Nieuw bedrijf vult kloof tussen makelaar en zelf verkopen ?é|e Gevecht tegen vrouwenhandel dweilen met kraan open .Leusder Krant. te koop m ij m 'éÈËÈmSPi* f Komei1>eek Geautomatiseerd selectiesysteem gaat na of kenmerken te koop staande woningen voldoen aan wensen kopers mé - v' „Drie-tot vijfhonderd buitenlandse prostituées in Gelderland" „Toch blijven weals stichting doorgaan. Wie moet het anders doen?" Doncerdag 11 juni 1992 Pagina 7 - „De eigenaar van een woning die zelf wil verkopen, van dienst te zijn bij het vinden van een koper en een potentiële koper van dienst zijn bij het vinden van een te koop staande woning. Op deze wijze is de bemiddeling van een makelaar niet nodig en geschiedt de aan- en verkoop van een woning voor aanzienlijk lagere kosten." Een spiksplinternieuw bedrijf in Ede, dat onder de naam Home Base gaat werken, denkt het gat in de markt te hebben gevonden voor de aan- en verkoop van woningen. W. Nijmeijer en H. Smit zijn samen op het idee van HomeBase gekomen en hebben het verder uitgewerkt. Elk jaar verwisselen ongeveer 60.000 be staande woningen van eigenaar In ruim 6.100 gevallen wordt daarbij geen makelaar ingeschakeld. De verkoper doet dan het ui terste om in zijn eentje zijn woning te verko pen op de woningmarkt. „Als wel een make laar wordt ingeschakeld, betaalt men al gauw tegen de 4000 gulden aan makelaars courtage. Bij een gemiddelde prijs van 180.000 gulden voor een koopwoning en een courtage van 1.85 procnet exclusief btw is deze berekening snel gemaakt," menen Nij meijer en Smit. „Bij deze makelaarskosten is nog geen rekening gehouden met eventuele doorberekende advertentiekosten. De beide oprichters van HomeBase hebben een geautomatiseerd selectiesysteem ont wikkeld. Verkopers geven met een invulfor- mulier de kenmerken van hun te verkopen woning aan HomeBase op. Aspirant-kopers geven hun wensen, ten aanzien van dé te kopen woning, eveneens per formulier aan HomeBase op. De selectie heeft plaats aan de hand van de door kopers opgegeven wensen. „Op basis hiervan gaat het systeem na of de kenmerken van de te koop staande woningen voldoen aan de wensen van de koper. Als dat het geval is wordt de koper hiervan direct op de hoogte gesteld. De koper krijgt op deze wijze informatie over alle in HomeBase op geslagen woningen toegestuurd, die voldoen aan zijn wensen," aldus Nijmeijer, die ver antwoordelijk is voor de technische kant van de zaak. Door de selectie van HomeBase is de kans groot dat de woning aan de wensen van de koper voldoet. Dit spaart, zowel bij de koper als de verkoper, tijd en teleursteling uit, om dat de verkoop snel doorgaat. De verkoper kan de koper zelf een optie geven met een door HomeBase verstrekte optieverklaring. Als de koper vervolgens de financiën heeft geregeld kan de koopovereenkomst, door beide partijen, bij een notaris worden afge sloten. k, 'v mm-'- „Als een verkoper zich aanmeldt dient zo snel mogelijk een koper voor zijn/haar woning gevonden te worden. Dit kan alleen maar bereikt ivorden door je te concentreren op een relatie} klem gebied, om van daaruit verder te groeien." (Foto: bdu) De werkwijze van HomeBase is eenvoudig. Als een verkoper of koper eerst meer infor matie wil hebben, kan HomeBase gebeld worden voor het toegestuurd krijgen van een informatieset (telefoon- 08380-40600). Toe treding tot de data-base van het HomeBase- systeem kost de verkoper aanvankelijk niets; bij verkoop dient achteraf 375,— neerge teld te worden. De koper