'Alsof ik met karretje over een zandweg reed' Leusder Krant, oreca-ondernemers boos over perking speelautomaten de schijnwerper Sisss 1 Bsssissertjes 'Haantje op een stokkie' L E U S D E N Aardbeving schudt Le'usdenaren uit hun bedden Parkeerschade Jeugddienst Kleding gestolen „Ik miste wat Japanse sfeer Pagina 3 (JSDEN/ACHTERVELD - De jeugd in Achterveld was er vroeg bij dit jaar Afgelopen weekend ade groep al in optocht door het centrum van Achterveld. Met keurig versierde stokken, naar t,e natuurlijk op de top een broodhaantje, en verder nog verfraaid met allerlei snoepgoed en 2ts werd de groep een bont gezelschap.(foto Hans Verhorst) LEUSDEN - Een vreemde man in de slaapkamerkast. de hond die onder bed zijn vlooien krabde en een raam dat klap perde door een onzichtbare storm, allemaal in de nacht van zondag op maandag rond half vier. De aardschok in Roer mond, trilde in Leusden. Veel mensen sliepen ongestoord door. Anderen werden wakker en zochten verklaringen voor de onverwachte verschijnselen in en om het huis. De vraag „Lekker geslapen?," was op maandagochtend het startsein om te mogen vertellen. Zeker 25 mensen belden de po litie. Wachtmeester Johan de Jong had dienst ,,We waren net op het bureau aangekomen, zonder iets gemerkt te hebben. Achteraf denk ik dat de rub- 5DEN - „Een overval," Wim van den Hengel Leusdense horeca-on- imers het voornemen van emcente om het aantal automaten in cafetaria's ergelijke ondernemingen rken. Burgemeester Pa- •rdedigdc maandagavond commissie Algemene Be kaken de aangekondigde :egel om in zogenaamde •cmpelige inrichtingen, cafetaria's, buurthuizen irtkantincs, geen kans- itomaten meer toe te In dergelijke inrichtin- rorden dan wel maximaal lehendigheidsautomaten, flipperkasten, toegela ten wijzigng in de wet op wsspelen is de gemeente icht een uitbreiding van lantal spelautomaten in laamde hoogdrempelige itingen, zoals café's toe te Laagdrempelige inrich- i kan de gemeente wel be ngen opleggen. Dat wordt usden bereikt door in die nemingen, waar volgens imeester en wethouders jeugdige klanten komen, automaten meer toe te die geld uitkeren. Van den Hengel vond maan dagavond dat met het nieuwe gemeentelijke beleid voorbij gegaan wordt aan de verant woordelijkheid van de betrok ken horecaondernemers. ..Wij zetten op de automaten een mi nimum leeftijd en wij letten er op dat men zich daar aan houdt Als mensen te lang op de automaten spelen, grijpen wij in", betoogde hij Door de maatregel krijgt de Leusdense horeca volgens Van den Hengel te maken met om zetverlies, die op een andere manier goed gemaakt moet worden ..Daarbij komt dat de jeugd nu zal uitwijken naar ca fé's, waar spelautomaten wel mogen. Zij komt dan in aanra king met drank," vreesde hij. Volgens hem valt het in Leus den wel mee met de gokversla ving onder de jeugd, wat de aanleiding is voor het nieuwe beleid Van den Hengel kreeg steun van een vertegenwoordiger van de Vereniging van auto matenhandelaren Nederland. Die was naar Leusden geko men om uit te leggen dat beper kingen in het toestaan van de automaten zal leiden tot ver schuiving van het probleem. „De jeugd zal naar het café gaan of naar de omliggende ge meentes, waar de automaten wel zijn toegestaan. Het is daarom beter een convenant te sluiten tussen de gemeente, de automatenhandelaren en de horeca-ondernemers. In dat convenant kunnen dan regels worden opgenomen, waarmee voorkomen kan worden dat er ongewenste ontwikkelingen ontstaan". Hij pleitte voor uitstel van de maatregel met een jaar, waarin de ondernemers bereid zijn zich te houden aan het conve nant. „U verliest dan wel een half jaar (de maatregel zou moeten ingaan per 1 juli van dit jaar, red). U wint echter een jaar, waarin wij ons houden aan de afgesproken regels. In die tijd kunt u kijken of de af spraken