Nuttige cursus Verhoogde Motorrijvaardigheid': meer zelfvertrouwen, grotere kennis van taal van de weg* „Héérlijk, alleen die geur al, 't is nog net als vroeger" Leusder Krant „Controleer voor het rijden je BRAVOK: banden, remmen, accu, verlichting, olie en ketting of kardan" Doo1 Tijs van den Brink Oude Fokker Friendship blijft behouden voor burgerluchtvaart: WOENSDAG 27 MEI 1992 BARNEVELD/APELDOORN - De motorfiets accelereert fel op het oefenterrein. De neus is gericht op instructeur Cor Dalhuisen, die achter een oranje pilon staat en mijn motor snel op zich af ziet komen. Op zijn signaal worden de remmen steeds strakker aangetrokken, waardoor de neus van de motor duikt. Onder begint het te roken. De snelheid vermindert niet snel genoeg om stil te staan voor de pilon. Op een paar meter afstand gebaart Cor dat ik de remmen moet loslaten. De motor springt weer vooruit, is weer bestuurbaar en nu kan ik met gemak de pilon ontwijken. Regelrecht de berm in. „Gas erop" hoor ik Cor nog roepen, terwijl de motor zich een weg baant door het knie-hoge gras. Zachtjes stuur ik weer richting asfalt. De oefening is gelukt. „Aparte ervaring hè?" roept Cor vrolijk, „nog maar een keer de berm in." Motorrijders kunnen veel leren van de daal van de weg. (Foto: BDU) De Nederlandse Vereniging voor Verhoog de Motorrijvaardigheid verzorgt -door het hele land heen- dagcursussen voor motorrij ders die hun rijkunsten verder willen ont wikkelen. Het gaat daarbij niet om racen of motoracrobatiek; het doel is om beter te leren motorrijden. Beter betekent bij de NWM vooral: veiliger. De cursussen worden gege ven door 'beroepsrijders', dus motoragenten, marechaussees of rij-instructeurs. In de buurt van Barneveld zijn opstap plaatsen Ermelo of Apeldoorn. In mijn geval moet ik om 09.00 uur present zijn bij het bureau van de rijkspolitie in Apeldoorn. De dag 'verhoogde Rijvaardigheidstraining' be gint met koffie en theorie Instructeur (en motoragent) Tonny van der Spoel uit Ermelo legt uit dat je wel een boek kunt schrijven over de vele dingen waar je als motorrijder op moet letten. „Maar op die manier zouden we weken bezig zijn; dat wilden we juist niet, want dat duurt te lang en is voor veel mensen niet te betalen. In de ééndagscursus die wij aanbieden, hebben we uitsluitend de aller belangrijkste aspecten van goed motorrijden onder de loep genomen." De cursus is ge schikt voor zowel beginnende als gevorderde motorrijders. Wat moet je doen voordat je sowieso gaat rijden? Als je afgaat op de adviezen uit de meeste motor-instructieboekjes, zou je de hele ochtend bezig zijn met het controleren van de banden, de remmen, de olie, de lampjes, de ketting. Instructeurs Van der Spoel en Dalhuisen komen met bijna dezelf de controle-lijst. Zij geven echter praktijk voorbeelden waardoor je wèl inziet dat regel matige controle absoluut noodzakelijk is. Uit het ezels-bruggetje BRAVOK (banden, remmen, accu, verlichting, olie, kettmg/car- dan) enkele voorbeelden: Bij de controle van de toestand van de banden (scheurtjes, steentjes, profiel) moet je ook kijken hoe het met de ventielen is gesteld. Ontbreken daar stofdopjes of zijn ze dolgedraaid, meteen ver vangen door nieuwe (liefst metalen). De re den: er zijn gevallen bekend waarbij motor rijders een klapband kregen doordat het ventiel naar binnen sloeg. Dit kon gebeuren door een combinatie van een grote middel- SCHIPHOL - Terwijl de kersverse Fokker 100 buiten de hangars startklaar gemaakt wordt gaat alle belangstelling uit naar een oude F-27, een meter of driehonderd verder. De bemanning wordt voor het toestel gefotografeerd. Emmers met bloemen worden ingeladen. De zon schijnt, de lucht is kraakhelder, het zicht is super. Even tevoren werden de contracten ondertekend waardoor de