et maatschappelijk werk in 't Hamershuis Leusder Krant ;t weer in eiaen red lisse aanloop Nicole van Druten houdt het stuur uitstekend recht Sperwer Na afwezigheid van een jaar nsdag 15 april 1992 Pagina 7 volg van de relatieproblemen zijn financiële problemen na echtscheidingen, schuldsane ringen, bijstandsmoeders en huisvestingsproblemen Met deze laatste zorgen kun je in Leusden niet zoveel. Er wordt zo weinig gebouwd, zeker voor de groep mensen waar ik mee te maken heb." Henny van der Kooi vult aan. „We krijgen ook gegevens door van de politie voor slachtofferhulp." In het algemeen kan men volgens het team stellen dat in Leusden de meeste mensen geen problemen hebben met hun bestaansvoorzieningen, de voorwaarden om te leven zijn aanwezig. Waar men proble men mee heeft zijn de waarden om te leven. Het toekomstper spectief, de beleving van het leven. De maatschappelijk werkers kunnen naar de over heid toe slechts algemene knel punten signaleren. In het jaar 1990 bereikte men ongeveer vijfhonderd mensen in Leus den. Iedere maatschappelijk werker heeft ongeveer 45 cliënten tegelijk voor kortere of langere tijd onder zijn aan dacht, ongeveer 120 per jaar. De cijfers over 1991 zijn door de omstandigheden niet op Leusden toe te spitsen. De cliënten die de weg naar Amersfoort wisten te vinden werden in daar in de bestanden opgenomen. Henny van der Kooi en Frans Vlastuin hebben wel de indruk dat veel minder mensen uit Leusden hulp vroe gen dan in voorgaande jaren. Plannen Nu het team maatschappe lijk werkers weer helemaal aanwezig is in Leusden wil men zo snel mogelijk hard en goed aan de slag. De contacten met de huisartsen, het kruis werk, de kerken, politie, het Riagg, de lokale advocaten, de Anonieme Acoholisten en Gokkers, de Slachtofferhulp, de Hulpdienst en Tafeltje Dekje worden opnieuw gelegd. Zo dat het weer mogelijk is ac tuele informatie door te geven aan cliënten en de betreffende organisaties op de hoogte zijn van de aanwezigheid en moge lijkheden van de maatschap pelijk werkers. De gespreksgroepen waar mee in Amersfoort ervaring is opgedaan zullen naar behoefte in het vervolg weer in Leusden kunnen plaatsvinden. Cursus sen bijvoorbeeld voor asserti viteit, echtscheiding-verwer king, voor vrouwen in de bij stand en socialisatie (vandalis me) kunnen zodra genoeg aan meldingen voor deelname bin nen zijn, beginnen. De groepen bestaan ongeveer uit acht tot twaalf mensen. Mensen vanaf achttien jaar kunnen bij 't Ha mershuis terecht. Jongere kin deren zijn uiteraard ook wel kom Zij zullen worden door verwezen. Voor het maken van een afspraak kan men bellen 945618, of men kan naar het spreekuur komen, iedere werkdag van negen tot tien Marianne van den Anker LEUSDEN/ACHTERVELD - Afgelopen week werd er op de drie Achterveldse scholen weer het jaarlijks verkeersexamen afgewerkt. Nadat de Achter veldse politie eerst de scholen had bezocht en daar kleine proeven had gehouden over hetgeen het onderwijzend per soneel als verkeerslessen had gegeven, was het op donder dagmorgen 9 april menens. De Achterveldse rijkspolitie en de afdeling Achterveld van Veilig Verkeer Nederland (VVN), houden sinds een jaar of zeven weer verkeersexa- mens op de Achterveldse scholen. In vroeger jaren was dit wel gebruikelijk. Dorps- agent Bijl kwam de scholen af en hield dan een examen dat door WN werd uitgeschreven. De leerlingen werden dan zo wel in theorie als praktijk kri tisch gevolgd. Later werd deze manier van verkeersexamen bij de scholen niet meer gehou den. In 1984 werd de handschoen weer opgepakt. De plaatselijke politiemensen, Dooyewaard en