werken", hield hij de commissieleden voor. Inmid dels hebben de gemeente raadsleden van de Vereniging van automatenhandelaren een ontwerpconvenant gekregen, dat als voorbeeld zou kunnen dienen. Burgemeester Panis liet zich echter niet vermurwen. ,,Het liefst zie ik de automaten hele maal verdwijnen," zei hij, „maar dat is door de nieuwe wet niet mogelijk Daarom hebben wij voor deze mogelijk heid gekozen". Toch stond Pa- nis niet onwelwillend tegen over het afsluiten van een con venant „Maar dat willen wij dan naast ons eigen beleid, want een connvenant is niet afdwingbaar, maar afhanke lijk van de bereidheid van de betrokkenen om de overeen komst na te komen Een ge meentelijke verordening heeft dat nadeel met" Harm Offereins (GPV/SGP) steunde de burgemeester. Vol gens hem is in een eerdere nota, die in 1990 verscheen, al aan getoond, dat gokverslaving wel degelijk voorkomt in Leusden Ep Oostra van D 66 stoorde zich aan het woordgebruik van Van den Hengel. De term 'over val' vond hij te zwaar. Oostra vindt een overgangsregeling niet nodig en dacht dat de on dernemers inventief genoeg zijn het omzetverlies te com penseren. Alrich Parson van de WD drong daarentegen wel aan te overwegen of een conve nant afgesloten zou kunnen worden. berbanden van de politiewa gen de trillingen hebben opge vangen We waren koud bin nen of de telefoon begon te loeien. Mensen waren soms echt panisch. Ze vermoedden de ergste dingen. Inbrekers en zo". De eerste verklaring die we via de radio hoorden was, dat Ien Dales uit haar bed was ge vallen. Zodra we de oorzaak wisten, verwezen we door naar de nieuwsbulletins op de radio. We konden er de humor wel van inzien Wel was het opmer kelijk hoeveel men van ons ver wachtte. Wat doet u daar nou tegen, vroegen de mensen Je vraagt je wel af wat de gevol gen zijn als er echt wat gebeurt, wanneer de mensen hiervan al in paniek raken." Geen schade De politie lijkt wel de enige officiële instantie waar men een beroep op heeft gedaan. De woningstichting Leusden ont ving geen schademeldingen. De brandweer werd niet opge roepen. Bij de EHBO kwamen geen gewonden als gevolg van de aardschok. Waarmee niet gezegd is dat niemand in Leus den om 3 uur 21 een wekker op zijn hoofd gehad heeft. De verhalen de volgende dag zijn prachtig. Variërend van „Uren lig ik wakker, slaap ik eindelijk, gebeurt er wat." tot „Ik heb geen oog meer dicht gedaan." Ellie Hak (11) heeft zelf niets gemerkt, maar haar vader en moeder hebben vol gens haar verstijfd in bed gele gen. ,,Er siste wat achter het bed. Het schilderij aan de muur bewoog heen en weer Ze von den het doodeng." Maurice Kerkdijk werd wakker door het klepperen van zijn raam. Slaapdronken stond hij op om het raam in de volgens hem aanzwellende storm te sluiten. Met de handle in zijn hand drong het door dat het niet stormde en verbaasde zich. Had hij teveel science fiction- films gezien? rvolg van pagina 19 tót GPV/SGP had weer an- lorgen. Jan Schouten pro van de wethouder de gging los te krijgen, dat neente voldoende invloed op de programmering gaat om de bescherming ïindcrheden. die door be- e programma's beledigd in kunnen worden", 'f Blauw van Leusden '90 erde hierop geërgerd, rom zou voor radio en sie niet hetzelfde princi- n vrijheid van menings uiting gelden als voor bijvoor beeld de krant", vond hij. Wet houder Vroon merkte op dat de door Schouten bedoelde min derheden voldoende be schermd zijn door de wet. Meer bijval kreeg Schouten voor zijn suggestie uit te laten zoeken of een gedifferentieerd tariefsysteem mogelijk is. „Het is technisch mogelijk dat ie dere abonnee zijn eigen 'net- tenpakket' samenstelt en daar ook een aangepast tarief voor betaalt", zei hij. Ook Alrich Parson van de VVD vond, dat dit uitgezocht moet worden. De kandidaat kabel-exploi tant moet van Parson