Fokker Friendship Association officieel de beschikking heeft gekregen over de eerste (lease-) Fokker Friendship. Met het toestel wil de'fanclub'van de F-27 volgens PR-medewerkster en oud- Barneveldse Esther Luy tjes, regelmatig (rond)vluchten uit gaan voeren voor de liefhebbers. Doel is het Nederlandse vliegtuig in ere en vooral ook in de lucht houden. Meteen na de ondertekening zaterdag op Schiphol-Oost ging het toestel de lucht in. puntvliedende kracht (snel rijden) en het ontbreken van een goed-afsluitend stofdop- je, dat de luchtdruk naar binnen tegenhoudt. Van der Spoel geeft een ander voorbeeld. „Bij de K van ketting of cardan moet je ook kijken of het cardan geen olie lekt. Dat kan wel eens voorkomen als je net olie hebt bijge vuld, maar wat te veel erin hebt gedaan. Het cardan werkt dat teveel er weer uit als je gaat De Fokker friendship is voorzien van di verse sponsornamen. Zonder deze geld schieters zou het vliegtuig nooit van de grond zijn gekomen en had op de staart nooit het logo van de F-27 Friendship Association kunnen prijken. De PH-Fey is een oud beest je. Het toestel maakte in september 1963 de eerste vlucht. Het toestelletje werd in Malei sië ingezet. De kist ging herhaaldelijk over in andere handen Zo vloog het toestel in Au stralië, Bangladesh, Engeland en IJsland De laatste jaren van zijn actieve dienst vloog het onder de vlag van Icelandair. Ik heb niet bepaald de stoel met de meeste beenruimte bezet, zo blijkt. De PR-dames van de FFA proberen me naar een ander plekje te praten. „Nee, ik zit hier prima," zeg ik eigenwijs De vrees mijn raamplaats te moeten verruilen voor een stoel op de 'tweede rang' wint het van de krappe beenruimte. „Heb je geen vliegangst," vraagt Esther Luytjes me. De oud-Barneveldse is één van de PR-dames van de FFA. Vliegangst heb ik niet, anders zat ik hier niet. Het duurt even voor de propellers van het toestel beginnen te draaien. Tot die tijd hoor je niets dan de kletsende genodigden. Vooral de stewardessen en de bestuursleden van de FFA zijn helemaal vol van dit moment. „Al leen die geur al, het is weer net als vroeger." De stewardessen begonnen hun loopbaan in de lucht allemaal op één van de NLM city hoppers. Tot voor kort vloog de NLM met deze F-27 toestellen. Het is logisch dat zij daarom meer ruiken dan ik doe in het vlieg- rijden. De olie komt op de velg terecht en zakt verder naar de banden, waarvan het zijvlak dan glad wordt. Op het moment dat je dan een bocht ingaat, kan het goed fout gaan." Omdat mijn eigen motor enkele dagen gele den nog een servicebeurt heeft gehad, ga ik toch even kijken. En zie: oliesporen op de achterband. tuig. Uit een stukje sentiment en nostalgie zetten ook zij zich in voor de FFA. De F-27 mag geen museumstuk worden, of erger nog, op de schroothoop terechtkomen. Aan boord is ook de voorzitter van de Dutch Dakota Association. Deze, inmiddels tien jaar oude club, heeft model gestaan voor de FFA. De F-27-enthousiastelingen konden het niet verkroppen dat er wel een club was voor een Amerikaans toestel en niet voor een Nederlands. Dat was de reden dat in maart 1987 de FFA werd opgericht Peter de Raaf, de huidige voorzitter, stond toen aan de wieg van de club. Een maand na de oprichting rolde de laatste F-27 uit de fabriek. Dat het een oud toestel is blijkt even later als de propellers de eerste omwentelingen maken De Rolls Royce motoren maken ont zettend veel lawaai en die herrie dringt tot binnen toe door. Misschien dat ik er extra veel van merk omdat ik pal onder één van de vleugels zit FFA-voorzitter De Raaf zit achter me. Vandaag heeft zijn droom vleugels gekregen. Voor hem is dit hèt hoogtepunt uit het be staan van zijn club. Meteen als de wielen van het toestel het contact met de grond verloren hebben, gaan