leusder Krant HALT biedt alternatieve straffen voor jongeren op het vandalenpad Bandendief hoort drie maanden celstraf eisen Panorama Lisiduna 'Dat was eens maar nooit weer' L E U S D E N Rondje IJsselmeer voor Puddingpop Nieuws uit de verenigingen Expositie Busreis Muziek in De Hamershof Open huis Green Giants Nieuws uit de verenigingen Openluchtconcert Jaarvergadering d'Ouwe Klomp Kaartavond Fietstocht KPO Inbraak Vroon verbaasd over cultureel centrum „Een park om trots op te zijn" LEUSDEN - Raymond van het Groenewoud is één van de be langrijkste attracties op het Puddingpopfestival, dat zater dag 5 september zal plaatsvin den. De Belg maakt voor de tweede keer in de historie van het festival zijn opwachting in Leusden. De organisatie heeft inmiddels ook overeenstem ming bereikt met de Neder landse bluesband Flavium, Roots Syndicate (reggae) en de regionale ska-band Silly Walks. m geld bijeen te krijgen voor de organisatie van het Pud dingpopfestival. zal een twaalftal medewerkers van het festival zich wagen aan een monsterfietstocht van 325 ki lometer rond het IJsselmeer. De tocht gaat twee dagen du ren De deelnemers zullen zich per afgelegde kilometer door sponsors laten uitbetalen Het is het streven om op deze wijze circa 3.000.- bij elkaar te fietsen. Eén en ander gaat in het weekeinde van 16 en 17 mei plaatsvinden De dappere fiet sers vertrekken 's zaterdags om 8.30 uur vanaf de parkeer plaats nabij de ijsbaan Dat is tevens de plek waar het nieuwe jongerencentrum zal moeten verrijzen. De fietstocht moet onder meer het wegvallen van het mini-festival 'Puddingproe- ven' opvangen. Door de slui ting van het jongerencentrum De Geut kon dat evenement dit jaar niet op de agenda ge plaatst worden Daarmee ver valt een belangrijke bron van extra inkomsten voor de orga nisatie. Puddingpop zal dit jaar wor den gehouden op de plaats, waar het nieuwe jongerencen trum volgend jaar gebouwd zal worden. Coördinator Dick van Breda geeft leiding aan het HALT-project. Woensdag 13 mei 1992 LEUSDEN - De Leusdense kunstenares Jo Meyer expo- ;eert in de maand mei beelden iii verzorgingshuis 't Hamers- ield De in 1909 geboren beel- lend kunstenaar Meyer, die ,ok bekendheid geniet als childeres, is zelf één van de ,ewoners van het huis. LEUSDEN - De afdeling Ach- erveld van de katholieke ilattelandsvrouwen organisa tie (KPO) houdt dinsdag 19 mei iet jaarlijkse uitstapje De reis >aat per bus naar de Flonade n Zoetermeer. Belangstellen- len kunnen contact opnemen net de KPO jinsdag 16 juni staat de jaar- ijksc fietsdag van de organi- latie op het programma De ocht vertrekt vanaf het Groot kchteveldplein 's morgens om 100 uur. De tocht duurt tot ingeveer 16 00 uur Ook niet- eden zijn van harte welkom op de fietsdag LEUSDEN - In het kader van de live-optredens m winkel centrum De Hamershof, die jnder het motto 'met live-mu- ziek meer leven in De Hamers- ïof' worden gehouden, staat zaterdag 16 mei een optreden yan de gospelgroep 'Time To [\irn' uit Veenendaal op het >rogramma. Het optreden be- rint om 12.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Tevens is de gelegenheid voor de Leusdense jeugd om op ;enoemde dag en tijdstippen net eigen instrumenten mu ziek ten gehore te brengen Deelnemers mogen gaan staan waar ze willen, waarna het winkelend publiek (en de win keliers) de muzikale prestaties nogen belonen iEUSDEN - De Leusdense lasketballvereniging The ireen Giants houdt zaterdag 6 mei open huis in sporthal ïroenhouten aan de Meent, fan 11.00 uur tot 16 00 uur zijn lelangstellenden in alle leef- ijdscategorieën welkom om net de basketballsport en de vereniging