het gebeuren. Ik zeg niet dat ik ze zelf zou kunnen opvoeden want dat is heel iets anders. Of je nu vijf minuten kijkt naar een kindje of er emotioneel mee gebonden bent. is natuurlijk een groot verschil. Een ander kijkt heel nuchter tegen jouw kind aan en ziet wat er speelt. Hoe sommige kmderen hun moeders gebruiken. Dat vind ik soms heel leuk om te zien En ach, het worden toch allemaal andere individuen." ,.Ik heb nu moeders met kin deren op het bureau die ik vroeger zelf als baby en kleuter heb gezien. Weet je wat ik ook zo gezellig vind, de herkenning naar mij toe van de mensen hier. Zelf heb ik geen kinderen gehad. Vroeger toen ik in de verpleging ging, was het alle maal natuurlijk heel anders. Je werkte lang en was intern. We hadden een tien uur durende werkdagen, daarna was je be kaf. Je had geen tijd om kennis te maken met een leuke man ,,Ik wilde graag op dansles, maar ondanks dat dat in mijn vrije tijd zou zijn, kreeg ik geen toestemming. Ik wilde dat graag met een vriendin gaan doen. Helaas kreeg er maar één toestemming. Omdat ik oudste was, moest ik er gewoon zijn En dat was veertig jaar geleden heel gewoon. De meisjes van nu zouden dat niet accepteren, maar toen was dat heel nor maal. Ik mocht natuurlijk wel op mijn vrije dag naar mijn ou ders of zo. Ik heb er geen spijt van hoor dat het zo gegaan is, en dat ik niet getrouwd ben. Ik kan alles kwijt aan mijn men sen hier. Daar kan ik over kloe ken." Pleegkinderen ,,Ik heb nooit aan eigen kin deren gedacht toen ik jong was. Wat ik wel graag had gewild was pleegkinderen. En dan het liefste een heleboel. Maar of ik dat ook had gekund weet ik niet. Bij cursussen moet je vaak meedoen met een rollenspel, ik ben dan meestal de moeder Daar bak ik dus niks van. Ik kan de kinderen niet aan, ze lopen over me heen. We hebben dan natuurlijk wel heel veel lol Vooral als de anderen pu bers spelen. Weet je wat ook zo opvallend is, vroeger werd je wijs in je werk of in het huwe lijk. Nu zijn ze al wijs op de lagere school." „Ik heb alles geleerd van al mijn mensen. Alle levensfa cetten zijn eigenlijk in mij ge goten Je vangt overal wat op. Als jonge vrouw heb ik al de gekste dingen meegemaakt. Ik kwam ooit bij een mevrouw op kleuterbezoek, toen werkte ik nog in Rotterdam, die hevig verontwaardig en in tranen was over de dagen die aange kruist waren op een kalender. Ze vertelde: 'moet je kijken op die kalender daar staan de da gen van mijn buurvrouw op'. Ik merkte aan haar dat dat heel erg was. Ik begreep er niks van en dacht het zal wel erg zijn Ik liet haar merken dat ik het ook erg vond. Later kwam ik er achter dat op de kalender stond aangegeven wanneer die vrouw haar man met de buur vrouw naar bed ging. Zulke dingen snapte ik echt niet Ik kwam voor die kleuter, niet voor haar persoonlijke proble men Ik spreek dan over de vijftiger jaren." Alcohol „Nu wordt je veel gecon fronteerd met vrouwen die al cohol gebruiken. Dat komt heel veel voor Niet alleen hier in Zuid maar in heel Leusden. Dat is echt een probleem. Vooral vrouwen vanaf een jaar of veertig Die de hele dag door drinken. Dat is heel triest. Ik denk dat het begint als een ge woonte Later hebben ze het niet meer in de hand. Het gaat vaak fout door eenzaamheid. Je vindt het overal Getrouwde vrouwen, gescheiden of wedu we. Het zijn er zoveel. Het is heel moeilijk om daar weer bo venop te komen Wij proberen ze te helpen Vaak worden deze mensen ook ziek „Gezondheid is lichaam en geest samen. Het is voor mij wel een voordeel geweest dat ik veel mensen ken. Je stapt er dan makkelijker op af als je iets signaleert. Dat wil niet zeggen dat het altijd werd geaccepteerd, als ik er over be gon. De meeste mensen met een alcoholprobleem ontkennen dit. Dat is heel jammer en maakt de hulpverlening veel moeilijker. Het alcoholpro bleem wordt ook steeds erger naar mate de gemeente uit breidt". „Ik heb hier een lage drem pel. Mensen die problemen hebben komen zelf ook mak kelijk naar mij toe. Vaak heb ik hier gewandeld met vrouwen die thuis de deur uit waren ge lopen omdat het ze allemaal wat te veel werd. Relatiepro blemen bijvoorbeeld horen niet bij mijn werk maar wel bij de kinderen. Als het met de ou ders goed gaat, gaat het met de kinderen ook goed. Dat wil niet zeggen dat ik de voor alle pro blemen een oplossing weet. Maar ik weet wel de weg naar andere hulpverleners En soms is een luisterend oor al ge noeg." Leusden-Zuid zal Lydia van Kalkert en haar in zovele jaren verworven wijsheden missen. Een ding weet iedereen m Zuid, op zuster Van Kalkert heeft niemand ooit tevergeefs een beroep gedaan. Maar, of zij echt stil zal gaan zitten om van haar pensioen te genieten en alle dingen te doen waar ze nooit tijd voor had, is de vraag. Anjo Obbens (advertentie) Mickey- of Minnie Mouse lunchbox met drinkbeker /"V LEUSDEN - Op uitnodiging van de afdeling Leusden van de katholieke plattelandsvrou wenorganisatie (KPO) zal de heer Telder aan de hand van beelden, platen en kunst uit kloosters, gebrandschilderde ramen en muziek uit de Mat- thaus Passion van Bach en de Messiah van Handel het lij densverhaal vertellen De bij eenkomst wordt gehouden in De Kom, naast de katholieke kerk en begint om 20.