len/oudig feest in nieuw tatig onderkomen Buitenlust Warmer voorjaarsweer Proef gescheiden inzameling plastics ondergaat wijziging Waardering voor Emancipatienota Ter zake .Leusder Krant let weer in eiaen reqio Aquarellenexpositie bij Adam's Waterslakken Ree dood usdenaren winnen hoofdprijs Opbrengst collecte Boom omver Gevallen Gestolen Gezond slapen begint bij een goed bed. Optisleep boxspnng mei Opiisleep pockeibmnenveiing matras Gegarandeerd het beste Elke dag komplete informatie over n optimale nachtrust bi| SLAAPCOMFORT 72. Stowt•nburg Tol 033-M0844 Woens<logm<kJag goslolen Vrijdag koopavond VOLOP PARKEERRUIMTE In het water leven ver schillende soorten slak ken, ofschoon de meeste soorten geen echte water dieren zijn. Ze ademen namelijk met een soort long en moeten dan ook van tijd tot tijd naar de oppervlakte komen om lucht te happen. Daarbij hangen ze ondersteboven aan de waterspiegel. Hierbij valt het op dat de poelslak veel vaker en langer naar boven komt dan de posthoornslak. Dat komt om dat de poel slak. hoewel niet van adel, toch letterlijk blauw bloed heeft. Dat zogenaamde haemocya- nidebloed is veel minder goed in staat om zuurstof te binden dan het rode (haemoglobiiie) bloed als van de posthoorn. Waterslakken zijn door gaans uitslv.itend plan- teneters en mimen daar naast allerlei organisch afval op. Hef. alrijkst zijn ze in stilstaa nde en voed selrijke wateren In «nel- stromend en ook in kalk- arme watere n is hun aan tal zeer bepe rkt. De poel slak kan tot zes centime ter hoog en drie centime ter breed worden en heeft een spiraalvormig gewonden huisje. De kleur is erg verschillend, afhankelijk van het woongebied. Het voedsel bestaat hoofdzakelijk uit algen, die met de tong van de waterplanten worden geraspt. Daar naast versmaadt hij ook een hapje waterplant en een stukje aas niet. Zoals al opgemerkt heeft de posthoorn ander bloed dan de poelslak. Niet al leen daardoor kan hij langer onder water blij ven. maar ook beschikt hij nog over een hulp kieuw. Een vrijhangend deel van de mantel kan rechtstreeks zuurstof uit het water opnemen. Zo kan de posthoorn in zuur- stofarm en vervuild wa ter leven, daar waar de poelslak zou sterven. De posthoornslak is een rus tige grazer die uitslui tend algen eet en in te genstelling met zijn soortgenoot, geen plan ten vernielt De spiraal vorm van zijn huisje ligt in een plat vlak. 13 mei 1992 Pagina 5 De moerasslak hoeft niet. als de vorige soor ten, naar het wateropper vlak te pendelen, want hij heeft kieuwen. Of schoon hij niet voor de luchtverversing naar bo ven moet, verschijnt hij er wel als de zon fel schijnt. Dan drijven alle moerasslakken aan het oppervlak. Een ver schijnsel dat nog niet is verklaard. Onder de schelpdieren neemt de moerasslak een bijzondere plaats in van wege de voortplanting. De jongen blijven name lijk binnen het moederli chaam tot ze, als een vol waardige slak van een centimeter lengte, ter we reld komen. Ze voeden zich met zowel plant aardige als dierlijke af valstoffen en zeven ook voedseldeeltjes uit het ademwater. Zo spelen slakken een be langrijke rol in het schoonhouden van het water. Denk daar maar aan als u een vijver heeft. G. van Leeuwen De volgende plastic flessen en flacons kunnen op het over- laadstation worden ingele verd: wasmiddelen, wasver- zachters, ammonia, toiletrei nigers, schuurmiddelen, shampoos, badschuim, melk- produkten en glasreinigers zonder sproeipompje. De fles sen en flacons mogen maximaal een inhoud van 5 li ter hebben en mogen niet ver vuild zijn. Om te voorkomen dat de plastic-container door andere materialen verontrei nigd wordt, mogen de plastics hierin alleen onder toezicht van de medewerkers van het overlaadstation worden gede poneerd. Plastic flessen en fla cons waarin verfprodukten, medicijnen, cosmetics of che micaliën zoals foto-on twikke laar hebben gezeten mogen niet in de plastic-container. Deze kunnen