kennis te maken. Er vorden wat wedstrijdjes ge peeld en er is informatie ver- crijgbaar over het nieuwe sei- :oen Kinderen van 8 tot en met 14 jaar zijn tussen 11.00 uur en 2.00 uur welkom. De ouderen tomen daarna aan bod Voor neer informatie over de ken- ïismakingsdag en de vereni- png kunnen belangstellenden :ontact opnemen met André Appels, telefoon: 945198. AMERSFOORT - HALT beoogt Het ALTernatief te zijn voor jongercren tussen de twaalf en achttien jaar die voor het eerst een strafbaar feit heb ben gepleegd. In plaats van voorkomen, een strafblad en opsluiting, krijgt de jeugdige crimineel een kans om daad werkelijk goed te maken wat verkeerd gegaan is. Dick van Breda coördinator van het bu reau HALT Gewest Eemland. is enthousiast, betrokken èn relativerend, zonder de feiten te verdoezelen. De oud-politie man weet wat een geintje is en hoe iets uit de hand kan lopen. In dat laatste geval ziet hij erop toe hoe de schade wordt her steld. dat de boete wordt be taald en dat de door hem be dachte straf daadwerkelijk wordt uitgevoerd. ..Je eigen 'tag' (de 'handteke ning' van een graffity-artiest) weg moeten poetsen, in het openbaar, onder de honende opmerkingen van nog niet be trapte vrienden en de verwij tende blikken van omstanders. Wie zoiets ooit heeft moeten meemaken, bedenkt zich een volgend keer." Dick van Breda grinnikt Zijn aanpak van het lik-op-stuk beleid is even vriendelijk als streng. Wie bij hem terecht komt, heeft iets op de kerfstok en zal het met zijn hulp goed kunnen maken. Van dalisme of 'openlijke geweld pleging aan goederen', zoals dat in het vakjargon heet, die renmishandeling, vernielingen en baldadigheid, lichte mis handeling. betrapt met katte- pult of de moderne versie daar van, een luchtdrukpistool of buks en graffity, zijn de meest voorkomende zonden. Primeur Sinds 1 januari van dit jaar kunnen de jongens èn meisjes die voor de eerste keer gepakt zijn en bekend hebben in Amersfoort en omgeving, een alternatieve straf krijgen. De primeur ging naar Leusden waar een jongen na oudjaar, het winkelcentrum moest aan vegen. Inmiddels zijn de eerste vijftig 'salchtoffers' uit heel Eemland gestraft en staan de volgende twintig in de start blokken. Bij de nieuwe klanten opnieuw veel Leusdenaren. Twaalf tot vijftien van de vijf en dertig jongeren die onlangs werden opgepakt voor veel vergrijpen, waaronder vanda lisme en graffity. kunnen reke nen op maximaal twintig uur schrobben, prikken of vegen. Voorwaarden om voor het HALT-project in aanmerking te komen zijn; de dader mag niet ouder zijn dan 18 jaar (voor delicten in groepsver band gepleegd bestaat een uit zonderingsregel), de aange richte schade mag niet groter zijn dan vijftienhonderd gul den per persoon, per geval Het delict mag een bepaalde zwaarte niet overtreffen Tus sen gepakt worden en de ten uitvoerlegging van de straf zit maximaal acht weken Van die kans gebruik maken is in het voordeel van alle par tijen. De 'vandaal' hoeft niet voor te komen, krijgt geen strafblad, laat staan tuchthuis. De benadeelde ziet zijn schade goedgemaakt zowel in feitelij ke als financieel opzicht en op zeer korte termijn. Het be spaart de overheidsinstanties een hoop papierwerk en uit de eerste ervaringen blijkt dat maar weinig van de op deze manier gestraften nog een keer hetzelfde doen. Honderd procent Dick van Breda scoort nog honderd procent. Van de onge veer vijftig gestraften in de af gelopen maanden, heeft hij niemand teruggezien Lande lijk ligt het percentage recidi visten na Halt op veertig pro cent. Nadat een kind bij de politie bekend heeft, beslist de hulp officier van