'De taal terugbrengen naar de broodplank' Milieuvriendelijke bruggen Panorama Lisiduna .Leusder Krant. Nieuws uit de verenigingen L E U S D E N Het dichterschap van P.C.Hooftprijs-winnaar Gerrit Kouwenaar [en knaak jor een taak' Avondvierdaagse ïugdafdeling [De Loupe' nderscheiden Vlaggemast omver gereden Nieuws uit de verenigingen Leusden groeit Voedsel overgevoeligheid Jazz Gazz in De Hakhorst Spelmiddag en bingo in De Til „Een eigen café is altijd een wens geweest" nderdag 23 april 1992 Pagina 5 USDEN - De aktie 'Heitje kt»>r een Karweitje' die door Leusdense Scoutinggroep nitoba jaarlijks wordt ge iden, vindt dit jaar plaats ïaterdag 25 april. dag zullen de welpen, jon- is en meisjes van 7 tot 11 r, in de wijken 't Ruige èld en Wildenburg, de huizen igs gaan voor karweitjes, por de inflatie is deze zeer Je actie geworden tot 'een aak voor een taak'. De kin- en hebben een lijst bij zich t voorbeelden van karwei- met daarbij een redelijke oning. oudere leden, de scouts iisjes en jongens van 11 tot jaar) zullen op die dag op de rond de Ha- auto's wassen. |USDEN - De tweede editie i de Leusdense avondvier- jagse zal van 1 tot en met 4 mi plaatsvinden. De organi- verwacht tweeduizend fclnemers. belangstellenden kunnen Ech op 6. 7 en 12 mei ïnschrij- i voor het evenement. Men daarvoor op genoemde terecht in De Korf van' |00 uur tot 21.00 uur. Deel- mers kunnen kiezen uit af inden van 5, 10 en 15 kilo- Iter per avond. Het evene tent zelf begint op maandag 1 mi. De laatste avond is don- Idag 4 juni Het is de tweede keer dat de fondvierdaagse in Leusden 5rdt georganiseerd. Voor die I vond de avondvierdaagse (Achterveld plaats. Toen in fusden initiatieven ontston- om ook in die plaats een fcndvierdaagse te organise er gaf de organisatie in Ach- jveld de pijp aan Maarten, i eerste Leusdense avond- [rdaagse werd al een groot tces (foor meer informatie kun- belangstellenden bellen jet T. Boekhout, telefoon: ■359 jUSDEN - De jeugdafdeling de postzegelverzamelaars- miging 'De Loupe' is zater- 11 april, tijdens de jaarver- lering van de stichting igdfilatelie Nederland on- icheiden met de R-oorkon- Dergelijke onderscheidin- worden toegekend aan ver dingen, die de jeugd op ver woorde wijze opvangt bij bedrijven van hun hobby, ■rouw Roozendaal-Doucet, irzitter van de stichting igdfilatelie Nederland, zal [oorkonde zaterdag 9 mei op lelijke wijze overhandigen de vereniging. Eén en an- zal omstreeks 13.30 uur in Til plaatsvinden. De jeugd- leling van De Loupe telt ïn- ddels 48 leden. AMERSFOORT - Poëzickring Eemland organiseert op vrij dag 24 april 1992 een avond in Galerie 't Juffersgat, Korte Gracht 21 in Amersfoort. Aan vang: 20.00 uur. Toegang: 6,50. Reserveren: tel. 756507 of 615003. Letterkundige Jaap Hoogteijling uit Amsterdam zal uitgebreid over het werk van de dichter Gerrit Kouwe naar spreken. Kouwenaar (1923) is vooral als dichter bekend. Hij behoorde tot de Cobra-beweging en de Experimentelen en stelde in 1955 de bloemlezing Vijf5-ti- gers' samen. In bundels als 'De ondoordringbare landkaart' (1957) en'Het gebruik van woorden', later verzameld in 'St. Helena komt later' (1964), liet Kouwenaar zich zien als een sociaal en politiek bewo gen experimenteel dichter, vervuld van hetzelfde elan en revolutionair taalgebruik als Lucebert en Jan Elburg met wie hij onder andere een groep vormde: de vijftigers. Toch werd al in Het gebruik van woorden' duidelijk dat Kou wenaar een eigen weg zou gaan, één die meer gericht was op het taalgebruik in poëzie. Een titel als 'Een gedicht als een ding' laat zien waar zijn nieuwe programma op uit is: het gedicht zelf moet werke lijkheid worden, al moet deaf- stand tot de echte realiteit, die ongrijpbaar is, zo klein moge lijk worden gemaakt. Volgens Kouwenaar die de 'Prijs der Nederlandse Letteren 1989' ontving is: 'Poëzie maken een poging de tijd even stil té zetten, even greep te krijgen op een frag ment werkelijkheid.' En is: 'Taal geen pasklaar bouwpak ket, maar ruw materiaal waar mee je aan het werk moet Taal Eén van de opvallendste ken merken van zijn poëzie is het ontbreken van iedere neiging tot psychologiseren. Dat ver klaart waarom zijn poëzie vaak als 'koel' en 'afstandelijk wordt gekarakteriseerd. Kouwenaar tracht niet te ont roeren, althans niet meteen en zeker niet alshet om gevoelige onderwerpen gaat. Juist