bel Cabrio 2.0i Edition: lekker topless zonnen fVutotaal Gecultiveerd racen: Ford Escort RS Cosworth .Leusder Krant. oor Henk Budding ■■fes, I *2 Classic Marathon nadert SAAB Volvo lensdag 6 mei 1992 Pagina 9 SASSENHEIM - Mitsubishi Motors bestaat dit jaar 75-jaar Dat vieren ze ondermeer met de sponsoring van de Classic Marathon. De organisatie van de Classic Marathon krijgt steeds meer inhoud. De slui ting van de inschrijvingster mijn nadert. Tal van gerenom meerde sterrijders hebben zich opgegeven. De route van de Mitsubishi Classic Marathon wordt dit jaar door een aantal Europese landen verreden. Na de start in Scheveningen op 7 juni aan staande voert de reis via België en Duitsland naar Tsjecho- Slowakije In elk land worden klassementsproeven verreden. Ook moeten de deelnemers re- gelmatigheids- en snelheids proeven afleggen, waarna de karavaan zal neerstrijken in Oostenrijk en eindigen uitein delijk via. een hopelijk eener- verende rit, over de Stevio-pas in Italië. Aan dit grootse festijn ne men veel topnjders van weleer deel met hun ..lievelingen" van toen Klassieke modellen die overigens nog in een uitsteken de staat verkeren en de mara thon-belasting nog best ver dragen. Voor de Mitsubishi Classic Marathon 1992 hebben zich als deelnemer in de wed strijd onder andere illustere personen als Stirling Moss. Jo- ginder Singh en Gijs van Len- nep aangemeld. Daarnaast staat dit jaar in de Classic Ma rathon een echt ..Ladies-team" aan de start. Dit team bestaat uit de Ne derlandse dames Henny Hem mes en Anja van de Marei De Keniaan Joghinder Singh start in de Classic Marathon met eenzelfde Lancer als waarmee hij in 1974 de Safary Rally won. Gijs van Lennep liet zijn oog vallen op een Austin Healy. terwijl de dames voor dit eve nement hun voorkeur geven aan een Volvo Amazon. VIANEN - Mede in verband met een sterke groei in het seg ment ..zakelijke auto's" in de prijsklasse tussen 50 en 60 mille, breidt Saab zijn 9000- serie uit met CD-versie met een 2 0 liter 16 kleppen ïnjektie- motor Standaard beschikt deze Saab net als alle andere Saabs over het ABS3 remsysteem Naast dit ABS beschikt de nieuwe basis-uitvoering van de Saab 9000-serie over cen trale deurvergrendeling, elek trisch verwarmde voorstoelen en koplampwissers. De prijs van de 9000 CD i 2.0 bedraagt ƒ59.950,-. Er is ook een Griffin uitvoe ring van de 9000 CD 2.0. Die kent ondermeer luxe voorzie ningen als elektrisch te ver stellen ramen en spiegels, alu minium velgen en een Saab au- diosysteem bestaande uit een 40 Watt versterker, vier spea kers en een elektrisch werken de antenne. De prijs van de Griffin versie is 63.950,- BEESD - Volvo doet onder zoek naar alternatieve brand stoffen Daar is dit Zweedse merk uiteraard niet uniek in Ook de concurrentie is veelal onder uiterste geheimhouding bezig met deze ontwikkelin gen. Volvo meldt echter af en toe de vorderingen op dit ge bied. Na eerdere experimenten met de ,.M85" (85 procent me thanol en 15 procent benzine) en de „Flexible Fuel" (een vrije, variabele verhouding tussen benzine en methanol), gaat het onderzoek nu verder met methaan dat uit natuurgas of plantaardige biomassa's wordt gewonnen. Volvo heeft een 940 aangepast voor de ver branding van methaan, dat ge wonnen kan worden uit na tuurgas of organisch afval De motor wordt „Dual Fuel" ge noemd, omdat er standaard brandstoftanks voor benzine en methaangas aanwezig zijn Benzine is noodzakelijk voor de koude start, waarna men kan overschakelen op me thaan. De voordelen van me thaan als brandstof zijn niet te verwaarlozen. Met speciale brandstof-injectoren op de 2.3 liter viercilinder motor en een aangepaste werking van de lamba-sonde, kan de koolwa terstof-emissie (CH) tot een zeer laag gehalte worden te ruggedrongen De uitstoot van kooldioxide (C02) kan worden verminderd met 20% in verge lijking met benzine Maar het gebruik van methaan brengt ook nadelen met zich mee Om een brandstoftank van 60 liter inhoud