.Leusder Krant. Ter zake Geleidelijk zachter BRT3 binnenkort terug op de kabel st weer in ei De Queeste de boer op ieuws uit de verenigingen |rtpas verplicht |imelmarkt ist in de dunahof Clubavond 'De Loupe' Bouwdorp bij ijsbaan Videocamera 't Hamersveld Klassieke zender even uit de lucht Dronken op de brommer herdag 23 april 1992 Pagina 7 ISDEN - Vanaf 1 mei m Leusden een pasje om grof huisvuil te mo torten Alle particuliere 5udens in de gemeente en krijgen dat pasje deze automatisch toege- 1 mei kunnen particulie ren op vertoon van de as grof huisvuil kwijt bij meentewerf aan de Ha- eldseweg 105. Onder luisvuil wordt verstaan- japier, ijzer, oude koel- eskasten, hout en puin. et storten van grof huis- ijn in het algemeen geen verbonden, behalve aan orten van puin. Als men meer dan 1 m3 per stort, betaalt men 50,- 3 Het overlaadstation is ,edoeld voor het storten bedrijfsvuil. Bedrijven n de stortpas ook niet. >r het verstrekken van de as is de gemeente er van- nei zeker van dat alleen lenaren hun grof huisvuil i storten. Mensen buiten meente krijgen geen pas ituurd. USDEN - Het Vrouwe- loetingscentrum 't Voor houdt dinsdag 19 mei 00-11.00 uur een rom- arkt in 't Voroonder Ie- [i die spulletjes heeft, niets meer mee gedaan (geen kleding en meu- kan deze inleveren in 't inder, gelegen aan de rkant van het gemeente- Burg. Van den Postlaan 2 ;n 12 mei tussen 9.00 en Suur. Het inleveren kan anaf heden op de volgen- ressen: Grienden 3, Pa- iker 38 en Terberghorst 6 1 vanaf 15 30 uur. De op- st van deze rommelmarkt ten goede aan 't Vooron- er bekostiging van ver- ;nde activiteiten. iDEN - In het kader van ie 'Kunst in de Lisiduna- eeft een deskundige jury gs 48 kunstwerken van ense kunstenaars gese- rd, die in aanmerking ko- roor een plaatsje in het rgingstehuis. In totaal n 32 kunstenaars 160 werken in. actie is een initiatief van :hting Vrienden van Lisi- ïof. die uiteindelijk de [woordelijkheid heeft om selecteerde kunstwerken e schaffen. Zaterdag 16 5 er een tentoonstelling, ip alle inzendingen te uilen zijn. LEUSDEN - De Leusdense vereniging van postzegelver zamelaars 'De Loupe' houdt maandag 11 mei een clubbij eenkomst, die om 20.00 uur be gint. Tijdens de bijeenkomst zal filatelist Hans Snellenberg een lezing houden over het the ma 'Europa' Naast de lezing is er gelegenheid om zegels te ruilen en is er een veiling. LEUSDEN - Het sluiten van jongerencentrum de Geut heeft geen consequenties voor het bouwdorp voor de school gaande jeugd van 6 tot 12 jaar. Het betekent wel dat voor de tweede keer in drie jaar het bouwdorp van lokatie ver andert. Dankzij medewerking van de sportstichting is het mogelijk om het bouwdorp te laten ver huizen naar het terrein van de ijsbaan. Van 11 tot 15 augustus zullen er ongetwijfeld fraaie gebouwen verrijzen aan de oe ver van de ijsbaanvijver. Het thema dit jaar is Piraten. Uiteraard leent deze lokatie bij de vijver zich prima voor -dat thema. Het formaat van het terrein maakt het mogelijk het aantal deelnemers dit jaar uit te brei den van 250 tot 300. Het is dan wel van belang dan de bouw- dorporganisatie over vol doende medewerkers be schikt. De organiserende werkgroep van de stichtig Jeugd- en Jongerenwerk be schikt momenteel over circa 20 toezeggingen van medewer kers en kan nog best enige ver sterking gebruiken. Geïnteresseerden in het vrij willigerswerk tijdens het bouwdorp kunnen informatie krijgen via