Leusder Krant Het weer in eigen regio Wanten stoppen Latijns-Amerikaanse dag levert ruim zesduizend gulden op KPJ haajt tonnen aan oud ijzer op II .Bijstands^0"*]. Hl moeten "tnWtoeKom- git resteren in a Achterveldse jeugd loopt voor dorp in Brazilië Afval verbranden Onhandige trucker Groepswonen voor ouderen Hoofden van éénouder gezinnen Meningen Hoofden van éénouder gezinnen Woensdag 8 april 1992 Pagina ACHTERVELD - Afgelopen zaterdag was het rond de Sint-Jozefkerk in Achterveld een drukte van belang. Er werd door de Missie Ontwikkelings samenwerking en Vrede en de Solidariteitswinkel een La tijns-Amerikaanse dag geor ganiseerd. Hierbij waren de drie Achterveldse scholen be naderd en gevraagd werkstuk ken in te leveren, die betrek king hadden op dit onderwerp. Van deze werkstukken werd een tentoonstelling gemaakt. Samen met de sponsorloop brachten de schoolkinderen ruim zesduizend gulden op, waarvoor een maismolen voor een dorp in Brazilië zal worden gekocht. De stoutste verwachtingen werden overtroffen Er kwa men fraaie werkstukken bin nen: kleurplaten van de klein tjes, plattegronden van Brazi liaanse dorpen,angstaanjagen de maskers, Braziliaanse schoenen, etenszakken en nog veel meer prachtige voorwer pen. Alsmede orginele Brazi liaanse en door inlandse india nen vervaardigde artikelen, die beschikbaar werden ge steld door Ds. Hans Procee uit De Glind en tot voor enkele jaren predikant in Brazilië. Al deze spullen werden tentoon gesteld in het Parochiehuis van de kerk. Het geheel werd met een soort van quiz en een dia reportage verduidelijkd. Vele vrijwilligers waren de avond ervoor en zaterdagmorgen al vroeg in de weer het geheel in goede banen te leiden Vanaf het moment dat de tentoon stelling geopend werd was het was het direct al gezellig druk. In het dorp overstemden de antieke ralley-auto's, welke deelnamen aan de Tulpenral- ley, en grommende tractoren van de KPJ-jongeren, die een oudijzeractie hielden, regel matig de conversaties. De vrij willigers werkten echter on verstoorbaar door Immers de opdracht was zoveel mogelijk geld bijeen te brengen voor het doel van deze actie, een mais molen en eventueel een mais- opslagplaats bestemd voor de bewoners van het plaatsje Va- lenca in Brazilië. Tussen 10.00 uur en 12.00 uur werd er in het centrum van Achterveld door een tiental kinderen op haast traditionele wijze aan het winkelend pu bliek gevraagd tegen een klei ne vergoedmg hun schoenen te laten poetsen. Velen vonden dit de manier om vlak voor het weekende hun schoenen glim mend te krijgen. Enkelen von den het risico te groot en gaven geld zonder dat de schoenen ook maar aangeraakt mochten worden. Een klant vond zijn schoenen zo mooi dat hij niet de gevraagde gulden, maar zelfs vijf gulden aan de schoe nenpoetser gaf Een jongeman had in zijn vrije tijd een aantal puzzels ge maakt en verkocht deze op de tentoonstelling aan belang stellenden en gaf de opbrengst aan het beoogde doel. Een an dere jongen kon vanwege een verjaardag van zijn beste vriend niet meelopen met de sponsorloop en hoorde bij thuiskomst van de gezelligheid en de grote opbrengst. Hij bood zijn moeder aan het resterende weekeinde allerlei klusjes in en om huis te doen tegen betaling uiteraard en gaf de opbrengst eveneens aan het goede doel. Zo zie je maar, 'de jeugd heeft de toekomst' Sponsorloop In de middag werd er door de jeugd van Achterveld een sponsorloop gehouden, ook ten behoeve van voornoemd doel. Een kleine honderd jeugdigen werden omstreeks 14.00 uur weggefloten teneinde zoveel mogelijk rondjes te lopen en de daaraan verbonden gelden binnen te halen voor de organi satie Het midden terrein van de kerktuin was opgefleurd met enkele kramen waar de jeugd en ook de ouderen kon den balgooien, pijl en boog- en geweerschieten en zelfs hoefij zer gooien Vooral dit laatste bleek voor velen een te moeilij ke opgave te zijn. Zoniet echter de sponsorloop. Op een ronde vlak om de kerk