justitie, meestal de adjudant van dienst, of de da der voor Halt in aamerking komt Zo ja dan vraagt men dader en zijn ouders om in stemming. Zonder instemming geen alternatieve straf Daarna volgt contact met alle betrok ken partijen De gemeente wordt bijvoorbeeld gevraagd of zij kan instemmen wanneer de 'kunstenaars' zelf hun graf fity verwijderen. De winkeliers waarbij keet geschopt is, moe ten mee willen merken en de hoogte van de schade wordt vastgesteld. Aan de hand daarvan advi seert Dick van Breda welke straf, voor hoelang, waar en met wie wenselijk lijkt. Plus de hoogte van de boete en schade vergoeding. Uiteindelijk be slist de officier van justitie. Het maximum is twintig uur. De straf moet zoveel moge lijk met de overtreding te ma ken hebben. De jongens uit Woudenberg die onlangs jonge boompjes knakten net voor ze in de bloei kwamen, gaan bij voorbeeld anderhalve dag pa piertjes prikken in het betref fende plantsoen. Zeker vijftien van de vijf en dertig jongeren, onlangs gevat na verschillende overtredingen in Leusden, moeten schrobben in het winkelcentrum De rest heeft zwaardere vergrijpen ge pleegd en komt niet voor HALT in aanmerking. ,,Wat we in Leusden gezien hebben is typerend. Een groep waarin de één de ander mee trekt Daar zitten leiders bij branieschoppers, meelopers en toekijkers. De één wil opval len, de ander stoer zijn Ze ver velen zich omdat er niets te doen is in de buurt. Bij de voor bespreking wordt ze altijd ge vraagd of er iets te doen voor ze is, in die buurt. Sommige zijn agressief, hebben moeilijkhe den. Anderen doen gekke din gen zodra ze drank ophebben. Of kijgen een kick van de span ning of zijn als de dood om uit de toon te vallen In zo'n sfeer komt van het één, het ander. Ze komen uit alle milieus behalve meestal de slechtste. Ze halen hun streken uit in de buiten wijken. Wie naar het centrum komt om rotzooi te trappen, is vaak letterlijk en figuurlijk verder van huis. De jongeren waar wij mee te maken hebben, zijn niet de echte criminelen. Het gepakt zijn en de straf ge neest ze in veel gevallen van hun wetteloosheid Meestal werken alle be trokkenen van harte mee De winkelier ziet zijn schade snel vergoed. Onderdeel van de re geling is dat de overtreder zelf boete en schadevergoeding betaald", alduws Van Breda ..Vaak gaat de Zilvervloot er aan. Soms schiet pa voor maar moet het via een baantje terug betaald worden tot de laatste cent Maar altijd zie ik toe dat ze het zelf doen. De ouders waarmee ik te maken heb, werken van harte mee Vaak zijn ze strenger dan ik. Eén dag vegen, laat het hem maar een week doen Na twee gesprekken met de jongens, één zonder en één met de ouders, krijgen ze precies de voorwaarden, de voor-, maar ook de nadelen van de straf te horen. Bij een herhaling van de overtreding wordt streng op getreden, maar zonder herha ling verdwijnen de gegevens na een jaar in de papiervernieti ger. De meesten grijpen hun kans al is het beslist geen pretje. Van Breda wil best re kening houden met examens en dringende verplichtingen maar zoveel mogelijk op de plek en met de groep waarmee de rottigheid is uitgehaald zal de boel hersteld moeten wor den. Dick van Breda houdt zelf toezicht op de uitvoering, dus geen gelummel. Na afloop en 'keurig gewerkt jongens' volgt een laatste vermanende speech ..Meestal niet echt no dig want de meeste verzuchten dan allang: 'mij zie je niet meer'." Marianne van den Anker LEUSDEN/UTRECHT - We gens het stelen van tientallen autobanden van een automo bielbedrijf in Leusden werd donderdag tegen een 25-jarige inwoner van Amersfoort drie maanden gevangenisstraf geëist. De Utrechtse