Ouderbesturen haken af Europa komt tot leven in Keistad Leusder Krant Ruim 2000 gokverslaafden Vormgevers Zelfhulpgroep voor Anonieme Gokkers van start Scheiding leidt tot breuk Amersfoort druk in de weer voor het Steden Forum ZESHONDERD PER DAG AMERSFOORT - Myranda van Zelm wil in haar Kunst en Des ign-winkel werk tonen van jon ge kunstenaars. Zij sloot bij het Steden Forum aan door elf Bel gische vormgevers uit Hasselt te vragen speciaal voor deze gelegenheid iets voor het inte rieur te ontwerpen. De resulta ten zijn vanaf deze week tot 31 mei te zien bij van Zelm aan de Kortegracht nummer 9. Myran da van Zelm: „Het kunstenaars collectief LABO koos voor het thema Schaakmat. Schaken als creatief proces. Schaakmat als stelling in letterlijke en figuur lijke zin. De werkstukken staan op een speciaal ontworpen on dergrond, in de bijbehorende positie." Van de kersverse 'proto's', is de lijm en de verf amper droog. Van een ogenschijnlijk simpel kleedje, via een maanvormig nachtkastje tot een ingenieus theeservies op sokkel. Myran da van Zelm: „Ik zou willen dat dit theeservies in produktie kwam. De combinatie hout en roestvrij staal, de vormgeving en de creatieve manier waarop de elementen zijn samenge voegd, verdienen het." In de houten theekan, passen drie roestvrijstalen bekertjes en drie schoteltjes. Het geheel hoort als kunstvoorwerp op een bijpassende houten openge werkte sokkel. Katrin Serneels ontwierp het. Patrick Reuvis maakte lampjes. Gebaseerd op fietskoplampen op muziekstan daards. André Gotal bleef het dichtste bij het thema. In zijn 'omlooptafer, een opbergmeu- bel, is de loper uit het schaak spel herkenbaar. De brievenbus van Huub Ber ger met zeefdruk op het deurtje van staal messing en alumi nium, het bergmeubel met ver wisselbare wandjes voorzien van magneetjes van Jo Klaps, de spelletjes tafels, het houten linnen wagentje voor de vuile was van Simon Jones en het 'inzichtlampje compleet met röntgenfoto. Ze laten allemaal zien dat normale gebruiksvoor werpen heel bijzonder kunnen zijn. Myranda Zelm „Een inte rieur is iets exclusief van jezelf, puur persoonlijks. Het is niet goedkoop maar hier staan geen vazen die in het gootsteenkastje komen te staan. Met èn zonder bloemen zijn ze mooi om naar te kijken. Hetgeen in deze expositie te zien is, is éénmalig. Gemaakt door jonge vormgevers. Nog niets in produktie genomen. Niets trends. Met mooie dingen bezig zijn is een geluk, stimu leert. Daarom wil ik niet alleen laten zien maar ook verkopen zodat het bij de mensen thuis komt." MERSFOORT - Het moment dat et Stedenforum met de eerste tonen tan de speciaal geschreven ope- ingscompositie zullen klinken, ma- ert met rasse wschreden. In de Jo- anneskerk oefenden vrijdag de ko- >n voor het eerst samen met het O-orkest voor de openingscere- jnie. In het ACCU-gebouw jrken de zes buitenlandse kunste aars gedreven aan hun kunstwer- sn. Afgelopen zondag ontmoette T het Ierse straattheatergezelschap 250 Amersfoortse figuranten, die hun 'monsterproduktie' zullen doen. Dat is maar een greep uit vele, vele aktiviteiten, waarvan voorbereidingen in volle gang Vanaf 22 april gaat het Amers- irtse Stedenforum van start. De imende twee weken maakt de Stad ersfoort een rondgang langs een ital Amersfoortse deelnemers de zeer Europese manifestatie. ^oor uitstapjes hebben de buiten- idse kunstenaars eigenlijk geen d. Natuurlijk willen ze graag naar msterdam, Rotterdam, en de musea tar ze willen ook laten zien wat ze innen. Marij Schurink, die het pro- amma coördineert verklaart het llemma. „Zes weken is een ver- hnkkelijk korte tijd om iets goeds te aken. Allemaal zijn ze erg gedreven, willen perfect werk kunnen laten in' Daardoor komt het randpro- amma een beetje in de knel. We ellen alles nu maar uit tot na de ope- ing van de expositie." CCU Een dilemma dat ook voortkomt uit aft verschillende manieren waarop s'.ii§en gewend is kunst te bedrijven, ire Vicens uit Spanje is stomver- d over de Nederlandse open- iid. „In Spanje werk ik in een geslo- atelier. Een klein achteraf kamer- uft zonder