W-prijs voor Leusder Krant1!! Leusder Krant. Ideaal meiweer et weer in Inbraakpoging Hond aangereden Grootbloemige muur Prijs is t begin De werkelijkheid van een persprijs Leusden'90 wil andere status voor 'De Horsf Parkeerschade Motorrijder komt ten val ensdag 20 mei 1992 Pagina 7 DEN BOSCH/LEUSDEN - De Leusder Krant heeft de jaarlijkse prijs van de Nederlandse Nieuwsbladpers 1992 gewonnen. De redactie kreeg deze landelijke prijs voor twee inzendingen. Het gaat om de series 'De nieuwe woningnood in Leusden' en Vandalisme'. Beide series werden vorig jaar gepubliceerd in De Leusder Krant. De jury prees de redactie voor de volledigheid van hun journalistieke werk en aanpak. De jury vond beide inzendingen ;etuigen van grote journalistieke betrokkenheid, van voeling hebben met het lokale. De krant steekt volgens de jury 'met kop en schouders' boven de andere inzendingen uit. In de beoordeling wordt overigens ;ewag gemaakt van de hoge kwaliteit van de ingezonden artikelen. Er deden 12 uitgevers met de NNP-prijs mee, die in totaal 25 lijdrages opstuurden. In het juryrapport staat onder meer: „De redactie van de Leusder Krant kijkt verder dan de waan van de dag en schotelt haar lezers artikelen voor, die goed zijn geschreven en goed zijn opgemaakt". Fotograaf Hans Verhorst werd geprezen voor 'de prachtige platen, die hij schoot voor de serie over de nieuwe woningnood'. )e bekende Volkskrant-columnist en hoogleraar Jan Blokker reikte de prijs vorige week in Den Bosch uit. LEUSDEN - Het win nen van een landelijke persprijs betekent een stuk waardering voor de Leusder Krant in alle geledingen. Het maken van een nieuwsblad vergt vaak meer dan de mensen vermoeden. Het nieuws ligt op straat' is een veelge hoorde opmerking, maar het probleem is vaak dat je dan wel de juiste straat moet weten te vinden. De redactie van de Leusder Krant doet er alles aan de go ten af te stropen, maar kan dat vaak niet alleen. Ook een redactie van een lokaal medium heeft zo haar beperkingen. Toch is ons streven erop gericht een krant te brengen, die -nog meer- middenin de lokale ge meenschap staat. Wij bouwen eraan, wij doen ons best en hopen de krant in de nabije toe komst nog sterker te maken dan zij nu al is. Een leuk steuntje in de rug is de toekenning van de Persprijs aan de Leusder Krant, het is echter nog maar een be gin. Het is goed vanaf deze plaats reeds mijn dank en waardering uit te spreken aan de redactieleden en de me dewerkers, met name mevrouw Anjo Eggen- huizen en de heer Ge rard Trebert, die samen ook hun steentje hebben bijgedragen aan het tot stand komen van de se rie over het Vandalisme in Leusden. De redactie gaat op de zelfde voort, zij blijft zich bekommeren om het nieuws en de nieuwtjes in en rondom Leusden. Zij zal zich de woorden van Jan Blok ker indachtig houden: 'De journalist is in mijn ogen een principiële buitenstaander, een eenzame met weinig vrienden. Hij is geen lid -laat staan actief lid van een landelijke poli tieke partij en onder houdt geen relaties met de plaatselijke belan genvereniging. Hij schrijft op wat er ge beurt, nooit wat hij zou wensen dat er ging ge beuren'. Kortom, de redactie van de Leusder Krant is er voor iedereen, de redactie wil -op haar manier- onderdeel uit blijven maken van de Leusdense gemeen schap. Het liefst van dag tot dag de lokale ge beurtenissen op de voet volgen! Eeerlijk is eerlijk, een prijs winnen is leuk, maar waar het echt om draait is niet alleen de mening van betrekkelij ke buitenstaanders, maar juist van onze le zers. Wij voelen ons ge sterkt, maar realiseren ons dat het nog altijd beter kan. U mag op ons rekenen (en wij op u?), want de Leusder Krant is het waard gelezen te worden!! Gerrit Jeuring chef redactie LK DEN BOSCH - Een ritje naar Den Bosch op een zeer warme donderdagmiddag blijkt de moeite waard. AI is het alleen maar vanwege de sfeervolle terrasjes bij de Sint Jan. Wij zijn ruimschoots op tijd vertrokken naar de uitreiking van de NNP-prijs, omdat wij al vermoedden, dat het aangenaam toeven zou zijn in het hart van Brabant. De uitreiking van de landelijke persprijs wordt zo voor ons een geldig excuus om te genieten van de eerste zomerse uitspattingen. Onze twee inzendingen, 'produkten van de geest' volgens de jury, stuurden wij al weer maanden geleden op. De sfeer en de zon zorgen