betaalt 25,- voor vier maanden lang een lijst van beschikbare woningen. Beide partijen krijgen daarna een uitgebreide aanmeldingsset toegestuurd. In een soort van handleiding wordt uitgelegd waarmee rekening gehouden moet worden bij de verkoop of de koop van een woning. In de aanmeldingsset zit tevens het formulier waarmee de verkoper de kenmerken van zijn woning aan HomeBase opgeeft en de koper de wensen waaraan het te kopen woning dient te voldoen. Bij de verkoper zit in de set bovendien een overeenkomst die ook geretourneerd dient te worden. Deze overeenkomst dient om de we derzijdse verplichtingen tussen HomeBase en de verkoper vast te legeen. De koper krijgt gedurende drie maanden, maandelijks een lijst van geselecteerde woningen toege stuurd. De verkoper blijft zo lang als hij/zij dat wil met zijn/haar woning in HomeBase vermeld staan, totdat de verkoop ervan heeft plaatsgevonden. HomeBase zal zich in eerste instantie con centreren op het marktgebied Midden-Ne derland „Wij willen een betrouwbare goede naam opbouwen door dit gebied langzaam maar zeker uit te breiden, aldus 'commercië le man' H. Smit. „Als een verkoper zich aan meldt dient zo snel mogelijk een koper voor zijn/haar woning gevonden te worden. Dit kan alleen maar bereikt worden door je te concentreren op een relatief klein gebied, om van daaruit verder te groeien Het einddoel is natuurlijk geheel Nederland te bestrijken ARNHEM APA) - In Nederland zet een groot aantal regionale en één landelijke stichting zich in voor de strijd tegen vrouwenhandel. Makkelijk is dat niet, want de belangstelling voor deze problematiek is niet overweldigend en de slachtoffers zijn maar heel noeilijk te bereiken. In Gelderland is de Gelderse Stichting Tegen Vrouwenhandel (GSTV), de Nijmeegse Draad, op dit gebied ictief. Deze maand houdt de GSTV etn aantal voorlichtingsavonden over ilt problematiek van vrouwenhandel. Een gesprek met Odette Rosier, voorlichtster en financieel medewerkster van de stichting, over deiverkzaamheden van de Nijmeegse Draad en de problemen die daarbij komen kijken. Zelf beseffen de vrijwilligsters van de Gel derse Stichting Tegen Vrouwenhandel (GSTV) het maar al te goed: het gevecht tegen vrouwenhandel is een gevecht tegen de bier kaai. Odette Rosier geeft een schrijnend voorbeeld van het dweilen met de kraan °Pen. „Als een van de weinigen was een Indo nesische vrouw ontsnapt aan haar ronselaar en zij had aangifte gedaan bij de politie. Die zette zich aan de zaak en bij toeval kreeg ze i(e handelaar te pakken omdat hij rondreed 'n een gestolen auto. Bij huiszoeking die volgde, trof de politie twee andere Indonesi sche vrouwen aan die in de plaats voor die andere gekomen waren. Zo blijf je dus be zig" Volgens Rosier is het vrij logisch dat er Waarschijnlijk geen eind komt aan die ron selpraktijken. „Vrouwenhandel is heel lu cratief. De handelaren beloven de vrouwen 'n hun land gouden bergen, maar als ze een maal hier in Nederland aankomen, worden ze direct tot prostitutie gedwongen. Vrijwel al het geld dat de vrouwen daarmee verdie nen, gaat naar die man." Ondanks het pessimistische toekomstper spectief gaat de GSTV, net als de landelijke stichting en alle andere regionale werkgroe pen, door met hulpverlening aan deze groep van migrantenprostituées, zoals verhandelde vrouwen ook wel genoemd worden, en voor lichting aan allerlei instellingen en het Ne derlandse publiek. De stichting moet wel: in Gelderland is slechts één reguliere hulpver