met methaan te vullen is circa vijf minuten nodig, mede omdat het gas tot 200 bar samengedrukt moet worden. Daarvoor is een aangepaste uitrusting nodig Daarnaast is de calorische waarde van me thaan lager dan die van benzi ne, zodat het motorvermogen van het Volvo-prototype mo menteel varieert tussen de 95 en de 103 pk, afhankelijk van de kwaliteit van het gebruikte methaan, terwijl diezelfde motor op benzine 130 pk levert. De actieradius is met een 60 liter tank slechts 150 tot 180 kilometer. LMSTERDAM - Met de ist van de Escort RS worth rondt Ford het ort-programma naar en af. Ze lanceert met RS Cosworth de snel- volgens Ford opwin- dste en technisch meest vaneeerde Escort ooit in duktie gebouwd, e Escort RS Cosworth is de straatversie van de wagen waarmee Ford volgend seizoen een gooi gaat doen naar het wereldkampioenschap rally's. Hij levert een topsnelheid van ..slechts" 220 km/u. Veel be langrijker is de acceleratie van 0-100 km/u in nog geen 7 se conden Hij bezit vierwielaan- drijving, een speciaal ontwik kelde 227 pk-versie van de 16- kleps, tweeliter turbomotor van de Sierra Cosworth Hoog-ontwikkelde aërody namische voorzieningen, oefe nen zowel aan voor- als achter zijde neerwaartse druk uit Deze spoilers zorgen voor een neerwaartse druk aan zowel voor- als achterzijde ter verho ging van grip en stabiliteit bij hoge snelheden. De spoilers echter die deze neerwaartse druk geven verhogen de lucht- weerstand, wat de prestaties niet ten goede komt. Vorm en afmetingen dienden daarom met zorg te worden gekozen In principe ontwierp Ford de Es cort RS Cosworth voor de in ternationale Groep A rally- sport, maar deze super Escort blijkt ook als huis-tuin-en- keuken wagen prima te vol doen Ford Motorsport bedacht de potente Escort en de Special Vehicle Engeneering (SVE) groep van de fabriek zorgde voor verdere ontwikkeling Doelstelling: een wagen met opwindende, maar niettemin geciviliseerde prestaties. Weg- ligging en rijgedrag zijn ge perfectioneerd door technici van SVE, op testbanen en op de Nürburgring, met aanvullende adviezen van Fords auto-top sporters, als voormalig For- mule-I wereldkampioen Jackie Stewart, ex-wereldkampioen Sir John Whitmore en de rally kampioenen Jimmy McRae en Gwyndaf Evans. Standaard beschikt de luxe-versie van het rally-mon ster over een uitgebreide uit rusting, met een uniek instru mentarium, dat voorzien is van een aan de Aston Martin Vira- ge ontleende elektro-luminis- centie verlichting. Dit systeem komt verder nergens voor in de auto-industrie Wél in de vliegtuigbouw Het maakt geen gebruik van conventio nele lampjes. Het oppervlak van het instrument in kwestie gloeit groen op Binnen zien we een interieur dat is afgeleid van andere Escorts, maar over enkele aparte zaken beschikt, zoals een nieuw gestileerd dnespaaks met leder bekleed stuurwiel, een fraai gestileerde middenconsole en een heront- worpen achterbank die nog steeds plaats biedt aan drie volwassenen De voorstoelen zijn een sportief ontwerp van Karmann op basis van het Sierra-stoel- frame en inclusief hoogte ver stelbaar. Verder krijgt de wa gen van huis-uit; elektrisch verstelbare ramen, elektrisch verstel- en verwarmbare bui tenspiegels, radio/cassette speler, voorruitverwarming, verwarming van de ruite- sproeiers, koplampsproeiers, glazen zonnedak, centrale deurvergrendeling en onder meer afstandsontgrendeling voor de achterklep. Dit soort zaken is op de sport-versie weggelaten Ford wijzigde de bekende en toch al krachtige Corworth tweeliter turbomotor ingrij pend Hij bezit nu een grotere Garrett T35 uitlaatgas-com pressor met een tweetraps in- terkoeler, in combinatie met een elektronisch geregelde „overboost" Dankzij dit sys teem kan de motor voor korte perioden zonder schade met een hogere overdruk - en dus met meer vermogen - draaien Onderstel, stuurinrichting en remsysteem ondergingen even eens drastische wijzigingen. Het geheel is steviger, zonder iets aan de verfijning