Recept over emancipatiebeleid .Leusder Krant. Schilderen is mezelf verwennen' Vrouwenraad schrijft L E U S D E N M I 3runhilde van Vuuren-Löwe als vrouw achter de schilderskwast Voelt u iets voor wadlopen? (abaret uit eigen keuken bij KPO-Leusden Vrouwen voor Vrede Leusden Bestuurswisseling WD-Vrouwen CDA-Vrouwenberaad AGENDA Woensdag 27 mei 1992 Pagina 9 Kopij inleveren bij Marjolijn van Gelder. Ravenhorst 23. 3833 VVD Leusden. (tel. 94 57 35). jEUSDEN - Wat beweegt een eurige (huis)vrouvv om kun- tenares te worden? Brunhilde an Vuuren moest deze vraag iunnen beantwoorden. Dit ieekend is werk van haar te ien op de expositie van Leus- lense kunstenaars in 'De Buy- enplaets'. Ze is een veelzijdige [unstenares. Nog steeds bezig net het ontdekken van nieuwe nogelijkheden in nieuwe ma- rialen. Behalve gouaches, atik- en zijdeschilderijen, laakt ze etsen en zeefdrukken. Inlangs is ze begonnen met licven'en en beeldhouwen, 'ot ongeveer tien jaar geleden ras ze 'gewoon' huisvrouw. Veliswaar creatief, oud kleu- erleidsters en altijd aktief als rijwilligster op school en bij erenigingen, maar dat ze ooit ou exposeren als profcssio- iele kunstenares, had ze toen liet kunnen dromen. Brunhilde van Vuuren-Löwe geboren en getogen in Boo- part. Een dorpje bi] Koblenz in Duitsland waarvan ze enthou siast de omgeving beschrijft. ,,De wijnvelden, de heuvels, de Rijn". Haar familie was en is vooral bezig met wijn en ho tels. Kunstenaars komen in de familie niet voor. Brunhilde werd kleuterleidster. ,,Op de opleiding kwam mijn liefde voor schilderen, kleuren, knutselen al tot uiting. Als juf was ik het liefste bezig met lek ker creatief zijn, samen met de kinderen. Toen was alles wat je in de klas moest doen nog niet zo nauw omschreven als tegen woordig. We waren lekker vrij bezig met knippen, schilderen, knutselen Gewoon omdat ik dit leuk vond en de kinderen met mij" Na haar huwelijk verhuisde ze naar Nederland. Hier golden haar diploma's niet. Ze werd 'gewoon' huisvrouw en moe der. Wat heet gewoon. Het bloed kroop waar het niet gaan kon. Ze was aktief op school, maakte decors, hielp mee de feesten voor te bereiden van de tennisclub en 'kleedde het feest van Sinterklaas aan' Als 'honkvaste moeder' durft zij zich niet te omschrijven. ,,We woonden in Arnhem. Wanneer de kinderen op zwemles zaten, wipte ik naar de overkant, naar het museum Daar ontmoette ik Pierre Jan sen, waarmee ik interessante gesprekken had". Meer niet Pas tien, elf jaar ge leden begon ze met het volgen van lessen, tekenen, schilde ren. ,,Als je als huisvrouw bezig bent, komen dezelfde aktivi- teiten iedere dag of week terug. Natuurlijk geeft dat wel bevre diging, maar het is voor mij geen uiting van je persoonlijk heid. Ik vroeg me af 'wat heb ik zelf', 'wat is mijn inbreng'. Ik wilde proberen iets van mezelf vast te leggen en als het kon iets daarvan naar buiten te brengen. Een vorm van com municatie, met mezelf en naar anderen toe Natuurlijk is ra men lappen ook een prestatie, maar dit geeft een persoonlijke waardering". ,,In de eerste plaats werk ik voor mezelf. Maar wanneer een ander het mooi vindt, geeft mij dit een plezierig gevoel. Ik vind mezelf niet geëmancipeerd in de zin van dat ik overal alleen voor sta en net zoveel inzet heb voor de maatschappij als een man. Wel ervoer ik het alleen als huisvrouw functioneren als een leegte. Ik miste de voldoe