kon men naar hartelust zijn rondjes afwer ken. Onder de loop schonk de We reldwinkel gratis limonade. Na afloop kregen de vermoeide deelnemers een ijsje van cafe taria De Berken en een zakje popcorn van boekhandel Vos van 't Hoekje De winnaar van de maiskorrelraadpot werd Petra Voorburg uii Achterveld, die de inhoud het dichtst bena derde en een haaryerzorgings- pakket van Haarmode Sabina Na een snelle telling bleek de jeugd het fenomenale bedrag bijeen te hebben igelopen van 4600 gulden. Als je daar het geld van de schoenenpoetsers, de opbrengst van de kraampjes, de maiskoreels- raadpot, de vrij gift-ton en de verkoop van de wereldwinkel en koffie, koek en limonade- schenkers bij optelde, was is de totale opbrengst ruim 6200 gulden Een prachtig resultaat De maismolen voor het dorop Va- lenca in Brazilië zal er inder daad komen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STOUTENBURG - Een 49-ja- nge inwoner van Stoutenburg is woensdag op de Stoutenbur- gerlaan op heterdaad betrapt bij het verbranden van kunst- of f en, zoals delen van een koel kast De man overtrad daar mee milieuwetten. Het kwam de dader op een proces-verbaal te staan iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiitiiiiiiii LEUSDEN - Een onhandige vrachtwagenchauffeur heeft vrijdagavond voor de nodige opschudding gezorgd op een parkeerplaats bij het squash- centrum De Groene Zoom. Bij het manoeuvreren met zijn truck met oplegger raakte de man drie auto's en een lan taarnpaal. De auto's werden daarbij zwaar beschadigd. Aan de hand van getuigen verklaringen kon de doorgere den chauffeur, die in dienst bleek te zijn van een Fries be drijf, later worden aangehou den. de man verklaarde van het voorval niets te hebben ge merkt ACHTERVELD - De KPJ hield afgelopen zaterdag haar jaarlijkse oudijzer-dag. De KPJ-ers gingen op tractoren met grote aanhangwagens letterlijk de boer op om het oude en overtollige ijzer, zink en koper. Het spektekel was al op de vrijdagavond begonnen. Een twaalftal trekkers was al vroeg in Achterveld en wijde omgeving op pad. Volgens insiders is daar al meer dan 25 jaar geleden mee begonnen. Op deze dag werd het oudijzer verzameld op het parkeerterrein van het Kerstenssport- park, waar het in containers werd gesorteerd. Dit uitsorteren gebeurde ook met de rubberbanden, oliën, plastics, accu's en andere millieu-onvriendelijk stoffen. Ieder jaar wordt er erg veel op deze manier opgehaald Voor de KPJ is het een welkome aanvulling van de clubkas. Dat vele routes via het Achterveldse buitengebied lopen behoeft geen betoog. Bovendien hebben de boeren zelf deze actie in vroeger jaren op touw gezet. Overigens was er ook binnen de bebouwde kom van Achterveld veel aanbod van oud ijzer. Volgens bestuurslid Jolanda Rutte is er veel opgehaald, doch was de opbrengst zeker de helft lager dan vorig jaar. Mevrouw Van Leeuwen-de Jong wijst de redactie van de Leusder Krant op een onzorg vuldigheid in de aankondiging van een informatiebijeen komst, zoals dat vermeld stond in een artikel over het project 'Groepswonen van ouderen' in de krant van vorige week. De informatiedag over het project 'groepswonen van ou deren' voor 55-plussers, zal plaats hebben op woensdag 15 april in 'de Kom' achter de RK kerk aan de Hamersveldse- weg. De middagbijeenkomst begint om 15.00 uur. Wie dan verhin derd is wordt graag verwacht om 20.00 uur 's avonds (dus er is niet, zoals abusievelijk ver meld stond in het artikel van 1 april over ons project, één bij eenkomst van 3 tot 8 uur). Er is een videofilm, uitge breide informatie met teke ningen en fotomateriaal, en enkele leden van een al func tionerende groep in Amers foort vertellen van hun woon- ervaringen en beantwoorden uw vragen. Een hartelijk welkom voor be langstellende 55-plussers! Ph. van Leeuwen-de Jong Rietgors 24, Leusden. De werkgroep 'Vrouwen in de bijstand Leusden' reageert op een artikel in de Leusder Krant van 25 maart, waarin