)oek valt over Wegwijzer Leusder Krant londerdjarige in St-Joseph Agenten moeten meer kunnen de schijnwerper Geen onderzoek naar toekomst Eemland L E U S D E N Politiechef legt reorganisatie uit aan raad „Een nieuw tehuis voor overstekende padden" Ireau neemt openbare onderwijs onder de loep nsdag 13 mei 1992 Pagina 3 vervolg van pagina 1 Sissssers is een rubriek voor bet 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bei dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...De gemeente pakt het nu wel erg rigoreus aan volgens een bewoonster van de Maanweg. ..Lees ik in de Leusder Krant, dat de gemeente al jaren teveel betaald aan energiekosten en dat het geld voor een deel is weggegooid. Mooie jongens daar", was één van de gedachten op dat moment Maar wat schetst mijn enorme verbazing, nog geen week later? De gemeente heeft klaarblijkelijk direct maatregelen getroffen.Mevrouw doelt op de straatverlichting in Leusden '...Mevrouw moet 's morgens in alle vroegte op het station Amersfoort zijn. Op weg daarna toe over de Maanweg en Langestceg valt haar een ding duidelijk op en ook eigenlijk niet op '...De snelweg blijkt de grens te zijn.Vanuit Leusden kom je van pikkedonker in een helverlichte omgeving. En dat niet alleen in de ochtend, ook na de boodschap pen op koopavond is het hetzelfde liedje"....." '...De gemeente heeft teveel betaald en bezuinigt nu waarschijnlijk met straffe hand. En ja, dan is het even wennen voor de inwoners. Leusden en Amersfoort is dus toch een koor van licht en donker. '...De Leusder Krant was bij het ongeval vorige week donderdag op de Asscbatterwcg. Het blijft altijd een droeve toestand. De man zwaargewond ingeklemd in zijn auto. De brandweer en politie volop aan het werk de bestuurder uit zijn benarde positie te bevrij den '...Nadat de ambulance is vertrokken, krijgen de po litie en brandweer nog een afknapper. Eén van de omwonenden deelt doodleuk mee. alvast de vrouw van bet slachtoffer te hebben geïnformeerd. Echt waar, iedereen rondom het wrak was sprakeloos, ook van ingehouden woede '...Wie doet er nu zoiets vraag je je dan af? Hïe belt er nu in vredesnaam zomaar een wildvreemde op om te vertellen dat baar man zwaargewond tegen de boom aan ligt? Het zal allemaal wel goed bedoeld zijn van de mevrouw in kwestie, maar dat soort delicate zaken moet je gewoon overlaten aan de bevoegde instan ties....' '...Trouwens, wij raden iedereen eens aan de bomen langs deze weg te tellen, die de schors aan de onder kant kwijt zijn geraakt. Het is bar en boos. uitkijken dus en snelheid minderen! En dat geldt ook voor de bezoekers van de nabijgelegen disco '...'Onze' Martine Silvana timmert stevig aan de weg. Na de geslaagde recordpoging door veertig uur achter elkaar aerobic les te geven, heeft Martine nu de pen gepakt '...Martine legt uit over de nieuwe methode voor heu pen, billen en benen onder de titel Aeronetics. Een trainingsprogramma over aerobische en spierverster- kende oefeningen. Gezien de bij het persbericht ge voegde foto kan Martine op deze punten wel aan de kant blijven staan. Dat zit wel snor bij haar. '...Leusdense kunstenaars slaan ook de vleugels uit. Met een collectief uit Baarn exposeren de professio nals uit onze woonplaats bun werken in Baarn onder bet motto 'Van heinde en verre'. Een geruststelling, de werken komen na afloop ook in Leusden te hangen. Dan komt de kunst dus van heinde en verre (nou ja) weer terug. *...D66-raadslid Ep Oostra maakt zich zorgen over de klantvriendelijkheid van de politie. Deze week was de Amersfoortse politiechef Schouten op bezoek in bet gemeentehuis om aan de commissie Algemene Be stuurszaken de plannen voor het nieuwe politiedis trict Eemland-Zuid uit te leggen. Schouten wordt daar waarschijnlijk de baas van...' '...Oostra nam onmiddelijk de kans waar om zijn beklag te doen bij de toekomstige hoogste politiebaas over iets dat hem dwars zat. Zijn buurman had iets gevonden en dit naar het politiebureau gebracht. La ter kwam hij erachter, dat hij een bon had moeten krijgen, waaruit blijkt dat hij de eerlijke vinder is...' '...Als de rechtmatige eigenaar het voorwerp niet komt ophalen, mag de vinder het na een bepaalde tijd houden. Waarom heeft de politie daarover niets te gen mijn buurman gezegd", vroeg Oostra zich af... '...Niet