Oud Groevenbeek: historisch erfgoed bij Putten Uitnodiging voor een natuurwandeling Leusder Krant Natuurmonumentd Donderdag 23 april 1992 De mooiste tijd van het jaar is weer aangebroken. Bomen en struiken beginnen al een beetje groen te worden en verschillende bosplanten staan in bloei. Ook laten de vogels zich horen. Rond de Paasdagen blijft er vast wel wat tijd over voor een fijne boswandeling over een mooi landgoed in de streek. Deze keer wordt het een kennismaking met het landgoed Oud Groevenbeek bij Putten. Het staat al jaren op mijn lijstje, maar nu gaat het er echt van komen. Het landgoed Oud Groevenbeek is nog niet zo heel erg oud. Lang niet zo oud als bijvoorbeeld de landgoederen Oldenaller en Renswoude. Het begon zo: in 1846 kocht de heer P. M. Jongeneel sr. uit Utrecht, op een openbare veiling van de gemeente Ermelo, een stuk woeste grond. Het bestond grotendeels uit heide. Het was veel te groot om zelf de ontginning te kunnen financieren. Vandaar dat hij enkele vrienden vroeg om met hem een maatschap te vormen. Zo ontstond de maatschap Groevenbeek, bestaande uit de heren Jongeneel, Van Hall, Van Schermbeek en De Baldian van Doorn. Er werd een boerderij gebouwd en een schaapskudde gekocht. De woeste grond werd geploegd en bemest. Er werden eiken geplant en grove dennen. In 1870 werd op het landgoed een eenvoudig landhuis gebouwd door de heer Jongencel jr., die zijn vader in de maatschap was opgevolgd. In 1890 ontstonden er financiële moeilijkheden bij een der deelnemers van de maatschap. Besloten werd de goederen te verdelen. Oud Groevenbeek bleef in handen van de heer Jongeneel, die er tot zijn overlijden in 1902 bleef wonen. Daarna werd Oud Groevenbeek en Klein Kampvcld aangekocht door de heer J. H. van Schermbeek, een ver familielid van één van de deelnemers van de maatschap. Hij liet het bestaande landhuis afbreken en startte in de zomer van 1907 de bouw van het huidige huis, dat werd gebouwd in de zogenaamde Jugendstil. In 1920 overleed de heer J. H. van Schermbeek, waarna 11. Oud Groevenbeek, gelegen aan een historisch kerkpad geflankeerd door twee bruine beuken. mevrouw Van Schermbeek het beheer van Oud Groevenbeek overdroeg aan haar jongste zoon, die het in 1946 erfde toen zijn moeder overleed. In 1968 verkocht de heer P. A. van Schermbeek het landgoed aan de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Hij bleef tot zijn overlijden in 1981 in het huis wonen. En zo wordt het persoonlijke werk van de heren Jongeneel en Van Schermbeek goed bewaard voor het nageslacht. Op 't ogenblik wordt er gewerkt aan een renovatieplan voor het park rondom het huis, dat al eerder een opknapbeurt heeft gehad. Het is opgedeeld in apartementen die door Natuurmonumenten worden verhuurd. Er is in het verleden al heel wat afgegraven op Oud Groevenbeek. Opvallend zijn de sprengen van de Volenbeck en de Groevenbeek. Ook is een gedeelte van het bos afgegra ven voor drie kunstmatige heuvels. De lage weilandjes zijn stille getuigen van dat vele graafwerk. De bossen zijn zeer gevarieerd. Hoogopgaande bossen worden afgewisseld met percelen hakhout en cultuurgrond. Tijdens het voorbereiden van deze tocht zagen we de bonte, de groene en de zwarte specht. Langs de Volenbeck bloeit de witte bosklaverzu ring. De wandeling is gemakkelijk in een uur en een kwartier te lopen. De hond mag mee van boswachter Cor Jansen, maar moet beslist aan de lijn. Ga deze goed bewaarde buiten plaats maar eens bekijken. Prettige wandeling op Oud Groevenbeek. 