raampje. Het idee dat men- V.jSen naar mijn werk komen kijken ibjiordat het af is en niet met de bedoe ling het te kopen maar gewoon om het bewonderen is voor mij een open- ig. Het contact tussen de kunste- s die elkaar critiseren en inspire- ïs mij volkomen vreemd. Heerlijk. t kun je werken zonder direkt aan commerciële belangen te denken, 'at de overheid hier stimuleert en >sidieert is echt heel goed." Van ije mist hij bijna uitsluitend de zon. (voormalige) Oost-Duitsers uit itsdam hebben eveneens hun ver uitgesproken over de be uenissen van de Nederlandse irheid. Mist de Catalaan in zijn land e organisatiestructuur, de Duit- verbazen zich over het verlenen mogelijkheden zonder voorwaar- over inhoud. Deen Helge Gunge verklaart de lerlande kunstbeleving, met m het roder de ruimtelijke sculptures als .Nederland is zo vol met men- i. Je ziet dat de ruimtelijke ordening >rdacht moet zijn. Men moet hier •1 van alles organiseren. Men moet •lossingen vinden." Hij bewondert combinaties van open en gesloten •hitectuur waarin de mensen hier ruimte vinden." Hij maakt sculpturen. Thuis in De nemarken van graniet, brons of steen. Hier van gips en klei. „Het zijn geen menselijke figuren. Toch tonen ze een houding, een emotie, een beweging." verklaart hij. Of hij geïnspireerd is door Amersfoort durft hij nog niet te zeggen. Dat moet achteraf blijken. Zijn verblijf hier ervaart hij, net als zijn vijf collega's, als een interessante breuk met de situatie waarin hij zat. De gele genheid krijgen om in een nieuwe omgeving te werken is een luxe die zij zich normaal gesproken niet kunnen permitteren. Geïnspireerd ,Je laat je werk en je thuissituatie achter en begint aan iets heel nieuws. Dat geeft een heerlijk vrij gevoel." Allemaal zijn ze vernieuwende kun stenaars, zonder gebeitelde namen. Hetgeen betekent dat zij m hun eigen land op de een of andere manier de kost moeten verdienen naast hun werk als kunstenaar. Zes weken eten, onderdak, goed atelier en veel be langstelling schept, vinden zij, ver plichtingen. AJO anders „We zeggen wel eens dat het met helemaal af hoeft te zijn maar daar zijn ze het niet mee eens. Ze werken kei hard door," weet Manj Schurink. Van daar dat Pere Vincens vele uren steekt in zijn paneeltjes. Mary Waters minitieus tracht haar enorme schilde rij af te knjgen dat zich nu al heeft laten inspireren tot een muziekstuk. Lothar Krone uit Potsdam zich terug getrokken heeft m een kapel om zijn ruimtelijk werk te maken en zich niet laat storen. Tijdens de exposities zullen de re sultaten, na zes weken werken in Amersfoort, van de twee Duitse, een Deense, een Spaanse en twee Ierse kunstenaars te koop zijn. Wie weet wat in Amersfoort zal blijven. Marij Schurink „Bij het uitwisselen van infor matie valt op dat we in Nederland anders met kunst en kunstenaar om gaan dan m de landen waar deze men sen vandaan komen". Hamshire „Hier zijn we minder gelikt, mogen we ons als kunstenaar laten zien zon der op verkoopwaarde te hoeven be roepen, is er veel georganiseerd en weinig voorgeschreven. Of het werk van de buitenlanders iets zegt over de stijl van kunst bedrijven in him land, is moeilijk te zeggen. Wij zien in de mol lige vrouwen met druiven in de goud bruine gloed, geschilderd door Mary Waters wel wat Iers. Zijzelf ontkent dit en benadrukt haar onafhankelijke po sitie." Toch zie je achter de sculpturen van Helge Gunge, het groene weidse Denemarken. In volledige symphoniebezetting oefent het Amersfoorts Jeugd Orkest met het koor Vox Jubilance uit Hoeve laken en Soli Deo Gloria uit Amers foort. Het orkest zal tijdens de ope ningsceremonie het speciaal door Paul Stouthamer voor deze gelegen heid gecomponeerde stuk ten gehore te brengen. Het door hem geschre ven muziekstuk is zeker niet makke lijk. Bij de eerste repetitie van de ko ren met het AJO blijkt wel hoe veel van de medewerkers gevraagd wordt. Maar ook de imponerende indruk die het maakt. De jonge muzikanten zijn geconcentreerd en gedreven enthou siast voor wat anders dan het 'klassie ke'. De veelal oudere koorleden oefe nen met enige terughoudendheid, maar zijn al spoedig onder de indruk van de combinatie van hun zangstem men en de arrangementen van hobo's en violen. De christelijke oratonum- koren kunnen zich geinspireerd voe len door de bijbeltekst Romeinen 8 welke door de componist als thema is verkozen. Zijn motivatie luidt „Ik vond de in spiratie in de meest geliefde zang tekst van mijn overgrootmoeder. Deze tekst beschrijft het leven in alle hoogte en dieptepunten. Het werd mijn emo tionele bron. Ze beantwoordt volgens mij de meest fundimentele vraag. 