bepaald een onderwerp, waarmee je een gast, die wel wat anders aan zijn hoofd heeft, lastig valt. Schouten en het hoofd van de Leusdense politie Van der Kamp toonden echter direct aan, dat het met die vermeende klantonvriendelijkheid van de politie wel meevalt...' '...Geduldig legden zij Oostra uit hoe de vork in de steel zit. Misschien kan het raadslid daar een voor beeld aan nemen en zich bij bezoek van gasten aan gemeentelijke commissies wat klantvriendelijker op stellen?... '...De afgelopen weken viel bij iedereen in Leusden de zogenaamde stortpassen in de bus. Met deze legitima tie kan men aantonen, dat men in Leusden woont en daarom zijn vuil naar de gementewerf mag bren gen...' '...De passen werden keurig door de PTT bezorgd, maar niet iedereen let goed op wat er in zijn of haar bus valt. Sommige mensen dachten bet om reclame drukwerk ging, omdat het gele kaartje verstopt zat tussen de folders en krantjes... '...„De passen zijn echter op naam gesteld en dus herkenbaar", verweert gemeentelijk woordvoerder Hermans zich. Volgens hem is weggooien van de pas te voorkomen, als men de inhoud van de brievenbus goed controleert. Een advies dat opvolging verdient, want een nieuwe pas kost 10,—...' LEUSDEN - Volgens de Amersfoortse politicchef Schouten zal de 'gewone' po litieagent zich na de komende reorganisatie met meer dingen moeten gaan bemoeien dan hij op dit moment doet. Meer de straat op en minder achter het bureau. Volgens hem zien de fusieplannen voor de Amers foortse, Leusdense en Wou- denbergse politickorpsen er anders uit dan aanvankelijk de bedoeling was. „Wij wilden de gebieden meer 'mengen' dan nu het geval is", legde hij maandagavond uit aan de Leusdense gemeenteraad. „Maar dan zou de organisatie zo ingewikkeld worden, dat er een onwerkbare situatie zou ontstaan". Het gebied is volgens de plan nen nu ingedeeld in drie groe pen- Amersfoort-Noord, Amersfoort-Zuid en Leusden/ Woudenberg Als de reorgani satie is afgerond zal Schouten de hoogste baas in het district Eemland-Zuid worden. Wat Leusden/Woudenberg betreft, zal het aantal politie mensen gelijk blijven aan de huidige situatie Op dit mo ment werken er 37 mensen. Er zal minder plaats zijn voor spe cialisten in de organisatie Dat betekent bijvoorbeeld in de praktijk dat de agent zich ook zal moeten gaan bezig houden met recherchewerk Het aantal leidinggevende functies zal kleiner worden Een ander kenmerk van de nieuwe organisatie is. dat er kleinschaliger gewerkt moet gaan worden. „Het doel van de plannen, waarvoor in 1989 door de Tweede Kamer de eer ste aanzet is gegeven, is om de zware criminaliteit beter te be strijden en om een efficiënter werkende politie te krijgen,' legde Schouten uit. CDA-raadslid Evelien Blom vroeg zich af of die doelstellin gen ook waar te maken zijn. „Op papier zien de plannen er goed uit, maar zijn ze ook te realiseren. Uitgangspunt is on der meer bestrijding van de zware criminaliteit, maar lukt dat ook in de praktijk En het begint toch allemaal nmet het gedrag van die rotjochjies. die hun strken op straat uithalen. Dat moet toch ook aangepakt worden." Ook Harm Offereins van de GPV/SGP vroeg zich af of er met de nieuwe taakverdeling nog wel tijd overblijft voor de ander werk. „Men hoort nu vaak de vraag stellen wat de j politie eigenlijk uitvoert Po- j litiechef Schouten zag het niet zo zwaar in „De plannen zijn door de mensen in de organi satie met enthousiasme ont vangen en worden breed on dersteund," is zijn ervaring tot nu toe. Dat er door de reorganisatie voor het politiepersoneel onze kerheid ontstaat, doet daar volgens hem niets aan af. „We kunnen nog niet alle functies invullen en voor iedereen zeg gen wat hij of zij zal gaan doen. maar iedereen is het eens met de plannen Uiteindelijk moeten de ver anderingen leiden tot een klantvriendelijker benadering. ..Uit een enquête blijkt dat bij na 60 procent van de mensen tevreden is over de politie. Wij willen graag dat de overige 38 procent dat ook van ons zegt" Gratis natuurbouwproject aan de Groene Zoom LEUSDEN - De opletten- Je passant zal het ver moedelijk al wel zijn op gevallen. In het openbaar groen langs de Groene Zoom, tussen de Burge meester de Beaufort weg en de Noorderinslag (de paddenoversteekplaats) zijn sinds enige tijd wat merkwaardig