op te of feren en de vering rondom is stugger dan bij de Sierra RS Cosworth om het overhellen in bochten te reduceren. Lichtmetalen velgen van 8 inch breed zijn geschoeid met speciaal voor deze Escort ont wikkelde 225/45ZR16 Pirelli P Zero of Dunlop Perfoma 8000-banden. Een nieuwe pomp voor de stuurbekrachti ging geeft een betere respons en meer gevoel ,,in" het stuur, terwijl de jongste generatie ABS-elektronica de remwer- king vergroot. De Escort RS Cosworth zal door Karmann, die ook al de Escort Cabriolet produceert in een oplage van 5.000 stuks per jaar worden gebouwd in de fa briek in Rheine Hij gaat in luxe-uitvoering 95.000,- kosten. De sport-versie komt op 90 mille. Over enkele we ken komen we op deze pagina middels een rij-impressie (op Duitse autobahnen gereden) uitgebreid terug op dit „mon ster". makkelijk te maken, bevindt de ontgrcndeling van de rugleuning zich in de koffer bak. Binnen blijkt de ruimte op merkelijk goed benut. Met het dak open biedt de Cabrio plaats aan vier personen. Met de beige kap dicht zitten ach terpassagiers langer dan 170 cm met de kruin tegen het dak. Door de dan enorme dode hoe ken zien we links en rechts schuin naar achteren niet al te veel. Veel kijken in de spiegels derhalve. De cabine oogt met het driespakig stuurwiel, korte vijfversnellingspook en prima zittende kuipstoelen best sportief. Waarom Opel „onze" Cabrio uitrust met een (dure) twee-li- ter motor is ons een raadsel. Maar liefst 115 paardekrach- ten voor een lege massa van net 1.000 kg die goed zijn voor dik 200 km/u vinden we erg veel. Temeer, daar met gesloten kap de wind zich boven de 130 km/ u al stevig laat horen en boven de 160 km/u tot orkaankracht aanzwelt. Die windherrie komt mede door een slecht aanslui tend bovenste deel van de lin- kerdeur. Met open kap leent de wagen zich heel wat meer voor rustig toeren dan voor „scheu ren". Maar goed. die machine staat nu eenmaal in onze test- wagen en we „behelpen" ons er mee. Bij sprintjes willen de voorwielen ook op een droog wegdek best spinnen. Op een natte ondergrond moet de pi loot met beleid de rechterpe- daal bedienen Torsieneigin gen merken we niet. Tijdens snel bochtenwerk en daar leent de cabrio zich uitstekend voor, zoeken de voorwielen de bui tenzijde van de weg op (onder stuur). Dit karaktertrekje valt makkelijk te corrigeren met de gaspedaal. Dankzij de be krachtiging laat de Cabrio zich prettig maar met te licht bestu ren. Bij hogere „speed" kleeft de wagen lekker aan de weg Tja en dan ondanks het misera bele weer toch maar de kap open. Een flauw zonnetje (14o C) lonkt ons toe. Twee vergren delingen los en één druk op de knop en de wagen staat er bin nen 15 seconden bloot bij. De hoes er over en klaar is kees Sluiten gaat uiteraard in om gekeerde volgorde. Het daarna vergrendelen gaat vrij zwaar. Denk wel bij het instappen in deze tweedeurs Cabrio om de uitstekende hoeken van de voorruit en achter om de rol- bar We weten uit ervaring met eerdere cabrio-ntten dat je an ders vlot een bult op je kop hebt. Toeren in de openlucht geeft altijd een kick. Draai je de zij ramen ook nog naar beneden dan zitten je helemaal buiten. Om er niet als een stekelvarken uit te zien. kun je acherin maar beter wat op je hoofd doen. Daar krijg je de volle wind. wat vooral de jeugd prachtig vindt Die mag daar dan ook met ple zier op de goed zittende achter bank zitten Uiteraard ook daar wel de gordels om, anders bestaat bij een eventuele nood stop kans op een lancering Schakelen gaat lekker soepel met de vijfbak, waarbij de kop peling normaal aangrijpt. Jammer dat gasgeven en los laten met een lichte schok ge paard gaat. Gaan we er stevig tegenaan, dan laat de machine een lichte brom horen. Norma liter wint het windgeluid het van de motor. Geklapper van het dak, wat vroeger vaak voorkwam nemen we niet een maal waar, zelfs niet bij snel heden boven 150 km/u. Als we ons huiswerk goed verricht hebben, zijn er mo menteel 34 cabriolets op de Ne derlandse markt variërend van Yugo 65 tot een Bentley Conti nental vallend in de prijsklasse van zo'n 30 mille tot dik 6 ton. Voor de Opel Cabrio Edition telt men 51.575,- neer. De nog iets luxere „Special Edi tion" komt op 55.450,- ESTRAPPORT linders/inhoud antal kleppen ax.vermogen kW(pk)tpm ax koppel Nm/tpm uurbekrachtiging ipsnelheid km/u .