telefoonnummer 033-944915 of schriftelijk bij de stichting voor Jeugd- en jongerenwerk, Postbus 234 3830 AE Leusden. LEUSDEN - Op woensdag 29 april om 10.15 uur in de re creatiezaal van ons vezor- gingshuis 't Hamersveld, Alb. Buininggaarde 34, zal het be stuur van de Stichting Vrien den van 't Hamersveld, een vi deocamera schenken aan de bewoners. Nu is er de moge lijkheid om via een kabelka naal activiteiten uit te zenden, zodat iedereen dit op hun eigen kamer via de televisie kan be kijken. LEUSDEN - Enkele weken geleden werd door de Belgi sche omroep de uitzendfre quentie van de radiozender BRT3 gewijzigd. Via de kabel aansluiting kon de zender daarom niet meer in Amers foort en omgeving ontvangen worden. Deze reden was voor sommige verstokte luisteraars van de BRT3 in eerste instantie niet duidelijk en daarom be sloot een van hen, mevrouw Blommestein persoonlijk aktie te gaan voeren tegen de ver dwijning van deze zender. Mevrouw Blommestein uit Leusden hoorde enkele weken van vage geruchten, dat de klassieke zender zou gaan ver dwijnen. Zij informeerde links en rechts en inderdaad bleek, dat de zender zonder opgaaf van reden niet meer te ontvan gen zou zijn. Verontwaardigd en ontdaan over deze gang van zaken besloot zij op haar ma nier aktie te gaan voeren. ..Eerlijk gezegd zonder enige hoop op succes, ik ging er van uit dat de zender toch zou ver dwijnen,' vertelt Blommestein Zonder echt hoop te hebben voerde ik deze aktie, maar toch. als je alleen daar vanuit gaat gebeurt er helemaal niks". Voor en tijdens haar aktie on dervond Blommestein een ge deelde verontwaardiging bij een aantal mensen. Op 22 maart gaf het koor Het Ne derlandse Lied', waarvan Blommestein koorlid is, een lente-concert in Amersfoort Tijdens dat concert verzamel de zij ongeveer 40 handteke ningen van gelijkgestemde mensen. Ook de dirigent van het koor voerde aktie mee en verzamelde zelf ook handteke ningen. Samen met een begeleidende aktie-brief stuurde Blomme stein het schriftelijke protest naar de gemeente, in de per soon van de heer Van de Weert. ,,Ik dacht, dat er nog een over leg over het al dan niet ver dwijnen in de gemeenteraad zou plaatsvinden. Mogelijk hielp 't toch de op handen zijn de plannen in goede banen te leiden. Maar ja, natuurlijk niets van gehoord". Om wat voor soort zender gaat het nu eigenlijk? De radiozen der BRT3 van de Belgische om roep blijkt een klassieke zen der. die met name veel oude klassieke muziek draaide, bij voorbeeld de muziek van Bach. Op dit moment wordt op deze zender moderne muziek ge draaid En Blommestein kan voor dit genre weinig waarde ring opbrengen ,,Als je nu die frequentie opzet, hoor ik van die moderne troep. En dat hoor je genoeg in deze wereld Zelfs als je de stad in gaat kan je dat lawaai beluiste ren". Ze lacht: ,,Soms kan ik mezelf daardoor niet meer horen den ken!! ..Natuurlijk mag die mu ziek er ook zijn, maar daar is al voldoende van. Daarom is het zo jammer dat deze klassieke zender wegging" De klassieke zender op de Nederlandse ra dio. Hilversum 4, heeft volgens Blommestein niet hetzelfde karakter als de Belgische klas sieke zender. ,,Nee, er is een duidelijk ver schil, en op Hilversum 4 wordt teveel gepraat" Blommestein is dus zelf een uitgesproken liefhebster van oude klassieke muziek. Het koor van 'Het Ne derlandse Lied' heeft inmid dels een ruime ervaring in het uitvoeren van oude muziek uit de 16e eeuw Volgens