dan zien we de dichter moeite doenzijn gevoelens te ontlopen - wat zoals bekend - ontroeren der kan zijn dan de verwoor ding van de gevoelens zelf De niet te beantwoorden vraag, hoe verander je taal die gecon sumeerd, verbruikt wordt tot iets duurzaams, lost Kouwe naar nogal eens op door een reeks van woorden uit de con sumptiesfeer (met name brood en vlees) uit hun gebruikelijke betekenis te halen en met ge heel andere woorden te verbin den. Zijn bundels 'Een eter in het najaar'(een keuze uit eigen werk 1989), Volledig vol maakte oneetbare perzik' (1978) en zijn recente 'Een geur van verbrande veren (em.que- rido's uitgeverij) zijn daar sprekende voorbeelden van Kou wenaars lijfspreuk: De taal terugbrengen naar de broodplank verwoordt hij treffend in de volgende dich tregels uit 'Een geur van ver brande veren': Laat ons nog één gedicht ro ken, nog één glas te veel lachen, nog één maal de erwtensoeppan tot de bo dem legen. Ellen de Jong-de Wilde Gerrit Kouwenaar: Dichter moet leren spelen met de taal, de klank en de betekenis". LEUSDEN - Wethouder De Jongh heeft dinsdag twee bruggen in 't Ruige Veld voor het verkeer opengesteld. De ene brug is bestemd voor voet gangers en ligt in de wandel route tussen Zwarteweg en Ei kenlaan, van de andere kunnen fietsers en voetgangers gebruik maken. Deze brug maakt deel uit van de fietsroute tussen Ei kenlaan en Bitterschoten. Het bijzondere van de bruggen is dat ze zijn uitgevoerd in karri, een uit Australië afkomstige hardhoutsoort waarvan de duurzaamheid overeenkomt met die van tropisch hardhout, maar zonder de milieubezwa ren die daaraan kleven. De aanleg van beide bruggen heeft in totaal 70.000,- gekost. Aan de keuze voor karri is een uitvoerige afweging van alternatieve materialen voor afgegaan. Vanwege duurzaam heid en kosten wordt nog steeds veelal de voorkeur gege ven aan het tropisch hardhout azobé. Toepassing daarvan komt in het kader van het ge meentelijk milieubeleid min der in aanmerking. Leusden is vorig jaar toegetreden tot het zogeheten klimaatverbond. Daarmee heeft het de intentie uitgesproken een bijdrage te willen leveren aan het behoud van de tropische regenwouden r-door het gebruik van tropisch hardhout zovéél mogelijk te beperken. Andere mogelijkheden die overwogen zijn, was het uit voeren van de bruggen in beton of in grenen. Beton viel af van wege de hoge kosten en grenen vanwege de milieuschadelijke behandeling met bescher- mings- en verduurzamings- middelen om rotting tegen te gaan. Tenslotte is ook nog overwogen om ter plaatse van de twee fiets- en voetgangers- LEUSDEN - Op de Vlooswijk- seweg heeft een achteruitrij dende vrachtauto bij het res taurant Oud-Leusden een vlaggemast omver gereden. De dader reed door zonder zich bekend te maken. overgangen duikers te maken. Hoewel goedkoop is hiervan om esthetische redenen afge- De uiteindelijke keuze voor karri is ingegeven door de gun stige prijs-/kwaliteitsverhou- ding en door de omstandigheid dat noch bij de produktie, noch bij het onderhoud schade voor het milieu optreedt. Kam - de officiële latijnse naam luidt eucalyptus diversicolor - is een sterke en duurzame hardhout soort, die gekweekt wordt in plantagebossen in het zuid westen van Australië. Van overheidswege gecontroleerd bosbeheer speelt hierbij een es sentiële rol. Karri wordt in het land van herkomst zowel voor binnen- als buitenwerk toege past Dankzij de snelle groei tot zeer grote (90 meter) en rechte bomen is karri-hout ideaal voor konstrukties waarbij lengte en sterkte vereist zijn, zoals bij bruggen. In duur zaamheid is karri te vergelij ken met azobé en net zoals azo- be behoeft ook karri geen mi lieubelastende behandeling te ondergaan om de levensduur te verlengen. In Nederland is karri tot nu toe op zeer beperkte schaal toegepast. Voor de bouw van bruggen is dit in Nederland slechts twee keer eerder ge beurd. LEUSDEN - Het inwonertal van de gemeente is in de maand februari met 55 gestegen De toename kwam voor een be langrijk deel voor rekening van mensen die in Leusden kwa men wonen In totaal betrok ken 130 mensen van elders in Leusden in februari een wo ning. Daartegenover stonden 72 Leusdenaren die elders do micilie kozen, waarmee de netto-toename 41 werd Er was in de maand februari eveneens sprake van een ge boorte-overschot van 14. In fe- I bruari zagen 30 