ook dui delijk maken wat zijn toe komstplannen met het net zijn, voordat de gemeente de eigen dom overdraagt. „We moeten toch weten met wie we in zee gaan, voordat we het net over dragen Het gaat niet alleen om de opbrengst, maar ook om de visie, die erachter zit" Om invloed op dat soort za ken te houden, zal de gemeente de machtiging voor het net niet aan de nieuwe eigenaar over dragen. Op die manier kan de raad zaken als tariefstijgingen en programma-uitbreidingen blijven beïnvloeden LEUSDEN - Op een parkeer plaats naast het gemeentehuis vond een automobilist zijn voertuig woensdagmiddag be schadigd terug. De auto. die tussen 7 30 uur en 17.30 uur op de parkeerplaats stond, is ver moedelijk aangereden door Daarbij raakten de portieren aan de linkerzijde van de auto zwaar beschadigd De dader reed door zonder zich bekend te maken. De politie roept eventuele getuigen op zich te melden. Nachtmerrie De vriendin van Anouk Kluit, Linda, doorleefde een ware nachtmerrie Het trillen van haar huis deed haar den ken aan toestanden zoals in Los Angeles Ze droomde van een zich onafwendbaar verbre dende scheur naast haar huis, waarin zij machteloos en red deloos zou verdwijnen. Vrien din Marith droomde ook. Van een enge man die vanonder haar bed haar enkels probeer de vast te grijpen. Mevrouw Van Beek merkte niets, maar voelt zich overdag angstig Ze vraagt zich af of een twee de keer niet erger zal zijn Nu al schudden de borden in de kast in de hoge flat van haar doch ter. „Wanneer je leest en ziet van aardbevingen in Turkije, dan vindt je dat wel erg. maar raakt het je niet Het lijkt zo ver weg en je kunt het niet goed voorstellen. Nu komt Turkije zoveel dichterbij." zegt ze Me vrouw A. Mulder kreeg bijna ruzie met haar echtgenoot. Zo dra het bed begon te schudden werden ze beide wakker Ze beschrijft hoe het voelde, „Heel raar hoor. Alsof je op een karretje over een zandweg reed, met bed en al. Je schudt heen en weer maar zit toch stil." Zij vermoedde direkt een aardbeving Haar man vond dat onmogelijk „Ach hou toch op met die onzin" zei hij en haastte zich naar beneden op inbrekersjacht „Ik dacht ik ga mooi niet naar beneden. Boven krijg ik minder op mijn kop." zei mevrouw Mulder, die dat waarschijnlijk letterlijk be doeld. Moderne onzin Haar 80 jaar oude vader ver toonde al een even groot onge loof. Altijd beweerde hij de hele nacht wakker de liggen Maar hij had niks gemerkt Ik heb dit in mijn hele leven nooit meegemaakt, dus nou zal het ook wel niet zo zijn. Allemaal moderne onzin,-hield hij staande Nel Smit had nacht dienst in een buitenpaviljoen j van een zorgcentrum. „We dachten dat het regende. Het dak schudde en kraakte". „Toen de grond begon te trillen, vermoedden we dat er iets op het militaire terrein achter ons gebouw was ge beurd. We gingen naar het hoofdgebouw en troffen daar bange collega's die vertelden van bolstaande ramen." Truda Henselmans werd wakker en bleef wakker „Het gekke was dat je de mdruk kreeg het al enige tijd gemerkt te hebben. Buiten was het overal stil en donker Niemand te zien. Ik twijfelde of ik naar buiten moest of beter binnen kon blij ven. Ik ben binnen gebleven vooral omdat mijn zoon niet wakker was te krijgen. De angst kwam even heel dicht bij In Roermond was een be ving Leusden bibberde LEUSDEN - Zondag 26 april wordt in de Dorpskerk een jeugddienst gehouden om 18.30 uur. Voorganger is Rob Doesburg, het thema is 'Do- pe(n)\ Het koor Chavarim zal eveneens optreden. LEUSDEN - Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag toegeslagen bij een modezaak in De Hamershof. De dieven gooiden een etalage ruit in en deden daarna een greep in de collectie dameskle ding. Nadere bijzonderheden omtrent de inbraak ontbreken icijn Weemhoff (14), winares haiku-wedstrijd IE USD EN - Het water spiegelt klichtblauwe