Diepeveen benaderden de la gere scholen en het bleek dat alle drie de scholen wel weer voelden voor het verkeersexa men. Samen met VVN Neder land in de naam van de Dick Bijl, inmiddels gepensioneerd politieman en nu lid van de af deling Achterveld van VVN, werden de scholen weer be zocht. De leerlingen kregen het gehele jaar les van de meester of de juf uit boekjes, die door WN beschikbaar werden ge steld. Later, als het examen in zicht was, kregen de leerlingen een proefles en een klein tentamen van de plaatselijke politie. In Achterveld werd Diepeveen belast met de schoolvcrkeers- examens, geassisteerd door de rayoncommandant van Ach terveld. Dooyewaard Het bleek een succes. In de afgelo pen jaren is er namelijk nog nooit een leerling gezakt voor zijn examen. Strafpunten Diepeveen vertelt de kinderen van de drie scholen over het wel en wee van de inmiddels nieuwe verkeerwetgeving. Dat de Achterveldse kinderen de nieuwe regels goed onder de knie hebben, blijkt wel uit de gehouden examens. Samen met Dooyewaard, lid van VVN, werden afgelopen donderdag de examens afgenomen. In de morgenuren werd het theore tisch examen afgenomen Een tiental leerlingen behaalde hier het maximale aantal van 40 punten. In de middag werd een verkeersparcours in Ach terveld uitgezet. Met een kleine wijziging in het bordenbestand van het plaat selijke wegenbestand, overi gens van te voren medegedeeld aan de kinderen, werd kris kras door het dorp Achterveld gereden. Ook hier behaalde een vijf tiental fietsers het einde zon der strafpunten te krijgen Echter een persoon behaalde al fietsend niet het benodigde aantal punten, alleen het te- heoretische gedeelte werd door hem gehaald Alleen Nicole van Druten van de Sint-Jozefschool slaagde deze dag met lof Zij behaalde 40 punten en bleef met het fiet sen foutloos. Alle andere deel nemers en deelneemsters van de groepen acht behaalden het diploma van VVN. Vr. 17 april t/m do. 23 april GRAND THEATER SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 HOOK Dag.: 13.30-18 30-21.30 uur Zo. en ma. 13.30-17.00-20.00 uur. BEETHOVEN Dag 13 45-18.45-21.45 uur. Zo en ma. 13.45-16.15-18.45- 21 45 uur THE LOVER Vr., za., zo. 19.00-21.30 uur. Ma., di., wo., do. 21.30 uur THE SILENCE OF THE LAMBS Vr., za. 13 45 uur. Zo. 13.45- 16 15 uur Ma. 13 45-16 15- 18.45 uur. Di. wo., do. 13.45- 18 45 uur. CAPE FEAR Dag 13.45-18.30-21.15 uur Zo en ma. 13.30-16.00-18.45- 21.30 uur. THE LAST BOY SCOUT Dag. 13.45-19.15-21 45 uur Zo. en ma. 13.45-16.15-19 15- 21.45 uur. JFK Dag.: 20.00 uur. THE PRINCE OF TIDES Dag. 13.45-18.30-21 30 uur Zo en ma 13.30-16 00-18 45- 21.45 uur. FILMS VOOR DE HELE FA MILIE SNEEUWWITJE EN DE ZE VEN DWERGEN Dag. 14 00. Zo en ma. 14 00- 16 00 uur. iPCRWILfl Enige dagen geleden hoorde ik een tumult achter het huis. Toen ik ging kijken zag ik dat een Sperwer de Turkse tortel, die tegen mijn ge vel zat te broeden, van het nest had geplukt en bezig was het kopje van de romp te scheiden. Daarna werd rustig met de maaltijd begonnen, wat bijna een uur duurde. Toen de Sper wer wegvloog was het grootste gedeelte van de duif verdwenen. Deze drieste jager leeft van vogels en zoogdie ren, insekten en kik kers. De Huismus vormt een belangrijke prooi soort en ofschoon hij zelf niet veel groter is dan een Houtduif, gaat hij middelgrote vogels, zoals de Vlaamse gaai, niet uit de weg. Zijn jachtwijze is gebaseerd op het overrompelen van het prooidier na een korte maar snelle jacht- vlucht. Hij achtervolgt zijn prooi tot in dicht struikgewas, zelfs tot in schuren en in andere ge bouwen. Deze jachttechniek komt alleen tot zijn