worderi ingele verd bij het chemisch afvalde- pot, eveneens op het o verlaad station. In de containe r mogen ook geen harde plastics als kratjes, emmers, bekertjes, margarine- en salad ekuipjes en plantenpotjes terecht ko men. Het blijkt tot nu toe n.iet haal baar zogenaamde zachte plas tics op een goede en betaal- LEUSDEN - Op de Doornse- weg reed een automobilist uit Driebergen vrijdagnacht een ree aan Zijn auto we ird daarbij beschadigd. Het dier is dood LEUSDEN - Bij Adam Herenkleding aan de Grutterij 6 exposeert Janny Stienstra-Bleumink in de komende weken aquarellen. Er zijn stillevens en landschapjes te zien. In aardige kleuren De onderwerpen worden natuurgetrouw weergegeven. Het is ongecompliceerd werk. De waterverf is grotendeels vrij droog opgebracht, waardoor het speels transparante effect van nat op nat groten deels achterwege blijft. In bruinen is een stilleven opgezet met koffiemolen, raamkozijn en Bolskruik. Twee roodgele appels vormen in deze aquarel een levendig accent. Er straalt een serene rust van uit. In elkaar liggende bloempotten compleet met barsten en groene aanslag zijn een aantrekkelijk onderwerp Dat is ook het geval met het email melkkannetje. Er is een kleinschalig heuvellandschap aanweziggedaan in grijzen. Een bergdorpje op Kreta en de bekende rode Knossoszuilen van het paleis van koning Minos zijn vrij bewogen weergegeven. Tekenachtig is de aquarel van de Weerribben, met tussen de rietstengels minutieus aangegeven pluimpjes. Traditioneel van opvatting is een clownspop gepenseeld Het meest speels zijn het aan een spijker opgehangen spijkerjack, een winterjas en een stapel kleding met een blauwe das weergegeven. Hier heeft de schilderes zich wat meer durven laten gaan. Voorburg en Theodora Huurderman. (Foto: Jan Pit) ËVSDEN - De Leusdense familie Klarenbeek-Den Hollander mi de hoofdprijs gewonnen in een prijsvraag, die was uitge wreven door het stofzuigermerk VAX. De hoofdprijs was een Te stofzuiger, annex tapijtremiger. De gelukkige winnaars hen de prijs, die werd uitgereikt door Evert Drieenhuizen bij mgelijknamige firma in De Hamershof, onlangs in ontvangst 1 Jan Pit) LEUSDEN - Op de afrit van de A 28 bij de Doornseweg viel een begeleidster van een mili taire colonne tegen de vang rail Zij wilde met haar motor de colonne aan de linkerzijde passeren, maar vergiste zich in de ruimte tussen de vrachtwa gens en de vangrail Zij moest met verwondingen aan haar been en knie naar het zieken huis. Maandagmiddag, tegen de klok van vijven, kletter den flinke hagelstenen naar beneden op mijn weerstation in Tolkamer en werd het donker alsof het ieder moment kon gaan onweren. Het waren de na- weeen van een kleine trog- vormige storing, die zuidelijk Nederland met buien bezocht. Vooral in Zeeland en westelijk Bra bant viel toen de nodige regen Verder naar het noorden, dus ook in onze regio, was het iets vrien delijker, maar de tempe ratuur stelde nog wel flink teleur Het kwik bleef bij 13 14 graden steken en dus leek een al dagen aan gekondigde weersverbete- nng eigenlijk op een soort illusie Toch suggereerden de computermodellen van de verschillende centra, dat het licht voor warmer voorjaarsweer na dinsdag °P groen kon. Eerst moes ten we doortocht verlenen aan een zwak warmte- front, dat de voorste be grenzing vormde van vochtiger en al wat zach tere Oceaanlucht. De pas sage ervan vond gisteren Plaats en dat ging gepaard met tamelijk veel bewol king en er viel af en toe een wemig regen of motregen. Vandaag zijn we achter het genoemde front beland en bevonden we ons al in be langrijk zachtere lucht Daarin kan het kwik wel licht voor de eerste maal dit jaar boven de 20 graden zijn uitgekomen. Op enke le KNMI-stations was dit al eerder gebeurd. Die ma gische grens is gesteld om van een warme dag te mo gen spreken. Voor het ge voel zal het vandaag wat klam geweest kunnen zijn, aangezien de naar ons toe stromende lucht