ogende ga ten verschenen, die op het eerste gezicht nog het meeste weg hebben van forse bomkraters. Bij nader inzien blijkt er echter sprake van zorgvuldig, met beleid, gegraven uithollingen, die onderdeel zijn van een experimenteel kleinscha- hg natuurbouwproject. Bet gaat om zogenaamde Poelen, die in de toe komst een tehuis moeten bieden aan nieuwegene ratiespadden en andere omfibieen, die in het aan palende terrein hun terri toriumhebben Het pro ject heeft als doel te be werken dat met name de padden de poelen gaan verkiezen boven de sloot aan de andere zijde van de Groene Zoom. Omdat padden in de paartijd in stinctief terugkeren naar de plaats waar ze geboren zijn, steken honderden dieren in het vroege voorjaar de drukke Groe ne Zoom over. In het verleden kostte dat jaar lijks tientallen dieren het leven. Dooreen over steekplaats in te richten, waarbij vrijwilligers de padden in emmers vangen en daarna veilig naar de overkant brengen, kon het aantal verkeersslacht offers de laatste jaren worden beperkt. Maar be ter zou het zijn als de dieren uit zichzelf de Groene Zoom links zou den laten liggen. Dat is nu net de bedoeling van het project; ervoor zorgen dat de padden in de toe komst de padden aan de 'goede 'kant van de weg blijven Een uniek experiment dus. maarniet alleen door de aard ervan. Ook de wijze waarop het pro ject tot stand kwam ge tuigt van creativiteit bij de initiatiefnemers. Eén van de initiatiefnemers is gemeente-ambtenaar Marcel van Kampen. Van Kampen:Het unieke van dit project is dat we het met gesloten beurzen heb ben kunnen realiseren Dat kwam omdat we in de wijk Akkerhoeve/ Noordwijk bezig waren met de reconstructie van het openbaar groen. We moeten als gevolg van nieuwe inzichten name lijk het openbaar groen in de gemeente dusdanig aanpassen, dat de onder houdskosten gelijk blij ven, zonder dat we ge- LEUSDEN - De gemeenteraad wil voorlopig nog geen geld be schikbaar stellen voor een on derzoek naar de toekomst van het gewest Eemland. Burge meester Panis, die voorzitter is van het bestuur van het gewest, verdedigde dit onderzoek. Vol gens hem dreigde het voortbe staan van het gewest onlangs in gevaar te komen. Minister Dales zou namelijk de brandweer op dezelfde wijze willen reorganiseren als op dit moment met de politie gebeurt. Daarmee zou de gewestelijke indeling op losse schroeven ko men te staan De noodzaak van het onderzoek zal volgende maand in de gewestraad wor den besproken. De Leusdense gemeente raadsleden denken echter dat het met het sombere toekomst perspectief voor het gewest wel meevalt. Zij willen dat er eerst gekeken wordt naar wat er tot nu toe in Eemland wel en niet bereikt is. Panis gaf maan dagavond bij de vergadering van de commissie Algemene Bestuurszaken toe, dat hij uit het provinciehuis in Utrecht inmiddels heeft gehoord dat het er voor het gewest niet zo somber uit ziet Hij zwakte daarom het voorstel voor een onderzoek af. maar wilde er niet helemaal vanaf zien. kend behandeld zou moeten worden ten opzichte van ande re wijken in Leusden. Dolhain: „Is de wijk soms aangemerkt als beschermd dorpsgezicht? Ik dacht van niet Behandel ons dan ook als een normale wijk." Joop Kool (Leusden'90) en Ep Oostra (D66) betrokken juist tegenovergestelde stellin gen. Kool vond dat de bewo ners zich bij het tekenen van het koopcontract aan een af wijkend regiem onderwierpen en daar dan ook de consequen ties van dienden te aanvaar den. Kool „Per slot van reke ning is er ook ooit op aandrang van de Groenstichting in het bestemmingsplan bepaald dat er geen helemaal geen bouw sels mochten komen." Kool wilde dan ook dat alle illegale bouwwerken die er in de afge lopen tijd zijn neergezet dienen te worden afgebroken. Harm Offereins (GPV/SGP) vond de regels op het gebied van de ruimtelijke ordening uitslui tend een verantwoordelijkheid van de gemeente. Offereins: „Die verantwoordelijkheid moeten we dan ook nemen Zonder de Groenstichting." Wethouder De Jongh bena drukte in zijn beantwoording dat het stuk met voorstellen nog geen formele status heeft dat het op dit moment uitslui tend de bedoeling was er met de commissie over te discussië ren. Het leek hem in ieder geval een goede gedachte de Groen stichting nog eens nadrukke lijk te vragen in de wijk een enquête te houden over