Tine Sib- bing aan het woord komt over een onderzoek dat zij deed naar de positie van bijstands moeders in Leusden. Vanuit de werkgroep 'Vrou wen in de bijstand Leusden' komen wij met bijstandsvrou wen in contact en ja, ze hebben geen bordje om hun nek en de tijd van een belastingplaatje met een gat erin, aan hun fiets, is ook voorbij. Wij ontmoeten elkaar en allen hebben wij één ding gemeen: Allen zijn wij het hoofd van een één-ouder gezin. Wij zien vrouwen, die iigiuke de C'"»emanV naar Redactie Leu®aeó831 JT Leusden aan de studie zijn zonder de garantie, dat er straks een be taalde baan is. Vrouwen, die zich vol enthousiasme wijden aan vrijwilligerswerk Vrou wen, die hun handen vol heb ben aan een dubbele taak. Vrouwen, die emotioneel aan de grond zitten. Vrouwen, die zich aan de bijstand ontwor steld hebben. Vrouwen in en om bijstand, die allerminst een beetje zouden zitten te ve geteren. Eigenlijk blijkt, dat ook mevr. Sibbing de zorgarbeid die vrouwen verrichten niet ziet als arbeid en dat is jam mer. Zou je als vrouw geen ei genwaarde kunnen hebben, wanneer je geen betaalde ar beid verricht? Heb je als hoofd van een één-oudergezin dan al niet een dubbele taak, waarbij nu ook de taak van het kost winnerschap komt? Wij zien dus nu drie taken op schou ders van bijstandsmoeders rusten. Zou je als vrouw geen eigenwaarde kunnen hebben, wanneer je geen betaald werk verricht7 't Kan misschien wat toevoegen... en het goede voorbeeld voor de kinderen7 Toen ik dat las heb ik me maar even achter m'n oren gekrabd en dacht: Zouden er kinderen uit één-oudergezinnen zijn die een baan ambiëren in een uit kering? Vergeet niet dat er kinderen van bijstandsmoe ders zijn die met de nodige kreukels het leven in gaan. Leuk en goed werk, passend bij de mogelijkheden. Fijn, dat ze dat zegt. Ook wij zijn van mening, dat het vrouwen eerder zal lukken aan een be taalde baan te komen, die bij hun interesse's en mogelijkhe den past en waarvoor zij een opleiding hebben mogen en kunnen volgen De term 'ar- beidsmarktrelevant' is een ob stakel dat je goed kan dwars zitten Zijn er voldoende banen voor al deze kostwinsters, waar mee zij kunnen voorzien in een eigen volwaardig be staan? Waarbij ook nog tijd en energie overblijft voor zorgar beid, je gezin, jezèlf? Het wordt dringen op de arbeids markt* alle RWW-ers, ABW- ers, WAO-ers, allochtonen en niet te vergeten gehuwde vrouwen. Zijn er voldoende banen, waarin vrouwen tot aüuma üeeü i £v hun 65-ste kunnen blijven functioneren en pensioenrech ten kunnen opbouwen of ko pen7 (De VUT-regeling ver dwijnt nogwel) Hoeveel mannen halen tegen woordig nog de eindstreep? Wij zeggen ook tegen vrouwen met nog kleine kinderen: Meid, snuffel al eens wat rond. Dwingen kun je niemand. De werkgroep 'Vrouwen in de bij stand Leusden' heeft wèl haar zorgen over de toekomst van de hoofden van één-ouderge zinnen. Het woord 'moeten' vanuit Den Haag en gemeente zal zeker een rol spelen, het woord 'willen' eveneens, maar aan het woord 'kunnen' mag zeker niet voorbijgegaan worden. Namens de werkgroep 'Vrouwen in de bijstand', Aly Veldhoen, Walstro 23, Leusden Monica Attevelt reageert op een artikel in de Leusder Krant van 25 maart over de positie van bijstandsmoeders in Leus den. Attevelt weet uit eigen er varing hoe moeilijk die positie is en stelt vanuit die weten schap een aantal vragen over de praktische problemen die een moeder in de bijstand te genkomt. Twee jaar geleden heb ik ge probeerd om uit de bijstand te komen, maar raakte uitgeput. Want naast je werkdagtaak heb je nog een taak, nl. thuis. En dan kom je in een soort machts-conflict terecht met je kinderen. Hoe verover ik tijd op de tijd die eigenlijk mijn kinderen toekomt? Kinderen leggen volkomen terecht een claim op je. Als zij aandacht vragen, moet daar op gerea geerd worden. Doe je dat niet, dan bestaat het gevaar dat ze zonder zelfvertrouwen op groeien. We moeten uiterst zorgvuldig met het