Leusder Krant. Af en toe gaan pa en moe met ons naar het water toe Veenendaal t weer in eiaen Op recordjacht Crematorium op Rusthof Minder bezuinigd De Jager wint snelschaaktoernooi 7777Ml m*m Kruipend zenegroen SCHOOLBOEKEN BESTELLEN? DOEN WE TOCH! 18.95 18.50 16.95 12.50 24.50 17.95 19.95 18.95 sPV-n 14.95 Boekhandel Aquaduck heeft de'grootste keuze in stabilisaties Zwemmer zwaar gewond Geen voorrang i nsdag 27 mei 1992 Pagina 5 IJSDEN - Een bijzonder voorjaarsritueel in en nabij de vijver ide Bankgirocentrale. Het leven in rijke, natuurlijke schake len, een romantisch gebeuren Fotograaf Carel Elemans was jj en besteedde er vele uren aan, enkel en alleen om de schoon- J van de natuur op de gevoelige plaat vast te leggen. De %nen waren en bleven de hele sessie op hun hoede LEUSDEN - De ouders Zwaan, zoals immer argwanend, stonden niet toe dat de fotograaf al te dichtbij kwam, waardoor het geduld nogal op de proef werd gesteld. Zelden is het beschermend gedrag van de zwaan zo treffend in beeld gebracht. Op de eerste foto is het echtpaar nog dapper aan het voorbereiden, de bolletjes dons krijgen de laatste instructie voor de grote sprong in het duister. LEUSDEN - De waterpartij lonkt met daarbij, en dat weten de ouders drommelsgoed, de gevaren. Uiteindelijk wordt dan toch besloten de stap te wagen. Veilig tussen pa en ma in gaat het gezelschap op pad. De kleintjes uitgelaten en frivool, de ouders bezorgd en oplettend. Het uitstapje neemt al met al een kwartier in beslag. De kinderen genieten, de ouders doen niet anders dan het nauwkeurig in de gaten houden van de omgeving. LEUSDEN - Om de serie te vervolmaken showen de trotse ouders hun kroost nog een keer uitgebreid aan de fotograaf. De acht doppertjes zijn nog een tikje huiverig en zoeken bescherming achter de grote, hoge rug van de ouders Het schouwspel is uitermate vertederend. Het gepiep en koortsachtig gefladder doet de kijker beseffen, dat de tijd is aangebroken voor het laten terugkeren van de rust Ook de zwaantjes hebben recht op priva cy' Wij gebruiken een zeer modern computersysteem voor de boekhandel. Hierdoor leveren wij snel en vakkundig vele titels op bestelling en uit voorraad, lïevens hebben wij een brede keuze in schoolagenda's en die zijn Ij ook dit jaar weer te gek! SW>/ The Simpsonsagenda '92-'93 Fun has a name and it's Bart Simpson De Stamgastenagenda '92-'93 Agenda op groot formaat vol met grappige strips.Zowel inkleuralszwart-wit C'est Qa college diary Mooie uitvoering met prachtige foto's O'Neill Beach and Collegeagenda Oilily schoolagenda L.A. Gear met gratis stickers I* Lovely Z agenda met vpel foto's Go Supersports agenda met gratis poster i- Winnie-The-Pooh agenda '92-'93 Met korte fragmenten en vele tekeningen. In dezelfde stijl verkrijgbaar: The Beatrix Potteragenda '92-'93 per stuk Ook voor je schoolspullen kun je binnenkort bij ons terecht. Voor de agenda's geldt 0P=0PI! Langestraat 33 Tel 613232 Om precies twee uur op maandagmiddag wees de thermometer op ons lan- lelijk instituut in de Bilt 0 graden aan en daar mee was de achtste zomer- e dag in deze maand een eit. Nog niet eerder in ieze eeuw had de bloei- naand een dergelijke score unnen veroveren, zodat nei 1992 de leiding in het Passement kon overne men. Vorige koplopers wa- 'en de legendarische mei wanden van 1947 en 989. Nu gaan we ons richten op het absolute re cord sedert de waarnemin gen in 1706 van start gin- ien en dat staat eveneens DP naam van een tweetal iaren. te weten 1865 en Toen steeg het kwik 'p9 dagen tot aan of boven de grens van 25 graden, toet een beetje geluk slepen ve dat ook nog in de vacht. Maar de laatste toorjaarsmaand is nog niet tevreden en opent de jacht laar meerdere eremetalen, ^e hoogste gemiddelde et- naaltemperatuur staat te >oek voor 1947 met 15.1 [raden en werd nagenoeg '^aantastbaar geacht De panning stijgt, want tot !n met gisteren noteerden toel stations al ruim 14 [raden en met nog een paar zachte nachten en een aantal warmere dagen in het vooruitzicht, komt een eerste plaats toch wel heel dichtbij. Maandag was het