ervoor dat in het jaar van de Olympische Spelen voor ons het motto 'Meedoen is belangrijker dan winnen' bijna de overhand krijgt. Het loopt allemaal anders. De plek: De Orangerie, enkele honderden meters van het door ons uitverkoren terras. Pas als het aanvangstijdstip van de plechtigheid begint te dringen, lopen wij naar de verbouwde kerk. Daar wacht een aantal collega's van ande re kranten op wat komen gaat, sommigen met gespannen zenuwen vanwege de opgestuurde artikelen. Voorin de zaal speelt een duo, violiste en fluitist, kalmerende klassieke muziek. De spreker: Volkskrant-columnist en hoogleraar Jan Blokker. Wij verwachten een toespraak, waarin wij als nieuwsbladjournalisten de les gelezen zullen worden. Blok ker, die bekend is van zijn cynische columns, is echter opmerkelijk vriendelijk en volgens sommige aanwezigen zelfs slap in zijn toespraak. NNP-voorzitter Rebel noemt in zijn inleiding de nieuwsbladjournalist een jachthond van hetzelfde ras als de landelijke journalist, maar met een ander jachtgebied. Blokker slaat de lokale verslaggever zelfs hoger aan. In zijn twintig minuten durende 'college' noemt hij het nieuws blad zelfs de 'oerkrant' en de nieuwsbladredacteur is vol gens hem dus ook de 'oerjournalist'. Als het aan Blokker ligt kan de landelijke journalist een voorbeeld nemen aan zijn collega, die in stad en dorp zijn of haar werk moet doen. „Misschien is de nieuwsbladpers wel het laatste vehikel waardoor ik, liefst van dag tot dag, de gebeurtenissen in de werkelijke samenleving kan volgen", houdt hij het publiek van 120 nieuwsbladmannen en -vrouwen voor. De bekendmaking: Juryvoorzitter Hans Invernizzi weet op een geroutineerde manier verwachtingen en spanning hoog te houden. Hij roemt de kwaliteit van de 25 ingezonden bijdrages, afkomstig van 12 uitgevers uit heel Nederland. De eervolle vermeldingen voor het Brabants Centrum, de Heerenveense Courant en de Gecombineerde uit Culemborg ontnemen bij de betrokken redacties de illusie op het win nen van de hoofdprijs. De motivatie uit het juryrapport maakt echter weer veel goed. 'Fraaie staaltjes van journa listiek vakwerk', 'goed geschreven, zeer informatieve ver halen' en 'uitstekend geschreven verhaal' zijn kwalificaties waarmee je naar huis kunt. De klap op de vuurpijl komt voor ons echt als een klap aan. Met een lange inleidende zin praat Invernizzi zichzelf naar de bekendmaking van de winnaars toe. Bij zijn opmer king dat het gaat om twee inzendingen en de bekroning van een volledige redactie, zouden wij al genoeg moeten weten. Het noemen van onze namen maakt aan alle twijfel en ongeloof een eind. De vreugde is natuurlijk groot, maar ook de verbijstering. Allebei onze inzendingen vallen in de prij zen. En de jurering is niet misselijk. 'Grondig en degelijk vakwerk dat met kop en schouders boven de andere inzen dingen uitsteekt'. Wij worden er stil van. Onze fotograaf, die eigenlijk meekwam voor de plaatjes, maar ineens mede-prijswinnaar is geworden, krijgt een dubbelrol opgedrongen. Ook hij krijgt een bos bloemen in zijn handen, maar moet deze onmiddellijk afgeven, omdat hij gewoon zijn werk moet doen. Blokker, die de prijzen uitreikt, verbaast zich hierover. Hij is bij zijn eigen krant wel wat anders gewend. Maar ja, hij noemde ons in zijn toespraak de oerjournalisten. En die gaan gewoon door met het verslaan van de werkelijkheid. BDU-directeur Bakkenes, uitgever van de Leusder Krant, is blij met de NNP-prijs, die dit jaar werd gegeven aan twee inzendingen van zijn krant. „Hiermee wordt de kwaliteit, die wij met onze kranten beogen, bekroond. De toekenning van de prijs maakt de Leusder Krant tot het beste nieuws blad van Nederland". De BDU aast volgens Bakkenes al jaren op de prijs, die 6 jaar geleden werd ingesteld. Twee jaar geleden kreeg de Leusder Krant de aanmoedigings prijs voor haar kinderpagina, maar de 'hoofdprijs' werd nog niet eerder aan een krant van de BDU toegekend. Ook algemeen hoofdredacteur Jur van Ginkel is vereerd met de toekenning van de prijs. Hij prees de redactie van de Leusder Krant voor de geleverde prestatie. De luchtdrukverdeling op de weerkaarten ziet er zeer solide uit. Terwijl het ene hogedrukgebied aan slijtage onderhevig is, wordt de blokkerende functie onmiddellijk over genomen door een volgend bolwerk Soms gaat een dergelijke