ning van iets onder je handen zien groeien, waar jezelf bevre diging in vindt en waar een an der waarde aan hecht. Steeds opnieuw kan ik de uitdaging aangaan in het ontdekken wat kan en wat ik er uit kan halen". Ze heeft het gevoel door het schilderen veranderd te zijn. „Vroeger was ik een beschei den. teruggetrokken meisje Nu ben ik veel opener tegen iedereen. Ik voel me vrijer, ple zieriger, zekerder, zelfbewus ter Zeker ook dankzij de waardering die ik voor mijn werk krijg". Haar werk straalt haar emo ties uit Abstract of figuratief, in manner of op zijde, de stem mingen zijn er van af te lezen Op 'De Buytenplaets' komen twee tegenovergestelden te hangen Een veld vol bloemen straalt van zomerzon buiten zijn, of zoals ze zelf zegt 'de mooie dag, die je wilt plukken'. De ander is een kleurenspel on der de titel 'Phoenix'de vogel die uit vuur herrees. Een asso ciatie met afgeschudde som berheid. Waar zou een kunste naar zonder emoties zijn om te bespelen. ..Soms ga ik schilde ren, omdat ik van de dag ge niet. Echt er lekker voor gaan zitten Voor ik ertoe kom om iets op te zetten, heb ik een aanloop nodig Je kunt zeggen 'ik ga stofzuigen', je kunt niet zeggen 'ik ga schilderen' Eerst moet de goede stemming, de goede gedachte komen. Niet altijd overigens. Soms reageer ik mij af. Bijvoorbeeld na een emotioneel gesprek Eerst telt de beleving, het zoeken naar vorm. Daarna raak ik geboeid door de techniek, het resultaat Eenmaal bezig hou ik niet meer op voor het af is. Pas als het Brunhilde van Vuuren bij een van haar kunstwerken.(foto Hans Verhorst) ingelijst staat, is het klaar. De maken. Precies zo, lukt niet opluchting dan en het intens genieten. Soms als ik werk van Het blijft een betrekkelijk te mezelf terug zie. vraag ik me af sturen proces. Juist daarin ligt of ik zoiets ooit nog zal kunnen de uitdaging en de bevredi ging. Steeds een ander stukje van mezelf op papier". Marianne van den Anker 17 dei edt 1ID •SU! lm: lin; Ingrediënten recept: NOTA EMANCIPATIE BELEID - commissie van beroeps koks met aan het hoofd een vrouwelijke voorzit ter - publieke tribune met overwegend vrouwen van diverse politieke en an dere vrouwenorganisa ties. De voorzitter roert zeer voorzichtig het gerecht even om en vraagt of de publieke tribune iets heeft toe te voegen. Daar wordt gebruik van ge maakt en nieuwe kruiden, zout en peper worden toe gevoegd om het wat meer smaak te geven, overbo dige ingrediënten worden naar de prullenbak verwe- Dan begint het echte koks- werk: de een vindt het een redelijk gerecht, de vol gende kan het niet verte ren en zal het nimmer op tafel zetten. De ontwerper van deze specialiteit glim lacht tevreden, hij vindt dat er wat goeds van te recht is gekomen, hetgeen hier en daar lovend wordt bijgevallen Soms zit er bij een enkele kok nog een aarzeling, maar in eerste rond komt er niet veel bij of gaat er veel af Vervolgens roert de voor zitter wat steviger. En ja, toch blijkt het nog niet volmaakt, een beetje te gekruid hier, een beetje te veel daar, een der koks wil er nog wat peper bij, een ander haalt een stukje zoutig eruit. Zo gaat dat in redelijk goede harmonie. Helaas is degene die dit eten niet kan verteren niet te bewegen mee te doen, maar de voorzitter heeft hier toch begrip voor. In haar kinderjaren vond ze sommige gerechten ook afschuwelijk en omdat het nu om een volwassen kok gaat met