t Vliet monument van leefbaarheid leusder Krant. Mijkerk en Hoevelaken welkom in gewest Eemland de schijnwerper sssissertjes L E U S D E N Vijver bij Nabbert Dronken bestuurder Auto tegen boom Invalideroutes „De IJsbreker moet het ijs gaan breken onderdag 11 juni 1992 Pagina 3 j^USDEN - „Een monument jan leefbaarheid". Dat moet T0|gens wethouder Joost de longh de toekomstige wijk 't Hiet worden. De Jongh pre steerde vorige week het plan uD aanpak voor het laatste stukje nieuwbouw in het noor den van Leusden-Centrum. Of de 400 tot 600 woningen er ook Kerkelijk zullen komen is pede afhankelijk van de pro- incie Utrecht, die de lokatie noet opnemen in het nieuwe treekplan. „Ik ga ervan uit dat lit ook gebeurt", zei De Jongh optimistisch. Volgens hem was Vliet al eerder in het streek- an vermeld. )m dit monument van leef- ►aarheid gestalte te geven, uilen er bij de ontwikkeling an de wijk aan een aantal ei- en voldaan moeten worden. De expoloitatie moet sluitend tjn. de verhouding goedkope luurwoningen en vrije sector- koningen moet optimaal zijn jn er moet een goede toegan- ieli]kheid zijn voor het open bar vervoer", formuleerde de rethouder enkele van deze ei- Ook aan het milieuvriende lijke karakter van de wijk zal tolgens hem aandacht moeten •orden besteed. „Maar dan wel zonder daar zweverig over te worden". Een voorbeeld daarvan is volgens hem het ge bruik van hout. „Uit de Skan- dinavische landen komt veel hardhout. Daar geldt een her- plantingsplicht van 120 pro cent". Ook over het Amsterdamse Bosje, een stukje natuurgebied midden in de toekomstige wijk, moet volgens hem niet al te moeilijk worden gedaan. Vol gens hem is het een kwestie van kiezen „We hebben nu een maal besloten om te gaan bou wen", zei hij. In de planopzet blijft het Bosje wel gehandhaafd, maar wordt het verwerkt in het openbaar groen van de wijk. „Dat geeft wel een zekere toe gankelijkheid voor het pu bliek", gaf De Jongh toe. Het hangt af van de ideeën, die de komende jaren over het na tuurgebied worden ontwik- keldhoeveel woningen in 't Vliet zullen worden gebouwd. Vier- toe zeshonderd woningen is de voorlopige schatting. Wat ook niet zeker is of er in het gebied de vestiging van be drijven zullen worden toege staan. „Er wordt op dit mo ment over nagedacht of er in 't Vliet en soort bedrijventerrein kan komen, zoals in het Ruige Veld", lichtte De Jongh toe. Als de provincie meewerkt en er geen obstakels uit de weg ge ruimd moeten worden, kan het eerste huis in 1995 gebouwd worden. Dat zou dan aanslui ten op het gereedkomen van de uitbreiding van De Hamershof, waarmee dit jaar begonnen wordt. LEUSDEN - Het grasveld bij de woonflat aan de Nabbert in het Ruige Veld zal worden ver vangen door een ondiepe vij ver. Op die manier hoopt de gemeente een einde te maken aan de situatie, waarbij het stukje groen door de jeugd ge bruikt wordt als trapveldje. Dat leidt tot overlast voor de omwonenden. Er is geprobeerd in overleg met de bewoners tot een oplossing te komen, maar dat is niet gelukt. De situatie is onder meer ontstaan, omdat door de bouw van een aantal woningen een trapveldje in de wijk De Wete ring bij de Valleilaan tijdelijk moest verdwijnen. De 'gebrui kers' weken daarom uit naar het Ruige Veld De gemeente verwacht dat als de woningen in de Valleilaan klaar zijn, er weer een trapveld beschikbaar komt. ACHTERVELD - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag op de Hessenweg in Achterveld een automobilist aangehouden, die te diep in het glaasje bleek te hebben geke ken. De aard van de overtre ding was zodanig dat de man een schikking van 400.