.Leusder Krant. Leusden wil soepele uitleg van Hinderwet Mag ik uw auto even wassen..... Sterke straalstroom Bingo's zijn lepal Politie Leusden blijft op sterkte weer f777M7l Snelkrakers veroordeeld Geluidswal bij Esdoomhof Nieuws uit de verenigingen Puzzel rit Jubileum De Haaien Blues in The Wish Inspecteur in beroep tegen vergunning veehouderij pazar van de Koningshof an centraal in mnesty-actie Leerlingenvervoer Anne Frank-krant KIJKKRANT Dixieland Subsidie loensdag 29 april 1992 Pagina 5 ;USDEN - De auto-, motor en bromfietsclub Achterveld |MBC) houdt zondag 3 mei een puzzelrit met een lengte van ongeveer 35 kilometer. In schrijven is mogelijk vanaf 13.30 uur in café-restaurant De Roskam, Hessenweg 212 (telefoon: 03425-1223). JeUSDEN - De Leusdense fyem- en waterpolovereniging Haaien viert dezer dagen 25-jarig bestaan Ter gele- inheid van het jubileum is er zaterdag 2 mei een receptie in het zwembad 'De Octopus' De receptie begint om 17.00 uur en duurt tot 18.00 uur. üUSDEN - Om de viering Koninginnedag kracht bij ft zetten, treedt donderdag 30 j>nl in café The Wish de blues- :kformatie Rude Mood op. groep speelt, naast eigen ïmers, repertoire van mo- |rne bluesgiganten als Stevie Vaughan en ZZ-Top. aarnaast is de groep evenzeer bedreven in het spelen van tra ditionele Mississippi-blues. De groep bestaat uit. Marti- ne Bestebreurtje (zang), Gert- Jan Evers (gitaar). Michiel van der Meulen (basgitaar) en Mar co Hilgeman (drums) Het op treden van de groep begint om ongeveer 21.00 uur De toegang is gratis. LEUSDEN - De gemeente Leusden zal zich bij dc Raad van State moeten verweren voor het verlenen van een hin derwetvergunning tegen de wens van de inspecteur milieu- hygiene. Het gaat om een ver gunning voor de samenvoeging van twee agrarische bedrijven aan de Ooievaarshorsterweg en de Trekerweg. Volgens de gemeente betekent de samen voeging een ontlasting voor het milieu, omdat het gaat om twee ouderwetse bedrijven, die als 1 modern bedrijf verder gaan. De betrokken veehouder in vesteert in stallen, die minder ammoniak uitstoten. Hij ver mindert de gezamenlijke veestapel met 25 procent. Dat zou volgens de gemeente Leus den per saldo een positief ef fect hebben op Landgoed Den Treek, waar beide huidige be drijven deel van uit maken. De inspecteur gaat er echter van uit, dat het ene bedrijf in de buurt van het bos 'De Ooie vaarshorst' ligt en de andere boerderij in de nabijheid van 'Het Veentje' Dat zijn volgens de inspecteur twee afzonderlij ke bossen Samenvoeging van beide bedrijven zou dus leiden tot een hogere belasting voor één van de bossen. De zaak, die door de mi lieu-inspecteur aanhangig is gemaakt, is belangrijk voor identieke gevallen Op het ge bied van de nieuwe Hinderwet bestaat namelijk nauwelijks nog jurisprudentie. De zaak wordt daarom op de voet gge- volgd door andere agrarische gemeenten in de omtrek Ook de Valleicommissie heeft grote belangstelling voor de zaak In de Gelderse Vallei zou de ont- wikeling van de landbouw po sitief beïnvloed kunnen wor den, als er door de Raad van State gekozen wordt voor een ruime uitleg van de Hinderwet. LEUSDEN/AMERSFOORT - Wegens een zogenaamde snel- kraak bij Radio Drieènhuizen in De Hamershof heeft de 1 Utrechtse politierechter maandag twee Amersfoorters (25 en 22 jaar) veroordeeld tot respectievelijk 150 en 130 uur dienstverlening. Met een ge stolen auto probeerden de ver dachten en twee mededaders op 18 februari het rolluik voor USDEN - Rond de gerefor- irde kerk De Koningshof op Hamersveldseweg 95 wordt :erdag 9 mei een grote bazar ouden De opbrengst van de irkt is bedoeld voor uitbrei- ig van het zalencomplex. Op markt zijn veel dingen te op. waarbij poffertjes, wa fels. zelfgemaakte baby- en iderkleding een kleine greep het aanbod is Er is ook een idercreche georganiseerd bazar begint om 10.00 uur duurt tot 17.00 uur. De kerk heeft dringend be hoefte aan extra vergader ruimte en er is becijferd dat met die uitbreiding een inves tering gemoeid is van 875.000.