in eerste instantie erg vochtig was. De thermometer ruikt voor de volgende dagen belang rijk meer winst De hoofd rolspelers op het weerto- neel nemen vanaf morgen een voor ons meer dan gun stige positie in, althans als u van warmte houdt Op de Oceaan nestelt zich een diepe depressie, die een hogedrukgebied op het Continent laat versterken. Tussen de twee giganten ontplooit zich een zuidelij ke stroming, waarin het kwik verder gaat uitstro men. Morgen al kan het kwik vrij" gemakkelijk tot 20 25 graden stijgen en dus komt mogelijk de zo merse grens, die bij 25 gra den ligt. heel dichtbij. Of fenbach gokt later zelfs op ruim 30 graden in het zuid westen van Duitsland. Zo ver wil ik zeker niet gaan. maar de rekenbreinen voorzien wel dat de ther mische ommezwaai wel licht geen eendagsvlieg zal zijn We worden niet met een afgestraft door onweer en het hogedrukgebied gaat zich later wat verster ken naar Scandinavië. Dat houdt depressies voorlopig op afstand en dus is de re genkans voor de komende dagen vrij klein. De eerste tien-daagse periode ver liep in Leusden thermische gezien vrij normaal. Er werd een gemiddelde et- maaltemperatuur bere kend van 10.7 graden en dat is dichtbij het langjarig gemiddelde voor de eerste decade van de bloeimaand Over de tien dagen viel er bijna 36 mm regen. In Achterveld bleef het over die vergelijkbare periode iets droger. Er viel in mijn oude woonplaats 31 mm. Gelukkig heeft mei dus nog wat neerslag van bete kenis afgeleverd en dat is voor de natuur winst, ze ker als zich een wat droge re periode gaat voordoen in de naderende zomer. LEUSDEN - De nationale collecte voor het fonds Sport Gehandi capten heeft dit jaar in Leusden f 11 438,95 opgebracht. Dat is f 200,- minder dan vorig jaar. Toch is de organisatie zeer tevre den met het resultaat. zeer gunstig uitsprong. Wij zijn dus zeer content." De collecte bracht in Leus den-Centrum 8 424.55 op. Leusden-Zuid was goed voor 1.168 90, terwijl Achterveld 1.845,50 in het laatje bracht In totaal brachten 160 collec tanten het geld binnen. Organisator Jaap Dokter: ,.De collecte viel dit jaar in een wat ongelukkige week, met Koninginnedag en zo Dat heeft in het hele land tot een kleinere opbrengst geleid. De teruggang was zelfs zodanig, dat Leusden er landelijk gezien LEUSDEN - Een 58-jarige automobilist uit Wageningen nam een bocht van de Zuide rinslag te scherp. Hij reed daardoor een boompje in de berm omver. LEUSDEN - Op het over laadstation in Leusden kan men terecht met plastic fles sen en flacons. Daarbij its het heel belangrijk dat er geen andere plastics en verontrei nigingen in de plastic-con tainer terecht komen, /'il het overige plastic moet dan ook bij het gewone huisvuil of het grofvuil, waarna het wordt verbrand bij de AVR. Op deze wijze kan in Leus den, als één van de weinige gemeenten in Nedeirland, een deel van het plastic vol ledig hergebruikt worden. Vorig jaar is de gemeente Leusden in samenwerking met de firma BFI (Spitman Leusden) een proef begonnen met het inzamelen van plastic. Op het overlaadstation ston den tot nu toe twee containers, voor zogenaamd hard en zacht plastic. Er is nu meer duide lijkheid gekomen over de haalbaarheid van de plastic inzameling en de proef kan dan ook naar verwachting binnen afzienbare tijd 'worden afgerond. Gebleken is dat voorlopig alleen de inzame ling en verwerking van plastic flessen en flacons levensvat baar is Inleveren bare manier te verwerken. De verscheidenheid in soorten en de vervuiling van deze folie achtige plastics is op dit mo ment te groot, maar oplossin gen zullen naar verwachting niet al te lang meer op zich la ten wachten. Mogelijkheden voor herge bruik van plastic flessen lig gen op dit moment vooral op het gebied van de plastic fles sen en flacons. Deze zo genaamde harde plastics zijn goed te scheiden van andere soorten en zijn ook te verwer ken als de vervuiling niet te groot is. Verwerking