'Kan geweld sterker zijn dan de wil om door liefde voor God in vrede met elkaar samen te leven?" Het eindre sultaat is totaal anders dan Mozart of kerkmuziek maar het ligt mooi in het gehoor en heeft een eigentijdse klank. Een van de koorleden zei na afloop van een repetitie tegen de dingent Peter den Ouden, tevens organist „Ik vond het in het begin niet zo vreemd. Maar ik zing het met liefde." De viering van het 30-jang jubileum moet door de vele aktiviteiten van het AJO een jaar opschuiven. Behalve de openingsceremonie bij het Steden Fo rum op 22 april in de Sint Joriskerk, staat een verblijf in Engeland op het programma. In Hampshire zal men vier concerten geven waarbij ook het stuk van Paul Stouthamer op het pro gramma staat. Het acht stemmige koor voor de openingsceremonie telt ruim honderd leden, net iets meer dan het AJO. Het jeugdorkest omvat negentig muzi kanten van 14 tot en met 26 jaar. Daar bij zingen vier solisten Friekojan Hool- boom, Nienke Oostenrijk, Hans Wij- ers en Garry Boyce. In de koren zitten mensen die in het algemeen tientallen jaren ouder zijn. Allemaal hebben ze er veel voor over om mee te mogen doen". Vice-voorzitter Broekstra heeft dit nog niet gezegd of hetbewijs wordt geleverd. Monique Tieman maakte met haar klasgenoten een excursie naar Brussel. Om half acht kwam de bus in Amersfoort terug. Snel de viool gehaald om even voor acht uur. sorry een beetje te laat, aan de repetitie mee te doen. Bijna memand zegt af of laat zich verontschuldigen. „We hebben heel wat eindexamen kandidaten die midden in de schoolonderzoeken en de tentames zitten. Toch komen ze," zegt Broekstra. „Wij hebben te maken met het beste deel van de jeugd. Ze zitten allemaal op muziekles. Die voor waarde stellen we. Naast de oefenin gen, die ze daarbij moeten maken, hebben ze de opdrachten van ons. Uren studeren dus." Nelleke Veenhuizen, voorzitter en volgens Broekstra door Sinterklaas benoemt tot 'moeder van het orkest' bevestigt dit. „Tot onze grote voldoe ning zien de kinderen het als een eer om toe te mogen treden tot ons orkest. Bij de audities die we houden zijn ze vaak erg zenuwachtig en zo gelukkig wanneer ze kunnen komen. AJO is echt een kweekvijver voor veel or kesten in Nederland." „Zoals de muziekschool een kweekvijver voor ons is." vult Broek stra haastig aan. Enthousiasme, gezel ligheid en samen werken om tot een perfect eindresultaat te komen, stra len van de repetitie af. De koorleden knjgen snel respect voor de jonge muzikanten.„De jeugd compenseert het gebrek aan ervaring en techniek met inzet en oefening," weet Broek stra. Zoals de koorleden hun amateur- status compenseren met inzet en erva ring. Op 22 april vindt 's middags om 16.00 uur een openbare repetitie, in de Joriskerk, plaats waar het publiek gratis mag komen luisteren, 's Avonds is de besloten openingsceremonie. Marianne van den Anker - de Valck I de Johanneskerk vinden de repetities plaats voor de openingsceremonie. 