een zeer eigen kijk op de maatschappe lijke keuken doet ze daar niet moeilijk over. Nog een keertje roeren en wat deze commissie van beroepskokers betreft mag het door naar een nog hogere instantie van smaakmakers. Helaas duurt dat nog een maandje of zo, maar daar kan deze nota gelukkig te gen. Als ook daar met wat flink roeren, kruiden, smaak afzwakken een re delijk eindresultaat is be reikt, denkt men opge lucht: Ziezo dat kan in de diepvries! Neen, roept de publieke tribune, geen kwestie van. Dit gerecht hoeft niet te worden diepgevroren, het echte werk eraan begint nu pas goed op gang te ko men Stukje bij beetje zal het worden opgediend, net zo lang totdat alle betrok kenen (of ze nu willen of niet) ervan overtuigd zijn, dat je met zulke belang rijke recepten niet kunt spotten. ER ZAL EMANCIPA TOIR WORDEN GEDI NEERD! LIESBETH TAKKEN ).01 EUSDEN - De vrouwenor- anisaties in Leusden, ver- ligd in de Vrouwenraad, ebben in hun vergadering an 6 mei jl. de landelijke In- ia-actie van Amnesty Inter- ational ondersteund, ot eind juni wordt door Am- esty actie gevoerd ten be- oeve van India. In India J wordt stelselmatig door de au- oriteiten (politie en militai- ren) gemarteld en verkracht. Getracht wordt om de autori teiten van India te bewegen een einde te maken aan de mensenrechtenschendingen tijdens gevangenschap door de overheidsfunctionarissen. Amnesty heeft aan de vrou wenorganisaties in Leusden gevraagd om bemoedigende brieven te schrijven naar zus terorganisaties in India. Deze vrouwenorganisaties in India komen op voor de vrouwen die het slachtoffer zii,n gewor den van specifieke, vormen van mensenrechtenschen dingen: verkrachting en sek suele mishandeling van vrou wen en marteling van zwan gere vrouwen. Amnesty hoopt dat de brie ven, die door de vrouwenorga nisaties in Leusden zijn ge schreven, meehelpen om de discussie over mensenrechten in deze 'martelende demo cratie' levend te houden. LEUSDEN - Wadlopen is een eigenaardige sensatie, al was het alleen maar omdat je weet dat je op de plekken loopt waar bij vloed gemiddeld twee meter water staat. Het wadloopseizoen loopt glo baal van half mei tot eind sep tember. De tochten worden al vroeg in het voorjaar voorbe reid door de gidsen, die er dan op uit trekken om te kijken of de structuur van het wad ver anderd is Meestal is dat wel in meer of mindere mate het geval. Die veranderingen wor den in kaart gebracht. Iedere wadloper kan zich bij een wadlooptocht dus met een ge rust hart toevertrouwen aan de ervaren wadloopgidsen. Wadlopen doe je nooit op ei gen houtje, het is niet alleen verboden maar ook gevaar lijk. Je moet immers precies de juiste doorvvaadroute heb ben, het getij weten en contact houden met het vasteland via de mobilifoon. Al deze voor zorgsmaatregelen zijn door de gidsen getroffen. Via het Wadloopcentrum Pie- terburen is het mogelijk om diverse wadlooptochten te maken. Ameland en Schier monnikoog zijn erg in trek, maar de overtochten naar de onbewoonde eilanden zoals Engelsmanplaat, Simonszand en Rottumeroog zijn ook erg populair. Met grote groepen wadloopenthousiastelingen worden deze tochten gemaakt De Organisatie Wadlooptoch ten Midden-Nederland, die wadlooptochten organiseert onder auspiciën van de Stich ting Wadloopcentrum Pieter- buren, biedt deze zomer de wadlopers een unieke wad looptocht aan naar het Duitse eiland Langeoog. Met