aflossing geheel geruisloos en wordt de warme sfeer gewoon voortgezet. Zoiets vond herhaaldelijk plaats in de zomers van 1976 en 1947 Ineen dergelijk geval zit de zomer sterk in het zadel en zien we dagenlang strak blauwe luchten en hoge temperaturen op de ther mometerbuis. Alles hangt zeer sterk af van de snel heid waarmee de nieuwe gordel van hogedruk zich van de Azoren via de Britse Eilanden richting Noord zee of Scandinavië weet te verplaatsen. Zodra het systeem enigszins treuzelt, kan een noordelijke wind afkoeling veroorzaken en de zon tijdelijk wat rust gunnen. Een dergelijke pntwikkeling maakten we Ji het afgelopen weekein de mee Voor die tijd was er sprake van een markante thermische omslag Bin nen enkele etmalen steeg het kwik van 14 graden op de dinsdag tot ruim 30 gra den op de voorbije vrijdag. Een dergelijke ommezwaai komt niet zo vaak voor in ons klimaat. Later op vrij dag stroomde koelere lucht binnen, waarbij het kwik vooral zondag duidelijk achterbleef In een noor delijke stroming werd het niet veel warmer dan 18 a 19 graden, terwijl het langs de kust soms hooguit 12 graden werd. Een nieuw hogedrukgebied trok ech ter maandag de Noordzee op en nestelde zich giste ren boven het zuiden van Zweden De wind verkoos daardoor opnieuw de oost hoek en er stroomde weer iets warmere lucht in onze richting. De zon doet het de laatste tijd uitstekend. Na een magere start in de meimaand, komt onze warmtebron nu uitstekend aan bod en schijnt zowat het maximale aantal uren. Dat is ongeveer 15 uur per etmaal. Voorlopig zal er niet veel veranderen in het fraaie weerbeeld. Zo warm als verleden week wordt het waarschijnlijk niet, maar niet iedereen zit daarop te wachten en bij temperaturen van 20 tot 25 graden spreken we in Ne derland van ideaal mei- dan wel zomerweer. Ieder een komt aan bod, de zonaanbidders, de water sporters, de fietsers. Tot zover de modellen in de toekomst kunnen kijken, is er geen ingrijpende weers verandering op komst, zo dat de kans op regen de eerste dagen wel heel erg klein is. Wel komt er van uit de Golf van Biscaije wat storing naderbij, maar erg veel invloed zal dat wellicht niet op ons weer beeld hebben. Als de hoge- drukgebieden de route Atlantische Oceaan-Britse Eilanden-Scandinavié ook de komende maanden ver kiezen, kan het uitdraaien op een beste zomer Een verrassing zou dat niet zijn, immers de Duitser Roder schreef al op 16 maart dat in de maand mei de eerste verkenners op pad gestuurd zouden wor den naar het noordelijk Noordzeegebied, om ver volgens in juli definitief bezit te nemen van Scandi navië. Sinds afgelopen winter, toen er drie maan den lang kou uitstroomde richting Turkijke en het Midden-Oosten, weten we hoe persistent de straal- stroom kan zijn. LEUSDEN - Onbekenden heb ben het afgelopen weekeinde vergeefs geprobeerd in te bre ken in een cafetaria in De Ha mershof. LEUSDEN - In een brief aan de hoofddirectie van Rijkswaterstaat pleit de fractie van Leusden'90 er voor de status van het be drijventerrein De Horst van een B-Iokatie te veran deren in een C-lokatie. In de brief zegt Leusden'90 in die mening te worden ge steund door de provinciale planologische commissie Utrecht, de hoofdinge nieur-directeur van van de directie te Utrecht en de rijksinspecteur van het verkeer van de Rijksver keersdienst in Diemen. Leusden'90 komt tot die conclusie omdat het be drijventerrein onvoldoen de bereikbaar zou zijn voor het openbaar vervoer. De suggestie van Leusden'90 komt erop neer dat er in het bedrijventerrein min der mensen mogen werken, dan het geval zou zijn wan neer De Horst B-lokatie wordt. Leusden'90 maakte het bestaan van de brief in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, vori ge week dinsdag, bij mon de van Joop Kool bekend. Die mededeling kwam Leusden'90 op forse kri tiek van vrijwel alle andere fracties te staan. Met name de WD vroeg zich openlijk af of Leusden'90 als plaat selijke partij de werkgele genheid in Leusden op deze manier wel een dienst bewees. Volgens wethouder De Jongh, die zich nauwelijks onder de indruk toonde van het bestaan van de brief van Leusden'90, be tekent de aanwijzing van De Horst tot C-lokatie dat er slechts autosloperijen of bedrijfsmatige activiteit van vergelijkbaar gehalte kan plaatsvinden. Op een B-lokatie kunnen ook kantoren en dergelijke