recht in landschappen die de Sperwer de nodige dek king bieden door een af wisseling van bos, sttuikgewas en houtwal len. Ze jagen voorname lijk in cultuurlandschap pen die aan deze eis vol doen, maar ook wel in bosgebieden. Voor de voortplanting zijn ze op het bos aange wezen, het liefst naald bos van twintig tot veer tig jaar oud, een enkele maal ook wel in loof hout. Het nest, gewoon lijk hoog in een boom, is een omvangrijk, onorde lijk bouwsel van tak ken, stukken schors en bladeren. Vaak is het ge fundeerd op een od kraaie- of duivennest. Het nest wordt door het wijfje gebouwd en het mannetje mag helpen bij het aanslepen van mate riaal. Als de vier tot zes eieren, na een broedtijd van ongeveer vijf we ken, zijn uitgekomen, is het de taak van het man netje om voor voldoende voedsel te zorgen. Hij brengt het in de nabij heid van het nest, waar het door het wijfje van hem wordt overgeno men, soms in de vlucht. De kuikens zijn aanvan kelijk spaarzaam met dons bedekt, later wordt het kleed wolliger en na een week of vier verla ten ze het nest. Ze kun nen dan, in de loop van hun eerste winter, over flinke afstanden trek ken op zoek naar een ei gen territorium. De in ons land broedende sper wers zijn in hoofdzaak strandvogels, maar van October tot in maart wordt ons land bezocht door een groot aantal doortrekkende en over winterende soortgeno ten uit noordelijke ge bieden. In de jaren vijftig en zes tig ging het aantal broedgevallen sterk ach teruit tot er rond 1970 nog geen 200 paren over die achteruitgaan moet gezocht worden in ver giftiging door biociden, vooral DDT. Dit gif had ook invloed op het broedresultaat. Na een algeheel verbod op die stoffen nam het aantal vogels geleidelijk toe en zijn we nu weer op het peil van de jaren vijftig. G. van Leeuwen is bitter en vernede- merkte Charles Darwin n hij in 1835 de gevolgen en aardbeving in Chili anschouwd. 'Te moeten ioe werken die de mens tijd en inspanning heb- ekost, in een minuut te- 'orden gedaan. Door de in heen heeft de mens- moeten ervaren dat de het symbool van besten- d, onder onze voeten bewogen als een dunne over een vloeistof. Dit vond ik terug in een ig boekwerk over aard- [en, dat deeluitmaakt e serie 'De planeet Aar- emiddeld wordt eens per ons land een beving(kje) itreerd, maar achteraf dat de schokken die ag geheel onverwacht kwamen, de zwaarste ie ooit zijn opgemeten schaal van Richter had ing een magnitude van wijl de beving in Uden, jaar 1932, slechts 5 kon n. Er kwamen gisteren agen binnen in de weer kamer over de betekenis van de Richterschaal. Hij is te verge lijken met die van Beaufort, waarop een indeling is ge maakt van de windsnelheden, die worden uigedrukt in een cijfer. Zo staat 12 voor orkaan en 1 voor een zwakke wind. Bij Richter gaat het om de maxi male aardversnelling in milli meters per seconde, waarbij 1 overeenkomt met 2.5 mm en 12 met 5000 mm. Naast de tabel staan de kenmerken en gevol gen van de intensiteit. De be ving van maandagochtend, die in Bonn 15 tot 20 seconden duurde, kende een aardver snelling van 25-50 mm per se conde en daarbij worden de meeste mensen uit de slaap ge wekt De aardbevingen in Ne derland en omgeving worden veroorzaakt door een aard korstbeweging in een regio naal gebied. Het gevolg van deze tektonische bewegingen is een breukstructuur, waar van de grootste activiteit ge concentreerd is in het grensge bied van Zuidoost Nederland, Belgie en Duitsland In feite is het een direct gevolg van het opschuiven der Continenten, waardoor ooit de Alpen zijn gevormd en Afrika nog steeds verder opdringt in noordelijke