een touringcar wordt ver trokken vanuit Scherpenzeel en Leusden naar de Duitse kust. Bij het stadje Ost-Benze begint de oversteek. De wad looptocht naar dit eilandje is ongeveer acht kilometer. Op het eiland aangekomen moe ten we nog een strandwande ling van acht kilometer ma ken om bij het dorpje te ko men. Hier kan men een groot gedeelte van de middag door brengen. Een treintje brengt wandelaars naar de aanleg steiger van de veerboot De te rugtocht met de veerboot duurt ongeveer een half uur. Deze wadlooptocht wordt georganiseerd op zaterdag 22 augustus 1992. Iedereen die belangstelling heeft voor deze wadlooptocht kan informatie inwinnen of een inschrijffor mulier aanvragen bij Ria Abels 033-941886 of bij G. Kruidenier 03497-1653. Ver trektijd 05.00 uur Leusden (afrit snelweg) Terug in Leus den 22.45 uur. Kosten zijn 76 gulden dan hoc ka* tou- ischt De KPO Leusden heeft leden die niet al leen uit Leusden af komstig zijn maar uit le windstreken: Amster- im, Den Haag, Zeeland, "iesland, Salland, Gelderse hterhoek enz. en dat hebben op 12 mei jl. laten horen. Ien echte Hamersveldse ver- We in dialect over 'heur jrp'. ten ik nog zo'n dere was van jaor of acht, wat was ons irpje toch mooi, ende natuur was een pracht Un slootje hier, un walletje daor en alle- maol klinkerwegen. Milieu vriendelijk, alles ging met peerd en kar, je kwam gin auto tegen. Wat leiën die boerderieën mooi langs die Hamersveldse- weg. Achter 't huus stond 't emmerik, veur 't huus un lin deboom of un dorenheg. Aan de straot was un sloot met un stoep, daor wier de was in spoeld. Soms moes je eerst 't ies nog kapot slaon, maar dan was je meteen goed of u koeld. Kinderen speulde op 't arf, d'r liep een grote hond en un zwarte puus. Die hielden de wacht, die veulde zich heel veilig, zo om 't huus. Op de hoek van de schuur was 't huusje, met un hartje in de deur, een bosje krantepapier... dat was 't hele interieur. Zondags zat de boer en zun vrouw bezie 't huus op de bank, wat waoren ze gelukkig zo op hun boerderie Goddank. Het hart van 't darp was de tol, daor wieren de niewtjes verteld, kattekwaod uut u kuurt en daor was veul lol. In min tied moes je daor nog tol betalen, alleen veur gerie, heel veul minsen gingen loopus naor de kark, deur un binnen weg, daor waoren wullie ok bie. As we naor school gingen waoren we altie met un hele groep, we gingen speulende. met nu hoepel, un touwtje springen, kaotseballen, en wé han ok un uutroep. We zongen dan: We wijken niet veur peerd en waogen. Of we veul schik had hen? Nou dat hoef je nie te vraogen 't was klaphek deur, bruggetje over, d'r viel ok wel uns ie mand in 't water, dan was 't lachen, moar zelf had je un Kaoter. D'r waoren kort bie de kark ok poepsteegjes, daor zakte die oude vrouwen dan as un brotse kip op de grond, die han hoge nood. maor zolang as je dat nog kwiet kan, bin je ge zond. Vroeger was het zoemers op de boerderie vroeg dag, in 't darp was alles nog stil, veul minsen sliepen nog, behalve de voe- gels die begonnen al te fluiten, zo in de maond meert, april, 's Avonds kreeg je nog een kom pap. en dan ging 't hele huus- houwen veur de stoel op de knieën om de rozenkrans te bidden,en wanneer vaoder zei amen, nou der waoren dur bie die precies wisten, dat ze dan wakker moesten wurden, maar ja warken en bidden dat moet maor saomen. Veur de boeren was d'r un or ganisatie de ABTB de