worden gebouwd. Wethouder De Jongh toonde zich evenmin onder de indruk van een be zwaarschrift van Rijks waterstaat, waaraan Leusden'90 in de brief re fereerde. Volgens de wet houder is dat bezwaar schrift buiten de daarvoor gestelde termijn binnenge komen en daardoor niet ontvankelijk. Leusden bereikte on langs met Amersfoort overeenstemming over het feit dat De Horst voor een deel door beide gemeenten zal worden geëxploiteerd. In het convenant dat beide gemeenten daarover sloten zijn ook afspraken ge maakt over een betere ont sluiting van het terrein voor het openbaar vervoer. LEUSDEN - Op de Midden weg, ter hoogte van Essex, heeft een automobilist een overstekende hond aangere den. De aanrijding vond maan dagmiddag omstreeks 17.45 uur plaats Het dier vluchtte gewond een wijk in, maar kon nog niet worden achterhaald. De automobilist heeft enige schade aan zijn bumper opge lopen. LEUSDEN - Een eigenaar van een op de Spijkerplaats gepar keerde auto vond zijn eigen dom vrijdag beschadigd terug. De auto is vermoedelijk aange reden door een onbekend ge bleven automobilist die de par keerplaats wilde verlaten. De aanrijding moet tussen woens dag en vrijdag hebben plaats gevonden. Op de Dafplaats raakten twee vrouwelijke automobi listen vrijdag betrokken bij een aanrijding, toen één van de twee de parkeerplaats wilde verlaten De betrokken auto mobilisten, een inwoner uit Maarn en een inwoner uit Wa- geningen, hebben de schade onderling geregeld Op een parkeerplaats in win kelcentrum De Hamershof heeft een inwoner uit Leusden zaterdagmiddag bij het achter uit rijden een auto geraakt. De vrouw liet een briefje met haar gegevens achter bij de getrof fene en meldde het incident zelf bij de politie. ACHTERVELD - Een verkeerd geparkeerde aanhangwagen op de Hessenweg was er woensdagavond de oorzaak van dat een 22-jarige vrouwe lijke motorrijder uit Voorthui zen ten val kwam. De vrouw wilde een melkauto inhalen, toen in een flauwe bocht een aanhanger geparkeerd bleek te staan. De vrouw remde zo hard, dat ze de controle over de motor verloor en vallend tegen de voorwielen van het voertuig tot stilstand kwam. De motor liep forse schade op, de vrouw is voor nader onderzoek afge voerd naar het ziekenhuis Te gen de eigenaar van de aan hanger is proces-verbaal opge maakt. Grootbloemige muur, dat we in grote, witte plakaten in de bermen zien, is een lage, overwin terende lentebloeier. De meeste overwinterende planten doen dit door bollen, knollen of dikke wortelstokken. Groot bloemige muur overwin tert bovengronds met knoppen, die goed tegen de winterkou zijn be schermd door een dik pak van haar eigen afge storven. maar niet ver teerde bladeren en sten gels. Die overwinteringsknop pen zijn in het najaar al gevormd en daardoor kan het gebeuren dat de plant, na een uitzonder lijke zachte winter al in februari kan bloeien. Maar gewoonlijk ver schijnen de eerste bloe men eind april. Uit de kruipende wortel stok komen zowel vier kante bloemenstengels als korte, niet bloeiende scheuten omhoog. Groot bloemige muur draagt die naam met recht want van alle muursoorten die we hier kennen, heeft zij de grootste bloemen. Als die bloemen geheel open zijn kunnen zij een door snede bereiken van meer dan twee centimeter. Die bloemen zijn erg in trek bij insekten. De plant houdt van een lichte, humusrijke en niet al te droge grond. Hoewel grootbloemige muur wordt gerekend tot de ondergroei van loof bossen en daar ook vaak deel van uitmaakt, vin den we ze toch meer aan de randen van bossen, langs wegbermen en aan de randen van beken. Grootbloemige muur wordt nogal eens ver ward met de Akker- hoornbloem. De laatste is, de naam zegt het al, meer een plant van open terreinen. De bloemen van beide soorten lijken heel veel op elkaar; het verschil is meer te zien in de bladeren. Die bla deren zijn van grootbloe mige muur donkergroen en lopen in een lange punt uit, die van de ak- kerkhoornbloem zijn lichtgroen, voor een groot gedeelte evenwij dig en zacht behaard. In de volksgeneeskunst heeft grootbloemige muur in het algemeen nooit een belangrijke rol gespeeld. Eén van de wei nige toepassingen was het uitgeperste sap dat gebruikt werd tegen oog aandoeningen. Vandaar ook de plaatselijke wel voorkomende naam: ogentroostgras. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7