igen, donder en bliksem yctreem warme mei Leusder Krant Rankende helmbloem sdag 3 juni 1992 Op ons landelijk ïnsti- uut in de Bilt, gaat men er ïan uit dat mei een gemid- lde etmaaltemperatuur de wacht heeft gesleept van ongeveer 15 6 graden, aarmee is het eeuwre- Ord van 1947 aan flarden tscheurd (15.1) Het re- ord aller tijden, althans inaf 1849. staat op naam 'an de historische mei- Baand van 1889 en be haagt 16 0 graden. Als de ^rste tien dagen een eentje meer hadden bij dragen, was die waarde Bnnen handbereik geko- en Mei 1992 gaat dus de sschiedenis in als ex- ecm warm, maar ook als ier zonnig. Hoewel de jfers uiteraard voorlopig )]n en de definitieve sco- K pas in het officiële 'aandoverzicht zullen "laan, heeft de Bilt 289 4 r^n zon gescoord, tegen '02 normaal. Daarmee is de afgelopen maand de op 'ee na zonnigste bloei- aand van de eeuw gewor- Alleen 1989 en 1919 aren zonniger. Er konden aar liefst 12 zomerse da- n in de klimaatboeken arden bijgeschreven, ook wr een absoluut record dert 1706. Tot heden wa ren koplopers 1865 en 1868 9 zomerse dagen. Mei 1992 zal nog lang onderwerp van gesprek blijven, zeker als de zomer dit jaar niet al te best zou uitvallen Dit presentje hebben we in ieder geval al vast meegenomen. In Leusden kwam de gemid delde etmaaltemperatuur op 15.7 graden. De derde tien-daagse periode had een extreem hoog gemid delde Het werd ruim 20 graden. Er waren de afge lopen maand in onze woonplaats 18 warme da gen van 20 graden of meer. 15 zomerse dagen van 25 graden of meer en op een dag wist het kwik tot 30 graden te stijgen en dan spreken we van een tropi sche dag. Op de valreep werd er afgelopen zater dag/zondag lokaal in ons land nog een waterballet op poten gezet. Vooral in een strook langs de IJssel, IJsselmeer en Veluwe viel veel water De grootste af tapping die in binnen kreeg. kwam vanuit De- venter-de Worp, daar viel in 24 uur tijd maar liefst 61 mm regen. Bij ons bleef de schade beperkt tot 16 mm in Achterveld Er viel to taal over mei in Leusden 49.6 mm regen, in Achter veld werd 54 mm opgevan gen. De meteorologische zomer van 1992 is maan dag stijlvol van start ge- Pagina 7 gaan Het werd opnieuw een zomerse dag, de zo veelste uit de reeks. Toch is het met de stabiliteit in de atmosfeer nu tobben ge blazen en dat bleek tegen maandagavond Een zwaar onweerscomplex lag rond 18.30 uur over de lijn Amsterdam-Hilver- sum-Amerongen-Lobith en in Soesterberg werd 20 mm afgetapt, tegen slecht 5 in Achterveld. Ook de Bntse Eilanden hebben de afgelopen dagen flink wat water om de oren gehad Een kleine depressie, af komstig uit het zuiden van Frankrijk en omgedoopt tot onweersstoring, kwam praktisch over ons heen te liggen en dat bevorderde de stabiliteit bepaald niet Er moet ook morgen op buien worden gerekend, die lokaal vergezeld gaan van onweer en windstoten. De depressie koestert be langstelling voor de Noordzee, waardoor de wind de neiging vertoont de noordwesthoek te gaan bezoeken Dat geeft zicht op een lichte daling van temperatuur in de tweede weekhelft Het kwik zakt terug naar waarden tussen 18 en 21 graden en dat is ongeveer normaal voor de eerste dagen van juni was geweldig Mensen in Leus den-Zuid ontruimden spon taan hun garages, zodat klets natte groepen daar voor het ergste onweer konden schui len. Andere groepen vonden bij boeren onderdak Ik wil na mens de organisatie iedereen die spontaan zijn hulp aan bood hartelijk bedanken, we zijn die mensen daar zeer er kentelijk voor" De onverwachte weersom standigheden zorgden ook voor de nodige problemen bij de organisatie Lablans Door het voortijdig afblazen van de eerste tocht, is de administra tieve afwikkeling niet hele maal goed verlopen. Er zijn nog een hoop kaarten blijven liggen. Maar dat breien we de komende dagen wel recht In ieder geval beschouwen we de eerste tocht als gelopen. We hebben nog even overwogen de vierdaagse een dag langer te laten duren dan de bedoeling was om de