leusder Krant, Rommelmarkt in De Glind groot succes let weer in ei mm Panorama Lisiduna Ter zake Iets stabieler Vingerhoedskruid L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen Dierenweidedag )e Vallei Olympisch raadspel „Ideaal om thuis te kunnen werken" Donderdag 11 juni 1992 Pagina 5 LEUSDEN - Basisschool De Vallei aan de Asschatterweg 36c, houdt vrijdag 12 juni de jaarlijkse Dierenweidedag. De open dag is bedoeld om geld binnen te halen voor het onder en de instandhoudmg van de kinderboerderij bij de school Ook kunnen buurtbe woners en andere belangstel lenden zich op de hoogste stel len van het reilen en zeilen op le 'Dierenvallei'. De Dieren- allei is volledig afhankelijk van de inkomsten op de open dagen. De dieren daar worden dne keer per dag door kinde ren van de school onderhou- In vakanties en weekein den nemen ouders die taken waar De dierenweide heeft een educatief doel. Het evenement begint om 15.00 uur Met name voor de kinderen zijn er tal van activi teiten georganiseerd, zoals backshows, springkus sens, poppenkast, Rad van Avontuur, een grabbelton en dergelijke. Dit jaar is er een speciale re den om extra geld binnen te balen vandalen hebben eind mei een kostbaar hekwerk ver meld dat gerepareerd dient te worden. De open dag duurt tot 1900 uur giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiim MIIMINI,IlllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllI1IIIIIIIIIII ACHTERVELD/DE GLIND - De rommelmarkt en de fan cy-fair, die de afgelopen week in De Glind werden gehouden, leverden een record-geldbe drag op. De gehele dag en avond waren de organisatoren en vrijwilligers in de weer om de baten zo hoog mogelijk op te laten lopen. Op de rommelmarkt was het op woensdagmiddag even na half drie een drukte van be lang. Bezoekers snuffelden in de oude en in sommige gevallen zelfs antieke handel om een koopje te bemachtigen Onder bezielende leiding van speaker Gernt werd menige attractie aangeprezen. Dit alles om de renovatie van de gereformeer de kerk van Achterveld/De Glind mede te bekostigen. De kerk, die onlangs in een geheel nieuw jasje werd gesto ken, was speciaal voor deze middag opengesteld voor be langstellenden. De fancy-fair stond bol van activiteiten. Naast de kramen met drankjes en etenswaar waren er tal van doe-dingen. Zo waren er een schietstand, kop van jut, een reuze sjoelbak, een onvervalste marmottenbaan, een rad van avontuur en tal van andere ac tiviteiten. De organisatoren hadden samen met de leiding van de Oldtimer Caravan Club, De fancy-fair in De Glind, waarmee geld werd ingezameld voor het onderhoud van de gereformeer de kerk, werd een groot succes. FotoHans Verhorst) die sedert enkele jaren haar jaarlijkse samenkomst houdt op en rond de velden van voet balvereniging De Glind. een prachtig programma in elkaar gezet. Naast een professionele geluidsinstallatie waren er twee livebands op deze middag en avond aanwezig. Ook was er een muzikale aubade van de Achterveldse muziekvereni ging Door Wilskracht Sterk. Met de allerkleinste mini-ma jorettes voorop werd een rond gang door het centrum van De Glind gemaakt, evenals een rondje extra over het als kam peerterrein ingerichte veld van de voeltbalvereniging. In de avonduren probeerden de aan wezigen met hart en ziel op de reuzensjoelbak het magische aantal van 225 punten te ver garen voor een fraaie prijs Wat er restte was de bekend making van de verloting Niet alle prijzen werden afgehaald zodat de nummers bekend zullen worden gemaakt in de donderdageditie van de Barne- veldse Krant. De organisato ren van deze dag, te weten Dirk van de Wal en Henk van Leij- enhorst konden aan het einde van de dag bekend maken dat opbrengst van dag een kleine 7.500, was. Een speciaal woord van dank brachten de beide heren uit aan de Achter veldse KPJ en de OCC, vanwe ge het uitlenen van diverse at tracties en het sponsoring van de muziek en aan de vele vrij willigers en sponsors, die het mogelijk maakten deze dag tot een succes te maken. Het ge stelde doel werd met deze do natie verblijd. Namens de kerk van Achterveld/De Glind gaf dominee Hans Procee te ken nen enorm verrast te zijn met het grote bedrag dat de kerk met deze ontplooide activitei ten mocht ontvangen. LEUSDEN - De zomer van de grote sportevenementen staat voor de deur. En dat is goed te merken. De Europese Kampioenschap pen zijn nog met eens begonnen, of in De Hamershof wordt de aandacht alweer verlegd