officier van justitie mr. J. Krol noemde de diefstallen "bui tengewoon ergerlijk". Tussen 1 februari en 21 maart jongstleden ging de verdachte met zijn broer en een vriend tussen de tien en vijftien keer naar het bedrijf in Leusden. Per keer stalen ze vier of acht banden met velgen. De Amers- foorter en zijn broer waren aan heroïne verslaafd. Nu wa ren beiden bezig met een af kickprogramma. Dit was voor de advocaat van de Amers- foorter reden om een alterna tieve straf te bepleiten. Politierechter mr. N. van Et- ten zei zich in een lastig parket te bevinden Een onbetaalde straf voor verslaafden was moeilijker te vinden, boven dien had de man al een straf blad. Toch besloot hij de zaak aan te houden voor een reclas- seringsrapport zodat bekeken kon worden of de verdachte 'clean' zou worden en in staat zou zijn gratis te werken Een 19-jarige inwoner van Soest die vijf of zes keer op de uitkijk had gestaan en de ban den in zijn auto had vervoerd, kreeg een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken en vijfhonderd gulden boete opgelegd. Dit vonnis was ge lijk aan de eis. Pagina 7 LEUSDEN - De Leusdense muziekvereniging Lisiduna geeft vrijdag 15 mei een open luchtconcert in Leusden-Zuid Een en ander zal plaatsvinden in winkelcentrum De Bieshaar aan de Irenelaan Tijdens het concert zullen de drumband en het orkest van de vereniging afwisselend popu laire muziekstukken ten geho re brengen Het programma begint om 19.30 uur. Bij slecht weer zal het evenement naar een ander te bepalen tijdstip worden verplaatst. LEUSDEN - De Leusdense carnavalsvereniging d'Ouwe Klomp houdt donderdag 21 mei de algemene ledenverga dering, die gehouden zal wor den in gebouwtje De Kit aan de Hamersveldseweg (achter Geertrudishof) Eén van de belangrijkste taken van de ver eniging is het zoeken naar nieuwe bestuursleden, die het vertrek van Henk Houtakkers en Rob Over dienen op te van gen. De vergadering begint om 20.30 uur LEUSDEN - Donderdag 14 mei houdt de Werkgroep Leus den-Zuid voor de laatste keer in het seizoen een kaartavond, waar de liefhebber terecht kan om te klaverjassen of te joke ren. De bijeenkomst wordt ge houden in De Woelige Hoek aan de Irenelaan in Leusden- Zuid. Inschrijven is mogelijk vanaf 19.00 uur; een half uur later gaat het kaarten daad werkelijk van start Deelne mers betalen 5,- inschrijf geld Er zijn leuke prijsjes te verdienen. LEUSDEN - De afdeling Leus den van de katholieke platte landsvrouwen organisatie (KPO) dinsdag 26 mei de jaar lijkse fietstocht De tocht voert de deelnemers dit jaar nchting Birkhoven en is ongeveer 35 kilometer lang. Bij goed weer wordt er in het bos een pick nick georganiseerd. Het ver trek is om 9 00 uur bij De Kom aan de Hamersveldseweg 57. LEUSDEN - Bij een Chinees restaurant in De Hamershof werd in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Uit een fruitautomaat en de kassa werd in totaal een bedrag van 50,-- gestolen De dieven kwamen binnen door een ruit van een deur m te gooien. LEUSDEN - Wethouder Vroon van Welzijn rea geert verbaasd op berich ten dat de Culturele Raad een cultureel centrum wil op de plek van het afge brande deel van de biblio theek, de boerderij Nieuw Langenbeck. Er zou een voorziening moeten ko men, waarin een zaal is op genomen met een vloerop pervlakte van driehonderd vierkante meter, zes ande re ruimtes en een horeca- inrichting. Dat zou 1,2 miljoen gulden moeten gaan kosten. „Ik heb met de Raad an dere afspraken lopen", zegt de wethouder, die deze week een gesprek heeft met de culturele in stelling. Vroon doelt op de plannen om boerderij Groot-Krakhorst te ver bouwen