Kunstwerken dienen voor herkenning en gevoel Leusder Krant ben helemaal verslingerd aan blauwen' Vooral de koeien doen mij veel plezier' Lisidunahof is 48 kunstwerken rijker Dp leverancier Kitty Vermunt Voorzitter Martin de Boer Kunstenaars nsdag 13 mei 1992 Pagina 9 USDEN - „Een paar |rn in een stal, spreekt deze jien aan. Het plaatje raakt frinnering." Voor de be iers van de psycho-geria- inrichting die steeds Ivan hun heden en verle- kwijt raken, is zo'n her- Eng als een haakje waar- ebun besef van de werke- id aan kunnen ophangen. Vrienden van Lisiduna- bijeen gekomen in een ing, hebben dit begrepen, kochten achtenveertig werken, voor het meren- gemaakt door met name iense kunstenaars. Uit- iren op herkenning en ge- Op zaterdag 16 mei krijgt srpleegtehuis de schilde- aquarellen, quaches en adtekeneningen, aange- Stichting Vrienden van inahof verzamelt geld om kunnen dragen aan het djn van de bewoners van ■verpleegtehuis. Eerder pten zij de bouw van de ■tiewoning en de inrich- |van de kinderboerderij lijk. Vooral met het laat- roject is ook de tweede lelling gehaald; het sa- tengen van bewoners van nnahot' met de Leusdense ensehap. Brachten ccrde- patieven de bewoners van pna en de inwoners van len samen, buiten het ge- dit jaar haalt men Leus- jen op een hele bijzondere ir binnen. Inge gangen en hallen in jerpleegtehuis doen een |d mens de weg al kwijt Bewoners, voor het me- jel psycho-geriatrische, pte mensen met een afta- p geheugen, worstelend Ie chaos van wat is en is kt, raken helemaal snel ïoor bijster. Op cruciale n, herkenbare kunstwer- fp.iangen, verhoogt niet de sfeer. Ze kunnen hel- Ij het vinden van de weg Idien kunnen ze thera- kh zijn. Wanneer ze her- pgen oproepen, die bijna mist dreigen te verdwij- Een aquarel in lichte vrolijke kleuren kan doen denken aan de kinderjaren, of de kleinkin deren waarbij net zo'n vrolijke clownspop als afgebeeld past. Daarbij is het een herken ningsteken van de gang of hal waarin men zich bevindt. 'Bij de clown ben je bijna bij je ka mer' Integratie In januari van dit jaar, stuurden de Vrienden van Lisi dunahof, een brief naar een groot aantal Leusdense kun stenaars. Professionele kun stenaars en amateurs, zelfstan digen en schilderclubleden, bekenden en onbekenden Men vroeg om 'een zestigtal wandversieringen'. Liefst te gen een 'lief prijsje'. Om de 'le veranciers' te laten zien waar men naar zocht, werd op 22 januari een informatie-avond belegd. De kunstenaars kwa men bijelkaar in de Lisiduna hof en maakten kennis met de bewoners, de gangen en de in tenties. Bovendien kregen de belangstellenden te horen, aan welke voorwaarden hun werken moesten voldoen Kortom een aftasting naar bei de kanten. Honderdzestig werken De belangstelling bleek enorm. Honderdzestig werken vormden het resultaat van de bijeenkomst waarop niet al leen aandacht voor Cultuur, Kunst en Kwaliteit was ge vraagd. Lisiduna wenste voor al herkenbare situaties, helde re kleuren en duidelijke beel den. „Niet alleen plaatjes, ook sfeer" volgens Martin de Boer, bestuurslid van de Vrienden stichting, kunstenaar en lid van de selectiecommissie. Veel mensen leverden uit eigen col lectie, anderen zagen de uitno diging als een uitdaging om voor deze bewoners iets heel speciaals te maken. Velen le verden meer dan één werkstuk in. De selectiecommissie had het moeilijk Zij bestond behalve uit Vrien den, uit afgevaarden van de be wonersraad, begeleiders en de