•celeratie 0-100 stverbruik L/100 km irbruik volgens fabriekn inkinhoud L ingte cm 'wicht leeg kg ax trekgewicht kg mdrijving indenmaat 3S oring testwagen IPrijzen Cabrio 1 6i Cabrio 2.0i testwagen Cabrio 2.0i Special >sten rijklaar maken imerkingen Opel Cabrio 2.0i Edition 4/1998 8 85(115)5400 170/3000 ja 202 9.0 9.8 8.7 52 400 1020 1200 voor 185R14 nee slecht sluitende linkerdeur ƒ45.895,- 51 575,- ƒ54.370,- 56 125,- 520 - Peugeot 205 CTI 1.9 4/1905 8 77(105)6000 142/3000 nee 185 10.6 9.2 50 371 930 800 voor 185R15 nee ƒ54.615,- Volksvvagcn Golf Cabrio 4/1781 8 72(98)5400 143/3000 nee 166 11.0 9.8 55 382 938 1200 voor 175R13 nee ƒ45.240,- Ford Escort 1.8 XR3i/16V 4/1796 16 96(130)6250 162/4500 ja 202 9 2 55 427 1050 1000 voor 185R14 nee 63 150,- ƒ465,- 435,- extra's op testwagen, Power Pack bestaande uit electro-hydraulische bediening van de kap, electnsch te bedienen zijruiten en centrale deurver grendeling. ƒ550,- wat de weergoden wisten te be denken. Door deze koude en natte testperiode rijden we vrijwel de hele week met ge sloten kap. Desondanks loopt de wagen goed in de kijkerd Het is dan ook een juweeltje. Natuurlijk is „open" rijden het leukst, vooral over een boule vard zoals bijvoorbeeld die van Harderwijk Succes verzekerd. Alle terrasjes vol en iedereen maar kijken naar iedereen en zeker naar de Opel Cabrio Nonchalant zetten we de „topless" Opel op een parkeer plaats. Vrijwel direct drom men er nieuwsgierigen om heen. Aan de overkant lui op een stoel en achter een alcohol vrij biertje houden we de „beauty" in de gaten Zonder afbreuk te doen aan het eigen gezicht van de Kadett lukte het maestro Bertone een dot een „cabrio" op de weg te zetten. Inderdaad Bertone en niet Opel Vanuit Russelsheim gaan de carrosseriedelen naar het Italiaanse Grugliasco In de Bertonefabriek wordt er een cabriolet van gemaakt. De ge dachte van velen dat een „ca brio" gewoon een auto is met een geamputeerd dak en daar voor in de plaats een linnen kap is al te lichtvaardig. Door NEVELD - Er be de laatste jaren een oplevende belang voor de cabriolet. steeg de verkoop rio's dan ook met liefst 100 van 650 1300 stuks. Vrijwel elk zelf respecterend merk dan ook wel zo'n in haar gam- Opel blijft al jaren niet basis van de inmiddels door de Astra ver- Kadett levert Opel een van een cabrio Opel deze Kadett cabriolet Opel Cabrio. Overi- als de berichten kloppen, er volgend jaar een ge- open Astra cabrio, dus rolbeugel. Opel levert ;abno met keus uit een 1.6i ien 2 Oi vierpitter jals gezegd is de renaissan- ler cabrio's in volle gang. ids meer zongenieters aronder opmerkelijk veel iwen) weten dit soort wa- te waarderen. De lente I ons een prima periode om [eerste cabriolettest van 12 aan te vangen. Mooi mis, ;nen koude was bijna alles het dak weg te laten, worden chassis en carrosserie uiterst labiel. Versterking van bodem plaat, zijwanden alsmede plaatsing van een rolbar hou den de zaak op verantwoorde wijze bij elkaar. Die rolbar dient niet alleen ter verstevi ging, maar tevens als persoon lijke veiligheid en om de kap te dragen. De kunststoffen kap voorzien van geluidwerend materiaal zit strak en past goed bij de koetsvorm In tegenstel ling tot veel concurrenten past Bertone een glazen achterruit met daarin verwarming toe in plaats van een plastic ruitje. Via een kleine klep bereiken we de vlakke relatief diepe maar niet hoge bagageruimte. Door de achterbankleuning in twee delen naar voren te klap pen, kunnen ook langer voor werpen vervoerd worden. Om het grijpgrage handen niet te

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9