- Daarvan is inmid dels 475 000.- binnen Het resterende bedrag zal onder meer via acties moeten worden opgebracht. De acties zullen worden gevoerd onder de naam HAMER, hetgeen een afkor ting is van Hulp Actie MEer Ruimte. De bazar is één van de acties die in het kader van de ondersteuning van het bouw fonds worden gehouden. lUSDEN - De afdeling lusden van de mensenrech- norgamsatie Amnesty Inter- jtional gaat de komende drie janden speciaal actie voeren 'en de doodstraf in Iran Om de actie onder de aandacht van het publiek te brengen zal Am nesty zaterdag 2 mei met een stand aanwezig zijn in winkel centrum De Hamershof om daar aandacht te vragen voor de zaak Leden van de organi satie zullen handtekeningen verzamelen bij een petitie, die naar de autoriteiten zullen worden doorgestuurd. de winkelpui te rammen. Het gat werd echter niet groot ge noeg. De mannen hadden het ge munt op videocamera's. Eerder die dag hadden ze het plan be raamd in een Amersfoortse koffieshop. Ondanks herhaal de pogingen lukte het de 25-ja- nge bestuurder niet het gat zo groot te maken, dat zijn mede daders erdoor konden. Ge- LEUSDEN - Er komt een ge luidswal ter hoogte van de Es doornhof. Die is nodig, omdat na de reconstructie van het kruispunt van de Middenweg/ Asschatterweg de geluids overlast is toegenomen. De ge meenteraad stelde dinsdag avond het geld, een bedrag van 73.000,--, beschikbaar voor de aanleg van de wal. Ook zal het wegdek voor een deel wor den aangepast om geluids overlast tegen te gaan. Dat kost 57.000,-. CDA-raadslid De Jong vroeg burgemeester en wethouders nog wel in overweging te ne men de geluidswal op een an dere plek aan te leggen dan nu gepland is Volgens hem zou het fietspad dan niet verlegd hoeven te worden. Wethouder de Jongh legde het raadslid uit, dat in dat geval de tval ook 2 meter hoger zou moeten wor den. De CD A-er kreeg daarom bij de andere raadsleden geen steun voor zijn voorstel. De wal zal over een lengte van 90 me ter worden opgezet en wordt 1,5 meter hoog. De bovenste helft zal uit doorzichtig mate riaal bestaan. ACHTERVELD - De politie heeft geen overtredingen kun nen constateren bij de weke lijkse bingo-avonden in de Roskam/Ons Gebouw. Bij de gemeente kwamen enkele we ken geleden anonieme brieven binnen, waaruit bleek dat de uitgekeerde prijzen het wette lijk toegestane maximum zou den overschrijden. Ook de po litie kreeg dergelijke brieven. Het organiseren van bingo avonden is gebonden aan be paalde voorwaarden. Zo mag er per serie niet meer dan ƒ475,— aan geld of cadeua's worden uitgekeerd en mag het prijzenbedrag per avond niet meer dan 1900,— zijn. Ook moet minimaal 50 procent van de opbrengst bestemd zijn voor een goed doel. In de Roskam/Ons Gebouw worden vrijwel elek woensdag bingo-avonden georganiseerd voor verschillende verenigin gen en instellingen. De politie controleert regelmatig of een en ander volgens de regels ver loopt Omdat er geen overtre- dinmgen zijn geconstateerd is de gemeente niet van plan te gen de organisatie van de bin go-avonden op te treden. LEUSDEN - De inkomens grens is verhoogd voor mensen, die in aanmerking willen ko men voor een bijdrage in het vervoer van hun kinderen naar school. Ten gevolge van de Oortwetgeving is die grens niet meer 27.000,— maar 34.000,—. Wie meer dan dat bedrag verdient, zal een eigen bijdrage van 200,— per jaar moeten betalen schrokken van de enorme ra vage die ze hadden aangericht, zetten de mannen het op een lopen. De politie kon ze echter snel aanhouden. De schade aan de pui wordt geraamd op één tot anderhalve ton. De oudste Amersfoorter zei spijt te hebben van zijn daad. De