.Leusder Krant. Sisss Isssissertjes Ter zake Jaarmarkt slachtoffer 'centenkwestie' Grabbelen en graaien naar de mooiste eieren de schijnwerper Garages mogen niet tei L E U S D E N jnken I r :eruit Inbraak Gestolen euwe partner Blom Leusden Winkeliers boos op laksheid gemeente 'Lekker spelen kan nog bij ons' iderdag 23 april 1992 Pagina 3 rERVELD - Een 21-jari- woner uit Lunteren ver akte zaterdagavond op ui de Geijnstraat in Ach- |d een aanrijding. De »naar had teveel gedron- Bi] het passeren van een [raakte hij deze aan de erkant. De man kreeg een B-verbaal voor het rijden r invloed en het veroorza- an een aanrijding. PERVELD - De auto van ooglander liep zaterdag- ig schade op. toen de be- der op de Hessenweg tte op een auto. die ach- een uitrit kwam. De ruitrijdende auto raakte Dertuig van de Hooglan- LEUSDEN - Dieven kwamen zaterdagochtend vermoedelijk met een valse sleutel m een wo ning aan de Bretagne binnen. De bewoners zijn op vakantie, zodat nog niet bekend is wat er is gestolen. De inbraak werd ontdekt door iemand, die voor de bewoners op de woning paste. LEUSDEN - Een inwoonster uit Voorburg had zaterdag middag haar auto achtergela ten op de Paradijsweg Toen zij terugkwam, bleek de handtas, die op de achterbank lag, te zijn gestolen De dieven had den de achterruit ingeslagen. In de tas zaten behalve een rij bewijs en een paspoort ook autopapieren en cheques. 'JSDEN - Hans Greefhorst is de nieuwe zakenpartner van nelhandelaar Gerrit Blom. Het tweetal zal, verenigd in vennootschap onder firma (VOF), leiding gaan geven de winkel, annex rijwielreparatiewerkplaats aan de irteweg. Greefhorst is al een groot aantal jaren in dienst de rijwielhandel. De zaak blijft voortbestaan onder de m 'Blom Leusden'. Het tweetal besloot tot het nemen van itap vanwege de groei van het bedrijf en de gunstige omstperspectieven in de tweewielerbranche. LEUSDEN - De winkeliers van de Hamershof zijn boos op de gemeente. Die heeft hen naar hun zeggen zeer laat in gelicht over het wegvallen van de kermisgelden voor de orga nisatie van de jaarmarkt. „Als wij dit eerder hadden geweten, hadden wij kunnen praten over een andere opzet. Dat wordt nu steeds moeilijker. Daarom hebben we besloten met de jaarmarkt te stoppen", is de boze reactie van Berghuizen. De voorzitter van de winke liersvereniging heeft het zelfs over onbehoorlijk bestuur. De Leusdense middenstanders zijn getergd over de gang van zaken. „Wij hebben tot nu toe onze mond gehouden, omdat wij nog in onderhandeling wa ren met de gemeente. Nu zijn wij inmiddels op een punt aan geland, waarop wij opening van zaken willen geven", zegt Berghuizen. Volgens hem heb ben de winkeliers bij de eerste berichten dat de kermisgelden niet meer ten goede zou komen aan de kas van het organisatie comité van de jaarmarkt direct een brief geschreven naar de gemeente „Daarin hebben wij ophel dering over deze zaak ge vraagd. maar op die brief heb ben wij tot nu toe nog steeds geen officiële reactie ontvan gen. Wel kregen wij enkele we ken geleden een telefoontje, waarin het ons officieel werd meegedeeld. Inmiddels hebben wij in een gesprek met burge- LEUSDEN - De gemeente zal geen toestemming geven voor de bouw van 6 tot 7 garagebo xen aan de Wilgenlaan. De Leusdense aannemer Vugts had de gemeente om die toe stemming gevraagd Stede bouwkundig bestaat er volgens de gemeente geen bezwaar te gen de garages. Het zou zelfs een goede afronding van het doodlopende deel zijn, waar ze gebouwd zouden moeten wor den Het probleem is echter dat er 7 parkeerplaatsen zouden moeten verdwijnen. Het is niet zeker dat de bewoners van de koopwoningen de garages daadwerkelijk zullen huren. Volgens de gemeente komt daarbij dat veel garages niet gebruikt worden Ze kunnen daarom niet meetellen als openbare parkeerplaats meester Panis te horen gekre gen, dat burgemeester en wet houders bij hun standpunt