overigens wel erg benauwd buiten de deur. Een klein lagedrukgebied had de wind een dag vrijaf gege ven en pompte wat vochti ger lucht in onze richting. Die combinatie gaf een drukkende sfeer, waarbij het kwik tot ruim boven de zomerse grens uitkwam. Een actief buiengebied be reikte tegen het einde van de middag Zeeland en westelijk Brabant, terwijl een ander complex via Duitsland Limburg binne- drong. Met een zuidooste lijke bovenstroming wer den die gebieden naar het noordwesten verwezen, maar bereikten onze regio niet In de genoemde ge bieden leverden de buien overigens erg veel water af. In Etten-Leur bijvoor beeld liet een onweersbui maar liefst ruim 50 mm achter, waarbij grote ha gelstenen op het aardop pervlak werden geslin gerd. Enkele bomen verlo ren door dit geweld wat bladeren. Sterke drukstij- gingen boven Scandinavië, waar een nieuw hogedruk- gebied zijn hoofdkwartier vestigde, lieten de genoem de storing al oplossend, gisteren het hazepad kie zen in zuidoostelijke rich ting. Er stroomde weer iets drogere lucht over ons uit. waarin het vrij zonnig en voor het gevoel veel plezie riger was op de dinsdag. De kans op onweer neemt geleidelijk af en de tempe ratuur schommelt morgen dichtbij of iets boven de 25 graden. Dit zomerse weer beeld zal wellicht tot na de Hemelvaartdag aanhou den. In het weekeinde wor den de weerzaken wat du bieuzer. De modellen van het Europese Centrum la ten het hogedrukgebied wat wegzakken en tekenen voor die periode een lage drukgebied nabij de Britse Eilanden en buien ervan zouden ons bereiken, war- na er een flinke afkoeling gaat plaatsvinden, althans in die visie Offenbach was dinsdag wat optimisti scher, zodat we de zaken voor na vrijdag maar eens rustig moeten afwachten. De tweede tien-daagse pe riode van mei was zeer warm en droog. In Leusden werd een gemiddelde et- maaltemperatuur gemeten van 16 graden, tegen 10.7 in de eerste decade. Er viel slechts 4.4 mm regen Er werden in dat tijdvak 5 zo merse dagen geboekt en eenmaal werd de tropische grens van 30 graden over schreden. Zo liggen we als beste in de markt. waterbedden Amersfum t-Zuid Bussum Leusdcriveg 266 Huizeriveg 40, 033 - 63 01 83 02159 - 2 00 94 \'rijduguvund koo/iuvond. Aquaduck is aangesloten Inj de NVW.S. LEUSDENAVOUDEN- BERG - Een 20-jarige Amersfoortcr is vorige week woensdagavond om streeks 19.00 uur zwaar gewond geraakt tijdens het duiken in het Henschoter- meer. Het slachtoffer liep met een vriendin over een brug, toen hij daar plotse ling vanaf dook. De man kwam daarna lange tijd niet meer' boven. Toen hij door omstanders op het droge werd gehaald, gaf de Amersfoorter aanvanke lijk geen teken van leven meer. Na enige tijd begon hij toch weer te ademen, waarna hij met de grootst mogelijke voorzichtigheid naar De Lichtenberg en later naar het academisch ziekenhuis in Utrecht werd afgevoerd. De man heeft door een gebroken nek een dwarslaesie opge lopen en zal waarschijnlijk zijn leven lang verlamd blijven. LEUSDEN - De gemeente Amersfoort wil een cremato rium bouwen op begraafplaats 'Rusthof' Amersfoort heeft aan de gemeente Leusden me dewerking gevraagd om de bouw van het crematorium mogelijk te maken De be graafplaats is eigendom van Amersfoort, maar ligt op Leus- dens grondgebied. Op grond van de Wet op de Lijkbezor ging heeft Amersfoort toe stemming nodig van Leusden. Volgens de Hinderwet mag een crematorium niet dichter dan op een afstand van 100 meter van woningen vandaan liggen. Volgens B&W voldoet de plek, waar het crematorium ge bouwd zou moeten worden, aan deze voorwaarde. LEUSDEN - Het jaarlijkse Joop van Santen-snelschaaktoernooi van de Schaakvereniging Leusden is ook dit jaar weer een succes geworden. De organisatoren waren vooraf bevreesd voor een lage opkomst in verband met het prachtige zomerse weer. maar met achtenveertig deelne mers viel dit alleszins mee. Het toernooi werd gewonnen door oud-SVL speler Pieter de Jager, die tegenwoordig in het eerste team van de Arnhemse Schaakvereniging speelt, een club die in de Tweede Klasse van de landelijke competitie uitkomt. Vooraf