lentelucht Vogels zwemmen langs Met deze haiku won Erancijn Weemhoff de 'weede prijs in dehatku- l edstrijd van de Cultu re Raad De 14-jarige WyO-scholiere van de Gereformeerde Scholen gemeenschap A mersfoort cas bhj verrast. De uit- eiking in de nieuwe bi bliotheek woonde ze niet )lj Van de uitnodiging bad ze geen gebruik ge naakt, omdat ze het veel te druk had en bovendien absoluut niet verivachtte een prijs te krijgen Ik dicht nooit"zegt zij ach teraf. En van Japan weet ze ook met zoveel. Toch moet zij zich door de sfeer aangesproken voe len. Immers origami, de japanse vouwkunst, vormden jarenlang haar hobby. En de Japanse ver halen geschreven door BertusAafjes rond rech ter Oka die ook al zoveel van haiku shield, hebben indruk gemaakt. Op school maakte ze voor het eerst met deze dichtvorm kennis. In op dracht sch reef ze er een aantal.Ik maakte er flink veel, want ik wilde een soort klasserecord breken. "Haar tot een boekwerkje gebonden hai ku 's kregen de hoge waar dering van 8,7. Niet veel later inspireerde de her innering aan een mooi raadselachtig verhaal waarin verdronken vissen een volspeelden, haar tot een nieuwe haiku. Ze schreef hem in een op welling achterin haar agenda. Zonder doel, alleen voor het mooi. Zodra ze las over de wedstrijd van de Culturele Raad, lever de ze hem in Haiku is een leuk dichtvorm. Je moet flink puzzelen om met weinig woorden toch iets te zeggen. Het weer geven van de Japanse sfeer is het moeilijkste De onverwachte wending die er in moet zitten, kan ik wel goed, maar door het gemis aan Japanse sfeer ben ik waarschijn lijk geen eerste gewor den, "denkt ze Hoewel enig talent en gevoel voor taal, details en emotie haar niet ont zegd kan worden, zegt ze niet door te willen gaan met het schrijven van ge dichten. Ik kies voorde exacte vakken Van hai ku 's maken komt, denkt ze, voorlopig ook niet meer Te druk met school en het borduren van kaarten voor de braderie Deze is georganiseerd om de uitbreiding van de Ko ningshof te kunnen finan cieren. Is er met iemand die haar kan overhalen om haar haiku 's voorde braderie te maken? Vechtsport op de Hamershof. Als onderdeel van de grote Japan manifestatie was er zaterdag een demonstratie vechtsport op de Hamershof. Hier waren de weergoden de organisatoren goedge zind, bij het vliegerfestijn heeft de wind het een beetje laten afweten.(foto Hans Verhorst) Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...Lcusden maakt zich nog steeds sterk om van de Pon-lijn ook een busbaan te maken. Met name wet houder De Jongh oriënteert zich momenteel op de markt, om te zien welke technische mogelijkheden er allemaal zijn *...In de commissievergadering van afgelopen don derdag, waarin een aantal raadsspecialisten zich spe ciaal bezighoudt met zaken die betrekking hebben op de ruimtelijke ordening, werd dan ook een video ge presenteerd, waarin een bekende Duitse autofabri kant haar systeem voor een geleide spoorbus aan prees. Het systeem wordt, zo bleek uit de film, al met veel succes in diverse Duitse steden, maar ook in het Australische Adelaide, gebruikt...* Enigszins verlekkerd liet de wethouder zich ont vallen zich graag te laten inviteren voor het maken van een reisje langs plaatsen, waar het openbaar ver voerssysteem inmiddels wordt gebruikt...* *...En toen één van de raadsleden zich liet ontvallen dat een reisje naar Australië wel erg begrotelijk zou worden, bleek dat De Jongh meer in gedachten had dat de onderhavige firma dat reisje in het kader van de produktpromotic maar zou moeten betalen...* *...Dat was voor Joop Kool, raadslid van Leusden'90 en luis in de pels van De Jongh, aanleiding om het volgende te veronderstellen: „Dus als we u binnenkort in een grote Duitse auto zien rondrijden, mogen we aannemen dat Mercedes Benz de order heeft gekre gen."