leningsinstantie die zich het lot van de slachtoffers aantrekt, de andere hulpverle- nings- of rechterlijke instanties besteden er nauwelijks aandacht aan. En ook bij de poli tiek lijkt de belangstelling voor het probleem behoorlijk geluwd. Om hoeveel vrouwen het gaat die onder valse voorwendselen naar Nederland ge haald zijn om vervolgens hier tot prostitutie gedwongen te worden (de juridisch omschrij ving van vrouwenhandel), is bijna niet te zeggen. In Nederland is het niet gebruikelijk dat prostituées geregistreerd worden, dus ook het aantal migrantenprostituées wordt niet vastgelegd En ook al zou er wel sprake zijn van registratie, dan nog is het maar zeer de vraag of ook de verhandelde vrouwen 'ge teld' zouden worden, de handel speelt zich namelijk in volstrekte illegaliteit af. Wel zijn er volgens de Landelijke Stichting Tegen Vrouwenhandel in Den Haag aanwijzigingen dat het om duizenden vrouwen gaat. Dat leidt de stichting af uit verhalen die ze hoort van verhandelde vrouwen die met haar in contact komen. Ook over het aantal dat zich in Gelderland bevindt is vrijwel geen uitspraak te doen. Afgaand op het aantal hulpvragen en het aantal buitenlandse prostituées in het Gel derse, schat de stichting het aantal op drie tot vijfhonderd. De meeste van die vrouwen bevinden zich in sexclubs of -boerderijen. Dat aandacht voor deze problematiek, on danks het ontbreken van cijfers hard nodig is, blijkt uit de problemen van verhandelde vrouwen. Die zijn nijpend: uitgebuit, mis handeld vaak, van familie en vrienden ver laten en rechteloos, want illegaal in Neder land verblijvend spelen ze hier tegen wil en dank dag en nacht de hoer. Het geld dat ze daarmee verdienen, gaat niet zoals valselijk beloofd naar hun familie, maar rechtstreeks naar de ronselaar. Sinds vijfeneenhalf jaar zet de GSTV zich in voor deze migrantenprostituées. De acti viteiten variëren van hulpverlening tot voor lichting aan allerlei instanties en het Neder landse publiek. Vooral de hulpverlening stuit nogal eens op problemen. Rosier: „Als een vrouw naar ons doorverwezen is, proberen we een opvangplaats voor haar te regelen. Dat is vaak heel moeilijk, omdat er heel wei nig plaats is. Vaak ook zijn instanties huive rig een verhandelde vrouw op te nemen, om dat men bang is voor eventuele criminele sancties van de ronselaar Ook de ingewik kelde problematiek van die vrouwen: een andere cultuur, een slechte geestelijke con ditie, een andere taal, andere gewoonten, is aanleiding een opvangplaats te weigeren Heel vaak is het echt een kwestie van leuren." Ook 'de sterke arm van de wet' wil nog wel eens voor problemen zorgen. „Als de politie bijvoorbeeld via een inval een migranten- prostituée heeft aangetroffen, wordt zo'n vrouw vaak aan de vreemdelingenpolitie overhandigd. Meestal zet de politie die vrouw zonder pardon ons land uit, omdat ze illegaal hier is. Kans om aangifte van vrou wenhandel te doen heeft ze dan niet. Als ze aan de zedenpolitie overgedragen wordt, heeft ze die mogelijkheid wel," zegt Rosier In Arnhem is het wat dat betreft niet best geregeld, weet Rosier Daar worden vrouwen meestal via de vreemdelingenpolitie direct de grens over gezet. In Nijmegen daarente gen. werken die twee diensten van de politie veel beter samen. Als de vreemdelingenpoli tie een vermoeden van vrouwenhandel heeft, wordt zo'n vrouw direct naar de zedenpolitie doorverwezen. Die geeft haar een (wettelijk voorgeschreven) rustperiode om na te den ken of ze aangifte wil doen