Blomme stein zeggen namen als Cle mens non Papa, Jan Sweelinck. Marley in ieder geval de kenner voldoende. Ze vertelt dat in 'haar' 50 jaar oude koor niet alleen ouderen zingen, maar ook jongeren vertegenwoordigd zijn in de uitvoering van oude klassieke muziek. Op woendag 15 april plaatste de Regionale Energie maatschappij Utrecht een ad vertentie in de Stad Amers foort. Hierin werd de verdwij ning van de radiozender BRT3 uitgelegd. De Belgische om roep bleek, door de wijziging van uitzendfrequentie, de boosdoener Daarom kon via de kabelaansluiting deze zen der niet meer ontvangen wor den. Verder zal geprobeerd worden of de zender op een an der manier is te ontvangen om via het kabelnet door te kun nen geven op de bekende fre quentie. (106,1 MHz) Daarnaast bood de REMU ver ontschuldigingen aan voor het ongemak dat hierbij ondervon den werd. Dat kan dus beteke nen dat de 'geliefde klassieke zender zender weer terug zal komen op de radio Blomme stein is bijzonder opgetogen met deze boodschap. ,,Goh, je zou toch haast veron derstellen dat deze aktie gehol pen heeft. Dat is werkelijk een blij bericht!!" Meneer Blom mestein moppert op de achter grond met ongeloof over het mogelijk terugkomen van de klassieke zender. Mevrouw Blommestein legt uit dat ook hij dol is op oude muziek. Zelf zegt ze erg dankbaar te zijn als de zender weer op de radio terug zou komen. ,,En ik denk dat veel meer mensen uit Amersfoort en Leusden blij zijn met dit bericht, er zijn veel mensen in deze stad, die van deze oude, klassieke muziek houden'", verzekert ze. Bij een mogelijke terugkeer van de klassieke zender mag er van haar een volgende aktie gepleegd worden, maar deze keer om de heer Van de Weert een (bescheiden) bosje bloe men te geven. Blommestein is ervan overtuigd ook meerdere mensen voor deze 'vervolgak- tie' warm te laten lopen. Annette Karimi De zendmast van de kabeltelevisie voor de regio groot Amersfoort. BRT3 lijkt op korte termijn terug te keren op de kabel. Liefhebbers van klassieke muziek zullen hier blij mee zijn. foto Jan Pit) LEUSDEN - "U kunt de offi cier van justitie niet van strengheid beschuldigen", hield de Utrechtse politierech ter mr. A. Weijsenfeld dinsdag een 25-jarige Leusdenaar voor. Conform de eis ver oordeelde hij de verdachte tot honderdvijftig gulden boete omdat de man onder invloed van alcohol een bromfiets had bestuurd. Vorig jaar juli hield de politie de Leusdenaar aan op het Co- henpad in Leusden Uit de ademtest bleek dat de man een iets hoger alcoholgehalte had dan was toegestaan: 270 microgram in plaats van de maximale 220 microgram. Volgens de verdachte had hij het op een rechtszaak aan la ten komen omdat hij de aange boden schikking van tweehon derd gulden niet kon betalen. Weijsenfeld wees erop dat de werkelijke kosten van een zit ting wel tien keer zo hoog zijn. Hij wilde echter wel rekening houden met de lage uitkering van de verdachte. "Maar dan moet u uw vrienden niet ver tellen dat het loont om de schikking niet te voldoen, want dat geldt alleen in uw ge val", aldus de rechter PR-funetionarissen van het conferentieoord De Queeste gaan de komende tijd op ludieke wijze regionale bedrijven langs om hen erop te wijzen dat het servicepakket van het bedrijf is uitgebreid, (foto: De Queeste) LEUSDEN - Conferentieoord De Queeste gaat zijn servi ce uitbreiden. Naast de gebruikelijke zakelijke bijeenkom sten zoals workshops, seminars