'Ti driehonderd mensen werken aan de uitvoering van een speciaal voor deze genheid gecomponeerd muziekstuk, (foto: Hans Verhorst). Bij Van Zelm exposeren elf Belgische vormgevers interieurstukken die zij speciaal voor de Steden Forum manifestatie ontwikkelden. Het leidende thema was 'schaakmat', (foto: Hans Verhorst). AMERSFOORT - De ouderbesturen van de kinderdagverblijven De Uk- kenburg en De Tovertriangel stap pen op. Ze hebben geen vertrouwen meer in de overkoepelende organi satie de Stichting Federatieve Kin dercentra (SFK). Ze hebben het laat ste jaar vertegenwoordigers in de struktuurcommissie gehad, die was ingesteld door het algemeen be stuur van de SFK om te onderzoeken naar welke kant de SFK zich zou dienen te ontwikkelen. Maandenlang hebben ze aan een struktuurnota gewerkt, en ze zijn zéér teleurgesteld dat de SFK nu zo snel een inhoudelijke draai maakt. De gemeente zegde toe op een later tijdstip op deze Struktuurnota terug te komen en huurde het bureau 'Twijn- stra en Gudde' in om te zien welke verbeteringen konden worden aan gebracht. Er rolde een onderzoeks rapport uit, dat naar de mening van Tovertnangel-voorzitter Carole Som broek haaks staat op wat de SFK en de ouderbesturen in de struktuurcom missie hadden geformuleerd. Carole Sombroek: „Een belangrijk punt is, dat de peuterspeelzaal en de kinderopvang bij Twijnstra en Gudde uit elkaar gaan, wat nu door de ge meente als voorwaarde wordt ge steld. Een van de uitgangspunten m de door óns opgestelde Struktuurnota is, dat deze twee bij elkaar moeten blij ven omdat dat belangrijk is voor de toekomst en de continuïteit. In beide zijn namelijk inhoudelijke bekwaam heden aanwezig, waardoor het onzin is om daar twee aparte stichtingen van te maken". „Een ander punt waarmee wij moeite hebben is de manier waarop het geor ganiseerd moet worden. Twijnstra en Gudde stelt voor om dat op een de centrale manier te doen. Er is altijd een bestuur geweest van vrijwilligers die het werk naast hun volledige ba- nen deden terwijl er tegelijkertijd steeds meer crèches en peuterspeel zalen bij kwamen. Daarom hebben wij m de Struktuurnota gepleit voor een professionele organisatie Twijnstra en Gudde doet dat ook, maar die zegt: laat de macht bij het vrijwilligersbestuur liggen. Die knjgt de taak om alle voorwaarden van be j leid te formuleren, goed te kijken of alles wordt uitgevoerd en een en an der dan ook nog te toetsen. Wij stellen ons een bestuur op afstand voor met boven de kinderdagverblijven en peuterspeelzalen tweeeneenhalve formatieplaats om gemeenschappelij ke dingen te regelen en beleid te ontwikkelen". Er is ook nog verschil van mening over om hoeveel formatie het zou gaan. Nu zit er op centraal niveau ook anderhalve formatieplaats inclusief de acquisitie voor de bednjfsopvang èn het sekretanaat. Twijnstra en Gud de stelt voor om dat te verdelen rich- I ting kinderdagverblijven die dan zelf standige eenheden moeten zijn, en voor een deel ter ondersteuning van j) het bestuur. Maar die anderhalve for matieplaats mag gelukkig wat de ge meente betreft ook op centraal mveau zijn. Wij ervaren echter als vervelend dat de gemeente een opdracht heeft geformuleerd niet met een open ein- I de maar: kijk wat er nodig is, Twijnstra J en Gudde, maar het mag niet meer i dan de bestaande formatie kosten. I Twijnstra en Gudde gaat er dan ook I; vanuit dat dit niet anders kander halve stappen wij op!" Anco Mali maatschappij zegt Frans, „In veel ge zinnen wordt aandacht bepaald door veel zakgeld en beloningen voor hoge raportcijfers. Voor echte aandacht, luisteren, iets samen doen is geen tijd. Deze drang naar materialisme en het terugwerpen op individualisme wekt de indruk dat men alles alleen moet redden en het met veel geld gemaakt heeft. Men leert landen om geen fou ten te maken maar vergeet dat ze fouten moeten kunnen maken." Als het aan Frans ligt verdwijnen alle eenarmige bandieten uit de laag drempelige horeca, zoals patatzaken. Waar ze wel aanwezig zijn, zouden ze 'gebruiksvriendelijker' moeten wor den. Door ze alleen te voeden met dubbeltjes en met een langere 'short odds'. „Die apparaten zijn zorgvuldig psychologisch doordacht. Ieder spel duurt precies zeven seconden. Pre cies de tijd welke nodig is om span ning op te bouwen, maar een goede overweging wel of niet doorgaan, te AMERSFOORT - „Gokken is heerlijk. De wereld lijkt even stil te staan. Je hebt er alles voor over om de werkelijkheid te ontlopen. Je verliest je zicht op waarden. Beseffen dat je verslaafd bent en waarom is moeilijk. Mensen die uit ervaring kunnen spreken, begrij pen dit en kunnen helpen met betrokkenheid en zonder opgeheven