tieën wieren anders dur moes veur de vrouw ok wat komme, dus d'r wier un boerinnenbond op u richt. D'r kwaomen 'n paor daomes uut Arnhem, om uutleg te ge ven, maor je was niks ver plicht. Noe vonden ze boer nie zo'n mooie naom, maor dat was in die tied heel gewoon, je had de greunteboer, de melk boer, de visboer, och 't gaot zo zeer nie om de naom, maor om de persoon. In de oorlog wier d'r veul ver anderd, je kreeg mit heel an der minsen te doen, je kreeg evacuees, andere kwaomen eten haolen, bonnen ruilen, want in die tied waoren we al- lemaol op rantsoen Je zat soms wel mit 30-40 man aen taofel, wat vonden ze 't mooi op de boerderie, ze zouwen ok wel buuten willen woenen. Zo is de boer en de burger kut- ter bie mekaor u komme, en je verkoopt ze gin knolle meer veur citroenen. Toe is ok 't doopsel over de vereniging u goan, de boer wier agrariër en de boerinnen- bond KPO, die mengeling van al die vrouwen was heel gezel lig, dik en dun, jong en oud, dat was op zich al een show. Ik zou nog veul langer over Ha- mersveld kunnen praoten, maor m'n tied is zowat om krieg ik in de gaoten. Maor om nog effe terug te komme op vroeger, die minsen hadde al- lemaol veul kinderen die kwaomen van de 'ooievaor', kraamhulp bestond toen nog nie, je had un baokster, en die speulde dat wel klaor. Noe komme de kinderen uut de buuk van moeder, das alom bekend, mit hormoon, zonder hormoon, en ok nog gepland Maor waor moen we mit al die minsen heen, d'r moes un oplossing komme, want un mins is nie van steen, 't is net as mit de voegels, iedereen wil greeg samen woenen, d'r moesten huuzen komme, want 't blieft ok tegenwoordig nie bie zoenen alleen. Uutbreiding kwam tot spied van de boer, want die moes daor plaots veur maoken, hij moes naor andere oorden, want un boer kan vanwege zun boterhan nie gaon stao- ken Hoe jammer we 't ok vinden, iedereen het recht van woenen en leven, we moeten proberen un bietje van onze vrieheid pries te geven. As ik tegenover ons huus de nieuwbouw zie, dan ben ik blie dat d'r uut elke veurdeur kleine kinderen kommen Toch denk ik nog met heimwee terug aon de tied van 't greune grasland, met dat kleine bosje en langs de weg die mooie eikenbomen. En al doet 't un ouwe Hamers- velder wel 'verdriet', toch zeg ik, WELKOM inport, bie de KPO binnen we allemaol een. Jans van den Hengel Vrouwen voor Vrede Leusden heeft dins dagavond 12 mei van 9 tot 10 uur een inter view gehad bij de Regionale Omroep Amersfoort in het programma 'De regio actief'. Aan Agaath Terpstra en Betty Dirks werden vragen gesteld over Vrouwen voor Vrede, de motivatie, de groep en de ac ties van de groep Het leuke was, dat Agaath en Betty nu direct in de praktijk konden brengen, wat zij ge leerd hadden, op een cursus •Publiciteit' georganiseerd door de Vrouwen Raad In de cursus kwam 'het interview' aan de orde We hebben elkaar geinterviewd en we konden het resultaat op een bandje te rug horen Bij de Regionale Omroep Amersfoort hebben we van te voren even doorgesproken waarover we het zouden heb ben Het interview werd steeds afgewisseld met mu ziek We denken, dat de cursus Publiciteit ons erg geholpen heeft bij het interview. Al met al een goede ervaring. De voorzit- ter van de vnouwenW plaatselijke ÖT afdeling van de vrou wen in de WD Marrie van Dijk nam statutair afscheid. Na aanvankelijk een drietal jaren te hebben gewerkt aan de her