Panorama Lisiduna .Leusder Krant. We dragen de zorg voor ouderen hoog in het vaandel' Grote rommelmarkt in De Glind L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen jeraniummarkt auwtrappen Vijf jaar Protestants Christelijke Ouderen Bond Leusden Jaarvergadering 4 9 0 g Fietsers gevallen Mueslibollen Fietser valt pols gebroken REINIGT U HET TAPIJT ZELF? Nieuws uit de verenigingen Kerkelijke hulpactie Oecumenische openluchtdienst Puzzelfietstocht lensdag 20 mei 1992 Pagina 5 r r lBUSDEN - De koninklijke .flatschappij voor tuinbouw 'Wplantkunde houdt zaterdag fj mei een geraniummarkt in nkelcentrum De Biezen- mp. De markt is een hjaar- terugkerende gebeurte- Un de markt werken mee: 'ekenj Het Viaduct, kweke- ,Res Nova, tuincentrum Ton Ihorst, tuincentrum Euro- r en winkeliersvereniging Biezenkamp. De afdeling jersfoort van de KMTP is iwezig met een ïnformatie- nd. Een draaiorgel en mu- kvereniging Lisiduna zullen markt met hun aanwezig- d muzikaal opluisteren. De rkt duurt van 10.00 uur tot 00 uur. Het optreden van aduna is gepland tussen 00 uur en 14.00 uur. SUSDEN - Evenals andere •en bestaat er ook dit jaar de jgelijkheid om met De Til te andauwtrappen. |is een tweetal routes uitge lei; één voor fietsers 35 km) één voor wandelaars 12 [ometer) De uitzetters heb- n weer hun best gedaan er i paar zeer fraaie tochten n te maken, langs onbe- nde plekjes. Hemelvaart- donderdag 28 mei tussen Ri en 6.00. De deelname ,50 per persoon. Oor de deelnemers bestaat Bk de mogelijkheid een ont- jt te bestellen. Dit moet ech- voor 27 mei opgegeven ijn Opgave voor ontbijt kan R De Til, tel 941826, of bij H. pkkers. tel. 941916. De kos- b voor het ontbijt bedragen f p.-per persoon. tomeravondconcert j)e Koningshof' (SUSDEN - Het Koningshof- jor, onder leiding van Frank nden Bos, geeft zaterdag 23 >i een zomeravondconcert in reformeerde kerk De Ko- Bgshof aan de Hamersveld- Veg 95. Het repertoire bestaat gro- I |deels uit gospelliederen t koor wordt daarbij bege- Jdt door piano, synthesizer, fcgitaar, trompet en drums, pe Amersfoortse bas-bari- Bas Ramselaar zal een Itoptreden verzorgen. Hij 1 een aanta negro-spirituals Igehore brengen. Ook zal de fcger als solist optreden met Ikoor Het eerder aangekon- gastoptreden van het loolorkest van de GSA komt Jgens ziekte van de dirigent wervallen. Het optreden begint om "0 uur en de toegangsprijs is - Kinderen tot en met 12 r betalen de helft Voorzitter C.H Thiescheffer van de jubilerende PCOB. (foto Hans Verhorst) LEUSDEN - Ouderenvereni gingen zijn in Leusden niet meer weg te denken. Niet als sociale organisaties en zeker niet als gesprekspartners waarmee overheid- en zorgin stanties ter dege rekening die nen te houden. De tijd dat oud gelijk stond met, na de carrière in bedrijfsleven of huishouden, rusten op de lauweren en zich schikken in de maatschappij, die door een jongere generatie bestierd wordt, is voorgoed voorbij. Ruim vijf jaar geleden begonnen de ouderen ook in Leusden zich te verenigen. Voor iedere zuil een eigen club. want men hecht aan identiteit en opgebouwd gedachtengoed. Hetgeen niet uitsluit dat men elkaar opzoekt, samenwerking wil en in steeds sterkere mate gezamenlijk optreedt voor ge- zamelijk belang, van nu en voor wanneer men afhankelijk raakt. Een van de vijf van de verem- ACHTERVELD/DE GLIND - In het centrum van De Glind zal op woensdag 3 juni een grootse bazar en rommelmarkt worden gehouden, waarv an de baten zijn bestemd voor de re