en geschikt te ma ken als cultureel centrum. Volgens de wethouder zou verbouwing van de boer derij een kans zijn het ka rakteristieke gebouw te behouden. Op dit moment zijn er drie modellen ter discussie voor de vervanging van het afgebrande deel van de bi bliotheek. De voorlopige plannen daarvoor werden vorige week door het be stuur van de bibliotheek aan de gemeenteraad aan geboden. De mogelijkheden zijn herbouw of renovatie van de boerderij of uitbreiding van de bestaande nieuw bouw. Daarbij is er geen plaats voor een andere voorziening. „Ik wacht daarom maar af wat de Culturele Raad mij deze week te vertellen heeft", zegt Vroon, die de plannen voor het centrum moest le zen uit het blad van de Culturele Raad, waar hij zelf ook lid van is. Naam: Ton Herbrink Beroep: Makelaar o.g. Bekend van: Voorzitter LTV Leusden, bestuurslid stichting Favoriete plek: ,,Het tennispark" „Ik heb deze stek gekozen, omdat het iets is waar we zuinig op moeten zijn Per slot van rekening hebben we hier een tennis- en squashcomplex liggen waar we trots op mogen zijn Deze opzet is uniek, met faciliteiten als een overdekte hal. Juist die dingen maken dit complex uniek in de omgeving." „Het vorige bestuur heeft z'n nek uitgestoken om dit project van de grond getild Er is ontzettend veel tijd en zorg in geïnvesteerd en ik voel het als de taak van het huidige bestuur om ervoor te zorgen dat met dat 'erfgoed' zorgvuldig wordt omgegaan; om het voortbestaan ervan te waarborgen voor de toekomst. Dat is onze morele verplichting." „Met de name de zorg voor een goede exploitatie van de nieuwe accommodatie heeft tot gevolg gehad dat het 'ouderwetse' besturen is uitgegroeid tot puur zakelijk management van het complex. Dat is ook nodig Zo hebben we bijvoorbeeld de kantine verpacht en die man heeft nu tevens het onderhoud van de buitenbanen voor zijn rekening genomen Hij heeft daarvoor zelfs een cursus gevolgd, want een goede 'groundsman' ben je niet van de ene dag op de andere Daar komt best het één en ander bij kijken „De exploitatie van de hal is in handen van halcoördinator Joop van Loenen, die dat voortreffelijk doel. Bij het opstellen van een exploilatieprognose gingen we er eerst vanuit dat de eerste twee jaar verliesgevend zouden zijn. Dat blijkt nu al achterhaald; als het even meezit, draaien we dit jaar al een positief resultaat. Dat is een leuke meevaller en een goed teken. Met dat geld kunnen we de hal straks nog beter maken." Maar ik vind het ook belangrijk dat we ons best blijven doen om de sfeer binnen de vereniging goed te houden. De jongste ontwikkelingen op het park hebben natuurlijk bij de leden ook sporen nagelaten. Er is veel veranderd. We zullen ook vooral de verhouding tussen de prestatiegerichte leden en de meer recreatief ingestelde in de gaten moeten houden. En hoe we die soms tegensgestelde belangen het best kunnen dienen. Dat vraagt om een evenwichtig beleid naar beide kanten De jeugdafdeling heeft ook een beetje geleden onder de accentver schuivingvan de laatste jaren. Veel jeugd is inmiddels doorgestroomd naar de senioren, maar de aanwas aan de onderkant stagneerde iets. Bij de senioren hebben we een wachtlijst, maar bij de jeugd kunnen we nog wel wat gebruiken." „Ik ben oorspronkelijk als voorzitter binnen gekomen omdat er na mijn voorganger Bert Eerden anderhalf jaar niemand was die hem kon of wilde opvolgen Het was mijn bedoeling om slechts een overbruggingsperiode aan te blijven, maar inmiddels zit ik hier nu alweer twee jaar. Nu zal ik mijn statutaire periode van drie jaar wel volmaken denk ik

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7