eerste dag in te ha len, maar daar zijn we vanaf gestapt." Start Maandag om 17.30 uur liep Leusden massaal uit vor de start van de Vierdaagse. Er ontstonden files van de Wo ningstichting op de Burge meester De Beaufortweg tot aan het sportpark en van de Groene Zoom tot aan het zwembad. Veel vaders en moe ders wilden blijkbaar hun kind tot aan de start brengen De paaltjes waarmee de organisa tie aangaf waar de verschillen de scholen zich dienden te ver zamelen, werkten perfect. Vanaf het moment waarop de groepen zich verzamelden, tot het moment van vertrek bleef de massa geordend. In de Roda-kantine schreven zich op het laatste moment nog ongeveer 70 liefhebbers in, waarmee het totaal aantal deelnemers de magische grens van 2.000 deelnemers passeer de en op ongeveer 2.050 uit kwam. Lablans: ,,Ik schat dat de officieuze hoeveelheid lo pers nog eens 300 tot 400 hoger uitkomt, omdat er altijd een groep 'zwartwandelaars' mee doet." Exact volgens de dienstre geling konden de eerste groe pen om 18.00 uur van start gaan en 25 minuten later ver liet de laatste deelnemer het Burgemeester Buinmgpark Optimistich gestemd, hoewel hier en daar toch wat schichtig naar de betrekkende hemel werd gekeken. De meeste wan delaars waren gekleed in korte broek en T-shirt. In het rug zakje zaten slechts appels en komkommerschijfjes; géén re genkleding. De eerste groepen waren Leusden-Zuid nog niet uit, Hoewel de helmbloemen verwant zijn aan de klap rozen, vertonen ze toch zoveel bijzondere ken merken dat ze. samen met de duivekervels, ook wel tot een aparte fami lie worden gerekend. De rankende helmbloem is een tere, grasgroene, sterk vertakte eenjarige plant die groeit op zo genaamde lichtere gron den. zoals zand en zandig veen, vooral op een zure. kalkarme bodem. Na het ontkiemen van het zaad in de lente, vormt de plant kluwen van liggende stengels die later, met behulp van tal rijke hechtranken, langs andere planten omhoog klimmen. Die ranken winden zich als spiraal tjes om de twijgen en zo kunnen ze zich wel tot zestig centimeter in het kreupelhout omhoog werken. Meestal dienen afgestorven takken en twijgen als steun om langs omhoog te groeien, want dan wordt ze het licht niet door ander lo ver ontnomen Ze verdragen felle zon slecht en daarom vinden we ze veel in houtwallen, boszomen, hakhoutbos jes en struwelen langs de wegen en spoordijken. Helmbloemen hebben geen melksap en worte len zeer ondiep De plant bloeit van het begin van de zomer tot diep in de herfst. De bloe men zijn nog geen centi meter lang en geelwit. Ze vormen een soort buisje dat door de bloemsteel horizontaal wordt gehou den. De bovenste kroon- bladeren vormen kleine en zakvormige sporen. Hierin bevindt zich de nektar. Ze worden echter weinig door insekten be zocht en meestal treedt zelfbestuiving op De plant vormt een zo genaamde doosvrucht waarin zich twee of drie zwarte, glanzende en ge groefde zaden ontwikke len. Vooral op kapvlakten kunnen ook planten in de herfst ontkiemen Bij zacht weer overwinteren ze dan en kunnen in het voorjaar bloeien. Meestal blijven deze planten klein en komen ze, door gebrek aan hoger op schietende planten, niet tot klimmen. Net als andere bosplan ten van de zure grond neemt de rankende helm- bloem stikstof op in de vorm van ammonium Door het inwaaien van ammoniak breidt de plant zich in de bossen vaak sterker uit in de buurt van bio-indu- strieën. Ook dr 'zure re gen' is een oorzaak van sterke uitbreiding van de soort. De geslachtsnaam Corydalis is afkomstig van het Griekse woord korydalos, waarmee de Kuifleeuwerik werd aan geduid. Koris betekent kuif De bloem zou gelij kenis vertonen met de kuif van deze vogel Zelf heb ik die gelijkenis nooit kunnen ontdekken. In de geneeskunst en het volksgeloof heeft de ran kende helmbloem nooit een rol van betekenis ge speeld. G. van Leeuwen Bewoners van huizen aan de Roo van Alderwereltlaan stelden spontaan hun garages en andere bijgebouwen beschikbaar