jongste verdachte ontkende zijn deelname; hij zou alleen hebben toegekeken. De officier van justitie geloofde dat niet. De andere daders hadden na melijk verklaard dat hij zou meedelen in de buit ,,De ver dachten blijven doorgaan op het verkeerde pad, hoewel ze al verschillende malen zijn ver oordeeld", stelde officier mr B. Swagerman. Het tweede feit waarvoor de oudste verdachte zich moest verantwoorden wa de ver duistering van een auto. Vorig jaar januari bracht de man het voertuig na een proefrit niet terug naar Ermelo. De Amers foorter had eerder een auto van hetzelfde type gekocht, waar van hij het motorblok wilde omwisselen De jongste verdachte stond eerder terecht wegens zware mishandeling. In september vorig jaar had hij in Amers foort een man in diens woning op het hoofd geslagen met een stuk hout. Aanleiding was dat de vriendin van de verdachte hem had bedrogen met de man Het slachtoffer liep snij- en schaafwonden aan het hoofd op- Voor alle feiten samen eiste de officier egen beide mannen vier maanden gevangenisstraf. Wat hem betrof moesten de verdachten nu maar eens voe len. Politierechter mr A. Scholten besloot op verzoek van de raadslieden tot een al ternatieve straf. Voor geleden materiële en immateriële scha de kende hij het slachtoffer van de imishandeling een schade vergoeding van duizend gul den toe. LEUSDEN - De fusie van de politiekorpsen van Amers foort, Leusden en Woudenberg zal voor het huidige rayon Leusden, waarbij op dit mo ment ook Woudenberg en Renswoude horen, voor de per soneelssterkte geen gevolgen hebben. Na de fusie ontstaat er een nieuw district Eemland-Zuid. Het district zal worden onder verdeeld in drie groepen: Amersfoort-Noord, Amers- foort-Zuid en Leusden/Wou denberg. Dat betekent dat Renswoude geen deel meer uit maakt van de groep Leusden. Toch zal er na de invoering van de nieuwe gebiedsindeling LEUSDEN - De gemeente zal ook dit jaar weer voor de leer lingen van groep 7 en 8 de Anne Frank-krant aanschaffen In de krant wordt aandacht be steed aan de Tweede Wereld oorlog Aan de hand van dit onderwerp worden actuele thema's behandeld Dit jaar zijn dat de rechten van de mens en de ervaringen van de mi granten tijdens de tweede We reldoorlog. De gemeente heeft voor het project een bedrag van ruim 2000 gulden uitgetrok ken. plaats blijven voor 37 politie mensen, hetzelfde aantal als er nu werkt in de groep Leusden/ Woudenberg/Renswoude. In het hele district Eemland-Zuid zullen in totaal meer politie mensen werkzaam zijn. In het district zullen drie po- litiebureau's komen In Leus den wordt binnenkort een nieuw bureau gebouwd De an dere twee zijn in Amersfoort- Noord en Amersfoort-Zuid. Volgens de nota, waarin de ko mende veranderingen worden aangekondigd, zal in de toe komst alleen het bureau in Amersfoort-Noord 's nachts open zijn. Toch wil de ge meente Leusden bereiken dat ook het bureau op haar grond gebied tijdens de nachtelijke uren open is. De plannen voor het nieuwe district zullen de komende maand in de gemeenteraden van de betrokken plaatsen worden besproken In Leusden is dat op maandag 11 mei in de commissie Algemene Be stuurszaken. Daar zal de beoogde districtscommandant Schouten, nu nog commissaris in Amersfoort, de plannen toe lichten. VOOR MIDDEN NEDERLAND 24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet LEUSDEN - De jongens van Baden Powell waren zaterdag goed bezig. Een heitje voor een karweitje' werd voor de gelegenheid een 'Knaak voor een taak'. Wie zijn auto had geparkeerd bij de Hamershof liep de kans benaderd te worden door een Leusdense scout met de vraag of hij de auto even onder handen mocht nemen. Dat betekende dat het voertuig in sneltreinvaart glimmend en blinkend werd gepoetst. Want dat kan je wel overlaten aan die jongens (foto: Hans Roggen). Barneveld Leusden Ede Geldermalsen Buren Woudenberg Scherpenzeel Renswoude Maarn Nijkerk -63 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Centrale redaktie BDU-TV -U^4ZU-U4Zyu Lokale redaktie zie de colofon van de krant Advertenties voor alle informatie. 