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. LEUSDEN - 'Oude wijsheden in volkssprookjes' is het onder werp dat mevrouw Wouter- sen-van de Weerden zal aan snijden op de afdelingsavond van de afdeling 'Zuid' van de Nederlandse christenvrou wenbond De bijeenkomst, die dmsdag 14 april zal plaatsvin den. wordt gehouden in Het Trefpunt, naast de hervormde kerk aan de Arnhemseweg. De aanvang is om 19 45 uur. Be langstellenden zijn welkom. LEUSDEN - De succersvolle bloedinzamelingsactie die het Rode Kruis 7 november orga niseerde, krijgt donderdag 16 april een vervolg Bloeddonors tussen 18 en 70 jaar zijn tussen 19.00 uur en 21.00 uur welkom in De Korf om een halve liter bloed af te staan. Het bloed zal onder meer worden gebruikt voor de pro- duktie van 'stollingsfactor VIII', een stof die van levens belang is voor lijders aan he mofilie (bloederziekte). LEUSDEN - In de serie koffie concerten op de zondagmiddag treden 12 april de fluitiste Anne-Marie van de Berg en de pianiste Janine de Leeuw op in de muziekschool aan de Ei kenlaan. Het duo, dat zich spe cialiseerde in muziek van de afgelopen honderd jaar, zal on der meer werken ten gehore brengen van Hendrik Andries- sen, Rudolf Escher en Willem Pijper. De toegangsprijs bedraagt 7,50. Jeugd tot 18 jaar, CJP- houders en 65-plussers betalen 5,00. De toegangsprijzen zijn inclusief een kop koffie ACHTERVELD - In het kader van het naderende Paasfeest zal in Achterveld vrijdag 10 april de traditionele Haantje- Pik optocht plaatsvinden. De optocht begint om 11.15 uur bij bakker Schouten, waarna een rondgang door het dorp zal worden gemaakt. Naam: Guy Dilweg Beroep: eindredacteur Franciskaans maandblad Bekend als: stichter Franciskaans Milicuklooster Stoutcnburg Favoriete plek: „De houtwal op het terrein van kasteel Stoutenburg" „Dit plekje is voor mij het mooiste plekje van het landgoed rond het voormalige kasteel Stoutenburg. Hier kom ik echt tot rust. Ik loop hier weieens als iets me dwars zit. En hier voel je dat gewoon van je af vallen. Het leertje de zaken te relativeren. Het is aan de ene kant een hele beschutte plek, intiem bijna, terwijl je er dwars doorheen het weidse landschap in de omgeving ziet. Op dit punt is ook de sloot langs de wal goed te zien. En water fascineert me sowieso. Het is zo nederig en tegelijk de bron van het leven. Het zoekt altijd het laagste punt in het landschap, als wil het daarmee uitdrukken niet op te willen vallen." „We hebben dit landgoed met een aantal mensen ruim een jaar geleden gehuurd van de Franciskaner monniken. Ik gaf hier regelmatig cursussen en hoorde tot mijn schrik dat het gebouw te koop zou komen. Want wie kunnen zoiets tegenwoordig nog betalen? Het rijk wellicht, of een advocaat of iets dergelijks. Voor het landgoed zou dat waarschijnlijk het einde hebben betekend. Daarom hebben we toen het plan opgevat om een alternatief te ontwikkelen en daaruit is deze leefgemeenschap ontstaan." „We zitten hier met een aantal mensen, die vanuit een religieuze achtergrond opnieuw binding met de natuur willen krijgen. Vanuit die visie proberen we dit landgoed te onderhou den. Overigens is de signatuur van de mensen die hier wonen en werken heel verschillend en oecumenisch van aard Maar de opvattingen over 'respect voor de natuur en de schepping' zijn hetzelfde. Overigens klinkt het allemaal meer hoogdravend dan het in de praktijk is We werken hier gewoon hard om in ons levensonderhoud te voorzien, op milieuvriendelijke wijze. En op dezelfde manier proberen we dit prachtige landgoed te onderhouden en waar mogelijk in ere te herstellen." „Mijn belangstelling en liefde voor de natuur is voornamelijk in kloostertuinen tot ontwik keling gekomen. Ik ben zelf Franciskaan en tijdens mijn opleiding verkeerde ik veel in kloosters, vandaar. Voor die tijd zei de natuur me helemaal niets Ik weet nog goed hoe gefascineerd ik raakte toen ik voor het eerst van nabij zag hoe een boom in blad kwam, begon te bloeien en langzaam een peer begon te ontstaan. Dat dat zo werkte; daar had ik nog nooit bij stilgestaan." „Het is prachtig om hier te mogen werken. Zeg nou zelf, het is hier toch een paradijsje? En is het geen wonder dat uit aarde, een beetje licht en water zoiets prachtigs kan ontstaan7 Daar kan je je alleen maar over verwonderen en een diep respect voor koesteren Maar genoeg gepreekt! We moeten weer aan het werk

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5