Slechts de dapperen bleven doorlopen. Hier een aantal moedige doorstappers op de Tabakssteeg (foto Hans Verhorst) toen om 18.30 uur precies de plensbui begon. Het onweer zat precies boven de wande laars. Het vijf kilometer lange lint van wandelaars, waaron der 750 kleuters, strandde ter hoogte van Pon Veel kinderen waren bang; in vijf minuten veranderden groepen stoere wandelaars in huilende, natte hoopjes. Aan het einde van de Ta bakssteeg stonden leden van de ouderraden leerlingen van de school op te wachten vor het aanbieden van een versnape ring. Op tafels stond de limo nade ingeschonken en lagen biscuitjes voor het grijpen Al snel werd er her en der be treurd dat de siroop voor de limonade inmiddels was aan gelengd. Door de regen stroomden de bekers nu over en bleef er van het kostelijke vocht weinig drinkbaars meer over. De eerste wandelaars trokken de ravitaillenngspost nat, maar nog vrolijk voorbij. De bliksemschichten, onmid- delijk gevolgd door krakende donderslagen, leken de bomen langs het pad over de weilan den als mikpunt te kiezen Zodra de eerste groepen over de Tabakssteeg kwamen, waar elke vorm van natuurlijke be schutting ontbreekt, was dui delijk dat het niet verantwoord was om verder te gaan De kin deren keken niet langer waar ze liepen Timide en met inge trokken hoofdjes pakten ze, bescherming zoekend, eikaars hand. Ze werden over de Ha- mersveldseweg teruggeleid. Tussen de auto's door die in de stromende regen kns-kras probeerden hun kinderen op te pikken, te draaien of alsnog een goede plek te kiezen voor het maken van video-opna men Eenmaal terug in de Roda- kantine kon de warme choco lademelk niet worden aange sleept. Maarten Mulder (6) zit te bibberen op pappa's schoot ,,Het was met leuk Ook hij had het zich iets anders voor gesteld Shannon Esveld (7) is inmiddels getroost, maar wel geschrokken. Ze weet nog niet of ze morgen wel zal gaan. Druipnatte kinderen wach ten op hun ouders. Sommigen mee dan een uur. Logisch, de ouders hadden ze pas om acht uur, half negen terugverwacht Ze waren onwetend van wat achteraf toch wel een spannen de belevenis was. Peter La blans. ..Nadat we de tocht heb ben afgeblazen, hebben we contact gezocht met de bond. Daar bleek dat dit de eerste afgelasting in veertig jaar was." et begin van de Tabakssteeg wierp de politie een blokkade op De tocht werd vroegtijdig igd in verband met het gevaar, (foto Hans Verhorst) DEN - De eerste avond le tweede Leusdensc vierdaagse is geëindigd I chaos. Een zwaar on- Mjarste vlak na de start flc tweede groep boven -n los en zette het par- I n no-time blank. Kinde- s verzopen katjes, hui- n hun moeder, bang voor chtende lichtflitsen en nde donder van het tro- p noodweer. irganisatie besloot na het f ten van het noodweer enement meteen af te n. Voorzitter Peter La- ,,We werden door het ge (vervallen. Rond de start eigenlijk nog niets aan id. Kort na het vertrek het weliswaar iets te ren, maar als je in de ïg van Leusden-Zuid eek de lucht alweer op te De ernst van het on- ;wam voor ons als een ;en verrassing." de weergoden zich een van hun zwartste kant zien, besloten de organi- n onmiddellijk in te gnj- het evenement te sta- .ablans: ,,Ik ben onmid- in de auto gesprongen c r de Coöperatie gereden ^eerste groep (de 10 kilo wandelaars) op te van- e politie heeft bij de Ta- eg de kinderen opge- en tegengehouden aniek had echter her en oegeslagen. Ouders pro- n met de auto hun kin- an de weg te halen, ter- oepsleiders hun handen dden om kleintjes te n en rustig te houden. De start van de 4-daagse: nietsvermoedende wandelaars gaan monter op weg Kort na aanvang werden de ruim 2000 tippelaars door zware regen en onweer gedwongen de tocht te staken, (foto Hans Verhorst) Omdat het grootste deel van de wandelaars zich nog in de be bouwde kom van Leusden be vond, waren schuilplaatsen ruim voorhanden. Lablans. ,,De reactie van omwonenden

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7