psycholoog. Zij bepaalde wat de bewoners aan zou moeten spreken. Abstract viel daar door vrijwel onmiddellijk af. De sfeer en herkenbaarheid waren soms belangrijker dan de kwaliteit van de techniek. Martin de Boer; „Soms waren het moeilijke beslissingen. Een mevrouw had bijvoorbeeld de uitnodiging, heel serieus als opdracht opgepakt. Ze had zich zorgvuldig voorbereid, teneinde in te kunnen voelen waarmee ze deze bewoners een plezier zou kunnen doen. Ze heeft heel hard haar best ge daan Desondanks werden haar werken met gekozen. Be slist niet, omdat ze niet mooi waren. Ze vielen af om andere redenen, die meer met de be woners dan met de kwaliteit te maken hadden. Spijtig, maar ik heb ze terug moeten bren gen." Aangekocht Het grote aantal ingeleverde werken maakte een selectie, die de moeite waard is, goed mogelijk. Herkenbaarheid stond voorop. Zoals de oliever ven van de heer Zwaan waarop plekjes in Amersfoort te zien zijn in de vier seizoenen Of het werk van oud-glazenier Alex Luigjes waarop de dorpskerk in de sneeuw te herkennen is. Verder veel boerderijen, spe lende kinderen, hoeden, die ren, speelgoed en bloemen neergezet in vele technieken „Hoe de kunstwerken overko men bij de bewoners, is van te voren niet in te schatten", vol gens Martin de Boer De reak- ties bij de selectie omschrijft hij als zeer verrassend „Wie had van te voren kunnen be denken, dat de beslist niet een voudige potloodtekeningen gemaakt door Ineke Bakker, er onmiddellijk uitgepikt zouden worden De drie mandeia's zijn bijna abstract te noemen met als thema's stromend uit de bron en grond tussen hemel en aarde." Om lang naar te kij ken en bij weg te dromen maar ook opvallend en inspirerend. Uiteindelijk besloot de com missie 48 werken voor te dra gen voor aankoop Het bestuur van de vrienden van Lisiduna hof nam de aanbeveling over. Twee mensen stelden een werkstuk, een aquarel en een olieverfschilderij van eigen hand, gratis ter beschikking. Bovendien ontving de stichting twee schilderijen uit de collec ties van twee 'met-kunste naars'. Alle verkregen en aangekochte werken zullen vanaf zestien mei, te zien zijn in de rekreatie- zaal van de Lisidunahof Voor afgaand aan de opening van de expositie zal de voorzitter van de Stichting Vrienden van Li sidunahof de kunstwerken overdragen aan de direktie. Van 12 00 tot 16.00 zijn bezoe kers welkom om de expositie te bezichtigen. Na afloop krijgen de kunst werken een plaatsje in het ver pleegtehuis en kunnen ze gaan dienen als waardevol haakje voor herkennmg en herinne ring. Marianne van den Anker - de Valck EUSDEN - Top-leveran- aan de Vrienden van sidunahof is Kitty Ver- ünt geworden. Men be- tot zes van haar werken, lemaal aquarellen, aan te 'Pen. Momenteel heeft ze expositie in de galerie 'nde Rabobank in Leus- n Zes werken bij Lisi- *na zijn van haar hand. 1 maakt furore in Leus- er, 'ar is ze blij mee, maar h was niet de reden om te doen met de aktic. blijkt vertrouwd met de jpleeginrichting. „Mijn .er is vijf maanden in s'dunahof geweest. Mijn cbter Carolien werkt ar- Ik heb vaak in een n de huiskamers gezeten •Je sfeer geproefd, met bewoners te maken ge- d". Zodra de uitnodiging kwam greep Kitty deze kans met beide handen aan. „Het was een uitda ging iets voor deze mensen te maken. Ik heb alles spe ciaal voor de bewoners ge maakt. Lekkere heldere kleuren, wilde ik. Veel blauwen, ik ben helemaal verslingerd aan blauwen en groenen. Mijn werk