- kreeg aangeboden. AMERSFOORT/REGIO - Als iet aan de 7 Utrechtse Eem- andgemeenten ligt, zullen de Selderse buurgemeenten Nij- ierk en Hoevelaken op korte ermijn volledig deel uit gaan naken van het Gewest Eem- and. Het laatste woord is nu aan de beide gemeenten, of ze uit het Gewest West Veluwe/ Vallei willen stappen. Nijkerk deelde woensdagavond 3 juni tijdens de gewestvergadering over de Toekomst van Eemland nee dat Nijkerk zich ten prin cipale beraad op aansluiting )ij Eemland of bij het ISV Noordwest Veluwe. Hoevela ken herhaalde de voorkeur oor één grote Valleiregio, nu iet lijkt dat men voor een keu ze komt te staan, wil men eerst de plaatselijke organisaties -aadplegen. De colleges van B en W van leide gemeenten willen zo spoedig mogelijk met een ad vies komen, het officiële ver zoek van het Gewest Eemland immers al bijna onderweg. Portefeuillehouder Miedema; Het is na het informele overleg ;esneden koek, voor velen ïoorde u er al bij, maar nu komt het op de besluitvorming aan. Wilt u als het u past als volle leden toetreden?' De heer Th. Gunsing uit Nij kerk had het idee dat hij van de reservebank gehaald was en dat voelde veel beter aan. Die opmerking werd overigens di- rekt bestreden, men had niet de indruk dat Nijkerk bijvoor beeld tijdens het portefeuille- houdersoverleg slechts vanaf de reservebank als toehoorder had 'deelgenomen'. Woord voerder H. Scholtens uit Hoe velaken had de indruk dat bei de plaatsen zeer welkom wa ren, de maatschappelijke oriëntatie op Eemland noemde hij een vast gegeven, maar Hoevelaken moest nog kiezen. Hij benadrukte wel dat Hoe velaken eventueel blijft uit gaan van provinciegrens-over schrijdende samenwerking. Portefeuillehouder J.P. Mie dema wenste beide gemeenten veel sterkte met de besluitvor ming; 'U heeft onze warme be langstelling. We wachten het af.' Hij was blij dat de meeste leden tevreden waren over de toekomstnotitie en het nog niet nodig vonden om een weten schappelijk rapport op te laten stellen. Miedema zegde toe dat het dagelijks bestuur alert zal blijven, bij veranderingen zal alsnog een bestuurskundig rapport opgesteld kunnen worden. Het groene licht voor de gesprekken met de omrin gende gewesten in verband met de op handen zijnde opscha- ling van gewesten, werd ook toegejuicht door het bestuur van Eemland. Burgemeester Miedema van Baarn kon nog niet zeggen hoe ver men Zuid oost Utrecht in moest gaan. 'We zullen het aan die ge meenten vragen en verslag uit brengen. Er staat geen muur om Eemland.' De gesprekken met de Gelderse gewesten noemde hij iets heel anders. In samenwerking met 't Gooi en de Vechtstreek zag hij nog niet zoveel, dat was een verzoek van Eemnes en Soest. 'Uw zo genaamde groene schil zie ik niet als ik over de Al rijdt. Maar overleggen kunnen we zeker.' De protefeuillehouder voegde er aan toe dat hij niet verwachtte, dat de gemeenten die helemaal in de Zuidoost hoek van Utrecht liggen, zich aangetrokken zullen voelen tot Eemland, temeer omdat Vee- nendaal al kontakten onder houdt met Gelderse plaatsen. Een plaats als Maarn zou vol gens hem eventueel wel goed bij Eemland ondergebracht kunnen worden. De leden van het Gewest lieten Maarn voorlopig nog 'links' liggen, met uitzondering van Johan Vonkeman uit Amersfoort. Hij vroeg zich af of Eemland zijn nek zo uit moest steken, maar de Amers- foorter delegatie ging toch ak koord. In het voorstel van het dagelijks bestuur werd deze plaats echter ook niet meer ge noemd. De angst van de heer B. van Egten uit Woudenberg voor een vierde bestuurslaag deelde de heer Miedema niet. 