naar de Olympische Spelen, die later deze zomer in Barcelona gaan plaatsvinden. Winkelier Pim Berg huizen, die in de HamerShof een sportzaak drijft, speelt daar alvast op in. In de etalage staan twee poppen, die zijn gekleed in historische Olympische kostuums. Aan de Triviant-verslaafde sportliefhebber de taak om uit te vinden in welk jaar en tijdens welk Olympisch evenement de pakken zijn gedragen. Voor de echte kenner liggen er waardebonnen van f 100,-, f 50,- en f 25,- te wachten. Inzendingen zijn tot 1 juli welkom (Foto: Hans Verhorst lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMill IIIlllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Weerkundig gezien ver liepen de Pinksterdagen bepaald niet saai. We lagen in het grensgebied tussen warme lucht in het noor den van ons land en veel koelere en zeer vochtige lucht net ten zuiden van Nederland. Dat geeft in de regel een puur onstabiel karakter aan het weer beeld en het begon al op de \Tijdagavond, toen zware buien eerst vooral de zuidelijke Achterhoek ge selden, met lokaal 40 mm water, inclusief zware windstoten en vervolgens in Angerlo, dichtbij Does burg zelfs een zware wind hoos lieten ontstaan. Dit systeem richtte in minder dan 5 minuten een waar slagveld aan en het leek wel alsof er in een bosge bied met een kapmes tien tallen bomen waren ont hoofd Een windhoos is een trechtervormige uitzak king van de basis van een buienwolk. Als de trechter de aarde bereikt wordt al les op die plaats omhoog gezogen. Ze komen voor in relatie met zware, snel- trekkende buien, die ook vergezeld gaan van on weer. Ze ontstaan als twee zeer uiteenlopende lucht soorten bij elkaar komen. Op het grensvlak daarvan worden snel storingen ge boren, die de buienactivi- teit behoorlijk kunnen op peppen. Ook in Leusden en omgeving was de vrijdag avond flink onrustig door gerommel en neerslag. Op zaterdag lag de schei dingslijn juist over ons ge bied en dat leverde een wat sombere sfeer op bij een temperatuur, die amper de 20 gradengrens wist te ha len. In de noordelijke pro vincies scheen de zon ech ter volop en daar steeg het kwik die dag tot 25 26 graden. De eerste Pink sterdag lag onze regio net buiten een actief buienge- bied, dat het midden van het land besloeg. Er viel in Achterveld toch nog 12 mm regen, tegen echter 67 mm in Hoog-Keppel, in de Achterhoek gelegen. Gis teren kwam de zon weer terug, maar de nabijheid van een vlak lagedrukge bied hield de atmosfeer in een kwakkelige conditie. Tegen de avond ontston den er opnieuw zware buien, die het Pinksterver- keer op veel plaatsen enige tijd deed stagneren. Totaal over het weekeinde bere kend, viel er in Achterveld 28 mm. Ook gisteren lagen we nog altijd in het grens gebied tussen een krachti ge hogedrukgebied boven Scandinavië en rondcir kelende storingen juist zuidelijk van ons. Het ge noemde hogedrukgebied zorgt de laatste weken voor erg mooi zomerweer in noordelijk Europa. Da gelijks noteren Oslo en Stockholm temperaturen, die ruim boven de 25 gra den uitsteken. Afgezien van een enkel licht buitje is het daar al geruime tijd droog, evenals in Dene marken. Het ziet er naar uit dat het bij ons in de tweede weekhelft heel ge leidelijk stabieler zal wor den, maar de buienkans is nog lang niet verdwenen. Het hogedrukgebied boven Scandinavië komt iets naar het zuiden, maar de storingen geven nog wei nig terrein prijs. Daardoor blijft onze regio gevoelig voor een bui De tempera tuur ligt deze week boven de 20 graden, zodat de zo merse inslag, zij het wat onstabiel, gehandhaafd zal worden. De zon zal gelei delijk meer armslag krij gen. In de tweede week helft zal de buienkans ge leidelijk afnemen. Op kapvlakten en andere open plekken in de bos sen groeit, vaak in grote bestanden, het bekende Vingerhoedskruid, Digi talis purpurea. En niet alleen daar, ook in veel tuinen, want het is een geliefde sierplant die in velerlei kleur variëteiten te verkrijgen is. Van oor sprong is de kleur pur perrood, zoals de soort naam purpurea ook aan geeft en de kleurvarian- ten, die we in de bossen tegenkomen, zijn verwil derde nakomelingen van gekweekte planten. Vingerhoedskruid is een tweejarige plant. In het eerste jaar ontwikkelt zich uit het zaad een rozet van eironde tot lancet- vormige, gekartelde en aan de onderzijde grijs- behaarde bladeren. In het tweede jaar ontwik kelt zich de bloemstengel de groteblokvormige of vingerhoedvormige bloe men. Ze vormen een tros