en conferenties kunnen de bedrijven in de regio van Leusden hun relaties nu ook in het hotel onderbrengen Hierbij verzorgt het bedrijf gratis taa i- vervoer van en naar het bedrijf. Daarnaast staat in het weekend het conferentieoord open voor het organiseren van bedrijfsfeesten. Gedurende 7 werkdagen vanaf 22 april 1992, zullen onge veer 100 bedrijven op een opvallende manier worden bena derd. Deze bedrijven zijn gesitueerd in Leusden, Amers foort, Soest, Soesterberg en Woudenberg. Conferentieoord De Queeste is genoemd naar de speurtocht die de ridders van de Ronde Tafel volgens de legende hebben ondernomen om de heilige graal te vinden. Nog steeds kan de Queeste naar wijsheid als motto voor de hedendaagse congresganger dienen. Tijdens de promotie-aktie zullen de PR-funktionarissen, gekleed in middeleeuws kostuum, de bedrijven bezoeken. Dit keer niet op zoek naar de heilige graal, maar op speurtocht naar potentiële nieuwe relaties. LEUSDEN - Spar Supermarkt A. F. Aldenzee in winkel centrum de Biezenkamp bood op zaterdag IS april vroege klanten een groots ontbijtbuffet aan. Wie boodschappen kwam doen tussen 7.00 en 8.30 uur kreeg een ontbijt voorge schoteld van enorme omvang. Er lagen honderden, vaak nog warme, broodjes in diverse variëteiten, heerlijk rijk gevuld paasbrood, een ruime keuze uitAmerikaanse" cerials en op zo'n ontbijtbuffet mag natuurlijk de vers geperste jus d'oran- ge niet ontbreken. Ruim 500 gasten mocht de Spar ontvangen Dit was iets minder dan het jaar daarvoor maar dat gold zeker ook voor het weer dat, volgens de organisator Ruud Aldenzee, zeker honderd mensen deed besluiten om op een later tijdstip hun inkopen te gaan doen. Alles bij elkaar was het weer een geslaagd gebeuren en zal het volgende jaar zeker weer een vervolg krijgen. We hebben vriendelijke lasdagen achter de rug at het weer betreft. Na :n warme start op de zon- ig, toen het kwik in de oege ochtend op onge ler 7 a 8 graden stond, id vooral de zondagmid- ïg een vrij zonnig karak- r. toen het luchtruim na n koufrontpassage snel lentrok. Vooral de meest udelijke gebieden van is land kampten eerst >g met enkele wolkenvel den. maar het werd in de iddag 12 a 13 graden. In nacht van zondag op landag kon het in de van frsprong koude en ook ik droge lucht behoor- |k afkoelen. In de weer- t vroor het op de MI-post te Herwijnen, |ki de Betuwe gelegen, zelfs 2 graden en aan de 'nd kwam het op veel 'er plaatsen tot vorst Op eede Paasdag kregen je een klein hogedrukge- jed op bezoek en dat had de atmosfeer een rust end effect en de zon 'kte opnieuw de nodige eelruimte. Het bleef op jide dagen in Leusden en "geving droog en dat is al ■1 wat natuurlijk op tdagen. waarbij erg d mensen hun eerste uit stapjes maken in het snel naderende zomerseizoen. In de nacht van maandag op dinsdag was het tame lijk helder en daalde de temperatuur tot dicht bij het vriespunt en aan de grond kwam opnieuw lo kaal vorst voor. Boven de Britse Eilanden lag een zwak koufront, dat in de richting van ons land op schoof. Er was gisteroch tend al vrij veel dunnere bewolking, die geleidelijk dikker zal zijn geworden en in de afgelopen nacht is een enkele spat regen of een bui niet helemaal uit gesloten geweest. Vandaag lagen we in een licht onsta biele westelijke stroming, maar vanaf donderdag komt er vanaf de Oceaan meer hogedrukinvloed en volgens Offenbach vormt zich een apart filiaaltje bo ven de