novatie van de Gereformeerde kerk van De Glind en Achter veld. Op en rond het centrale grasveld zal er in de middagu ren een grote rommelmarkt worden gehouden, 's Middags en ook 's avonds, zal er tevens een grote bazar worden gehou den. Op deze bazar staat het rad van avontuur, de super grote sjoelbak, de kop van jut, een schiettent, de marmotten- baan en vele andere attracties. Het geheel zal deze dag muzi kaal gingen welke Leusden rijk is, de PCOB, viert bescheiden haar eerste lustrum De ont wikkelingen die zij door maakte in de afgelopen vijf jaar zijn typerend voor alle betrokkenen. De Protestants Christelijke Ouderen Bond bestaat in Ne derland zeker zestig jaar In Leusden groeide de behoefte, ruim vijf jaar geleden, niet al leen door het stijgend aantal ouderen onder de bevolking, zeker ook door de omstandig heden. Er is of was hier weinig te doen voor mensen die buiten het ar beidsproces zich toch zinvol willen vermaken. De vrouwen hebben een rijke geschiedenis met de vrouwenbewegingen Voor de mannen was er (bijna) niets. Ruim vijf jaar geleden brak het besef door, dat men sen boven de vijftig hun eigen problemen maar ook hun eigen interesses en voorkeuren heb- LEUSDEN - De afde ling Leusden van de pro testants christelijke ou derenbond hield de jaar vergadering op woens dag 13 mei. In zijn ope ningswoord meldde de voorzitter C.H. Thie scheffer de voortgaande samenwerking met de andere ouderenbonden. Hij deed een beroep op de leden om in eigen omge ving nieuwe leden te wer ven. Tijdens deze verga dering trad mevrouw J. Kalkhoven af als be stuurslid. Mevrouw M.J. ben. De ouderen wilden een ei gen club om elkaar te ontmoe ten en te praten over of te luis teren naar onderwerpen waar zij mee bezig wilden zijn. Zoals het Kampsyndroom, de ziekte van Alzheimer, de bij belverspreiding in China, de veiligheid in en om het huis en de veranderingen in het ver keer. Om maar een paar onder werpen te noemen van nabij verleden of toekomst. Een nieuwe doelgroep werd ontdekt. Zelfbewuste, nog lang niet uitgebluste, sociale oude ren. Zij hadden wat te verte ren. konden iets ondernemen en hadden alle tijd om zich voor serieuze zaken in te zet ten Bijna haaks daarop staan de bezuinigingen in de gezond heidszorg en sociale voorzie ningen waarvan vooral oude ren de nadelen dreigen te on dervinden Daarmee werd het belang om zich aaneen te slui ten nog groter. Het laten horen van een mening, een protest, vormde misschien wel de grootste omkeer in de beleving van wat ouderen geacht wor den te doen. Het betekent, dat in tegenstel ling tot wat zoveel jaren inge sleten was geraakt, wie geen geld meer binnen bracht wel zeker commentaar mocht heb ben op de besteding daarvan. Lokaal Bij de PCOB ging het net zo. De lokale afdeling ontstond door een afsplitsing van de Amersfoortse afdeling Het aantal Leusdenaren dat lid was, rechtvaardigde dit en bo vendien zou een lokale afde ling meer mensen kunnen aan- Korporaal-Blokland volgt haar op. Met een speech en een afscheids- kado bedankte de heer Thiescheffer mevrouw Kalkhoven voor haar grote inzet in de vijf ja ren dat zij lid van het be stuur is geweest. Zij werd erelid. Na de jaarvergadering werd het eerste lustrum gevierd. De oud-voorzit ter R.A. Warmenhoven memoreerde in een gees tige toespraak enkele be langrijke punten van de afgelopen 5 jaar. De afde ling groeide van nog geen 20 leden in 1987 tot ruim 100 leden in mei 1992. spreken. Elkaar onmoeten voor de sociale