moest een lekker sfeertje uitstralen, waardoor de toeschouwer een goed ge voel krijgt. De sprekende kleuren moeten blij ma ken". „Zodra de opdracht be kend was, wist ik wat ik wilde maken. Die grote hoeden, heel herkenbaar. Oudere dames vallen op hoeden. Ik heb ze lekker groot opgezet, zodat ze van het papier afspatten. Het is geworden zoals mijn leraar zegt. Eens in de zoveel tijd maak je iets met artistieke waarde. Dat is gelukt bij de hoeden, volgens mij." Behalve hoeden tekende zij voor een stilleven met pop en beer „Voor het lie ve, de herinnering en de tederheid" en een compo sitie met een klassiek ta feltje met stoel en onver mijdelijke Hortensia. „Al die oude spullen, hebben iets van wat bij deze men sen past en ze bij het leven houdt. Dat wilde ik oproe pen." „Ik hoop dat ik de bewo ners een plezier kan doen met mijn creaties. Ze even laten kijken, laten stil staan, herkennen en het liefst even laten glimla chen. Niet meer dan dat heb ik gewild." LEUSDEN - Martin de Boer, voorzitter van de Vrienden-stichting. is oud-zakenman en niet in de laatste plaats kunste naar. Zes jaar geleden pakte hij zijn oude liefde voor het aquarelleren weer op. Sindsdien is hij zoals hij het zelf omschrijft 'fa natiek' geworden. Vanuit deze koker wekt het ini tiatief om voor de ver pleeginrichting een aantal kunstwerken aan te schaffen geen verwonde ring. 'Natuurlijk' deed hij van harte mee, maar trok zich zenuwachtig terug bij de selectie. Tot zijn grote vreugde werden maar liefst drie van zijn werken voor aankoop voorgedra gen. „Vooral de koeien doen me veel plezier. Ik dacht dat de oude bewoners goede herinneringen moesten hebben aan de tijd waarin Leusden nog Hamersveld was. Een boerendorp om geven met boerderijen waarbij in oude stallen de koeien loeiden. Vandaar dat ik met mijn schilders gezellen toestemming heb gevraagd om in een oude schuur in Achterveld wat impressies te maken. Jon gens, wat een lucht maar ook wat een sfeer. Het eindresultaat bleek her kenbaar." De werken van de oud-za kenman die het zakendoen niet helemaal kan laten, kenmerken zich door een bijzonder licht. De trans parante kleuren lijken te rusten op papier dat witter is dan normaal. De helder heid van een zomerzon of een vriesdag. Hij schildert tot in detail herkenbare plekjes in de omgeving. „Heerlijk uren buiten zit ten en heel geconcentreerd aan het werk", 's Winters redt hij zich, samen met zijn schilderskamcraden met de voorwerpen uit zijn omgeving. Stillevens met tennisracket, speelgoed- beer en portretten naar model of foto's. Het werken voor zo'n bijzon der publiek had hij nog niet eerder gedaan. Hij is er niet speciaal voor gaan zitten. „Ik denk, dat het beter is dat je niet weet voor wie je iets aan het maken ben. Wanneer deze kennis je niet kan beïnvloeden, werk je zuiverder. Je werkt toch op grond van jouw obser vaties. Wanneer je iets wilt maken vanuit de ogen van een ander, ben je toch een beetje commercieel aan het denken ten koste van je ei gen stijl." LEUSDEN - De achten veertig aangekochte werkstukken zijn ge maakt door de volgende kunstenaars De heren Van Bemmel, De Boer, IJzelendoorn, Koop mans, Luigjes, Zuider- wijk en Zwaan en de da mes Bakker, Boks, Bos, Dijkema, Hertogsveld, Holl, Hubert, Van de Sleet, Stevens, Uilen broek, Vermunt, Van Vuuren en Wingerder. Boutkan en IJzelen- doorn stelden hun werk gratis beschikbaar I

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9