...* Waarop De Jongh alert reageerde en zei dat zijn voorkeur op het gebied van automobielen pertinent naar vierwielers van Engels fabrikaat uitgaat en dat contacten met een Duitse firma daar weinig aan zou den kunnen veranderen...* *...Dus nu maar afwachten of Rover, c.q. British Ley- land, ook activiteiten heeft ontwikkeld in de sector spoorbussen en aanverwante vervoerssystemen... *...Het voorstel van b&w om in een voormalige boer derij aan de Hessenweg een restaurant te vestigen, stuit in de gemeenteraad op forse weerstand. Dat bleek ook afgelopen donderdag weer, toen wethouder De Jongh voor de tweede keer een poging deed het voorstel door de raad te krijgen...* *...Met name garanties voor kleinschaligheid moesten het voorstel aannemelijk maken voor de raadsleden, die eerder negatief waren over de plannen. „Er komen niet meer dan tien tot vijftien tafels", viel er uit het voorstel af te leiden... *...Hct bleef onacceptabel voor de meeste raadsleden en Joop Kool van Lcusden '90 gaf uiting aan die onvre de door gekscherend te stellen dat een bestemmings planwijziging voor bet restaurant voor zijn partij al leen aanvaardbaar zou zijn als de wethouder daarin exact zou aangeven hoe groot de porties boerenkool zouden zijn die er geser\eerd worden...* *...Kool refereerde daarmee aan een boerenkool- maaltijd. die het college onlangs in het bewuste pand voorgeschoteld kreeg in het kader van de carnavalvie ring in Achterveld...* Wethouder De Jongh paste voor de eer om op een dergelijk creatieve manier met het bestemmingsplan om te gaan en gaf het Leusden'90 raadslid en passant lik op stuk: „Ik heb genoeg aan mijn maandelijkse portie Kool in deze vergaderzaal." Waarmee het res taurant overigens voorlopig een weinig rooskleurige toekomst tegemoet gaat... *...Ai, ai, is dat even een slechte beurt geweest van de Leusder Krant vorige week. Met veel bombarie en feestgedruis is in Barnevcld de nieuwe drukkerij in gebruik genomen door CvdK Tcrlouw. Op zich niets aan de hand zal de lezer denken...* *...Maar ter gelegenheid van deze opening is er ook een boeiende special over de drukkerij verschenen. Met kleurenfoto's en een duidelijk verhaal over het hoe en wat van deze drukkerij in de jaren negentig. Nog steeds niets aan de hand...* *...AIIe lezers van de Leusder Krant hebben deze spe cial bij de krant bezorgd gekregen. En daar zit nu net de onvolkomenheid. Rept de special over de vele mooie dingen, die nu mogelijk zijn, zoals de techni sche hoogstandjes. Laat net op deze dag de hele orga nisatie het afweten...* De krant verschijnt laat -zeer laat- bij de lezer in de bus. Soms zelfs pas op donderdag. En dat is toch wel heel wrang meldt ons een tiental lezers. Onze excuses voor dit ongemak, wij beloven beterschap, want met de nieuwe pers moet dit soort calamiteiten tot het verleden gaan behoren...* *...Dat was even schrikken in de aardbevingsnacht. Trillende muren, vallende pannen en kinderen over stuur. Ook in Leusden hebben mensen verschrikt recht op in bed gezeten. De redactie werd 's ochtends overspoeld met telefoontjes. Met de meest uiteenlo pende reacties...* *...Zo belde er een mevrouw rond de klok van tien uur, met de vraag wat er in hemelsnaam was gebeurd. Mevrouw was wakker geworden, een tijdlang de slaap niet meer kunnen vatten maar uiteindelijk toch inge dommeld. Direct de krant bellen of er oorlog is uitge broken. Wij konden mevrouw geruststellen, een tril ling was het, meer ook niet. Dus geen Russen in de tuin...* *...Een andere lezer, bijdehand als men in Leusden is, noeg zich bezorgd af of Ien Dales wellicht 's nachts uit haar bed was gerold. En of de redactie dat even wilde natrekken in Den Haag. Och, arme Ien, zij wordt de laatste tijd wel erg op de korrel genomen...*

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3