richting. We gaan snel terug naar het actuele weer. Het zal u niet zijn ontgaan dat de ther mometer een flink stuk terrein heeft moeten prijsgeven. Za terdag werd in Leusden ruim 17 graden gemeten, maar maandag geselden gure buien onze regio en bleef het kwik bij 9 a 10 graden steken, een dikke jas verschil. Vandaag lag een depressie heel dicht bij ons land, waardoor de wind tijde lijk zal zijn afgenomen afne men. Het systeem verplaatst zich snel naar het oosten en daarachter draait de wind donderdag naar het noorden en stroomt er opnieuw koudere lucht over ons uit De aanloop naar de Pasen zal in een wissel vallig en fris sfeertje verlopen Of een uitloper van een hoge- drukgebied op de Oceaan tij dens de feestdagen zoveel in vloed krijgt om het kwik weer enigszins op te vijzelen, was dinsdag nog onzeker. De eerste tien dagen van april verliepen in Leusden vrij normaal. De gemiddelde etmaaltempera- tuur bedroeg 7.7 en er viel in totaal 10.1 mm neerslag. den. Vandaar dat hard gewerkt is aan een oplossing De ver huurder heeft voor een koud- water kraan gezorgd, de mede werkers mogen van de toiletten bij de WOL. in het belendede gebouwtje, gebruik maken. Nu men kan instemmen met de ge maakte afspraken, hebben de maatschappelijk werkers hun kantoortje opnieuw betrok ken. Voorlopig althans, want men rekent op definitieve huis vesting in de voormalige kleu terschool de Springplank aan de Asschatterweg. In ieder ge val is met ingang van deze maand een team maatschap pelijk werkers, versterkt in Leusden aanwezig Mogelijkheden Om van de diensten van het maatschappelijk werk gebruik te maken, is geen verwijzing nodig. Huisartsen, onderwij zers, politie en andere hulp verleners kunnen mensen wel op de mogelijkheden van het maatschappelijk werk wijzen maar wie hulp nodig heeft moet daar zelf het initiatief voor nemen. Iedereen zou bin nen moeten kunnen lopen. Maatschappelijk werk wil een lage drempel hebben. Wrang is het daarom te moeten consta teren dat het huidige kantoor niet of nauwelijks voor gehan dicapten bereikbaar is. De hoge trap is meer dan een drempel. Waaraan direct moet worden toegevoegd dat op ver zoek huisbezoek ook mogelijk is. Doordat de vier hulpverle ners in dienst zijn bij drie orga nisaties en nauw met elkaar samenwerken, zijn doorver wijzingen mogelijk naar alle mogelijke cursussen, hulpver leners en specifieke belangen behartigers Iedere organisatie biedt naast het algemene maatschappelijk werk wel iets eigens waar alle cliënten in Leusden gebruik van kunnen maken. De maatschappelijk medewerker in dienst van de gemeente Leusden weet vooral veel van financiële zaken en wat voor emoties deze teweeg kunnen brengen. Bijvoorbeeld de problemen met en door bij stand, schuldsanenngen en huisvesting. Hij is op de hoogte van alle mogelijke regelingen en voorzieningen van de over heid en kan helpen bij het ver werken van deze informatie. Als maatschappelijk werker is het zijn taak uiteraard om 'de cliënt', degene die bij hem om hulp komt vragen, te helpen met alle problemen. Met ande re woorden, hij is niet uitslui tend in dienst om gemeentelij ke zaken te regelen en heeft net als de drie anderen een ver trouwensfunctie Hij treedt niet op namens de gemeente, tegenover de cliënt. Frans Vlastuin is algemeen maatschappelijk werker, in dienst bij het PSC. De religieu ze achtergrond van de cliënten is van geen belang om bij hem terecht te kunnen. ..Veel men sen weten niet eens meer dat de MDE, een katholieke organi satie is en wij een christelijke", zegt hij. Door de versterking van het Leusdense team met Christine van der Sangen is