het on derwerp, om er zo meer zicht op te krijgen hoever de repre sentativiteit van de Groen stichting gaat. Marcel van Kampen bij de bruik maken van bestrij dingsmiddelen. Voordat werk hadden we een aan nemer in de arm geno men. En die vroeg ons of we niet ergens in de ge meente een plekje had den, waar hij het overtol lige groen tijdelijk kon opslaan en verkleinen. In principe is dat echtereen kwestie, die de aannemer zelf moet oplossen, maar in dit geval zagen we er (foto: Hans Verhorst). brood in. We hebben hem deze plaats aangeboden, in ruil voor het aanleggen van de poelen Daar stemde de betrokken aan nemer, de firma Tonsel uit Harderwijk, van harte mee in en het resultaat is dit. Van Kampen: „Ik zie in dit project alleen maar voordelen We hebben het zo aangepakt dat het ter rein een minimum aan onderhoud zal vergen door het opbrengen van arme grond elders uit het terrein. Daardoor zal de vegetatie langzaam groeien. Daarnaast is het terrein een stuk aantrek kelijker geworden voorde bewoners tn de buurt. En niet in de laatste plaats hopen we natuurlijk dat de padden en andere die ren er dankbaar gebruik van zullen gaan maken. 11ERVELD - De Achterveldse Nelly Plijnaar-Orzeszek heeft afgelopen maandag in het verzor- fshuw St-Joseph haar honderdste verjaardag gevierd. Mevrouw Plijnaar-Orzeszek ontving rvieer felicitaties van burgemeester Panis, die namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen Tponlijk overbracht. L eeuweling werd op 11 mei 1892 geboren in Batavia (Nederlands-Indiè), waar ze op 26 maart V trouwde met Josephus Hubertus Plijnaar, die op 17 oktober 1885 in Bergen op Zoom het kslicht zag. Plijnaar overleed op 18 maart 1972 in Amersfoort. Eerder was de jarige getrouwd (eest met de heer Ling Mevrouw Plijnaar kreeg twee kinderen JSDEN - Bij dc beslissing jsschool De Wegwijzer op effen of te laten fuseren, zal hele openbare onderwijs in sden betrokken worden, rvoor zal een extern bu- igeschakeld worden. Dat kte wethouder Vroon van erwijs deze week bekend, aantal leerlingen van De wijzer is zo sterk gedaald, het voortbestaan van de tol geen reële mogelijkheid Op dit moment zijn er nog 20 kinderen op de Wegwijzer Aan het einde van het schooljaar zullen dit er nog maar 4 zijn. Daarbij zijn niet de asielzoe- kerskinderen geteld, die op de school les krijgen. Die zullen bij het verdwijnen van De Wegwijzer elders moeten wor den ondergebracht. Het onderzoek naar het openbaar onderwijs in Leus den zal door het bureau BMC worden uitgevoerd. Daarbij zal vooral gekeken worden, hoe de onderwijzers van De Wegwijzwer onderdak kunnen vinden „Bescherming van het onderijzend personeel is daar bij ons uitgangspunt. Het mag niet zo zijn dat er mensen de dupe worden van het verdwij nen van De Wegwijzer", zegt Vroon. De wethouder sluit niet uit dat als gevolg van het onder zoek meer openbare scholen zullen moeten fuseren. „Van Den Haag mogen scholen, die beneden een bepaald aantal leerlingen komen, niet meer zelfstandig blijven bestaan. Op dit moment is die norm 75 leerlingen, maar die is voor volgend jaar verhoogd tot ongeveer 120 Het zou daarom kunnen, dat er in Leusden scholen samengevoegd moeten worden. Dat zal dan vooral een fusie van directies zijn en het betekent niet het verdwijnen van scholen". Vroon zegt dat wat De Weg wijzer betreft alle mogelijkhe den nog open liggen. „Het is nog niet bekend wie de fusie- pjartner van de school wordt. Ik ben er altijd vanuit gegaan, dat De wegwijzer zou samen gaan met De Bongerd Die laatste school heeft echter te kampen met personele proble men Die laten samengaan met De Wegwijzer zou niet ver standig zijn bij de jaarlijkse controle op de naleving van de nieuwe regels. Juist op dit moment zijn er in de wijk commissies in het leven geroepen, die het functioneren van de Groenstichting moeten onderzoeken. In de commotie rondom de plannen van de stichting om een kantoortje bij het zwembad te bouwen is de roep om een meer democrac- tisch functionerend orgaan luider gehoord. Dat maakte de discussie in de raadscommissie voor ruim telijke ordening er ook niet makkelijker op Met name VVD, CDA en PvdA steunden onomwonden het standpunt van bewoner Joost Dolh die zich in de commissi' f- vroeg waarom de wijk a ij-

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3