'Wij proberen er als Gewest met, van en voor onze gemeenten te zijn. Vandaar dat we hier nu zo achteraan zitten. En het werkt, dat blijkt uit deze notitie over de toekomst die u bijna alle maal glashelder noemde, dat willen we zo houden. De dis cussie over de meest ideale be stuursvorm tussen het lokale bestuur en het Rijk, cq. de po sitie van de provincie is nu niet aan de orde. Wij kunnen niet in de toekomst kijken.' De ge meente Woudenberg onder schreef de notitie echter wel in zijn geheel. De heer H.A Voortman uit Leusden was zelfs blij dat er nu eindelijk echt gepraat gaat worden over de toetreding van Hoevelaken en Nijkerk. 'Leusden heeft dat al steeds gezegd, het is onge twijfeld geen donderslag bij heldere hemel voor deze twee plaatsen, bovendien is het goed dat we zelf kijken of we ons gebied kunnen versterken.' Voor de mensen uit Eemnes hoorden Hoevelaken en Nij kerk er overigens allang bij, ook al stonden beide plaatsna men nog cursief gedrukt op het briefpapier van het Gewest Eemland. Aan het eind van de vergadering werd afscheid ge nomen van mevrouw A. de Leeuw-Mertens in verband met haar as. pensionering. De burgemeester van Eemnes woonde het Eemlandse overleg al sinds 1970 bij, ze noemde het spijtig dat ze het verloop van de WGR-regeling voortaan vanaf de zijlijn zal moeten vol gen. Zij had zich altijd hele maal thuis gevoeld tijdens de gewest-vergaderingen op het stadhuis in Amersfoort. Tijdens de volgende verga dering zal meer meegedeeld worden over de voortgang van het regionale HALT-projekt, de vandalismebestrijding. Portefeuillehouder A. Schreu- der was niet aanwezig. Uit het eerste kwartaaloverzicht blijkt namelijk, dat het projekt zo 'succesvol' is, dat men vreest dat de ene medewerker dit niet zal kunnen verwerken voor het hele Gewest Alle 40 cliënten wilden tot nu toe meewerken aan de alternatieve straffen, LEUSDEN - Materiële schade was woensdag het gevolg van een aanrijding op de Moorster- weg. Een 20-jarige Scherpen- zeelse automobiliste verleende geen voorrang aan een 19-jari ge Woudenberger, die met zijn auto de Moorsterweg op wilde rijden. De Scherpenzeelse pro beerde een aanrijding te ver mijden, maar raakte daarbij in de berm. De auto raakte twee bomen en een lantaarnpaal voor het voertuig tot stilstand kwam. De auto was total-loss. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. men ging echter uit van 100 cliënten per jaar. Startende HALT-bureaus in vergelijkba re regio's telden het eerste jaar ongeveer 85 cliënten. Alle cliënten waren overigens jon gens, de gemiddelde leeftijd is 14,6 jaar. De jongens voorko men door daadwerkelijk mee te werken en de schade te be talen de traditionele strafver volging door justitie, ze krijgen geen strafblad. Bij een negatie ve afloop neemt de Officier van Justitie de behandeling over en zal de jongere alsnog straf rechtelijk vervolgd worden. LEUSDEN - Er komen in Leusden-Centrum, Leusden- Zuid en Achterveld speciale routes vor invaliden. Deze zullen bestaan uit een aantal aanpasssingen van bestaande routes, waardoor het voor ge handicapten mogelijk wordt in de gemeente Leusden veiliger aan het verkeer deel te nemen. Voorlopig zal er een bedrag van 86 500,— worden uitge trokken, waarvoor de firma A. Agterberg uit Groenekan een aantal werkzaamheden kan verrrichten. Het gaat vooral om het obstakelvrij maken van de betrokken routes. In totaal is er een bedrag van 150.000,— mee gemoeid. Het resterende bedrag van 60.000,— zal later worden aangewend. Jan van Deventer wint prijs vraag voornaamgeving nieuw jongerencentrum LEUSDEN- Het nieuwe jongerencentrum, dat vol gendjaar nabij de ijsbaan gebouwd gaat worden gaat 'De IJsbreker'heten Daarbij heeft de bedenker van de naam. Jan van De venter, niet gedacht aan zen gepantserd schip dat viet een scherpe snede, vastgevroren