contacten, luisteren naar een spreker, sa men iets ondernemen, vorm den de belangrijkste aktivitei- ten. En nog steeds is de aandacht en zorg voor elkaar een van de belangrijkste peilers. In een maatschappij waar de ontzui ling niet meer bij te houden is, richten ouderen zich graag tot mensen met dezelfde achter grond. Ongeveer tergelijker- tijd ontstonden de AMBO, voor de algemene en de KBO voor de katholieke, later nog aange vuld met de NBP Eigen iden titeit behoeft samenwerking niet in de weg te staan. Alle verenigingen van en voor ou deren maakten een sterke groei mee maar gelijk daaraan groei de de samenwerking. In het overlegorgaan, tegen woordig COSBO genaamd, vond men elkaar De overheid stimuleerde het ontstaan, want één gesprekspartner werkt makkelijker dan vijf Tegelij kertijd werd de belangenbe hartiging sterker wanneer men met zijn vijven op kon treden. Zo verstuurde men op 9 decem ber jongstleden een brief naar alle politieke partijen waarin men protesteerde tegen de ziektekostenregeling, zoals voorgesteld door staatssecre taris Simons. De heer C.H. Thiescheffer, voorzitter van de PCOB- ..Natuurlijk dragen we de zorg voor ouderen hoog in het vaandel Thuiszorg, man telzorg, zelfzorg zijn dingen \yaar we ons veel mee bezig Houden. Maar niet als afhan- kelijken. We willen af van die hulpkreet We kunnen wel voor óns zelf zorgen We vragen j t l V Mevrouw Van Klinken-Venema, (foto: Hans Verhorst) aandacht voor mensen die dit niet meer kunnen Mevrouw E. van Klinken-Ve- nema, secretaresse, vult aan: ,.Men beseft niet altijd dat slechts zeven tot tien procent van de mensen boven de tach tig jaar in een tehuis woont. De rest woont zelfstandig." Vijf jaar na de start van de plaatselijke afdeling bezint men zich om een toekomst met veel werk aan de winkel Niet alleen voor eigen gelederen maar vooral en in de eerste plaats voor het naar buiten tre den van de ouderen Naast de WOL, Welzijnsorga nisatie Leusden de Senioren raad als gevraagd en onge vraagd adviseur van de ge meente en de kerken met hun eigen ouderenzorg praten de verenigingen een woordje mee. Thiescheffer. „We zijn echt aan het inventariseren Wat wordt er door wie gedaan en wat zou er nog, door wie en hoe gedaan moeten worden. We voeren veel overleg en de eerste resultaten van samenwerking zijn er De Kerst-inn bijvoor beeld. Zonder dat dit ten koste gaat van de eigen identiteit zijn er onderwerpen genoeg waar we een gezamelijk geluid kun nen laten horen. Bij het woon beleid, de gezondheidszorg, de plaatsingscriteria, het pleidooi voor een pendelbus, enzo voort." In de afgelopen vijf jaar steeg het aantal bij de PCOB aange sloten mensen van vijftien naar ruim honderd De ouderen zijn volgens Thiescheffer en van Klinken 'zekerder, assërtïèver en sterker' geworden. ,,We be seffen nog heel wat te kunnen doen en er nog helemaal bij te horen" Dat gevoel hebben ze aan elkaar te danken en willen ze doorgeven aan iedere nieu we senior. worden opgeluisterd door de 'Glind-Band'. Verder zal er tussen 19 30-20 uur een muzikale aubade wor den gebracht door de Achter- veldse muziekvereniging Door Wilskracht Sterk DWS zal deze dag met alle mini- en grote majorettes zijn vertegen woordigd. Verder is er de ge hele dag ook aan de inwendige mens gedacht. Op diverse kra men is er eten en drinken te koop De kantine van de Glind- se Voetbalvereniging staat de gehele dag open Op en rond het voetbalveld staan enkele tientallen oude en antieke caravans ter