Dat klinkt eenvoudig, maar schijn be driegt. Veelal willen de vrouwen helemaal geen aangifte doen uit angst voor represailles van hun handelaar of uit angst dat de familie in het vaderland erachter komt dat ze hier prostituée geweest is. Vaak zijn ze ook bang voor de politie; in hun eigen land is die vaak een verlengstuk van het ondemocratische re gime Dat dat hier met het geval is, kunnen die vrouwen maar moeilijk geloven. Als een vrouw besluit geen naagifte te doen, wordt ze alsnog uitgewezen Maar zelfs als een vrouw wel aangifte kan en wil doen, stuit ze op een probleem het vervolgingsbe leid van het openbaar ministerie Rosier: „Vrouwenhandel is heel moeilijk te bewij zen. Heel vaak worden zaken gesponeerd bij gebrek aan bewijs. Soms ook wordt een aan gifte weggelegd in afwachting van nog meer beschuldigingen aan het adres van een han delaar. Zelfs als het uiteindelijk wel tot een proces komt, zijn de problemen nog niet voorbij Het is maar afwachten of een handelaar uitein delijk ook veroordeeld wordt." In het jaarverslag van de landelijke stich ting tegen vrouwenhandel worden alle rechtszaken over de periode van 1989 tot en met 1991 beschreven. Van de 43 aangiften in dat tijdsbestek hebben er slechts 11 tot een rechtszaak geleid. In drie gevallen zijn de verdachten daadwerkelijk veroordeeld, in vier zaken loopt nog een hoger-beroepspro- cedure, aangespannen door de verdachten. de overige vier zaken moeten nog voor de rechtbank komen. Dat een rechtzaak soms een uiterst slepen de kwestie kan worden, bewijst de zaak van Nena. In 1982 had ze in Nederland aangifte gedaan van vrouwenhandel. De toenmalige officier van justitie vond het geen proces waardig en liet de boel verslappen. Na veel publicitaire en politieke acties is het in 1988 alsnog tot een proces gekomen. De Neder landse verdachte werd veroordeeld tot 2,5 jaar celstraf voor vrouwenhandel en ver krachting van twee Filipijnse vrouwen In 1987 deed Nena ook aangifte in de Fili- pijnen. Nadat de verdediging er met succes in geslaagd was de zaak zeker drie jaar te ver tragen, is het proces na grote politieke en justitiële druk vanuit Nederland alsnog ge voerd. De uitspraak, in april 1991, verbijster de iedereen: de verdachte werd vrijgespro ken. Erger nog was dat in het vonnis niet zozeer ingegaan werd op de ronselpraktijken de verdachte werd om zijn goede naam en faam geroemd, maar vooral op het karakter, het verleden en de levenstijl van Nena Vol gens de rechtbank waren die moreel met aan- vaarsbaar en dus was haar getuigenis onbe trouwbaar. Voor het rechtsgevoel van Nena en voor alle andere slachtoffers van vrou wenhandel is een petitie aangeboden aan het Hoog Gerechtshof, waarin de bezwaren te gen het vonnis naar voren worden gebraacht. Als het Gerechtshof de petitie ontvankelijk verklaard, zal het proces heropend worden. Rosier:,,Dit voorbeeld geeft eens te meer aan dat de strijd tegen vrouwenhandel veel weg heeft van het spreekwoordelijke water dat naar de zee gedragen wordt Toch blijven we als stichting doorgaan. Wie moet het an ders doen?" Om meer aandacht op de problematiek van de vrouwenhandel te vestigen, houdt de GSTV bij eenkomsten. waarop telkens een aspect van vrou wenhandel aan bod komt en via film of diaverto ningen en sprekers toegelicht wordt. Belangstel lenden kunnen woensdag 27 mei terecht in De Coehoom in Arnhem. Voor meer inlichtingen is het telefoonnummer van de GSTV 080-237064.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7