formaties in Leusden doorkliefd, maar aan een verzoenend ge baar. Van Deventer:Na tuurlijk heeft de naam vxet de nabijgelegen ijs baan te maken. Daarbij heb ik gedacht aan de toekomst waarin drie jon gerenorganisaties samen gaan werken. De jongeren van de Geut, de Ju id en de Woelige Hoek. De naam geeft mijn hoop weer op verbroedering waartoe hetprach tigege bouw alle mogelijkheden moet bieden. Het gebouw moet het ijs breken al dus de verklaring. Jan van Deventer laat zich omschrijven als 'ou- dere-jongere'. Hij heeft 'hetgesol'met onderko mens voor de jeugd 'aan den lijve 'ondervonden. Als 16-jarige ontmoette hij zijn leeftijdgenoten in de schuur van de toen nog bouwvallige boerderij 't Claeverenblad. Zodra daar de restauratie begon week 'zijn club uit naar het huis van Rob Cornells in Leusden-Zuid. Jan werkte mee aan de op bouw van de Geut. „Na een serieus begin, liep het daar al snel uit de hand. Jongeren uit Amersfoort maakten stennis en sloop ten wat wij hadden opge bouwd. Het gebouw leen de zich om te vernielen. Het was absoluut niet ge schikt. Na een paar maanden had ik het beke ken Metzo'n twintig jon geren verkozen we cafeta ria 'Midi'vanMiekeen Dirk." Dirk was voor jonge renwerker in de wieg ge legd. Jammer dat hij het nooit heeft willen wor den. Hij kon tegen een geintje, maar had gezag. We hadden respect voor hem. Toen Dirk vertrok verliep de gezelligheid en was h et ook daar afgelo pen. Jan van deventer trouwde zijn 'Midi'-liefde Joke. Daarna volgde huisje-boompje-beestje en binnenkort het vierde kind. Hij volgde de ont wikkelingen vanaf de zij lijn. Toen ik de oproep las voorde naam van het nieuwejongerencentrum, had ik zo iets van einde lijk een echt gebouw. Denkend aan hoe het zou moeten worden kwam ik op de naam.Wethouder Bram Vroon zei bij de presentatie van de plan nen, dat denaam una niem was verkozen om zijn positieve uitstraling. De andere bekroonde na men gaven toch net iets te veel tweedeling of ke ken naar zijn zin te veel naar het verleden 'Twee- takt', 'DO-DO'en 'Lange baan 'kregen daarom een eervolle vermelding. De IJsbreker komt duidelijk zichtbaar op het gebouw te staan. Jan van Deven ter stelde bij het zien van de maquette tevreden vast dat 'zijn 'naam zelfs 'met enige moeite'in de vorm van het gebouw is terug te vinden. Hij hoopt bij het slaan van de eerste paal en de officiële ont hulling van de naam, te mogen zijn. Want: Het is toch wel een fantastisch idee dat straks een door mij verzonnen naam op het gebouw komt te staan. Waarik in mijn le ven ook heen zal gaan, wat ik ook zal zijn, hier laat ik zichtbaar voor ie dereen iets van mij ach ter. Prijswinnaar Jan van Deventer verzon de naam voor het nieuwe jongerencentrum. (Foto: Jan Pit) Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van H-12 uur. '...Het enige dat vorige week meeviel voor de organi satoren van de tweede editie van de Leusdense avond vierdaagse n as het aantal wandelaars. Meer dan 2000 mensen hadden zich ingeschreven...' '..-Achteraf gezien hadden die een makkie. Door het aanhoudende noodweer tijdens de eerste twee avon den, telden die niet mee. W'ie woensdag en donderdag avond acte de présence gaf, kon gewoon zijn medaille ophalen. Het natte pak van de eerste twee dagen werd op die manier enigszins gecompenseerd...' '...De organisatie had met nog meer pech te kampen. Onverlaten hadden het start/finishdoek gestolen. Het was dus voor de wandelaars onmogelijk te zien waar de wandeltocht begon en ophield. Wat dat betreft was het misschien sowieso een goed idee om niet al te moeilijk te doen over het toekennen van de begeerde wandelonderscheiding... '...Het was vorige week in