van de flessen en flacons gebeurt na een tussensortering in Amers foort bij dochterondernemin gen van DSM en Dow Chemi cal Bij deze gespecialiseerde bedrijven worden de flessen gesorteerd op PET-f lessen, zeepflessen en PVC-flessen, waarna verwerking per soort plaatsvindt. De flessen wor den na sortering gewassen, vermalen en nogmaals gewas sen. Daarna wordt van de snippers in een aantal stappen zogenaamd regranulaat ge maakt. Dit zijn korrels die als grondstof voor de produktie van nieuwe flessen dienen. Nader onderzoek Voor afronding van de proef met de plastics moeten nog een flink aantal vragen beant woord worden, zoals de zeker heid van afzet van het plastic, hoe vervuiling van het plastic in de hand kan worden gehou den, waar het plastic moet worden ingezameld, of het systeem vandalisme-gevoelig is, of de kosten van een derge lijk systeem aanvaardbaar zijn, enzovoorts. Om de kos ten beperkt te houden is het noodzakelijk dat meer ge meenten in de provincie met het inzamelen van plastic be ginnen. Bovendien moet dit in samenhang worden bekeken met het onderzoek dat gaande is naar de totale afvalverwer king in Leusden. Wie meer wil weten over het inzamelen van plastic afval kan contact opnemen met de afdeling Milieu, telefoon: 961 716. valt door de deftige groene kleurencombinaties van schil der Bertus Blom, de moderne verlichting van Mandersloot uit Scherpenzeel, waarbij de glorierijke kronen bijzonder goed passen. De eigen stijl vi trage met kleurrijke gordijnen en het bouwwerk van Bertus van Middelaar vormen een eenvormig statig geheel. Bin nenhuisarchitect Connie Mil tenburg van Heineken is cum laude geslaagd met haar des kundige adviezen. Voor al deze gebeurtenissen was de belangstelling zo enorm groot, dat zelfs de terrassen ge zellig bevolkt waren. Tiental len bloemstukken en verdere verrukkelijkheden toonden overduidelijk aan dat Buiten- lust straalt van enthousiasme en gastvrijheid. LEUSDEN - Op de parkeer plaats van begraafplaats Rust hof werd vrijdagmiddag in de auto van een bezoekster uit Leusden ingebroken. Uit haar auto werd een tas met papieren en een portemonnnee gestolen. LEUSDEN - De Emancipatie nota van de gemeente Leusden oogstte in de raadscommissie voor emancipatie donderdag avond veel lof. Alle fracties toonden zich in hoofdlijnen zeer tevreden met het lijvige en gedetailleerd opgezette werk stuk, dat de komende jaren als leidraad moet gaan dienen voor het beleid. Enkele raadsleden plaat sten, evenals de Vrouwenraad, kanttekeningen bij het feit dat de nota de evaluatie van het emancipatiebeleid in handen legt van het managementteam van de ambtelijke top. De Vrouwenraad zag liever voor dat doel een speciale commis sie in het leven geroepen wor den. waarin de dwarsdoorsne de van de bevolking beter ver tegenwoordigd zou zijn. Verder lieten enkele commis sieleden weten dat het hoofd stuk 'speerpunten van beleid' overbodig zou zijn. Men zag liever niet dat er op dit moment al duidelijke uitspraken wor den gedaan over prioriteiten Desalniettemin lijkt de nota in de raad hoog te gaan scoren Slechts het GPV/SGP raadslid Jan Schouten maakte op prin cipiële gronden bezwaren te gen essentiële onderdelen van de nota (advertentie) adviseur voor beter slapen CHTERVELD - Hon den mensen zijn erop af- omen, het viervoudige van Café-Restaurant tenlust: de opening van geheel vernieuwde zaal chterveld, het echtpaar irburg-Huurdeman was Kaar getrouwd, mevrouw was 50 jaar geworden het was viering van de rrijding. Café-restaurant Buitenlust van Jan Voorburg en zijn vrouw Theodora Huurdeman, de meewerkende zonen Eer- hard en zijn Sandra, Walter en Dick toonden met ge rechtvaardigde trots de geheel verbouwde zaal van hun be drijf Bijzonder chique is het exterieur met de Franse stijl overkapping Na de praktisch ingerichte garderobe komt men in een mooie zaal. die op-

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5