die naar één zijde is ge keerd. De bloemen zijn van binnen gevlekt en worden hoofdzakelijk door hommels bezocht die voor de bestuiving zorgen, ofschoon zelf be stuiving ook mogelijk is. Elke bloeiwijze bevat tussen de vijftig en twee honderd bloemen. Het Vingerhoedskruid is zeer giftig, maar omdat het geen verlokkende vruchten bezit en de verse plant een vieze smaak heeft, komen ver giftigingen niet of nau welijks voor. Reeds in de oudheid was de plant een geliefd ge neesmiddel. De werking ervan berust op de glyco- siden, die invloed hebben op de hartfuncties. Digi talis is het meest toege paste geneesmiddel voor de behandeling van stoornissen van de hart- werking Het doet hét hart sneller kloppen en krachtiger samentrek ken en daarmee wordt natuurlijk de bloeds omloop gunstig beïn vloed. Een te hoge dosis kan echter verlamming veroorzaken, zelfs met dodelijk gevolg. De toe te dienen hoeveelheid me dicijn dient dus zeer nauwkeuring te worden vastgesteld,- ook al om dat de stof zeer langzaam door het lichaam wordt afgescheiden Aangezien het gehalte van glycosiden in de plant erg afhankelijk is van de groeiplaats, het klimaat en het oogsten, bleef het gebruik een du bieuze zaak tot in 1824 Le Boyer kans zag de stof uit de bladeren te isole ren. Nadien wordt het als het waardevolste genees middel bij hartkwalen beschouwd en wordt voor dit doel op grote schaal gekweekt. De wetenschappelijke naam voor de plant. Digi talis, is afkomstig van het Latijnse woord digi tus, vinger, en digitalis beduidt zoveel als vin gerhoed of handschoen. G. van Leeuwen Naam: Marjan Reyersen Bezigheden: Directeur van tekstverwerkingsbedrijf 'Inzendburo Hometype' Favoriete plek: „M'n kantoor aan huis" „M'n bedrijfje is hier in huis ontstaan. Ik werkte al als tekstverwerker voor de Arag, maar toen ik merkte dat de behoefte aan dat soort activiteiten breder gevoeld werd, heb ik de stap gemaakt om voor mezelf te beginnen. Dat was in 1989. En de zaken gaan prima Ik heb inmiddels een heel leuk klantenbestand opgebouwd, waarvoor ik teksten verwerk en vorm geef. Daaronder zitten zelfs grote ingenieursbureau's en verzekeringsmaatschappijen. Ik doe het werk met de hulp van een groot aantal thuiswerksters. Daarom heb ik het ook een 'inzendburo' genoemd. Omdat de klant z'n teksten naar ons toe kan zenden om ze te laten uitwerken. Leuk, hè?" „Het probleem was alleen dat m'n werkruimte in het huis niet meer voldeed. Ik zat op zolder en dat is geen ideale ruimte om klanten te ontvangen. Niet voor de klant, maar ook niet voor m'n gezin. En mijn ervaring is dat klanten dergelijk ongemak een tijdje acepteren, maar dan willen ze toch zien dat er iets verandert Daarom ivas het heel erg nodig dat ik eigen werkruimte kreeg." „Aanvankelijk had ik, samen met Roel ten Hove van Kopie en Druk, een bedrijfsverzamelge bouw in De Princenhof op het oog Dat ketste echter af en toen is het plan ontstaan om bij huis iets te creëren. We wilden altijd al 'iets bouwen'. Onder de huidige omstandigheden zeiden mijn man en ik dan ook tegen elkaar: 'dan moet het maar een kantoortje worden'. Achteraf ben ik daar heel blij mee, want met kleine kinderen thuis is het prettig om direct in de buurt te zijn. Ik vind het ideaal." „Ondanks het feit dat de financiën en de ruimte om uit te breiden maar zeer beperkt waren, wilden we er wel iets moois van maken Daarom hebben we ook en architect. Dirk van As, in de arm genomen om deze aanbouw te ontwerpen. En ik vind dat hij daar bijzonder goed in is geslaagd. Het moet alleen aan de buitenkant nog worden afgewerkt. Maar het is met alleen erg functioneel geworden, maar ook een prima ruimte om te werken. Als je de deur binnenkomt in de hal denk je misschien: 'wat klein' Maar het kantoor zelf geeft een zeer ruime indruk. Dat komt denk ik ook omdat de architect in de hoogte veel ruimte heeft gecreeerd. Een lantaarn heet dat geloof ik in vakkringen. Dat vind ik zelf erg mooi We wilden bewust geen overdekte garage of zoiets. Omdat het op het zuiden ligt, zijn de ramen aan die kant bewust erg klein gehouden. Van boven heeft het licht echter vrij toegang." „Het bevalt me, zeker in deze omgeving, uitstekend om thuis te werken. Ik zou met anders meer willen. Wat is er mooier dan thuis te werken? Het mooie van deze tijd is dat het ook kan Dankzij de computer, het modem en de fax is het absoluut met meer nodig om centraal te werken."

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5