blijven, dat het kermisgeld naar de gemeente moet". Berghuizen vindt dat de winkeliers door deze gang van zaken zijn gedupeerd. „Wij hebben kortgeleden met de kermisexploitanten een con tract voor drie jaar afgesloten. Van hen hoorden wij, dat zij het staangeld naar de gemeen te moeten overmaken. We heb ben ook al aanmeldingen voor de jaarmarkt binnen" Het Èeusdense evenement geniet volgens Berghuizen en mede bestuurslid Kersbergen lande lijke bekendheid. „Ook dit jaar staat het weer op de landelijke agenda", zeggen zij. Het organisatiecomité heeft de gemeente daarom officieel laten weten, dat zij met de voorbereidingen voor de jaar markt stopt. Daarmee komt volgens de winkeliers een ein de aan een jaarlijkse traditie, die in 1983 voor het eerst be gon. „In 1982 dreigde de bra derie. die wij elk jaar hielden, volgens de deelnemers te ont aarden in een soort zwarte markt In juni 1983 stelde de gemeente daarom een markt- verordening vast en werd de organisatie uitbesteed aan een comité De toenmalige wet houder Wagenaar en burge meester Rademaker zeiden te gen ons: Gaan julie je gang maar en doe maar wat jullie het beste lijkt". Zij zagen het eve nement als een vorm van pro motie voor Leusden". De winkeliers zijn teleurge steld over de houding van de gemeente, die volgens hen al leen maar naar de financiële kant van de zaak kijkt „De jaarmarkt trekt elk jaar tussen de 40 en 50 duizend mensen. Natuurlijk kunnen wij niet meten, wat voor effect het heeft op bijvoorbeeld het be drijfsleven van Leusden of op de woningmarkt. Maar wij hebben er in ieder geval be kendheid door gekregen. Als de jaarmarkt verdwijnt, heeft Leusden niets meer op dat ge bied Wethouder Vroon zei echter tegen ons, dat dit zijn zorg niet is Hij heeft alleen te maken met de dekking van het gemeentelijke financiële te kort.' De winkeliers vinden zelf het verdwijnen van de jaarmarkt erger dan het beëindigen van hun bemoeienissen met de Sinterklaasoptocht. Twee jaar geleden stopte de gemeente de subsidie voor dit evenement. „Sinterklaas is een commer cieel feest", geven de winke liers nu toe. „De jaarmarkt is echter voor heel Leusden van belang". Wijsbroek en Marian Ooster: vijftien jaar peuter leidster WSDEN- ..Spelen met U, lekkere klei en ste/oze materialen, dat ruien de kinderen bij s Thuis ziet men steeds 'erop tegen rommel en 'cigheid en denkt men jeds vaker dat speel - 'd uitsluitend in de 'elgoedwinkel verkrijg ers", aldus Elly Wijs- 'ek en Marian Oosters, den werken vijftien f in peuterspeelzaal dtje, met veel plezier, ■rmte voor de peuters p® een nog steeds ieiend inzicht over de dzaak Beiden hebben ieen opleiding tot kleuter- a~ster. I A'ö hun huwelijkge- $opt met 'het voor de staan'en eenmaal in den wonend, via hun fpn peuters bij hetpeu- ~>erk betrokken ge- 't. „Afijn eigen kind is en grote puber Net peutertjes waarmee ik in Leusden begon Ik zie ze nog wel eens lopen door de Hamershof Wat zijn ze groot geworden. Toch herken je ze nog en weet je wat vooreen aardje er in sch uilt", vol gens Elly. Zij is de praatster. Ma rian vult haar nuchter aan. Beiden weten waar ze over praten. Marian: „Ik werk 's morgens met peuters en 's avonds mei ouderen. Langzaam maar zeker stijgt mijn voorkeur voor het laatste werk. Waarschijnlijk groei ik daar naar toe De tegen overgestelde zorg met mensen die nog een leven voor zich h ebben en zij die hun leven achter de rug hebben, böeit Elly. Werken met peu ters is zo leuk, omdat deze kleintjes tussen twee en vier jaar zo aanhanke lijk en ontvankelijk zijn Marian: „De spontaniteit en openheid, ze dagen je niet uit tot je grens Je kunt lekker met ze kroe len Allemaal dingen, die ze zijn gaan missen in de tegenwoordige onder bouw. „De nadruk is daar steeds meer op leren ko men te liggen. Echte kleu terleidsters worden zeld zaam. Iedereen moet in alle klassen kunnen staan. Daar voel ik niet voor. Ik heb gekozen voor jonge kinderen en dat is iets heel anders dan schoolkinderen Veranderingen m men taliteit versterkten hen in de overtuiging dat ze moesten opvangen wat in het gedrang dreigt te ko men. Marian: „Kinderen krijgen tegenwoordig kant en klaar speelgoed waar ze eigenlijk niets meekunnen Elly vult aar:,, Grote gezinnen waarin de kinderen met elkaar zonder speelgoed Vijftien jaar spelen Elly en Marian al samen met de peuters- .