belang van het kind omgaan. Het zijn im mers de volwassenen van de toekomst! Maar in dit interview lijkt aan dit belang te worden voorbij gegaan. Tine zegt hierover: „opvallend was dat veel vrou wen de situatie zoveel moge lijk willen laten lijken op het traditionele patroon". Mijn vraag is dan: En is daar dan iets mis mee? Ook al is de vader in huis verdwenen, je rol als moeder blijft hetzelfde, je krijgt er zelfs iets aan toege voegd. Overleg met een part ner is er vaak niet en keu* het belang van het kind, ten veelal alleen geno worden. Maar al deze dingen heeft' al kunnen lezen, want reactie van de werkg 'vrouwen in de bijstand'! ze persoonlijk in de bus g( gen. Of zij een voorbeeld haar kinderen is, door uil uitkerings-circuit te k moet nog blijken als haar deren volwassen zijn. IJ loof dat de christelijke tijen in Leusden niet de b« ling hadden om de vrou thuis te houden, je hebt nc tijd de vrije keus. Deze tijen hebben mijns inziens remmende functie, in maatschappij die bezig individualisering sterk U vorderen. De arbeidsnn heeft tot nu toe geen en concessie gedaan aan werknemer met kindi slechts het openen van ches. En wat doen we meti zieke kinderen, en als a kantie hebben? De arb markt blijft als vanouds 1 t ioneren. Dat Tine stelt dat een standsvrouw zich bij moet oriënteren vind recht. Want een 'baantje' 40 uur per week, terwijl vaak niets meer oplevert een uitkering Plus alle zakelijke kosten die er bij men om je kinderen ondi brengen. In de praktijk het niet zo gemakkelijk te om er uit te komen. Het moeizaam worstelen om gepaste opleiding te vi die gefinancierd wordt het arbeidsbureau. Als je keuze gemaakt hebt, krij te horen, „mevrouw uw opleiding is te hoog, maar wat anders". En wat gevonden hebt wat j( past, dan wordt het niet) goed, want een HBO- ding langer dan 2 jaar, niet En dan het vooruit; als je geen gepaste baai| vonden hebt, je door de van de overheid het eej veau lager moet zoeken je eerst ook wilde). Daarom zie ik tal van uiti ken van Tine Sibbing j tiel tik op de kop van bijst.c| vrouwen. „Vrouwen liever een cursus astrole dan een typecursus Uit ring kan ik vertellen dat; 'gezellige' cursus mij heefj holpen om over mijn gi heen te kijken. Een t; sus mocht niet. Noch van| arbeidsbureau, noch sociale dienst. Ten slotte| ik een cursus van de voli sen-educatie gevolgd, betalen was. Wat ik bij tall emancipatievraagstukkejj merk, is dat de zorgarbeid| waarloosd wordt. Laat overheid eerst iets doen vrouwen meer 'waarde' te ven, door hun zorgarbeid te waarderen, bv. door vel ging van de kinderbij: Want je moet nu heel wat dienen wil je de 'zorg' uit den geven. De suggestie Tine doet om een omt< vrouw aan te stellen juid toe. Want dat er nog vee! daan moet worden in Leu en in den lande blijkt nu weer. Monica Attevelt, Leusden 'Als de sleedoorn begint te knoppen, moet de boer de wanten stoppen'. Zo vertaalde een van mijn me dewerkers de vorst van het afgelopen weekeinde. Toen daalde vooral in de nacht van zaterdag op zon dag het kwik op veel plaat sen beneden het vriespunt, vooral aan de grond. Het advies tot het stoppen van de wanten werd door onze voorouders gegeven, aan gezien het in april soms nog onaangenaam koud kon zijn buiten de deur, ze ker in de vroege ochtend als men op pad ging om te melken Treffender als bo ven kan de grilligheid niet worden weergegeven, want april strooit regel matig met nawinterse ver schijnselen als de natuur juist aan het voorjaar gaat ruiken. Een prachtig voor beeld daarvan vormt het jaar 1978 In de nacht van 10 op 11 april 1978 bij voorbeeld, begon het bo ven Zeeland te regenen bij een temperatuur van maar iets boven nul graden. Spoedig daarop ging de re gen over in sneeuw en in de loop van de ochtend werd in Renesse een sneeuw hoogte gemeten, die ex treem mag worden ge- noemd, zeker gelet op de tijd van het jaar. Er werd anderhalf tot twee deci meter sneeuw opgetekend en in het Noordhollandse Bergen