vingertje." Frans weet waar hij over praat. Hij heeft na een moei zaam proces leren accepteren dat hij verslaafd is aan het gokken. Nu heeft hij een nieuw doel in zijn leven. In Amersfoort is hij gestart met een zelfhulpgroep, daarbij geruggesteund door de Stichting Anonieme Gokkers Oost-Nederland en financieel gesteund door de gemeente. „Een gokker herken je niet. Hij ruikt met naar drank, hij blijft gezond. Gok kers zijn vaak hele aardige, sociale mensen die schijnbaar zorgeloos, veel geld verspelen. Ze lijken alles onder controle te hebben. Vaak doen ze groot om met te laten merken hoe klein zij zich voelen." Frans was net zo. Jarenlang strooide hij zijn omgeving zand in de ogen, bekent hij nu. Deson danks wil hij niet met zijn achternaam m de krant. „Ik moet aan mijn om geving denken. Wanneer ik in het openbaar met bekenden herken wordt kunnen zij voor gokverslaafden worden uitgemaakt. Dat wil ik mijn omgeving niet aandoen. We zijn im mers anonieme gokkers." Na een ver blijf van een half jaar in een afkick centrum en een aantal vervolg-cursus- sen wil hij zich voor zijn lotgenoten inzetten. Zijn negatieve ervaringen moeten een nut krijgen. Hij weet het. „De meeste mensen raken verslaafd aan gokken omdat ze met zichzelf overhoop liggen. Ze vluchten voor hun onlustgevoelens en compenseren met gokken. De maat schappij lijkt immers voot te schrijven dat men pas mee te telt wanneer geld kan rollen. Daarom ga je door bij ver lies èn winst. Achteraf heb je berouw". „Het schuldgevoel bezorgt je een gevoel van minderwaardigheid. Daar aan denken is te moeilijk. Je houdt je groot, speelt om niet na te hoeven denken. De omgeving knjgt een ver keerde indruk van die gezellige jon gen met blijkbaar geld m overvloed. Hij is in feite eenzaam. Houdt zich met liegen en bedriegen overeind terwijl hij steeds meer verliest, zowel m geld als in respect van zichzelf en van de omgeving." Door deze vicieuse cirkel heenbreken is moeilijk. Toegeven dat je verslaafd bent is een begin. Daarbij kan een confrontatie door de omge ving helpen. Er afkomen is een lange weg. „Dwangmatig gokverslaafden moe ten ook lichamelijk afkicken. De span ning produceert endofine. Een stof te vergelijken met herome. Zweten en beven zijn het gevolg." De zelfhulp groep van Anonieme Gokkers wil hel pen. Niet alleen gokverslaafden, hun ouders of partners. Voorlichting moet iets duidelijk maken over mogelijke oorzaken, verleidingen en waar men hulp kan vinden. Samenwerking met professionele hulpverleners moet lei den tot wederzijdse deskundigheid. Over de invloeden van ouders en verhinderen. Het geven pnjsjes en pnjzen heeft daar ook mee te maken. Iemand die voor het eerst speelt en wint, wil nog een keer. Verslaafden j zoeken het systeem." Half mei gaat de hulpgroep officieel van start. „Gemiddeld is anderhalf tot j twee procent van de bevolking gok verslaafd. In Amersfoort schatten wij 1 het aantal op 2000. De meeste functio neren nog m de maatschappij, hebben een baan, zitten op school. Een kern van tweehonderd vooral jongeren is dwangmatig verslaafd. Zij vervallen tot kleine criminaliteit, gaan ruet meer naar school en hebben problemen thuis. Bij deze groep horen ongeveer veel Marokkaanse jongeren. We wil len speciale moeite doen om ze te bereiken." De subsidie is gebruikt om folders te drukken, wil men een spreekuur starten, preventieprojecten opzetten voor scholen en een 7 x 24 uurs be reikbaarheid opzetten. Frans als ini tiatiefnemer werkt vooralsnog alleen. Hij wordt geruggesteund door de Stichting Anonieme Gokkers Oost- Nederland en het CAD m Amersfoort. De werkwijze om met behulp van dit initiatief van de verslaving af te ko men, lijkt op die van Anonieme Aco- holisten. „Stap voor stap. Groepsge wijs. Bij ons kan men zich veilig voe len. We werken met met het opgehe ven vingertje. We nchten ons op de volgende dag." Marianne van den Anker - de Valck Gokkers zijn fanatieke dromers. Ze spelen de leuke, sociale man of vrouw en voelen zich schuldig, minderwaardig en eenzaam, (foto: archief BDU).

Leusder Krant | 1992 | | pagina 13