1. Het beginpunt van de wandeling Het landgoed Oud Groeven beek ligt ten noorden van Put ten. U rijdt vanaf Barneveld. via Voorthuizen, door Putten heen Steek voorbij Putten de Putterweg over en volg de bor den Bosbad. Parkeer hier uw voertuig Aan de rechterkant van het bosbad is dc Oud Groe- venbeeklaan Hier begint de wandeling Bekijk de situatie op het kaartje 2. Volenbeek De kennismaking met Oud Groevenbeek begint met de Volenbeek Onvoorstelbaar veel werk hebben arbeiders hier vroeger verzet om deze enorme sprengenloop te gra ven om zoveel mogelijk water uit de grond te laten vloeien. De sprengenaanleg is een ty pisch Hollandse uitvinding. Men benutte de omstandighe den om het grondwater te be reiken, door het maken van een diepe ingraving aan de randen van hoger gelegen gronden. Zo konden vele jaren lang twee watermolens buiten het gebied draaiende worden gehouden. Later is het waterpeil gezakt en kwam de beek droog te staan. Nu door het hek en met een linksaf. De wal, verderop rechts in het bos, is ook een sprengloop. 3. Groevenbeek Blijf op dat houten bruggetje even staan. Dit is de brug over de voormalige Groevenbeek Heel vaag is te zien dat dit beekje verderop in de Volen beek uitkomt. De Groevenbeek stroomde langs de lage wei landjes en door de vijver bij het huis Straks kunnen we dat beter bekijken. Nu meteen linksaf en verderop de Volen beek volgen. 4. Bosklaverzuring Langs het pad dat evenwij dig loopt aan de uitgedroogde Volenbeek groeien plantjes met klaverblaadjes en witte bloemetjes. Het heet witte bosklaverzuring. Het bloeit gelijk met de bosanemoon en het speenkruid Dit plantje zie je niet veel in de bossen, maar hier groeit het massaal. Het moet groeien en bloeien voor dat het blad aan de bomen komt. Bijna aan het eind, bij een dikke beuk, rechtsaf een heuvel op. 5. Belvédère Op het eerste gezicht dacht ik dat dit een grafheuvel was, maar boswachter Jansen ver telde dat deze heuvel aan het eind van de vorige eeuw met de hand is opgeworpen Vroeger stond er een houten uitzichtto ren op Zoiets heet een Belvé dère. Je ziet het wel meer op landgoederen. Ongetwijfeld kon je toen vanaf de toren mooi over de vier kilometer verder op gelegen Zuiderzee kijken. Boven in de dode beuk op de heuvel zit een ovaal gat. Dat is van een zwarte specht. 6. Grafheuvel Op de hoek ligt een grafheu vel. Deskundigen beweren dat de grafheuvels van Oud Groe venbeek ongeveer even oud zijn als die in het Speulderbos. Ze zijn ongeveer 1000 tot 1200 jaar oud Ongeveer 10 meter voor het bankje ligt de grond bezaaid met houtsnippers. Dat is het werk van de zwarte specht, die daar een hol heeft uitgehakt Breek maar eens zo n stukje hout door Onvoor stelbaar dat deze vogel met de snavel dat harde hout kan ka- pothakken Bekijk de route op het kaartje. 7. Groeveribeekse Heide In de bosrand liggen twee grafheuvels U loopt er tussen door In de linkse is behoorlijk gegraven, zo te zien. Door de bosrand loopt een afschei- dingswalletje. U komt hier op de Groevenbeekse Heide, die we schuin oversteken. In de verte ligt Ermelo Hier en daar zijn stukken afgeplagd om de heide weer een kans te geven. Op de heide ziet u nog een paar grafheuvels. Deze streek was zo te zien nogal in trek bij onze voorouders. 8. Klein Kampveld Bij een dikke grove den en een slagboom moet u het bos weer in Let ook hier weer op de scheidingswal. Neem ver derop tussen de derde en vierde blauwe paal, het met blad be dekte pad, schuin het bos in. Even daarvoor ziet u in de ver te het huis door de lange laan, dat vroeger een kerkpad was. Eeuwenlang liepen de mensen via dit pad van Ermelo naar de kerk in Putten U loopt hier op Klein Kampveld. Volgens een oude beschrijving was Klein Kampveld de verzamelplaats van de Gelderse Troepen, wan neer de hertog Van Gelre een leger nodig had. maar daar