03420-94888 Advertentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren) eerste 2 regels ƒ6.-, elke regel meer 6.- (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek zonder foto. hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek MET foto: 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling) Info 03420-94888 Na de passage van een koufront, dat in de vroege maandag voor flink wat regen zorgde in ons gebied, stroomde maandag onsta biele lucht over ons uit Daarin vielen enkele buien, die ook hagel en on weer meenamen. Toch wa ren er ook af en toe flinke opklanngen en de tempe ratuur gedroeg zich niet eens onvriendelijk, want het werd zelfs 15 graden maximaal. Verantwoor delijk voor het nu heersen de licht wisselvallige weerbeeld is een nog altijd in blakende vorm verke rende depressie op de Oce aan, waarvan de kern (990 millibar) op dinsdag even ten noorden van Schotland lag Om dit systeem werd vrij frisse lucht over het noordelijk deel van de Britse Eilanden gevoerd en daar vielen regelmatig de nodige buien, vooral in Schotland en noordelijk Ierland Tussen New foundland en de Golf van Biscaije ligt een langgerekt front, ook wel het polaire front genoemd Dit is de scheidingslijn tussen zachte lucht die om een ho- gedrukgebied naar het noorden wordt afgeduwd en koudere lucht die van uit de Poolstreken naar het zuiden wordt verwezen door de eerder genoemde depressie Er wordt in die omgeving een voortduren de heftige strijd om de macht geleverd en er ont staan op die lijn storingen, die met de sterke west-oost gerichte straalstroom in onze richting snellen. Gis teren kregen we met een dergelijk systeem van doen. Het lag in de vroege ochtend boven Bretagne en trok in noordoostelijke richting de Kanaalzone in. Als een systeem een derge lijke koers uitstippelt is het altijd oppassen gebla zen. Het kan een zeer ve nijnige depressie worden, die we daardoor ook wel eens het predicaat 'Ka- naalrat' meegeven. Het meest beruchte voorbeeld uit het recente verleden, waarbij er sprake was van een plotseling opstekende storm in ons land, deed zich voor op de Hemel- vaartdag van 1983. Op die 12e mei lieten 11 landge noten het leven, toen bin nen enkele uren een or kaanachtig monster was ontstaan, dat een etmaal eerder een nog onschuldige depressie leek. Dit keer echter trok de storing praktisch over Nederland richting Denemarken, waardoor de wind in de loop van de middag af zwakte en tijdelijk veran derlijk werd Gisteravond draaide de wind aan de achterzijde van de depres sie naar het noordwesten en vandaag kwamen we in een west-noordwestelijke stroming. De bovenlucht koelde af en dat leidde tot een onbestendig weer beeld, dat zich een groot deel van de week weet te handhaven. Onze reken- breinen uit het Duitse Of fenbach zetten, uiteraard onder voorbehoud, voor de Koninginnedag een uitlo pertje van hogedruk op het programma en pas later op de dag zou een front in de buurt moeten komen. Als het helemaal meezit, kun nen we het een groot deel van de dag droog houden, zeer waarschijnlijk ook tij dens de aubade. Vrij zeker lijkt mij dat de Oranje feesten niet in een echt warme sfeer met overdadi ge zonneschijn zullen ver lopen. Het is echter wel va ker voorgekomen dat tij dens het vroegere defile op Soestdijk jas en paraplu broodnodige attributen waren. ACHTERVELD - Op konin ginnedag 30 april 1992 zal in De Peerdenstal aan de Hesen- weg te Achterveld de dixie- landformatie 'THE DELTA DIXIE DEVILS' optreden. Vanaf 20 30 uur is de zaal open en zal deze formatie echte di- xilandmuziek ten gehore bren gen The