de handen in het toestel op elkaar. De voorzitter krijgt vervolgens de warmgeklapte handen in de zijne gedrukt. Met een magnifiek uitzicht over ons lage landje genieten de genodigden van de vlucht. Beter hadden we het niet kunnen treffen. De De theorie gaat nog wat verder, waarbij onder meer wordt gesproken over het posi tierijden (baksteen-gewijs), het afstand hou den (huidige snelheid gedeeld door twee: aantal meters afstand), de tijd -en afstand die je als motorrijder bij voorbaat al kwijt bent met reageren („Doorgaans één seconde. Bij 80 km/uur ben je dan 22 meter verder"), tot aan de Taal van de Weg. Wie bij dat hoofdstuk denkt weer op bekender terrein te zijn, komt ook nog voor verrassingen te staan. Wie weet bijvoorbeeld dat de tussen ruimte van as-strepen op de weg vermindert naarmate men dichter een gevaarlijke situa tie nadert, zoals een kruispunt of een scherpe bocht? Het wordt tijd voor de praktijk: met de andere cursisten rijden we naar een stukje asfaltweg op een industrieterrein. Eerst gaan we zo langzaam mogelijk keren op de weg. „Druk, voordat je de bocht indraait, de ach- terrem wat aan. De motor wordt voelbaar stabieler en je kunt echt 'kruipend' draaien," zegt instructeur Dalhuisen. Het werkt won derwel, zonder ook maar één 'pootje aan de grond' vanaf de 280 kilo zware motor. We gaan andere praktijksituaties oefenen: noodstops. Elke motorrijd(st)er probeert wel eens bij wijze van oefening flink 'in de ankers te gaan', maar bij de dagcursus van de NWM ga je een stapje verder. De cursisten leren af om in één keer het hele zaakje vast te zetten, met alle slipgevaren van dien. De kunst is om eerst de achterrem aan te zetten (hierdoor blijft de motor goed in het spoor) en daarna steeds progressiever de voorrem in te trek ken. Blokkeren moet je zien te voorkomen. Het blijft overigens niet alleen bij zo snel mogelijk stoppen, ook de uitwijkmanoeuvres (bijvoorbeeld de berm opzoeken als je geen ruimte hebt in een noodsituatie) worden keer op keer geoefend. Om de beheersbaarheid nog verder te ver beteren, gaan de instructeurs wat aan moto racrobatiek doen. De cursisten rijden ge spannen erachteraan. Met één been op het zadel staan, op de motor liggen, je rechter been over het zadel zwaaien en naar links priemen, of gewoon gaan staan, dit alles bij een 'draf-snelheid. Alles lukt zonder proble men, terwijl je het op dat stille landweggetje in je uppie toch niet waagde. Gek genoeg neemt je durf toe als je met meer cursiste bent en onder leiding staat van professionals Motorrijders als Tonny van der Spoel en Co: Dalhuisen gaan niet te ver met ons. Zij heb ben met hun politiemotoren bijvoorbeeld geleerd al rijdend het gas vast te zetten ei dan op de koffers te gaan staan. Na de praktijkproeven op het industrieter rein gaan we de weg op om het geleerde in di praktijk te brengen. We rijden in twe> groepjes van drie een groot deel van een toe ristische route van de ANWB. Af en toe stop. pen we voor het commentaar van de instruc teur. „Bij het inhalen moeten jullie meer af- stand houden. Neem je snelheid, gedeeld door twee en dat getal in meters. Als je in haalt, doe dat dan in één vloeiende beweging Op je eigen weghelft snelheid opbouwen spiegelen, even over je schouder kijken, dar naar links en er voorbij. Vergeet niet alsp terug gaat je richtingaanwijzer te gebrui ken." Na deze instructies gaan we een uurtp alleen maar inhalen, inhalen en nog eem inhalen. Net zo lang, totdat we automatiscl voldoende afstand houden en ons op eer meer vloeiende wijze voortbewegen. Het wat anders, dan vlak achter een auto gaai hangen, naar links zwiepen en een dot gas geven. Aan het eind van de dag staan er vele tien tallen kilometers op de dagteller. We gaat nog even naar het klaverblad Beekbergen waar we