is geen spoor meer van te zien. 9. Oude acacia's U bent hier op een kleine open plek op een kruising van paden. Een simpel bankje en een prullebak zijn de kenmer ken van deze plek. Om deze open plek staat een aantal oude acacia's, herkenbaar aan de ruwe schors Hoe komen die bomen hier? De heer Jongeneel was een echte bosbouwer en een liefhebber van de Engelse parkaanleg. Kijk maar eens op het kaartje naar het mooie pa denpatroon van het park On getwijfeld heeft hij dit plekje wat verfraaid met acacia's, om er later wat uit te rusten met vrienden en kennissen. 10. De Watertoren Inmiddels bent u alweer een heel stuk verder. Links in het bos zijn, aan het eind van de vorige eeuw, drie kunstmatige heuvels aangelegd. Met paard en wagen is het zand hierheen gebracht. Een enorme klus en alles met de schop Op een van de heuvels staat de Waterto ren. Vroeger werd hier water opgepompt voor het huis en voor de kassen, waar onder an dere druiven werden ge kweekt. Er werkten toen wel 15 tot 20 arbeiders op Oud Groevenbeek. Van het kassen complex is nog een Engelse kas en een tuinmanswoning over gebleven De kelders onder de Watertoren zijn een jaar of vier geleden geschikt gemaakt voor het overwinteren van vleer muizen. Meer hierover kunt u lezen op het infobord langs het pad. Verderop staan twee prachtige bruine beuken aan weerszijde van de oprijlaan. 11. Oud Groevenbeek Het landhuis in de zoge naamde Jugendstil is gebouwd in 1907. Jugendstil was een vernieuwde bouwstijl die van 1896 tot 1920 erg in zwang was. Het belangrijkste kenmerk van deze stijl is het gebruik van geglazuurde bakstenen en kleurige tegels boven de ra men. In de toren is een jachtta- bleau te zien. Het huis is in 1990 gerestaureerd en opge deeld in wooneenheden. Het omliggende Engelse park wordt op 't ogenblik gereno veerd. Het was de laatste jaren erg verwaarloosd Ook de zichtassen (lange doorkijkgan- gen om vanuit het huis door het park te kunnen kijken) worden weer opengemaakt De reno vatie van het park gaat onge veer 250.000 gulden kosten. Verderop ziet u het Koetshuis en de boerderij, waar nog op de ouderwetse manier geboerd wordt 12. De vijver Als het goed is staat u nu bij het tweede bordje over het re novatieplan De vijver is on langs uitgegraven Het water van de Groevenbeek stroomde vroeger door de vijver Het beekje is er nog steeds, maar vult de vijver niet meer. Op 't ogenblik wordt bekeken of de waterpomp in het huis de vij ver op peil kan houden. Het huis is jaren geleden op de wa terleiding aangesloten De ei gen pompinstallatie is nog in tact. Achter u staat een enorme zwarte populier, begroeid met klimop Hier zijn ook de lage weilandjes, die zijn ontstaan na het weghalen van het zand voor de heuvels. U staat hier trouwens weer op het histori sche kerkpad Verderop liep het pad ongetwijfeld tussen de twee rijen beuken door. De brug over de Volenbeek komt weer in zicht De wande ling is ten einde. Oud Groeven beek kunt u weer scharen on der de vele plekjes om later nog eens op terug te komen TEKST EN FOTO'S GERRIT DE GRAAFF Het onderhoud van een li goed, zoals Oud Groevenbt kost handen vol geld. Naas 211 ha Oud Groevenbeek heert Natuurmonumer nog 65.000 ha natuurgebic Nederland. Bent u nog o lid van natuurnionumecl Alle beetjes helpen om dcf tuurgebieden in ons landl lig te stellen. Bel voor is| matie: 035-62004. OUD GROEVENBEEK De cijfers op hel kaarde corresponderen mei de enters in de leksi en bij de lolo s 4. Witte bosklaverzuring. 4 Droge bedding van de Volenbeek. 11. De boerderij van Oud Groevenbeek. 10. In de kelders onder de watertoren huizen vleermuizen.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 8