Leusden niet alleen bij de avondvierdaagse een natte bedoening. Basisschool de Heerd werd voor de tweede keer in korte tijd onder water gezet. Brandslangen werden doorgesneden en de muren en schoolborden werden beklad met leu zen...' '...Wat is daar nu in hemelsnaam zo lollig aan. De materiële schade is groot, om nog maar te zwijgen van de woede en frustratie, die de vernielzucht bij de direct betrokkenen oproept. Om het maar eens wate rig' uit te drukken: Wat De Heerd is overkomen, is om te huilen...' '...De bekendste 'snor' in Leusden had het vorige week bij de promotiewedstrijd van Roda in Ermelo zwaar te verduren. Fotograaf Janus Visser, bij velen bekend, niet in het minst vanwege zijn imposante bovenlipbekleding, moest het afgelopen zaterdag ont gelden...' '...De wedstrijd, die zo succesvol verliep voor Roda. was noodzakelijk geworden, omdat de tegenstander van de Leusdenaren, Middenmeer, met haar opstel ling had geknoeid. Een geschorste speler deed mee in de eerste wedstrijd in Soest...' '...De 'fraude' kwam snel aan het licht en kon onder meer bewezen worden aan de hand van een foto van onze fotograaf Hans Verhorst, collega van Janus Vis ser. Verhorst was bij de opnieuw gespeelde wedstrijd zelf niet aanwezig. Zijn rol in de bewijsvoering was bij de supporters van Middenmeer echter wel bekend...' '..En die konden dat niet waarderen. Zowel Hans als Janus zijn beide snordragers, hoewel de laatste in het bezit is van een exemplaar dat vele malen indrukwek kender is dan die van Verhorst. Het verschil is nauwe lijks over het hoofd te zien... '...De Middenmeerders, die ook al niet in staat bleken speelgerechtigd te onderscheiden van nict-speelge- rechtigd. maakten een voor Janus fatale fout. Als wraak trokken zij de fotograaf eens stevig aan diens snor. Die hield echter dapper stand. Visser, hoewel enigzins uit het lood geslagen, gaat nog steeds 'be snord' door het leven...' '...Sociale vernieuwing is niet alleen een onderwerp, dat de laatste jaren heftig in de mode is, maar ook iets waarvan niemand eigenlijk weet wat het inhoudt. Het is namelijk zo'n vaag begrip, dat het van alles kan betekenen...' '...'Den Haag' heeft voor de gemeenten een fors be drag beschikbaar gesteld om sociaal vernieuwende projecten te kunnen financieren. En als er ergens geld te balen valt, ben je als gemeente gek als je van die mogelijkheid geen gebruik maakt...' '...Dus vroeg de gemeente Leusden een leuk bedrag aan en zit men op het gemeentehuis met het probleem, waar het aan besteed zou kunnen worden. Want de Leusdense politiek weet eigenlijk ook niet zo goed wat het begrip sociale vernieuwing inhoudt...' '...Al maanden wdrdt er over dit onderwerp gediscu- sieerd. De conclusie die de vertwijfelde gemeenteraad eigenlijk zou moeten trekken, maar kennelijk niet aandurft, is dat sociale vernieuwing iets is dat in Leusden niet aan de orde is...' '...Maar ja, als je het geld eenmaal hebt, moet je het ook uitgeven. Dus zijn er vijf projecten bedacht, die in aanmerkling komen voor een bedrag uit het bewuste potje. Daarvan zijn er maar liefst vier, de in de catego rie 'oudercnprojecteu' thuishoren...' '...Nu willen wij niet suggereren, dat de zorgwonin- gen Esveld uit Achterveld en het 'Groepswonen voor ouderen' het geld niet goed zouden kunnen gebruiken. Wij gunnen deze aanvragers de subsidie van harte... '...Als de toekenning van de aanvragen echter repre sentatief is voor het Leusdense maatschappelijke le ven, zou je dus moeten concluderen dat er in Leusden geen sprake is van sociale vernieuwing, maar van sociale vergrijzing. En dat gelooft toch niemand...'

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3