meer dan een deci meter. Zacht weer was aan deze kou-inval voorafge gaan en zo kon opnieuw worden vastgesteld dat de spreuk: 'April doet wat hij wil', vaak opgeld doet. Op dit moment lijkt de winter in Scandinavië een soort tweede jeugd te bele ven, want vanuit het hoge noorden rollen dagelijks ijzige temperaturen van de telex. In het Finse Sodans- kyla gleed het kwik eerder deze week tot -24 graden onderuit en er werd op dat station nog 98 cm sneeuw gemeten. Overigens lag op de Broeken in de Harz, ook nog 1 45 meter sneeuw en ook in het Sauerland werd nog een witte hoed aange troffen, hoewel de winter sportmogelijkheden er na genoeg zijn verdwenen Maar weest u gerust, de thermometer komt bij ons geleidelijk aan in een wat betere vorm te verkeren. Maandag werd de basis gelegd, door een meer zuidelijk gerichte stro ming. De zon werd echter flink dwarsgezeten door wolkenvelden, maar de temperatuur liep op de meeste plaatsen op tot 11 graden. Een depressie naderde Ierland en een front ervan gaf aanleiding tot flink wat regen boven Engeland. Het depressie-systeem trok via de Kanaalzone naar het zuidoosten en liet ons nagenoeg ongemoeid. Wel verhuisde de wind naar de zuidoosthoek en dat gaf de thermometer al wat meer speelruimte. Voor de komende dagen is een hogedrukgebied van belang, dat zich vanuit Scandinavië naar het zuiden laat afzakken Het ligt morgen nog iets ten noorden van ons land, zo dat de wind in de oost tot zuidoostehoek blijft. Er wordt droge lucht aange voerd, waarin de tempe ratuur tot 15 graden kan oplopen. Vrijdag ligt het hogedrukgebied praktisch boven Nederland, zodat er niet veel zal veranderen. De Duivenkervel is een eenjarige plant met een rechtopstaande stengel en afwisselend geveerde bladeren. Een bijzonder heid aan de plant is, hoe wel de bloemen in de korte spoor aan de achter kant nectar bevatten, de meeste insekten daarvoor geen enkele belangstel ling hebben. In de meeste gevallen vindt dan ook zelfbestuiving plaats. De plant, die hoewel beho rende tot de papaverfa milie geen melksap be vat, kan men vinden op bouwland, ruigten, weg bermen en braakliggend terrein. De rose bloemen hebben een opvallende donkere top. De bolvor mige vruchten bevatten één zaad. De wetenschappelijke naam is Fumaria offici nalis. Fumaria stamt af van het Latijnse woord fumus, wat rook bete kent Vele oude volksna men wijzen in dezelfde richting, ofschoon daarbij ook de aarde een rol speelt: Eertroock, Eerts- rooc, Ertroich. In de Flora van Albertus mag- nus van 1250 heet de plant Fumys terrae: aardrook. Ook over de grenzen ko men we dezelfde volksna men tegen, Duitsland Er- drauch. Frankrijk Fumée de terre en Engeland Earthsmoke. Voor de ver klaring van die naam zijn veel pogingen gedaan die echter geen van alle erg overtuigend overkomen. De enige verklaring die nog enigszins aanneme lijk is, heeft betrekking op de donkere toppen van de bloemen, die bij de Rankende duivekervel met de gele bloemen nog meer opvallen dan bij de Gewone duivekervel, door rook uit de aarde veroorzaakt zou zijn. De soortnaam officinalis wil zeggen: in de apotheek ge bruikt. De naam Duive kervel kreeg zij omdat duiven de zaden graag eten en door de gelijkenis van de bladeren met die van kervel. In de Oudheid werd de plant als zeer genees krachtig beschouwd, maar vindt tegenwoordig weinig toepassing meer. Duivekervel bevat een aantal alkaloiden, als mede bitterstof en hars. De plant werd gebruikt als bloedzuiverend mid del, om grijzende ogen', staar, te genezen en bij huidklachten. In de ho meopathie behandelt men eczeem met verse, bloeiende planten Vroeger beweerde men dat tovenaars en heksen, door de plant in hun of fervuren te werpen, door de rook onzichtbaar wer den. Een goedkoop schoonheidsmiddel voor vrouwen was de bloem pjes in melk of wei te ko ken en hiermee het ge zicht te wassen. Daarvan kreeg men blozende wan gen. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 8