mocht hij ook wel als favoriet beschouwd worden, maar zijn toernooiwinst kwam pas in de allerlaatste van de vijftien partijen tot stand. Na vier indelingen (twaalf partijen) stond Bert Uneken van de organiserende ver eniging - enigszins verrassend - bovenaan met tien punten. In de laatste indeling scoorde Pieter de Jager echter drie uit drie, waarmee hij de concurrenten alsnog voorbij ging met een score van 12 uit 15. De tweede plaats was voor Rene Stienen (ook SV Leusden), die goed was voor 11,5 uit 15 en daarmee zijn prima prestatie van vorig jaar zelfs nog verbeterde De derde plaats werd ge deeld door Hans Peperkamp en Bert Uneken (SV Leusden) en M. de Vos (HSG) Zij kwamen uit op 10,5 uit 15. De organiserende vereniging was helemaal goed op dreef, want ook de B-groep (Berg Kampes) en de C-groep (Jos Boemaars) werden door Leusdenaren gewonnen De soortnaam kruipend slaat bij het kruipend ze- negroen allerminst op de rechtopstaande bloeisten- gel die van tien tot twin tig centimter hoog wordt?. De relatief korte, verti cale bloeiwijzen bestaan uit drie tot tien schijn- kransen die, elk op hun beurt, weer bestaan uit zes tot twaalf lipbloe- men. De bovenlip is ech ter zeer kort, zodat het lijkt dat hij ontbreekt. De blauwe meeldraden ste ken veruit de kroonbuis. Onderaan is de bloeiwijze ijl, naar boven toe dich ter De schutbladen van de schijnkransen worden, hoe dichter de kransen bij elkaar staan, steeds klei ner. De bovenste zijn zelfs korter dan de bloe men. Meestal zijn ze groen maar soms ook paars getint De naam kruipend heeft dus niets te maken met de vorm van de plant maar heeft betrekking op de lange en kruipende, bo vengrondse uitlopers die voor de vegetatieve of on geslachtelijke vermenig vuldiging zorgdragen. Die uitlopers vormen op de knopen wortels waar door nieuwe planten ont staan. Hierdoor kan de plant, op grazige plaat sen, soms uitgestrekte be standen vormen. De naam zenegroen wijst er op dat de plant zomer en winter altijdgroene bladeren bezit. want LEUSDEN - De bezuiniging op het schoolzwemmen van 50.000,— wordt niet gehaald Bij de heroverwegingen vorig jaar wilden college van B&W en gemeenteraad dit bedrag binnenhalen door het aantal groepen dat zwemles krijgt te rug te brengen. In plaats van twee jaar krij gen de basisschoolleerlingen nu nog maar één jaar les. Er is nu besloten de lessen niet lan ger te laten duren dan 30 mi nuten. Dat levert een bespa ring op van 28.000,— Er wordt voorgesteld de lessen te geven aan de groepen 4 en 5. Les aan een derde groep heeft geen zm, omdat deze groep waarschijnlijk niet in staat is het A-diploma in één jaar tijd te halen. ACHTERVELD - Op de krui sing van de Walter van Amersfoortstraat en de Pater Stormstraat gaf een inwoon ster van Barneveld geen voor rang aan een trekker Deze werd bestuurd door een Ach- tervelder. Een botsing was het gevolg De auto van de Barne- veldse liep lichte schade op. (advertentie) 'zene' betekent: altijd, ge heel. Het kruipend zenegroen is bij ons een plaatselijke vrij algemene plant van grazige, vochtige plekken in loofbossen en onder struikgewas. Vroeger kwam bij ons ook nog ak- kerzenegroen voor, maar dat is tegenwoordig ge heel verdwenen. Hoewel paarsblauw de normale bloemkleur is, zijn er dikwijls roze bloeiende planten te vin den. Ook zijn er bruin- of bontbladige vormen die als sierplant in cultuur zijn. De vruchtjes, kleine nootjes, hebben aan de voet een oliehoudend aanhangseltje waar mie ren dol op zijn, een zo genaamd mierenbroodje. Mieren slepen er mee naar hun nest, verliezen onderweg het vruchtje en zorgen zo voor de ver spreiding. In oude tijden stond zene groen in hoog aanzien als geneeskrachtige plant. Er bestond zelfs een spreuk- Degene die zenegroen bij- zich draagt, heeft geen heelmeester van node. Het werd speciaal ge bruikt bij wonden, zwe ren en bloeduitstortingen en stond voor dat doel zelfs hoger genoteerd dan de Smeerwortel. Het ge bruik als heel- of genees kruid is echter m de loop der jaren geheel op de achtergrond geraakt. G van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5