(foto Hans Ver horst) of met kosteloos spul aan de ga ng gingen, zijn er nauwelijks meer Vinger- verfkomt niet meer in huis. Het speelgoed is van plastic". Marian:We willen de mogelijkheden wel bieden Lekker spe len. Vies worden mag. We hebben een kraan. Het speelgoed, dat we uitzoe ken is degelijk maarniet voorschrijvend. We ge bruiken veel expressiema- teriaal". In de peuterspeelzaal kunnen de kleintjes in ge zelschap spelen. Iets wat met het stijgende indivi dualisme steeds belangrij ker wordt. Marian: De aandacht voor ieder per soonlijk blijft en wordt nog eens benadrukt door dat steeds meer kinderen aparte voorschriften mee krijgen waar we aan moe ten denken. De een mag niets met kleurstoffen, de ander geen koeiemelk, de derde niets hards of juist niets zachts. Een heel ver schil met vroeger". Bij dit alles is er rust en regelmaat. We draaien iedere keer een program maatje. De kinderen ken nen de volgorde en reke nen daarop. Opruimen doen ze zelf. Samen eten is ook heel vanzelfspre kend. We houden van zin gen, veel zingen Voorle zen of een zelf verzonnen verhaaltje vertellen met een of twee kinderen dicht tegen je aan Elly houdt van muziek. Samen met twee be stuursleden en een lid van de ouderraad zong ze een bandje vol peuter zaak repetoire'vol, waar bij zij zichzelf begeleidde op de piano. De cassette vond gretig aftrek. Ze ivordt met veel h erhaling gedraaid, tijdens de rit naar de vakantiebestem ming, ziekte en voor het slapen gaan Het jubileum iverd meteen groots feest gevierd, waar de peuters van vandaag en in het verleden van mee geprofi teerd hebben Marianne van den Anker Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie; 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...De afgelopen weken zal vrijwel ieder Leusdcns huishouden in de bus een afrekening hebben gevon den van één van de nutsbedrijven. Het gaat daarbij om teveel of te weinig betaalde bedragen voor het gas-, water- en electriciteitsverbruik...* *...Het openen van de envelop is elk jaar weer een beetje spannend. Gaat het om een mee- of tegenvaller? Op het gemeentehuis denkt men daar kennelijk an ders over. Daar deed men de afgelopen 5 jaar onver schillig over de eindafrekening van de PUEM... *...Het blijkt, dat Leusden vanaf 1986 teveel betaald beeft voor de verlichting van de straten. Maar liefst ruim f 30.000,— had de gemeente nog tegoed. Een bedrag waar zelfs een 'groothuishouden' als de ge meente blij mee zou moeten zijn...* *...Aan de PUEM heeft het niet gelegen, want die heeft de afgelopen 5 jaar Leusden er herhaaldelijk op gewe zen dat er teveel betaald werd. De gemeente gaf echter geen sjoege...* *...Nu wil het electriciteitsbedrijf niet meer dan de helft, zijnde 15.000,— terug betalen. Maar nu het op uitbetalen aankomt, wil de gemeente, bij monde van wethouder Vroon, bet volledige bedrag terug. Mooi niet. zegt de PUEM. had de gemeente maar beter fit z'n doppen moeten kijken...* *...Op zich natuurlijk een vreemde redenering. Een bedrijf, dat zich op deze manier geld van een ander toeëigent, maakt wel op een heel gemakkelijke manier winst...