Alpen later in de week Dat geeft zicht op een zuidelijke stroming aangezien een diepe de pressie voor anker gaat na bij de zuidpunt van Groenland. Er wordt gelei delijk iets warmere lucht aangevoerd, zodat de tem peratuur in de lift gaat Er zijn, uiteraard onder voor behoud, tegen het week einde waarden mogelijk van ongeveer 15 a 18 gra den en dan verkeert april eindelijk weer eens in een wat betere vorm. Een de pressie, die de afgelopen dagen het weerbeeld in on gunstige zin beïnvloedde boven het geteisterde Sici lië, zal zich vrij snel uit de voeten maken en dat kan de menselijke strijd tegen de opdringende lava stroom vanuit de Etna, wat meer kans van slagen ge ven. Tijdens de Paasdagen woedden er in de omgeving van de vulkaan flinke sneeuwstormen, die het zicht ernstig belemmer den. De eerste boerenzwalu wen zijn inmiddels gesig naleerd. Dat die niet met een voor een zomerse in slag kunnen zorgen, be wees de vorige week over duidelijk. Vooral de vrij dag werd een bijzonder te genvallende dag, waarbij de verwachtingen volledig in het water liepen. Het re gende vrijwel de gehele dag en de temperatuur kwam niet veel hogere dan 5 a 6 graden, waarmee een thermisch dieptepunt werd bereikt. Gelukkig kregen we dergelijke tem peraturen niet tijdens de Paasdagen op het menu. Van de verschillende soorten viooltjes die in ons land, in het wild voorkomen is het maarts viooltje het gemakkelijkst te herkennen. Het is namelijk de enige soort die geur ver spreidt, een geur, die door de eeuwen heen. gegolden heeft als het parfum der liefde. Van daar ook dat bij de Grieken de bloem aan Aphrodite, de go din der liefde, was gewijd. Volgens een legende is het niet altijd zo geweest dat het maarts viooltje (viola odorata) de enige was in zijn soort die geurde. De andere soorten en vooral het driekleurig viooltje (viola tricolor) verspreidden een nog aangenamer geur dan het maarts viooltje. Overal vandaan kwamen de mensen naar de akkers om de geurige bloemen te plukken, waarbij het gewas veel had te lijden. De viooltjes, die niet de oor zaak wilden zijn van deze ramp, besloten niet langer te geuren. Het maarts viooltje, die in de tijd dat de gewassen op het veld stonden, reeds was uitge bloeid, behoefde hieraan niet te mee te doen en was daar door de enige die zijn geur be hield. In tijden, toen men het met de hygiëne niet zo nauw nam, werden de bloempjes van het maarts viooltje op de vloeren gestrooid Vooral in kerken, waarin toen nog werd begra ven, werd dit middel toege past om de onaangename lucht te verdrijven. Gelijk met de geur die het viooltje ver spreidt, komt de stof ionon vrij die het reukvermogen af stompt, zodat men andere geu ren niet meer waarneemt. Het maarts viooltje is een van de ongeveer twaalf soorten die bij ons voorkomen. De bloeitijd is van maart tot mei. De bloemen zijn meestal paars maar er komen ook witte exemplaren voor In oude tij den werden viooltjes in de ge neeskunst aangewend bij al lerlei kinderziekten, vooral tegen dauwworm, maar ver der ook bij andere huidziek ten als huiduitslag en eczeem. Verder was het een bloedzui verend, pijnstillend en slijmoplossend middel. Ook nu nog wordt de, uit de bloe men gewonnen etherische olie, gebruikt voor de produc tie van parfums, toiletartike len en aromatische stoffen. Tegenwoordig wordt het maarts viooltje in ons land steeds zeldzamer G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7