oprichting van de afdeling, heeft ze zes jaar als voorzitter 'de kar' getrokken Al met al was het soms een moeilijke taak, maar er waren toch meer pluspunten dan ne gatieve. anders had ze het ook niet volgehouden. Er is een werkzame afdeling ontstaan met vertakkingen naar afde lingen in de omgeving. Haar taak wordt thans over genomen door Anneke Schol ten. voor velen van ons geen onbekende. Ze heeft al enige tijd in de afdeling als be stuurslid gewerkt en ze heeft meegewerkt als voorzitter aan de werkgroep Nota Emancipa tiebeleid van de Vrouwen raad. Wij zien de toekomst voor de WD-vrouwen zonnig tegemoet. Liesbeth Takken-Achterkamp Politiek t)heeft me al ii^' tijd al geïn teresseerd. Eigenlijk ben ik er mee opgegroeid. In ons kleine dorpje in Zeeland was mijn grootvader jarenlang wet houder vanuit de AR partij. Daarna werd mijn vader wet houder van dezelfde partij. Ik weet dus al heel lang dat poli tiek alles te maken heeft met wat er om je heen gebeurt. Op een gegeven moment, on geveer negen jaar geleden, wilde ik toch wel eens mee gaan denken en praten over allerlei politieke vraagstuk ken en ik kwam toen tot de ontdekking dat je dan wel lid moest worden van een poli tieke partij. Ik ben toen lid ge worden van het CDA vrou- wenberaad. Het is mooi dat je daar eerst adspirant lid kunt worden, wat kosteloos is, en dat je dan na twee jaar pas hoeft te besluiten om lid te worden van het CDA. Ik kreeg al spoedig een boekje met het program van uitgangspunten van het CDA en ik kon daar volkomen achter staan. De kernbegrippen zijn: "Gerech tigheid. Gespreide verant woordelijkheid, Solidariteit en Rentmeesterschap". Een paar weken geleden las ik in de krant dat er nog een zin snede toegevoegd is aan de uit gangspunten en wel deze: "De toetsing aan de Heilige Schrift is de kern van de politieke overtuiging." Het CDA vrou- wenberaad Leusden vergadert eenmaal in de maand, meestal op een donderdagmiddag We houden ons bezig met de gemeentepolitiek en daar naast bespreken we vaak een discussienota We komen dan veelal in tijdnood, zodat we daarvoor nog al eens een extra vergadering inlassen. Het afgelopen seizoen bespra ken we de nota: "Gedeelde verantwoordelijkheid" Daar voor hebben we o.a ook be sproken- "Volkshuisvesting; Verkeer en Vervoer; Nieuwe vormen van voortplanting en Volksgezondheid en Maat schappelijke dienstverle ning." De laatste twee nota's zijn enige jaren geleden bespro ken, maar als ik nu via de me dia hoor over de AWBZ denk ik nog vaak terug aan de be spreking van die nota's. Dan denk ik "O ja, daar waren wij het toen mee eens of daar wa ren wij allemaal op tegen." Het CDA vrouwenberaad is er om de politieke bewustwor ding van vrouwen te stimule ren en te begeleiden Vrouwen die hierover meer willen we ten kunnen voor inlichtingen bellen naar onze voorzitster, tel. 942364 of naar onze secretaresse, tel. 942573 Co van der Schaaf 3 juni 1992: Vrouwenontmoetingscentrum gaat in samenwerking met het Utrechts Landschap wandelen. Tijd: 9 15 uur. Plaats Start Lockhorsterweg ingang bos. 25 juni 1992: Pres Emancipatiebureau Utrecht houdt lezing over grenzeloze mo gelijkheden voor vrouwen op de ar beidsmarkt, Europa 1992 Tijd" 13.45 uur. Plaats: Utrecht. Inlichtin gen bovenstaand bureau, Maria- plaats 4d. 3511 LH. telefoon 030- 334280 bij Annemarie Brom- mersma.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 9