bezichti ging. Ook zal de pas geopende en geheel gerenoveerde kerk tussen 16 en 20 uur haar deu ren voor belangstellenden ope- LEUSDEN - Twee fietsende meisjes zijn met onbekende verwondingen naar het zieken huis afgevoerd, nadat ze op de Doornseweg met de sturen in elkaar verward raakten en ten val kwamen Het tweetal wilde een derde fietser inhalen, maar raakten elkaar bij die manoeu vre. De meisjes klaagden over duizeligheid en hoofdpijn. Vanavond zullen de orga nisatoren aan de deelne mers een mueslibol uitrei ken. Zij zijn er nog niet uit hoeveel ze er bij bakkerij De Klettersteeg zullen be stellen. Omdat er mis schien wel heel weinig fiet sers zullen zijn, vanwege de Europa-Cupfinale. De wedstrijd wordt in London gespeeld, dus is er ook nog een uur tijdverschil. Als de fietsers een beetje door- fietsen kunnen ze èn een mueslibol krijgen en ook nog een voetbalwedstrijd. Degene die vandaag hun rustdag hebben gepland lopen een bol mie. ACHTERVELD/LEUSDEN - Materiële schade was vrijdag omstreeks elf uur het gevolg van een aanrijding op de Hes senweg in Stoutenburg. Een linksafslaande automobilist verleende een naderende mo torrijder geen voorrang. De motorrijder zag de bui hangen en remde fors om een aanrij ding te voorkomen, maar kwam daarbij ten val. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Op een fietspad ter hoogte van verzorgingshuis 't Ha- mersveld aan de Asschatter- weg botsten zaterdagmiddag een bromfietser en een fietser op elkaar. De fietser verliet een uitrit en verleende daarbij geen voorrang aan de naderen de brommer. De veroorzaker van het ongeval liep bij de bot sing vermoedelijk een gebro ken pols op. Dat kan, maar dan blijft het lang nat en is het binnen 3 maanden weer vuil. Bovendien verbleken de kleuren en wordt woltapijt lelijk. CHEM-DRY reinigt veilig en het is zó droog, zodat de meubelen niet de kamer uit hoeven. Bovendien blijft het gegarandeerd langer schoon. CHEM-DRY KEISTAD reinigt ook uw meubelstoffering Bel vrijblijvend 033-562696 LEUSDEN - Van 16 tot 24 mei voeren kerkelijke organi saties de actie 'Honger in Afrika - Kerken helpen nu'. Aanleiding is de hongersnood die dreigt voor veertig miljoen mensen in Afrika. De actie is een initiatief van de gezamen lijke landelijke protestantse en katholieke organisaties en wordt in alle Nederlandse ker ken gevoerd onder één giro nummer: giro 107. De Nederlandse kerken heb ben voor het laatst gezamen lijk actie gevoerd in 1972 on der de noemer 'Kom over de brug'. Met de actie 'Honger in Afrika - Kerken helpen nu' willen de Nederlandse kerken onderstrepen dat de slachtof fers in Afrika niet vergeten mogen worden. Bij de deelne mende organisaties zijn van uit Afrika dringende en grote aanvragen voor snelle hulp binnengekomen De op brengst van de actie wordt be steed aan directe voedselhulp en aan programma's die de voedselvoorziening op lange termijn veilig moeten stellen. De hulporganisaties beschik ken over een wijdvertakt net werk in Afrika dat zorg draagt voor een goede ver spreiding van de hulpgoede ren. Giften kunnen worden overgemaakt op giro 107 t n.v. Honger in Afrika, Utrecht. Ook de weken na de actie week blijft het gironummer opengesteld voor giften Ook in Leusden voeren ker ken deze maand actie. In de Jozefkerk, de Marcuskerk en de Dorpskerk worden collec tes gehouden voor de actie „Honger in Afrika". LEUSDEN - Op zondag 7 juni zal er op het terrein van het Gereformeerd Dien stencentrum, de Beaufortweg 18 