* i *...De gemeente vindt de argumentatie echter overtui gend genoeg en legt zich er bij neer dat zij het met de helft van het geld moet doen. Dat opent perspectieven voor wie nog geld schuldig is aan de gemeente... *...Wie lang genoeg wacht met betalen, kan volgens bovenstaande procedure volstaan met het overmaken van de helft van het bedrag. Dus op die manier moet het toch lonen om flink te treuzelen met het overma ken van bijvoorbeeld de onroerend goedbelasting, waarvan binnenkort de envelop weer in de bus rolt... Wat niet met de helft is verminderd, maar meer dan 5 keer is verhoogd is het padvinderstarief. In deze tijd gaan de volgelingen van Baden Powell weer langs de deuren, waarbij zij het liefst de oude vertrouwde kreet een 'Heitje voor een karweitje' zouden wilen gebrui ken. *...De inflatie heeft echter stevig toegeslagen, blijkt uit een persbericht vau de Leusdense scouts. Het heitje werd een knaak en het karweitje veranderde in een taak...* *...Wie echter goed over de nieuwe padvinderskreet nadenkt, moet tot de conclusie komen, dat het met die inflatie wel meevalt. Een taak is perslot van rekening altijd meer waard dan een karweitje...* *...Op verschillende plekken in Leusden staan houten boxen opgesteld, waarin men afgedragen kleding kan deponeren. De permanente inzamelingsactie is in handen van de van oorsprong Scandinavische organi satie Humana... *...Die leegt regelmatig de boxen, zodat er weer ruim te is voor meer kleding. Als er tenminste nog wat leeg te halen valt, want de boxen vallen regelmatig ten prooi aan vandalen. Dan is er niet meer op te halen dan de geblakerde resten van de in de brand gestoken depots...* Kennelijk is Humana deze vorm van vandalisme zat, want deze week meldde iemand, die regelmatig zijn kleren wegbrengt, dat er 'voorzieningen'zijn aan gebracht...* Een klep slaat dicht, als je de kleren in de box doet. Je moet dan wel oppassen dat je hand niet in de buurt zit, want anders komt die klem te zitten", is haar ervaring...* *...Er zijn van die aanleidingen, waarbij mensen in hun nostalgisch verleden duiken en prettige berinne ringen ophalen. Zo is de lustrumviering (25 jarig be staan) van zwem- en polovereniging De Haaien voor een lid de kans om in het clubblad dierbare herinne ringen op te halen aan haar periode als jeugdlid...* Waar wij kleine meisjes wel eens een ijsje van kregen", is de intrigerende kop boven het stuk. Dat blijken verderop in het artikel de 'grote polocrs' ge weest te zijn.... Waterpolo staat bekend als een stevige sport, waarbij een zekere mate van 'geweld' niet uit de weg wordt gegaan. De beoefenaars blijken nu dus ook sportlieden te zijn van het kaliber 'ruwe bolster, blan ke pit'...* Wat ons als redactie goed doet is de ontboezeming van de schrijfster, dat zij meestal trots was op de foto 's van haar in de Leusder Krant. Op dat soort duigen zijn wij zelf ook wel een beetje trots... v- SDEN - Na het vele speur- en graafwerk, en de manden vol eieren, was er nog een verrassing de kinderen. Uitgelaten ging de groep op pad naar de Blijhof, alwaar er onder het genot van een •je, afscheid werd genomen van de paashaas. Beteuterde gezichtjes, maar niet voor lang rs. de paashaas keert ook volgend jaar terug in het Lockhorsterhos. Ook dan zijn de kinderen welkom, ook dan kan de jeugd van Leusden zich weer uitleven in schatgraverij. En de laas? Die rust uit van alle vermoeienissen, ergens behaaglijk tegen een dikke boom in het bos. aat krachten sparen voor het volgend jaar.(foto Jan Pit) LEUSDEN - Zaterdag was het een zoeken en graaien in het Lockhorsterbos. De traditie werd in ere gehouden, de paashaas had weer zijn werk gedaan. Vele eieren lagen verstopt onder struiken, wortels, takken en ander ongeregeld spul De kinderen, veelal getooid in paasuitrusting, togen enthousiast aan het speurwerk. Natuurlijk, het ene ei was het andereniet Sommige schitterden je al van verre tegemoet, maar andere lieten zich niet zo eenvoudig te grazen nemen. De paashaas dartelde tussen de jonge speurneuzen door. Onder leiding van ouders toog het gezelschap vanaf de parkeerplaats bij de Blijhof richting het eierbos, het domein van de paashaas.(foto Jan Pit)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3