Leusdenaren het levenslicht Daarnaast wa- ren er 16 sterfgevallen te be treuren Dat betekende een toename van 14. Het totaal aantal inwoners I van Leusden komt daarmee op i 27 705. Een maand eerder was dat 27.650. Leusden telde op 1 januari van dit jaar 27.644 in woners. ACHTERVELD - In gezond heidscentrum De Heelkom aan de Walter van Amersfoort- straat 36 in Achterveld wordt dinsdag 28 april een thema bijeenkomst gehouden over 'voedselovergevoeligheid' De avond staat onder leiding van diëtiste Liliane Butzelaar, die tevens contactpersoon is van de NVAS (de Nederlandse voedselallergie stichting) De bijeenkomst begint om 20 00 uur en de toegang is gratis. LEUSDEN - De Amersfoortse dixielandgroep 'The Original JazzGazz swingband' treedt zondag 26 april op in De Hak horst Het optreden, dat om 14.30 uur begint, is onder aus piciën van de Jazz Sociëteit Leusden georganiseerd. LEUSDEN - In jongerencen trum De Til aan de Hamers- veldseweg wordt vrijdag 24 april een spelmiddag gehouden voor kinderen in de basis schoolleeftijd. Bij goed weer zal een deel van het program ma buiten, in de nabijheid van het centrum, worden afge werkt. De spelmiddag begint om 14 00 uur en duurt tot 16.30 uur. Deelnemers betalen 3,- per persoon. Bij die prijs is een consumptie inbegrepen. Vrijdagavond (24 april) is er voor de ouderen in De Til een bingo-avond Deelnemers be talen twee kwartjes per kaart. Er worden tien ronden ge speeld, waarbij leuke prijsjes zijn te verdienen. De bingo avond begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 23.00 uur. De zaal is om 19.30 uur open. Naam: Echtpaar Peter van der Snee en Ellen Rietveld Beroep: Exploitanten café 'The Wish' Favoriete plek: „Het café" „Het is altijd al onze wens geweest om een eigen café te hebben. Twee jaar geleden werd die wens werkelijkheid. Ik werkte toen al vier jaar in dienst van de vorige eigenaar en toen die de zaak wilde verkopen, kregen wij het als eerste aangeboden We hebben daar niet zolang over na hoeven denken. Vandaar ook de naam van het café: 'The Wish', omdat een wens was uitgeko men, snap je?" „We hebben het café eerst grondig aangepakt Lichtere kleuren gebruikt en er is een nieuwe keuken ingekomen. Daarnaast zijn we gestart met het serveren van eetwaren Variërend van belegde broodjes en snacks tot een kleine maaltijd. En dat werkt goed." „We zitten hier nu precies twee jaar en het gaat lekker. Het is een goede stap geweest. Het kan natuurlijk altijd beter, maar ik heb nog steeds de indruk dat de Leusdenaar niet zo erg veel op heeft met de horeca in de eigen woonplaats. Dat is ook wel enigszins te begrijpen met Amersfoort vlak naast de deur, maar soms is het weieens jammer. We proberen daar ook wel verandering in te brengen. Zo hebben we een keer of zeven per jaar een live-band in de zaak en dan merk je ook dat er ander publiek op afkomt. Daar zullen we dan ook mee doorgaan." „We organiseren hier trouwens veel dingen om de klanten te binden. Er komen hier relatief veel motorrijders. En voor die groep houden we binnenkort een toerrit rond het IJsselmeer. Dan serveren we hier 's morgens vroeg een ontbijtje en 's avonds bij terugkomst gaan we met z'n allen barbecuen of zoiets. Dat is leuk en schept een band. En tijdens het Europees Kampioen schap voetbal in Zweden zetten we hier weereen grootbeeld televisiescherm neer. Dan maken we er een klein stadionnetje van." „Op Koninginnedag wil ik proberen weer een band te laten spelen. Binnenkort hoor ik of dat lukt Dat zal overigens de laatste keer dit seizoen zijn, want in de zomermaanden laten we hier geen groepen spelen. Met het oog op de buurt. De muziek veroorzaakt toch enige overlast en als het warmer wordt en de deuren staan open wordt dat te erg. Dat doen we dus niet. Ik zou het wel leuk vinden om bijvoorbeeld op Koninginnedag iets bijzonders te organiseren. Ik heb het idee om op de parkeerplaats hiernaast, voor het oude gemeentehuis, op zo'n dag een paar bands te laten spelen Dat zou prachtig kunnen en leuk aansluiten bij de activiteiten die hier op die dag op en rond de Hamersveldseweg plaatsvinden. Het is overigens nog een heel ruw idee en er zal nog veel overleg met diverse instanties moeten plaatsvinden om dat gestalte te geven Maar ik ben wel van plan het idee verder uit te werken."

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5