Delta Dixie Devils startten in 1980 als trio, maar groeiden al snel uit tot een ze venmans formatie. Zij spelen op traditionele Di- xielandavonden en op oerge zellige feestavonden, brade rieën en ook in Jazzcafe's. Naast de oude stijl Dixieland- muziek wordt er ook Zuid- Amerikaanse muziek gespeeld. De bezetting van The Delta Di xie Devils bestaat uit Rob van de Morst, cornet en zang, Wim van Bekkum, trombone, Ge rard Hendriks klarinet en sa xen, Jobim Zwarts, bas, Echard Michelis, banje en Klaas Breebaart, drums en wasbord. Donderdagavond 30 april zullen zij vanaf 20 uur hun opwachting maken in Achterveld. LEUSDEN - De gemeente zal alleen onder bepaalde voor waarden subsidie geven voor nieuwe woningen. Het gaat om woningbouwprojecten, die van belang zijn voor de volkshuis vesting in Leusden, die gericht zijn op een bepaalde doelgroep en die zonder gemeentelijke bijdrage niet haalbaar zijn. Een voorbeeld zijn de ouderen woningen, die gebouwd wor den aan de Torenakkerweg bij verzorgingshuis 't Hamers- veld. Voor deze woningen heeft de gemeente een subsidie ver leend. In historische tijden heeft de Tureluur, als weidevogel in Neder land, een soortgelijke ontwikkeling doorge maakt als in recente tij den de Scholekster. Voor oorsprong is de Tureluur namelijk een vogel van hoogvenen en steppege bieden. Hij heeft zich in het Westeuropese kustge bied als een talrijke kust- vogel ontwikkeld en van daaruit heeft hij de wei degebieden in de binnen landen gekoloniseerd. Dit proces is nog steeds gaande. Toch heeft de Tureluur het karakter van de kust- vogel bewaard. In kwelders en buiten dijkse graslanden is de vogel talrijker dan in an dere weidevogelgebieden en hun voedsel zoeken ze bij voorkeur langs sloot kanten, vooral langs slik- kerige randen. De Tureluur is een bruine vogel met donkere vlek ken. Wangen, keel, hals en krop vuilwit met don kere lengtevlekken, buik en stuit wit. Een donkere snavel die aan de wortel roodachtig is en eveneens rode poten. In de vlucht is de witte achterrand van de vleugels te zien, evenals de witte rug en stuit en de witgestreepte staart. Bij onraad wip pen ze met kop en staart en stoten hoge geluiden uit bij het opvliegen. Tijdens de broedtijd, die in april begint en duurt tot in juni, heeft het man netje een melodieuze roep, een herhaald "ke- 1 TUKCtllUX luje-keluje-keluje". In de paar- en broedtijd houdt het mannetje een balts- vlucht, rijzend en dalend. Bij het dalen houdt hij dan de vleugels schuin naar beneden, terwijl hij luid zijn roep laat horen. Dan volgt een zweef vlucht naar omlaag. Het mannetje rent achter het wijfje aan en als zij stil staat, heft hij de trillende vleugels boven de rug uit, om dan met plech tigestappen naar haar toe te gaan. Het nest wordt gekozen uit diverse kuiltjes die door zowel het mannetje als het wijfje zijn ge maakt op plekken met voldoende vegetatie om het nest te beschermen. Het ligt meestal in een graspol en is door het wijfje bekleed met droog gras. De vier bleek groenach tige. bruin- en paarsge- vlekte eieren worden on geveer drie weken be broed. De kuikens verlaten het nest kort na het uitko men en zijn voor hun voe ding aangewezen op kleine insekten die tus sen het gras leven. Ze worden in die tijd door beide ouders verzorgd en zijn na vier weken vlieg- vlug. Het mannetje staat vaak op de uitkijk op een paal of andere verhoging in de omgeving. Als de ouders op iemand afvliegen en onder luid geroep blijven rondvladderen, zijn meestal de jongen heel dicht in de buurt. De Tureluur is een trek vogel die de laatste we ken van maart verschijnt en ons weer verlaat in juli en augustus. Ook in Nederland overwinteren Tureluurs, maar die zijn afkomstig van de IJs landse populatie, die tot een aparte ondersoort wordt gerekend. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5