een gezamenlijke dienst worden gehouden door de Ka tholieke Parochie, de Her vormde Gemeente en de Gere formeerde Kerk. Vanaf 9.45 u is er koffie en eventueel samenzang (inzin gen). De kerkdienst begint om 10.30 uur. Na de dienst is er een gemeen schappelijke maaltijd (brood meenemen) en een Info-markt. Bij slecht weer worden er diensten gehouden in de Josef- kerk en in de Marcuskerk. LEUSDEN - De Blijhof houdt zondag 24 mei een puzzelfiet stocht, waaraan jong en oud kan deelnemen. De tocht is ongeveer 16 kilometer lang. Halverwege de tocht ligt er op de deelnemers een versnape ring te wachten. De start is tussen 13 00 uur en 14.00 uur bij de Blijhof aan de Lisidunalaan 2. Deelnemers betalen 2,- (leden) c.q. 3,- (niet-leden van de vereniging). Aan het eind van de tocht is er een drankje voor de deelne mers en voor elk kind een ver rassing. Naam: Breunis Lagervvey Beroep: Oud-administrateur Bekend van: Penningmeester van de Oranjevereni ging Favoriete plek: „De Til" „De Til neemt een speciale plaats in bij de Oranjevereniging, waar ik penningmeester van ben Daar houden we onze vergaderingen. En omdat ik het werk van de Oranjevereniging zo belangrijk vind, leek me dit een goede keuze. Bovendien is De Til niet alleen onze vergader ruimte, er gebeurt veel meer. Het is een centrum voor jong en oud, waar allerlei activiteiten worden georganiseerd. Kaarten, bingo, jeugdspelmiddagen en dergelijke. En aan sommige activiteiten doe ik zelf van harte mee." „De doelstelling van onze vereniging is -deftig omschreven- 'het feestelijk vieren van de verjaardagen van de leden van het koninklijk huis en gedenkdagen, teneinde de banden van de Leusdense bevolking met het koninklijk huis te onderhouden en te verstevigen.'Het probleem daarbij is echter om ieder jaar weer een goed programma in elkaar te zetten. Financieel wordt dat ook steeds moeilijker. Nu de gemeente heeft besloten om de opbrengsten van de kermisgel den niet meer aan de vereniging ten goede te laten komen, staat de viering zelfs helemaal op losse schroeven. Het wordt onbetaalbaar. Tenzij de Leusdenaar in groten getale lid zou worden van de verenigingWe hebben nu zo'n 400 leden, maar eigenlijk zou elk Leusdens gezin lid moeten zijn. En ik denk dat als de mensen weten wat wij allemaal doen, dat dat geen punt mag zijn" „Ik ben altijd behoorlijk actief geweest in het verenigingsleven Niet alleen in de Oranjever eniging. Ik ben bijvoorbeeld bestuurslid geweest van de handbalvereniging in de eerste jaren van het bestaan van die club Mijn dochter handbalde en zodoende kwam ik met die vereniging in aanraking. Ik herinner me nog goed dat we de eerste seizoenen moesten spelen op een soort veredeld knollenveld op Asschat. Maar het was wel een leuke tijd. Vooral toernooien waar je met de hele meute naar toe ging." „Ik heb Leusden zien veranderen. Oorspronkelijk kom ik uit Zuilen, hoewel de naam 'Lagerwey' hier in de omgeving ook veel voorkomt. Ik ben hier echter pas in 1955 komen wonen, na mijn huwelijk Ik werkte in Amersfoort, maar daar konden we geen huis krijgen. Toen zijn we in de Wiggeruslaan terecht gekomen Later zijn we verhuisd naar de Ravenhorst en nu woon ik op de Hamersveldseweg. Leusden was in die tijd nog erg landelijk. Daar is nu geen sprake meer van. Voor mij had die groei niet zo gehoeven. Niet alleen het landelijk karakter van het dorp is verdwenen, de gezelligheid is ook een beetje weg."

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5