een evenwichtige keuze mogelijk tussen een mannelijke en vrou welijke hulpverlener. Dat wordt vaak belangrijker ge vonden dan waar en bij wie men in dienst is. Na een eerste kennismakingsgesprek kan de cliënt aangeven met wie hij of zij het liefst verder wil gaan. Zoals het MDE veel mogelijk heden heeft ontwikkeld voor psycholo-sociale problemen bij vrouwen en mensen zonder werk, zo heeft de PSO ervaring op het gebied van de 'sociali satie' Dat komt in de opraktijk vaak neer op problemen als ge volg van echtscheiding, incest en vandalisme. Slaapstad Drie van de vier maatschap pelijk werkers hebben erva ring met de Leusdense situatie. Frans Vlastuin omschrijft Leusden als een slaapstad. „Natuurlijk leven de vrouwen hier overdag, zoals wethouder Corri Verduin onlangs zei, maar Leusden kent toch de specifieke problemen die hier aan gekoppeld zijn. De mensen leven veel op zichzelf er zijn geen buurtverbanden. Veel jonge mensen die bovendien werken." Kortom geen woon plaats als thuisbasis. Met als gevolg relatieproblemen en vandalisme. Daar heb ik hier, in vergelijking tot andere plaatsen veel mee te maken", zegt Vlastuin. Kees van der Horst: „Het ge- maatschappelijk werkers Henny van der Kooi, Kees van de Horst en Frans Vlastuin voor het Brs/iuis. Christine van der Sangen ontbreekt door ziekte op de foto. (foto: Hans Verhorst). >DEN - Het maatschap- werk houdt weer spreek- i 't Hamershuis (het oude entehuis). Na een afwe id van bijna een jaar is het versterkt met een nieuwe werker, terug op de oude Sinds 16 maart is één van vier maatschappelijk rs dagelijks tussen negen n uur te bereiken, tijdens (reekuur. Hiermee is een gekomen aan de tijdelij- sprciding van hulpvcrle- dic na het vertrek van het geen centrale werkplek usden meer hadden. 1985 vonden de maat- pelijk werkers onderdak lamershuis. In dienst bij lillende organisaties, ge it in Leusden, vormden ze lecifiek op Leusden ge- eam. Henny van der Kooi is de Maatschappelijke tverlening Eemland. an de Horst, namens de gemeente en Frans Vlastuin in dienst van het Protestants So ciaal Centrum. Dit team is nu versterkt worden door Christi ne van der Sangen Zij is in dienst bij de Maatschappelijke Dienstverlening Eemland. Haar aantreden werd mogelijk doordat het aantal inwoners van een gemeente, bepalend voor het aantal formatieplaat sen, gegroeid is. Sinds 't Hamershuis aan de Hamersveldseweg geen ge meentehuis meer is maar parti culier bezit, wordt het ver huurd. Op de bovenverdieping zijn commerciële bedrijven ge vestigd. Tot eind mei vorig jaar was het Riagg en het maat schappelijk werk op de bene denverdieping te vinden. Als gevolg van een centralisatie vertrokken de Riagg-mede- werkers naar Amersfoort. Daarmee kwamen de maat schappelijk werkers in de pro blemen. Zij maakten gebruik van een aantal faciliteiten in de ruimtes van de Riagg, zoals de toiletten en een keukentje. Zo dra deze ruimte vrij kwam werd ze verhuurd aan een com mercieel bedrijf. Met als gevolg dat de maatschappelijk werkers geen toegang meer hadden tot de voorzieningen. Naast dit ongemak werd de wel beschikbare ruimte niet tot te vredenheid schoongemaakt en had men last van ongewenst water als gevolg van lekkages. Eind mei 1991 besloot het team dat de situatie onhoud baar was geworden. Ieder ging terug naar 'het hoofdbureau', het centrale kantoor in Leus den werd niet meer gebruikt. De maatschappelijk werker namens de gemeente was in het gemeentehuis te vinden, de an deren in Amersfoort. De hulp vraag heeft volgens de mede werkers daaronder zeker gele-

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7