ontelbare keren de lusvormige op en afritten 'nemen'. Links beginnen en dat langzaam naar rechts afbuigen. Kijk, voor dat je aan de curve begint, naar het pun: waar je moet uitkomen. De computer in j< hoofd berekent dan precies de juiste koers Terug op het bureau lijkt iedereen er no; lang niet genoeg van te hebben, maar het zil er echt op. Terugrijdend denk je aan wat di dagcursus heeft toegevoegd aan je motorer varing. Het belangrijkste lijkt een een grote zelfvertrouwen op de motor te zijn: als jeu een noodsituatie komt, weet je in elk gevi hoe je de motor onder controle kunt proberer te houden. Verder leer je zonder twijfel bete motorrijden. De ééndagscursus van de NWM kost li; gulden. Verschillende verzekeraars bieder korting op dit bedrag, terwijl Honda Neder land in het kader van een tijdelijke actie elkr tiende cursist het deelnamebedrag vergoed! De NWM is bereikbaar onder telefoonnum mer 08360-42480. Tijdens de hierboven beschreven cursu zijn opnames gemaakt voor het programmi 'Blik op de weg' van de NCRV. De uitzendin) is gepland op 29 juni of 6 juli, Ned I om 19.01 uur. Ook de redaktie van het motorblad Moti '73 was aanwezig en zal in een van haai volgende nummers aandacht besteden aandi cursus. lucht is kraakhelder. We zetten koers naar eerste tijd rn haar beroep in een city-hoppi het Noordzeestrand. Helemaal ongevoelig Sinds een half jaar heeft ze de kortere vlud voor thermiek en wind is de F-27 niet. Het ten ingeruild voor de lange afstanden. Ze vliegtuig hobbelt als het ware door de lucht, net terug van een weekje Suriname. „In d Na een kwartiertje hobbelen bespeur ik de land werden we zelfs even gegijzeld. De b eerste misselijkheid. Een gevoel dat bij ie- J dere nieuwe thermiekbel wat nadrukkelijker wordt Ik ken het nog van de eerste keer zweefvliegen. Toen was het erger. Alhoewel ik ook toen de 'zak' ook niet nodig heb gehad. Dat idee troost me. Maar even aan iets anders denken: de landerijen, de voorbijglijdende dorpen, de grazende koeien. We hangen zo'n duizend voet (driehonderd meter) boven de begane grond. Een boer gooit met de tractor het hooi om op zijn land. Op het strand is het een drukte van belang. Menigeen trotseert de koele noordenwind en het nog koude water. Boven de Noordzee is de lucht rustiger. De misselijkheid is verdwenen. Esther is inmid dels naast me komen zitten. Ik ken haar nog van de middelbare school. Ze doet het werk voor de FFA naast haar gewone baan als stewardess bij de KLM. Ook zij vloog de eerste tijd m haar beroep in een city-hoppe. Sinds een half jaar heeft ze de kortere vlucl ten ingeruild voor de lange afstanden. Ze net terug van een weekje Suriname. „In dj land werden we zelfs even gegijzeld. De be woners van een dorpje waren ontevrede over het niet nakomen van enkele toezeggii gen vanuit Nederland, ze hielden ons tijdje vast. Na veel gepraat mochten we tot: weer vertrekken." Binnenkort vliegt de PB medewerkster van de FFA naar Kenya „Mc een paar vriendinnen gaan we daar op Saki ri." Inmiddels ronken we over Volendai Edam en Marken. Op het IJsselmeer zijn hoi derden zeilers en surfers actief. Op de kal van Volendam staan een stuk of vijftien to: ringcars. Het is weer druk in het toeristisch oord. Dit jaar vliegt de FFA alleen met geleasde toestellen. In de toekomst is het de bedoelinj de oudste F-27, de 'F 3', te kopen. Dat toesti moet de vluchten dan gaan verzorgen. D rondvluchten voeren de passagiers leden zaterdag langs de Fokkervestigingen in Nf derland. Speciale vluchten gaan vooral naai airshows zoals bijvoorbeeld de open dag va de luchtmacht op Gilze Rijen op 20 juni diverse shows in het 'Mekka' van de lucht vaart. Engeland. Voor rondvluchten kan men zich aanme den bij: 02503-27278 RIE N0S 0CIA^°

Leusder Krant | 1992 | | pagina 8